VIER WINDEN Volle kerk in Scharendijke Twee musici improviseren op geestelijke muziek 995- l^IeW DEURLOO B.V. 4 Vervreemding deurloo intermeubei Geslaagd internationaal radioweekend in Bruinisse De vervreemding van de mens van zijn omgeving, zijn gevoel, zijn emo ties. Daar tegenover de positie van de itnderdog. De situatie van iemand die 'niet helemaal goed is' en derhal ve door zijn omgeving niet serieus genomen wordt maar die juist wel de wereld om hem heen haarscherp ziet en nog pure emoties kent. Dat waren de ingrediënten waarmee cabaretier Youp van 't Hek aan de slag is ge gaan voor zijn nieuivste produktie Hond op het ijs zoals die te zien was in een uitverkochte Concertzaal in Zierikzee. Grappen en grollen, maar ook diepzinnige uitspraken volgden elkaar in een moordend tempo op, de aandachtige toeschouwer geamu seerd, maar ook een beetje in ver warring achterlatend. Als een rode draad door het programma loopt het verhaal van de jongen die 'niet hele maal goed is' eti zich verliest i?i dro men, wegvlucht in absurde gedach- tenspinsels. De mens die op het bankje bij de bushalte zit, zijn fanta sie de vrije loop laat en die door zijn omgeving tot een underdog wordt ge maakt. De mens die 'niet helemaal goed' is maar die tegelijkertijd haar scherp registreert hoe anderen hun gevoelens wegduwen en zich ook niet werkelijk interesseren voor de ge voelens van anderen. ,,Waar ik zo'n kolerehekel aan heb zijn mensen die zeggen dat het allemaal zo goed gaat". 'Prima, prima. Zaak loopt als een dolle. Geen avond meer thuis' Ei genlijk wordt de eigenlijke rode draad gevormd door het begrip 'niet helemaal goed'. Hetgeen Van 't Hek treffend illustreert als hij een bezoek aan de Sahel schetst. In het vliegtuig zit men met een glas champagne in de hand terwijl de mensheid onder hen krepeert van de honger. De op merking dat er iets 'niet helemaal goed is' levert de met bekakte tong val uitgesproken reactie 'Dan moet je een ander glas vragen kerel' op. Van 't Hek laat erin 'Een hond op het ijs' geen enkele twijfel over bestaan aan welke kant hij staat. Hij laat geen spaan heel van de bazen. ,,De directie rijdt in Rovers. Soort zoekt soort". Ontroerend is het verhaal van de jongen die 'niet helemaal goed' is en in een fabriek werkt waar hij eigenlijk maar één vriend heeft. Ene de Vries. De Vries werkt al veer tig jaar bij het bedrijf als het overge nomen wordt door een ander bedrijf waarvan de vertegenwoordigers door Van 't Hek omschreven worden als 'Gladjakkers van Nijenrode. Sub yups'. Slotconclusie van het nieuwe management is dat alle werknemers ouder dan 55 jaar moeten verdwij nen. Dat betekent letterlijk en fi guurlijk het eind van De Vries. Hij kan de veranderde situatie niet aan. De jongen die 'niet helemaal goed is' komt naar zijn begrafenis wil ook iets zeggen de dood van zijn vriend maar wordt weggeduwd door de nieuwe baas die spreekt van 'een on misbare schakel' en 'groot verlies'. Een cruciaal punt in het programma. Niemand duwt echt, maar iedereen duwt een beetje", zo spiegelt Van 't Hek zijn publiek voor. Van 't Hek is duidelijk niet van plan mee te bou wen aan de mythe dat werk zaligma kend is. Integendeel, en dat is ook weer één van de stellingen die regel matig aan de orde wordt gesteld in Hond op het ijs: Van 't Hek. stelt dat nietsdoen zalig is bovendien tot heil van de mensheid: ,,Als je niets doet doe je niemand kwaad. Vervuil je niets en vernietig je niets". Een door denkertje dat tekenend is voor het nieuwe programma van Youp van 't Hek. Een avondje Van 't Hek is meer dan een avondje lachen, gieren, brul len. Een avond om te onthouden en nog lang over na te denken. PK SCHARENDIJKE - Een volle kerk vrijdagavond bij de koor- en samenzang avond van de christelijk gemeng de zangvereniging Sursum Corda in Scharendijke. Het koor treedt op