Medewerking ULV-vliegen onderzoek niet snel wordt stopt als afgerond Komst woonzorgcentrum ouderen Brouwershaven steeds naderbij 'Brouwse gemeenschap te klein voor scherpe tegenstellingen' WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. Opslag radio actief afval in Sloegebied geen risico voor milieu Cao landbouw bedrijven rond 2 Meerderheid Brouwse raad achter motie van PvdA-er Van Ours BROUWERSHAVEN - Wanneer de Rijksluchtvaartdienst haar onderzoek naar de gevolgen van het vliegen met Ultra Lichte Vliegtuigen vanaf het vliegveldje bij Brou wershaven niet voor 24 september 1989 heeft afgerond zal de gemeenteraad van Brou wershaven haar medewerking aan het proefproject zonder meer beëindigen. Dat staat in een motie die door de PvdA-er J. C. van Ours tijdens de gemeenteraadsvergadering werd ingediend en die door een (krappe) meerderheid van de raadsleden werd onder steund. De twee CDA- en drie VVD-fractieleden moesten zich neerleggen bij een meer derheid gevormd door de vijf PvdA-leden plus P. van der Meide (SGP/GPV/RPF). Een tweede motie om het ULV-vliegen nu direct te stoppen tot de proefnemingen van de Rijksluchtvaartdienst daadwerkelijk van start gaan werd door Van Ours ingetrokken. Een krappe meerderheid schaarde zich achter een motie van PvdA'er J. C. van Ours betreffende het vliegen met ULV's. Hij deed dat toen bleek dat binnen zijn eigen PvdA-fractie verdeeldheid heerste over deze maatregel. Van der Meide (SGP/RPF/GPV) steunde de motie wel en de WD- en CDA-raads- leden waren tegen. Van Ours kwam met zijn moties tijdens de laatste ge meenteraadsvergadering die hij als raadslid bijwoonde. In verband met zijn werk als docent aan de universi teit van Amsterdam verhuist hij bin nenkort. Afwachtende houding Het PvdA-raadslid reageerde op de houding van het Brouwse college van b en w dat heeft besloten een afwach tende houding aan te nemen ten aan zien van de ontwikkelingen rondom het ULV-vliegveld nabij de smalstad. ,,Wij laten het aan deskundigen over om na te gaan of een ULV-terrein in onze gemeente wel of niet gewenst is", aldus raadsvoorzitter burgemees ter C. Slabbekoorn, voor wie het eveneens een historische avond was. Omdat hij per een mei zijn loopbaan als burgemeester beëindigt was het de laatste raadsvergadering die hij leidde. Van Ours hekelde de afwachtende houding van het college. „Niets doen is ook beleid. Sinds 23 maart vindt het ULV-vliegen illegaal plaats in on ze gemeente". Hij wees erop dat op die datum de proefperiode van een jaar afliep waarna de raad geïnfor meerd zou worden over de voor- en nadelen van ULV-vliegen. Doordat het onderzoek daarnaar in die perio de niet heeft plaatsgevonden besloot de Rijksluchtvaartdienst dè proefpe riode waarin met ULV's mag worden gevlogen met nog een jaar te verlen gen. Er bestaat nu een toestand van on wetendheid. Het is niet duidelijk of het ULV-vliegen schadelijke effecten heeft. Het gemeentebestuur kan daarom twee fouten maken: Het la ten doorgaan van het ULV-vliegen terwijl het mogelijk schadelijke ef fecten heeft. Pf het stopzetten van het ULV-vliegen terwijl later blijkt dat het niet schadelijk is geweest", aldus Van Ours. Uit de twee moties die hij vervol gens indiende bleek duidelijk dat Van Ours voor de eerste 'fout' koos. Na een schorsing j/an de vergadering voor overleg binnen de fracties bleek ook Van der Meide (SGP/RPF/GPV) die mening te delen. „Als raadsleden hebben we onze eigen verantwoorde lijkheid. We kunnen niet alles af schuiven naar organisaties die buiten onze invloedssfeer liggen. Omdat we niet tijdig uitsluitsel krijgen