Inktvis aangespoeld CFO verwacht tienduizenden op protestmanifestatie in Den Haag Weerstand van zeehonden wordt aangetast door met PCB's verontreinigde vis - WATERSTANDEN Waddenvereniging wil verbod varen met hoge snelheden op Wad DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. Ook verpleeg kundigen in het gevangeniswezen in actie Milieubeweging wil maatregelen tegen uitstoot van stof Nieuw alarmnummer De Vries denkt aan verruiming criteria scholen platteland Landbouwschap positief over GATT-akkoord Film- en video-materiaal extra accent bij Monumentendag RENESSE - Normaal gesproken komt het dier alleen voor in behoor lijk diepe wateren, maar gisteren, maandag, spoelde er één aan op het strand bij Renesse: "een inktvis. Het dier werd gevonden door de uit België afkomstige A. van Dijk. ,,Ik was aan het wandelen met de hond toen ik de inktvis vond. Het beestje leefde nog en ik heb het teruggezet in zee". Het initiatief van de Belg wierp echter weinig vruchten af want even later spoelde de inktvis weer aan op het strand. Tot drie keer toe zette Van Dijk het dier terug in zijn element. ,,En na die derde keer bleef hij lang weg. Een half uur, of mischien nog wel langer". Het dier bleek aan het eind van zijn krachten. ,,Het lag op sterven", aldus Van Dijk. De inktvis blies inderdaad even later zijn laatste adem uit en Van Dijk besloot het dier mee te nemen naar het pension aan de Rampweg waar hij logeert. Want het is toch een bijzondere vondst. Volgens de vinder betreft het een pijl-inktvis. Een dier dat uitgerust is met tien tentakels waarmee het zijn prooi, voornamelijk schelpdieren, grijpt om het vervolgens te verorberen. De door Van Dijk gevonden inktvis is naar alle waarschijnlijkheid een jong exemplaar want deze dieren kunnen behoorlijke afmetingen bereiken en het exemplaar dat aan- spoelde-op het strand bij Renesse was alles bij elkaar niet groter dan 63 centimeter, inclusief tentakels. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De Christelijke vakbond CFO verwacht dat 40 tot 50.000 mensen zullen deelnemen aan de pro testbijeenkomst van de bonden op 20 april in Den Haag. De demonstratie is gericht tegen de weigering van werk gevers en kabinet om toe te geven aan de looneis van 5 procent. Een CFO-woordvoerder heeft dit meegedeeld. De bonden verwachten niet alleen mensen uit de gezond heidszorg. Zij hebben ook verwante beroepsgroepen, zo als werknemers in bejaardenoorden, het welzijnswerk en het kruiswerk, dringend gevraagd op 20 april naar Den Haag te komen. Volgens de CFO-woordvoerder zijn ook deze trendvolgers gebaat bij inwilliging van de loon eis in het ziekenhuiswezen. Volgens de Christelijke bond is er momenteel sprake van ,,een volstrek te patstelling" in het CAO-conflict. UTRECHT - Naast het personeel in de instellingen voor gezondheids zorg, voeren ook verpleegkundigen in huizen van bewaring en gevange nissen actie. Verspreid over ongeveer 50 plaatsen in het land onderbreken zij twee keer een uur het werk. Secre taris H. Piening van de afdeling ver pleegkundigen van de Bond van Per soneel in Straf- en Aanverwante Gestichten (BPSAG) heeft dit ge zegd. De BPSAG-leden voeren de actie deels uit solidariteit met hun colle ga's in de reguliere gezondheidszorg, maar zij hebben ook een eigen doel voor ogen. De 130 verpleegkundigen in strafinrichtingen claimen in loon 10 procent achter te lopen bij de werknemers die onder de CAO- ziekenhuiswezen vallen. Zelf hebben zij de ambtenarenstatus. Met de actie wil de BPSAG berei ken dat die achterstand ongedaan wordt gemaakt. ,,Als er binnen een week geen reactie komt, dan zijn wij genoodzaakt tot verdergaande acties over te gaan", zei Piening. De acties verharden zich „om door de botte halsstarrigheid van het kabinet heen te breken". ,,Op basis van wat er bij ons wordt aangemeld zitten we echt op de harde lijn. Soms schrikken we hier echt van de actiebereidheid", aldus de woordvoerder. Geen verscherping De bonden en het