Speelgoedje blijkt een tachtig jaar oude Sterlingmotor te zijn Keep on skating Bijzonder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Oud- Bruenaar Ridder in de Orde van Oranje- Nassau ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 mei 1989 Nr. 21534 3 P. van Ast: „Die man van het stoom- en brandweermuseum ging helemaal uit z'n dak toen hij het zag ZIERIKZEE - „Ik had zelf wel een vermoeden wat het zou kunnen zijn, maar pas toen ik dat televisieprogram ma zag wist ik het zeker", aldus P. van Ast uit Zierikzee. Zijn vader deed zo'n zeven jaar geleden een opmerkelijke vondst op de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg. Een ap paraatje dat op het eerste gezicht nog het meest aan een stoommachientje doet denken. Nader onderzoek leert echter dat het geen stoommachine is, maar een klein mo del Sterlingmotor. Een unieke vondst en een museum in Den Haag heeft dan ook al interesse getoond. „Er is ook al iemand van het stoom- en brandweermuseum in Helle- voetsluis wezen kijken, en die ging- helemaal uit z'n dak toen hij dat ding zag draaien", aldus Van Ast. P. van Ast uit Zierikzee met de Sterlingmotor. Nederland verkeert deze week dui delijk in sferen van historische aard. Aanstaande donderdag worden de doden van de Tweede Wereldoorlog herdacht en vrijdag 5 mei staat de be vrijding van het door de Duitsers be zette Nederland centraal. Althans, hebben beide data nog de kracht die ze behoren te hebben? Jammer ge noeg lijken beide dagen in het alge meen, maar bevrijdingsdag in het bijzonder aan importantie in te moe ten boeten. De jaarlijkse dodenher denking stemt nog veel mensen tot nadenken met de hoop dat de ver schrikkingen van '40-45 definitief de laatste zijn geweest wat de mensheid zal overkomen. Jammer genoeg wor den beide dagen altijd in verband ge bracht met de Oosterburen en daar gaat het nou net niet om. Van de oudere generatie lijkt dit verband begrijpelijk, maar dat jongeren bij voorbeeld voetbalwedstrijden aan grijpen om leeftijdgenoten in het oosten op het verleden van (voor)ou- ders aan te spreken, gaat duidelijk te ver. Die dodenherdenking en de be vrijding worden niet in stand gehou den om volkerenhaat aan te wakke ren, maar het tegenovergestelde. De mens blijkt keer op keer in staat tot de meest verschrikkelijke dingen. En keer op keer wordt een volksdeel als het zwarte schaap aangeivezen, want wat is e« gemakkelijker dan een schuldige aan te wijzen. Zolang beide herdenkingsdageii in verband gebracht worden met het Duitsland aat al lang niet meer bestaat, dan is het nut twijfelachtig. Een mens is een mens of hij nu in Venlo woont of tien kilometer verder over de grens. Laat deze bijzondere week een week van bezinning zijn en het besef, dat niemand in de verleiding of gelegen heid wordt gebracht medemensen te vernederen, te kwetsen, te mishan delen of zelfs te doden. AvdW Toen zijn vader het apparaat vond had deze aanvankelijk geen idee wat hij nu eigenlijk gevonden had. ,,We dachten eerst dat het een pompje was of zoiets", aldus Van Ast. Een afleve ring van het Veronica-programma De Nationale Ideeënbus bracht de oplos sing. In dat programma was Frits Philips te gast en hij toonde een mo del van de in 1817 door dominee Ster ling uitgevonden hete-luchtmotor. Van Ast herkende het apparaat en be gon te speuren naar bronnen die zijn vermoeden konden bevestigen. Uitgelachen Toen Dominee Sterling in 1817 met zijn revolutionaire idee kwam werd er door de buitenwacht ronduit scep tisch tegenaan gekeken. Een motor die op hete lucht werkt, dat kan toch helemaal niet, zo was de algemene ge dachte. Sterling werd uitgelachen door de meesten en slechts door enke lingen serieus genomen. ,,Het is ook heel raar om te zien, maar het werkt wel", aldus Van Ast. Het ongeveer dertig centimeter ho ge model staat op de salontafel op een speciaal daarvoor gemaakte standaard. Eronder een paar kaar sen. Van Ast houdt een brander bij de onderzijde van het apparaat en het duurt niet lang of het vliegwiel be gint te bewegen. Hete lucht en niets anders dan dat zorgt ervoor dat een zuiger in een ci linder omhoog