Prinses Juliana wordt tachtig jaar T42& Weinig vertier bij Mon Plaisir Kerkkoor Renesse geeft jubileum concert ZIERIKZEE - Het koningschap moge dan in de afgelopen jaren veel van zijn roman tiek en statig aureool hebben verloren, nochtans is de band die het Huis van Oranje aan het Nederlandse volk verbindt even hecht als in het verleden. Dat is in de eerste plaats de grote verdienste van prinses Juliana, die haar taak als staatshoofd met grote wijsheid heeft vervuld en steeds veel begrip heeft getoond voor de ingrijpende veran deringen, die zich ook in de Nederlandse samenleving voltrokken. Een gouden paar. Tijdens haar ambtsperiode zijn de laatste resten van het mytisch ko ningschap, dat ver van het gewone volk staat, verdwenen. Juliana was in alle opzichten een moderne vorstin, niet alleen in de vervulling van haar staatstaak, maar ook in haar onbevangen contacten met alle geledingen van het Nederlandse volk. Het constitutionele koningschap is ZIERIKZEE Zomerpostzegels De Stichting Comité voor de Zo merpostzegels start ook dit jaar weer de verkoop van zomerpostzegels, wenskaarten en geschenkartikelen. Het thema van de vijftigste jaargang is Varende monumenten. De serie be staat uit drie postzegels met een toeslag. De waarden zijn 55 30 ct, 65 35 ct en 75 35 ct. Ze zijn ont worpen door Mart. Warmerdam uit Amsterdam. De actie start dinsdag 11 april in het postkantoor te Zierikzee, waar mevrouw A. P. Doeleman-van der Valk de eerste zegels koopt. Een derde gedeelte van de totale omzet in Zierikzee komt dit jaar ten goede aan de Vereniging van Afasiepatiënten, afdeling Schouwen-Duiveland. Veiling Veilingbureau EVA houdt woens dag 5 april en donderdag 6 april een kunst-, antiek- en inboedelveiling in de Concertzaal in Zierikzee. Dit met medewerking van gerechtsdeurwaar ders R. Duym en F. W. J. van Veen. Op beide avonden begint de veiling om 19.00 uur. Rayonschoolraad De Protestants Christelijke Rayon schoolraad houdt dinsdag 11 april een voorjaarsvergadering in de Christelijke Scholengemeenschap te Zierikzee. De bijeenkomst is vooral bedoeld voor bestuursleden, onder wijsgevenden, medezeggenschapsra den, ouderraden en ouders van chris telijke scholen op Schouwen-Duive land. J. Verkerk houdt als pedago gisch medewerker van het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum te Hoe velaken een inleiding over het thema De Bijbel en het kind. De rayon schoolraad koos voor dit thema om dat het vertellen van Bijbelse verha len aan kinderen tegenwoordig geen eenvoudige zaak is. Op de scholen zijn steeds meer kinderen, die niet of nauwelijks met de oude verhalen in aanraking zijn geweest. Boekhandel De Vries is present met Bijbelse uit gaven. De vergadering begint om 19.45 uur Ledenvergadering Diabetes-Vereniging De afdeling Schouwen-Duiveland van de Diabetes-Vereniging Neder land (DVN) houdt donderdag 13 april haar jaarlijkse ledenvergadering in restaurant Mondragon in Zierikzee. Naast het huishoudelijk gedeelte, waarin onder andere vaststelling van het financieel verslag en de benoe ming van twee nieuwe bestuursleden, verzorgt Nordisk Nederland BV een presentatie over de insuline-pen. Dit is een hulpmiddel bij uitstek bij de insuline-toediening thuis en op reis. Het is de bedoeling dat er ook dit jaar weer een cursus diabetes in balans wordt georganiseerd. De vergadering in Mondragon begint om 19.30 uur. Rommelmarkt De jongerenafdeling van het Leger des Heils in Zierikzee houdt zaterdag 15 april een rommelmarkt ten bate van het zogenaamde Portugal- project. Achterliggende gedachte is, dat er in de achterstands/krottenwij ken van Lissabon en omgeving kar weitjes worden uitgevoerd en hulp wordt geboden daar waar nodig. Voor diep geworteld in de Nederlandse sa menleving. Het Huis van Oranje is nog even geliefd als toen Juliana na een officiële inhuldiging in de Nieu we Kerk te Amsterdam haar moeder, de onvergetelijke Wilhelmina opvolg de. Tijdens deze inhuldiging sprak de pas gekroonde vorstin over 'de grote liefde, waarmee ons volk mij tege moet treedt', een liefde die haar, naar zij hoopte, ook 'in tijden van tegen- dit project is al eerder een boeken markt en een oliebollenactie gehou den. De rommelmarkt is