actiecomité Ver- plegenden en Verzorgenden In Opstand hebben niet de indruk dat de verscherping van de acties zijn be slag al heeft gekregen. Hardere actie- vormen hebben een langere voorbe reidingstijd nodig dan de ludieke acties die tot op heden zijn gevoerd. De verwachting is dat later deze week wel te merken zal zijn dat de werkne mers in de gezondheidszorg hebben besloten hardere acties te voeren. De D'66-fractie in de Tweede Ka mer zal vandaag, dinsdag, een spoed debat aanvragen over de brief die mi nister De Koning eind vorige week heeft geschreven aan de Kamer. Daarin weigerde de minister meer ruimte voor loonsverhoging beschik baar te stellen dan de 0,32 procent die hij steeds heeft geboden. Het de bat zal naar verwachting donderdag worden gehouden. Tijdens het uitdelen van pamflet ten op maandag heeft een 81-jarige bewoner van verpleeghuis Bornholm in Hoofddorp een hartstilstand ge kregen. Hij is later overleden in het VU ziekenhuis in Amsterdam. Direc teur A. Weeber van het verpleeghuis wilde geen commentaar geven. Intern onderzoek zal moeten uitwijzen of er sprake is geweest van onzorgvuldig heid van de actievoerders, die de monstratief waren gaan winkelen. Daarbij werden ook pamfletten uit gedeeld. De Abvakabo zegt in een reactie het gebeurde te betreuren. Het actiecomi té van Bornholm heeft besloten voor lopig af te zien van verdere acties. Volgens Abvakabo-bestuurder H. Dekker hebben bewoners van het ver pleeghuis en hun familieleden geheel vrijwillig meegedaan aan de actie. ARNHEM - Gelderse milieugroe peringen willen dat de provincie Gel derland maatregelen neemt tegen de uitstoot van stof door de Gelderse in dustrie. In een open brief die dinsdag is gepubliceerd schrijven de kern groep Nijmegen van Milieudefensie en de Gelderse Milieufederatie dat de stofuitstoot bedreigend is voor de volksgezondheid. De fijne stofdeeltjes zijn verontrei nigd met onder meer zware metalen. Ze zijn voor een belangrijk deel af komstig van de elektriciteitscentrale EPON in Nijmegen en de vliegasfa- briek Vasim in Nijmegen. De stof deeltjes dringen volgens de brief diep in de longen door en bedreigen door de aanwezigheid van zware metalen de gezondheid. Uit CBS-cijfers zou zijn gebleken dat in de regio Arnhem, Weurt en Nijmegen de hoogste con centratie stofdeeltjes in Nederland voorkomt. Al eerder waarschuwden Milieude fensie en de Gelderse Milieufedera tie voor de stofuitstoot. Maar vol gens de provincie Gelderland liggen de hoeveelheden verontreinigde stof ruim beneden de toegestane waar den. De briefschrijvers bestrijden dat. Milieudefensie en de Gelderse Mi lieufederatie willen dat de provincie Gelderland onmiddellijk maatrege len neemt om de uitstoot van stof te verminderen. Volgens toxicologisch onderzoek ZIERIKZEE - Zeehonden die vis eten uit de Waddenzee zijn aantoonbaar in een veel slechtere conditie dan zee honden die vis eten uit de Atlantische oceaan. Toxicolo gisch onderzoek van het bloed van zeehonden heeft aan getoond dat consumptie van de met PCB's verontreinig de vis uit de Waddenzee leidt tot gebrek aan vitamine A en schilklierhormoon. Deze verzwakking wordt direct in verband gebracht met verhoogde gevoeligheid voor virusinfecties en voort- plantingsproblemen van de zeehond. MOSKOU - De bekende Sovjet dissident en activist voor de mensen rechten Andrej Sacharov is maandag door de academie van wetenschappen genomineerd voor een zetel in het nieuwe Sovjet-parlement. Drie maanden geleden was Sacharov afge wezen door de academie. ZIERIKZEE - Donderdag 13 april installeert Commissaris der Ko ningin, dr. C. Boertien, de begelei dingscommissie uniform alarmnum mer 06-11. De commissie heeft als taak voorbereidende werkzaamhe den te verrichten voor de invoering van het alarmnummer in Zeeland per september 1989. Het is de bedoeling, dat het num mer voor het hele land gaat gelden. Het is inmiddels al van kracht in de Zeeuwse regio's Tholen en Sint Phi- lipsland en in diverse andere delen