Socialisten willen veelvuldig gebruik van auto ontmoedigen lefeÈt?© Iievanss 'De fouten van anderen zijn geen vrijbrief om ook maar zo te doen' agenda Smit-Kroes 'ontvankelijk' voor problemen kustafslag op Texel DE HUUR CV KETEL Middelburg zoekt steun in strijd tegen geluidsoverlast Verkoop Reparatie WATERSTANDEN - Half Nederland komt tekort Grevelingenhout breidt uit DEURLOO B.V. Nota over het in de nabije toekomst te voeren milieubeleid ZIERIKZEE - De PvdA wil niet het bezit, maar het veelvuldig gebruik van de auto ontmoedigen. In de door PvdA-fractievoorzitter Kok gepresenteerde nota over het in de nabije toekomst te voeren milieubeleid wordt daarom voorgesteld over te gaan tot het heffen van een vervoerstoeslag en een gebruiksheffing op auto brandstof. In de nota wordt berekend dat de totale toeslag (brandstofheffing en vervoerstoeslag) op gelode benzine zal oplopen van vier cent nu naar 8 a 10 cent in de toekomst. Tegenover deze extra heffingen wordt een verlaging van de motorrijtuigenbelasting voorgesteld. Volgens de berekeningen in het PvdA-rapport hebben de voorgestelde heffingen weinig of geen gevolgen voor die automobilisten die naar verhouding weinig rijden (7000 a 8000 kilometer per jaar). De PvdA-milieunota is bedoeld als een eigen aanzet voor het gewenste milieubeleid voor de jaren 1990-1995. ,,Er is reden voor zorg over de toe stand van het milieu, maar geen re den voor pessimisme. Wat mensen kunnen veroorzaken kunnen mensen ook oplossen", zo staat in de inlei ding. De nota zet - volgens Kok - een effectief en uitvoerbaar milieubeleid voor de vervuilde Nederlandse delta in de steiger. Kentering ,,Een kentering in het verkeersbe leid is onontkoombaar", zo stelt de nota, waarin wordt aangedrongen op meer, sneller en goedkoper openbaar vervoer. Ook wordt daarin aange drongen op spitsvervoer naar kan- toorlokaties en bedrijfsterreinen, op buslijndiensten op het platteland en op het heffen van accijns op LPG met een gelijktijdige verlaging van de motorrijtuigenbelasting op LPG. Volgens de PvdA moet het rijden op diesel worden ontmoedigd. Ook wordt een landelijk investeringspro gramma voor fietspaden noodzake lijk genoemd, evenals een jaarlijkse milieukeuring van auto's. De milieu-voorstellen hebben niet MIDDELBURG - Burgemeester mr. C. G. J. Rutten van Middelburg zoekt in de strijd van zijn gemeente tegen de geluidsoverlast van laag vliegende straaljagers steun hoger op. Op een persconferentie woensdag kondigde hij aan staatssecretaris J. van Houwelingen van defensie bin nenkort een brief te sturen. Advertentie Pi TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 DEN HAAG - De regeringspartijen CDA en VVD zijn niet erg onder de indruk van de beschuldiging van Eu roparlementariër Dankert over de fraude met botersubsidies van de EG. CDA-Kamerlid Van Noord ziet op dit moment geen enkele aanleiding voor het Nederlandse parlement om actie te ondernemen. De WD verwacht van minister Braks ,,per kerende post" een verklaring die het verhaal van Dankert weerlegt. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Wemeldinge Doodtij: 15 april Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 15 april 12.30 123 05.55 -138 18.50 -118 16 april 01.10 102 07.15 -146 13.45 136 20.05 -128 17 april 02.15 119 08.25 -154 14.45 148 21.00 -135 15 april 11.30 115 05.15 -130 18.15 -109 16 april 00.10 95 06.25 - 139 12.35 131 19.15 -119 17 april 01.05 115 07.20 -148 13.20 145 19.50 -126 15 april 12.35 133 05.55 -142 19.00 -123 16 april 01.10 112 07.25 -153 13.50 146 20.05 -136 17 april 02.15 128 08.25 -162 14.55 158 20.55 -142 15 april 12.40 137 06.00 -148 18.50 -128 16 april 01.20 115 07.20 -158 13.50 154 20.10 -139 17 april 02.20 137 08.30 -167 14.50 168 21.00 -146 dus de