'Nieuwe CAO-ziekenhuiswezen doet iedereen voor de toekomst vrezen' Zon en veel belangstellenden bij proefvaart Stad Zierikzee agenda WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. Twee doden door brand Bonden kondigen hardere acties aan Veroorzaker ongeluk rijdt door Aanrijding in Haamstede Diefstal surfplanken van auto Brand verwoest deel monument in Middelburg NIJMEGEN - Een werkgroep van raadsleden van PvdA, CDA en VVD van de gemeente Nijmegen heeft een plan gemaakt om een groot deel van de 2000 oudere werklozen in de ge meente (boven de 45 jaar) èan een baan te helpen. De werkgroep wil de ze mensen inzetten voor „zinvol werk" waarvoor weinig of geen oplei ding vereist is. Het gaat om werk dat van maatschappelijke betekenis is en waarvoor momenteel geen beloning beschikbaar is. SINT MAARTENSDIJK - Door een brand in Sint Maartensdijk op Tho- len zijn maandagmorgen twee man nen om het leven gekomen. De 60- jarige bewoner en een 51-jarige vriend konden niet meer uit het huis ontkomen toen 's ochtends door om woners het vuur werd ontdekt. Dit heeft de brandweer meegedeeld. Het vuur werd bestreden door 25 brandweerlieden van de korpsen Sint Maartensdijk en Stavenisse. Een aan grenzende bakkerij en een winkel in huishoudelijke artikelen liepen rook schade op. De woning had allang geen gas en elektriciteit meer, waardoor de bewoner hout en ander materiaal gebruikte voor de verwarming. De brandweer vermoedt dat de oorzaak van de brand hiermee heeft te maken. Er was al eens eerder een begin van brand in het huis. SCHEVENINGEN - De vijf vak bonden in het ziekenhuiswezen zul len volgende week hardere acties in de instellingen organiseren. Daar mee hopen ze meer druk op de poli tiek uit te oefenen om de looneis van 5 procent ingewilligd te krijgen. Dit hebben de onderhandelaars van de bonden meegedeeld na afloop van ge zamenlijk beraad in Scheveningen. De werknemers in de instellingen worden opgeroepen tot werkonder brekingen en zondagsdiensten in estafettevorm van ten hoogste 24 uur. Het parool blijft dat patiënten en be woners niet onder de acties mogen lij den ABVAKABO en CFO willen vooral ondersteunende diensten zoals de administratie, paramedische dien sten en laboratoria, bij de acties be trekken. De bonden overleggen met het ac- tiecomité WIO over het gezamenlijk voeren van de acties. Van het actieco mité wordt een „consistente ge dragslijn" verwacht. Acties zoals wegblokkades zullen de bonden niet steunen omdat daarmee de verkeerde groep wordt getroffen en de goodwill van het publiek onder druk komt te staan. Bovendien zijn de bonden be ducht voor juridisch ingrijpen. Op vrijdag 20 april houden de bonden een landelijke demonstratie in Den Haag, waarvoor ook werknemers uit verwante sectoren zoals kruiswerk en bejaardenzorg worden uitgenodigd. Demonstrerende verpleegkundigen bij de Zeelnndbrng: ZIERIKZEE - 'Heitje voor een karweitje? Sorry, ik denk dat u zich in ons uniform vergist". Dat was een van de spreuken op de spandoeken dat een aantal verpleegkun digen van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee opgehangen had tegen de muur van het tolhuisje van de Zeelandbrug. De verpleegkundigen demonstreerden om hun eis van vijf procent loonsverhoging kracht bij te zetten. Automobilisten kregen een pamflet uitgereikt waarin uitgelegd wordt waarom de verpleegkundigen vinden dat ze te weinig verdienen. En de discussie werd niet geschuwd. „De reacties zijn heel wisselend", aldus Corrie Slabbekoorn, analiste in het ziekenhuis in Zierikzee en één van de drijvende krachten achter de acties van het ziekenhuispersoneel. Personeel van het Oosterschelde- ziekenhuis Goes, Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis Zierikzee en het psychiatrisch ziekenhuis Zeeland hebben