Renessedag met nieuwe activiteiten Tandemtocht voor blinden en slechtzienden in de regio Beter zwemwater Ouwerkerk Meerdere scholen bezoeken motorschip Rival van Stichting Reinwater DEURLOO B.V. Aantal kerkuilen ook in de regio weer toegenomen Open huis Rijkspolitie zoekt getuigen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VOLLEDIG IN INSTALLATIE TECHNIEK Overdracht gronden in vergadering Grevelingenschap ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 april 1989 Nr. 21530 3 RENESSE - Op zaterdag 6 mei vindt in het dorpscentrum van Renes- se de 4e Renessedag plaats, een grote braderie/rommelmarkt, die wordt georganiseerd door de Nederlandse Hervormde Kerk, de SV Re- nesse en de muziekvereniging Luctor et Emergo. Een speciaal Renesse- dagcomité is nu alweer bijna een jaar bezig dit grootste evenement van Renesse op poten te zetten. En ook nu weer, gesteund door ervaringen van vorige jaren, is men er niet alleen in geslaagd de organisatie weer rond te krijgen, maar ook heeft men enkele nieuwe elementen aan de dag toegevoegd. Zo is er een heuse mini-zoo, heeft men een alternatief plan bij slecht weer en is er 's avonds een feestavond in het dorpshuis. Zaterdag zal men al om 5 uur 's morgens in de weer zijn om het dorpscentrum om te toveren in een evenemententerrein. Dan zullen 33 kramen worden geplaatst, waarin deels spelletjes kunnen worden gedaan en deels verkopen plaatsvinden van onder meer an tiek en bloemen. Bovendien is een aantal kramen verhuurd aan par ticulieren. Ook een aantal charita tieve instellingen zal kramen be mannen. Een rad van avontuur staat op de muziektent opgesteld, terwijl op en nabij een podium verschillende activiteiten plaats vinden zoals een autoshow door de fa. Goedbloed, een play- backshow en een live optreden van Jerry Rijstenbil en zijn band. Op het gras naast het podium geeft de karatevereniging Yin Yang uit Zierikzee aan het begin van de middag een karateshow. Op het terrein heeft men om te verpezen ook een terras ingericht. In de kerk zijn exposities van de schilder C. v. d. Borg uit Hoede- kcnskerke met landschappen uit Westerschouwen, de heer VV. L. Kristalijn met stenen en mihera- len en de heer J. Kristalijn met borduurwerk. De toren van de kerk kan ook dit jaar weer be klommen worden. De verloting loopt momenteel uitstekend. De hoofdprijs, een ca ravan, zal vanaf deze week te zien zijn in het nieuwe, nog niet geheel voltooide caravancentrum De Transparant. De rommelmarkt, dié vorig jaar 10.000,- opbracht en waarvan men dacht dat deze niet te over treffen was, is weer groter opge zet. Er werden vooral veel meu bels en opvallend veel waardevolle voorwerpen opge haald. Nieuw is dit jaar het alter natieve slecht-weer-plan. Hoofd sponsor de heer A. W. de Ruiter heeft zijn nieuwe caravancentrum beschikbaar ge'steld zodat bii zeer slecht weer de rommelmarkt in het gebouw kan worden gereali seerd. De dag zal worden besloten met een feestavond in het dorps huis. Deze begint om 19.30 uur. In het kader van haar 25-jarig be staan organiseert camping De Wij de Bliek daar een miss-verkiezing. Jerry Rijstenbil en zijn band tre den er op terwijl ATG de rest van de avond muzikaal opvult. Hoogtepunt van de avond vor men tenslotte de trekking van de verloting en de bekendmaking van de voorlopige opbrengst van de 4e Renessedag. Landelijk houden vandaag, dins dag, 300 discotheken open huis. Ie dereen, die zich niet tot de vaste be zoekers kan rekenen maar wel wat meer over deze uitgaansvorm wil weten, kan zich informeren op loka- tie. Een goed initiatief, dat - hoe ver wonderlijk - op Schouw en-Duive- land nauwelijks navolg vindt. Slechts één discotheek in Renesse neemt de moeite. Dat is jammer, want op toeristisch Schouwen-Dui- veland vormen de discotheken toch een belangrijk deel van het uit gaansleven. Ten onrechte heerst er een negatief imago over deze dansge legenheden. Begrijpelijk weliswaar, want slechts de jongste generatie is uit eigen ondervindingen bekend met het fenomeen discotheek. De 'ou deren' moeten het doen met van ho ren zeggen. En gesproken wordt er natuurlijk pas als er problemen zijn. De Nationale Discothekendag had een ideale mogelijkheid geweest om als gezamenlijke discotheken naar buiten te treden. Waarom in deze re gio het gros het laat afweten, is onbe kend. Als