Jaguar-liefhebbers brengen bezoek aan de Neeltje Jans Middenschouwen 2 grote winnaar van brandweerwedstrijden in Oosterland Aanschaf van kistorgel voor kerkconcerten nog niet zeker DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zware schade bij aanrijding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Geringe belangstelling Afscheid postbode Cameraman Actief Slechts een klein aantal mensen kwam naar De PTT nam afscheid van postbode Kees Clemens Clerx vertelt over zijn beroep: came De VV Zierikzee blijft punten pakken. Ook nu de inleiding over Europa 1992 in de Schutse. (Pag. 2). Knuist. (Pag. 3). raman. (Pag. 5). de competitie bijna is afgelopen. (Pag. 6). MAANDAG 24 APRIL 1989 145ste jaargang Nr. 24529 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Reinen is studeren in andere lichaamstoestand, is studie in beweging. Allard Pierson C. Schout voor laatste keer aanwezig als algemeen wedstrijdleider OOSTERLAND - Het tweede brandweerkorps van Middenschouwen is met 21 punten verschil de grote win naar van de provinciale brandweerwedstrijden in Oos terland geworden. Nummer twee werd Duiveland 2 met 1046 punten, terwijl de derde plaats voor Duiveland 1 was weggelegd. Een algemene opmerking voor alle twaalf korpsen was, dat er door de ploegen goed werd ge werkt aan de voorbereidingen van een wedstrijd. Met daarbij wat kritische opmerkingen van jurylid C. E. Mol konden de brandweerlieden deze opmerking in gedach ten nemen. iemand was. De brandweerlieden wisten tenslotte niet wat hen meer boven het hoofd hing, dan alleen een brand. Om de brand te kunnen bestrijden moest er eigenlijk een hoogwerker uit Goes komen opdraven, maar deze was al plaatselijk ingezet. Daarnaast moest nog rekening worden gehou den met de rijtijd van een half uur, zodat met eigen middelen gewerkt moest worden. Er werd zowel van binnenuit als van buiten geblust en daarmee was de scene, die hoogstens 25 minuten mocht duren, voltooid. Binnen die 25 minuten moest men in ieder geval de situatie overzien an ders werd het bewuste korps afgeflo ten. Zoals gezegd was de wedstrijdlei der Schout voor het laatst op Schou- vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit f Tijdens de prijsuitreiking haalde Mol wat algemene punten voor all? koi-psen naar voren waar de zes man sterke jury wat kritiek op had. Zo moet er iets beter gelet worden op de doorgang van het overige verkeer, zo dat het verkeer zich niet massaal op hoopt bij een brand. ,,Het ver- deelstuk voor de slang moet beter gebruikt worden", merkte Mol op. Bij de persluchtdragers was de jury op gevallen, dat als men het teken kreeg dat de perslucht bijna op is, niet ie dereen direct om een nieuwe fles ging. „Men moet in het vervolg direct de rookzone verlaten en niet nog eventjes doorgaan. Er xvaren al zoveel vertrekken in het gebouw en de pers lucht is zo kostbaar". Pompbediende Een verzoek van de jury was ook om als pompbediende wat meer ini tiatief te tonen. Het was duidelijk dat ook op hem werd gelet, hoewel hij zich niet direct in de buurt van de brand bevond. Als beste pompbe diende kwam Ab van den Hoek van het Brouwse korps uit de bus. Hij kreeg een grote beker mee naar huis, net als Cor Haft van Middenschou wen 2. Hij werd tijdens de wedstrij den in Oosterland tot de beste bevel voerder gekozen. Ondanks dat de brandweerpakken er volgens het jury-commentaar goed uitzagen, werd aan sommige korpsen wel het verzoek gedaaii om het lad- derwerk na te kijken en goed te be handelen. Algemene kritiek op de bevelvoerders was, dat ze iets beter de situatie met hun korpsleden had den kunnen bespreken. Het 'toneelstuk' speelde zich af in en rondom de pastorie van de Neder landse Hervormde Kerk aan de Kerk straat 18. Tijdens werkzaamheden aan de CV-installatie op de tweede verdieping ontstond er brand, die via het dakraam naar buiten was gesla gen. Ondertussen sloegen de vlam men door het plafond ook al naar be neden in de achterkamer. Het was voor de brandweerlieden zaak om de boel zo snel mogelijk te verkennen om zo de situatie te kunnen overzien. Uiteraard werd er eerst gezocht naar eventuele slachtoffers, die zich