Commissie achter dorpsplannen voor Scharendijke en Kerkwerve Dagbehandeling in Corneliastichting na een jaar niet meer weg te denken Vaart minderen Zeeuwen willen Westduitse pers overtuigen van veiligheid Noordzeewater ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 april 1989 Nr. 24524 3 Leden commissie algemene en bestuurlijke salten laten het bij detailkritiek SCHARENDIJKE - De commissie algemene en be stuurlijke zaken van de gemeente Middenschouwen schaart zich unaniem achter de dorpsplannen voor Scha rendijke en Kerkwerve. Dat was de uitkomst van een nogal warrige discussie op de gisteravond, donderdag, in de Putmeet gehouden vergadering van de commissie. De commissieleden beperkten hun kritiek op de plannen tot verschillende details. Over de grote lijnen van de plan nen werd vrij weinig gezegd. Voor de commissievergade ring bestond een behoorlijke publieke belangstelling. Op de commissievergadering in De Putmeet werd na een inleidend woord van burgemeester W. den Boer door ing. T. van Herpen van het Hei- demij Adviesbureau in het kort de ontstaansgeschiedenis en de wijze waarop de werkgroep die de plannen heeft samengesteld te werk is ge gaan, belicht. Hij benadrukte verder het belang van de plannen en stelde herhaaldelijk dat deze een vervolg moeten krijgen. ,,Deze plannen mo gen niet in een kast terecht komen", aldus Van Herpen. Aarzelend Daarna mochten de commissiele den losbranden. Om te beginnen over het dorpsplan Kerkwerve dat door burgemeester Den Boer als eerste aan de orde werd gesteld. Lichtelijk in verwarring moesten commissieleden P. W. Berrevoets-Ringelberg en C. W. Boot (CDA) vaststellen dat de burge meester een heel andere wijze van be handeling voorstond dan zij hadden gedacht. Dat leidde ertoe dat de discussie wat aarzelend op gang kwam en er veelvuldig gebladerd diende te wor den. Het plan werd per hoofdstuk aan de commissieleden voorgelegd en uiteraard mocht ook het publiek gebruik maken van het spreekrecht. Een recht waar maar in zeer beperk te mate gebruik van werd gemaakt. Van de kant van de commissieleden wel commentaar op de nota maar vooral ook vragen hoe een bepaald idee in concreto uitgewerkt dient te worden. Zoals de constatering in het dorpsplan dat er vervangende cq aan vullende werkgelegenheid gecreëerd dient te worden. ,,Een heel goede zaak natuurlijk, maar wat stelt u zich daar precies bij voor", wilde PvdA- commissielid G. A. M. Cobussen we ten. Randvoorwaarden Een opmerking waarmee burge meester Den Boer niets anders kon dan toegeven dat de gemeente eigen lijk niet meer kan doen dan rand voorwaarden scheppen. Onderne mers proberen te bewegen een zaak in Kerkwerve te openen waar dan ook weer mensen uit Kerkwerve werk kunnen vinden. Voor Cobussen geen geheel bevredigend antwoord op zijn vraag. Op aandringen van de PvdA'er pro beerde Den Boer wat meer duidelijk heid te verschaffen. Hij koos daarbij de mogelijkheden voor een bedrij venterrein als voorbeeld. Vroeger was het zo dat je als ge meente een stuk grond kocht, dat ge schikt maakte voor de vestiging van bedrijven om vervolgens af te moeten wachten tot er iemand kwam. Dan had je intussen wel al heel wat kosten gemaakt. Het is ons nu gebieken dat er ook andere manieren zijn", aldus Den Boer. Hij stelde dat een gemeen te bijvoorbeeld ook pas dan grond aan kan kopen als zich serieuze gega digden voor een bedrijfsvestiging in de gemeente hebben gemeld. Buurtwinkel Cobussen kwam met heel praktijk gerichte vragen. In het plan staat dat dat en dat probleem aangepakt dient té worden, maar wat kun je er daad werkelijk aan doen. Het voortbe staan van de buurtsuper in Kerkwer ve bijvoorbeeld wordt in het dorps plan een hoge prioriteit toegekend. Gesteld wordt dat gebruik van die winkel gestimuleerd moet worden. „Hoe gaat u dat doen? Gaat de ge meente zelf al haar boodschappen daar doen of zoiets", aldus Cobussen. Waarop burgemeester Den Boer rea geerde met de opmerking dat het ini tiatief in