Deel detailhandel Zierikzee ziet omzet in 1988 aanzienlijk dalen Biefstuk populair Keurslagerij De Jonge Moorkoppen Kaiserbroodjes VERWIJS Plant eens een boompje Vers bakkerij Verwijs SUZUKI Autobedrijf ISTA <L - r DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kop/staart- botsing op de rotonde Snelheids controle Afval Borssele en Dodewaard mag in glasverpakking terug naar Nederland Elektriciteits prijs het laagst sinds 1979 Malse 250 gram f 8,25 Noordstraat 45 Burgh-Haamstede Verder eilandelijke positieve ontwikkelingen na komst weg over kering Advertentie WEEKEND RECLAME: en Haringvlietplein 6, 't Hoekje Mol 1 ZEIST - Het pensioenfonds PGGM stelt geen geld beschikbaar in het CAO-conflict in de gezondheidszorg. Bestuur en directie van het fonds hebben daartoe in spoedzitting una niem besloten. SAMURAI compact sterk 4 wielaartdrijving hoge en lage gearing luxueus dashboard enz. Staat voor u klaar bij St. Joostdijk 41 - Oosterland 01114-1495 ZIERIKZEE - De boom als huis. Dat was het thema van de 33ste boom feestdag. Ook op Schouwen-Duiveland werd een groot aantal kinderen ingesehakeld om wat plantwerk te verrichten. In Kerkwerve werd op verschillende lokaties geplant. Op de foto een aantal kinderen aan het werk aan de Kerkweg waar kort geleden de (zieke) iepen werden ge rooid. Meer over de boomfeestdag elders in deze krant. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE CBR De Wieken Het CBR gaat het theorie-examen voortaan in De huurderscommissie van de Wieken mag de een mobiel centrum afnemen. (Pag. 2). subsidie niet voor het orgel gaan benutten. (Pag. 3). Boomfeestdag Biljarten Op tal van plaatsen in de regio hebben leerlin- Jordi de Bruin is ongeslagen kampioen in de gen 'een boompje geplant' (Pag. 5). 2esde klas libre bij het biljarten. (Pag 9) In de natuur voelt de mens zich beter, eenvoudiger en meer waard. Vosmaer (1797 - 1889) Advertentie WAARIN OPGENOMEN ZIEIKZEE - De bedrijfsauto van J. H. S. uit Oosterland en de Duitse personenauto van E. P. V. uit Vïersen werden beschadigd bij een aanrij ding op de rotonde bij Zierikzee. Het ongeluk gebeurde dinsdag om ongeveer 14.40 uur. Volgens de politie zou S. met de bedrijfsauto tegen de voor hem rijdende Duitser zijn ge botst. Beide voertuigen werden daar bij beschadigd. Vooral de auto van de Duitser zat behoorlijk in elkaar. Er werd niemand verwond. ZIERIKZEE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft in totaal 28 automobilisten bekeurd vanwege te snel rijden in straten in Zierikzee. Dat gebeurde tijdens een snelheids controle die dinsdag tussen 9.00 en 12.00 uur werd gehouden aan de Scheldestraat en de Julianastraat. Uit de radarapparatuur bleek dat 17 van de 70 weggebruikers die over de Scheldestraat reden de maximum snelheid van 50 kilometer per uur overschreden. En dat 11 van de 110 voertuigen die op de Julianastraat werden gecontroleerd te hard reden. De betreffende weggebruikers wer den aangehouden en kregen een be keuring. BORSSELE - Het in Frankrijk en Groot-Brittannië opgewerkte afval van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard mag van de Tweede Ka merfracties van CDA en VVD naar ons land terugkeren in glasverpak king. De regering kan, wat deze frac ties betreft, de hiervoor benodigde vergunning aan PZEM (het provin ciaal energiebedrijf in Zeeland) ver lenen om het in glasblokken verpak te radioactieve afval in Borssele op te slaan. De bedoeling is voor de eerste 50 tot 100 jaar de blokken bovengronds op de slaan. Opslag ondergronds, in zoutkoepels, is echter niet uitgeslo ten. De planning van het Franse be drijf Cogema is er op gericht om in 1994 een begin te maken met de terug zending van verglaasd ksa. Dit is het vrijkomende kernsplijtingsafval bij het opwerken van afval, bedoeld om het nog bruikbare uranium en het ge vormde plutonium voor hergebruik vrij