Restauratie oud centrum kost vrijwel altijd meer 'Het is niet onze bedoeling om een robbertje te vechten' Archeoloog vindt enkele resten van kruithuis uit de 16e eeuw IhB LïU VIDIBOSS RABOBANK ZIERIKZEE ZIERIKZEE-DOSKO Uw reis boeken... Rabobank DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 ^nenW^£- Zeppelin op drift VIDEO systeem PASPOORT BEL 01110-14739 WA> mWÊÊ SUZUKI VITARA Autobedrijf ISTA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Museumweekend Schip EHBO Mevo-duo Het weekend van zaterdag 15 en zondag 16 Morgen, zaterdag, neemt rederij Den Breejen Vreemde taferelen in het Nieuwerkerkse dorps- Het gouden Mevo-duo Jos Wesdorp en Piet april is uitgeroepen tot museumweekend Het haar nieuwe schip, de Stad Zierikzee, officieel huis bij de wedstrijd van de EHBO-kring Janse blijft aan de weg timmeren. (Pag. 9). Maritiem Museum in Zierikzee blijft dicht. (Pag. in gebruik. (Pag. 3). Noord-Beveland/Schouwen-Duiveland (Pag 2). 7 4). VRIJDAG 7 APRIL 1989 145ste jaargang Nr. 24520^ WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een groot verleden is een plicht voor de toekomst. Wallis Advertentie Zierikzee een stad vol verrassingen ZONNEMAIRE Zuidweg 20\ Zonnemaire Tel. 01112-1318 Vrijdag koopavond. ZIERIKZEE - Wie in een oude stad restauraties uit voert heeft eigenlijk de zekerheid, dat hij voor onver wachte uitgaven komt te staan. Of het nu gaat om de res tauratie van de Vismarkt, de renovatie van een gewelf riool of de herinrichting' van een oude binnenstad. „Een stad vol verrassingen", noemt mevrouw M. A. Bij de Vaa- te het als CDA-commissielid publieke werken in Zierik zee. „Maar dan wel onaangename verrassingen", aldus partijgenoot en wethouder P. de Rijke. UTRECHT - Een zeppelin met een reclameleus is vrijdagochtend op de Utrechtse Jaarbeurs op drift geraakt en enige tijd later in De Bilt geland. Hoe het is gebeurd, wist een woord voerder van de Utrechtse brandweer nog niet te zeggen. Een zeppelin is gevuld met helium en voorzien van een breeklijn. Wan neer een zeppelin losraakt gaat er een ventiel open, waardoor de inhoud naar buiten stroomt, aldus de woord voerder. In dergelijke gevallen waar schuwt de brandweer onmiddellijk een vliegveld in de nabijheid - in dit geval Soesterberg - en de Rijks Lucht vaartdienst. Advertentie ontdek uw favoriete vakantiebestemming via het gratis van de Telefoon 01110-13955 Tijdens de vergadering van de com missie publieke werken in het Zierik- zeese stadhuis kwam zoals gezegd de renovatie van het gewelfriool tussen de Visstraat en de Gereformeerde kerk aan de Sint Domusstraat ter sprake. Medio 1988 trok de gemeente hier zestig mille voor uit, maar in middels is gebleken dat er bijna 29.000 gulden meer nodig geweest is. Tijdens de werkzaamheden stortte het gewelf in, moest er een grote hoe veelheid zand afgevoerd worden, is een verkeerd riool volgelopen en viel ook het herstellen en het opknappen van de achtertuin van het pand Vis straat 9 tegen. Alle commissieleden (Sprengelmeijer, RU; J. W. Geleijnse VVD en H. Asma, PvdA) waren het met Bij de Vaate eens, dat dit nu een maal de consequentie is van restaura tiewerkzaamheden. Vismarkt Datzelfde geldt voor de restauratie van de Vismarkt. Eerder werd hier voor 345.000 gulden uitgetrokken. Nu is gebleken, dat het zinvol is enkele woninkjes erbij te kopen. Dat kost de gemeente wel een ton meer. De Rijke wees de leden erop, dat wanneer de huisjes niet aangekocht zouden wor den voor de restauratie de gemeente daar op termijn misschien wel spijt van zou kunnen krijgen. De leden deelden zijn mening. Die 450.000 gulden is nodig om de casco op te knappen. De werkelijke restauratiekosten komen hier nog bovenop, maar om daar zicht op te krijgen moet er eerst een bestem ming gevonden worden voor de Vis markt. Die is er momenteel nog niet, maar uit voorzichtige opmerkingen van voorzitter De Rijke viel op te maken, dat die bestemming wel ge vonden zal worden. Verder kan wat de commissie be treft begonnen worden met de herin richting van de binnenstad fase één. Die omvat een herindeling van de Advertentie BEWONERS VAN BURGH-HAAMSTEDE uw nieuwe ligt volgende week bij u in de bus parkeerplaatsen langs de Oude Ha ven en een herbestrating van de rij baan aldaar; de