van Nederland. De gebiedsindeling voor het uniforme alarmnummer is gelijk aan die van de telefoondistric ten. De eerste centrale werd operatio neel in 1987 in Eindhoven. In 1990 moet het nummer dekkend in Neder land zijn doorgevoerd. Iedereen, die het alarmnummer belt, wordt doorverbonden met de hulpverlenende instantie die men no dig heeft. In Zeeland zullen via 06-11 bereikbaar worden de gemeentepoli tie in Goes, Middelburg, Vlissingen en Temeuzen, de rijkspolitie in Mid delburg, de rijkspolitie te water, dis trict Dordrecht, de algemene ver keersdienst, de dienst luchtvaart, de meldkamer van de regionale brand weerkringen in Vlissingen en Terneu- zen, de centrale posten ambulance vervoer in Terneuzen en Vlissingen en de Wegenwacht in Kapelle. De begeleidingscommissie gaat on der meer inventariseren welke num mers nu in gebruik zijn voor alarme ring in Zeeland en welke voorzienin gen moeten worden getroffen om het centrale nummer, dat bij de rijkspoli tie in Middelburg wordt onderge bracht, operationeel te krijgen. Datum Zierikzee 12 april 13 april Roompot Buiten 12 april 13 april Bruinisse 12 april 13 april Wcmeldinge 12 april 13 april Doodtij: 15 april Actuele informatie over afwijkingen: t De vis uit de Waddenzee bevat dui delijk hogere gehaltes aan PCB's dan de vis in de Atlantische oceaan. De PCB's behoren tot de moeilijk af breekbare stoffen die via de Rijn en de Nederlandse Noordzeekust in de Waddenzee terecht komen. RIN Dat zijn de uitkomsten van een stu die door dr. A. Brouwer van de vak groep toxicologie van de Landbouw universiteit en het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN) op Tfexel. De uitkomsten van het onderzoek worden gepubliceerd in het weten schappelijke tijdschrift Aquatic Toxi cology. Door de Texelse RIN werd al in 1986 aangetoond dat er een verband bestaat tussen de met PCB's veront reinigde vis en de gestoorde voort planting van zeehonden. Voor dit onderzoek werden twee jaar lang twee groepen van ieder twaalf zeehonden gevoed met vis uit de Waddenzee, respectievelijk met vis uit de noordelijke Atlantische Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 08.50 155 02.25 -153 21.10 116 15.00 -140 09.45 136 03.20 -148 22.10 96 16.00 125 07.20 153 01.10 -150 20.00 110 13.50 -134 08.40 128 02.20 -141 21.20 88 15.05 -116 09.05 164 02.25 -162 21.25 125 15.00 -148 09.55 146 03.15 -155 22.20 105 15.55 131 08.50 175 02.30 -167 21.15 133 15.05 -153 09.50 152 03.25 -160 22.15 109 16.05 136 06-91122353 oceaan. Analyse van de bloed monsters van deze twee groepen laat zien dat de Waddenzee-groep aan ern stige gebreken leidt. Opvallend is dat de verlaagde ge haltes van vitamine A en van het schildklierhormoon in de verzwakte zeehonden weer terugkeert naar nor maal als de verzwakte dieren gevoed worden met PCB-arme vis uit de At lantische oceaan. Toxicologisch on derzoek van de Landbouwuniversi teit bij proefdieren heeft eerder aangetoond dat vitamine A en schild klierhormoon een belangrijke rol spelen in de giftige werking van PCB's. SISIEEK - Er zouden voor basisscho len in steden en op het platteland verschillende instandhoudingscritc- ria moeten gelden. Die gedachte bracht CDA-fractievoorzitter B. de Vries tijdens een lezing in Sneek naar voren. Een criterium als de af stand van huis naar school zou meer gewicht in de schaal kunnen leggen dan tot nu toe het geval is, zo stelde De Vries zich voor. De mogelijke gewichtsverschui ving zou consequenties kunnen heb ben voor met name scholen op het platteland. Daar moet een basis school nu nog onherroepelijk dicht als er minder dan 23 kinderen op zit ten, ook wanneer in de wijde omge ving geen andere school te bekennen is. Hoewel zijn idee voor enige verlich ting op het platteland zou kunnen zorgen, vroëg De Vries zich tegelij kertijd af of de kwaliteit van het on derwijs gediend is met zeer kleine scholen. ,,Je kunt je afvragen wat be ter is, een afgelegen school waar elke klas een eigen leerkracht heeft, of