te maken. In 1994 wordt een container met 28 glasblokken ksa naar Nederland te ruggezonden, gevolgd door een twee de in 1996. Ook het Britse bedrijf Bri tish Nuclear Fuel Ltd (BNFL) heeft zijn klanten gemeld dat het voor het verglaasde afval van de terugzendop- tie, die in eerdere contracten is opge nomen, gebruik zal maken. PvdA-woordvoerderZijïstra is geen voorstander van de vergunningverle ning aan PZEM, zolang de vraag niet is beantwoord of de twee kerncentra les in ons land in gebruik blijven. Ook is nog niet onderzocht hoe het glas, bij eventuele opslag in de zout koepels, op zout reageert. „We zijn hier niet voor 50 of 100 jaar bezig, het gaat om consequenties voor eeuwen," zei hij woensdag tij dens overleg tussen de Kamercom missie van economische zaken en mi nister De Korte (economische zaken). Maar de minister hield Zijlstra voor dat opslag in zout voorlopig nog niet aan de orde is. „En over 50 a 100 jaar is onze materiaalkennis uiteraard veel uitgebreider dan nu." Winkelen in Middelburg vormt een aantrekkelijk alternatief voor de inwoners van Burgh-Haamstede en Reiiesse. Een sombere tendens in het onder zoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Noord- en Midden- Zeeland. De Kamer heeft de stand van zaken op Schouwen opgemaakt na één jaar Stormvloedkering. Tij dens een eerder verschenen rapport van het RBOI in Middelburg werd een inkomstendaling voorspeld voor de Schouwse b'edrijven. Maar zo somber is de Kamer niet gestemd. Dat kan aangetoond wor den aan de hand van een totaalbeeld van Schouwen (Duiveland en Brui- de en Renesse richt zich met na'me op de dagelijkse artikelen en is gericht op het toerisme. Voor de inwoners van beide plaat sen biedt het winkelapparaat van Middelburg een aantrekkelijk alter natief, maar een daarmee samenhan gende koopkrachtverschuiving heeft geen of nauwelijks invloed op het omzetniveau van het winkelapparaat van de Westhoek. De horeca is in het algemeen positief gestemd over de openstelling van de weg; dagbezoek uit Walcheren. Weinig ontwikkeling in de twee resterende gemeenten, Brouwersha ven en Middenschouwen. De winkels hebben daar een sterk lokaal verzor gend karakter. Er hebben zich in 1988 geen ingrijpende verschuivingen voorgedaan in het omzetniveau. Con form de landelijke ontwikkeling in plattelandskernen zijn het in Brou wershaven en Middenschouwen met name de food-bedrijven, die hun om zet vorig jaar zagen dalen. 6 APRIL 1989 Nr. 24519 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Enkele buien Half tot zwaar bewolkt. Enkele buien. Minimumtemperatuur onge veer 3 graden. Middagtemperatuur rond 10 graden. Wind uit zuidwest tot zuid, matig, aan de kust en op het I Js- selmeer af en toe krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 10 april Zaterdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 3 Zondag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: oost 2 Maandag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 7 april Zon op 07.01, onder 20.24 Maan op 07.06, onder 23.01 Eerste Kwartier: 13 april (01.13) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een van de Alpen afkom stige depressie passeerde de afgelo pen nacht ons land en ligt donderdag avond bij de Engelse oostkust. Dit lagedrukgebied verwijdert zich het komende etmaal langzaam verder naar het noordwesten maar bepaalt de komende 24 uur nog volledig ons weer. Het systeem veroorzaakt bij ons een matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Daarmee wordt tamelijk koude en onstabiele lucht aangevoerd. Naast een spaarzame opklaring kunnen in deze luchtsoort gemakkelijk enkele buien voorkomen. Overdag vormen deze buien zich vooral wat meer land inwaarts. Na een minimumtempera tuur van rond 3 graden blijven de maxirpa op vrijdag met zo'n graad of 10 nog steeds aan de lage kant. Tergend langzaam