usu c Aanpak verkeerssituatie Stolpweg voorlopig alleen nog met borden 'Wij zijn als PvdA niet gehouden om dit kabinet in stand te houden' ZOC-voorjaarsactie in nieuw jasje gestoken DE ZIERIKZEESCHE COURANT 't Zal je maar gebeuren FLEXIBEKLEDING WA> Uür pa eitr Teveel gedronken rxw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Klederdrachtmutsen Sterlingmotor Maquettes Sponsorloop In hel Stadhuismuseum in Zierikzee is op dit Een verrassende ontdekking van P, van Ast uil Madurodam. Klein Walcheren, ottewel de we- De sponsorloop in Bruinisse heeft ruim moment een collectie klederdrachtmutsen te Zierikzee. Een 'speelgoedje' blijkt een tachtig reld in het klein in maquettes. (Pag. 5). f 5000,- opgeleverd. (Pag. 9). zien. (Pag. 2). jaar oude Sterlingmotor te zijn. (Pag' 3). DINSDAG 2 MEI 1989 115ste jaargang Nr. 24534 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Nooit is de natuur met de wijsheid in strijd. Iuvenalis Instellen verkeersbrigadiers niet haalbaar NIEUWERKERK - 'Matig uw snelheid, u nadert een woonkern'. Dat staat op het spiksplinternieuwe bord dat onder het ronde verkeersbord met de aanduiding maxi mumsnelheid 50 kilometer per uur is bevestigd. Wegge bruikers komen het tegen als ze door de polder vanuit Dreischor naar Nieuwerkerk rijden. Door het plaatsen van dit bord én het weghalen van het bord Brouwersha ven bij de met verkeerslichten beveiligde kruising bij Nieuwerkerk wil het gemeentebestuur van Duiveland bewerkstelligen dat de Stolpweg in Nieuwerkerk veili ger wordt voor overstekende kinderen. Het idee om voor dit doel verkeersbrigadiers in te stellen is van de baan. aantal drempels leggen. En dan zit je ook nog met het kostenaspect". Het dagelijks bestuur van de ge meente Duiveland heeft daarom be sloten om eerst eens te proberen of de gevaarlijke situatie op de Stolpweg verbetert met de aanpassing van bor den. ,,Het grootste probleem is im mers het te hard rijden van automo bilisten. Als iedereen zich zou hou den aan de voorgeschreven maxi mumsnelheid van 50 kilometer per uur die op de Stolpweg geldt was er niets aan de hand. De burgemeester zegt altijd: Je kunt moeilijk maatre gelen nemen om de fouten van ande ren tegen te gaan". Bordje Brouwershaven weg Op het met verkeerslichten bevei ligde kruispunt bij Nieuwerkerk is nu het naambord Brouwershaven weggehaald. Automobilisten die niet bekend zijn op Schouwen-Duiveland wordt nu niet meer gewezen op de mogelijkheid om Brouwershaven 'binnendoor' en dus via de Stolpweg te bereiken. Het verkeer dat Nieu werkerk vanuit Dreischor nadert, wordt via een extra bord aange spoord de snelheid aan te passen. „Ondertussen blijven we de boel in de gaten houden. We gaan ook door met onderzoek naar snelheidsrem- mende maatregelen die wellicht ge schikt zijn. Verkeersdrempels zijn uitgesloten, maar misschien zijn er andere mogelijkheden. Het in grote cijfers schilderen van de maximum snelheid op de weg bijvoorbeeld", al dus Leune. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Dat blijkt uit de woorden van de chef afdeling financiën en onderwijs op het gemeentehuis te Nieuwerkerk, M. J. Leune. „Het idee van verkeers brigadiers blijkt niet haalbaar. En we willen toch wat doen aan de ge vaarlijke situatie voor overstekende schoolkinderen op de Stolpweg. Maar het moet wel effect hebben natuur lijk". Doorgaande route De Stolpweg fungeert als de door gaande route langs het dorp. Maar te vens scheidt de weg de snel uitbrei dende nieuwbouwwijk plan Loens- wijk van de rest van het dorp. Nadat een groep ouders eind november via de krant haar ongerustheid uitte over de gevaarlijke situatie voor hun kin deren' die dagelijks de weg moeten oversteken op weg naar school, kwam overleg op gang tussen de gemeente en de schooldirecteuren. Het uitgangspunt daarbij was het idee om een groep ouders vier keer per dag als verkeersbrigadiers te la ten functioneren. Zij zouden vier keer per dag de schoolkinderen over de Stolpweg kunnen geleiden. Vol gens Leune is bij het overleg geble ken dat het idee niet haalbaar