Joop win Houd „Met dit schip hebben we veel meer mogelijkheden" AUTOCENTER "IRENE" EEN GOEDE OCCASION Bankstelling aan Engelse Kade ten prooi aan de slopershamer Winkels fotostudio Iets minder hondepoep bij Brouwse school Resten van kruithuis INSTALLATIE TECHNIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 7 april 1989 Nr. 24520 3 Ondanks de vele positieve en soms haast geruststellende opmerkingen in het deze week gepresenteerde rap port van de Kamer van Koophandel voert één negatieve tendens toch de boventoon. De detailzaken in Zierik- zee, die zich in eerste instantie rich ten op de eigen bevolking, hebben het zwaarte verduren. En op termijn kan dat weieens leiden tot een uit holling van de koopfunctie van Zie- rikzee als centrumgemeente. Geen prettig vooruitzicht eigenlijk. Ge lukkig geeft de Kamer van Koophan del zelf al aan, dat niet alles toege schreven kan worden aan de nieuwe weg over de Stormvloedkering. Ook effecten van de aantrekkende econo mie bijvoorbeeld worden erbij ge haald. Ook is nog onduidelijk of er sprake is van een trendmatige ont wikkeling of één van structurele aard. Hoe het ook zij, er is voldoende reden om als Zierikzeese onderne mers de koppen bij elkander te ste ken. De Kamer van Koophandel ziet graag een eilandelijk samenwer kingsverband en wil hier best een bijdrage aan leveren. Zonder de wijs heid en ervaring van de kamer in twijfel te willen trekken, kun je je toch hardop afvragen of een samen werkingsverband tussen de winke liers van zeg nu eens Renesse en Zierikzee zin heeft. Samenwerking in toeristisch/recreatief verband spreekt voor zich, maar die vanzelf sprekendheid ligt toch niet zo voor de hand wat de winkeliers betreft. De inwoners van de Westhoek doen steeds vaker boodschappen op Wal cheren in plaats van in Zierikzee. Moeten de ondernemers in de West hoek zich gaan inzetten om hun i?i- woners weer naar Zierikzee te laten gaan? Welke bijdragen kunnen de on dernemers van Middenschouwen en Brouwershaven leveren aan de koop krachtontwikkeling in Zierikzee of Haamstede? Zolang de samenwer king van de ondernemers per plaats (want zo geweldig groot is de belang stelling in de regel niet voor mid denstandsvergaderingen) niet maxi maal uitgebuit wordt, moet eilande- lijke samenwerking maar even gela ten worden voor wat ze is. Belangrij ker is het op dit moment om alle krachten te bundelen om het toe risme vast te houden in de streek. Want toerisme mag inderdaad niet plaatsgebonden zijn. Het karakter van het winkelcentrum van Zierik zee is een totaal andere dan die van bijvoorbeeld Renesse. Welke samen werking zou je je hier bij moeten voorstellen? Vooralsnog is het alleen aan de on dernemers van Zierikzee om de han den ineen te slaan om zo te voorko men, dat de binnenstad qua winkel aanbod inderdaad uitgehold gaat worden. AvdW Advertentie TROUWREPORTAGE NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 fan rondvaartboot naar cruise-schip ZIERIKZEE - Het is voorzover men na kan gaan het vierde schip dat de naam Stad Zierikzee draagt, maar voor rederij T. den Breejen uit Zierikzee is haar nieuwe aan winst de tweede Stad Zierikzee. Een rondvaartboot kun je het in de haven van Zierik zee afgemeerd liggende schip eigenlijk niet noemen. Astrid den Breejen: „Het is eigen lijk meer een cruiseschip. Met dit schip hebben we ook veel meer mogelijkheden dan roet de oude Stad Zierikzee". Advertentie Het nieuwe schip van rederij Den Breejen; groot en luxe (Foto: Joop van Houdt), Voor Teun en Astrid den Breejen begon het allemaal zo'n negen jaar geleden. In 1980 besloot het echtpaar namelijk een eigen rederij op poten te zetten. ,,We hebben toen de Stad Zierikzee overgenomen van de ZWN. Die verzorgde er ook al rondvaarten mee en wij zijn op dezelfde voet ver der gegaan", aldus Den Breejen. Veerdienst Volgens Den Breejen was er in de negentiende eeuw een schip met de naam Stad Zierikzee in gebruik voor het onderhouden van