breidt een rug van hogedruk zich vanaf zaterdag in onze richting uit. Vooral op zondag en maandag gaat deze waarschijnlijk een weersverbetering brengen met wat hogere middagtemperaturen en meer zon. nisse zijn niet in het onderzoek opge nomen). Veertig procent van de de tailhandelzaken op Schouwen heeft haar omzet zien stijgen ten opzichte van 1987, terwijl 22% met een daling werd geconfronteerd. De Kamer noemt niet alleen de effecten van de weg over de kering, maar ook de ont wikkeling in de recreatie en het toe risme, de weersomstandigheden in 1988, de aantrekkende economie en de uitbreidingen/aanpassingen van het winkelpand. Ontwikkeling De Kamer heeft een specificatie ge maakt van de diverse ondernemers- groepen. Naast de negatieve ontwik keling bij de speciaalzaken in Zierik zee is er in de centrumgemeente ook een positieve ontwikkeling gaande. Met name de detailhandelzaken, die zich op het toerisme richten, hebben hun omzet zien toenemen. Vanwege het minder goede weer in de zomer van 1988 heeft Zierikzee haar naam als elk-weervoorziening „ten volle kuhnen onderstrepen", aldus de Ka mer. fn Burgh-Haamstede en Renesse is sprake van een overwegend positieve ontwikkeling van de omzet ais ge volg van een toename van het toe ristenbezoek vanuit Walcheren. Het winkelapparaat in Burgh-Haamste- DONDERDAG 145ste jaargang handeling in een overkoepelend sa menwerkingsverband. „Indien daar aan behoefte bestaat is de Kamer be reid initiatieven te ontplooien, die van belang zijn voor de totstandko ming van dit samenwerkingsver band". Advertentie ZIERIKZEE - Als gevolg van de la gere brandstofkosten is de elektrici teitsprijs met ingang van I april ge middeld 0,2 cent verlaagd. Daarmee is de prijs het laagst sinds 1979. Dat heeft de VEEN (Vereniging van Ex ploitanten van Elektriciteitsbedrij ven in Nederland) bekendgemaakt. De verlaging werkt met een zelfde bedrag door in de prijs die huishou dens voor elektriciteit moeten beta len. Door de verlaging komt de elek triciteitsprijs op zo'n 16,5 cent per kilowattuur. Vorig jaar was het tarief in het tweede kwartaal nog zo'n 17 cent per kwh. De precieze tarieven kunnen per distributiebedrijf enigs zins verschillen. Enquête Alle gegevens blijken uit een en quête, die de Kamer van Koophandel onder 100 bedrijven in voornoemde gemeenten heeft uitgevoerd. De Ka mer kan weliswaar een aantal feite lijke cijfers naast elkaar zetten, maar zegt niet aan te kunnen geven of de omzetontwikkeling trendmatig of structureel is. Voor de Kamer is het wel een feit, dat acties en initiatieven van individuele ondernemers welis waar te waarderen zijn, maar weinig soelaas bieden. Samenwerking lijkt ook voor de Kamer het magische woord. Bunde ling van de lokale detailhandelbelan- gen maakt het niet alleen mogelijk, dat de koopkrachtbinding van de ei- landelijke bevolking en de toeristen toeneemt, maar kan er tevens toe bij dragen wervend op te treden op Wal cheren, Goeree-Overflakkee en de Bevelanden. Belang In verband hiermee is het van be lang, dat de mogelijkheden onder zocht worden om te komen tot een verdergaande samenwerking tussen de lokaal opererende middenstands verenigingen. Daarbij moet aan de orde komen welke zaken en onder werpen zich kunnen lenen voor be- ZIERIKZEE - De Zierikzeese detailhandelzaken, die zich richten op de eigen bevol king hebben vorig jaar vaak omvangrijke omzetvermindering moeten incasseren. De Zierikzeese bedrijven, die zich eerder op het toeristisch publiek richten hebben hun omzet zien stijgen. Maar deze laatste groep moet zich zorgen maken over de eersten, omdat de eerstgenoemde speciaalzaken een belangrijk onderdeel vormen van een win kelcentrum. Op middellange termijn kan deze ontwikkeling leiden tot een ernstige uitholling van het Zierikzeese winkelcentrum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1