in bejaardencentra, verleent medewer king aan kerkdiensten en doet mee aan zangavonden. Voor de kooravond in de Nederlandse Hervormde kerk in Scharendijke had men zich verzekerd van de aanwezigheid van interkerkelijk gemengd koor De Zuiderzangers uit Middelburg onder leiding van J. Heuseveldt. Verder was de Zeeuwse Muziekschool uit Zierikzee aanwezig met een viertal solisten: Taco van der Poel (euphonium) Janco van de Linde (trompet) Astrid Schouls (dwarsfluit) en Wouter Eggink (klarinet). De begeleiding van de koren werd verzorgd door organist T. Faber die ook enkele solo-stiLkken speelde. Naast geestelijke liederen werden ook, enige volksliedjes ten gehore gebracht. Cassetteband ten bate van steunfonds De Burght ZIERIKZEE - Binnenkort vindt de aanbieding plaats van een cassetteband met daarop improvisaties voor viool en orgel en viool en piano. Uitvoerende kunste naars zijn Peter van Essen, viool en Mar van der Veer, or gel en piano. De band wordt uitgegeven ten bate van het Christelijk Cultureel Centrum De Burght in Burgh- Haamstede. Van elke verkochte band gaat wat geld naar het steunfonds van deze stichting. Het doel van De Burght is velerlei. Het centrum staat open voor iedereen. Regelmatig worden er conferenties georganiseerd zowel door De Burght zelf als ook door anderen. De Burght is tevens een ontmoetingsplaats voor christenen uit diverse kerken en kringen. Naast conferenties en andere bijeen komsten zijn met name de vakantieweken een belang rijke taak voor De Burght. Als cultureel centrum organi seert men diverse tentoonstellingen, concerten en andere activiteiten. Peter van Essen studeerde viool aan het Amsterdams Conservato rium. Mar van der Veer studeerde or gel en schoolmuziek aan het Rotter- Advertentie Verstelbare draaifauteuil met rundlederen bekleding. Het onderstel is leverbaar in blank- of donkerhout. De kleurkeuze van het leer is uitgebreid. excl. voetenbankje. Haringvlietplein 4, Zierikzee Telefoon 01110-12946 dams Conservatorium. Zij hebben elkaar ontmoet op Schouwen- Duiveland. Peter van Essen is musi cus en programmamedewerker van het Christelijk Cultureel Centrum De Burght te Haamstede en Mar van der Veer is als musicus werkzaam te Zie rikzee en als leraar muziek is hij ver bonden aan de Chr. Scholengemeen schap Prins Maurits te Middelharnis. In eerste instantie werkten zij samen bij enkele concerten. Onder andere in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor, de Lutherse kerk te Zie rikzee en natuurlijk in De Burght zelf. Tijdens de voorbereiding van een zangdienst in de Nederlandse Hervorhide kerk te Zierikzee kwam naar voren dat behalve het uitvoeren van muziek van anderen zij beiden een muzikale hobby hebben. Name lijk het improviseren van muziek. De improvisaties vielen bij het publiek zozeer in de smaak dat spoedig beslo ten werd een cassetteband te maken die voornamelijk uit improvisaties bestaat. Op de band staat een drietal bekende werken voor orgel, piano en viool. Het zijn het Air van Bach, het Adagio van Albinoni en twee delen uit een Sonate van Corelli. Daarnaast is de band geheel gevuld met impro visaties op bekende geestelijke liede ren. Het bijzondere van de band is dat een orgel/viool combinatie op het ge bied van geestelijke muziek momen teel niet veel voorkomt. Maar waar schijnlijk volkomen uniek is dat twee musici, een violist en een orga nist/pianist samenspelen en improvi seren op bekende thema's zonder dat er iets op papier is gezet. Daarnaast is het opvallend dat beide musici uit een verschillend deel van kerkelijk Nederland stemmen: Peter van Essen uit evangelische en Mar van der Veer uit reformatorische kring. Het is te merken aan de keuze van de liederen waarop wordt geïmproviseerd: er ko men psalmen en gezangen uit het Liedboek der Kerken op voor (zoals Psalm 116, de gezangen 78 - Laat m'in U blijven, groeien bloeien -, 457 Hei lig, heilig, heilig) maar ook liederen die geliefd zijn in de evangelische kring zoals U bent mijn schuilplaats, Abba Vader en Groot is Uw trouw o Heer. De eerste opnamedag voor de hand vond plaats in de Nederlandse Her vormde kerk te Renesse. Dit vanwe ge de fraaie akoestiek en het schitte rende orgel. De andere opnamedag vond in de studio plaats alwaar ge bruikt werd gemaakt van een vleu gel. De beide musici zijn als volgt te werk gegaan. Nadat de keuze van de liederen bepaald was. zijn ze samen op de liederen gaan improviseren. Tijdens de voorbereiding ontstonden diverse muzikale ideeën die in het ZIERIKZEE Feest/ouderavond Het feest kan beginnen. Zo heet de jeugdmusical die door de leerlingen van de Zierikzeese protestants chris telijke basisschool Jan Wouter van den Doel wordt opgevoerd op donder dag 20 en vrijdag 21 april. De musical is onderdeel van de jaarlijkse feest/ ouderavond. Hij wordt verzorgd door een zang/muziekgroepje van de school en kinderen van groep 7. Ook de medezeggenschapsraad werkt er aan mee. De teksten van de musical werden geschreven door Ben Ra- mondt en de liedteksten en muziek door Mar van der Veer. Beide avon den beginnen om half acht. ook hoeden, schoenen, klompen, boe ken en ondergoed. Voor de kinderen is er een speciaal hoekje, De verko ping is van 10.30 tot 16.00 uur. GOES Confessionele Vereniging De afdeling Zeeland van de Confes sionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde Kerk houdt op woensdag 12 april haar eerste bijeenkomst in het seizoen. Daarbij spreekt dr G. Bos uit Heerde over het onderwerp Eerbiedig en dankbaar, de betekenis van het huwelijk. De bijeenkomst vindt plaats in een zaal van de Oosterkerk aan de Bergweg en begint om 19.45 uur. geheugen werden vastgelegd. Het einge dat' soms op papier stond was een aanduiding in symbolen welke akkoorden bij een bepaald lied wer den gebruikt. Peter van Essen en Mar van der Veer hebben getracht elke improvisatie een eigen sfeer mee te geven, ja soms kan men spreken van bepaalde stijlimprovisaties en zal men af en toe invloeden uit de barok, de romantiek of het impressionisme aantreffen. Sommige improvisaties vormen een geheel, andere zijn een aaneenschakeling van meerdere de len met orgel en piano-soli, maar ook solodelen voor de viool waarbij de diverse speelmanieren zoals pizzica to, tremolo en dubbelgrepen worden uitgebuit. De band wordt gestoken in een hoes, ontworpen door B. Schaart. De aanbieding van de band vindt plaats op maandagavond 17 april in de Ne derlandse Hervormde kerk te Zierik zee. De band wordt aangeboden aan de heer W. L. Walraven, directeur van De Burght, alsmede aan ds. N. de Boo, Hervormd predikant te Zierik zee. Dominee De Boo ontvangt de band omdat beide musici voor het eerst in een dienst van zijn gemeente samen hebben geïmproviseerd en wel over het lied Kroont Hem met gouden kroon. De eerste woorden vormen dan ook de titel van deze band Kront Hem. De aanbieding kan door ieder een worden bijgewoond. Na afloop zullen beide musici over diverse lie deren improviseren waarbij als expe riment ook liederen- uit het publiek kunnen worden opgegeven. Vanaf de ze dag is de band op diverse plaatsen te verkrijgen. Voor Schouwen- Duiveland zijn dat De Burght te Haamstede en de Evangelische Boek handel in de Meelstraat te Zierikzee. Ledenvergadering Rode Kruis Bijeenkomst crohnpatienten De afdeling Zierikzee van het Ne derlandse Rode Kruis houdt haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring op dinsdag 25 april. De vergade ring wordt gehouden in gebouw De Driehoek aan het Kerkhof in Zierik zee en begint om 20.00 uur. Naast de jaarverslagen van secretaresse en penningmeester komt ook 75 jaar Ro de Kruis afdeling Zierikzee aan de orde. Omgaan met de dood Speciaal voor