Maquettes en oude modellen Brandweer wedstrijd Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Di„slias a ,„ei m» Nr. 24534 5 ZIERIKZEE - Het doorslaande succes van Madurodam en Miniatuur Walche- zeer enthousiast over de capaciteit van het schuim geven. Het schuim- blusvoertuig staat op de Kram mersluizen gestationeerd en wordt door Rijkswaterstaat betaald. Het dient in de eerste plaats voor de vei ligheid van het object. Bij een calami teit met een schip met gevaarlijke stoffen kan een sluiskolk van 300 me ter lang en 24 meter breed vol met schuim worden gezet om de brand te smóren en uitbreiding naar andere schepen te voorkomen. Het schuim- blusvoertuig bezit daartoe 5000 liter schuimvormend middel. Het kan 5000 liter water/schuim per minuut leveren en aangezien een brandweer auto „slechts" de helft van die capa citeit kan leveren zijn er bij gebruik van het voertuig altijd twee brand weerauto's noodzakelijk. Het beheer van het blusvoertuig is geheel bij de Bruse brandweer omdat de Kram mersluizen geheel op grondgebied van Bruinisse ljggen. Reisje HVG De Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander houdt haar jaarlijkse reisje ditmaal op 9 mei. De reis gaat naar Hoorn en Enkhuizen. De bus vertrekt om 08.15 uur vanaf het Kerk plein en er zijn nog enkele plaatsen vrij. Opgeven bij To Bolijn, telefoon 1329. GOES Vrouwenberaad Het CDA Vrouwenberaad houdt op 8 mei haar jaarvergadering. Deze wordt gehouden in zaal Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes. Aan vangstijd van de openbare vergade ring is 20.30 uur. Spreekster van de avond is Mieke Boers, lid van de Tweede Kamer en het thema zal zijn: Zeeland - Distributieland. Er is gele genheid tot discussie. Alle belang stellenden zijn welkom. Opening Zaterdag 20 mei wordt het nieuwe centrum van de Stichting Genealo gisch Centrum Zeeland officieel ge opend door burgemeester mr T. R. Seinstra van Goes. Deze officiële ope ninghandeling speelt zich om 15.00 uur af. Het nieuwe onderkomen van de genealogen is gevestigd in het pand Wijngaardstraat 3. Tijdens deze bijeenkomst zal mr P. J. van Cruynin- gen, oud-voorzitter een korte uiteen zetting geven over het ontstaan en de groei van het centrum. Voorts zal hij nader ingaan op de doelstellingen van het centrum. Na de officiële ope ningshandeling bestaat de mogelijk heid om het centrum te bekijken. Orgelconcert Zaterdag 6 mei geeft organist Al- bert de Klerk een concert in de Grote Kerk van Goes.Het is alweer enkele jaren geleden dat deze organist het Marcussenorgel van de Grote Kerk bespeelde. De Klerk is oud- stadsorganist van Haarlem en hoofd leraar orgel van het Sweelinck- conservatorium in Amsterdam. Hij behoort tot de toonaangevende orga nisten van onze tijd. Hij opent zijn programma met vier werken van Jan Pieterszoon Sweelinck waaronder diens Baletto del Granduca. Van Jan Mul wordt vervolgens het Choral joy- eux sur le thema O filii et filiae ten gehore gebracht. Verder op het pro gramma het Andantino van Cesar Franck, de Passacaglia van Hendrik Andriessen en het koraal Nun kommt der heiden heiland. Het concert be gint om 20.00 uur. Beurs Contacta In de Zeelandhallen te Goes wordt op 23, 24 en 25 oktober voor het vijfde achtereenvolgende jaar de beurs Con tacta gehouden. Op de beurs presen teren zich allerlei bedrijven die in