misschien de gedachte leeft, dat een open huis weinig voor deel oplevert, dan is dat een verkeer de gedachte. Nog steeds wordt - ge lukkig niet door iedereen - negatief gedacht over deze uitgaansvorm en een open huis kan daarin mogelijk verandering brengen. De discotheek eigenaren zouden in ieder geval hun goede wil tonen. Jammer, maar he laas AvdW BROUWERSHAVEN - In de afgelopen nacht, op dinsdag 25 april 1989, omstreeks 00.15 uur werd een persoon uit Zierikzee overvallen. Deze man bestuur de zijn auto, een Mercedes 200 D kleur groen en reed over de Delingsdijk, komend vanaf Serooskerke, in de richting van Brouwershaven. Deze be stuurder werd door een andere auto, tot stilstand gedwongen. Uit deze auto kwamen een aantal personen, die gemas kerd waren. Deze haalden de bestuurder uit zijn auto en dwongen hem met vuurwapens in de kofferbak van zijn eigen auto te gaan zitten. Eerst werd deze bestuurder gefouilleerd. Mogelijk dat men op zoek was naar geld of iets van dienaard. Hem werd niets afgenomen.' Daarna werd de Mercedes met de bestuurder in de kofferbak iets verderop neergezet. De auto werd op de Rietweg in de polder tussen Scharendijke en Brouwershaven neergezet. De bestuurder kon na enige tijd zich uit de kofferbak bevrijden en vluchtte de polder in en vond hulp bij een nabij gelegen boerderij. Nadat de politie met het slachtoffer terugkeerde op de plaats waar het slachtoffer uit zijn auto was gekropen, bleek dat zijn auto was ontvreemd. Deze werd vanmorgen aange troffen op de Brouwersdam. De politie verzoekt personen die in de periode 00.00 uur en 02.00 uur afgelopen nacht over de genoemde wegen hebben ge reden contact op te nemen. Mo gelijk dat zij iets hebben gezien. Tel. 01110-14055. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee, telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor (iet einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent pér mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. BROUWERSHAVEN - ,,Je hoort geluiden, je ruikt de zee en met de beschrijving van de voorrijder weet je waar je fietst en hoe het er ongeveer uit moet zien", aldus Marion Rotte uit Schuddebeurs. Zij is visueel gehandicapt en zij maakte samen met zo'n 19 andere blinden en slechtzienden onlangs een tandem-fietstocht over Schouwen-Duivcland. Het is niet de eerste keer dat een dergelijke fietstocht gehouden wordt en het is ook zeker niet de enige activiteit die de Stichting Ons Zeeland organiseert ten behoeve van blinden en slechtzienden. Rotte: ,,Er worden bijvoorbeeld ook vakantieweken gehouden en er worden ook verschillende sportevenementen georganiseerd. Misschien dat niet ieder een daar van weet. Dit jaar startten de fietsers vanaf het Tonncnmagazijn in Brouwershaven voor een 38 kilometer lange fietstocht over Schouwen-Duiveland. Het startschot werd gelost door burgemeester C. Slabbekoorn. Het zwemwater in het krekengebied van Ouwerkerk is verbeterd. OUWERKERK - De kwa liteit van het Zeeuwse zwemwater is verbeterd in de Kreken bij Ouwerkerk, de Witte Bergen bij Hulst en ter hoogte van Vrouwen polder en Kamperland. Het water heeft de kwalifi catie geschikt gekregen te gen aanvaardbaar vorig jaar. Het water in het Spui- kanaal Bath ging van ge schikt naar aanvaardbaar. Andere wijzigingen heb ben zich niet voorgedaan in de waterkwaliteit. Dat blijkt uit de waterrecreatie- krant 1989 die het provinciaal be stuur van Zeeland heeft uitgegeven. Op de waterkwaliteitskaart in de krant wordt onderscheid gemaakt in geschikt, aanvaardbaar en niet aan vaardbaar zwemwater. Het water wordt onderzocht op bacteriologische kwaliteit en helderheid. Geschikt zwemwater wordt met een blauwe kleur in de brochure aangeduid en houdt in, dat de kwaliteit van het wa ter zonder meer goed is. Het water voldoet aan de bacteriologische ei sen, maar de helderheid of de zuur graad voldoen niet aan de norm. On-, geschikt zwemwater voldoet niet aan de normen en wordt meteen rode kleur aangegeven. De kwalificatie komt in de brochure niet voor. Wel wordt voor de Pas van Terneu- zen aangeraden er niet te zwemmen, hoewel de kwaliteit van het water aanvaardbaar is. Door de scheepsbe- wegingen aldaar is het niet verant woord er te zwemmen. Voor het ooste lijk deel van de Westerschelde, het havenschapsgebied Vlissingen-oost, het water tussen