een veerdienst tussèn Zierikzee en Goes. Na de aan- leg van de Zeelandbrug in 1965 werd het veer tussen Zierikzee en Goes in 'feite overbodig en werd de Stad Zie rikzee gebruikt voor het verzorgen van rondvaarten. Teun en Astrid den Breejen gingen aan de slag met het uit 1966 dateren de schip. „Veertien jaar is voor een schip niet zo oud hoor. Zelfs als een schip veertig of vijftig jaar oud is is het nog een mooie oude dame", aldus Den Breejen. Het initiatief van Den Breejen sloeg aan. De rederij groeide lang zaam maar zeker uit haar jasje en in 1986 werd besloten een tweede schip bij te kopen: een 22 jaar oud schip dat Christiaan B gedoopt werd en voor dien in gebruik was als veerboot tus- DEN HELDER - Ongeveer 40 actie voerende verpleegkundigen van het Gemini-ziekenhuis in Den Helder willen zaterdag het eiland de Razen de Bol tussen Texel en Den Helder be zetten. sen Holwerd en Ameland. Dit schip blijft gewoon in gebruik als rond vaartboot en is momenteel gestation- neerd in de buitenhaven van het voor malige werkeiland Neeltje Jans. Van daaruit verzorgt Den Breejen rond vaarten langs de Deltawerken. De nieuwe Stad Zierikzee is een heel ander schip dan de oude. „Veel meer luxe en veel meer voorzienin gen" aldus Den Breejen. „We kun nen de klanten op de nieuwe Stad 'Zierikzee ook veel meer service bie den dan op de oude Stad Zierikzee mogelijk was". Zo is de nieuwe Stad Zierikzee uitgerust met èen persq- nenlift die zo'n acht personen van het ene dek naar het andere kan vervoe ren. „Dat is op zich al een unieke voor ziening aan boord van een rondvaart boot", aldus Den Breejen. Daarnaast is het ook nog eens zo dat bij de bouw van de Stad Zierikzee rekening ge houden is met toegankelijkheid voor gehandicapten. Verder herbergt het nieuwe schip voorzieningen als een uitgebreide keuken waarin niet alleen voor een koud buffet, maar ook voor een war me maaltijd gezorgd kan worden. Ook een kindercrèche is aan boord zodat ouders ongestoord van hun mini-cruise kunnen genieten terwijl hun kroost aangenaam bezig wordt gehouden. Als de weergoden de passagiers goed gezind zijn is er de mogelijkheid plaats te nemen op het riante zonne dek. Nodigt het weer niet zo uit tot zonnebaden dan kan men altijd nog plaats nemen aan één van de bars aan boord. De nieuwe Stad Zierikzee biedt plaats aan 800 passagiers en dat schept voor Den Breejen nieuwe mo gelijkheden. verdient zorg en aandacht Daarom staan onze inruilauto's, zowel uiterlijk als technisch in topconditie, in een n staan onze inruilauto s, zowel uiternjK ais lecnniscn in ropcon speciaal hiervoor gebouwde en ingerichte OCCASIONHAL. Hier kunt u in alle rust, zonder last te hebben van weer en wind, vergelij ken en kijken welke auto het meest aan uw wensen tegemoet komt. U wordt niets opgedrongen; alleen geïnformeerd en desgewenst geadvi seerd. Alle auto's worden, voorzien van 3 maanden of 1 jaar schriftelijke garantie, door ons tegen uitermate redelijke prijzen verkocht. Ook kunnen wij u informeren over de voor u meest aantrekkelijke financierings-mogelijkheden. Bel op voor informatie, of kom gewoon bij ons langs. Industrieweg (achter BOOI), Pr. Irenestraat 1 (bij het sportterrein) Brulnisse, telefoon 01113-1292-2409 AMSTERDAM - Het warenhuiscon cern Vroom en Dreesmann riskeert een sluiting van zijn verkooppunten gedurende twee weken als het nog maals een koopavond voor het perso neel organiseert. Dat is althans de voorwaardelijke straf die de Amster damse officier van justitie A. Fran sen tegen het bedrijf heeft geëist. Men kan nu immers ook grotere ge zelschappen, personeelsverenigin gen en dergelijke, een dagreis in een luxueuze omgeving aanbieden. Op welke manier de mogelijkheden van het nieuwe schip precies benut kunnen worden beraden Astrid en Teun den Breejen zich nog. „We den ken bijvoorbeeld wel aan dagtochten van Zierikzee naar Antwerpen, maar het liefst willen we dan de klant een arrangement bieden. Compleet met verblijf.in een hotel", aldus Den.Bree.