ZMF tekent beroep aan tegen verlengen van proefjaar ULV Slechte weersomstandigheden spelen groei gewassen parten agenda Hooggeëerd bezoek Neeltje Jans WEEKEMRVIGEDIENST DEURLOO B.V. WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. Luchtballon boven Shell- laboratorium Woonwagen bewoners bezetten stadskantoor Verbetering Kanaal door Zuid-Beveland gestart 2 AMSTERDAM - Een luchtballon met aan boord enkele vrouwen die zich bekend maakten als „KLM-ste- wardessen" is vrijdagochtend over het Shell-laboratorium in Amster dam gevaren. De stewardessen strooiden pamfletten uit waarin de KLM wordt opgeroepen niet meer naar Zuid-Afrika te vliegen. De ballonvaarders verklaarden verder verontrust te zijn over plan nen van de KLM om behalve naar Jo hannesburg ook direct naar Kaapstad te vliegen. Een woordvoer der van de KLM ontkende vrijdag echter ,,ten stelligste" dat een lijn dienst op Kaapstad zou worden ge opend. Hem was verder niets bekend van een actie van KLM-stewardessen. De woordvoerder sloot niet uit dat het hier om ,,nep-stewardessen" gaat, omdat dit in het verleden wel eens eerder is gebeurd. SCHIEDAM - Ongeveer dertig woonwagenbewoners hebben vrij dagochtend de hal van het stadskan toor (gemeentehuis) van Schiedam ruim twee uur bezet. De woonwagenbewoners wilden een gesprek met de burgemeester over het aantal plaatsen voor woon wagens in Schiedam. De bezetting werd even voor half elf weer opgeheven waarna de ambte naren van de gemeente naar binnen konden. De burgemeester praat nu met de boze woonwagenbewoners. NEELTJE JANS - De Griekse president Sartzetakis en zijn echtgenote hebben donderdag kennis kunnen ma ken met Nederland-Waterland. Tijdens een kort privébezoek aan de Neeltje Jans aanschouwden de Griekse staatsman en zijn echtgenote niet alleen hetwaterbouwkundige wereldwondermaar moesten ook de pa raplu's de lucht in. Na een wat langer uitgevallen helikoptervlucht arriveerde het Griekse echtpaar samen met minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat omstreeks half elf bij het Topshuis om daar met eigen ogen deze waterkering te aanschouwen. Het Helleense echtpaar dat ontvangen werd door waarnemend Commissaris van de Koningin, gedeputeerde E. Maris-Koster bekeek niet alleen de kering met.de nodige be langstelling, maar ook een drietal in Zeeuwse dracht gestoken dames trok de volle aandacht. Ter afsluiting ■van dit korte bezoek aan de Neeltje Jans, omstreeks 12.30 uur, vertrok het gezelschap richting Veere, over handigde gast- en bewindsvrouwe Smit-Kroes haar Griekse gasten een pop in Zeeuwse dracht en een foto boek. Ing. H. Verhey van de dienstkrüig Deltakust van Rijkswaterstaat ontving als blijk van dank een boek over het oude Mycene, een gebied dat rijk aan goud was. Zowel inhoudelijke als formele beswaren GOES - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft, in samenspraak met de Stichting Natuur en Milieu en de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, beroep aangetekend, bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State, tegen verlenging van de ontheffing te mogen vliegen met Ultra Lichte Vliegtuigen, de zogenaamde ULV's, op het terrein te Brouwershaven. Zij eisen directe stopzetting van het vliegen met deze ULV's. Tegen dit besluit hebben voornoem de instanties zowel inhoudelijke als formele bezwaren. Vooral de versto ring van de rust in de directe omge ving van het terrein stuit de ZMF te gen de borst. ,,Ook al kent het gebied geen juridische status als stiltege- bied, het feit dat het terrein gelegen is in een gebied dat voorkomt op de lijst van potentiële stiltegebieden, opgesteld door de provincie Zeeland, onderstreept dat het hier gaat om een uit oogpunt van geluidsgevoeligheid kwetsbaar gebied", aldus het beroep schrift. Achteruitgang zwanen Verder heeft onderzoek uitgewezen dat er een opmerkelijke achteruit gang van kleine zwanen heeft plaats gevonden, in de directe omgeving van het ULV-terrein. Vervolgens is het af gelopen jaar op verschillende mo menten geconstateerd dat ULV's vlie gen over de vogelgebieden in de Gre- velingen en de Oosterschelde. Hier bevinden zich grote concentraties wa tervogels die van internationale bete kenis zijn. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF De ZMF verwijst in haar beroeps schrift dan ook naar een rapport van het Rijksinstituut voor Natuurbe heer („Verstoring van vogels door vliegverkeer, met name door Ultra Lichte Vliegtuigen. „In hoofdstuk zeven wordt de voor de situatie Brou wershaven relevante conclusie ge trokken: „Het gebruik van ULV's zal consequenties hebben voor het leef milieu van mens en dier. Ze vormen een nieuwe bron van geluidsproduk- tie en zullen verstoring van vogels veroorzaken, vooral in open gebie den met grote concentraties vogels (met name onder andere nabij gan- zenpleisterplaatsen en in de Delta)", aldus een gedeelte uit het beroeps schrift. Naast deze inhoudelijke zaken re zen er bij de ZMF ook formele bezwa ren tegen het genoemde besluit. De verlenging van het proefjaar is name lijk geheel in strijd met de Circulaire ULV-terreinen van juli 1986 van de ministers van verkeer en waterstaat en van milieubeheer. In deze circulai re is neergelegd dat, wanneer is be sloten tot het instellen van een proef jaar, de minister een. ontheffing ver leent voor ten hoogste één jaar. Na de ze termijn vindt een evaluatie plaats door de betrokken ministers en in stanties die uitmondt in een besluit tot het al dan niet starten van de aanwijzingsprocedure gebaseerd op de Luchtvaartwet. Verlengd Indien hiertoe dan wordt besloten, wordt de reed:? gegeven ontheffing met één jaar verlengd. Wordt echter niet besloten tot het starten van de aanwijzingsprocedure dan wordt het- fgfcbruik van het terrein door ULV's; beëindigd. Tenslotte is volgens het proefschrift van de ZMF naast de ver lenging van het proefjaar tevens de 'geldigheidsduur voor onbepaalde tijd' in strijd met de besluitvor mingsprocedure en de daarvoor ge stelde termijnen uit de eerder aange haalde Circulaire ULV-terreinen. UTRECHT De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor het schil ders en nfwcikingsbedrijl (86.000 werknemers) zijn na vijf overlegron den afgebroken. Volgens bestuurder J. van de Glas van de Bouw- en Hout bond FNV is geen overeenstemming bereikt over de berekening van de hoogte van de inmiddels opgebouwde prijscompensatie die op 1 juli zou worden gebruikt voor verdere ar beidstijdverkorting. HANS WEERT Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat heeft het officiële startsein gegeven voor de verbetering van het noorde lijk deel van het Kanaal door Zuid- Beveland. Deze vaarroute tussen Rotterdam en de Westerschelde moet eind 1993 geschikt zijn voor de vier- baksduwvaart. De verbouwings werkzaamheden aan het zuidelijk deel van het Kanaal zijn in 1987 vol tooid met de opening van een nieuw sluizencomplex bij Hansweert. Het dorp Hansweert-oost, met ruim tweehonderd woningen, moest daar voor met de grond gelijk worden ge maakt. De komende vier jaar moet er aan het noordelijk deel van het Kanaal nog een omvangrijk karwei worden opgeknapt. Het Kanaal wordt ver diept tot 7,5 meter en de huidige breedte wordt verdubbeld tot hon derd meter. Een lastig onderdeel, maar tegelij kertijd een hoogtepunt, is de aanleg van een nieuwe kanaalmonding. De sluizen bij Wcmeldinge worden opge heven en daarvoor in de plaats komt een open verbinding met de Ooster schelde. Dat betekent dat er getijden beweging op het Kanaal komt. De dij ken zullen hiervoor op Deltahoogte worden gebracht. Het dorp Wemel- dinge wordt afgesloten van het Ka naal. Daarnaast moet er ook een aan tal nieuwe bruggen en spoorlijnen aangelegd worden. De kosten van het hele project be dragen 625 miljoen gulden, waarvan de aanpassingen van het noordelijke deel 250 miljoen opeisen. De werken worden uitgevoerd door de aanne merscombinatie KZB (Volkers Ste- vin, Zanen Verstoep, Heymans, Hol- landia, Nolte en Struijk). De scheepvaart zal gedurende de werk zaamheden een aantal keren gestremd worden. Een woordvoerder van de aannemerscombinatie verze kerde dat die periode zo kort moge lijk wordt gehouden. Minister Smit-Kroes onderstreepte' op een bijeenkomst in Hansweert het belang van de operatie. „Dit Kanaal is een absoluut en essentieel onder deel van het hoofdtransportnet. De verruiming van het Kanaal opent perspectieven voor de economische band tussen''•Nederland' en