wordt gestuwd en via ZIERIKZEE Opbrengst zomerpostzegels De verkoop van zomerpostzegels, kaarten en geschenkartikelen die in april plaatsvond heeft in totaal 5053,35 opgebracht. Het grootste ge deelte van dit bedrag, 3762,35 kwam van de verkoop van zomerpostzegels. De verkoop van kaarten en geschenk artikelen bracht 1290,70 op. Van dit laatste bedrag wordt een derde deel, 430 gulden, bestemd voor de vereni ging van Afasie-patiënten. Het comi té Zomerpostzegels dankt iedereen die eraan heeft meegewerkt dat dit resultaat kon worden bereikt. een soort krukas het vliegwiel aan het draaien brengt. In een andere ci linder wordt de eerst verhitte lucht weer afgekoeld en teruggevoerd naar de eerste cilinder. Daar wordt het weer verwarmd, zet uit, en stuwt de zuiger omhoog en de cirkel is com pleet. Experimenten Met de Sterlingmotor is door de ja ren heen heel wat geëxperimenteerd. In 1959 werd een klein jacht uitgerust met een 40 pk sterke eencilinder Ster lingmotor. Bij Daf werd later een au tobus uitgerust met een Sterlingmo tor en overal ter wereld werden demonstraties met deze bus gehou den. Echt doorgebroken op de inter nationale markt is de Sterlingmotor nooit. Alle brandstof Hoe het komt dat de motor nooit op grote schaal is ingebouwd in auto's, schepen of fabrieken is niet geheel duidelijk. De motor kan immers op alle soorten brandstof lopen. ,,Als je zo'n motor in zou bouwen in een auto kun je in feite alles gebruiken als brandstof. Een pak hooi achterin, of wat brandhout, en je auto rijdt". Een voor de hand liggende toepas sing lijkt bijvoorbeeld ook gebruik op plaatsen waar geen benzine, die sel of gas voorradig is, maar men bij voorbeeld wel over brandhout kan beschikken. Koninginnedag Tijdens Koninginnedag zijn op sportpark Bannink door de groepen 4 t/m 8 van de basisscholen te Zierik zee spelen gedaan. Ruim 200 kinde ren deden mee. Het was mede door het goede weer en de zeer goede orga nisatie een zeer geslaagd evenement. De organisatie was in handen van KV All-Ready, -HSD, Handbalvereniging Delta Sport en Atletiekvereniging Delta Sport. De prijsuitreiking werd verricht door wethouder L. J. van Gastel. De prijzen werden gewonnen door: In groep 4: 3e prijs Tim Ravia; 2e pr. Angelique Verwest; le pr. Wal ter Kooman; in groep 5: 3e pr. Dirk Na het zien van het televisiepro gramma pakte Van Ast spoorslags de telefoon om te proberen achter de ge schiedenis van de door zijn vader ge vonden Sterlingmotor te komen. ,,Ik ben eerst op zoek gegaan naar boeken Roks; 2e pr. Guido de Graaf; le pr. Persijn Janse; in groep 6: 3e pr. Wilco Vermeulen; 2e pr. Arjan Nodelijk; le pr. Mark den Boer; in groep 7: 3e pr. Jurgen de Lang; 2e pr. Sebastiaan Raayen; le pr. Jaco v. d. Schee; in groep 8: 3e pr. Berry Lindenbergh; 2e pr. Anne Haag; le pr. Patrick Koo man. Tijdens het tellen van de punten werd door alle groepen 600 meter ge lopen met de volgende winnaars: groep 4: le jongen Robert Schot 2.17; le meisje Angelique Verwest 2.51; groep 5: le jongen Harmen Baakman 2.02; le meisje Debby v. d. Meer 2.35; groep 6: le jongen Joran Mohlmann 2.13; le meisje Karin Henning 2.27; groep 7: le jongen Huib de Ligt 1.55; le meisje Thnja Gerards 2.19; groep 8: le jongens Jarno Vermeulen 2.02; le meisje Margreet Baakman 2.18. SEROOSKERKE Koninginnedag Mede door het zonnige weer kan Se- rooskerke terugzien op een geslaagde Koninginnedag. De activiteiten start ten 's ochtends al vroeg met een op tocht van verklede schoolkinderen door het dorp. Het thema voor dit jaar was: het buitenland. Evenals vo rige jaren werd het ochtendprogram ma georganiseerd door de openbare basisschool de Schelphoek en het middagprogramma door de dorpsge meenschap Serooskerke. Na de auba de en het hijsen van de vlag werden er door de kinderen buitenlandse liedjes gezongen. Terwijl de belang stellenden genoten van een kop kof fie in de school was er voor de kinde ren een aantal spelletjes georgani seerd, zoals tafeltennis, een klompen race, ballen gooien en badminton. Te vens was er gelegenheid voor het nut tigen van pannekoeken en limonade. Om 14.00 uur werd gestart met