mbshh D-pupillen slaan hun slag Juiste racket belangrijker dan menigeen weet en denkt Koos Dorreman naar nationale eindstrijd Waardige afsluiting Scaldina-jeugdteams Zierikzeese schakers sluiten seizoen af NIEUWSBODE Sjaak Douw damkampioen Uitslagen schaak vereniging Zierikzee Mireille Lemaire turnt in Roemenië Zaalvoetbal toernooi Rijschool Delta ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 april 1989 Nr. 21528 9 Mm damvereniging Zierikzee ZIERIKZEE - Zoals verwacht mocht worden is Sjaak Douw uit Zie- rikzee de nieuwe clubkampioen van damvereniging Zierikzee geworden. In de voorlaatste ronde van de onder linge competitie strafte hij een fout je in het middenspel van good-old A. J. Flikweert doeltreffend af en won vrij snel. Nadat Douw onlangs ook sneldam- kampioen van de club werd, nu dus ook de gewone clubtitel voor hem. Al met al een succesvol seizoen voor de nieuwe kampioen. J. L. Smalheer, die lange tijd gelijk opging met Douw, speelde remise met Rinus de Wild. Cees van de Velde won van Arno Schiettekatte en Cor Boot won met enig geluk van Jos de Wild na een boeiende partij. Na een slechte seizoenstart is Boot de laatste tijd aan een sterke opmars bezig en lijkt nu wel zeker van de derde plaats. Maandag 24 april wordt de laatste ronde van het sei zoen 1988-1989 gespeeld. ZIERIKZEE Met nog 3 ron den te gaan lijkt de nek aan nek race tussen R. van der Ve- ken en M. Krijger op de voet- balstrijd tussen PSV en Ajax. R. van der Veken heeft een kleine voorsprong op M. Krij ger maar kan zich geen mis stap veroorloven. Deze ronde wonnen beiden hun partij zo dat er in de stand niets ver anderde. R. van der Veken-H. Uil 1-0; M. Krijger-H. Baris 1-0; G. den Broeder-A. Bloom 1-0; F. Baak- man-J. Blom 0-1; O. Vleeshou- wer-J. Dopper 1-0; J. Verkerk- C. van Eldik 1-0; P. Legerstee- J. van Dalsun 0-1; M. in 't Veld- D. van Wijck 1-0. ZIERIKZEE - De vijftienja rige turnster Mireille Lemaire van atletiekvereniging Delta Sport, en al drie jaar deel uit makend van de selectie top- turnsters op Papendal, heeft in de voorbereiding voor het EK (19 t/m 21 mei in Brussel) en het WK (in oktober te Stutt gart) een prima wedstrijd ge turnd tegen een Italiaans team. Bij do keuzestof behaalde het jonge turntalent het beste re sultaat, van de elf Nederlandse deelneemsters. Zij werkte haar programma geheel foutloos af, alleen haar afsprong van de brug moet nog iets worden aan gepast. Bij de verplichte num mers maakte zij slechts één fout. Bij de brug opsprong, met een halve draai naar de hoge ligger, greep zij mis waardoor de jury genoodzaakt was hier 0.50 punten aftrek te geven. Boekarest Afgelopen woensdag, 19 april, is Mireille Lemaire ver trokken naar Boekarest-Roe- menië, voor een internationaal turntoernooi. Met haar zijn meegereisd, eveneens van de selectie, Jannie Martodrono en Susanne Beerepoot. Aanstaan de zaterdag is in Boekarest de wedstrijd, terwijl één dag later de toestelfinales plaatsvinden. Maandag 24 april zetten de drie jonge avonturiers weer voet op eigen bodem. BURGH-HAAMSTEDE - De D-pupillen van voetbalvereniging DFS uit Burgh-Haamstede zijn in hun klas se, een poule van zes ploegen, kampioen geworden. Met nog twee wedstrijden te spelen heeft men tot nu alles gewonnen en kan zich derhalve al ruimschoots winnaar noemen. ,,De hele ploeg draait leuk en doet het voor al goed in het collectief", volgens leider Wim Versteeg. Door deze prestatie kregen de kampioenen een feestje aangeboden en werd men letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes gezet. Een leuke opsteker voor de 'toe komst' van DFS. ROOSENDAAL - Koos Dorreman, lid van