Scholing belangrijk maar niet zaligmakend voor langdurig werklozen 1 Pinky's discotheek dinsdag open voor belangstellenden y Herdenking Renesse LICHT UIT? LICHT AAN! Studiedag emancipatie 4 RENESSE - In het kader van het project Adopteer een monument leg gen leerlingen van de Renesser basisschool 't Staepel'of donderdag 4 mei een krans bij het verzetsmonument aan de Oude Moolweg in Re- nesse. Voorts zijn er afvaardigingen van de gemeentebesturen van Wès- terschouwen. Brouwershaven en Zierikzee aanwezig. Door leden van de muziekvereniging Luctor et Emergo wordt koraalmuziek ten gehore gebracht. Om 20.00 uur worden twee minuten stilte in acht genomen, waarna het Wilhelmus wordt gezongen en een stille rondgang langs de graven plaats vindt. Tijdens PvdA-themabijeenkomst in Graanbeurs ZIERIKZEE - De scholingsmogelijkheden voor werklo zen mogen dan in theorie omvangrijk zijn, in praktijk blijkt scholing echter niet altijd binnen handbereik van de langdurige werkloze met een beperkte of niet afge ronde opleiding te liggen. De complexe materie van scho ling als bestrijdingsmiddel voor langdurige werkloos heid en de rol van een meer marktgerichte opzet van het scholingsaanbod kwamen aan de orde tijdens een forum- en discussie-avond van de PvdA-Zierikzee in de Graan beurs. Nadat uit een eerdere discussie avond over de werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland naar voren was gekomen dat ongeveer driekwart van de langdurig werklozen lager onder wijs of lager beroeps onderwijs (al dan niet voltooid) heeft gevolgd. Ge let ook op het feit dat velen scholing als een oplossing voor het werkloos heidsprobleem zien, besprak een fo rum bestaande uit mevrouw D. van Leeuwen, conrector van de Zeeuwse Dag en Avond Scholen Gemeenschap, mevrouw R. Hulsbos, leerlinge pro cestechniek van de Janneke Dierx- school, de heer D. van der Wekken, di recteur van het Regionaal Orgaan Leerlingwezen en de heer ing. H. G. Freriks, bestuurslid van de Onderne merskring Schouwen-Duiveland on der toeziend oog van forumvoorzitter R. Soesman (rector van de Rijksscho lengemeenschap Prof. Zeeman) de ve le scholingsmogelijkheden, hun „ze geningen" en hun tekortkomingen bij de bestrijding van met name lang durige werkloosheid. Uit het verloop van de discussie bleek de complexiteit van het pro bleem. Enerzijds zijn er tal van scho lingsmogelijkheden, anderzijds blij ken deze niet in staat te zijn om alle langdurig werklozen te bereiken. Wat die scholingsmogelijkheden betreft valt te denken aan onder meer de Pri mair Beroepsgerichte Volwassenen- ducatie die het arbeidsbureau samen met de ZDASG verzorgt. Deze kort durende cursussen zijn primair af gestemd op de vragen van de arbeids markt en zouden, zo viel uit de woorden van mevrouw D. van Leeu- Advertentie BEL 01110-14739 (ÓÓK 'S AVONDS EN IN HET WEEKEND) WIJ VERHELPEN ALLE ELECTRICITEITSSTORINGEN. OOK VOOR AANLEG EN INSTALLATIE wen op te maken, in de toekomst nog wat uitgebreid kunnen worden met een cursus gericht op de toeristische sector en het midden- en kleinbedrijf. Daarnaast bieden ook contractonder wijs en de in totaal vierhonderd op leidingen binnen het leerlingwezen (vier dagen werken en een dag per week naar school) mogelijkheden tot scholing. Voor vrouwen bestaat te vens de mogelijkheid tot het volgen van een marktgerichte opleiding aan de Janneke Dierxschool. Een oplei- dingsinstiuut van de vakbond met mogelijkheden tot kinderopvang. Nadat alle scholingsmogelijkheden