in het pand bevonden. Vragen aan omwonenden of zij misschien wisten of er zich mensen in het pand bevon den, losten niets op. Er moest duide lijk zelf naar een antwoord worden gezocht. Via twee ingangen, de voor deur en zijdeur, kon men snel naar binnen komen om naar eventuele ge wonden te zoeken. Eén van de twee slachtoffers bevond zich in één van de twee voorkamers, omdat hij daar de telefoon had gebruikt om de brand weer te alarmeren. Punten Er moest door de vuurbestrijders goed om de hoek van de deur gekeken worden, omdat daar één van de slachtoffers lag. Anders kostte dat onherroepelijk een aantal punten. Terwijl het eerste slachtoffer naar buiten werd gedragen kon een andere ploeg op zoek naar de tweede CV- monteur, die onwel was geworden en daardoor in bad was gevallen. In to taal waren er twee slachtoffers, die niet zo maar gevonden konden wor den, want er was een groot aantal ver trekken waar de hulpverleners uiter aard ook móesten'kijken of er nog Het Brouwse korps in de weer onder toeziend oog van burgemeester C. Slabbekoorn van Brouwershaven (l.). naastrstTcat'ïijtV'c'óttëg'a 'mr. J. J.' Prhi. 'AsseVbeftjs van Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - De aanschaf van het kistorgel, dat beheerd gaat wor den door de nog op te richten Stichting' Kerkconcerten Schouwen-Duiveland, is nog onzeker. De Werkgroep Kistorgel, die zich bezighoudt om het financiële plaatje rond te krijgen, heeft nu een kleine 5.000,- in kas, maar in totaal moet men 15.500,- hebben. „Er is nog een aantal instellingen en ondernemingen waar het verzoek tot een financiële bijdrage behandeld moet worden. We hopen die nu ook over de streep te krijgen", aldus Prosper Sevestre van de Werkgroep Kistorgel. De werkgroep bestaat voorlopig nog uit Willy Bil, onder meer or- ganiste van de Grote Kerk in Brouwershaven en Sevestre, die onder meer organist van de Her vormde Kerk in Renesse is. De twee initiatiefnemers hebben na de oprichting van de werkgroep in maart van dit jaar een brief opge steld en die naar verschillende in stellingen op Schouwen-Duive land gestuurd om het project te ondersteunen. Ook verschillende koren en alle gemeentebesturen van Schouwen-Duiveland hebben een brief in de bus gehad. Vrij snel heeft een klein aantal ondernemingen en particulieren gunstig gereageerd, maar sinds dien is het stil rondom de aan schaf van het kistorgel. „En dat is jammer, nu van het in totaal te fi nancieren bedrag van 15.500,-, nog net geen derde deel binnen is. Wellicht dat nog een aantal onder nemingen het project sympathiek gezind is en hopelijk moet nog in een aantal raadsvergaderingen een voorstel voor een subsidie be handeld worden". Het is voor Sevestre daarom nog te vroeg om een oordeel te vellen over de haalbaarheid. „Maar de huidige eigenaar van het orgel wil niet onbeperkt de tijd geven, dus het is zaak om toch binnen vrij korte tijd een beslissing te ne men". De werkgroep hoopt daar om dat binnenkort nog een aantal beslissingen valt om de financie ring veilig te stellen. De bedoeling is dus om het in strument te laten beheren door de Stichting Kerkconcerten Schou wen-Duiveland, als die tenminste van de grond komt. Het orgel kan dan zijn functie vervullen als be geleidingsinstrument voor koren en kamermuziek, terwijl ook mu ziekevenementen als cantatedien sten, concerten voor twee orgels en ook concerten voor orgel en or kest te realiseren zijn. „Het punt is namelijk dat in de meeste kerken de plaats van het orgel zodanig is, dat van een muzi kaal verantwoorde begeleidings- of meespeelmogelijkheid niet ge sproken kan worden. Straks kun nen koren en andere muziekgezel schappen het kistorgel huren. Wanneer men uitvoeringen elders •meemaakt, denk bijvoorbeeld aan de Mattheuspassion van afgelo pen Goede Vrijdag uit Naarden waar de dirigent het instrument zelf meenam, dan ziet men het ge bruik van een dergelijk instru ment steeds meer toenemen". Voor Schouwen-Duiveland kan dit binnenkort ook realiteit wor den. Vlak voor Pasen is het be wuste kistorgel nog gekeurd en wel door de organist van de Grote Kerk in Goes, Kees van Eersel, die ook als adviseur van nieuwbouw- orgels optrad. Zijn oordeel luidde, dat het kistorgel door de bank ge nomen in een goede staat ver keert, maar dat weliswaar een klein aantal aanpassingen op ter mijn wenselijk is. „Maar dat we voor de gevraagde prijs over een prima instrument zouden gaan be schikken", aldus Seveste. Van elitair is geen sprake WA> wr pa Biir Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Vannacht hier en daar mist. Mini mumtemperatuur rond 4 graden, middagtemperatuur rond 9 graden. Zwakke, overdag matige wind uit noordoost tot noord. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 28 april: Woensdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: noord 5 Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: noord 4 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 407c Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25 april Zon op 06.22, onder 20.54 Maan op 01.24, onder 07.56 Laatste Kwartier: 28 april (22.46) HET WEEROVERZICHT DE. BILT - Een nooi'delijke stro ming voert aanhoudende zeer koude Poollucht via IJsland naar de noorde lijke Noordzee en de Britse eilanden. In Schotland vallen daarbij talrijke sneeuwbuien. In Oost-Europa is de stroming zuid elijk en stroomt warme lucht vanuit Afrika via de Balkan noordwaarts. Langs de grenslijn van deze twee luchtsoorten komen storingen tot ontwikkeling, die zich vanaf Spanje via Frankrijk en onze omgeving naar het noordoosten bewegen. Daarmee samenhangend komen in deze zone uitgebreide wolkengebieden voor, waaruit op veel plaatsen regen valt. Ons weer wordt zowel de komende nacht als dinsdag overdag door deze storingen bepaald. Het is dus be wolkt met vooral overdag perioden met regen. De temperatuur komt van nacht niet onder nul maar is op dins dagmiddag met 9 graden opnieuw veel te laag voor de tijd van het jaar. De wind waait overwegend matig uit het noorden. BRUINISSE - Twee personenauto's werden zwaar beschadigd bij een aanrijding op de Staphorster krui sing in de Rijksweg N-59 nabij Brui- nisse. Het ongeval gebeurde vrijdag om ongeveer 13.45 uur. W. K. uit Bruinis- se reed vanaf de Rijksstraatweg de Rijksweg N-59 op. Hij kwam daarbij in botsing met A. J. M. uit Den Haag die over deze weg reed. De klap kwam zo hard aan dat beide auto's zwaar werden beschadigd en moesten worden weggesleept. Desondanks lie pen de inzittenden geen noemens waardige verwondingen op. BURGH-HAAMSTEDE - Voor velen lijkt een Jaguar misschien een onbereikbaar vervoermiddel, maar de ge dachte moet geheel zijn weggecijferd toen de Jaguar Di- amler Club Holland een bezoek bracht aan Burgh- Haamstede. Druppelsgewijs kwamen de leden bij Hotel Haamstede aan, want dat was het trefpunt van de „Jaguar-meeting". Voordat zo'n 150 mensen aan het di ner konden beginnen werden in totaal 28 Jaguars geteld op het veld achter het hotel. Ook Zierikzeeënaar J. Koe- voets had zijn Jaguar-Daimler uit de garage gehaald om de bijeenkomst bij te wonen. Enkele pronkstukken in de rij om bekeken te worden. (Foto: Joop van Houdt). Omdat de weersomstandigheden voor vele clubleden niet optimaal was. was de opkomst niet zo goed als men had gehoopt. Maar daar was de gezelligheid niet minder om. Onder elkaar werd veel bijgepraat over de toestand van de wagens. In een ge sprek legt de nieuwe voorzitter van de club, J. J. L. Heijnen, uit waarom een Jaguar-Daimler nu zo mooi is. Luxe Wal heeft die wagen meer dan ande re wagens? „In de eerste plaats is het zijn uiterlijk, oftewel de algehele af werking, die zeer luxe is. Het zijn ty pisch oude, maar goede Engelse wa gens. Alles is vaak van leer. In ieder geval komt er geen kunststof in de wagen voor", aldus voorzitter Heij nen. Daarnaast noenit hij ook het hart van de wagen een sterk punt bij de Jaguar. „De motoren cn andere tech nische voorzieningen zijn uniek. Neem bijvoorbeeld de wielophan ging, die is heel speciaal. Daardoor is het de meest comfortabele wagen van dc wereld". Heijnen benadrukt dat nog eens door te zeggen, dat de uitkomst van een test, die onlangs is gehouden, het bewijs levert. Daaruit kwam de Jaguar als beste wagen naar voren. vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1