notitie. Op dit moment beta len overheden, consumenten en be drijven samen zo'n 9 miljard aan milieukosten. Die kosten stijgen - als gevolg van reeds genomen maatrege len - tot een bedrag van 11,7 miljard in 1994. Volgens de nota leiden de kosten van de voorstellen per saldo tot een geringe opwaartse druk op de collec tieve lasten. Deze worden geraamd op 0,1 a 0,2 procent per jaar. ,,Een goed milieubeleid is die prijs waard", aldus de nota. alleen betrekking op het verkeer en vervoer, maar bestrijken ook terrei nen zoals energiebesparing, de indu strie en de landbouw. Volgens de nota moet het milieubeleid in de Europese Gemeenschap veel meer prioriteit krijgen. Grote nadruk wordt gelegd op de- zware belasting op het milieu door de landbouw. Aangedrongen wordt op een krachtige bestrijding van de mestproblematiek, reden waarom in de nota inkrimping van de veestapel niet langer wordt uitgesloten. In de nota wordt in dit kader gepleit voor beëindiging van een verdere groei van de veestapel onder meer door middel van een vestigingswet. Twintig miljard In de nota - naar het aantal daarin opgenomen voorstellen Honderd over groen geheten - wil de PvdA de kos ten voor een schoner milieu geleide lijk opvoeren tot bijna twintig mil jard gulden in 1994. Dat is een extra last van bijna 8 miljard meer dan nu nog is voorzien. Uitvoering van de PvdA-plannen betekent dat van iedere extra gulden die in ons land wordt verdiend bijna een dubbeltje wordt besteed aan een schoner milieu. „Dat is een forse, maar verantwoorde inspanning", al- Al een paar jaar hebben de inwo ners van Middelburg geluidsoverlast van straalvliegtuigen van de lucht macht die op een hoogte van 600 me ter overvliegen. Vijf van de in totaal tien oefenroutes lopen over de Zeeuwse hoofdstad. Met name op dinsdagavonden tot ongeveer half elf worden de inwoners van Middelburg geteisterd. De gemeente wil dat de luchtmacht een aantal oefenroutes wijzigt. Vaste routes Van de Rijksluchtvaartdienst kreeg de gemeente te horen dat het hier 'vaste routes' betreft. Burgemeester Rutten heeft zich vervolgens over de routes gebogen en is tot de conclusie gekomen dat de routes makkelijk over de Noordzee en de Westerschelde zouden kunnen lopen. Uit een onlangs gevoerd gesprek tussen burgemeester Rutten en een woordvoerder van de luchtmachtstaf is, aldus Rutten, duidelijk gebleken dat de luchtmacht er niets voor voelt om de routes te verplaatsen naar een ander gebied. Maar volgens de Zeeuwse burgemeester gaat het hier om een verschuiving die 'niet de buurman treft'. In de brief aan de staatssecretaris zal Rutten aandringen op een veran dering in de vliegroutes. Hij acht de kans hoog dat defensie ingaat op zijn voorstel dat, volgens Rutten, „bijna niks kost, maar wel een einde maakt aan een hoop klachten". In de brief uit Rutten ook zijn zorg over het feit dat de straaljagers nu over gevaarlij ke gebieden, zoals bij voorbeeld de kerncentrale en riskante industriege bieden, vliegen. DEN HAAG - De provincies Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant hebben don derdag in een gesprek met de staatssecretarissen Koning (fi nanciën) en De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) aange drongen op een hogere uitke ring uit het Provinciefonds. De drie huisvesten 52 procent van de bevolking en ontvangen slechts 37 procent van het fonds. Derhalve het motto van de drie: half Nederland komt tekort. In opdracht van de betrok ken provincies heeft het Insti tuut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven (IOO) de uitkeringen en verdeelsleutel van het ongeveer een miljard gulden tellende fonds onder de loep genomen. De bevindingen wijzen uit dat de drie tezamen 37 miljoen gulden per jaar te weinig krijgen om hun taak