de revue waren gepasseerd verdiepte het forum zich in de knelpunten bij het scholen van langdurig werklozen. Volgens ing. Freriks is het zo dat Schouwen-Duiveland een beperkte keuze voor beroepsmogelijkheden heeft. Het is zijns inziens echter van groot belang dat Schouwen-Duive- landers niet naar elders uitwijken voor hun opleiding. Dit breekt vol gens Freriks, die de werkloosheid als scholingsprobleem karakteriseerde, de voorzieningen in de eigen regio af. Smeermiddel Van der Wekken vergeleek scholing enerzijds met een smeer- en ander zijds met een lapmiddel. Het Zierik- zeese PvdA-raadslid vroeg zich af hoe het kan dat er alle scholingsmogelijk heden ten spijt nog zoveel langdurig werklozen zijn. In theorie mag scho ling dan een oplossing voor langdu rig werklozen kunnen zijn, in de praktijk werkt het soms anders. Een deel van 'de werklozen is vol gens Van der Wekken niet of nauwe lijks te scholen omdat deze niet kun nen of soms willen voldoen aan de eisen die aan hen worden gesteld. Leerlingen van het voortgezet spe ciaal onderwiis kunnen bovendien moeilijk aansluiting vinden bij de voortgangsprojecten. Ook de hoge ei sen die het bedrijfsleven aan werkne mers stelt kan weieens remmend wer ken. Voor Van der Wekken was het een teken aan de wand dat de arbeidsbu reaus via heroriënteringsgesprekken met langdurig werklozen in contact komen. Daarnaast is iemand die werkloos is, volgens Van der Wekken vaak ook een beladen persoon voor het bedrijf. Om meer profijt van de scholingsmogelijkheden te hebben zou er tussen het regionale bedrijfsle ven en het arbeidsbureau contact moeten zijn om te bepalen aan welke scholing behoefte bestaat. Ook de contacten tussen bedrijfsleven en on derwijs zouden verbeterd moeten worden om wensen op elkaar af te stemmen. Als derde mogelijkheid noemde Van der Wekken het inpassen van een artikel in de CAO waarin be drijven verplicht worden tot het in dienst nemen van een bepaald aantal lagergeschoolden en ongeschoolden. Herverdeling Dat werkloosheid niet alleen valt of staat met scholing maar ook ver band houdt met de herverdeling van arbeid. Een zaak die volgens Freriks niet zomaar te realiseren is, gezien ook het wegvallen van de grenzen in 1992. Een ontwikkeling waarbij de concurrentiepositie belangrijker zal worden. Daarbij zou ook een stukje mentaliteitsverandering nodig zijn. Freriks vergeleek in dit verband de Amerikaanse werkvloer, waar de vrouwelijke procesoperator geen zeldzaam verschijnsel meer is, in te genstelling tot de Nederlandse situa tie. Het ontbreken van voldoende kinderopvang zal hier, zo viel uit de zaal te beluisteren, zeker debet aan zijn. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE Feest De Interkerkelijke Werkgroep Zie rikzee houdt zondag 30 april in sa menwerking met het gezinsvervan gend tehuis Schouwenoord, dagver blijf Brugzicht en de Beatrixschool een speciale kerkdienst rond het the ma Feest. Deze dienst, die wordt voorgegaan door majoor A. Holland wordt gehouden in de Gereformeerde kerk in de Sint Domusstraat en be gint om 17.00 uur. De bewoners en be zoekers van Schouwenoord, Brug zicht en de leerlingen van de Beatrix school zijn nauw betrokken geweest bij de voorbereidingen van déze dienst. Ook tijdens de dienst zelf zul len zij hun steentje bijdragen. Het or gel wordt bespeeld van T. Faber, voor de piano- en trompetbegeleiding zor gen respectievelijk Jasja van Steyn en Peter Stoutjesdijk. Deze dienst is ook via de kerktelefoon