over de voor- en nadelen van ULV-vliegen on dersteun ik de motie". De mening van de CDA- en VVD- fracties stond daar lijnrecht tegen over. J. K. Goemans (VVD): „Wat ons betreft had u rustig nog een jaar ont heffing kunnen verlenen voor het ULV-vliegen. We hebben gelezen dat er wat minder zwanen in de polder zouden zijn vanwege de vliegtuigjes. Dat is geen ramp. De agrariërs zullen daar niet rouwig om zijn". R. J. van der Wekken (CDA) sloot zich bij die mening aan. „Ik wil ze nog een jaar geven om dat onderzoek naar de voor- en nadelen te kunnen afronden. Als het vliegen nu wordt stopgezet wordt het een onderzoek van niks". Na stemming over de motie van Van Ours bleek dat de Rijksluchtvaart dienst toch haast zal moeten gaan maken. Behalve de stelling dat de ge meente Brouwershaven niet langer zal meewerken aan het ULV-vliegen als het onderzoek op 24 september niet is afgerond, omvatte de motie ook het besluit om op korte termijn een brief te schrijven aan de Rijks luchtvaartdienst. Daarin zal de raad haar verontrusting uitspreken om trent de trage besluitvorming met be trekking tot het ULV-vliegen. Beroepschriften Inmiddels zijn het provinciaal be stuur van Zeeland, de Zeeuwse Mi lieufederatie en enkele burgers uit de gemeente Brouwershaven bij de Raad van State in beroep gegaan tegen het feit dat het ULV-vliegen ook na het aflopen van de proefperiode op 23 maart door mag gaan. De lijst met handtekeningen van mensen uit de gemeente die tegen het ULV-vliegen zijn omvat nu 149 namen. HILVERSUM - De euthanasiewet beoogt in eerste instantie bescher ming van het leven en pas in de twee de plaats rechtszekerheid voor de art sen. Minister Korthals Altes van justitie verklaarde dit voor de AVRO- tv. In de discussies wordt het vaak omgekeerd, zei hij. Maar bejaarden en mensen die ongeneeslijk lijden moeten de zekerheid hebben dat ze niet ongewild van het leven worden beroofd. Volgens Korthals Altes is er grote onrust ontstaan door gevallen waarin dat in het buitenland en (zij het niet bewezen) in Nederland wel is gebeurd. BORSSELE - De vestiging van een opslag- en verwerkingscomplex voor radioactief afval in het Sloegebied hoeft geen groot risico te betekenen voor de gezondheid en het milieu in de directe omgeving. Dit zegt de com- misse voor de milieu-effect rapporta ge in een rapport dat aan een aantal ministers en staatssecretarissen is gestuurd. De commissie benadrukt wel dat het ontwerp en de bouw van de facili teiten met de nodige zorgvuldigheid, deskundigheid en toezicht moet wor den omringd. Het toezicht moet zich volgens de commissie ook uitstrek ken tot het transport van het nucleai re afval. Daarnaast plaatst de commissie in het rapport een aantal kritische kant tekeningen. De vergunningen die de COVRA (Centrale Organisatie voor Radioactief Afval) heeft aange vraagd, moeten beperkt blijven tot het bestaande radioactief afval af komstig uit Nederlandse ziekenhui zen, kerncentrales en industrieën. Er mag geen rekening worden gehouden met de eventuele bouw van een nieu we kerncentrale. De commissie constateert dat de vertrouwensrelatie met de burgers 'zich niet in positieve zin heeft ont wikkeld', gezien het enorme aantal (3626) bezwaarschriften. Zij dringt er daarom op aan dat de verantwoorde lijkheden zich inzetten om een groter maatschappelijk draagvlak te creë ren. Ten aanzien van de buitendijkse lokatiekeuze in het Sloegebied waar schuwt de commissie voor eventuele overstromingen en het rijzen van de zeespiegel. Gemeenteraad stelt grondexploitatie-rekening vast BROUWERSHAVEN - „In de komende tijd zullen