Zeeland zijn gevestigd of in de pro vincie actief zijn. Naar verwachting zijn dit jaar ongeveer 150 bedrijven op de beurs vertegenwoordigd. Patiëntenplatform Het Patiëntenplatform Zeeland heeft een folder laten maken orn meer bekendheid te geven aan haar activiteiten. Het Patiëntenplatform is een vereniging van twintig Zeeuw se patiëntenorganisaties. Het plat form ondersteunt de2e organisaties en fungeert ook als vraagbaak voor individuele patiënten en hun omge ving. Ook kan men bij het platform terecht met klachten over de gezond heidszorg. De folder waarin de func tie van het Patiëntenplatform op een rijtje wordt gezet ligt in de wachtka mer van diverse gezondheidsinstel lingen zoals bij huisartsen en zieken huizen. Ook in bibliotheken is de folder te vinden. 't Ei pas wee brandweerwedstrijd wist, deze keer ao ze dat op Öóster- land due. Rehelmaetig krieg zóó ie der durp is 'n beurte. Dae óór djin 'n bepaela pand vóó an weze. 't Éne is beter beschikt dan 't aore. Ze komme dat van tevoren bekieke, in hae dan t uutdoktete wae at op let mot óóre.J Om dan laeter bie de wedstrijd tê kieken oe at dat verloopt. Ieder korps hae weken van te vo ren oef ene, in d'r over praete, Dat is opz'n eihe 'n hoed waerk, mé oe hoed aje 't aok bekiekt, dae zitte aoltied dienhen in die aje over de kop kiekt. In wanneer 't dan je beurte is, bei je toch spanne, om over zenen mê te zwiehen. Iedereen wil zóó hoed meuheluk vóó d'n dag komme, ieder doe z'n best. In nae oflaop ka je van m'n kao- re lêre, want dan óórter nog wat van zeid, ier most op let óore in dae most nae keken öóre, mé dan stae je d'r achter. De wedstrijden op z'n eihe is 'n mooie sport, mê op d'n dag van noe óóre dae andere eisen an stelt as vroeher. Dae kom noe êêl wat bie kieke. Onhelokken op de weg in op 't waeter óór je bie betrokke. Dae zit hevaer bie, hevaerlukke stoffen op de weg in op 't waeter is noe schering in inslag. Maensen die atte bekneld zitte in auto's, motte d'r aok uut. In dan motte wilder wete, dat ao- lus op basis van vriewillegheid is, in die maensen dae vee vrieë tied in ste- ke. Daerom motte deze maensen hoed uut rust weze. Dae motte ze nie op bezunihe. Ik zae nie dat dit he- beurt, want mê hae toch mee maen- senlevens omrne, in atter wat op zou doe deu naelaetigheid zou a erg weze. Henoeg dae van. Aoltied spannend dat nae oflöóp de punten bekend maekt óóre. Oe zou m'n stae. Noe kaje aoltied nie de meeste punten ao. Je kan je best mê doe, 'n bitje helok motter bie weze. Want atter a 'n slan- he uut mê kaore vaolt êêr da j'n uut kan rolle eihe pech aod. Dae óór êêl wat bie of zwete, in dan óórter wellis zeid, at d'n brand blust is, hae ze d'r eihe blusse. Ik ao dae niks op tehen, want dan eije wê wat verdiend. In vroeher zeide ze a dat 't hoéti was vóó de wurmen. In zóó wurm 'n maens ieder op z'n eihe terrein mê vaerder, tot datter uut wurmd is op aerde, in dan hae de wurmen vaerder. WULLUM ren is geen toevalligheid. In verleden en heden zijn de mensen steeds bijzonder geboeid door de werkelijkheid wanneer deze verkleind wordt weergegeven. Het begon wellicht met een scheepsmodelletje als speelgoed voor kinderen; het duurde niet lang of ouderen hadden de charme van die kleine voorwerpen-op- schaal ontdekt en speelden er op hun eigen wijze mee Afzonderlijke antieke modellen van bruggen, sassen en