elkaar gevonden in een geza menlijke actie. Wie via de Zeeland- brug in de richting Goes rijdt wordt opgevangen door ziekenhuisperso neel uit Zierikzee. Mensen van het Goese ziekenhuis vangen de automo bilisten die de tegenovergestelde richting uitgaan op. De verpieegkurf digen treffen het met het weer. De zon schijnt. „Maar als je hier een paar uur staat wordt het toch wel koud hoor",-aldus één van de verpleegkun digen. „Maar gelukkig, worden we zo afgelost door een nieuwe ploeg": Tol Dat de tolheffing op de Zeeland- brug menige Zeeuw een doorn in het oog is mag bekend worden veron dersteld. De verpleegkundigen spe len in op deze onvrede om tegelijker tijd duidelijk te maken wat hen dwars zit: „Deze brug is ons vignet. De tol is te hoog". Corrie Slabbe koorn legt uit dat een groot deel van de verpleegkundigen zo'n 12 procent .minder verdient dan in een'vergelijk bare kaan in het bedrijfsleven. „Vooral de lager betaalden verdie nen veel te Weinig. Zij lopen 26 pro cent achter op het bedrijfsleven. En dan heb ik het hoofdzakelijk over het huishoudelijk personeel", aldus Slabbekoorn. „Die zitten eigenlijk maar net bo ven een uitkering. De positie van de verpleegkundigen is iets anders want zij krijgen onregelmatigheidstoeslag en dat trekt het loon nog wat op", al dus Slabbekoorn. Waarmee zij niet wil zeggen dat er nu echt sprake is van een loon dat in verhouding staat met de zware werkdruk waar het zie kenhuispersoneel mee te maken krijgt. „Het gemiddelde salaris in de gezondheidszorg komt op fvond de 2900,- bruto en dat houdt in dat je met tussen de 1800,- en 1900,- naar huis gaat". Begrip De werknemers in de gezondheids zorg willen een salaris dat over eenstemt met de zwaarte en de ver antwoordelijkheid van hun werk. En dat was wat men de automobilisten zaterdag duidelijk wilde maken. „Sommigen reageren heel positief op onze actie", aldus Slabbekoorn. „An deren reageren geïrriteerd omdat ze opgehouden worden terwijl we dat toch tot een minimum proberen te be perken", Een van de andere demonstranten mengt zich in het gespek. „Ik vraag eerst aan de mensen wat zij van de acties vinden en als ze zeggen dat ze daar positief tegenover staan vraag ik of ze ook bereid zijn een hogere ziekenfondspremie te betalen om die hogere lonen mogelijk te maken". Een vraag waarop- maar weinig mensen met een hartgrondig en ge meend ja antwoorden. „Solidariteit tot aan de deur", stelt één van de ac tievoerders. „Want als het er werke lijk op aan komt om meer te gaan be talen geven de mensen niet thuis". Of dat werkelijk zo is kan alleen de praktijk uitwijzen maar het beluiste ren van een aantal gesprekjes tussen dèmonstranten en automobilisten leert dat de meeste autobestuurders niet verder komen dan gemeenplaat sen: „Ik sta helemaal achter jullie ac ties, maar ik denk niet dat het helpt". Discussie Een enkeling reageert op de actie met flauwe grappen: Zuster, kom eens. Ik voel me niet lekker. De mees te automobilisten echter zien de ernst van de positie van de verpleegkundi gen wel in. Sommigen gaan ook in discussie met de actievoerende ver pleegkundigen. „Ik werk zelf in de zwakzinnigenzorg, dus ik weet pre cies wat het is. Ik denk dat wc moeten blijven knokken". En dat is ook precies wat het zie kenhuispersoneel van plan is. Men heeft de bezuinigingen nu lang ge noeg over zich heen laten komen en nu is het genoeg. De werkgevers zijn nu aan zet. Naast acties die erop gericht zijn om het publick met de positie van het ziekenhuispersoneel te confronteren liggen er ook meer organisatorische acties binnen hel ziekenhuis in het verschiet. „We hebben in het zieken huis de actiebereidheid gepeild en 70 a 80% is bereid om op de een of «ande re wijze actie te voeren", «aldus Slab bekoorn. Patiënt Zij benadrukt dat ook