dit geval van de kant van de buurtwinkel zelf moet komen. In het dorpsplan wordt de sug gestie gedaan dat er wellicht meer klandizie voor de winkel zal zijn als Als alles meezit komen er op het wegvak tussen Eikerzee en Scharendijke horden die een maximumsnelheid van 60 km aangeven. deze uitgebreid wordt of als men met eeri meer gespecialiseerd assortiment komt. En voor een dergelijke omscha keling of uitbreiding zijn rijkssubsi dies beschikbaar. Maar de gemeente kan de winkelier uiteraard niet dwingen iets aan de winkel te veran deren. Wonen Vrij uitgebreid werd vervolgens in gegaan op het thema wonen. Na een discussie over wat voor huizen er dan wel gebouwd moeten worden in Kerkwerve als er al huizen gebouwd moeten worden hield commissielid Berrevoets een nogal lyrisch pleidooi voor haar woonplaats. ,,Goed be schouwd hebben we alles, waarom wil men dan niet in Kerkwerve (blij ven) wonen" zo luidde haar slot vraag. Prioriteiten In de dorpsplannen wordt aandacht gevraagd voor een behoorlijk aantal knelpunten en mogelijke oplossingen voor die knelpunten. De volgorde van die prioriteiten was ook onderwerp van discussie tijdens de commissie vergadering. Een discussie die uitliep in een wat pinnige woordenwisseling tussen Berrevoets en wethouder W. G. Renden. Berrevoets stelde dat de gemeente in feite beter kan kijken naar wat haalbaar is dan naar wat bovenaan het prioriteitenlijstje staat. Een con clusie waar Renden zich absoluut niet m;kon vinden. Zoals te verwachten viel werd ook bij deze gelegenheid de verkeerssi tuatie in Scharendijke, en dan met name op de Elkerzeeseweg, ter spra ke gebracht. Commissielid Boot be nadrukte nog eens dat doortrekken van de Boutlaan voor hem geen prio riteit heeft. ,,Ik denk ook dat dat doortrekken van de Boutlaan nadeli ge invloed zal hebben op de verkeers situatie in Ellemeet" aldus Boot. Burgemeester Den Boer wist nog een klein lichtpuntje te melden voor wat betreft de verkeersproblematiek op de Elkerzeeseweg. Er is een kans dat men voor het wegvak tussen de kernen Eikerzee en Scharendijke, waar men nu gewoon 80 mag rijden een snelheidslimiet van 60 kilometer per uur in mag stellen. Op de valreep dus nog een aardige opsteker voor de mensen die naar de Putmeet waren gekomen om de dis cussie binnen de commissie te kun nen volgen. Burgemeester Den Boer besloot de avond met de dank van de gemeente uit te spreken aan de werk groep die zich ingespannen heeft voor het opstellen van de dorpsplannen. Een adequaat antwoord kon burge meester Den Boer niet geven op die vraag, ïnaar wel werd duidelijk dat men van plan is om erachter te ko men waarom iemand na een tijdje Kerkwerve weer verlaat. De gemeen te wil een enquête houden onder de mensen die een aantal jaren in Kerk werve gewoond hebben en vervol gens weer naar elders zijn vertrok ken. Op die manier hoopt men in deze materie wat meer duidelijkheid te krijgen. Molen De Lelie: Misschien toch op prioriteitenlijst. Vrij vertaald luidde zijn betoog dat je als gemeente wel degelijk uit moet gaan van de prioriteiten zoals die ge steld zijn en dat men pas als blijkt dat wat men wil, op dat moment, ab soluut niet haalbaar is men over kan schakelen naar een item dat wat la ger op de prioriteitenlijst staat geno teerde Met, daai;bjj. de(. kanttekening dat de gemeente helaas vaak afhan- këlijk is van overheidssteun om eèn bepaald project te kunnen realiseren. M Onderhandelen Maar een goed onderbouwd plan, zo benadrukte.gemeentesecretaris F. Kuijper, .versterkt je onderhande lingspositie. ,,Tot nu toe was er geen beleidsstuk waar de gemeenten van uit konden gaan, en dat is er nu wel. Als jé alleen zou werken aan wat haalbaar is hoef je ook geen dorps plan te maken", aldus Kuijper. Van de kant van het college werd. ook herhaaldelijk gesteld dat de pri oriteitsstelling in feite een zaak van de gemeenteraad is. Een opmerking die commissielid Berrevoets zich on middellijk ter harte nam. Zij stelde dat restauratie van molen De Lelie eigenlijk op die prioriteiten-.