gebou wen, in vorige eeuwen door vak kundige Zierikzeeënaars ge maakt, maken tegenwoordig deel uit van de stedelijke oudheidkun dige verzameling. Er zijn buiten gewoon geslaagde bouwsels bij, die ons precies laten zien hoe een bepaalde brug er oudtijds heeft uitgezien. Omdat de constructie vaak minutieus is weergegeven kon een dergelijk oud model ook kort geleden met vrucht worden geraadpleegd bij de bouw van een Zierikzeese brug. Stadhuistoren Naast modellen van schepen, bruggen, kranen, voertuigen, hui zen en huisraad zijn ook de zgn. maquettes voor velen echte trek pleisters geweest. Een maquette zou men een model in drie dimen sies kunnen noemen, dat op kleine schaal een (stads)plattegrond, een toneeldecor of een groot gecompli ceerd bouwwerk weergeeft. De stad Zierikzee is in het ge lukkig bezit van een goed ge bouwde maquette van oud-Zierik- zee en van een tamelijk groot aantal modellen, zowel van sche pen als van bruggen. Sommige modellen zijn fraaie antieke ob jecten die de werkelijkheid van vroeger soms nauwkeurig uitbeel den, vaak beter dan tekeningen of schrifturen dat kunnen doen. Men behoeft slechts kennis te nemen van een vrij recente ma quette om zich een beeld te kun nen vormen van het Zierikzee zo als dat er omstreeks het jaar zestienhonderd moet hebben uit gezien. Aan de hand van oude stadsplattegronden (Bleau e.a.) hebben enkele vakbekwame ge meente-timmerlieden in de derti ger jaren de stad in miniatuur „opgebouwd". Hier en daar moest geïmproviseerd worden: de stads grachten en andere wateren in en rondom Zierikzee werden met glasplaten nagebootst. Het uiteindelijk resultaat van deze monnikenarbeid oogstte veel waardering, zowel van de kant van het gemeentebestuur als van de burgerij die bij bepaalde gele genheden (tentoonstellingen en dergelijke) de maquette mocht aanschouwen. Men vond dit panoramisch over zicht van de oude stad zelfs der mate representatief dat het nu en dan werd uitgeleend, tot in het buitenland toe. Laatstelijk op een grote tentoonstelling te Brugge in de zeventiger jaren. Bij de nieuwbouw van de Zuid- havenpoortsbrug kwamen onver wacht restanten van enkele voor gangers tevoorschijn. Dit bleek een forse tegenvaller. Aan de mo dellen kon men alsnog „aflezen" hoe de bruggen destijds waren ge fundeerd. Men vraagt zich af hoe Zierikzee in het bezit van de talrijke model len is gekomen. Van sommige exemplaren is het bekend, van an dere niet. Het staat vast dat vader -en zoon Van Es, die in de 18de eeuw het ambt van stadsfabriek (stadsbouwmeester) hebben uitge oefend, van verschillende werken binnen het stadsdomein (eerst?) modellen hebben gebouwd. Na hun dood betaalde de stad voor overname van die modellen een flink bedrag aan hun weduwen, die het voor het overige met een bescheiden pensioen moesten doen. Er zijn ook modellen van wie de maker onbekend is. Het moet niet uitgesloten worden geacht dat sommige objecten zijn vervaar digd als werkstuk (meesterproef!) dat na goedkeuring de weg opende tot een gildelidmaatschap. Fors van formaat en prachtig ge construeerd is het model dat eeu wen geleden is gemaakt van de be kroning van de stadhuistoren. Dit opengewerkt model toont tot in onderdelen de torenconstructie. Of dit model al in het midden van de 16de eeuw is gemaakt toen deze bekroning op de veel oudere toren werd