te beluiste- Jubileum M. C. Roskam is op donderdag 4 mei 25 jaar in dienst bij de PTT Post. Roskam is besteller. Ter gelegenheid hiervan wordt hem zaterdag 6 mei van 15.00-17.00 uur een receptie aan geboden in het voorsorteercentrum aan het Haringvlietplein te Zierik- van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen kregen tijdens hun bij eenkomst een en ander te horen over architectuur. Hiervoor was de heer A. van de Vet uit Arnhem uitgenodigd. Rond het thema Architectuur, een uiting van gevoelens door de eeuwen heen ging hij in op de ontwikkelin gen van de bouwkunst door de jaren heen. Van der Vet ging in zijn betoog nader in op het ontstaan van een ne derzetting. Ook de techniek van het bouwen is door de tijden heen sterk verbeterd. De spreker stelde tevens dat bouwkunde en bouwkunst niet los van elkaar te zien zijn. Daarbij bouwt men voor het gevoel en vol gens een bepaalde opvatting. De hui dige architectuur is nog sterk zoeken de. Men probeert om te gaan met nieuwe situaties maar tevens wordt er volgens Van der Vet weer terugge grepen naar het verleden. Dat blijven zoeken zal voortgaan, totdat er een vorm die bij de 20e eeuw hoort is ge vonden. Voorafgaande aan het boei ende betoog van Van der Vet werd me degedeeld dat in de provinciale fotowedstrijd de derde prijs was be haald. OOSTERLAND NBvP Het inrichten van je huis en alles wat daarbij komt kijken is het onder werp van gesprek tijdens de bijeen komst van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Duive- land. Deze bijeenkomst, waarvoor ie mand van het Duivelands Meubel huis is uitgenodigd wordt gehouden in Oosterland. Aanvang 14.00 uur BRUINISSE Koningin Beatrix bezoekt Krammersluizen Koningin Beatrix heeft in het ge heim het Zoommeer en de Kram mersluizen bezocht. Het betrof een werkbezoek dat vooraf niet bekend werd gemaakt. Samen met de minis ter van verkeer en waterstaat, drs. N Smit-Kroes, kregen ze uitleg van- de hoofdingenieur-directeur van de RWS Zeeland, ir. H. Engel, over de waterkwaliteits- en waterkwanti teitsbewaking na het gereed komen van de Deltawerken in Zeeland. Ook het zoet-zoutscheidingssysteem van de Krammersluizen en de flora en fauna in het Deltagebied kregen de aandacht. Hoofdsluismeester W. Bloemen voerde het gezelschap rond over de Krammersluizen om het schutwerk in de praktijk te laten zien. Opbrengst De verkoping van de Schutse in het Bruse Verenigingsgebouw ten behoe ve van de verstandelijk gehandicap ten heeft een ongekend hoog bedrag opgebracht. De Schutse haalde maar liefst 12.504,25 gulden binnen. Slib In de havens van Bruinisse, Zierik zee, Goes, Yerseke en Colijnsplaat be vinden zich zoals bekend hoeveelhe den verontreinigd slib. Dat moet worden verwijderd willen de havens blijven functioneren. Deze slib mag niet net als vroeger in diepe stroom- geulen van het Deltagebied of aan verwante waterwegen worden ge dumpt. Rijkswaterstaat wil het nu bergen in een kanaalarm van het Ka naal door Zuid-Beveland, dat door een omlegging niet in gebruik komt. Het plan stuit op weerstand van een deel van de bevolking van Hans- weert, verenigd in het Comité Leef baarheid Hansvfeert en de Zeeuwse Milieu Federatie. Ook de kerk komt tegen de slibstort in het geweer en heeft nu aan de kerkeraden van de ge meenten gevraagd daartegen protest aan te tekenen. Reisje Helpt Elkander De Hervormde vrouwengroep Helpt Elkander houdt op 9 mei het traditionele reisje. De reis gaat naar Westfriesland, Enkhuizen, Hoorn