u steeds meer zaken worden voorgelegd die verband hou den met het bouwen van een woonzorgcentrum voor ou deren in Brouwershaven. Ik had aanvankelijk gehoopt dat de definitieve plannen rond zouden zijn voor mijn af scheid op een mei. Maar nu zal ik al blij zijn als alles in 1990 kan worden afgerond". UTRECHT - De landbouworgani saties en de voedingsbonden van FNV en CNV hebben overeenstem ming bereikt over een nieuwe tweeja rige cao voor de 10.000 werknemers in de akker- en weidebouw en vee houderij. De cao voorziet in tweemaal 1,5 procent loonsverhoging en een lange re uitloop van de salarisschalen, waardoor er gemiddeld nog eens een klein procent loon bij komt, zo heeft de woordvoerder van de Voedings bond FNV meegedeeld. Voor werknemers in losse dienst is afgesproken dat ze een hoger bruto loon krijgen omdat ze meer sociale premies moeten betalen dan vaste werknemers. De cao voor de land bouwbedrijven is de derde in de agra rische sector waarover dit jaar over eenstemming is bereikt. Eerder zijn soortgelijke overeenkomsten afgeslo ten voor de tuinbouw (22.000 werkne mers) en de 12.000 loonwerkers. Ondanks deze berustende woorden van raadsvoorzitter burgemeester C. Slabbekoorn werd tijdens de ge meenteraadsvergadering in het Brouwse stadhuis duidelijk dat Tie realisering van een woonzorgcen trum voor ouderen in Brouwershaven steeds waarschijnlijker wordt. Con form het voorstel van het college van b en w stelde de raad de grondexploi tatie-rekening vast waarmee de grond aan de Zuidwal bouwrijp kan worden gemaakt. Straten en verlichting In de berekening wordt rekening gehouden met het aanleggen van rio lering, straten, verlichting, brand- kranen en openbaar groen. De totale kosten hiervan bedragen ruim 430.000 gulden. Uit een toelichting van Slabbekoorn bleek dat er inmid dels hard wordt gewerkt om de kos ten van het woonzorgcentrum zoda nig te plannen dat het project haalbaar wordt. „Als de cijfers die we op dit moment hebben juist zijn kunt'u binnenkort een voorstel ver wachten betreffende de realisering van een woonzorgcentrum". Het woonzorgcentrum omvat 24 woningen die in vier bouwblokken in een U-vorm rondom een diensten centrum komen te liggen. De ontslui ting van het woonzorgcentrum zou aan de Oude Schouwsedijk komen. Tijdens de raadsvergadering kwam ook een ander ambitieus bouwpro ject in de gemeente Brouwershaven aan de orde. Het landhuizenterrein Buitenplaats Schuddebeurs. De raad stelde de exploitatie-overeenkomst met de aannemer vast die in de bos rijke omgeving tussen de Donkere- weg en de Kloosterweg de verkoop van grond voor 46 landhuizen gaat realiseren. Geen veranderingen Wethouder Ph. J. van Ast en burge meester Slabbekoorn benadrukten dat het bestemmingsplan dat dit pro ject mogelijk maakt al in 1982 is vast gesteld. „Aan deze zaak is niets meer te veranderen". In antwoord op vra gen van A. de Vlieger (PvdA) die aan drong op een voorlichtingsbijeen komst voor de omwonenden stelden zij dat een dergelijke bijeenkomst al leen kan dienen om via voorlichting Slabbekoorn:.Gehoopt dat het voor mijn afscheid rond zou zijn." mogelijke angst en onzekerheid bij de omwonenden weg te nemen. „Maar er zijn geen mogelijkheden tot wijziging van het plan". Slabbekoorn was daarom van mening dat een voor lichtingsbijeenkomst beter gehouden kan worden wanneer de bouwactivi teiten al zijn begonnen. „Dan kunnen we tenminste wat meer laten zien dan een kaartje met wat streepjes erop". De raad voerde verder een uitvoeri ge discussie over de voor- en nadelen van wegwerpbekertjes ten opzichte van meer duurzame