aangebracht is twijfelachtig. Het is meer waarschijnlijk dat ook dit model in de 17de of 18de eeuw is vervaardigd. In het belang van recente restauraties aan de stadhuistoren heeft men meer dan eens dit model in ogenschouw ge nomen en de ingewikkelde bal- kensamenstelling bestudeerd. Wiebe Keikes ZIERIKZEE Leger des Heils Majoor en mevrouw R. Thomlin- son, divisie-officieren voor Zuid Ne derland zijn zondag 7 mei te gast bij de wekelijkse bijeenkomst van het Leger des Heils. Deze dienst die in het gebouw van het Leger des Heils in de Poststraat wordt gehouden be gint om 10.00 uur. Om 15.00 uur is er een openluchtbijeenkomst bij 't Luit je. Deze dienst staat onder leiding van majoor A. Holland-Kooij. De dienst die op eerste pinksterdag wordt gehouden begint om 10.00 uur. Hierbij zal mevrouw L. Velders,wor den ingezegend als heilssoldaat. Deze dienst staat onder leiding van het echtpaar Holland. Begin van het leven Rondom het begin van het leven. Dat is het thema van een lezing die op dinsdag 23 mei in Zierikzee wordt ge houden door de gynaecoloog me vrouw dr A. Hoek-van Kooten. Het thema omvat de onderwerpen het ge handicapte kind, vlokkentest en rea geerbuisbevruchting. Mevrouw Hoek belicht de nieuwste medische ont wikkelingen op dit gebied. Zij spreekt in het Huis van Nassau op uitnodiging van de werkgroep Schou wen-Duiveland van de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK). Na de lezing kunnen vragen worden gesteld. Aanvang 20.00 uur. Trefdag Tweede pinksterdag wordt in Bar- neveld (Veluwehal) de jaarlijkse tref dag van het Leger des Heils gehou den. Bij voldoende deelname ver trekt er ook vanuit Zierikzee een bus richting de Veluwe. Leesprogramma Maandag ging in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee een nieuw leesprogramma van start onder de ti tel Dikke Vrienden. Dit programma duurt niet, zoals abusievelijk ver meld, tot 1 juni, maar tot 19 juni. Zomerkamp Clubhuis De Lichtboei heeft voor jongeren van 5 tot 18 jaar een zomer kamp gepland. Dit kamp wordt in de periode van 22 tot en met 29 juli ge houden in Lunteren. Tijdens die week worden allerlei activiteiten georgani seerd. Dankzij een subsidietoezeg ging van het nationale Jeugdfonds Jantje Beton kunnen de kosten voor dit kamp beperkt blijven. Affichewedstrijd Anjerfonds In verband met zijn 50-jarig be staan in 1990 organiseert het Prins Bernhardfonds in samenwerking met een aantal anjerfondsen een affiche wedstrijd. De deelname staat open voor eindexamenkandidaten MAVO HAVO of VWO die tekenen als ein dexamenvak hebben. De opzet van de wedstrijd is het ontwerpen een An- jerfondsaffice. De uitslag van de wed strijd wordt in januari 1990 bekend gemaakt. Het Prins Bernhard Fonds is het grootste cultuurfonds van Ne derland. Samen met de diverse An jerfondsen subsidieert het jaarlijks voor circa 18 miljoen gulden aan cul turele activiteiten. BRUINISSE Schuimblusvoertuig De Bruse brandweer heeft in sa menwerking met het korps uit Duive- land een demonstratie gegeven met het schuimblusvoertuig op de Kram mersluizen voor de vereniging van bevelvoerenden op Schouwen-Duive land. Onder aanvoering van voorzit ter K. de Jong uit Dreischor woonden alle bevelvoerders van brandweer korpsen van Schouwen-Duiveland de demonstratie bij. De Bruse comman dant M. Jumelet had binnen de ver eniging