en Medemblik. Ook wordt de groente veiling in Broek op Langendijk be zocht. Gasten die met het reisje mee willen kunnen bellen met To Bolijn, telefoon 1329. GOES Koorschool Zaterdag 29 april worden door de Zeeuwse Koorschool twee koffiecon certen verzorgd in de zaal van de Koorschool naast de Maria Magdale- nakerk te Goes. De concerten begin nen om 10.30 uur en 11.30 uur. Het mu zikale aanbod bestaat uit een feestelijk programma van klassieke muziek tot en met volksliedjes. MIDDELBURG Vrouwenraad De Zeeuwse Vrouwenraad houdt maandag 24 april haar jaarvergade ring in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Vanaf 11.00 uur is de bij eenkomst openbaar toegankelijk. Het thema luidt Europa dichterbij, een Europese huishouding? Inleid- sters zijn mevrouw mr A. M. A. Ar- tes-Claessens (Consumenten Com missie Europa) en mevrouw A. M. van 't Bosch-Kuyper (Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen). Oudedag De oudedagsvoorziening voor zelf standige ondernemers staat centraal tijdens een bijeenkomst van de Ka mer van Koophandel, die maandag 24 april in hotel Arneville in Middel burg wordt gehouden. Tijdens deze bijeenkomst zullen mr. R. Zonnevyl- le, H. J. M. van Riel en A. van Ankum spreken over zaken als huwelijks recht, erfrecht en testament, de fisca le aspecten van de oudedagsvoorzie ning en de ve'rzorgingsaspecten van pensioen en levensverzekering. Daar bij zullen zaken als de lijfrente premie-aftrek en de AOW en AWW- premie-aftrek de revue passeren. Be langstellenden voor deze bijeen komst dienen zich op te geven bij be- drijfsvoorlichter W. A. Korst an je van de Kamer van Koophandel. ZIERIKZEE - De provinciale studiedag van de Stichting Vrouwenemancipatie over emancipatie in verkiezings programma's die gepland was voor zaterdag 22 april gaat we gens gebrek aan belangstel ling niet door. Voor de Stichting Vrouwen emancipatie is het de eerste keer dat zij een studiedag we gens onvoldoende belangstel ling af moet gelasten. Voor de geplande studiedag over eman cipatie in verkiezingsprogram ma's was gerekend op mini maal zestig deelnemers uit de politiek, voor wie een geva rieerd programma was opge steld. Toen bleek dat er onge veer twintig aanmeldingen waren, was dat aanleiding voor de stichting om de dag af te ge lasten. Huurcommissie Bij veel huurders valt in de maand mei het bericht in de bus met de me dedeling, dat per 1 juli de huur van de woning wordt verhoogd. In principe zijn huurverhogingen mogelijk van respectievelijk 3, 5 of 7%. Indien huurders vragen hebben over deze verhoging kunnen zij daarmee direct terecht op spreekuren van de huur commissie. Daar kunnen huurders ook terecht met vragen op het gebied van waarborgsommen, verhuur kosten en bijvoorbeeld service kosten. In Zierikzee is het iedere eer ste donderdag van de maand tussen 13.30-16.00 uur spreekuur in de grote commissiekamer van het stadhuis in Zierikzee. Het spreekuur vervalt in dien dit valt op een algemeen erken de feestdag. NOORDGOUWE De Schouw Alle belangstellenden kunnen van 24 tot en met 28 april kennis maken met de nieuwe activiteiten (alterna tieve geneeswijzen) in hét voormalige ziekenhuis (nu de Schouw) te Noord- gouwe. Dat kan dagelijks tussen 14.00-09.00 uur en op vrijdag van 14.00-19.00 uur. ZONNEMAIRE Collecte De collecte ten bate van de Neder landse Hartstichting heeft in Zonne- maire 562,85 opgebracht en de col lecte ten bate van het Nationaal Fonds Kinderbescherming, eveneens in