Eilandelijke verpleging massaal in bus naar Haagse demonstratie Meer mensen dan voorheen verlaten Sehouwen-Duiveland NEFITTURBO RADSON VAILLANT SAMAN B.V. ZIERIKZEE-SCHIJNDEL indoor O vorm als maatstaf DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ere-doctoraat voor Lubbers USL O Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bezoek Sportzaal Discotheek Tennis Grieks bezoek in regenachtig Nederland vol- In Bruinisse zijn nu de eerste financiële stap- De Renesser discotheek Pinky's doet mee aan Een algemeen verhaal over de ontwikkeling pen gezet voor de mogelijke komst van de de nationale discothekendag (Pag. 4). van tennis-attributen. (Pag. 9) sportzaal. (Pag. 3). gens programma verlopen. (Pag. 2). VRIJDAG 21 APRIL 1989 145ste jaargang Nr. 24528 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een kind is zichtbaar geworden liefde. Novalis Advertentie 3 kwaliteits C.V.-ketels! Vraag offerte bij: Julianastraat 40, 4301 NC Zierikzee Ingeschreven bij Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven Constructeurs/installateurs Depot AGA-industriegassen Ook voor: Dakbedekking en goten 01110-12647 01110-12647 ZIERIKZEE - Naar schatting zeventig' medewerkers van het Zweedse Rode Kruiszie- kenhuis en de Corneliastiehting' van Sehouwen-Duiveland zijn donderdagmorgen van af de Corneliastiehting te Zierikzee in de bus gestapt voor een demonstratieve tocht naar Den Haag. Zoals bekend is de demonstratie in Den Haag een voorlopig hoogte punt in de acties. -.it, M V 5 ZONNEMAIRE Zuidweg 20\ Zonnemaire Tel. 01112-I3I8 Vrijdag koopavond. Het personeel stelt al enige jaren achtergesteld te zijn en wil nu een loonsverhoging van 5%. Ondanks het feit, dat menige instantie het met de verpleegkundigen eens lijkt, zit de verhoging er nog steeds niet in. Dat maakt de opstand binnen het zieken huiswezen steeds grimmiger. Zo zelfs, dat D'66' landelijk al heeft proberen aan te geven dat er sprake is van een noodsituatie. De Nederlandse Spoorwegen heb ben geen extra maatregelen hoeven te nemen om de circa 30.000 protesteren de verpleegkundigen in Den Haag te aag (Foto: Joop van Houdt). krijgen. Ook kwamen er weinig klachten binnen bij de Nationale Zie kenhuisraad en de werkgeversorgani satie in het ziekenhuiswezen. Slechts een enkeling deed zijn beklag in ver band met het moeten uitstellen van een operatie. Het landelijk platform Voor patiënten/consumenten stelt wel een aanzienlijke toename in de klachtenstroom te hebben geconsta teerd. Geen klachten Wat Sehouwen-Duiveland betreft zijn er geen klachten bekend naar aanleiding van de massale zondags dienst in het ziekenhuis. En dat ter wijl ook de Schouwen-Duivelandse verpleging de achterliggende periode danig van zich heeft laten spreken. Een en ancler begon medio maart met een tocht naar Utrecht om daar een eerste landelijke demonstratie bij te wonen. Wie die dag langs het Zweedse Rode Kruisziekenhuis reed kon niet voorbij aan de eisen, die op grote spandoeken uit de ramen prijk ten. Verpleegkundige W. Bom liet toen namens zijn collega's weten dat de rek er uit is en de actiebereidheid onder de medewerkers bijzonder groot. Die actiebereidheid bleek ook in de eerste dagen van april nog groot. Pro testerende verpleegkundigen gebrui ken de Zeelandbrug om de eisen kracht bij te zetten. Alle passanten kregen een vlugschrift in handen. Uit een reactie van analiste Corrie Slab- bekoorn bleek dat de reacties van het publiek heel afwisselend waren, maar overwegend positief. Want niet alleen de officiële instanties, maar ook het publiek blijkt (zo bleek uit een eerder onderzoèk) sympathiek te genover de acties te