Boomfeestdag Bijna winterse omstandigheden deren enthousiasme kinderen niet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 april 198# Nr. 24519 5 ZIERIKZEE - „De natuur is afhankelijk van de mensen, maar niet alle mensen gaan goed om met hun leefomgeving. Kijk maar naar die afschuwelijke olieramp in Alaska". Een uitspraak opgetekend uit de mond van burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. Hij gaf bij de Willibrordusschool aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee het officiële startsein voor de viering van de 33ste boomfeestdag. Een dag waarop de jeugd, maar ook de volwassenen, nog eens extra met hun neus op het belang van de natuur gedrukt worden en iedereen opgeroepen wordt om toch vooral voorzichtig om te gaan met die natuur. „Als je er oog voor hebt is er machtig veel te zien in de mooie natuur. En als je dat eenmaal hebt krijg je er liefde voor, word je er zorgzaam voor. En dan klim je niet meer in bomen, pluk je geen takken meer af en gooi je geen afval meer in de struiken", zo hield burgemeester T. C. Hekman zijn jeugdige gehoor in Bruinisse voor. Maar natuurlijk werd er niet alleen gepraat op de nationale boomfeestdag. Er moest tenslotte ook gewerkt worden. En dit jaar werd er geplant in alle zes gemeenten op Schouwen-Duiveland. Helaas niet onder een stralend zonnetje. Het slechtst troffen de leerlingen van basisscholen De Kirreweie en Onder de Wieken in Haamstede het. Zij vierden dinsdag al boomfeestdag en moesten een sneeuwbui trotseren om 14 hopbeuken te planten aan de Bernhardstraat in Haamstede. Dik ingepakt kwamen de kinderen rond kwart over één naar de Bernhardstraat waar wethouder dr. H. J. van Zuylen en directeur gemeentewerken W. van Meerten al blauwbekkend stonden te wachten. Van Zuylen hield het dan ook kort in zijn toespraak tot de kinderen alvorens zelf de spade ter hand te nemen. Hij werd daarbij geassisteerd door Kim de Jonge die die dag net 7 jaar was geworden. ,,Gaat het?", luidde de vraag van Van Zuylen aan zijn jeugdige assistente. Vanonder een dikke das kwam het antwoord: ,,Ja hoor, 't gaat best". Diezelfde ochtend waren ook 26 leerlingen van OBS De Schelphoek in Serooskerke gewapend met laarzen en spaden uitgerukt om vier veldesdoorns te planden aan de Schoolstraat. ,,We waren eerst van plan om de wandelroute die de Jeugd- Natuur- en Vogelwacht voor ons gemaakt heeft te doen, maar dat is natuurlijk niks bij dit weer. Dan kun je beter binnen blijven en een spelletje doen", aldus directeur H. Schreurs van De Schelphoek. Evenals in Haamstede waren ook in Serooskerke mensen van de plantsoenendienst paraat om de kinderen met raad en daad terzijde te staan bij het'plant werk. Vanmiddag, donderdag, rukten in Renesse 20 leerlingen van 't Staepel of uit om tien hopbeuken te planten aan de Mauritsweg. In Zierikzee deden zeven scholen aan de boomfeestdag mee. Voor hen was het een tikje anders dan in andere jaren. Bij elke school werd één boom geplant. Burgemeester Asselbergs had de kou getrotseerd om de leerlingen van de Willibrordusschool moed in te spreken. ,,Het is nu voor de 33ste keer dat dit feest gevoerd wordt en wij zijn elke keer weer apetrots dat er zoveel scholen aan meedoen", aldus Asselbergs. Hij benadrukte het belang van de boomfeestdag en stelde dat ook in Zierikzee, al zou men dat misschien op' het eerste gezicht niet denken, nog heel wat groen te vinden is. Jullie weten toch wel dat op de algemene begraafplaats in Zierikzee de hoogste boom van Zeeland staat. Dat is een plataan van naar ik meen 33 meter hoog". Samen met wethouder P. de Rijke stak Asselbergs vervolgens onder het toeziend oog van J. J. Doeswijk van de plantsoenendienst de spade in de grond en daarmee was de spits kop in Zierikzee af. Een drukke ochtend overigens voor de mensen van de Jeugd- Natuur en Vogelwacht. Zij stonden voor de taak om de kinderen van alle zeven scholen op sleeptouw te nemen voor een stadswandeling door Zierikzee. Niet een stadswandeling waarbij je naar de vele fraaie gevels van het oude stadje kijkt en details te horen krijgt over de geschiedenis, maar een tocht langs de mooiste bomen van Zierikzee. Bomen waar je misschien wel achteloos langsfietst, maar