de BV Ren esse, is er tijdens de ge westelijke finale 3e klas bandstoten in geslaagd door te dringen tot de na- tionale eindstrijd. In café Huis ten Halve bleef de spanning er tot de laatste seconde inzitten. Concur rent M. Faas bleek een lastig te omzeilen klip, die op het laatste moment toch moeizaam werd genomen. Na zes van de zeven te spelen ron den stond Koos Dorreman ongesla gen aan de leiding, maar ook de ande re Zeeuwse vertegenwoordiger, M. Faas uit Tbrneuzen, had nog geen en kele partij verloren. Koos Dorreman zou echter in de laatste partij aan re mise voldoende hebben aangezien zijn algemeen gemiddelde beter was dan dat van zijn naaste concurrent. Gedurende de slotpartij hielden beide spelers de stand voortdurend in evenwicht, hetgeen aan de gemoed rust van de kemphanen hoge eisen stelde. Tot grote opluchting van de Renesse-speler bereikte hij na 26 beurten de benodigde 55 caramboles. Faas wist in de nabeurt nog wel remi se te bewerkstelligen doch dit was voor hem niet genoeg. Koos Dorreman zal van 19 t/m 21 mei in het Noord-Brabantse Uden ongetwijfeld alles in het werk stel len ook het Nederlands kampioen schap op zijn naam te brengen. Ge zien de instelling en de vorm van de Renessenaar zijn die kansen bepaald denkbeeldig. De heer Van Zantvoort huldigde na mens de KNBB een terecht kampioen terwijl de heer Schrauwen namens de organiserende vereniging, de BV Kruisstraat, de overige trofeeën uit reikte. Koos Dorreman sprak nog en kele dankwoorden tot diegenen die bij het welslagen van dit toernooi be trokken waren. ZIERIKZEE - Zaterdagavond 22 april is het zover dat de zaalvoetbal vereniging Rijschool Delta uit Zie rikzee zijn jaarlijks toernooi organi seert. En wel in sporthal Onderdak te Zierikzee, aanvang van dit zaal- voetbalgebeuren is om 20.00 uur. De deelnemende verenigingen zijn de Steeg, Nola Boys, Sporthuis Zie- - rikzee en de de PTT uit Zierikzee, de Keien Nieuwerkerk en natuurlijk Rijschool Delta uit Zierikzee. De be- doeling van Rijschool Delta is om eenmaal per jaar een zaalvoetbal toernooi te organiseren in Zierikzee. Hiervoor is dan ook een fraaie wis selbeker aangeschaft die de winnaar een jaar in bezit mag hebben. Deelname Voor dit eerste toernooi is gekozen voor deelname van de eilandelijke verenigingen en de toekomst is dat er van Walcheren ook teams mee gaan dingen naar de wisselbeker. De toer- nooicommissie gaat er tevens van uit dat de verenigingen die nu meedoen de smaak van een toernooi te pakken krijgen en dit zelf ook eens gaan or ganiseren. Dit betekent op Schouwen weer een actieve uitgaansmogelijk- heid en een promotie van het zaal voetbal. r ZIERIKZEE - De tafeltennisjeugd van Scaldina heeft inmiddels haar laatste competitiewedstrijden ge speeld. Het eerste team verloor de af sluiter, terwijl zowel het tweede als derde team nog even snel wat winst puntjes wisten te pakken. Scaldina 1 moest op bezoek bij SAR in Kloosterzande. Zoals later bleek werd dit de slechtste wedstrijd van de gehele competitie. Arjan Bom, duidelijk de beste speler van dit team, speelde zijn eerste game naar winst: 9-21. Het vervolg was echter minder overtuigend, zowel de tweede als de derde game verloor hij: 21-17 en 21-18. Ook Ralph van Dijk verloor zijn eerste partij. Reitse van der Wek ken bracht het eerste winstpunt bin nen. Dubbel Het dubbel Van der Wekken/Van Dijk was eigenlijk nog de beste par tij. Ook de laatste twee partijen wer den nog door Scaldina gewonnen, zo dat er een eindstand op de borden verscheen van 6-4. Hoewel het nog niet geheel zeker is zijn deze vier winstpunten waarschijnlijk nog te weinig om de tweede plaats