de in schrijving van de Seroos vijf kamp. Op het sportveld waren vijf spelen uitgezet waaronder een waterrace en een spel waarbij door een ploeg een dienblad met bekers water moest worden overgebracht. De tegenpartij mocht proberen deze bekers er af te gooien. Voor degenen die geen nat pak wilden halen was er het kar-du- wen en een estafette. Er streden zeven ploegen om de eer. Na afloop kon men deelnemen aan een groot barbe cue-feest. Gedurende de hele middag was er de gelegenheid om frites en di verse dranken te nuttigen. Voor het publiek waren diverse zitjes gemaakt zodat een ieder het allemaal goed kon volgen. BURGH-HAAMSTEDE Koninginnedag De prijswinnaars van de diverse Koninginnedagactiviteiten in Burgh- Haamstede zijn als volgt Winnaars Vierkamp. Paalklimmen. 1. Pieterde Munnik, 2. Giel Leeuwe, 3. Guido Willemse, 4. Paul Leeuwe. Zeephel- ling: 1. Gijs Stenger, 2. Pieter de Mun nik 3. Guido Willemse, troostprijs Ferdi Bliek. Biervatgooien: 1. Sam van Eenige, 2. Hendrik Jan van de Heuvel, 3. Jan Baaretse, 4. Nic Jan Schrier. Waterbak: dames Bianca van de Graaf, jongens Arjen Alblas, seni- over de Sterlingmotor, maar daar is heel moeilijk aan te komen. Hier in de bibliotheek in Zierikzee konden ze niets vinden, en ook in Middelburg was er geen literatuur over de Ster lingmotor beschikbaar. oren Rolf van Nieuwenhuize. Ringsteken te paard: 1. Paul van Her pen, 2. Frank Adam, 3. Marja van Sluijs. Uit de goede oplossingen van de puzzel uit het programmaboekje werden L. M. van Dongen, A van het Hoofd-van Sluis en E. Mart-de Ruiter als winnaar getrokken. SCHARENDIJKE Koninginnedag Er kan teruggezien worden op een geslaagd Oranjefeest in Scharendij- ke. De optocht van versierde fietsen, karren, steps etcetera werd voorafge gaan door het muziekgezelschap Nieuw Leven door het dorp en eindig de voor het gemeentehuis. Burge meester W. den Boer hield hier een toespraak. Voor de jeugd van drie tot en met zeven jaar werden kinderspe len gehouden op het sportveldencom plex. Het was af en toe komisch om te zien met welk een overgave de aller jongsten het wedstrijdelement in hun spel legden. Een succes was de zeep- helling. De oriëntatierit voor auto's die 's avonds gehouden werd telde veertig deelnemers. De eerste plaats werd behaald door Gerard en Alida de Voogd en een gedeelde tweede plaats was voor Jan en Marjan Gaan- derse en Henk de Waal en Ineke Dood korte. GOES Avondruilbeurs Vrijdagavond 5 mei wordt iedere verzamelaar weer verwacht die wat te ruilen of te verzamelen heeft van onder andere munten, oude ansich ten, postzegels en andere objecten. Deze avondruilbeurs wordt gehouden in café-pension de Goede Verwach ting te Lewedorp. Door middel van deze avondruilbeurzen, hopen wij de bestaande contacten te versterken, nieuwe verzamelaars te ontmoeten en natuurlijk de collectie uit te breiden. De zaal is geopend vanaf 19.15 uur. VEERE Marie-Cecile Moerdijk Op zaterdag 6 mei is in de Grote Kerk te Veere een optreden van de zangeres Marie-Cecile Moerdijk. Zij presenteert een aantal eigen liedjes, schlagers, meezingliedjes en bootst instrumenten na. Het optreden be gint om 19.30 uur. MIDDELBURG Een-oudergroep Fiom open Morgen, woensdag 3 mei is de één- oudergroep van Fiom-Zeeland open. Dat wil zeggen dat mensen die na het verbreken van een relatie alleen staan voor de opvoeding van hun kin deren zich kunnen aansluiten. De een-ouder groep is opgezet om erve- ringen en idereen te kunnen uitwisse len en steun en bemoediging te vin den bij elkaar. De groep komt elke woensdag bijeen in het Fiom-pand aan de Varkensmarkt te Middelburg. Vervolgens ging Van Ast naar J. Koevoets uit Zierikzee. ,,Ik dacht, die man heeft zoveel oud spul in zijn win kel, misschien weet die er wat meer van", aldus Van Ast. Die gedachte bleek een beetje te optimistisch, maar Koevoets gaf hem de raad eens contact op te nemen met het stoom- en brandweermuseum in Hellevoet- sluis. Daar werd heel enthousiast ge reageerd op de vondst van Van Ast. Een vertegenwoordiger van ge noemd museum kwam op bezoek in Zierikzee en bevestigde Van Ast's vermoedens dat het ging om