aanleg van riolering in het Havenplein, Havenpark, Kraanplein, Visstraat, Sint Jacob- straat, Korte Groendal en het Vrij- poortje. Als het aan de wethouder ligt zijn de werkzaamheden voor de bouwvakvakantie afgerond. Met name commissielid Bij de Vaa te sprak haar twijfel uit over het ge kozen tijdstip. Zij vreest, dat de werkzaamheden ook een deel van het toeristenseizoen gaan opslokken en daarop zit niemand te wachten. Maar De Rijke probeerde haar gerust te stellen en wees er verder op, dat naar mate het toeristenseizoen steeds lan ger wordt er steeds minder ruimte zou komen om buiten dat seizoen te werken. Riolering' De riolering betreft overigens klei ne buizen met een doorsnede van der tig centimeter en een lengte van tien meter. En dat vergt minder ingrijpen de werkzaamheden dan de bekende grote buizenstelsels. Iedereen ging akkoord, waarbij Geleijnse wel een voorbehoud maakte. Hij wil in het voorgestelde plan een gelijkmatige verdeling van de lichtpunten. Gelijk matiger dan voorgesteld wordt. Gaat de gemeente niet akkoord met zijn suggestie, dan ziet hij af van instem ming. De Zierikzeese Vismarkt dient gerestaureerd te worden. Politie wil met vroegtijdige preventieve maatregelen geweldspiraal in de Westhoek voorkomen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Advertentie Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor VV Zierikzee ZIERIKZEE - Vroegtijdig signaleren en vroegtijdig aanpakken van crimineel gedrag. Dat is de rode draad die door het beleid loopt waarmee de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland wil voorkomen dat de recreatie- criminaliteit in de Westhoek deze zomér uit de hand loopt. Want als het zover komt dat onderling vechtende groepen jongeren zich tegen de politie keren is het juiste ■moment van ingrijpen in feite gepasseerd. „Dan kunnen de collega's niks anders doen dan zich terugtrekken", al dus plaatsvervangend groepscommandant G. J. Werff. Hoewel hij relativerend stelt dat vechtpartijtjes in elk uitgangscentrum van Nederland af en toe voorkomen, kan er volgens hem veel aan worden gedaan om het niet zover te laten komen. Het beleid waarmee de politie dit wil bereiken zit vol preventieve maatregelen. „Wij gaan de situatie heel goed in de gaten houden. We heb ben onze eigen informanten op straat Bij afgraven kruitberg in het Slingerhos van Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Bij archeologisch onder zoek heeft een medewerker van het depot Bodemvond sten van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek in Zeeland, B. Oele op de kruitberg in het Slingerbos te Brou wershaven enkele resten gevonden van een kruit huis, een munitie-opslag plaats uit de 16e eeuw. De vondst omvatte een gedeelte van een nog vrij gave lemen vloer en een stukje muur gemaakt van ijssel- steentjes. Volgens de archeoloog was aan de grond erom heen te zien dat het grootste gedeelte van het kruit huis al lange tijd geleden is afgebro ken. „Waarschijnlijk om de ïjssel- steentjes weer opnieuw te gebrui ken". Teleurstelling Tot teleurstelling van de archeo loog werd ook een gedeelte van de ou de muur kort geleden vernield door dat de aannemer al voor de komst van Oele bij de kruitberg daar ter plaatse een diepe gleuf had gegraven om de stobben in te storten van de zieke iepen die men had gekapt. „Men wilde ze daar laten verteren". Mevrouw M. Jansen-Glas uit Brou wershaven, die eveneens bij de graaf werkzaamheden aanwezig was, uitte hierover haar teleurstelling. „De ge meente had toegezegd de archeologi sche dienst te waarschuwen voor er ingrijpende werkzaamheden zouden worden uitgevoerd op de kruitberg". Volgens hoofd dienst gemeentewer ken Brouwershaven, ing J. H. M. Beek is dat ook gebeurd. „De heer Oele is op tijd gewaarschuwd en vol gens mij kan die oude muur niet door de aannemer beschadigd zijn. Die graaft immers niet zo diep. De op dracht is om alleen de bomen en het buitenschilletje van de kruitberg weg te halen. De dragline wordt alleen ge bruikt om dieper te graven als de vervolg pagina 3 Advertentie dan natuurlijk bij uw ook voor uw tickets. Rabobank Zierikzee Rabobank Oost-Duiveland Rabobank Schouwen in de vorm van politie in burger. En we hebben goede afspraken met hore- ca-ondernemers