op de ranglijst vast te kunnen houden. Het tweede drietal ging op bezoek bij 't Zand 4 in Middelburg en wist daar een 4-6 winst vandaan te slepen. Mario van Popering en Marco Hanse wonnen hun eerste partij, terwijl Je remy van Dijk deze moest laten lo pen, en eigenlijk de gehele wedstrijd niet tot winst kon komen. In het dub bel, samen met Van Popering, mocht Van Dijk toch nog één keer aan de winst ruiken. Zo liep dit team naar een regelmati ge overwinning door nog eens twee zeges van Mario_yan Popering en drie van Marco Hanse. Hanse bevestigde hierdoor de sterkste speler, in zijn team, van het afgelopen tafeltennis- seizoen te zijn. Positief Scaldina 3 trad in de Raamstraat, te Zierikzee, aan tegen SAR 2. Het Schouwse team moest deze wedstrijd winnen om niet op de laatste plaats te eindigen. Ondanks alle nederlagen van het afgelopen seizoen is dit drie tal altijd positief gebleven, en liet men de moed niet zakken. Miranda Kristalijn startte met winst, direct al een fijne opsteker. Sytze van der Wekken zorgde eveneens voor één punt, terwijl het dubbel jammer ge noeg verloren ging. Maar via Miranda Kristalijn en Sytze van der Wekken scoorden bei den nog één keer, waardoor de eind stand op 6-4 uitkwam. Door deze overwinning had men in ieder geval bewerkstelligd niet óp te hoeven tre den als rode lantaarndragers. De competitie voor de Scaldina-jeugd zit er momenteel op en men kan zich op gaan maken voor de toernooien en het nog te houden clubkampioen schap. TILBURG - Ruim een jaar nadat hij in Milaan in de strijd om de Euro pese titel zwaargewicht van Frances co-Damiani verloor,- maakt John Em- men zijn rentree in de ring. De Tilburger bokst op 29 april in de Pel- likaanhal in het cruisergewicht over acht ronden tegen de Westduitser Bernd Kulle. FLORENCE - Florence heeft zich officieel kandidaat gesteld voor de fi nale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars van ko mend jaar. De Italianen beschouwen dit duel als een belangrijke test voor de strijd om het wereldkampioen schap, waarvoor ook enkele wedstrij den' in de Toscaanse stad worden ge speeld. Eindstand (Achtereenvolgens: punten, car., beurten, alg.gem., part.gem., serie) 1. J. L. Dorreman, Renesse13 385 167 2.30 2.75 19 2. M. Faas, Terneuzen13 385 177 2.17 3.92 12 3. J. de Brouwer, Kaatsheuvel8 335 170 1.97 2.89 19 4. L. Bakx, Halsteren8 332 185 1.79 2.39 13 5. C. Coomans, Aagtekerke6 370 161 2.29 3.23 19 6. A. Machielse, Fijnaart.6 324 149 2.17 2.89 16 7. A. Konings, St. Willebrord2 273 163 1.67 2.23 10 8. J. van Gooi, Oosterhout0 288 188 1.53 13 ZIERIKZEE - In de laatste ronde promotieklas ZSB speelde Zierikzee 1 gelijk tegen Koudekerke 2 en be reikte hiermee een gedeelde derde plaats. Het belangrijkste punt - en enige winstpunt - kwam van wie anders dan H. Uil. Die dit seizoen zeer goed op dreef zijnde derdebordspeler kon het zich zelfs permitteren zijn dame Kwijt te raken, enige zetten later gaf 'de Koudekerkenaar op omdat hij er in geweldige tijdnood geen gat meer in zag. De enige verliespartij kwam op naam van Legerstee, die in de ope ning het spoor bijster raakte. De overige partijen werden remise, de een wat meer, de ander wat minder verdiend. De derde plaats op de eindranglijst is een belangrijke verbetering ten op zichte van vorig jaar, toen Zierikzee lang in degradatiezorgen verkeerde en op het nippertje nog de vijfde plaats kon bereiken. Voor volgend seizoen moet een hogere klassering dan toch mogelijk zijn, voorop ge steld dat de vaste teamspelers altijd van de partij zijn. Persoonlijke uitslagen: 1. R. v. d. Veken-J. Boone V2-V2, 2. M. Krijger-J. Baart V2-V2, 