een mo del van een Sterlingmotor. Van Ast wilde echter proberen nog meer te weten komen en nam contact op met Frits Philips. ,,Ik heb een hele tijd met Frits Phi lips aan de lijn gehangen en hij vond het allemaal prachtig wat ik vertelde. Het is ook een soort hobby van hem", aldus Van Ast. Philips verwees Van Ast voor meer informatie door naar BV Sterling Motors Europe, gevestigd in Den Haag. Op verzoek van Van Ast stuurde men de nodige documentatie op. Achtergrond Alles bij elkaar is Van Ast heel wat wijzer geworden over de geschiedenis van de Sterlingmotor. Wat hij echter heel graag zou willen weten is hoe het apparaat op de vuilstortplaats in Se rooskerke terecht gekomen is en wie hem daar gedeponeerd heeft. De Sterlingmotor van Van Ast is van Duitse makelij. Volgens Van Ast is het een tamelijk uniek exemplaar. „Er schijnen er wel meer in een museum te staan, maar die zijn in de regel in Nederland ge maakt". Inmiddels heeft ook een mu seum al interesse getoond voor de vondst van Van Ast. „Ik denk dat dit exemplaar uitein delijk ook wel in een museum terecht zal komen, maar daar beslis ik zelf niet over", aldus Van Ast. „Dat moet mijn moeder beslissen, want het was tenslotte mijn vader die dat ding ge vonden heeft", aldus Van Ast. Hij sluit niet uit dat het model van de Sterlingmotor behoorlijk waardevol zal blijken te zijn. Puzzel Hij wil graag nog meer stukjes van de puzzel bij elkaar zoeken zodat er uiteindelijk een complete geschiede nis van de vondst uit de bus komt. Een beschrijving tot slot van de Ster lingmotor: het model is zo'n 30 a 35 centimeter hoog en is gemaakt van ij zer en messing. Op de grondplaat is een metalen plaatje bevestigd met daarop de aanduiding 'Louis Heinri- ci' en Zwickau. Een jaartal staat er niet op, maar Van Ast vermoedt dat de motor zo'n 80 jaar oud is. Iedereen die denkt iets meer van de motor en zijn oorsprong te kunnen vertellen kan bij hem terecht: 01110-14943. Een keer per maand is de groep 'open' wat wil zeggen dat de mogelijkheid bestaat om in of uit de groep te stap pen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. TIEL - Uit metingen blijkt dat de Waal bij Tiel nog steeds verontrei nigd is met veel te hoge concentraties van het bestrijdingsmiddel meco- prop. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat meegedeeld. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDESEÜRS TEL. 01110-16255 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. BRUINISSE - Oud-inwoner van Bruinisse M. Kik Kz is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Kik woont sinds zijn pensionering in Slikkerveer. Marien Kik bezocht na de la gere school in Bruinisse de am bachtschool in Zierikzee. Via de Machinistenschool in Mid delburg kwam hij op de grote vaart als leerling werktuig kundige. Hij doorliep alle ran gen aan boord van de schepen en eindigde tenslotte als gezag voerder/hoofd werktuigkundi ge. Kik ging na ruim veertig jaar varen dit voorjaar met pensioen en vestigde zich in Slikkerveer. Het is overigens niet de eer ste keer dat een Marien Kik uit Bruinisse een koninklijke on derscheiding ten deel valt. Zijn oud-oom, prof. M. Kik Fz, werd in 1951 benoemd tot Officier in de Orde van de Nederlandse Leeuw. HAAMSTEDE - Op tweede pinksterdag is er bij Sport-Surf-Jonker een spectaculair optreden van Rotter dam Sport Import RSISnort-surf en skate shop Jonker maakt vanaf dat moment deel uit van de RS1- winkels, die gespecialiseerd zijn in de alternatieve sportartikelen. Hieronder worden verstaan rollerskates, skateboards, skeelers, frisbee, bestuurbare vliegers, boomerangs en dergelijke. Om dit feit te vieren is het RSI Roller Team On Tour uitgenodigd. Zij zullen een Hollywood half pipe plaatsen waarin het skate team, halsbrekende toeren zal uithalen. Dit alles wordt begeleid door professioneel commentaar. Leden van het skateteam zijn onder andere de Nederlandse skateboard kampioencji Dirk Winkelman en Gerard Bax. Het RSI-team is vanaf 12.00 uur tot 18.00 uur te zien in Haamstede bij de surf-skate shop aan de Omloopsweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3