zodat die ons tijdig waarschuwen wanneer de gemoede ren van jongeren zodanig oplopen dat de situatie uit de hand dreigt te lo pen". Drugshandel Behalve met horeca-ondernemérs is de samenwerking van de politie met de gemeente de afgelopen jaren gegroeid. „De gemeente Westerschou- wen zorgt bijvoorbeeld voor meer verlichting op plaatsen die uitnodi gen tot crimineel gedrag". Volgens Werff zal hierdoor onder andere de drugshandel rondom de kerk vermin deren. „We hebben ook andere maat regelen genomen om zo snel mogelijk te kunnen optreden tegen drugshan del en gebruik. Maar wat die zijn zeg ik niet, anders is het niet meer effec tief. In elk geval zijn we van mening dat we de drugshandel niet ooglui kend moeten toestaan. Want dan krij gen ze de indruk dat het wel kan". Ook via de verordening in de ge meentelijke APV dat op straat geen alcohol mag worden gedronken kan volgens de plaatsvervangend groeps commandant veel ellende worden voorkomen. Verder probeert men de anonimi teit van groepen jongeren uit Rotter dam en Dordrecht die in Renesse 'moeilijk komen doen' te doorbreken via contacten met de politic in die plaatsen. „Het gaat vaak om dezelf de jongeren die ook in hun eigen woonplaats de openbare orde versto ren. De namen van een vcchtgroep uit Rotterdam zijn meestal via de po litie daar te achterhalen. Daar be reik jc mee dat de anonimiteit van de groep hier wordt doorbroken. Je kunt ze als individuen tegemoet tre den waardoor ze veel kwetsbaarder zijn en zich minder gemakkelijk te gen de politie keren". Behalve op deze preventieve maat regelen steunt het politiebeleid ook op een repressieve aanpak. Dat wil zeggen dat men gelijk reageert wan neer ergens crimineel gedrag wordt gesignaleerd. „Het lik-op-stuk beleid waarmee de politie vorig jaar is be gonnen is daarbij een goed middel. We kunnen jongeren nu gelijk be straffen voor de overtredingen die zij begaan". Vroeger werden de overtre- "ders na verhoor weer vrijgelaten en kregen dan maanden later een accept girokaart met een boete thuisge- vervolg pagina 2 Advertentie ECHTE VERWARMINGSSERVICE (ÓÓK S AV0N0S EN IN HET WEEKENDI Be®® P6 Bltr Advertentie -V//A- eigentijds pittig verfrissend robuust goede rijeigenschappen enz. Tijdens onze show (tot 11 apr.) in METAL TOP JLX uitvoering. St. Joostdijk 41 - Oosterland 01114-1495 Verwachting Deltagebied tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en enkele buien. In de nacht en vroege ochtend moge lijk mistbanken. Minimumtempera tuuromstreeks 4 graden, middagtem- peratuur rond 10 graden. Matige zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 11 april: Zondag: Zonneschijn: 207c Kans op neerslag: 307c Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: var-3 Maandag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 507c Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 14 graden Windkracht: zuid-oost 3 Dinsdag: Zonneschijn: 30%> Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: var-3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 april Zon op 06.59, onder 20.26 Maan op 07.27, onder 9 april Zon op 06.56, onder 20.27 Maan op 07.58, onder 00.34 10 april Zon op 06.54, onder 20.29 Maan op 08.40, onder 01.57 Eerste Kwartier: 13 april (01.13) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het lagedrukgebied dat de afgelopen dagen het weer in onze omgeving stevig in zijn greep hield, begint nu plaats te maken voor een zwakke rug van hogedruk. Dit geeft voor morgen een weersverbetering in die zin dat de zon zich wat meer zal laten zien. Het is wisselend bewolkt en er vallen nog enkele buien, maar die nemen geleidelijk in betekenis af. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 4 graden en kunnen er mistbanken ontstaan. Overdag loopt het kwik op tot omstredls 10 graden, daar waar de zon zich wat meer laat zien een enkele graad hoger. De tem peratuur overdag komt dus weer in de buurt van de normale waarde, die voor deze tijd van het jaar 11 graden is. De wind waait uit het zuidwesten en is matig. AMSTELVEEN - Dc vliegtuigen van de KLM zijn in maart aanzienlijk beter bezet geweest dan in de lente maand van 1988. De beladingsgraad steeg van 72,1 procent tot 74 procent. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1