Zonnemaire, heeft 230,25 opge leverd. Gevers en collectanten wor den door de organisatie bedankt. OUWERKERK NBvP De leden van de afdeling Duiveland Nationale diseothekendag RENESSE - Voor wie al langer wat meer wilde weten over het reilen en zeilen binnen een discotheek is er dins dag 25 april een nationale diseothekendag. In de avond uren van 19.00 uur tot 23.00 uur gaan de deuren van me nig discotheek open. Op Schouwen-Duiveland is Wim Veerhoek's discotheek Pinky's-in Renesse de enige zaak, die aan het landelijk wel in de belangstelling staande evenement, deelneemt. Veerhoek legt uit, dat het idee van de nationale diseothekendag eerder dit jaar ontstaan is tijdens een lande lijke bijeenkomst van de zaal- en dis cotheekhouders. Discotheken worden nog steeds achtervolgd door een ne gatief imago. Veel mensen („en vaak de mensen die nooit in een discotheek komen") denken aan alcohol en vech ten. Het is Veerhoek eigenlijk een raad sel waar dat haast onwrikbare imago vandaan komt. De discotheken in hun huidige vorm dateren van de be ginjaren tachtig. Iedereen die zich voor die tijd tot het jongere publiek mocht rekenen heeft dus kennis kun nen maken met deze uitgaansvorm. En misschien maakt onbekend wel onbemind. Veerhoek: „Als ik naar mijn eigen zaak kijk dan kun je stel len, dat hier zelden of nooit iets ge beurt". En dat wil Veerhoek met vele colle ga's in den lande aan het publiek la ten zien. De discotheek-eigenaar heeft een groot aantal persoonlijke uitnodigingen de deur uitgedaan naar gemeentebestuurders, brand weer, politie en alle andere denkbare beroepen die op welke manier dan ook weieens met discothekep te ma ken hebben. „Je kunt niet iedereen persoonlijk uitnodigen, maar toch hoop ik dat er veel mensen komen, oudei's bijvoorbeeld van jongeren die wél komen. De jongeren zouden hun ouders kunnen stimuleren". Een discotheek vormt voor velen een drempel en die moet dinsdag weggenomen worden met het open huls. Het is duidelijk, dat de disco theek-eigenaren eigenlijk geen com merciële belangen hebben bij deze open dag. Het zal ze eerder geld kos ten, want een groot deel van het per soneel is present om bezoekers des gevraagd tekst en uitleg te geven over hun werkzaamheden. Maar Veerhoek-vindt het van groot belang, dat de discotheken werken aan een beter imago. Dat is op ter mijn ook voor die discotheken beter. Desalniettemin kan het hem niet somber stellen, dat alleen hij deel neemt aan de landelijke activiteit van horeca Nederland. „Kijk, dat is aan de andere ondernemers zelf om te beslissen. Ik vind het van belang, dat men kennis kan maken met onze be drijfstak". Een deel van de mensen, dat dins dagavond binnenloopt, zal ongetwij feld verbaasd zijn over het fraaie in terieur van de discotheek. Een inte rieur, dat je eigenlijk niet verwacht als jc de gesloten voorzijde van menig discotheek ziet. Ook de enorme in vesteringen, die een bar-eigenaar z.ich moet getroosten, zijn duidelijk zichtbaar. Dat varieert van een video scherm tot een imposante geluid- en lichtinstallatie. Speciaal voor alle belangstellen den, die de voorkeur geven aan 'open baar' vervoer rijden de Pinky-bussen dinsdagavond vanuit Zierikzee, Haamstede en Brouwershaven. Want dat hoort er voor de bezoekers van de ze Renesser discotheek ook bii. De busjes halen de bezoekers op en bren gen ze weer thuis en dat gebeurt kosteloos. Pinky's disco gaat dinsdag open voor het publiek (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4