goed te kunnen uitvoeren. Bij een andere, nu voorgestelde verdeling zou Zuid-Holland er 18, Noord-Holland 15 en Bra bant 4 miljoen gulden op voor uit gaan, zo heeft de delegatie van de provincies de bewinds lieden voorgehouden. Bij de door het IOO aangele verde nieuwe verdeelsleutel (het invoeren van tariefschij ven naar inwonertallen) zou den provincies waar de financiële situatie rooskleuri ger is, zoals Gelderland en Limburg, erop achteruit gaan. Invoering van dat nieuwe sy steem is volgens de drie pro vincies relatief eenvoudig en zou al in 1990 effect kunnen hebben. In het gesprek met de staats secretarissen is aangedrongen op een snelle verbetering van de financiële toestand van de drie. Zij staan 'met de rug te gen de muur'. Grenzen van ver antwoord bezuinigen zijn bereikt en de algemene reser ves zijn al lager dan in andere provincies. BRUINISSE - Het golf- en villadorp Grevelingenhout bij Bruinisse gaat het golfcomplex uitbreiden tot 27 holes. Na voltooiing zal aan de oevers van het Grevelingenmeer een van de grootste besloten golfbanen van Nederland zijn ontstaan. Nog dit jaar wordt begonnen met de bouw van de in totaal 200 vil la's die het plan omvat. In Grevelingenhout wordt voor de eerste keer op het Europese vasteland wonen gecombineerd met een golfbaan. De Nederlandse primeur voor een geïntegreerd golf- en wooncomplex is geënt op Amerikaan se en Britse plannen. In juli vorig jaar werd met de eerste fase van het com plex in Bruinisse begonnen. Voor uitbreiding van de championship Golfbaan Grevelingenhout is gekozen, zo laat projectontwikkelaar .Wilma Vastgoed weten, vanwege de hoge vlucht die de golfsport in Nederland genomen heeft. Met inbegrip van de uitbreiding beschikt Grevelingenhout straks over een 18 holes championship golfbaan, een 9 holes oefenbaan, driving range, golf- school en clubhuisfaciliteiten. Als alles volgens de planning verloopt worden de eerste golfers van besloten golfclub Grevelingenhout in augustus van dit jaar toegelaten. Naar verwachting is zes maanden later ook de uitbreiding geschikt voor bespeling en zullen de eerste bewoners hun woning bij de golf baan betrekken. (Foto: Joop van Houdt). DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is 'ontvan kelijk' voor de problemen met de kustafslag op Texel. Dit heeft haar woordvoerster meegedeeld. De minister toonde haar betrok kenheid tijdens een bezoek van een aantal Texelaars aan haar ministerie. Onder de bezoekers was ook de Texel se burgemeester A. Schipper. „De minister heeft nog geen concre te toezeggingen gedaan, maar ze rea liseert zich dat er iets gebeuren moet," aldus de woordvoerster. Viet van de Texelaars waren met paard en wagen van Texel via de kust naar Den Haag gekomen. Dit kenne lijk tot genoegen van Smit-Kroes, die de paarden een paar appeltjes voer de. De Texelaars gaven later nog een paar Texelse muiltjes en een voor hun eiland typische drank voor de ko ningin af bij paleis Huis ten Bosch. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Zitting kantongerecht in Zierikzee ZIERIKZEE - ,,De fouten van anderen zijn geen vrij brief om het dan zelf ook maar fout te doen". Deze wijs heid hield kantonrechter mr D. van Emden voor aan J. C. B. uit Zierikzee. De winkelier kwam voor bij de zitting van het kantongerecht in Zierikzee omdat hij weigerde een boete te betalen die hij van de politie kreeg vanwege een parkeerovertreding. „Ik vind het niet reëel dat de vrachtauto die voor de uitrit van mijn garage stond geen boete kreeg en ik wel", aldus de verontwaardigde Zierik- zeeënaar. De gebeurtenis speelde zich af op 18 mei 1988 toen B. met de auto zijn ga rage aan de Sint Domusstraat wilde inrijden. Ondanks het bordje uitrit op de garagedeuren stond daarvoor een