bij toekom stige acties voorop staat dat een en ander niet ten koste van de patiënt mag gaan. „Natuurlijk merkt de pa tiënt wel iets van de acties, maar de patiënt mag niet de dupe van de ac ties worden", aldus Slabbekoorn. Zij stelt aan de andere kant dat de pa tiënt eigenlijk ook al jaren lang de dupe is van overheidsbezuinigingen op de gezondheidszorg. De directie van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen zegt po sitief te staan tegenover de acties van de verpleegkundigen. Slabbekoorn: „Maar als het puntje bij paaltje komt willen ze zelf geen geld uittrek ken voor betere salariëring". De verpleegkundigen zijn dan ook nog lang niet van plan om het hoofd in de schoot te leggen. Slabbekoorn: „Volgende week hebben we werk overleg en dan gaan we bekijken wat we verder nog aan acties gaan doen". Zij verwacht niet dat de acties in het Zeeuwse, zoals elders in den lande, bikkelhard zullen worden. „De actie moet ook vanuit de mensen zelf ko men. Je kunt niet van bovenaf opleg gen dat iedereen de straat op moet". Protesterende verpleegkundigen bij het tolhuisje van de Zeelandbrug. De reacties van de automobilisten liepen uit een. (Foto: Joop van Houdt). Stichting Stijgbeugel: „We zijn heel blij met dit schip ZIERIKZEE - Mooi weer en een schip vol mensen. Mooier kun je je het niet voorstellen als je als reder, ape trots op je nieuwe aanwinst een proefvaart houdt op de Oosterschelde. Reder T. den Breejen uit Zierikzee had dus niets te klagen afgelopen zaterdag. Zeker niet gezien niet alleen hij, maar ook de gemeente Zierikzee en de Stichting Stijgbeugel heel tevreden zijn met de Stad Zie rikzee. Het is één van de eerste dagpassagiersschepen in Nederland die volledig aangepast is voor rolstoelgebrui kers. „We zijn heel blij met dit schip", aldus bestuurslid J. A. de Bruijn. De Nationale Stichting Stijgbeugel werd opgericht op 7 september 1976 en wil de communicatie tussen ge handicapte en niet-gehandicapte mensen bevorderen, ongeacht politie ke of kerkelijke gezindheid. Zij pro beert dit doel te bereiken door de toe gankelijkheid van accommodaties in de sector verblijfs- en dagrecreatie te verbeteren. Nodig De stichting bestaat al bijna der tien jaar. In die dertien jaar is er veel veranderd, maar nog steeds moet er aandacht gevraagd worden voor de positie van gehandicapten. „Er is wel een zekere bewustwording op gang gekomen", aldus bestuurslid De Bruijn. „Maar er moet nog een hoop gedaan worden". Knelpunt is volgens De Bruijn dat bij nieuwbouw van gebouwen of bij voorbeeld recreatieprojecten nog maar al te vaak de belangen van de gehandicapte uit het oog verloren worden. „Dat houdt in dat je dan later van Tijden en standen volgens getijdetafcl Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse YVemeldinge Doodtij: 15 april Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 11 april 08.05 167 01.35 -1.53 20.25 133 14.10 -153 11 april 06.15 176 00.20 -154 18.50 135 12.45 151 11 april 08.25 175 01.40 -163 20.45 143 14.05 -161 11 april 08.00 192 01.49 -168 20.30 155 14.15 -166 alles moet gaan veranderen om een gebouw of bijvoorbeeld een schip toe gankelijk te maken voor rolstoelge bruikers ^n dat kost een hoop geld", aldus De Bruijn. Wat Stijgbeugel voorstaat is het bevrijden van gehan dicapten uit hun isolement. Isole ment dat ontstaan is omdat een ge handicapte niet overal kan komen met zijn of haar rolstoel. Subsidie Daarom houdt de Stichting Stijg beugel zich niet alleen bezig met on derzoek naar mogelijkheden om ver betering te brengen in de toeganke lijkheid van objecten voor rolstoelge bruikers maar worden ook subsidies verstrekt. Tot op heden is door de stichting voor 1,4 miljoen gulden be steed aan hoofdzakelijk kleinschali ge projecten. De projecten variëren van het