is. „Er zijn te weinig ouders die zich be schikbaar willen stellen als ver- keersbrigadier. En ook is er het prak tische probleem dat de aanvangstij den en de tijden waarop de beide ba sisscholen uitgaan verschillend zijn". In totaal wonen in plan Loenswijk 15 gezinnen met kinderen in de basis schoolleeftijd. Iets minder dan de helft daarvan heeft zijn kinderen op de School met de Bijbel aan de Schoolstraat. „Bij het overleg vertel de directeur E. B. van der Helm ons Advertentie Nooit last gehad van een lekkend dak, en nu.... Soms sla je er raar van Ie kijken. Ja ren geen last van lekkage gehad en ineens.... Dat is te voorkomen. Door tijdig uw dak te laten voorzien van een pvc- dakfolie, die zelfs over bestaande bitumen dakbedekking heen ge legd kan worden. Kies dan wel voor de beste. Met een onderhoudsvrije levensduur van meer dan 25 jaar, waarvan 10 jaar gegarandeerd. Kies voor pvc-dakfolie van Van Besouw. Een wereldmerk. Alle problemen zijn in één keer van de baan. Kies ook voor een gespe cialiseerd bedrijf, dat weet wat kan en wat niet kan. „Flexibekleding". Specialisten in het verwerken van pvc-dakfolie. De nieuwe en kosten besparende manier om (grote) pro blemen te voorkomen Hoe u in één keer van uw proble men afkomt? 01115-2300 bellen. Voor informatie of offerte. Wij zetten graag alle voordelen voor u op een rijtje. SPECIALISTEN IN HET VERWERKEN VAN PVC-DAKFOLIE De Rotery 4 - Postbus 47 4328 ZG Burgh-Haamstede Telefoon 01115-2300 dat de ouders van de leerlingen het instellen van verkeersbrigadiers on toereikend vinden. Dat zou immers maar vier keer per dag korte tijd soe laas bieden. Als de kinderen na schooltijd bij een vriendje gaan spe len of van huis uit naar het dorp om een boodschap gaan moeten zij weer in hun eentje de gevaarlijke weg over. De ouders van de School met de Bij bel zien meer in verkeersremmende maatregelen". Telefonische enquête Uit een telëfonische enquête van de directeur van de openbare basis school de Dobbelsteen, A. P. Provoost bleek dat de animo voor het instellen van een verkeersbrigadiersgroep on der de ouders van zijn leerlingen iets groter was. „Maar toch was in totaal maar zo'n kleine groep bereid om als verkeersbrigadier te werken omdat men bang was dat de 'werkdruk' op die groep zo groot zou zijn dat het projéct geen lang leven is beschoren". Vanuit de School met de Bijbel kwam men met het alternatief van het aanleggen van verkeersremmen de maatregelen. „Maar dat is niet zo simpel", aldus Leune. „Je kunt op een doorgaande weg niet zomaar een Onlangs werd dit bord geplaatst langs de Stolpweg (Foto: Joop Tweede Kamerlid W. Vermeend op 1 mei-viering PvdA in Zierikzee: 1 ZIERIKZEE - Hij waagde zich niet aan voorspellingen over de uitkomst van het de bat vandaag, dinsdag, over het milieuplan. Aan de andere kant liet hij er geen twijfel over bestaan wat de keuze van de PvdA zal zijn ais het er op aan komt. „Wij zijn als partij niet gehouden om dit kabinet in stand te houden". Eén van,de uitspraken van Tweede Kamerlid W. Vermeend. Hij was gisteren, maandag, te gast op de 1 mei-viering van de PvdA in Zierikzee en aan hem was gevraagd zijn visie over het milieu te geven. Hetgeen Vermeend niet deed zonder daarbij het standpunt van de VVD aan te vallen. „Als het er echt op aan komt draagt de VVD het milieu geen warm hart toe", zo stelde de socialist. „Het milieu is nu inzet voor het al dan niet voortbestaan van dit kabi net. Gelooft u mij, toen wij Vermeend vroegen hier te komen spreken wis ten wij niet dat het zover zou komen", aldus PvdA-voorzitter Van Ballegooi- jen in zijn welkomstwoord op de 1 mei-viering van de PvdA die gehou den werd in het UVV-gebouw in Zie rikzee. Van Ballegooijen kenschetste het kabinetsbeleid als 'onverteerbaar gesol met het milieu' „Een discussie over dit thema is dan ook noodzaak", aldus Van Ballegooijen. Intern conflict Vermeend vertelde in eerste instan tie verbaasd te zijn geweest over de onderwerpkeuze van het bestuur vqn PvdA-Zierikzee. „Blijkbaar heeft dit bestuur een vooruitziende blik", al