vrachtwagen geparkeerd. „Ik had nogal haast dus ik zette mijn auto erachter met de bedoeling hem zo snel mogelijk in de garage te zet ten als de vrachtwagen weg zou zijn". Parkeer- en stopverbod Voor het zover kon komen kwam de politie die een bekeuring uitschreef omdat de auto van B. aan de kant van de Sint Domusstraat stond waar be halve een parkeer- ook een stopver bod van toepassing was. „Met de vrachtwagenchauffeur maakte de agent alleen een praatje en die mocht daarna doorrijden zonder bekeu ring", aldus de verontwaardigde win kelier. Maar officier van justitie J. J. A. Groen bekeek de zaak van een ande re kant. „Het is nu eenmaal zo dat een aantal regels is gesteld voor een ordelijk verloop van het verkeer. Het feit dat een ander daar fouten bij maakt is voor u geen vrijbrief om dan ook maar verkeerd te parkeren. U had uw auto ergens anders kunnen neerzetten en de politie kunnen bel len vanwege de vrachtwagen voor uw oprit". Kantonrechter Van Emden had wat meer begrip voor B. „Ik vind het zuur voor u dat u op deze manier de dupe bent. En ik ben het er mee eens dat de vrachtwagenchauffeur een repriman de had verdiend. Hoewel u ook niet vrijuit gaat zal ik daar rekening mee houden". De kantonrechter halveerde daarop de boete van 60 gulden die de officier van justitie had geëist. Toeristendag: Dat was niet het geval bij W, P. T. K. uit Zierikzee die eveneens voorkwam vanwege parkeerperikelen. Hij kon zijn auto tijdens een Tberistendag niet kwijt omdat de weg naar de par keerplaats aan de Nieuwe Bogerd- straat was geblokkeerd door een an dere auto en de parkeerplaats via een andere kant niet was te bereiken van wege marktkramen. De kantonrech ter kon er geen begrip voor opbren gen dat hij zijn auto toen maar achter de blokkerende auto had gezet: 60 gulden boete. „Ik wil graag weten of het wille keurig wegslepen van auto's recht matig is", aldus mevrouw J. F. P. uit Noordgouwe. Zij was verontwaar digd omdat de politic haar auto, die op 6 juli 1988 stond geparkeerd aan de Zecancmoonwcg te Renessc, had weggesleept en vier andere auto's die daar ook stonden niet. „Er is een be perkt aantal sleepauto's beschikbaar en uit de rol voor deze zitting blijkt dat op dezelfde dag op dezelfde plek nog meer auto's zijn weggesleept", aldus de officier van justitie. Me vrouw P. kreeg, zoals gebruikelijk is bij wegslepen, geen extra boete meer omdat zij indertijd al 170 gulden heeft betaald voor de wegslecpkos- tcn. Havcnplein of Havenpark. Dat was een discussie die al eerder werd ge voerd tijdens een zitting van het kan tongerecht. De aangehouden zaak van G. N. uit Zierikzee kwam op nieuw voor. Hij kreeg indertijd van de politie een bekeuring omdat zijn auto fout geparkeerd stond. Op een plaats die volgens de politie bij het Havenplein hoorde maar volgens N. bij het Havenpark. Toen de als getui ge opgeroepen politiewachtmeester M. C. de W. onder ede verklaarde dat het naar zijn beste weten Havenplein was vonniste kantonrechter Van Em den alsnog een boete van 60 gulden voor N. Twee auto's een kenteken „Er is blijkbaar nog een auto met hetzelfde kenteken als de mijne". Zo verklaarde C. J. van de M. uit Scha- rendijke het feit dat hij weigerde een bekeuring te betalen voor te hard rij den op de Stoofweg bij Renesse. „Ik ben daar niet geweest op die dag". De kantonrechter besloot de zaak aan te houden om de foto op te kunnen vra gen waarmee de politie via radarap- paratuur de overtreding heeft vastge steld. „Dan kunnen we kijken of die auto verwantschap vertoont met de uwe of niet". Niet te snel gereden, maar te snel gevaren. Daarvoor kwam W. M. den H. uit Haamstede voor. Op 15 mei 1988 voer hij met zijn motorboot op het Grevelingenmeer nabij Brou wershaven 24 kilometer per uur in een gebied