aan passen van een picknickplaats tot het aanbrengen van een gehandicap- tenlift bij een jachthaven. De stichting moet het hebben van donaties en giften. Men heeft inmid dels een donateursbestand van 5000 mensen op weten te bouwen. In het geval van de Stad Zierikzee is meteen bij de nieuwbouw van het schip al re kening gehouden met rolstoelgebrui kers. Men kan overal komen en om van het ene dek naar het andere te ko men kan gebruik gemaakt worden van een lift. Familievlag Zoals al gemeld was er veel belang stelling voor de proefvaart van het nieuwe schip van Den Breejen. Een groot aantal genodigden had een plaatsje gezocht aan boord van het schip. Onder hen een ruime vertegen woordiging van het gemeentebestuur van Zierikzee. Ook aanwezig was ge deputeerde J. B. Ventevogel. Hem was de eer toebedeeld om de voorzie ningen voor gehandicapten officieel in gebruik te stellen. Nadat het schip ter hoogte van de zeilwijzer voor Zierikzee stil gelegd werd streek de 21-jarige Arthur G. Rrussaard. zoon van de directeur van scheepswerf Grave de werfvlag, waarna de 22-jarige Teunis J. den Breejen, zoon van de reder, de fami lievlag in top hees. Behalve gedeputeerde Ventevogel werd ook het woord gevoerd door burgemeester mr. J. J. P. M. Assel- bergs van Zierikzee. Naast felicita ties aan het adres van rederij Den Breejen ook kritiek van de kant van Asselbergs en wel.op de plannen van de provincie om de geul bij de Rog- genplaat en het Oliegeultje af te slui ten voor scheepvaartverkeer. De Zierikzeese eerst burger stelde dat in ieder geval ontheffing verleend dient te worden aan Den Breejen. Ook pleitte Asselbergs ervoor om de Buitenhaven op Neeltje Jans te hand haven als thuishaven voor de Zierik zeese reder. Uit handen van Assel bergs kreeg Den Breejen tenslotte een-luchtfoto van Zierikzee aangebo den. Uiteraard liet Ventevogel niet na te reageren op de woorden van burge meester Asselbergs. Hij deed geen concrete toezeggingen maar zei wel zijn best te zullen doen om een ont heffing voor Den Breejen te be werkstelligen. BURGH-HAAMSTEDE Zondag middag om ongeveer 17.45 uur vond op de kruising Krayesteinweg/pro- vinciale weg Zierikzee-Haamstedc een ongeluk plaats waarvan de ver oorzaker doorreed. C. van Z. uit Aalsmeer reed met zijn auto over de provinciale weg vanuit de richting Zierikzee. Bij de met stop lichten beveiligde kruising met de Krayesteinwcg sloeg hij rechtsaf om de Bouwmamveg in te rijden. Op dat moment werd Van Z. aangereden door een onbekend gebleven automo bilist die komend vanuit de Kraye- steinweg het kruispunt overstak en de Bouwmansweg inreed. Volgens de rijkspolitie reed deze onbekende au tomobilist waarschijnlijk door het rode licht. Zeker is dat hij tegen de auto van Van Z. reed om zich vervol gens uit de voeten te maken. De auto van Van Z. schoot door de klap tegen een lantaarnpaal. Daarbij werd de voorzijde zwaar beschadigd. Doordat onder andere het oliecarter werd be schadigd lekte er behoorlijk wat olie op het wegdek. De verontreiniging is opgeruimd door een kantonnier van het waterschap. BURGH-HAAMSTEDE - Zowel een personenauto als een vrachtwa gen raakten vrijdag beschadigd bij aan aanrijding bij Burgh-Haamste- de. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De aanrijding deed zich voor toen A. P. W. uit Haamstede de Hogezoom op wilde rijden en daarbij verzuimde voorrang te verlenen aan de vracht wagen bestuurd door J. A. G. uit Ouddorp. Beide voertuigen raakten aan de linkervoorzijde beschadigd. SCHARENDIJKE - De Belg R. K. uit Brussel werd onaangenaam ver rast toen zondagmiddag binnen een kwartier tijd voor 5000 gulden aan surfartikelen van zijn auto werd ge stolen. De Belg was aan het recreëren aan de Brouwersdam. Toen hij tussen 15.30 en 15.45 uur zijn auto even