- lijst niet niag ontbreken. Kuijper rea geerde daarop met de opmerking dat dat niet gedaan was omdat het over leg met de eigenaar van de molen muurvast zit. „Maar eigenlijk hebt u gelijk en hoort De Lelie op de priori teitenlijst", aldus Kuijper. DÓmn'KG - 'Èett delegatie van acht vertegenwoordigers uit de Zeeuwse badplaatsen Domburg, Westkapelle, Veere en Mariekerke wil op een persconferentie in Aken de Westduitse pers overtuigen van de veiligheid van het zwemwater aan de Zeeuwse Noordzeekust. Dit heeft wethouder A. Maljaars van Domburg bevestigd. De burgemeesters van Domburg, Westkapelle en Marieker ke maken deel uit van de delegatie. De Noordzee is vorig jaar in de Westduitse media ernstig bekriti seerd. Publicaties over de ramp met de Anna Broere, de algengroei die uit Noorwegen overwaaide en het ver dwijnen van de zeehonden hebben er toe bijgedï'agen dat een negatief beeld is ontstaan van de Noordzee. Dat heeft zijn uitwerking gehad op toeristen die in de Zeeuwse badplaat sen vertoefden. Verontruste vakantie gangers stelde veel vragen over de kwaliteit van het zwemwater. Een en keling was zelfs bevreesd zijn voet nog in het water te steken, aldus de gemeentewoordvoerder. En die angst onder de Westduitse toeristen baart de bestuurders in de kustplaatsen veel zorgen. De burgemeesters willen" deWest duitse pers er,van overtuigen dat ,,de Noordzee niet van Vlissingen tót Den Helder is vervuild en dat de kwaliteit van het Zeeuwse zwemwater goed is en ook regelmatig door Rijkswater staat wordt gecontroleerd", aldus Maljaars. Westduitse journalisten worden uitgenodigd om op 19 mei zelf pools hoogte te komen nemen. Dan kunnen ze met een boot van Rijkswaterstaat de zee op en met eigen ogen de be monstering van het zeewater aan schouwen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Presentatie video over dagbehandeling ZIERIKZEE - Vorig jaar april ging in verpleeghuis Corneliastichting te Zierikzee de dagbehandeling van start. Dagelijks werden ongeveer acht mensen naar het verpleeg huis gebracht en gehaald om daar overdag te worden verpleegd en behandeld. Na een jaar is deze nieuwe mogelijkheid om mensen langer in hun eigen omgeving te kunnen laten blijven volgens de directeur van het verpleeghuis, A. C. M. Schouw niet meer weg te denken. „Die dagbehandeling wordt steeds belangrijker. Omdat in de toekomst het aantal ouderen, en daarmee het aantal mensen dat behandelingen en verpleging nodig heeft, steeds groter wordt". Om meer bekendheid te geven aan deze opvangmogelijkheid waarmee patiënten zich langer in de thuissitu atie kunnen handhaven, werd ter ge legenheid van het eenjarig bestaan van de dagbehandeling in de Corne liastichting een videoband gepresen teerd. Hierop zijn dia's te zien die een beeld geven van de dagbehandeling in de praktijk. De videoband is ge maakt door het hoofd van de afdeling dagbehandeling, R. Vaillant. Hij deed dit in samenwerking met de au diovisuele dienst van de Erasmusuni- versiteit te Rotterdam. Twintig patiënten Op dit moment maken ongeveer twintig patiënten uit Schouwen-Dui- veland gebruik van de mogelijkheid om een of meer dagen per week in de Corneliastichting te verblijven voor behandeling. Dat betekent dat per dag acht h tien mensen worden opge vangen. Zowel patiënten met licha melijke als met geestelijke gebreken. „De psychogeriatrische patiënten of wel de mensen die als gevolg van hun leeftijd zeer vergeetachtig zijn gewor den", zoals directeur Schouw deze laatste groep omschrijft. De mensen worden 's morgens voor negen uur met een rolstoeltaxibus thuis opgehaald en 's middags om on geveer half vier weer terug gebracht. Behalve de mogelijkheid dat zij in de Corneliastichting behandelingen kunnen krijgen en sociale contacten opdoen, heeft de dagbehandeling ook als voordcel dat de huisgenoten die de hulpbehoevende altijd thuis opvangen af en toe worden ontlast van deze zorg. De patiënten worden in