de Grevelingendam em Sint Philipsland en de kanalen in de provincie zijn geen metingen ver richt, omdat die gebieden niet als badzones worden aangemerkt. Zij zijn in geel op de zwemwaterkaart in gekleurd. Metingen Provinciale en Rijkswaterstaat en de Zeeuwse waterschappen hebben de metingen verricht in het afgelopen jaar. Verder is bij de typering reke ning gehouden met de kennis over plaatselijke situaties. In de waterre- creatiekrant worden verder tips en wenken gegeven voor surfers, sport vissers, recreatievaarders en duikers. Ook wordt gewezen op de speciale re gels, die gelden rond de stormvloed kering in de Oosterschelde. De brochure is in een oplage van 90.000 exemplaren gedrukt en wordt verspreid onder de recreatiebedrij- ven in de provincie, de gemeenten, banken en dergelijke. BRUINISSE - Leerlingen van de christelijke basisschool Op Dreef zullen op 31 mei het motorschip Ri val van de Stichting Reinwater be zoeken dat dan ligt afgemeerd in de Bruse gemeentehaven. Aan boord wordt een tentoonstelling bekeken, in het scheepslaboratorium worden eenvoudige proef jes gedaan en wordt vervuiling aan de hand van drie aquaria geïllustreerd. Bruinisse is een van de stopplaatsen van de tocht die de Stichting Reinwater gaat ma ken door Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant, waarbij 3000 leerlin gen aan boord worden verwacht. In 1974 werd de Stichting Reinwa ter opgericht uit bezorgdheid over de toenemende vervuiling van het op pervlaktewater. Haar eerste activi teit was het aanspannen van een pro ces, samen met tuinders uit het Westland, tegen de Franse kalimij- nen. In de loop der jaren heeft de stichting ook andere manieren ge zocht en gevonden om de vervuiling tegen te gaan. Het houden van voor- lichtingstochten door heel Nederland is daar één van. Deze tochten worden gehouden met het door de stichting aangekochte en geheel opgeknapte binnenvaartschip de Rival. In de visie van Reinwater is het ge ven van voorlichting, en daarmee het bevorderen van het milieubewust zijn, een belangrijke zaak. Daartoe is een lesprogramma ontwikkeld voor kinderen van 10 tot 12 jaar dat be staat uit een lesboekje dat de leer krachten op school met de leerlingen kunnen doornemen en een les aan boord van het schip. Het lesprogram ma omvat een video met toelichting over het gebruik en de vervuiling van het water. Via een themakrant van Reinwater maken de leerlingen op school al kennis met het onderwerp en besteden aandacht via werkstuk ken en themalessen aan het water. In- grid de Mari van de stichting: ,,Voor schoon water, juist in de toekomst, is het van groot belang dat kinderen be seffen wat de waarde van schoon wa ter is en wat ze er zelf aan kunnen bij dragen, aangezien zij de toekomstige gebruikers zijn. Het lesprogramma gaat hierop in tijdens een vijf kwar tier durende les aan boord van het schip". Tijdens de voorgaande toch ten zijn' al zo'n 30.000 enthousiaste leerlingen aan boord geweest. Vol gens directeur Van Witzenburg zal waarschijnlijk ook de openbare ba sisschool De Meerpaal het schip be zoeken. EINDHOVEN - Met de VVD valt te praten over verlaging van de groei van de defensie-uitgaven van twee naar één procent. De liberalen maak ten daarbij wel een aantal voorbe houden. VVD-fractieleider Voorhoe ve zei in Eindhoven dit onderdeel uit het bezuinigingsvoorstel van premier Lubbers en minister Ruding van vrij dag voorbarig te vinden. Voorhoeve heeft de indruk dat het hier om een „afleidingsmanoeuvre" van het CDA gaat om de financiële problemen in het onderwijs en de sociale zekerheid te maskeren. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Elf broedkasten geplaatst op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - De kerkuil lijkt te worden gered van de ondergang. Voor het eerst sinds tien jaar is deze bedreigde vogel weer sterk in aantal toegenomen. Dat staat in een artikel in het jongste nummer van Sterna, het tijdschrift van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland. Een speciale werkgroep houdt zieh bezig met het wel en wee van de kerkuil. Het aantal kerkuilen in Nederland is jarenlang dramatisch achteruit ge gaan, maar de laatste jaren gaat het weer wat beter met de vogel. Waren er in 1987 zo'n 300 paar kerkuilen, vorig jaar werden er honderd paren meer geteld. Deze vooruitgang is