onbe heerd liet staan werden van de impe riaal twee zeilplanken, oen giek, een zeil en een mast gestolen. De totale waarde van deze artikelen bedraagt ongeveer 5000 gulden. De dieven sne den de spanbanden door waarmee de surfmaterialen waren bevestigd. MIDDELBURG - Een uitslaande brand heeft vrijdag de zolder en de eerste verdieping van het monumen- tenpand „De Gouden Poortc" in het centrum van Middelburg verwoest. Dc schade bedraagt volgens een woordvoerder van de Middelburgse brandweer bijna een miljoen gulden. Het pand doet dienst als een depen dance van de provinciale griffie. De brand werd gemeld door de bu ren die tegen vier uur in dc ochtend wakker werden van een aanhoudend getik op het dak. Dat bleken vonken te zijn die aan het dak van het monu- mentenpand ontsprongen. De brand weer rukte met groot materieel uit en is gedurende dc ochtend en middag bezig geweest met het nablussen van smeulende papierrestcn in archief kasten. Tot 1 mei Zierikzee Expositie etsen van Snskin Eggink. 't l«ange Uus, Havenp.ark 28. Op werk dagen van 9.00 12.30 en 13.15-17 30 uur. Zaterdag 9.00-17.00 uur. Maandag 10 april Zierikzee JKC-bijbelstudic aan Zuidwelle- slniut 1!). 20.00 uur. Commissie onderwijs. «Stadhuis. 20.00 uur. Brouwershaven Commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in stadhuis. 20.00 uur. Dinsdag 11 april Zierikzee Vergadering Protestants Christelijke Ibiyonschoolraad in Chr. «Scholenge meenschap. 19.45 uur. Bijeenkomst Ondernqmer.sk ring «Sehouwen-Duiveland in restaurant Mondragon. Aanv.ang 20.00 uur. Donderdag 13 april Scharendijke Vergadering commissie algemene en bestuurlijke zaken gemeente Mid- denschouwen in De Putmeet. Aan vang 19.30 uur. Nieuwerkerk Commissie financiën en onderwijs. Gemeentehuis. 16.30 uur. Vrijdag 14 april Zierikzee Jaarvergadering «Stad en Lande in Concertzaal. 19.30 uur. Zeeuws Mannenkoor. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Viering zestigjarig jubileum Neder landse Vereniging van Huisvrouwen Westerschouwen. De Schutse. 19.00 uur. Zaterdag 15 april Zierikzee Rommelmarkt Leger des Heils onder De Beuze. Van 9.00 tot 17.00 uur. Rommelmarkt Leger des Heils voor Portugal-project in de Beuze. 09.30- 16.00 uur. Opening Christelijke Gereformeerde jeugdsoos, Hoek Beddeweëg/Krom- me Elleboog. 10.00 uur. Renesse Jubileumconcert Nederlands Her vormd Kerkkoor. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Verkoping ten bate van De Schutse. Verenigingsgebouw. 10.30 tot 16.00 uur. Maandag 17 april Zierikzee Officiële overhandiging cassetteband Peter van Essen en Mar van der Veer. Gasthuiskerk. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 18 april Zonnemaire Bijeenkomst Plattelandsvrouwen af deling Noordgouwe e.o. in dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 19 april Scharendijke Commissie algemene en bestuurlijke zaken in gemeentehuis. 20.15 uur. Ouwerkerk Lezing architectuur voor NBvP. Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 20 april Zierikzee Jeugdmusical Het feest kan begin nen. Jan Wouter van den Doelschool. 19.30 uur. Vrijdag 21 april Zierikzee Jeugdmusical Het feest kan begin nen. Jan Wouter van den Doelschool. 19.30 uur. Zaterdag 22 april Zierikzee Concertzaal. Opus One: jazz- en tap- dancegezelschap brengt Seagull. 20.00 uur. Maandag 24 april Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Dinsdag 25 april Brouwershaven Ledenvergadering ANBO in achter zaal kerk Bostqnplein. 14.00 uur Vergadering algemeen bestuur Stich ting Welzijn Ouderen. Tonnenmaga- zijn. 14.00 uur. Donderdag 27 april Brouwershaven Natuur- en recreatieschap de Greve- lingen in Tonnenmagazijn. 10.00 uur. Maandag 8 mei Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDESEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2