o „Als je de snelheid terug kunt dringen is er al veel gewonnen" Pandabussen op weg SAMAN B.V. Hsu DE ZIERIKZEESCHE COURANT 't Zal je maar gebeuren FLEXIBEKLEDING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 25 APRIL 1989 145ste jaargang Nr. 24530 WAARIN OPGENOMEN ULV Zwemwater Tomograaf Records De Brouwse gemeenteraad wil snel resultaten Uit laatste onderzoekscijfers is gebleken dat Het Zierikzeese ziekenhuis heeft voor de eer- Twee Zeeuwse records tijdens ouverture atle- op tafel betreffende het vliegen met ULV's. het zwemwater van de Ouwerkerkse Kreken ste keer de mobiele tomograaf op bezoek ge- tiekseizoen 1989. (Pag. 9). (Pag. 2). verbeterd is. (Pag. 3). had. (Pag. 4). (1797 - 1889) Haastige spoed is zelden goed. Hoorzitting over verkeersproblematiek straten Burgh en Haamstede: BURGH-HAAMSTEDE - Pasklare oplossingen kwamen er niet uit, maar men ging toch niet geheel en al met lege handen naar huis na de hoorzitting over de verkeerspro blematiek in een aantal straten in Burgh en Haamstede. Overduidelijk bleek dat veel klachten vooral verband houden met het rijgedrag van bestuurders van personenau to's, maar ook bussen en vrachtwagens. ,,Als daar iets aan gedaan kan worden zijn we al een heel stuk verder", stelde W. Hack, sprekend namens een kleine tweehonderd be woners. Kleine opsteker voor de aanwezigen was de mededeling van directeur gemeen tewerken W. van Meerten dat het niet uitgesloten is dat er buiten de bebouwde kom een adviessnelheid van 60 kilometer per uur wordt ingesteld. Ook ligt er een oplossing voor onnodig busverkeer door de kernen in het verschiet, zo liet het college weten. s -:v r-1 Ruime belangstelling voor de informatie-avond in de Sehutse (Foto: Joop van Houdt). De belangstelling voor de hoorzit ting in dorpshuis De Sehutse in Burgh-Haamstede kan zonder meer goed genoemd worden. Naar schat ting honderd mensen waren gekomen om of hun stem te laten horen of te beluisteren wat het college van plan of juist niet van plan is. W. Hack, woordvoerder van zo'n 200 bewoners, begon zijn betoog met kritiek op de gemeente. Hij stelde dat de uitnodi ging voor de hoorzitting in feite veel te laat bij de mensen in de bus is ge vallen waardoor volgens hem veel mensen verstek moesten laten gaan. „Verder zijn we ook teleurgesteld over de inhoud van de brief van het college. De brief sluit niet aan op de klachten van de bewoners", aldus Hack. Hij voegde daar nog aan toe dat ook de toonzetting van de brief bij een aantal mensen irritatie heeft opgewekt. ,,De uitnodiging is over rompelend, de brief is niet burger- vriendelijk en niet ter zake", aldus Hack. Suggesties In een vrij uitvoerig betoog schetste Hack nog eens wat nu pre cies de problemen zijn waar bewo ners van een aantal straten in Burgh en Haamstede mee te maken hebben. In feite draait het om twee hoofdza ken: verkeersonveiligheid en ver keersoverlast. Er zou op verschillen de straten te hard worden gereden. Veel te hard volgens sommige aanwe zigen. Verder maken fietsers gebruik van voetpaden en gebruiken sommi ge automobilisten het voetpad om uit te wijken of een bocht af te snijden. Verder zou er sprake zijn van onno dig zwaar verkeer in de straten en zouden er ook ZWN-bussen rondrij den die feitelijk niets in die kern te zoeken hebben. Hetgeen volgens Hack weer schade aan huizen tot ge volg heeft. Hij benadrukte dat de verkeers overlast niet in eerste instantie door het recreatieverkeer veroorzaakt wordt, maar eerder door de eigen in woners en liet ook nog eens duidelijk weten dat men zeker niet het regulie re openbaar vervoer uit de kernen Advertentie Advertentie Constructeurs en installateurs DAKBEDEKKING Gekaplan PVC dakfolie Bitumineuze dakbedekking Zinken goten Uit VOORRAAD leverbaar: Diverse dakbedekkingsmatêrialen Julianastraat 40 - 4301 NC Zierikzee - Telefoon 01110-12647 wil weren. ,,Dat is een hardnekkig misverstand dat ik nu eindelijk wei- eens de wereld uit wil helpen", aldus Hack. Gevaarlijk Hij stelde verder dat de situatie op sommige punten dermate gevaarlijk is dat ouders hun kinderen bijvoor beeld niet over de Hogeweg willen la ten fietsen en zeggen dat ze maar op het voetpad moeten gaan fietsen. ,,En er zijn ook ouders die hun kinderen met de auto naar school brengen en sluiproutes