3. H. Uil-W. v. d. Heijden 1-0, 4. J. v. d. Made-C. Boogaart V2-V2, 5. J. Dopper-A. v. d. Heijden V2-V2, 6. H. Baris-S. v. d. Heijden V2-V2, 7. P. Legerstee-J. de Witte 0-1, 8. C. van Eldik-J. Paauwe V2-V2. Zierikzee 1-Koudekerke 2 4-4. Eindstand promotieklas ZSB: 1. DZD Kruiningen 12 37 (promoveert); 2. Middelburg 2 10 31,5; 3., 4., 5. Zie rikzee 1 7 27V2; Souburg 2 7 2Vh\ Kou dekerke 2 7 27V2; 6. HWP 4 S. van Gent 6 27; 7. Terneuzen 2 6 25; 8. Vlis- singen 3 1 20 (degradeert). Het ene tennisracket is het andere niet ZIERIKZEE - Met de start van de tenniscompetitie is ook weer de handel in, en repa ratie van, tennisrackets op gang gekomen. Omdat er tegenwoordig heel wat kennis en vakkundigheid om de hoek komt kijken om het juiste racket, en wat nog veel belang rijker is met de juiste bespanning, aan de man te brengen, hebben medewerkers van de Zierikzeese sportzaak Zentrasport Deurloo een speciale instructiedag bezocht, ge organiseerd door de desbetrefende inkoopcombinatie. Tijdens deze instructiedag in Vleu ten kwam 's morgens de theorie over tennis-, badminton- en squash-rac kets aan bod, terwijl men in de mid daguren de gelegenheid kreeg om dit alles in de praktijk te beproeven. Speciaal voor dit laatste onderdeel waren gerenommeerde sporters uit genodigd, waaronder de bekende ten- nistopper Paul Dogger, zesde op de ranglijst van de KNLTB. Iedereen kreeg de gelegenheid om tegen dit ta lent op zijn manier te vlammen. Tenez Het woord tennis duidt een spel aan dat al in de veertiende eeuw met behulp van bal, slaghout en net werd beoefend. De naam is ontleend aan het Franse 'tenez', dat zoveel betekent als 'pakt, houdt tegen'. Het is meteen een verwijzing naar de spelbeslissen- de functie van het racket. Want zon der de gerichte ontwikkeling, die dit slaghout in de loop van de vele eeu wen heeft doorgemaakt, zou het ten nis nooit dat raffinement hebben ge kregen, waarmee back- en forehand spelers de wedstrijd van vandaag be heersen. Het tennisracket zoals wij dat her kennen, deed in de zestiende eeuw zijn intrede. Aan het open houten frame van dit oermodel is een netje bevestigd. Niet om mee te slaan, maar om de bal op te vangen. Een uitgesproken slagfunctie treffen wij aan in een racket uit 1552. Het frame is bespannen met snaren die op de kruisingen zijn geknoopt. Dertig jaar later, in 1582, speelt men met rackets die heel aardig met die van ons overeenkomen. De snaren zijn volgens de huidige methode om en om gespannen. Bo vendien kreeg het blad de bekende ovale vorm. Het gewicht en de span ning van de met gas gevulde bal, maakte het noodzakelijk aan het eind van de negentiende eeuw speci fieke eisen te stellen aan de snaar bespanning en de constructie van het racket. De snaren moesten in de ver nieuwde opzet van het tennisspel veel strakker worden gespannen dan men tot dan gewend was. Spankracht Zonder behoorlijke spankracht zou men de bal onmogelijk met het rac ket over een grote afstand kunnen staan. Het frame van het 'antieke' racket kon deze hogere snaarbespan ning echter niet verdragen. Men is toen op zoek gegaan naar steviger constructies. Na probeersels met hout begon men in de twintiger en dertiger jaren te experimenteren met rackets van staal en alluminium. De materiaallegeringen die men hievoor gebruikte, waren lange tijd van onvoldoende kwaliteit om er een optimaal racket van te fabriceren. Dat veranderde met de komst van het stalen racket. Het belangrijkste van dit racket is misschien wel dat het een procédé heeft verschaft, dat de aanzet heeft gegeven tot een ver snelde ontwikkeling van allumini um en kunststof rackets. Het alluminium