volgens het artikel in Sterna te danken aan beschermingsmaatregelen. Winters In de jaren dertig was de kerkuil behoorlijk talrijk op Schouwen- Duiveland. Naar schatting bedroeg het aantal tot in de Tweede Wereld oorlog vele tientallen paren. In de vijftiger en zestiger jaren liep het aantal echter sterk terug. Door de herverkaveling na de watersnood ramp en de daarmee gepaard gaande schaalvergroting en mechanisatie in de landbouw kwam de kerkuil nog meer in het nauw te zitten. „Het kleinschalig landschap met veel slootkanten, heggen, overhoek- jes en dergelijke maakte plaats voor strak en eenvormig akkerland, waar in de nieuwgebouwde schuren voor de kerkuil bovendien minder toegan kelijk waren", aldus Sterna. Andere oorzaak van de achteruit gang van de kerkuilenstand was on der andere de strenge winter van 1963. Ook de winter van 1979 veroor zaakte een terugval van het aantal kerkuilen. Dat de kerkuil van deze 'natuurrampen' niet heeft kunnen herstellen is volgens Sterna te wijten aan ingrijpende veranderingen in het landschap. Steeds meer nestgelegen- h.éid en voedsel (muizen) gingen ver foren.-'. - 1 Nestkasten Om te proberen de kerkuilenstand weer wat op te krikken werd in 1987 op Schouwen-Duiveland een afdeling van de landelijke kerkuilenwerk groep opgericht. Men probeert door het plaatsen van nestkasten en het geven van voorlichting de broedvo- gelstand in pösitieve zin te beïnvloe den. In '87 en '88 zijn in totaal 11 broed kasten geplaatst op Schouwen- Duiveland. De kasten werden ver spreid over het eiland in boerenschu ren en open kapschuren en in één ge val aan een vrijstaande boom bevestigd. Het is de bedoeling dat er in totaal 20 broedkasten geplaatst gaan wor den. „Wat niet zo'n probleem zal zijn, want er is veel vraag naar", aldus Sterna. Men gaat de komende drie a vier jaar proberen om op bepaalde plaatsen bij boeren wat stro te laten liggen. Stro dient in schrale tijden als voedsel voor kerkuilen. „Eén boer heeft dat al gedaan met dit gunstig gevolg dat hij in 1988 de eerste kerk uil in zijn schuur kon waarnemen. Ook in andere streken wordt het ef fect van deze maatregel zeer positief genbemd". AMSTERDAM - In de Nederlandse kerken wordt te weinig aandacht ge schonken aan de grote groep verslaaf den aan alcohol in ons land. Terwijl toch de kerk bij uitstek in staat is hulp aan alcoholisten te bieden, wordt dit in de praktijk te zelden ge daan. Dit constateerde mevr. ds. L. W. van Rijendam-Beek op een studiedag van predikanten en kerkelijke ambtsdragers over alcoholversla ving, in de Amsterdamse Westerkerk. BROUWERSHAVEN - De over dracht van een aantal percelen in de Grevelingen door Staatsbosbeheer is een van de punten waarover de raad van bestuur van het Natuur- en Re creatieschap De Grevelingen donder dag 27 april tijdens zijn vergadering spreekt. Plaats van handeling: het Tonnenmagazijn in Brouwershaven, vanaf 10.00 uur. Een aantal percelen binnen het ter ritorium van het Grevelingenschap is momenteel nog particulier bezit. Staatsbosbeheer wil via onder meer het landinrichtingsproject Oost- Flakkee deze percelen overnemen met de bedoeling deze percelen te verpachten aan het schap. Ook voor de werkhaven aan dé Middelplaten heeft Staatsbosbeheer een soortge lijk plan. Voor het onderhoud van het aanwe zige bos stelt Staatsbosbeheer voor om werkzaamheden, mits bosbouw kundig verantwoord, in overleg met het Grevelingenschap en op kosten van Staatsbosbeheer zelf uit te voe ren. Hierbij denkt Staatsbosbeheer aan het stapsgewijs zuiveren en dun nen van het bos op de Grevelingen dam. Ook in het bos op De Punt en het bos op de Kabbelaarsbank zijn dergelijke werkzaamheden gepland. Een ander punt dat tijdens deze bestuursvergadering wordt aange sneden betreft de uitgifte van een perceel op Dwars in de weg aan de Scouting Nederland. Op verzoek van deze organisatie heeft de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders een inrich tingsplan opgesteld voor dit gebied en heeft de Rijksdienst der Domei nen een erfpachtsovereenkomst opge steld. Met deze overeenkomst is het bestuur van de Grevelingenschap reeds eerder akkoord gegaan. Het uitgeven van dit gebied in erfpacht is echter nu pas mogelijk omdat deze gronden inmiddels aan het Grevelin genschap zijn overgedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3