een school met twee leerkrachten die in ieder geval dicht in de buurt van het huis staat. Ik ben van mening dat het voor kinderen erg belangrijk is in hun eigen woonomgeving onderwijs te krijgen", aldus De Vries. LEEUWARDEN - De gemeente Smallingerland heeft met instem ming gereageerd op de benoeming van mr. O. van der Zaag (CDA) tot burgemeester. CDA-fractieleider Roukema zegt erg tevreden te zijn. ,,Hij is door de vertrouwenscommis sie van de raad naar voren geSchcfven. Van der Zaag heeft een grote bestuur lijke ervaring. We zijn erg met de keus ingenomen". DEN HAAG - Frankrijk, Italië en Spanje willen hun bestaande sy steem van tolheffing vervangen door het rekening-rijden. Zij zullen daar bij vermoedelijk voor hetzelfde sy steem kiezen dat Nederland wil in voeren. DEN HAAG - Het Landbouwschap staat in beginsel positief tegenover het in het weekeinde bereikte ak koord bij de onderhandelingen in het kader van de algemene overeen komst inzake tarieven en handel (GATT). Voor een exporterend land als het onze is het belangrijk dat de handel vrijer wordt. Het schap staat waar het marktor- deningsprodukten betreft wel kri- 'tisch tegenover de afspraak land bouwsubsidies op korte termijn te bevriezen. Een woordvoerder heeft dit desgevraagd meegedeeld. Het schap vindt het belangrijk dat het formele akkoord door alle afzon derlijke lidstaten van de GATT wordt ondersteund en dat die lidstaten heb ben toegezegd hun grenzen niet te zul len blokkeren. Voor onze uitvoer van vrije produkten als bijvoorbeeld aardappelen en bloembollen is dat een belangrijke zaak. Anders ligt dat bij de bevriezing van subsidies waarvoor EG- regelingen gelden zoals graan en sui kerbieten. Enige steun voor die pro dukten blijft vooralsnog volgens het schap nodig. Als de steun wordt be vroren zal dat volgens het principe gelijke monniken, gelijke kappen" voor alle landen moeten gelden, vindt het Landbouwschap. HARLINGEN - De Landelijke Ver eniging tot Behoud van de Wadden zee wil dat Rijkswaterstaat zo snel mogelijk met een verordening komt die het varen met hoge snelheden in het Waddengebied aan banden legt. Dit naar aanleiding van de dit week einde gestarte dagtochten met een snclboot van het Westduitse eiland Borkum naar Ameland. Dc rederij A.G. Ems bracht de boot. die een snelheid bereikt van ongeveer zeventig kilometer per uur. in de vaart om Westduitse dagjesmensen in twee uur tijd naar Ameland te ver voeren. Volgens de Waddenvereni ging staat het Wad in de Planologi sche Kernbeslissing Waddenzee (PKB) echter omschreven als een stil tegebied. Vervolg van pagina 1 gedetailleerde informatie over het desbetreffende monument gezorgd kunnen worden. Ofschoon de Open Monumentendag vooral bedoeld is voor de eigerfbevol- king blijkt er van de zijde van toe risten ook de nodige belangstelling voor deze speciale dag te bestaan. Om die reden zal worden nagegaan of het mogelijk is om van de informatie van de folder een samenvatting in het En gels, Duits en Frans te vervaardigen. Om weer eens met iets nieuws te komen en daardoor de Open Monu mentendag te vergroten kwam mole naar Teun van der Bok met de sug gestie om in molen Den Haas een kleine expositie over molens in te richten, terwijl de orgelbespelingen in de verschillende kerken dit jaar herhaald zouden moeten worden. Ook burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs en gemeentevoorlichter T. Rigter dachten aan het gebruik van audiovisueel materiaal in de vorm van de nieuwe diaserie van Zierikzee, de film Elf eeuwen Zierikzee en mo gelijk ook een foto-expositie van de Monumentenwacht over de monu menten in Zierikzee. Vorig jaar reeds heeft de Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman bv een begin gemaakt met het gebruik van filmmateriaal. In de filmzaal van dit bedrijf werd toen een monumentenfilm gedraaid, het geen een groot succes werd. Ook de tentoonstelling over kleine monu menten, die de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland ter gele genheid van haar vijftigjarig bestaan samenstelt zou bij deze Open Monu mentendag van pas kunnen komen. Deze zou mogelijk een plaatsje kun nen krijgen in de Nieuwe Kerk. An dere mogelijkheden om deze derde Monumentendag een extra accentje te geven vormen de videofilm over Schouwen-Duiveland en de film over het Geuzenfeest van 1922. „Dergelijke vaartuigen horen daar niet thuis. Rijkswaterstaat heeft toe stemming voor aanlanding van de boot gegeven, en handelt nu in strijd met de uitgangspunten van de PKB. Daarin staat dat er een snelheidsbe perking moet gelden in het Wadden gebied. Wij gaan bij Rijkswaterstaat aan de bel trekken om haast te ma ken met die verordening", aldus woordvoerster M. Boetes van de Wad denclub. De provincie Friesland is op dit moment bezig met een verordening die geluidshinder op het Wad tegen moet gaan. „Niemand had zo'n cata maran dan ook verwacht", aldus Boetes. „Het gevaar bestaat dat straks ook andere commerciële in stellingen het Wad opgaan. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Tot 1 mei Zierikzee Expositie etsen van Saskia Eggink. 't Lange Uus, Havenpark 28. Op werk dagen van 9.00-12.30 en 13.15-17.30 uur. Zaterdag 9.00-17.00 uur. Dinsdag 11 april Zierikzee Vergadering Protestants Christelijke Rayonschoolraad in Chr. Scholenge meenschap. 19.45 uur. Bijeenkomst Ondernemerskring Schouwen-Duiveland in restaurant Mondragon. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 13 april Kerkwerve Voedselactie Roemenië. Hervormde kerk. Van 15.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Scharendijke Vergadering commissie algemene en bestuurlijke zaken gemeente Mid- denschouwen in De Putmeet. Aan vang 19.30 uur. Nieuwerkerk Commissie financiën en onderwijs. Gemeentehuis. 16.30 uur. Vrijdag 14 april Zierikzee Jaarvergadering Stad en Lande in foyer Mondragon. 19.30 uur. ZCA Eenakterfestival in Concert zaal. 20.00 uur. Zeeuws Mannenkoor. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Viering zestigjarig jubileum Neder landse Vereniging van Huisvrouwen Westerschouwen. De Schutse. 19.00 uur. Zaterdag 15 april Zierikzee Rommelmarkt Leger des Heils onder De Beuze. Van 9.00 tot 17.00 uur. Rommelmarkt Leger des Heils voor Portugal-project in de Beuze. 09.30- 16.00 uur. Opening Christelijke Gereformeerde jeugdsoos, Hoek Beddeweeg/Krom me Elleboog. 10.00 uur. ZCA Eenakterfestival in Concert zaal. 14.00-17.00 uur en 20.00-24.00 uur. Renesse Jubileumconcert Nederlands Her vormd Kerkkoor. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Verkoping ten bate van De Schutse. Verenigingsgebouw. 10.30 tot 16.00 uur. Zondag 16 april Zierikzee ZCA Eenakterfestival in Concert zaal. 15.00-18.00 uur. Maandag 17 april Zierikzee Officiële overhandiging cassetteband Peter van Essen en Mar van der Veer. Gasthuiskerk. 19.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in raad zaal van het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 18 april Burgh-Haamstede ANBO-bijeenkomst. De Schutse. 14.00 uur. Zonnemaire Bijeenkomst Plattelandsvrouwen af deling Noordgouwe e.o. in dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 19 april Scharendijke Commissie algemene en bestuurlijke zaken in gemeentehuis. 20.15 uur. Ouwerkerk Lezing architectuur voor NBvP. Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 20 april Zierikzee Jeugdmusical Het feest kan begin nen. Jan Wouter van den Doelschool. 19.30 uur. Vrijdag 21 april Zierikzee Jeugdmusical Het feest kan begin nen. Jan Wouter van den Doelschool. 19.30 uur. Zaterdag 22 april Zierikzee Opus One; jazz- en tapdancegezel- schap brengt Seagull. Concertzaal. 20.00 uur. Oosterland Brandweerwedstrijden. Vanaf 8.00 uur. Maandag 24 april Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Dinsdag 25 april Zierikzee Vergadering BSC De Gouwe. Lokatie Visstraat. 20.00 uur. Brouwershaven Ledenvergadering ANBO in achter zaal kerk Bostonplein. 14.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2