die niettemin heel bijzonder zijn. Zoals bijvoorbeeld de taxus aan de Mol of de leilinden aan de Verrenieuwstraat. Op een speelse manier maakten de kinderen tijdens de wandeling kennis met allerlei wetenswaardigheden over bomen en waar1 ze Vroeger voor gebruikt werden. Zoals bijvoorbeeld de al genoemde leilinde die vroeger eigenlijk werd gebruikt als een soort luxaflex: om de zon uit de kamer te houden. Bij basisschool 't Kofschip waren 26 leerlingen ingeschakeld voor het planten van een plataan bij de school. Vierendertig leerlingen en twee leerkrachten van de Jan Wouter van den Doelschool rukten uit voor het planten van een linde en hetzelfde geschiedde bij Binnen de Veste. Daar waren 8 leerlingen Wethouder dr. H. J. van Zuylen en de 7-jarige Kim de Jonge plantten de eerste hopheuk aan de Bernhardstraat. bij betrokken. Bij de Theo Thijssenschool werd een plataan geplant en daar waren 24 leerlingen bij aanwezig. Bij de Johan Louis de Jongeschool werd een plaatsje vrijgemaakt voor een plataan. Ook een aantal leerlingen van de Beatrixschool deed mee aan de boomfeestdag. Zij plantten een linde bij hun school. Alle bomen die bij de Zierikzeese scholen geplant werden zijn geschonken door PZC-Holding BV. Dit ter gelegenheid van de ingebruikname van het nieuwe kantoorcomplex in Vlissingen. Een koude wind strijkt door de enkele boom die er al is ingeplant. De kinderen staan al klaar om met de spade in actie te komen. Het Koud was het op de Zuidwal bij Brouwershaven.... Schooldirecteur P. R. M. van der Sneppen dirigeert zijn leerlingen bij het zingen van het Zeeuws volkslied. wachten is nog op de bus uit Zonnemaire die leerlingen van De Zonnewijzer aanvoert. Hen staat een flink karwei te wachten, want samen met leerlingen van OBS De Schoener en-de Christelijke basisschool De Schouw uit Brouwershaven staan zij voor de taak een stuk van de onlangs geheel kaalgeschoren Zuidwal in Brouwershaven van bosplantsoen en bomen te voorzien. Om een en ander in goede banen te leiden is ook een aantal medewerkers van Braber Groenvoorziening naar Brouwershaven gekomen. ,,Want je moet wel even zeggen hoe het moet want anders moeten wij ze straks allemaal overnieuw gaan planten", aldus een woordvoerder van het bedrijf. Alles bij elkaar moesten de kinderen zo'n 300 a 400 stuks bosplantsoen 'wegzetten' in de Zuidwal. ,,En bovenop moet een aantal kleinbladige lindes geplant worden en dat moet snel gebeuren want we zitten al bijna aan het einde van het plantseizoen". Later op de ochtend reist wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter af naar Noordgouwe. Daar hebben zich in totaal 50 leerlingen van OBS Noordgouwe en OBS De Klimop verzameld om het voormalige sportveld aan de Van Eldikstraat van de nodige beplantingen te voorzien. Vijf koningslindes krijgen en plaatsje en zo'n tweehonderd struiken worden geplant. Mevrouw Loschacoff valt de eer te beurt om in eendrachtige samenwerking met onderwijsinspectrice drs. A. A. Kolste de eerste boom te planten. Met behulp van een versierde spade. Voor het dorpshuis in Sirjansland staat een rijtje spades tegen de muur. Zo te zien nog maar net gebruikt. Binnen in het halletje bemodderde schoenen en laarzen. De leerlingen van de OBS uit Sirjansland hebben het karwei al achter de rug en genieten in het dorpshuis van een welverdiende versnapering. Ondertussen kijkend naar de film Het bos als leefgemeenschap die de school voor deze gelegenheid heeft gehuurd. De 17 leerlingen van de basisschool plantten 20 peren (San Remi's) op verschillende plaatsen in het dorp. Dit nadat schooldirecteur G. Oele daartoe het startsein had gegegeven en burgemeester A. Bergshoeff de kinderen kort had toesproken. Een toespraak waarin Bergshoeff de kinderen opriep om toch vooral op een goede manier om te gaan met de natuur. Ook drukte de burgemeester de kinderen op het hart om ook oud papier te verzamelen. Bomen worden immers ook gebruikt voor de produktie van papier en als er geen oud papier wordt verzameld moeten er steeds weer nieuwe bomen geveld worden voor bijvoorbeeld nieuwe schriften voor de schoolkinderen. Iets waar de kinderen nog niet zo snel aan gedacht hadden, maar de woorden van de