nemen", aldus Hack. Hij droeg vervolgens een aantal sug gesties aan om verbetering te bren gen in de verkeerssituatie. Zo stelde Hack dat binnen de be bouwde kom een snelheidslimiet van 30 kilomter per uur geen overbodige luxe zou zijn en dat via een betere be wegwijzering onnodig zwaar verkeer uit de kernen geweerd kan worden. Een aanpassing van het voet/fiets pad langs de Hogewreg zou zowel fiet ser als voetganger soelaas kunnen bieden volgens Hack. F. H. Caspers, wonende aan de Ho geweg hield zijn gehoor voor dat er op die weg erg hard gereden wordt. ,,lk heb het opgemeten met een stopwatch en sommigen reden 120 en zelfs 140 kilometer per uur. De politie heeft weieens een snelheidscontrole gehou den, maar dat deden ze op een tijd stip dat iedereen aan het eten was", aldus Caspers. H. Kleyn-Hesselink attendeerde het college vervolgens op de problemen die rolstoelgebruikers ondervinden als zij van Burgh naar Haamstede willen. „Bij het busstati on moeten ze de weg oversteken", al dus Kleyn-Hesselink. „Het voetpad zou gewoon doorgetrokken moeten worden". Zwaar verkeer Ook bleek men niet bijster te spre ken over rij- en parkeergedrag van een aantal beroepschauffeurs. Zo na gelde D. Rijpkema een aantal bezoe kers van broodfabriek Hogenaaraan de schandpaal. „Ze zetten hun vrachtwagens vaak gewoon dwars op de weg", aldus Rijkpema. Eén van do andere aanwezigen beschuldigde pu bliekelijk de chauffeurs van streok- vervoersmaatschappij ZWN van aso ciaal hard rijden. J. Midavainc ten slotte deed de suggestie om de Hoge weg veiliger te maken door te komen tot een betere afscheiding tussen langzaam en snelverkeer. „De fietser en voetganger voelen zich onveilig en onzeker", aldus Mi davainc. Hij deed de suggestie om fiets/voetpad van rijbaan te schei den middels een ligusterhaag of wel licht vangrails. Het college liet de stroom klachten gelaten over zich heen komen. Van Meerten bekende het epistel richting bewoners te hebben geschreven. „En als die negatief overkomt spijt dat mij, maar de de brief is bedoeld als een vriendelijke brief", aldus Van Meerten. Op een interruptie van Hack reageerde hij vervolgens met de opmerking dat de brief inderdaad niet aapsluit op de klachten van de bevolking. „Ik heb alleen in hoofdlij nen aan willen geven wat de gemeen te probeert aan die situatie te veran deren", aldus Van Meerten. Niet gemakkelijk Van Meerten stelde vervolgens dat een aantal suggesties dat de bewo ners doet om verbetering te brengen in de verkeerssituatie in hun straat eerder al door de gemeente is beke ken. „Maar het is allemaal niet zo makkelijk. Er zijn een heleboel facto ren die daar invloed op hebben". Ter verduidelijking: sommige wegen zijn niet van gemeente, maar van het rijk of provincie. En de gemeente heeft niet zo bar veel te zeggen over hoe die wegen ingericht worden. Van Meer ten: „Op een doorgaande weg bij voorbeeld mag je geen snelheidsbe- perkende maatregelen instellen als gemeente". Op de tegenwerping uit de zaal dat, het elders toch wel degelijk gedaan wordt antwoordde Van Meer ten dat het wel kan, maar niet mag. Hij legde uit dat in andere gevallen gebrek aan ruimte de gemeente par ten speelt. Niet alle wegen kunnen verbreed worden omdat er domweg geen ruimte is. Die ruimte is dan soms wel te maken, maar dat kost dan weer verschrikkelijk veel geld, zo luidde kort samengevat het betoog van Van Meerten. „Een tweezijdig fietspad langs de Hogeweg zou het mooiste zijn, maar daar is gewoon geen ruimte voor", al dus Van Meerten. Voor wat betreft de schadé aan de huizen zei Van Meerten deze zeker niet, zoals eerder gesugge reerd werd, te willen bagatelliseren. „Maar het is moeilijk te bewijzen wat daar precies de schuld van is". Wethouder dr. H. J. van Zuylen ging vervolgens in op de suggestie van Hack om middels een betere beweg wijzering het zware verkeer om de kernen heen te leiden. „Gelooft u mij, wij willen niets liever dan het zwaar verkeer weren en dat zou bijvoor beeld kunnen door buiten de be bouwde kom een informatiepunt te maken waar de chauffeurs precies kunnen zien hoe ze moeten rijden en dus niet onnodig door de kern rijden. Maar daar wil de provincie niet aan", aldus Van Zuylen. „Maar het heeft ze ker de aandacht van de gemeente". Verder werd nog wat gefilosofeerd over de vraag hoe men, als er dan al snelheidsbeperkingen ingesteld kun nen worden, kan controleren of deze ook nageleefd worden. Burgemeester J. L. Niemantsverd riet-Leenheer liet deze gelegenheid niet voorbij gaan om nog eens te benadrukken dat men bij de politie kampt met een chro nisch tekort aan mankracht. Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ffih PE Bli.r Nooit last gehad van een lekkend dak, en nu.... Soms sta je er raar van te kijken. Ja ren geen last van lekkage gehad en ineens..:. Dat is te voorkomen. Door tijdig uw dak te laten voorzien van een pvc- dakfolie, die zelfs over bestaande bitumen dakbedekking heen ge legd kan worden. Kies dan wel voor de beste. Met een onderhoudsvrije levensduur van meer dan 25 jaar, waarvan 10 jaar gegarandeerd. Kies voor pvc-dakfolie van Van Besouw. Een wereldmerk. Alle problemen zijn in één keer van de baan. Kies ook voor een gespe cialiseerd bedrijf, dat weet wat kan en wat niet kan. „Flexibekleding". Specialisten in het verwerken van pvc-dakfolie. De nieuwe en kosten besparende manier om (grote) pro blemen te voorkomen. Hoe u in één keer van uw proble men afkomt? 01115-2300 bellen. Voor informatie of offerte. Wij zetten graag alle voordelen voor u op een rijtje. SPECIALISTEN IN HET VERWERKEN VAN PVC-DAKFOLIE De Rotery 4 - Postbus 47 4328 ZG Burgh-Haamstede Telefoon 01115-2300 Verwachting tot woensdagavond: Af en toe regen Veel bewolking, af en toe regen. Mi nimumtemperatuur ongeveer 5 gra den, middagtemperatuur rond 9 gra den. Noordelijke wind, overwegend matig, aan de kust en op het IJssel- meer af en toe krachtig, in het zuid oosten van het land vannacht weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 29 april: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 507c Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: noord 4 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20 Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: noord 4 Zaterdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min .temp.: 5 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 april Zon op 06.20, onder 20.56 Maan op 02.20, onder 08.54 27 april Zon op 06.18, onder 20.58 Maan op 03.03, onder 10.07 Laatste Kwartier: 28 april (22.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Nog steeds ligt ons land op de grens van zachte, boven Oost en Zuidoost-Europa aanwezige lucht en koude, uit de Poolstreken afkom stige lucht boven de Britse eilanden en de Noordzee. Langs deze grens bewegen zich sto ringen in een krachtige zuidelijke hoogtestroming vanuit Spanje via Oost-Frankrijk naar het westen van Duitsland. Uiterst langzaam beweegt de bovengenoemde grenslijn zich oostwaarts zodat ons land de komen de dagen meer en meer binnen de in vloedssfeer van de koude Noordzee lucht komt te liggen. Na een nacht met een minimum van rond 5 graden wordt het woensdagmiddag bij een matige, aan de kust soms krachtige, noorden wind, niet warmer dan zo'n graad of 9. ongeveer 5 graden lager dan normaal. Uit de met de genoemde storingen samenhangende bewolking valt af en toe wat regen, het meest in het oosten van het land. ZIERIKZEE - Vanaf deze week rijden er in den lande maar liefst 200 streekbussen met over de gehele lengte een Pandabrood-reclame. Met de leus 'Help de natuur een pootje, eet een Pandabroodje' toeren de bussen op de gebruikelijke lijndiensten door geheel Nederland. Ook de Schouwen-Duivelandse bevolking komt gedu rende de actie - acht weken lang - ongetwijfeld een Pandabus tegen. Volgens G. Rietveld. directeur van de verkoopmaatschappij van Zeelandia, is de bussenactie bedoeld als een hernieuwde prikkel naar het publick nu de actie voor otibepaalde tijd verlengd wordt. Het in de arm genomen reclamebureau garandeert de in Zierikzee gevestigde onderneming met deze actie een groot bereik. Onlangs uitgevoerd onderzoek heeft ove rigens uitgewezen, dat reeds 70% van de Nederlandse bevolking het Pandabrood kent. En gezien het succes van de actie wil Zeelandia dat uiteraard zo houden. Zoals bekend wordt vrijdag 650.000 gulden overhandigd aan prins Bemhard. België, waar het brood ook goed verkocht wordt, overhandigt haar bijdrage (350.000 guldenin eigen land. (Foto Ben Seelt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1