staan. Voorafgaand aan de Zeelandbrug- actie werd maandag 3 april uitgeroe pen tot een zwarte maandag. In te genstelling tot anders was het over grote deel van het personeel bij het uitvoeren van de werkzaamheden in zwarte kledij gehuld. De witte dienstkleding was tijdelijk aan de wilgen gehangen. Een groot bord in de hal gaf aan, dat de CAO 'waarde loos' was. Acties Verdere acties binnen het zieken huiswezen hangen af van de loonont wikkeling. Er is in ieder geval vol doende reden om aan te nemen, dat de acties niet ophouden totdat er een voor de verpleegkundigen acceptabel akkoord is bereikt. En dat blijkt vooralsnog de 5% loonsverhoging te zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Provinciaal verslag ruimtelijk beleid 88 ZIERIKZEE - „Sehouwen-Duiveland vertoont een ver- trekoverschot, terwijl het verleden jaar een relatief groot vestigingsoverschot kende". Tot deze conclusie komt de provincie in zijn verslag over het gevoerde ruim telijke beleid van afgelopen jaar; een jaar waarin de ruimtelijke ordening weer meer in de aandacht kwam te staan. De opbouw van de bevolking is het afgelopen jaar niet ingrijpend gewij zigd. Het vertrekoverschot daalde, maar ook het voorlopige geboorte overschot viel in '88 lager uit dan in '87 het geval was. Wel constateert het rapport dat de bevolkingsontwikke ling geen gelijke tred houdt met de geplande ontwikkeling waarbij vestigings- en vertrekcijfers elkaar min of meer in evenwicht houden. Vertrekoverschotten deden zich met name voor bij jongeren, terwijl er bij ouderen sprake was van een vesti gingsoverschot. Dit overschot is in de laatste jaren wel van 200 tot 40 ge zakt. Ook per regio valt er een verschil in mobiliteit te constateren. In tegen stelling tot voorgaande jaren toen zich op Sehouwen-Duiveland relatief meer mensen vestigden dan dat er vertrokken, is er nu sprake van een hoger aantal vertrekkers dan ko- mers. Een zelfde vertrekovenfihot doet zich ook voor op Tholen en Sint Philipsland. Het beeld dat Midden- Zeeland vertoont is blijkens het rap port gunstiger, met uitzondering van de situatie in Vlissingen, waar spra ke is van een hoog vertrekoverschot. Koopkrachtig De provincie onderzoekt nu de mo gelijkheden om koopkrachtige vut ters en gepensioneerden aan tie trek ken. Dit aantrekken van post-actie- ven zoals deze groep wordt genoemd staat vooralsnog sterk in de belang stelling van de provincie. De ontwik kelingen van de bevolking hebben ook hun uitwerking op de woning bouw. Nieuwbouw zal gelet op de leegstand zeer selectief worden ge pleegd en met dien verstande dat de ze een bijdrage levert aan de stads- en dorpsvernieuwing. Daarnaast staat ook de ouderenhuisvesting in de aan dacht en wordt op bescheiden schaal geprobeerd om door het bouwen van aantrekkelijke koopwoningen de stroom vertrekkers een halt toe te roepen. Behalve 'n selectieve en meer marktgerichtheid komt het accent ook meer op kwaliteit te liggen. In verhouding tot andere delen van Ne derland komt Zeeland er wat de kwa liteit betreft gunstig vanaf. In Ter- neuzen en Vlissingen echter moet er oj) dit terrein nog flink wat werk worden verzet. De provincie consta teert in haar rapport dan ook een grotere aandacht voor de kwaliteit van stedelijke ontwikkelingen. Milieuhinderlijk Over de aandacht van gemeenten voor particuliere woningverbetering, de rioleringsproblematiek en de sa nering van milieuhinderlijke bedrij ven is de provincie positief. Voor stads- en dorpsvernieuwing heeft de provincie ook in '88 weer een half miljoen aan extra middelen beschik baar gesteld, voor onder meer de sa nering en verplaatsing van ijzerhan del Groenleer in Zierikzee. Standplaatsen Minder te spreken is de provincie over de bereidheid van de verschil lende gemeenten om standplaatsen voor woonwagens te realiseren. De Advertentie Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor VV Zierikzee WA> ZR?!