hard-plastic be kers. Aanleiding daarvan was het collegevoorstel om 625 gulden be schikbaar te stellen voor een project fluoridespoelen op de basisscholen in de gemeente. Dergelijke projecten worden opgezet' door' de" Gemeen- schappëlijké Genëeskurtdige Dienst. Met uitzondering van P. van der Mei de (GPV/RPF/SGP) voelden de raadsleden er wel voor daar aan mee te werken. De opmerkingen van R. J. van der Wekken (CDA) die voorre kende hoeveel duizenden wegwerp bekertjes dat in het milieu zou bren gen kregen veel respons. Naar aanleiding van de discussie beloofde wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter via overleg bij de GGD na te gaan of het voorstel van de bijzonde re basisschool in Zonnemaire om hard-plastic bekers te gebruiken kan worden gerealiseerd. De raad stelde verder zonder veel discussie bijna 13.000 gulden beschik baar voor het vervangen van het to renuurwerk op het Brouwse stad huis. 17.500 gulden voor het aanpas sen en verzwaren van de elektrische installatie in gemeenschapsruimte het Tonnenmagazijn. En ruim 5000 gulden om (verplicht) te laten onder zoeken of op de wegen in de gemeente niet meer dan 2450 motorvoertuigen per etmaal passeren. Bij de aanbie ding van de definitieve gemeentere kening over 1987 bleek dat men in dat jaar ruim een half miljoen gulden heeft overgehouden. Dat geld zal worden besteed aan de aanschaffing van automatiseringsapparatuur, de vervanging van de brandweerauto van het korps Brouwerehaven, de aanpassing van het rioleringstelsel en de realisering van gemeentewerk plaatsen in Brouwerehaven en Zonne maire. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentruin Zeeland t.o.v. NAP. Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 26 april 07.15 150 01.00 -153 19.30 135 13.15 -139 27 april 07.55 144 01.35 -154 20.15 125 14.00 134 26 april 05.40 164 12.05 -135 18.05 142 - 27 april 06.25 153 00.25 -150 18.50 125 12.55 -127 26 april 07.05 162 01.05 -161 19.20 148 13.20 -148 27 april 07.45 156 01.40 -163 20.10 135 14.05 142 26 april 07.25 175 01.05 -166 19.40 158 13.25 -153 27 april 08.00 168 01.40 -168 20.25 144 14.05 146 Doodtij: 1 mei Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Afscheid PvdA-raadslid J. C. van Ours BROUWERSHAVEN - „De Brouwse gemeenschap is te klein om zich scherpe tegenstellingen te kunnen veroorloven". Dat zei PvdA-raadslid J. C. van Ours bij zijn afscheid van de gemeente Brouwershaven. Na een periode van drie jaar raadslid te zijn ge weest vertrekt Van Ours uit de gemeente om dichter bij zijn werk aan de universiteit van Amsterdam te gaan wonen. Bij het afsluiten van zijn politie ke loopbaan keek Van Ours na af loop van de raadsvergadering maandagavond in het Brouwse stadhuis terug op de .afgelopen drie jaar. „Een raad als de onze is meer bezig met het passen op de winkel dan met het uitstippelen van beleid op de langere termijn", stelde hij. Van Ours verklaar de dat onder andere door op de kwetsbaarheid van een kleine ge meente te wijzen. „De macht en invloed van de ambtenaren is groot. Soms heeft het vertrek van een ambtenaar al grote gevolgen". Het vertrekkende raadslid werd toegesproken door burgemeester C. Slabbekoorn, collega PvdA- fractielid C. J. de Munnik en R van der Meide (SGP/RPF/GPV). Zij spraken allen hun waardering uit voor de wijze waarop Van Ours het raadslidmaatschap inhoud gaf. „Door jouw vasthoudenheid hebben we nu een structurele post ontwikkelingshulp in de begro ting", aldus De Munnik. En Van der Meide herinnerde aan de vele gemeenschappelijke standpunten die hij had met Van Ours. „We zit ten letterlijk en ook in politiek opzicht tegenover elkaar. Maar toch hebben we meer gemeen schappelijks dan de argeloze voor bijganger zou vermoeden". Van Ours kreeg van burgemeester Slabbekoorn een glazen raamhan- ger met daarop een afbeelding van het wapen van de gemeente. Van- Van Ours: ..Macht van ambtena ren is groot." avond (dinsdag) wordt in besloten kring afscheid genomen van Van Ours. Tot 1 mei Zierikzee Expositie etsen van Saskia Eggink. 