mensen die door hun beroep of vrijwilligerswerk in con tact komen met ernstig zieken, hoog bejaarden en rouwenden werd in Zie rikzee reeds enkele keren een cursus 'Omgaan met de dood' gehouden. Bij voldoende belangstelling wordt van 26 tot 28 mei een interne cursus ge houden voor mensen die interesse hebben nog wat dieper op de zaak in te gaan of die de cursussen de vorige keren niet konden bijwonen. De cur sus wordt geleid door Myriam Du- castel van het vormingscentrum Hedenesse-Van Eeghenhuis te Aar denburg. De cursus duurt van vrij dagmorgen 10.00 uur tot zondagmid dag ongeveer 15.30 uur. Nadere inlichtingen en opgave voor 15 april via de telefoonnummers 01110-12461 of 13804. BROUWERSHAVEN Vergadering Welzijn Ouderen In het Tonnenmagazijn te Brou wershaven wordt op dinsdag 25 april een vergadering gehouden van het al gemeen bestuur van de Stichting Wel zijn Ouderen Schouwen-Duiveland. Aan de orde komen de concept-begro ting 1990 en het concept-jaarverslag 1988. Verder wordt gepraat over de bestuurssamenstelling en komen de mededelingen van de ZRO, het bestu renoverleg en de instellingen aan de orde. De vergadering begint om 14.00 uur OUWERKERK Architectuur De bijeenkomst van de afdeling Duiveland van de NBvP op woensdag 19 april in het dorpshuis te Ouwer- kerk staat in het teken van architec tuur. A. van de Vet uit Arnhem ver telt over zijn beroep dat meer in houdt dan het ontwerpen en inrichten van een woonhuis. Van de Vet ont wierp onder meer 'het dorp' bij Arn hem. De bijeenkomst in het dorps huis begint om 19.30 uur. Op 25 april is er voor de leden van de NBvP een excursie naar Duivelands Meubel huis. Aanvang 14.00 uur. BRUINISSE Verkoping Ten behoeve van de vereniging voor verstandelijk gehandicapten De Schutse wordt opzaterdag 15 april een verkoping gehouden in het Ver enigingsgebouw aan de Deestraat in Bruinisse. Tijdens de verkoping wor den zelfgemaakte etenswaren zoals cake, oliebollen, roombroodjes, bab belaars en advocaat verkocht. Maar De afdeling Zeeland van de crohn en colitis vereniging Nederland houdt op 22 april een bijeenkomst in Hotel Goes. Gastro-enteroloog van het Dijkzigt ziekenhuis dr J. Dees spreekt daarbij over de oorzaken, de diagnostiek en de behandeling van de ziekten. Dr W. J. Schouten die eveneens in Dijkzigt werkt als chi rurg spreekt over nieuwe operatie technieken. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Zeeuwse Koorschool op toernee Het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool uit Goes maakt in okto ber van dit jaar voor de tweede keer een toernee door de Verenigde Staten. Men bezoekt de staat en de stad New York. De zangers worden gehuisvest bij particulieren. Binnenkort start de Zeeuwse Koorschool een sponsorac tie onder Zeeuwse bedrijven en bij Nederlandse bedrijven die een vesti ging hebben in de VS. De kosten van de toernee op Amerikaans grondge bied worden gedragen door de Ame rikaanse gastheren. Men heeft geld nodig voor de bijkomende kosten zo als reiskosten, drukwerk en propa gandamateriaal. Vervolg van pagina 1 De volgens de gast die Hekman heeft uitgenodig is kapitein H. Joosten van het hospitaalschip J. Henry Dunant. Een gast die weinig vragen nodig heeft om los te komen. Op de vraag van Hekman waarom Joosten elk jaar twee keer Bruinisse aandoet antwoordt Joosten: Brui nisse heeft een speciaal plaatsje in mijn hart". De rol van Hekman als in terviewer zit er bijna op. Na een kort praatje met Frank Minderaa gaat de microfoon naar Pierre Huyskens. Rechtstreeks Maar het radioweekend is nog niet afgelopen want ook zondag moeten zowel Hekman als Van Liere weer present zijn bij het live-programma Fiestag van de BRT. Verder komen aan het woord W. de Vrieze, organisa"1 tor van Schouwse strandfeesten en Aquadelta-directeur A. H. Verharen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 