al verschillende keren hoog opgegeven over „zijn' schuimblus voertuig dat hij dan als uniek bestempelde en de regionale com mandanten wilden dit mirakel wel eens aan het werk zien. De comman danten konden alleen maar beamen wat Jumclct had gezegd, en ze waren 247/A. In de loop der jaren zijn er wel een puur hondera oude schoolfoto's door onze vingers gegaan, maar we kunnen ons niet herinneren dat er zo'n één-en-tachtig kinderen en onderwijzend personeel op één foto tegelijk stonden afgebeeld. De heer J. J. den Haan uit Haamstede overhandigde ons dezer dagen bovenstaan de schoolfoto van de Openbare Lagere School te Haamstede. De foto zou in het voorjaar van 1938 genomen zijn en is dus ruim een halve eeuw oud. De openbare lagere school stond vroeger aan de Noordstraat en op deze plaats treft men heden ten dage de Amrobank aan. De foto werd echter aan de achterzijde van het schoolgebouw genomen. Zichtbaar is een deel van de achterkant van het oude gemeentehuis, dat aan de Ring staat en verder de stalling van de brandweerwagen. De houten garage behoorde bij Hotel Bom. Het stukje heg links maakt deel uit van de omheining van de daar toen liggende volkstuintjes. Het schoolgebouw had aan de achterzijde een vrij hoge stoep van ongeveer een tree of zeven en wel in halve-maanvorm. De namen van de leerlingen op de foto: A. Hoofdonderwijzer C. J. de Bruyn: B. Onderwijzer D. C. Steur; C. Onderwijzeres C. (Steur)-de Jong. 1. Willy van Popering; 2. Marie Noordhock3. Adrie Krijger; 4. Leny Fokker; 5. Willy v. Nieuwenhuize 6. Tannic van Nieuwenhuize; 7. Grietje Strayer; 8. Hanna Slaager; 9. Maatje van der Bijl; 10. Reina Geleinse; 11. Greta Goudswaard; 12. Marie Vis; 13. Lena van Nieuwenhuize; 14. Leentje Jonker; 15. Netty Vis; 16. Corrie Jonker; 17. Gerda van Sluis; 18. Coba Kouwen; 19. Nettu de Brui ne; 20. Nelly Thijsse; 21. Lijna Slaager; 22. Lena van Strien; 23. Mien Kosten: 24. Corry Giliamse; 25. Frans de Roo; 26. Johan van den Bos; 27. Johan den Haan; 28. Piet van der Werf; 29. Sjaan van Feleus; 30. Leen Dale bout; 31. Corrie van der Bijl; 32. Leendert Quist; 33. Fina de Vrieze; 34. Jan Strayer; 35. Gerdic Bos; 36. Jan den Boer; 37. Alie Hanse; 38. Annie Smalheer; 39. Jan van Nieuwenhuize; 40. Lou van Damme; 41. Coba van de Vaate; 42. Piet Vredenbrecht; 43. Adrie Verboom; 44. Adrie Broodman; 45. Kees van der Kreeke46. Nico Dambruin; 47. Catrien Houtman; 48. Jan Vredenbrecht; 49. 50. Johan van Dijke; 51. Rina Kenters; 52. Hen drik de Glopper; 53. Janna de Bruine; 54. Betsy Hanse; 55. Siena van Dijke; 56. Betsy van Damme; 57. Siena Thijsse; 58. Wim Goudswaard; 59. Leen (Boy) Giljam; 60. Bertus Visser; 61. Gillis Strayer; 62. Nardus Stray er; 63. Nico van Dijke; 64. Jan van der Have; 65. Johan de Bruine; 66. Tony de Bruine; 67. Wim Krijger; 68 Kees Polderman; 69. Annie Geleinse; 70. 71. Adriaan Strayer; 72. Janna de Bruine; 73. Anna Bouman; 74. Jaap Bolink; 75. Henk van Nieuwenhuize; 76. Lou van Damme; 77. Piet van Damme; 78. Gert van Sluis; 79. Adriaan Thijsse; 80. Leendert Kloet; 81. Johan van Valkenburg. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Itel. (OHIO) 12754. Opengewerkt model van de 16de eeuwse bekroning van de stadhuisto ren, vervaardigd in de 17de eeuw. (verzameling Stadhuismuseum Zierikzee).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5