burgemeester vonden duidelijk weerklank onder zijn jeugdige toehoorders. Wat later op de ochtend sprak Bergshoeff woorden van gelijke strekking tot leerlingen van OBS De Dobbelsteen en de Christelijke basisschool uit Nieuwerkerk. Zij mochten 15 lindes planten aan de Unastraat en 15 sierheesters (Prunus) aan de Stationsstraat. In Bruinisse is het nog stil in het dorpshuis. De kinderen kunnen elk moment binnenkomen en burgemeester T. C. Hekman checkt bij wethouder M. J. van de Velde nog even af wat de afspraken nu precies zijn. Hekman neemt de leerlingen van de Ds. Pieter van Dijkeschool op sleeptouw terwijl Van de Velde de leerlingen van De Meerpaal en Op Dreef onder zijn hoede neemt. Maar Hekman laat de jeugd niet gaan voordat hij een educatief woordje tot hen gericht heeft. „Het zuinig zijn met de natuur kan jong en oud vandaag de dag niet voldoende ingeprent worden. Bomen vervullen in onze natuur vele onmisbare functies, die onmogelijk in geld uit te drukken zijn", aldus Hekman. ,Ze regelen de waterhuishouding, matigen net klimaat en bieden een onderdak aan ontelbare plante- en diersoorten" De burgemeester riep in zijn toespraak niet alleen de kinderen op om voorzichtig te zijn met de natuur, maar stelde ook dat volwassenen vaak fouten maken waardoor de natuur bedreigd wordt. „Als het zo doorgaat staat het toekomstig bestaan van de mens op het spel". Vandalisme is een stokpaardje van de Bruse eerste burger en ook deze gelegenheid nam hij te baat om schande te spreken van mensen die de natuur vernielen. Hij haalde daarbij het voorbeeld aan van de vernieling van drie kastanjebomen voor het gemeentehuis door 'de als een grote plaag ervaren tweebenige insecten, in onze maatschappij alom bekend als de vandalen'. „Nu wil het merkwaardige geval dat de kastanjes reeds duizenden jaren geleden vanuit de zuidelijke landen zijn ingevoerd en dat het volk de Vandalen in 455 na Christus vanuit Afrika naar Europa zijn overgestoken en hun eerste aanval richtten op Rome dat ze toen 14 dagen lang hebben geplunderd". Ook in Kerkwerve warm aangeklede kinderen: 18 leerlingen van CBS Samuël en 9 van OBS Prinses Irene. Ze mogen nog even zitten voordat burgemeester W. den Boer het startsein gaat geven. Druk gekwebbel in de zaal van 't Zuudènde. Totdat Den Boer het woord neemt. Ook hij brengt het vandalisme ter sprake, zij het op een wat andere wijze dan zijn Bruse collega. „Voor wat betreft bomen geldt het gezegde boompje groot, plantertje dood. Dat wil zeggen dat het lang duurt voordat een boom groot is en dat tegen die tijd degene die die boom geplant heeft al dood is. Maar helaas is het ook weieens omgekeerd en is de boom eerder dood dan de planter", aldus Den Boer. Hij stelde in zijn toespraak dat bomen niet alleen nuttig, maar ook mooi zijn. „Bomen zijn ook een stuk aankleding van een dorp. Jullie hebben alemaal wel gezien dat er de laatste weken nogal wat bomen zijn weggehaald in Kerwerve en veel mensen vinden dat maar een kaal gezicht". De kinderen konden daar echter meteen iets aan doen. Onder het toeziend oog van mensen van de plantsoenendienst worden aan de Kerkweg 13 platanen geplant, vlak in de buurt van waar tot voor kort iepen stonden. De kou deert de kinderen niet. Enthousiast steken ze de spade in de hoop grond naast de al gegraven plantkuilen. „Als jij nou die boom recht houdt zal ik de grond er wel in scheppen". Een medewerker van de plantsoenendienst snelt toe. „Jongens, haal die er maar weer uit want die staat niet goed". De boom wordt met vereende krachten weer uit het al gedeeltelijk volgeschepte plantgat gesjord en op een betere plaats gezet. Met frisse moed begint het scheppen overnieuw. In Kerkwerve werden ook aan de Brieskerkestraat platanen geplant terwijl ook het terein rond het schoolgebouw aan de Vloedstraat werd aangekleed met plataan, eik, noot en esdoorn en verschillende soorten struiken. Tegelijkertijd werden in Ellemeet door 19 leerlingen van OBS 't Mêêtje 100 struiken en één iep geplant op het terrein van de school aan de Deensestraat. Tekst: Piet Kleemans Foto's: Joop van Houdt Ondanks het slechte weer volle overgave bij de jeugdige planters.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5