het ver pleeghuis opgevangen in een voorma lig leslokaal. Hun 'thuishonk' waar ze samen eten en 's middags rusten. Van hieruit vindt ook het behandel programma plaats dat per persoon is aangepast. Dat behandelprogramma kan bestaan uit een onderzoek door de verpleeghuisarts, een fysiothera- peutische behandeling, ergotherapie waarbij de zelfredzaamheid van pa tiënten wordt bevorderd door licha melijke oefeningen. Maar ook door te onderzoeken met welke hulpmidde len en aanpassingen in huis de pa tiënt zelfstandiger kan blijven func tioneren. Zinvolle dagbesteding Verder omvat de dagbehandeling verpleging en verzorging van de pa tiënt, en activiteitenbegeleiding: het helpen vinden van een zinvolle dag besteding die aansluit op de moge lijkheden en belangstelling van de patiënt. Over de dagbehandeling van iedere patiënt wordt een rapportage gemaakt dat wordt doorgegeven aan de huisgenoten en de andere mensen die bij de thuiszorg zijn betrokken, zoals wijkverpleging en huisarts. „Natuurlijk heeft de patiënt ook zelf inzicht in die rapportage. Ons streven is erop gericht om de patiën ten zo mondig mogelijk te houden en te maken", aldus Schouw. Ten behoe ve van de invoering van dagbehande ling heeft de Corneliastichting twee nieuwe personeelsleden in dienst ge nomen. Verder wordt de dienstverle ning opgevangen door de vaste groep personeel waarbij een aantal mensen meer uren is gaan werken. „Bijvoor beeld de fysiotherapeut en de ergo therapeute". De videoband, waarop een dagje dagbehandeling in de Corneliastich ting wordt getoond, is vooral bedoeld als voorlichtingsmateriaal, „leder een die erbij betrokken is moet goed weten wat dagbehandeling inhoudt. Ook de mensen die buiten de Corne liastichting met dagbehandeling te maken krijgen zoals huisartsen, wijkverpleging". Veel ouderen Het is de bedoeling om de video band voor deze groepen te gaan verto nen. Maar ook voor iedere andere geïnteresseerde groep. „We willen de band ook vertonen bij vrouwenver enigingen". Het is volgens directeur Schouw belangrijk dat iedereen in de regio weet wat dagbehandeling in houdt. „Zeeland heeft procentueel veel ouderen. Schouwen-Duiveland en West Zeeuws-Vlaanderen spannen daarbij de kroon. Dat houdt in dat hier steeds meer ouderen komen die hulp nodig hebben". Dat is nu al te merken doordat het verpleeghuis Corneliastichting een wachtlijst heeft. De dagbehandeling heeft momenteel al een bezetting van 93 procent. „We laten ook mensen die op de wachtlijst staan gebruik ma- keh van de riiogelijklieid van dagbe handeling. Dan kunnen ze al vast wennen". Volgens de directeur is de capaci teit op dit moment voldoende. „Maar als we 14 plaatsen per dag zouden hebben zouden die ook vol zijn". Hij zegt er naar te streven om de dagbe handelingscapaciteit in de toekomst uit te breiden. „Maar het is een alge meen probleem dat dit regeringsbe leid weinig mogelijkheden biedt om voorzieningen uit te breiden. Niette min heeft de Corneliastichting toe stemming gekregen voor een verbou wing waarmee de ruimtes die in gebruik werden genomen voor dagbe handeling worden gecompenseerd. Nieuwe behandelwijze Schouw loofde alle personeelsle den van het verpleeghuis die eraan hebben meegewerkt dat de dagbe handeling in de Cornelia zo goed loopt. Hij noemde daarbij vooral het hoofd van de afdeling, Vaillant. „Het is heel goed om in een jaar tijd zo'n nieuwe behandelwijze op deze wijze van de grond te tillen. De mensen hebben het goed naar hun zin. Er zijn patiënten die het als een uitje be schouwen. Die er duidelijk van genie ten". Het een-jarig bestaan van de dagbehandeling zal verder worden herdacht met een bijeenkomst op 20 april. Uitgever: B.V Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551 Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar t 166,00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor hel einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (tfm 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3