dus Vermeend, doelend op de kabi netscrisis rond het milieuplan. Het Tweede Kamerlid begon zijn inlei ding over het milieu met een aantal relativerende opmerkingen. „Het gaat eigenlijk niet echt om het mi lieubeleid, maar om een intern con flict binnen de WD. Een machtsstrijd binnen de VVD". Vermeend waagde zich niet aan voorspellingen omtrent de uitkomst van het debat over het milieuplan, maar hij liet wel doorschemeren dat het niet uitgesloten moet worden dat er nog dit jaar verkiezingen uit zul len worden geschreven. Vermeend hield wel een slag om de arm en gaf aan dat men binnen libe rale gelederen alles probeert om een compromis met coalitiepartner CDA te bereiken. „Ik denk ook dat de VVD geschrokken is van alle negatie ve publiciteit, zelfs in een ochtend blad waar zij eigenlijk steun van ver wacht hadden". Voornemens Vermeend ging ook in op de inzet van de kabinetscrisis: het milieu plan. „In feite is er helemaal nog geen sprake van een vastomlijnd mi lieuplan, maar slechts van boterzach te beleidsvoornemens", aldus Ver meend. Hij stelde dat de VVD om politieke redenen bezwaar maakt te gen de financiering van het milieube leidsplan zoals die door de regering wordt voorgesteld. „Er zou een hef fing op brandstof moeten komen en daar maakt de VVD zich erg druk om", aldus Vermeend. „Maar waar gaat het nu eigenlijk om? Om een verhoging van zeven eent per liter. We zien toch niets an ders de laatste tijd dan verhoging van de benzineprijs?", zo hield Ver meend zijn gehoor voor. Hij stelde dat de PvdA wel voor een extra belasting van de auto is, maar dan op andere leest geschoeid. Dus danig dat wie ve^l rijdt, en dus meer vervuilt, ook meer betaalt aan het milieu. De vervuiler betaalt. Ver meend tekende daar bij aai| dat niet alleen de normen voor bedrijven ver scherpt moeten worden, maar dat zij ook gestimuleerd moeten worden om meer milieuvriendelijk te werk te gaan. En niet alleen de bedrijven, maar ook de burger zou beloond moe ten worden voor het milieuvriende lijk handelen. Prijskaartje Vermeend zei het zonder omwegen: „Aan het milieu hangt een prijs kaartje. Afwezigheid van een goed plan voor het milieu vraagt een nog veel hogere prijs. Als er nu geen con crete maatregelen worden genomen kom je straks jezelf tegen en kost het allemaal nog veel meer". De PvdA heeft tegenover het milieuplan van het kabinet haar eigen milieuplan ge steld: Honderd over groen. „Honderd concrete maatregelen, plus hun ver wachte effecten, getoetst op doeltref fendheid", zo stelde Vermeend. Honderd over groen behelst een aantal maatregelen dat in totaal een investering van vijf miljard gulden vergt. Geen kleinigheid, maar zeer wel haalbaar volgens Vermeend. „Maar dan moet je wel bewust de keus maken voor het milieu en ook op lokaal niveau geld beschikbaar stellen voor het milieu". In feite komt het neer op het stellen van prioriteiten, zo bleek uit het ver haal van Vermeend. „Elke partij gaat uit van een duurzame economische groei van 2,5 procent. Door hogere op brengsten van onder andere belastin gen houdt dat in dat er vijf miljard extra te besteden valt", aldus Ver meend. Hij koppelde daar dc opmer king aan vast dat het kabinet dat geld wil besteden om bijvoorbeeld de kwaliteit van de dienstverlening weer op te krikken. „Terwijl hetzelf de kabinet de dienstverlening die achterstand bezorgd heeft". Geen lastenverlichting Vermeend liet zich vrij scherp uit over de liberalen binnen de rege ringscoalitie. „Zij spiegelen iedereen een lastenverlichting voor. maar die lastenverlichting is gewoon econo misch niet haalbaar. Wij zijn daar heel eerlijk in en stellen dat een der- gelijke lastenverlaging er gewoon niet inzit", aldus Vermeend. „Het gaat er uiteindeljk om waar je wil zijn in 1990. De lastenverlichting die de VVD de kiezers voorspiegelt is een heel duur verkiezingscadeau". Op een vraag uit de zaal antwoord de Vermeend dat economische groei niet noodzakelijkerwijs meer ver vuiling van het milieu hoeft te bete kenen. „Kijk, de petro-chcmische in dustrie zoals die nu bestaat