- jen. Verder 'denkt, het- echtpaar,Den Breejen aan zaken als bedjrijfstrai.- ningen, congressen aan booreben .der gelijke. Vaartocht Morgen, zaterdag,- wordt het schip officieel overgedragen aan het echt paar Den Breejen. Gedeputeerde J. B. Ventevogel is uitgenodigd om een pla quette te onthullen. Op het moment dat de vlag van scheepswerf Grave uit Grave gestreken wordt en die van rederij Den Breejen in top gehesen wordt is de officiële overdracht een feit. De oude Stad Zierikzee is verkocht aan rederij Keur in Zwolle en doet onder de naam Stad Zwolle dienst als rondvaartboot. De aankoop van het nieuwe schip heeft vooralsnog geen invloed op het personeelsbestand van de rederij. Men werkt in het hoogseizoen naast de vaste bemanning van kapitein, stuurman, matroos én motord'rijVer met oproepkrachten. Per tocht wordt bepaald hoeveel personeel noqdzake- lijk is qm de reis-zo goed mogelijk tè laten verlopen. BROUWERSHAVEN - „Ik vind wel dat er nu iets minder hondepoep in de nabijheid van de scholen ligt. En het valt me in elk geval op dat hondebezit- ters de omgeving van de school mijden". Volgens de directeur van de christelijke basisschool De Schouw uit Brouwersha ven, C. Soeters heeft de strooi- folder over overlast van honde poep die door de school werd verspreid wel degelijk resul taat gehad. Enkele weken geleden be sloot de leiding van de christe lijke school om de inwoners -v^ti;^g;jouweishaven via een huiSj^amRuis-strooifoldeï-, te wijzen'"op de: overlast van hon depoep dieme'mop De-Schouw ondervindt. De school ligt na melijk op een route die bij hon deliefhebbers erg in trek is om hun huisdier uit -te laten. Als gevolg daarvan kwamen de leerlingen regelmatig de hal van de school in met vies rie kende schoenen die bovendien hun sporen achterlieten op de vloerbedekking. „Veel mensen hebben in reactie op onze fol der laten weten dat ze blij zijn dat de overlast door hondepoep eindelijk eens aanhangig wordt gemaakt". Soeters bet wijfelt of destrooifolder echter ook op dè' langere termijn af doende zal blijken. „Het ligt nu wel iets minder maar ik wèet niet of dat zo zal blijven". Volgens de schooldirecteur is daai'voor een mentaliteitsve randering nodig. „Maar ik ver trouw ér maar op dat we daar aan een bijdrage hebben geleverd door het probleem op deze manier op een humoristi sche-wijze onder de aandacht te brengen". Vervolg van pagina 1 heer Oele dat vraagt omdat hij aan wijzingen heeft dat op bepaalde plaatsen iets interessants in de bo dem kan zitten". Volgens Oele waren de Archeologi sche inspanningen gelukkig 'niet he lemaal negatief. „Aan de hand van de lemen vloer en het stukje muur hebben we de plaats kunnen vastleg gen waar het kruithuis vroeger heeft gestaan". De archeoloog sprak de ver wachting uit dat het kruithuis tussen 1590 en 1620 is gebouwd. „Waarschijn lijk waren er nog veel meer kruithui zen in Zeeland. Maar op dit moment is er geen een bekend. Daarom is het jammer dat er van het kruithuis in Brouwershaven niet meer is overge bleven dan we nu aantroffen". Met de resten die nu nog werden aangetroffen is volgens de archeo loog niet veel meer te doen. „De vondst is niet van zodanige aard dat verder onderzoek zin heeft". De werkzaamheden van de archeoloog werden woensdagmiddag belangstel lend gade geslagen door een aantal leerlingen van de christelijke basis school De Schouw uit Brouwersha ven. Volgens mevrouw Jansen was het een van hen die het eerst de res ten van een stuk muur van het kruit huis ontdekte. N adat de resten van de oude muni tieplaats even aan de buitenlucht en de belangstelling werden bloot gesteld zijn zij woensdagmiddag weer onder de grond verdwenen. Ar cheoloog Oele schrijft nog een rap port over zijn bevindingen en verder is het zand er reeds letterlijk over ge gaan. Want de werkzaamheden voor het kappen van alle bomen en strui ken op de stadswallen en het Slinger- bos te Brouwershaven gaan gestaag door. Het is voorjaar. Binnenkort moeten de nieuwe bomen worden ge plant. