Vrijwilligers in het zonnetje bij 10-jarig bestaan buurtbus Internationaal radioweekend in Bruinisse geslaagd evenement SAMAN B.V. NEFITTURBO RADSON VAILLANT DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gewonde bij aanrijding Gewonde bij eenzijdig ongeval 3 kwaliteits C.V.-ketels! Vraag offerte bij: Julianastraat 40,4301 NC Zierikzee Constructeurs/Installateurs Depót AGA-industriegassen Ook voor: Dakbedekking en goten 01110-12647 01110-12647 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 10 APRIL 1989 145ste jaargang Nr. 24521 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Meiisen die veel te zeggen hebben gebruiken de minste woorden. H. W. Shaw ZIERIKZEE - Bij een aanrijding tussen een bus en een personenauto liep automobilist C. L. uit Lekdijk een gebroken sleutelbeen op. De auto van L. werd geheel vernield. De aanrijding deed'zich voor vrij dagavond omstreeks 21.00 uur. L. reed over de Nieuwe Kooiweg bij Zie rikzee en raakte op de verkeerde weg helft toen hij iets in de auto wilde pakken en blijkbaar even niet oplet te. Buschauffeur H. F. H. uit Brou^ wershaven die met zijn bus uit de te-' genovergestelde richting 'kwam pro beerde L. nog te ontwijken maar kon een frontale aanrijding niet voorko men. De bus liep schade op aan de linkervoorzijde. OUVVERKERK - Automobiliste J. R. uit Nieuwerkerk is na een eenzij dig ongeval gewond in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee beland. R. reed met haar auto zaterdag nacht omstreeks 01.00 uur over de rijksweg tussen Zierikzee en Bruinis- se. Ter hoogte van Ouwerkerk raakte zij door- onbekende oorzaak in de berm. R. probeerde de auto weer in het rechte spoor te krijgen maar de auto schoot door de stuurcorrectie door en belandde aan de overzijde van de weg in de sloot. Nadat R. uit haar netelige positie was bevrijd werd zij overgebracht naar het zie kenhuis in Zierikzep. De auto werd totaal vernield. Advertentie or na diens inleidend praatje van wal steekt om een en ander over zijn ge meente te vertellen en daarbij, wel licht om zijn woorden kracht bij te zetten, herhaaldelijk met de voet op het podium stampt wordt hij onder broken door Prior met de woorden: „Wat zit je toch te stampen". Hilariteit even later als één van de radiomensen toesnelt en snel een kleedje onder Hekmans voeten schuift om het geluid te dempen. Een zeker cynisme kan Prior ook zeker niet ontzegd worden. Als Hek man uitlegt dat Bruinisse een heel ge sloten gemeenschap is dat ook een ge heel eigen dialect heeft reageert hij met de opmerking: ,,Ik heb ook ge hoord dat het niet te verstaan is". Een opmerking waar Hekman wijselijk niet verder op ingaat. Gasten Hekman heeft ook gasten uit mo gen nodigen en als eerste treedt Mar co Bakker voor het voetlicht. Na een kort gesprekje waarin de zanger de loftrompet steekt over Bruinisse is het de beurt aan wethouder C. J. van Liere. Hekman heeft wat moeite met zijn rol als interviewer en heeft de neiging om zelf nogal uit te wijden al vorens het woord aan de geïnterview de te geven. Van Liere heeft zich goed voorbe reid. Hij heeft zijn verhaal klaar al komt het er, vooral in het begin, wat stijfjes uit. Gaandeweg wordt de wethouder echter wat losser en doet op verzoek van Hekman uit de doe ken hoe een mossel leeft en groeit. Hij benadrukt het belang van de re creatie voor Bruinisse maar stelt te gelijkertijd dat de visserij nog steeds een onmisbare pijler is voor het eco nomisch réilen en zeilen van Bruinis se. Ook komt uiteraard de golfbaan ter sprake en laat Van Liere zich ont vallen dat er wellicht binnen afzien bare tijd een kleine camping langs de Grevelingendam aangelegd zal wor den. Portret Op uitnodiging van Hekman heeft Harry de Waard een portret van de burgervader samengesteld. Niet zon der gevoel voor humor beschrijft hij de perikelen binnen de Bruse raad die hij en passant afschildert als een 'ware raad van elf' met aan het hoofd 'Prins Kees (Hekman) de eerste'. Hek man wordt gekenschetst als een bur gemeester waar je nog gewoon hoi te gen kunt zeggen. Ook blijft niet onvermeld dat ze kunnen feesten in Bru. De Bruse mu ziekvereniging wordt voor de gele genheid omgedoopt tot Nu met Hop pe en nogal beeldend schetst De Waard de Bruse Visserijdagen en de manier waarop Hekman weet te ver doezelen dat hij geen mossels lust. „Mossels zwemmen bij hem altijd de verkeerde kant op". vervolg pagina 4 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon Vannacht mogelijk een bui. Over dag perioden met zon, in de avond ge volgd door enkele buien. Minimum temperatuur ongeveer 7 graden. Middagtemperatuur rond 16 graden. Matige, overdag aan de kust later tot krachtig toenemende wind uit zuid west tot zuid. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 14 april: Woensdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: zuid 4 Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 11 april Zon op 06.52, onder 20.30 Maan op 09.39, onder 03.04 Eerste Kwartier: 13 april (01.13) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tussen een krachtig ho- gedrukgebied boven West-Rusland en een depressiesysteem met verschil lende kernen juist west van de Britse eilanden staat boven onze omgeving een stroming uit zuidwest tot zuid. Gisterochtend bewogen zich hierin al bewolkingsgebieden mee, waaruit wat regen viel. Met deze regen kwam uit de Sahara afkomstig stof mee, hetgeen goed zichtbaar was op de da ken van pasgewassen auto's. Van- •nacht valt mogelijk een bui, op dins dag krijgen we te maken met zonnige pe2-ioden. Pas in de avond neemt de kans op een bui weer toe. Bij een ma tige, later aan de kust tot krachtig toenemende wind loopt het kwik op veel plaatsen op tot rond 16 graden. Ook op wat langere termijn blijft het weer wisselvallig. In de tweede helft van de week worden de tempe raturen iets lager. Buurtbussen vervoerden 170.000 passagiers in tien jaar OUWERKERK - „Ze moeten maar eens zien wie het zijn", zei chauffeur A. de Wit toen hij de 25 vrijwilligers op het toneel riep door wiens inzet de buurtbussen nu al tien jaar lang over Schouwen-Duiveland rijden. Een ju bileum dat zaterdagmiddag werd gevierd in het dorps huis te Ouwerkerk. In het bijzijn van vertegenwoordi gers van de ZWN, de gemeenten Duiveland en Midden- schouwen en het provinciaal bestuur werden het buurt buscomité en de vrijwillige chauffeurs op diverse manie ren in het zonnetje gezet. Want zij zijn het die het buurt busproject tot een groot en blijvend succes maakten. „Er is indertijd via diverse projec ten geprobeerd om het openbaar ver voer op de onrendabele lijnen toch niet helemaal verloren te laten gaan. De belbus, het taxivervoer, zij hebben het niet gehaald. Maar de buurtbus wel", aldus de directeur van de ver voersmaatschappij ZWN, drs G. J. M. Koelemij. Hij wees erop dat de buurt bus het alleen kon halen omdat er geen arbeidskosten voor chauffeurs aan zijn verbonden. Vanwege het vrij willigerswerk dus. Gemeenschapszin „Deze mensen hebben een grote ge meenschapszin getoond. Het is niet niks om er tien jaar lang gedurende vijf dagen per week voor te zorgen dat de bus op de weg was. En dat met een stipte dienstuitvoering en met de creativiteit om de passagiers op een andere wijze te vervoeren wanneer de bus vol was". In totaal hebben in de afgelopen tien jaar 61 vrijwillige chauffeurs hun steentje bijgedragen aan de dienstverlening. Acht van hen deden dat tien jaar achter elkaar. Koelemij dankte hen daarvoor met een zilveren speld of broche die een 'flitsende buurtbus' voorstelde. „Een bus die vooruit wil. Op naar de 25 jaar". De chauffeurs die het klein ood mochten ontvangen waren de da mes D. P. Hillebrand-Kuijper enT. E. Kuin-de Haan, beiden uit Ouwer kerk. M. A. Dorst-Padmos uit Sir- jansland en J. C. Krijgcr-Dalcbout uit Oosterland. En de heren M. de Rijke uit Ouwerkerk. P. van Wijn gaarden uit Oosterland en J. F. Bak ker (senior) en C. A. van Bcveren, bei den nit Zierikzee. „De buurtbus is een zeldzame ver schijning waar we heel zuinig op moeten zijn. Dat komt omdat de buurtbus bestaat bij do gratie van voldoende vrijwilligers die hem wil len besturen en passagiers die er ge bruik van willen maken", aldus gs-lid J. D. de Voogd die namens het provin ciaal bestuur van Zeeland sprak. Uit zijn terugblik in het verleden bleek dat de buurtbus vijf jaar na de eerste officiële rit in 1979 zijn honderddui zendste passagier vervoerde. Een aantal dat inmiddels is gegroeid tot ruim 170.000. „Aantallen om trots op te zijn. De buurtbus is een voorzie ning die niet meer is weg te denken uit deze streek". Balpen De Voogd dankte aile mensen die aan de totstandkoming en instand houding van het buurtbusproject hebben meegewerkt. Hij noemde daarbij met name de voorzitster van het buurtbuscomité, mevrouw T. E. Kuin-de Haan uit Ouwerkerk. Aan haar overhandigde hij een balpen met inscriptie die ook de overige vrij willigers kregen. „Als reserve-chauffeur beschik je toch over wat gelegenheid