91110-16255 86 In aan. Door M. A. M. RENES-BOLDINGH 't molenkantoor knipt 't licht .Geurt is gelukkig thuis voor de bui; hij heeft zeker nog wat te doen in de molen". Jacob Hissink staat op. ,,Dan loop ik nu even naar hem toe; foei, ik word stijf van dat lange zitten". „Brengt u hem mee, vader? Doen, hoor!" ,,Ik zal 't proberen, kind". De tachtigjarige benen, al moe van 't reizen, zijn bijna niet in beweging te brengen. Ja, ja, die tachtig jaren! Hoeveel duizenden schreden heeft hij in die tijd gedaan. En altijd de benen, de benen, die de last moesten dragen. Geen wonder, dat ze moe worden! Op het Heersholt verbeelden ze zich nog heel wat. Maar ergens anders, ho maar! Thea ziet haar vader met zorg na. Vader wordt oud. Ze heeft dat nog nooit zo geconstateerd als deze avond. Vader oud! Maar - hij is im mers onmisbaar. Geurt, de jongen, moet nog terechtkomen. Op de een of andere manier is zijn grootvader daarbij nodig. Gottes Will' hat kcin Warumb! Men kan het ook ten goede denken. Dat daarom juist die groot vader zo oud mag worden; dat hij op deze manier oud mag worden. Zo gaaf, zo goed, een rustige, bezonnen avondhemel. Heel wat anders, dan wat hier wordt vertoond. Nog eens gaan haar ogen keurend langs de vreemde, vijandige lucht. Boven stormen, beneden stilte. Voor lopig kan ze de boel nog rustig buiten laten. Misschien stormt het noodweer op onberekenbare hoogte voorbij. Laat 't zo zijn! ,,Here God, Gij kunt het noodweer tegenhouden, of ophouden! Geurt, mijn jongen, en Marijke moeten nog thuiskomen!" XIV ,,Zo, jongen!" Grote Geurt, gebogen over zijn les senaar, kijkt verrast op van zijn noti ties. ..Vader Hissink, u hier? Hoe komt dat zo opeens?" ,,Och, ik had behoefte, om hier eens te gaan kijken. Als je bijna over grootvader bent, krijgt schijnbaar de onrust je te pakken. Een brief schrij ven blijft half werk, althans, wan neer ik 't moet doen". „Nou, dat zal dan een verrassing voor Thea zijn geweest; ze zat nogal wat in de knoop met allerlei". „Ze zei, dat ik je mee moest bren gen, jongen". „Zei ze dat? Eén seconde nog, ik ben hier zó klaar. Wilt u erbij gaan zitten?" „Ik kijk wel wat rond in de molen. Machtig bezit, Geurt! Dat zie ik graag. Haast je maar niet, hoor". In de schemerdonkere ruimte bui ten 't kantoortje roept Jacob Hissink zijn gedachten ter verantwoning. Hoe zit dat! Kwam ik hier met een doel, een taak, ja of nee? Is nu alles me ontschoten? Ben ik een zwerver zonder kompas7 En ik zo oud gewor- den, dat ik geen behoorlijke gedachte meer vasthouden kan? Er is iets onbehaaglijks in deze hol le molenruimte niet haar onwezenlij ke schaduwwerking, waar in de die pe stilte ieder voorwerp zijn taal spreekt van lang, lang geleden, 't Heeft er veel van weg, dat het stof en de geest van eeuwen hier zijn blijven hangen en zich demonstreren willen, nu het luide lied van de arbeid zwijgt. Zelfs de man, die aan zijn on aanzienlijk schrijfbureau zit, ver licht slechts door een afgeschermde leeslamp, zit in een wereld van oude schaduwen. Een groteske, gedrongen tegenfiguur leeft op de achterwand met hem mee; een verwrongen Geurt. Waarom zet die man niet een behoor lijk bureau in zijn zitkamer en houdt daar zijn administratie bij. op veili ger terrein? Moet dit zó geheimzinnig in zijn werk gaan? Hoort dit bij de molengeest? Jacob Hissink schudt zijn hoofd en laat zijn ogen gaan langs de antieke en overbodig geworden werktuigen langs de wand. Dan langs een oude, nog altijd zwaar gegroefde molen steen, die op de grond te pronk is ge zet. Een monument van menselijk vernuft. Lang staren ze op het inleg werk van veldkeitjes in 't midden van de bodem. „Die komen niet van hier", denkt de oude baas vaag.' „de eerste Geurts heeft ze laten aanvoe ren. misschien wel ergens bij ons van daan". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4