't Lange Uus, Havenpark 28. Op werk dagen van 9.00-12.30 en 13.15-17.30 uur. Zaterdag 9.00-17.00 uur. Dinsdag 25 april Zierikzee Diploma-uitreiking ziekenverzorgen den. Corneliastichting. 16.00 uur. Jaarvergadering Vereniging Wereld winkel Schouwen-Duiveland in Her vormd Kerkcentrum, 19.30 uur, met aansluitend (20.30 uur) lezing van Ni co Roozen van Solidaridad over zui vere koffie. Vergadering BSC De Gouwe. Lokatie Visstraat. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Commissie financiën in gemeente huis. 19.30 uur. Brouwershaven Ledenvergadering ANBO in achter zaal kerk Bostonplein. 14.00 uur. Vergadering algemeen bestuur Stich ting Welzijn Ouderen. Tonnenmaga zijn. 14.00 uur. Oosterland Excursie afdeling Duiveland van Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen naar Duivelands Meubelhuis. 14.00 uur. Woensdag 26 april Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk (ingang naast Albert Heijn). 14.30 uur. Vergadering NCVB-afdeling Zierik zee in bovenzaal Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Commissie algemene- en bestuurlij ke zaken in gemeentehuis. 16.00 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering Midden- schouwen in gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 27 april Zierikzee Uitvoering Zeeuwse Muziekschool in Concertzaal. 19.30 uur. Vergadering Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afdeling Noord- en Midden-Zeeland in het Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Commissie openbare werken in ge meentehuis. 19.30 uur. Voorstelling toneelvereniging WIK in de Burght. 20.00 uur. Brouwershaven Natuur- en recreatieschap de Greve- lingen in Tonnenmagazijn. 10.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering Duive land in .gemeentehuis Nieuwerkerk. 20.00 uur. EHBO-afdeling Duiveland houdt le zing in het dorpshuis over een aantal ziektes. 20.00 uur. Vrijdag 28 april Zierikzee Cabaret Kamizool in de Driehoek. 21.00-23.30 uur. Zaterdag 29 april Zierikzee Grote Oranjemarkt. Havenplein. 14.00-17.00 uur. Dreischor Verkoping van Welfare-afdeling van het Rode Kruis aan de Ring. Van 10.00 tot 16.00 uur. Zondag 30 april Zierikzee Interkerkelijke kerkdienst rond the ma Feest m.m.v. Schouwenoord, Brugzicht en de Beatrixschool, in Ge reformeerde kerk. 17.00 uur. Burgh-Haamstede Avondgebed in de Gereformeerde kerk aan de Hogezoom. 19.00 uur. Bruinisse Vierde Keverdag op terrein caravan park Onze Hoeve. 14.00 uur. Maandag 1 mei Zierikzee Commissievergadering internationa le uitwisselingen in raadzaal stad huis. 16.00 uur. Ouwerkerk Informatie-bijeenkomst over de cur sus Impor-theatereportcureus in het dorpshuis. 19.00 uur. Woensdag 3 mei Zierikzee Cadeau maken voor moederdag in de Lichtboei. 13.30 uur. Donderdag 4 mei Renesse Kranslegging bij oorlogsmonument Oude Moolweg. 19.30 uur. Vrijdag 5 mei Zierikzee Opening expositie schildersclub Per spectief. Galerie de Eenhoorn. 20.00 Zondag 7 mei Burgh-Haamstede LPO-examens werkhondenvereni ging aan Hogezoom. 08.00 uur (13.00 uur pakwerk). Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-162SS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2