is niet zomaar een, twee, drie stil te leggen, maar we zullen moeten investeren in meer milieuvriendelijke produktie- technieken". Vermeend voegde daar aan toe dat ook werkgelegenheid ontstaat door dat de milieuvervuiling tegengegaan dient te worden. Terreinen moeten worden schoongemaakt, nieuwe tech nieken worden uitgedokterd. Op de opmerking uit de zaal dat van de mensen best een offer gevraagd mag worden ton bate van een schonere leefwereld stelde Vermeend dat dat zeker het geval mag zijn, maar dat de lasten dan wel op een andere, recht vaardiger, manier verdeeld moeten worden. „Het milieubeleid drukt nu te zwaar op de mensen met de lagere inkomens", aldus Vermeend. Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden In de nacht en ochtend vooral aan de kust mistbanken. Overdag zonni ge perioden. Minimumtemperatuur omstreeks 8 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 20 graden, aan de kust enkele graden lager. Weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 6 mei: Donderdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: variabel 2 Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 3 mei Zon op 06.07, onder 21.07 Maan op 04.53, onder 18.48 4 mei Zon op 06.05, onder 21.09 Maan op 05.08, onder 20.22 5 mei Zon op 06.03, onder 21.11 Maan op 05.27, onder 21.57 Nieuwe Maan: 4 mei (13.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied waarvan het centrum boven het En gelse Kanaal ligt trekt langzaam naar de Zuidelijke Noordzee. Het rustige weer blijft daarom morgen ook nog aanhouden. Boven het rela tief koude zeewater ontstaat mist die vannacht en morgenochtend het land binnendringt. Aan de kust kan deze mist hardnekkig blijken, meer land inwaarts zorgt de zon er voor dat de mist oplost en het zonnig wordt. Van nacht daalt de temperatuur tot onge veer 8 graden. Overdag loopt het kwik op tot in de buurt van de 20 gra den, maar aan de kust gaan daar en kele graden af. Er is weinig wind, rond kracht 2. Ook donderdag is het hogedrukge bied nog in onze omgeving zodat er maar weinig verandering in het hui dige weer komt. RENESSE - Tijdens de surveillan ce in de afgelopen nacht (maandag op dinsag) bemerkte de politie een auto die slingerend over de Hoogenboom- laan in Renesse reed. Bij aanhouding bleek dat het een Duitse personenauto betrof bestuurd door T. uit Essen. De Duitser werd meegenomen naar het politiebureau te Zierikzee waar de blaastest uit wees dat hij 1,2 promille alcohol in zijn bloed had. Hij kreeg een proces verbaal en een rijverbod voor acht uur. ZIERIKZEE - De actie, waarmee de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) traditioneel het voor jaar inluidt, is dit jaar in een nieuw jasje gestoken. Het traditionele bonnenboekje heeft bet veld moe ten ruimen voor een A-4 exemplaar waarin zo'n 107 koopjes en superaanbiedingen zijn opgenomen. De ze aanbiedingen gelden voor de gehele maand mei. In totaal 17.000 exemplaren van deze „koopjesbrochure" zijn eind april verspreid. Niet alleen onder de Zierikzeese bevolking maar ook elders op Schouwen-Duive land rolde er een ZOC-bonnen- boekje in de bus. Dit met het doel om Zierikzee als winkelcentrum onder aandacht van de Schouwen- Duivelandse bevolking te brengen en als 'n extraatje voor de eigen bevolking. Dat dc ZOC hiermee de spijker op de kop slaat blijkt wel uit de ervaringen van voorgaande jaren. ZOC-voorzitter A. P. den Reijer. „De PTT bezorgt die boekjes wijk voor wijk. Dat leverde dan wei eens telefoontjes op met de mede deling dat de betrokkene nog geen boekje had ontvangen." Ook bij de ondernemers is er volgens Den Reijer behoorlijk wat animo. Dit heeft ertoe geleid dat er niet al leen een paar nieuwe deelnemers (onder meer vanuit de horeca) zijn, maar ook dat enkele onder nemers meerdere aanbiedingen „op de bon" hebben gezet. De Schouwen-Duivelander is er goed mee. Wanneer hij zijn garde robe moet aanvullen, zijn lekkere trek wil stillen of zijn inboedel wat wil vernieuwen kan hij in mei zijn slag slaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1