* PE Eli.7* provincie baseert zich hierbij op het provinciaal woonwagenplan '85- '90/'92. In Noord- en Midden-Zeeland (waartoe ook het woonwagenkamp in Zierikzee wordt gerekend) verloopt de zaak naar wens. Ook in Duiveland is men bezig met het bepalen van een plaats. Voor Dui veland is er nog voldoende ruimte, daar deze de standplaatsen pas in de jaren 1990-1992 moet realiseren. De provincie stelt in haar ruimtelijk ver slag echter vast dat de aanleg van standplaatsen ook nu nog veel te traag verloopt en dat deze bij het niet nakomen van de gemeentelijke ver plichtingen maatregelen zal treffen. Bedrijvigheid Met name op het gebied van de be drijvigheid zijn er op de Bevelanden en dan met name in de nabijheid van de centrale verbindingsas A58 duide- Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudend vrij koud Af en toe zon en een enkele bui. Mi nimumtemperatuur ongeveer 1 graad met vooral in het oosten van het land vorst aan de grond. Middagtempera- tuur rond 10 graden. Zwakke tot ma tige overdag aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig toenemende wind uit noordelijke richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 25 april: Zondag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 8 graden Windkracht: noordwest 4 Maandag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 4 Dinsdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 april Zon op 06.28, onder 20.49 Maan op 23.02, onder 06.23 23 april Zon op 06.26, onder 20.51 Maan op onder 06.44 24 april Zon op 06.24, onder 20.53 Maan op 00.16, onder 07.14 Laatste Kwartier: 28 april (22.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De met kou gevulde de pressie in de bovenlucht verwijdert zich nu langzaam in zuidoostelijke richting vanaf ons land. Gelijktijdig nadert ons vanuit het noorden een zwakke rug van hoge- druk. Deze brengt zowel de komende nacht als op zaterdag enkele opkla ringen. Door uitstraling kan het de komende nacht daardoor opnieuw flink afkoelen en komt het vooral in het oosten weer tot vorst aan de grond. Op zaterdag worden opklarin gen afgewisseld door wolkenvelden. Mogelijk valt hier en daar een buitje. De middagtemperaturen liggen met zo'n graad of 10 een viertal graden onder de normale waarden. De voorste begrenzing van nog koudere Poollucht nadert vanuit het noorden ons land en zal ons in de loop van zondag met wat regen passeren. Daarna wordt het nog iets kouder met op veel plaatsen vorst aan de grond en vooral op maandag en dins dag enkele winterse buien. Advertentie vervolg pagina 3 Stijl blijft, dit aanbod niet, Aalto vazen Nu met cadeaucheque van 150.- (tol 31/12/89) fim 'T LANGE UUS Havenpark 26-28 Zierikzee. 01110-13727 Nieuw bouw zal gelet op de leegstand, selectief worden gepleegd. Met name dan wanneer het past in het beleid van de stads- en dorpsvernieuwing WASHINGTON - Premier Lubbers krijgt van de Georgetown Universi teit een ere-doctoraat in de rechten uit erkenning voor zijn werk als staatsman en politiek leider op het wereldtoneel, zo deelde een woord voerder van de universiteit mee. Georgetown geeft regelmatig ere doctoraten aan politici, presidenten, academici en kunstenaars. De be- kendsten onder hen zijn premier Mar garet Thatcher, wijlen president An war Sadat van Egypte, president Chaim Herzog van Israël en moeder Theresa.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1