België". De Nederiaridsermnister sprak tegen haar Belgische collega-minister J. Sauwens, de hoop uit spoedig tot on derhandelingen te komen. De com missie Biesheuvel-Poppe die in het leven is geroepen om een aantal wa terproblemen tussen Nederland en België, waaronder de watervervui ling, op te lossen heeft tot nu toe nog geen succes geboekt. SCHUDDÈBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - De nukkige weergoden die het afgelopen jaar voor grote hoeveelheden neerslag en tevens ook voor te droge perioden zorgden hebben de landbouwers danig parten gespeeld. Door die grillige weersomstandigheden is de opkomst van de gewassen nogal wisselvallig ge weest. Dit constateert de Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap in het jaarverslag over het 1988. Met name ook de aardappeloogst stagneerde door de overvloedige re genval in september die gevolgd werd door een periode met weinig wind en zon en een hoge relatieve vochtig heid. Hierdoor bleken veel percelen aangetast te zijn door rot. De vierde nota ruimtelijke orde ning die aan Zeeland een overwegend agrarische functie toekent, is door de Gewestelijke Raad goed ontvangen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-metcocentruni Zeeland t.o.v. NAP Het oorspronkelijke verzet tegen de aanleg van het Baalhoekkanaal is door de Raad opgegeven. Daarbij is er bij het Landbouwschap op aange drongen dat de minister van verkeer en waterstaat voor voldoende com pensatie van de cultuurgrond die met de aanleg van dit kanaal verloren gaat, zal zorgen. Beperkt Voorts ondersteunt de Gewestelijke Raad de bezwaren van het Land bouwschap tegen het voorontwerp van de Flora en Fauna. De in deze wet voorgestelde bescherming van dieren en planten houdt, zo blijkt uit het jaarverslag een te grote belemmering in voor het uitoefenen van normaal agrarische werk. Kritiek heeft de raad ook op dc braakregeling. Bij het Landbouwschap is aangedrongen om deze bezwaren tegen deze regeling over te brengen aan de minister van landbouw en visserij. Ook bij het ontwerp streekplan Zeeland heeft de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap enige zorge lijke geluiden laten horen. Het feit dat hierin een beleid wordt voor gestaan waarbij niet-grondgebonden agrarische bedrijven in de regel ge vestigd moeten worden op be drijfsterreinen betekent, zo blijkt uit het jaarverslag een onaanvaardbare beper king van de dynamiek van de agrari sche sector. Ook had de Raad graag een verrui ming van het maximale aantal kam- peereenheden dat zonder duidelijke planologische regeling mogelijk is gezien. De strikt theoretische schei ding tussen de invalshoek van de ruimtelijke ordening en die van ver schillende beheersregelingen heeft bij de Raad tot kritiek geleid omdat beide proberen de natuur- en land schapswaarden veilig proberen te stellen. Zoet water Positieve geluiden waren er in ver band met de voorspoedige ontzilting van het Zoommeer en dc meevallende kwaliteit van het water. In verband met de zoetwatervoorziening van Tholen en Sint Philipsland is een goe de waterkwaliteit in het Zoommeer essentieel. De Raad is blijkens het jaarverslag ook een duidelijk voor stander van een vaste oeververbin ding over de Westerschelde. De trace ring zou dusdanig moeten zijn dat de schade voor de landbouw tot een mi nimum wordt beperkt. In dat ver band denkt de Raad aan een verdere uitwerking van de centrale tracé's Terneuzen en Ellewoutsdijk. Complex Bezorgd is de raad ook over de op zet van sommige bestemmingsplan nen. Deze is soms zo gedetailleerd en complex dat dit de toepasbaarheid nadelig beïnvloedt. Dit heeft tot ge volg dat de burger in een positie van rechtsonzekerheid komt te verkeren. Temeer daar een ruime wijzigingsbe voegdheid aan het gemeentebestuur wordt toegekend. Daarnaast blijkt de deregulering ook zijn weerslag te hebben in enkele bestemmingsplan nen Een ontwikkeling die door de Raad als positief wordt ervaren. De bezwaren die de Raad bij de Kroon had aangekaart tegen het be stemmingsplan Scholderlaan van de gemeente Westerschouwen, waarin een agrarisch gebied met natuurwe tenschappelijke en landschappelijke waarde een natuurbestemming krijgt, zijn zonder inhoudelijke argu menten afgewezen. Voor de Raad is dat aanleiding geweest om vergelijk bare beroepen tegen onder meer de eerste herziening Buitengebied in te trekken. Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 22 april 05.15 159 11.15 -154 17.35 159 23.30 -148 23 april 05.45 160 11.50 -151 18.05 155 - 24 april 06.20 158 00.05 - 149 18.35 149 12.15 - 146 22 april 03.40 167 09.50 - 154 15.55 168 22.10 - 146 23 april 04.10 171 10.25 -149 16.25 166 22.35 -147 24 april 04.40 171 10.55 - 144 16.55 160 23.10 - 148 22 april 05.30 168 11.15 - 164 17.45 169 23.30 -158 23 april 06.00 169 11.50 - 160 18.10 164 - 24 april 06.10 166 00.05 -158 18.25 158 12.20 -155 22 april 05.20 183 11.25 - 168 17.40 184 23.35 - 162 23 april 05.50 185 11.50 -165 18.05 180 - 24 april 06.20 183 00.05 -163 18.40 174 12.20 - 160 Springtij: 23 april Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Tot 1 mei Zierikzee Expositie etsen van Saskia Eggink. 't Lange Uus, Havenpark 28. Op werk dagen van 9.00-12.30 en 13.15-17.30 uur. Zaterdag 9.00 17.00 uur. Vrijdag 21 april Zierikzee Jougdmusical Het feest kan begin nen. Jan Wouter van den Doelschool. 19.30 uur. Jaarvergadering Vereniging 't Kroot- je. De Driehoek. 19.30 uur. ledenvergadering vogelvereniging Zang en Kleur. Huis van Nassau. 20.00 uur. Overgevoeligheid voor toevoegingen aan voedsel. Lezing door mw. Beekes van Vereniging BAS. De Driehoek 20.45 uur. Burgh-Haamstede Ledenvergadering PvdA Wester schouwen met Europarlementariër Cohen in de Schutse. 20.00 uur. Bruinisse Dia-lezing over vogels. NH-vereni- gingsgebouw. 19.30 uur Zaterdag 22 april Zierikzee Receptie voor postbode C. M. Knuist. PTT voórsorteercentrum Haring- vlietplein. Van 15.30 tot 17.30 uur. Opus One; jazz- en tapdancegezel- schap brengt Seagull. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Reünie ter gelegenheid van 75 jaar Christelijk onderwijs in Haamstede. Aanvang 10.00 uur in Gereformeerde kerk, Platboslaan 2. Renesse Voorjaarsuitvoering van toneelver eniging Op Drift. Dorpshuis. 20.00 uur. Seharendijke Optreden van Kick the Bucket in jeugdsoos Trace. 22.00 uur. Zonnemaire Wandeltocht Rode Kruis afdeling Brouwershaven. Vanaf basisschool. 14.00 uur. Oosterland Brandweerwedstrijden. Vanaf 8.00 uur. Bruinisse Avro-roadshow in dorpshuis. 19.30 Zondag 23 april Haamstede Hotel-restaurant Haamstede, Hoge- zoom 1. Bijeenkomst Jaguar Daimler Club Holland met aansluitend rond rit. ±10.00 uur. Maandag 24 april Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in stad huis. 19.30 uur. Dinsdag 25 april Zierikzee Diploma-uitreiking ziekenverzorgen den. Corneliastichting. 16.00 uur. Jaarvergadering Vereniging Wereld winkel Schouwen-Duiveland in Her vormd Kerkcentrum, 19.30 uur, met aansluitend (20.30 uur) lezing van Ni co Roozen van Solidaridad over zui vere koffie. Vergadering BSC De Gouwe. Lokatie Visstraat. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Commissie financiën in gemeente huis. 19.30 uur. Brouwershaven Ledenvergadering ANBO in achter zaal kerk Bostonplein. 14.00 uur. Vergadering algemeen bestuur Stich ting Welzijn Ouderen. Tonnenmaga- zijn. 14.00 uur. Woensdag 26 april Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB. Zalen centrum Nederlandse Hervormde kerk (ingang naast Albert Heijn). 14.30 uur. Vergadering NCVB-afdeling Zierik zee in bovenzaal Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Commissie algemene- en bestuurlij ke zaken in gemeentehuis. 16.00 uur. Seharendijke Gemeenteraadsvergadering Midden- schouwen in gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 27 april Zierikzee Uitvoering Zeeuwse Muziekschool in Concertzaal. 19.30 uur. Vergadering Dierenbescherming in Huis van Nassau. 20.00 uur Burgh-Haamstede Commissie openbare werken in ge meentehuis. 19.30 uur Voorstelling toneelvereniging WIK in de Burght. 20.00 uur Brouwershaven Ns&uur- en recreatieschap de Greve- lingen in Tbnnenmagazijn. 10.00 uur Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering Duive- land in gemeentehuis Nieuwerkerk. 20.00 uur Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Tc nat (zie foto) en te droog spelen Zeeuwse land houw parten. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2