racket heeft nieu we uitvoeringen geïntroduceerd. On der andere het racket met het zoge naamde populaire open hart, waar van de steel niet gesloten maar in twee korte zijvertakkingen in het blad overgaat. Het voordeel van deze vorm is dat het open hart het racket versterkt tegen de torsie. De meest re volutionaire vernieuwing heeft zich in het oversize racket gepresenteerd. Oversize Van het oversize racket is het blad 40% groter dan van het normale rac ket. Op zijn beurt heeft deze uitvoe ring tot allerlei varianten tussen nor maal en oversize geleid. Het eind van deze technologische ontwikkeling is nog niet in zicht. Vormen, afmetingen en materialen van het racket worden intensief onder de loep genomen. Een vitaal punt van elk racket is de sweet spot; het ideale raakvlak van de snaarbespanning waarop de bal op het racket neerkomt. De sweet spot van het normale racket is tame lijk klein. Dat betekent dat de speler een grote precisie aan de dag moet leggen om de bal op het goede punt in het speelvlak van zijn racket te ra ken. De sweet spot van het oversize racket is groter, hetgeen het treffen van de bal op het gewenkte raakvlak voor de speler aanzienlijk vergemak kelijkt. Omdat het oversize racket een veel hogere bespanning toelaat, heeft dit als nadeel dat het racket veerkrachti- Rackets in overvloed (Foto: Joop van Houdt). ger wordt. De bal slaat te snel en te hard van het speelvlak, waardoor hij tijdens het spel moeilijk onder con trole kan worden gehouden. Om die onaangename veerbeweging terug te brengen is men steeds steviger mate riaal in het racket gaan verwerken. Tbrwijl men de oplossing steeds meer gaat zoeken in rackets met enkel, dubbel of zelfs driemaal tapse con structie. Snaarbespanning: Dus hoe hoger de snaarbespanning, hoe groter de stijfheid van de mate rialen die in het racket moeten wor den verwerkt. Tbt nu toe geldt grap hite of carbon als het stijfste mate riaal. Op een gedeelde tweede plaats komen composities van kunststoffen en de betere alluminiumlegeringen. Daarna hout met graphiteverster- king, hout met glasfiber en tenslotte hout, ofschoon sommige harde hout soorten over een uitstekende stijf heid beschikken. Een soepel racket heeft een betere trillings- en schokdcmping dan een stug racket, terwijl een stug racket een betere balcontrolc en balversnel ling geeft dan een soepel racket. Met andere woorden een soepel racket is comfortabeler en een stug racket geeft meer balcontrole en meer vaart aan de bal. Verder zorgt een harde snaar voor een langzame bal, en bij een slappe snaar komt de bal sneller van het racket af. Geheel anders als vele tennissers al jarenlang denken. Dit alles in ogenschouw genomen, waarbij eveneens gripmaat, gewicht, en balans nog een rol spelen, is het uiterst belangrijk dat bij aanschaf van een racket deskundig advies een eerste vereiste is. Met name ook over de juiste snaarbespanning en snaar- soort is nog heel wat te vertellen. Zo zijn er snaren van kevlar. polyester, nylon en ook zijn er nog steeds lief hebbers van de natuurlijke darm. Snaarsoorten Naast de 'conventionele' snaarsoor ten is er inmiddels alweer een nieuwe snaar op de markt. De zogenaamde zyex-snaar is van een grotere elastici teit dan darm en kunststof, en is ge heel ongevoelig voor temperatuur en vochtigheid. Deze snaar is vooral ge schikt voor mensen die jarenlang met darm heben gespeeld, maar is daar naast vrij duur. Maar gezien het feit dat zestig procent van de balsnclhcid veroorzaakt wordt door de juiste snaar, is een dergelijke investering voor veel spelers rendabel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 9