om na te denken", aldus J. Dekker. Hij had be rekend dat elke buurtbus ongeveer 300 kilometer per dag rijdt. „Dat is in totaal 880.000 kilometer per jaar. Ofwel twintig keer om de aarde. En dat met enkele mensen, Eigenlijk zou hen een reis van een keer om de aarde moeten worden aangeboden". Namens de chauffeurs overhandigde hij aan de acht chauffeurs die zich al tien jaar lang beschikbaar stellen een sierspeld uit. „Ik hoop dat wc de ze tien jaar nog kunnen verdubbe len". Zijn collega De Wit overhandig de de 25 chauffeurs die momenteel nog werkzaam zijn hij het buort- busproject een foto-album. F,en ca deau dat werd betaald met geld ge Groot feest in Ouwerkerk bij het tietijarig bestaan van de buurtbus. Compleet met koortjes. (Foto: Joop van Houdt). schonken door de Zierikzeese mid denstand. Het buurtbuscomité bestaande uit T. E. Kuin-de Haan. J. C. Krijger-Da- lebout. M. de Rijke en J. A. de Bil werd in het zonnetje gezet via een ge dicht van de dames Krijger en Hillc- brand. Burgemeesters Bij de feestelijke bijeenkomst in het dorpshuis waren de burgemees ters goed vertegenwoordigd. Behalve W. den Boer van Middenschouwen en A. Bergshoeff van Duiveland waren ook de Duivelandse oud-burgemees ters J. van Bommel en J. D. de Kam aanwezig. Namens hen haalde Den Boer herinneringen op aan de manier waarop het project tot stand kwam en de eerste jaren. „Ik weet nog dat we tijdens een 'aangeklede werkverga dering' met zijn allen met de boot naar Kats-zouden gaan. Het was zulk ruw weer dat we na korte tijd terug keerden omdat we toch maar liever met de bus gingen". Voorafgaand aan de officiële bij eenkomst werd in het dorpshuis een receptie gehouden. Onder de vele be langstellenden die acte de presence gaven was het bejaardenkoor van Sirjansland dat een zelfgemaakt lied zong en de muzikanten van Nieuw Leven uit Ouwerkerk. Namens de vaste buurtbusklanten uit Ouwer kerk werd een gedicht en een geldbe drag van 460,- aangeboden. Tol „Deze brug is ons vignet. De tol is te hoog". Dat was één van de opschriften op de sand- wichborden waar actievoerende verpleegkun digen mee rondliepen. (Pag. 2). Burgemeester Hekman in de hoofdrol hij Kom his langs in Kippenhok Op Kinderboerderij De Punt in Zierikzee werd zaterdag een nieuw kippenhok officieel in ge bruik genomen. (Pag. 3). Chef-kok In onze rubriek Een dag op stap met, deze week de lotgevallen vaneen chef-kok. (Pag. 5). BRUINISSE - Bruinisse beleefde afgelopen weekend een primeur: voor de eerste keer werd vanuit recreatieproject Aquadelta twee dagen in successie radio gemaakt. Zaterdag was de AVRO te gast in Bruinisse en mocht burgemeester T. C. Hekman de t hoofdrol spelen in het programma Kom 'ns langs in Zondag kon men een team van de BRT live in actie zien en horen. Beide opnames trokken behoorlijk wat publieke be langstelling. Burgemeester T. C. Hekman te gast bij Karei Prior. (Foto: Joop van Houdt). Zaterdagmiddag. Hoewel het zo merseizoen nog maar net van start is gegaan is het toch behoorlijk druk op het Centrumplein in Aquadelta. Bur gemeester Hekman geniet buiten nog wat van het zonnetje voordat het tijd is om plaats te nemen aan de tafel bij presentator Karei Prior. „Zenuwach tig? Nou, ik ben wel eerder op de ra dio geweest", aldus de Bruse eerste burger. Onwennig Intussen loopt het restaurant waar in het AVRO-programma Kom 'ns langs in zal worden opgenomen langzaam maar zeker vol. Marco Bakker, gehuld in zwart kostuum, komt even voor tweeën enigszins ge haast binnengelopen. Wethouder C. J. van Liere heeft al plaatsgenomen op de eerste rij van de publieke tribune. Ook Hekman zit inmiddels op z'n plaats. Ietwat onwennig nog achter een klein tafeltje op een podium. Pri or legt het publiek uit dat het pro gramma niet op dat moment maar een dag later wordt uitgezonden. „We doen dus nu even of het zondag is", aldus de in het vak vergrijsde pre sentator. Geroutineerd checkt hij nog even het geluid. Buiten staat de re gistratiewagen van het Nederlands Omroep Bedrijf. Hekman wordt ge vraagd om ook even iets in de micro foon te zeggen. Een verzoek waar hij ietwat aarzelend aan voldoet. „Dit wordt toch niet uitgezonden hè?" Pri or stelt hem gerust. Kleedje Prior mag dan een ervaren presen tator zijn, hij doet niet echt z'n best om Hekman op z'n gemak te stellen. Als Hekman op uitnodiging van Pri- Voetbal De A-junioren hebben Zierikzee een overwin ning gebracht tegen DOSKO. (Pag. 6).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1