waar maar 9 kilometer was toegestaan. Den H. gaf zijn fout toe. Hij had de boete betaald die hem via een acceptgirokaart had bereikt. Maar het bedrag was teruggestort omdat de termijn waarop dit nog kon inmiddels was verstreken. De offi cier van justitie eiste 110 gulden boe te en de kantonrechter vonniste con form. J. C. F. W. uit Zierikzee reed met de auto 73 kilometer per uur op een plaats waar een maximumsnelheid van 50 kilometer geldt. „Ik heb de boete niet betaald omdat ik in finan ciële problemen zat". Omdat dat nu wat beter gaat beloofde de Zierik- zeeënaar de boete van 155 gulden die de rechter hem oplegde alsnog te be talen. Tot 1 mei Zierikzee Expositie etsen van Saskia Eggink. 't Lange Uus, Havenpark 28. Op werk dagen van 9.00-12.30 en 13.15-17.30 uur. Zaterdag 9.00-17.00 uur. Vrijdag 14 april Zierikzee Jaarvergadering Stad en Lande in foyer Mondragon. 19.30 uur. ZCA Eenakterfestival in Concert zaal. 20.00 uur. Zeeuws Mannenkoor. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Viering zestigjarig jubileum Neder landse Vereniging van Huisvrouwen Westerschouwen. De Schutse. 19.00 Zaterdag 15 april Zierikzee Rommelmarkt Leger des Heils onder De Beuze. Van 9.00 tot 17.00 uur. Rommelmarkt Leger des Heils voor Portugal-project in de Beuze. 09.30- 16.00 uur. Opening Christelijke Gereformeerde jeugdsoos, Hoek Beddeweeg/Krom- me Elleboog. 10.00 uur. Verkoping Tryfena. Kerk Oud Gere formeerde Gemeente. Van 13.30 tot 17.00 uur. ZCA Eenakterfestival in Concert zaal. 14.00-17.00 uur en 20.00-24.00 uur. Renesse Jubileumconcert Nederlands Her vormd kerkkoor. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Oosterland Rommelmarkt op voorplein Ds. J. Bogermanschool. Vanaf 10.00 uur. Bruinisse Verkoping ten bate van De Schutse. Verenigingsgebouw. 10.30 tot 16.00 uur. Zondag 16 april Zierikzee ZCA Eenakterfestival in Concert zaal. 15.00-18.00 uur. Maandag 17 april Zierikzee Officiële overhandiging cassetteband Peter van Essen en Mar van der Veer. Gasthuiskerk. 19.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in raad zaal van het stadhuis. 19.30 uur. Vergadering Philatelica in Huis van Nassau. Aanvang 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Commissie az. Gemeentehuis. 20.00 uur. Dinsdag 18 april Burgh-Haamstede ANBO-bijeenkomst. De Schutse. 14.00 uur. Commissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Zonnemaire Bijeenkomst Plattelandsvrouwen af deling Noordgouwe e.o. in dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 19 april Scharendijke Commissie algemene en bestuurlijke zaken in gemeentehuis. 20.15 uur. Ouwerkerk Lezing architectuur voor NBvP. Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 20 april Zierikzee Jeugdmusical Het feest kan begin nen. Jan Wouter van den Doelschool. 19.30 uur. Gespreks- en discussie-avond over scholing en werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland in De Graan- beurs. Aanvang 20.00 uur. Neeltje Jans Bezoek president Sartzetakis van Griekenland bij Stormvloedkering. Aankomst 10.15 uur. Vrijdag 21 april Zierikzee Jeugdmusical Het feest kan begin nen. Jan Wouter van den Doelschool. 19.30 uur. Ledenvergadering vogelvereniging Zang en Kleur. Huis van Nassau. 20.00 uur. Zaterdag 22 april Zierikzee Receptie voor postbode C. M. Knuist. PTT voorsort eercent rum Haring- vlietplein. Van 15.30 tot 17.30 uur. Opus One; jazz- en tapdancegezel- schap brengt Seagull. Concertzaal. 20.00 uur Renesse Toneeluitvoering Op Drift. Dorps huis. 20.00 uur. Zonnemaire Wandeltocht Rode Kruis afdeling Brouwershaven. Vanaf basisschool. 14.00 uur. Oosterland Brandweerwedstrijden. Vanaf 8.00 Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255 i 4 r I k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2