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Schot BWzn: Stukje geschiedenis van Zierikzee verdwenen'' ZIERIKZEE - „Het is toch een stukje geschiedenis van Zierikzee dat verdwijnt", aldus J. Schot BWzn, niet zon der weemoed. Rond de eeuwwisseling bouwden zijn voor- uders een bankstelling aan de Engelse Kade in Zierikzee. Deze week moest Schot lijdzaam toezien hoe deze voorzie ning ten prooi viel aan de slopershamer. Wanneer de bankstelling precies gebouwd is weet Schot niet te vertel len. „Maar het moet begin deze eeuw zijn geweest". Veel mensen zullen Schot kennen als amateur-geschiedkundige en hij heeft dan ook geprobeerd te achter halen wanneer de bankstelling aan de Engelse Kade precies gebouwd is. Tot nu toe zonder resultaat. Hij weet wel te vertellen wie indertijd de bankstelling hebben gebouwd. Bijverdienste „Dat waren de gebroeders Matthijs en Herman Berrevoets. Dat waren toentertijd kleine oesterkwekers en ze hebben die bankstelling gebouwd öm ebn centje bij te verdienen. Ze sloopten schepen op de stelling en verkochten dan het hout weer. De bankstelling is dus ïn eerSte instantie niet gebouwd om schepen te onder houden, maar om schepeh te slopen", aldus Schot. Herman en Matthijs Berrevoets stierven op vrij jonge leeftijd en de bankstelling maakte deel uit van de erfenis van de nabestaanden. De bankstelling werd het eigendom van Jacobus Berrevoets. in 1947 of 1949 geweest is. Archivaris H. Uil kan in deze ook geen uitsluit sel geven. In het verleden werd de bankstel ling vaak door vissers gebruikt om hun schepen van aangroeisel op de scheepswand te ontdoen of om een schroef te vervangen of iets derge lijks. De vissersschepen zijn echtër steeds groter en zwaarder geworden en voor grotere schepen was de bankstelling niet geschikt. - Milieu Onlangs besliste de gemeente Zie rikzee dat de bankstellingen in de Zierikzeese havens, die aan de Engel se Kade incluis, moesten verdwijnen. Dit in verband met het preventieplan dat vervuiling van de Zierikzeese ha vens in de toekomst moet voorko men. Want als je op een bankstelling aan een schip werkt is het niet onmo gelijk dat er schadelijke stoffen in het water terecht komen. Schot blijft het jammer vinden dat de bankstelling verdwenen is. „Hij werd de laatste jaren niet meer door vissers gebruikt, maar mensen met een jachtje konden er bijvoorbeeld nog, wel aan hun schip werken en dat zullen ze nu toch elders moeten doen". Naast de bankstelling aan de En gelse Kade verdwijnen ook de bank stelling bij 't Luitje en de bankstel ling yaq de watersportvereniging Zierikzee. Zij zullen elders een plaatsje moeten zoeken om aan hun schepen te werken. Schot kan niet an ders dan erin berusten. „Maar het blijft zo dat er een stukje geschiede nis van Zierikzee verloren is gegaan. En dat is jammer".. Schot: „Die was toentertijd veer man in Colijnsplaat. Als mensen dan de bankstelling wilden gebruiken om hun schip schoon te maken moesten ze aan hem bankgeld betalen. Dat was iets van twee kwartjes of een gul den. Maar Jacobus was er zelf nooit bij dus het kwam vaak genoeg voor dat er niet betaald werd". Gemeentebezit Na de Tweede Wereldoorlog, de bankstelling was inmiddels danig in verval geraakt, ging de bankstelling over in gemeentehanden. Jacobus Berrevoets had geen zin om de stel ling op te knappen. 'Ze betalen toch niet' zei hij. Toen heeft de gemeente de bankstelling overgenomen". De houten blokken werden vervangen door zwaar verankerde betonnen blokken en de bankstelling was weer klaar voor gebruik. Wanneer de bankstelling precies door de gemeente opgeknapt is is niet duidelijk. Schot meent dat het Een foto uan poor de Eerste Wereldoorlog. Eeti Heister visser heeft zijn schip op de bankstelling gezet en wacht op laag water. Uitgever: B.V. Drukkerij v/b Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3