ónder de Beuze en duurt van 09.30 uur tot uiterlijk 16.00 uur. Wie spullen heeft voor de markt kan bellen met 01110- 12075. Zonnebloem De Zonnebloem heeft voor dinsdag 18 april weer een eendagsboottocht voor haar gasten van Schouwen-Dui veland op het programma staan. Een dagje het water op voor de aan huis of tehuis gebonden langdurig zieken en hulpbehoevende ouderen is op Schou wen-Duiveland inmiddels traditie ge worden. Het speciaal voor dit doel aangepaste Ms Scheldevallei biedt ruimte aan 150 gasten. Onder de vele vrijwilligers bevinden zich ook een arts en enkele verpleegsters. De Scheldevallei meert dit jaar aan 't Luitje in Zierikzee af en vertrekt om 09.00 uur met de rondvaart over de Oosterschelde. Wie inlichtingen wenst over de eendagsboottocht kan bellen met mevrouw Brull, 01110- 14192. CBTB-vrouwen De werkgroep CBTB-vrouwen in Zeeland heeft voor donderdag 20 april een excursie naar België op het programma staan. Om 08.15 uur ver trekt de boot van Vlissingen naar Breskens, waarna om 09.15 uur het infocentrum akkerbouw in Schoon- dijke wordt bezocht. Om 10.30 uur gaat de groep naar het geraniumbe- drijf Den Ouden Wal en om 12.30 uur wordt de lunch geserveerd in Tielt. Na een bezoek aan het Bulskampveld gaat de boot terug. Belangstellenden melden zich aan via 01171-1380 of 01170-2882. Kinderkledingbeurs Zaterdag 8 april is er in 't Kofschip te Zierikzee weer een kinderkleding beurs. Deze dag kan iedereen terecht tussen 10.00-12.00 uur. Er is kinder kleding te koop in de maten 86 tot en met 176. Vrijdag 7 april kan de kle ding bij 't Kofschip ingeleverd wor den tussen 19.30-21.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Jaarfeest In de Gereformeerde kerk te Haam stede houdt de plaatselijke CJV-club zaterdag 8 april haar jaarfeest. Het thema luidt Muziek. Er is een muzi kaal sprookje, de sokken ouverture en de musical het 'lelijke' kleine com- ponistje. In de pauze is er een verlo ting en een kinderverloting (altijd prijs). De opbrengst is bestemd voor het CJV-vluchtelingenwerk. Na de pauze verzorgt de 16 -club het to neelstuk Chef de buro. Het jaarfeest begint om 19.30 uur. KENESSE Toneel De toneelvereniging Op Drift houdt dinsdagavond 11 april om 20.00 uur haar jaarlijkse ledenvergadering in het dorpshuis van Renesse. Naast notulen en financieel verslag komen o.a. de keuzecommissie en de te spe len stukken in het volgend seizoen aan de orde. Bij de bestuursverkie zing zijn Rie Gilijamse en Dick Koo- man aftredend en herkiesbaar. spoed en verdriet', deelachtig zou worden. Het Nederlandse volk heeft deze hoop zeker niet beschaamd. Allerlei complicaties, verwikkelingen en pijnlijke gebeurtenissen, die de afge lopen jaren de gemoederen in bewe ging hebben gebracht, hebben niet kunnen verhinderen, dat het overgro te deel van ons volk niet alleen de monarchale staatsvorm is blijven KERKWERVE Zangdienst In de Hervormde kerk te Kerkwer- ve is zondag 9 april een zangdienst, waarin een hoofdrol is weggelegd voor de zangvereniging VZOS uit Oosterland onder leiding van J. Zuid geest. Organist is C. P. van Eek, vaste begeleider van het koor en organist in de kerk. Ds E. P. Mulder gaat voor en het thema luidt Mijn Here en mijn God. Dit naar aanleiding van Psalm 23. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. BROUWERSHAVEN ANBO De afdeling Brouwershaven van de prefereren, maar ook emotioneel sterk aan het Oranjehuis gebonden is gebleven. Het leven en de regeerperiode van prinses Juliana omspannen een tijds gewricht dat zonder meer als één van de meest turbulente episoden uit de wereldgeschiedenis kan worden ge kenschetst. Toen Juliana op 30 april 1909 in het paleis Noordeinde te Den Haag het levenslicht aanschouwde, heerste er in Nederland nijpende werkloosheid en honger onder grote groepen van de bevolking. Vijf jaar later breekt de Eerste We reldoorlog uit, vier jaar later wordt het koningshuis bijna het slachtoffer van een staatsgreep van TYoelstra c.s., daarna volgden enkele ernstige economische crises, bijvoorbeeld die van de dertiger jaren, in 1940 moest het koninklijk gezin uitwijken voor de Duitse Nazi's, in 1949 verliezen we Indonesië, daarna komen de verwik kelingen rondom de huwelijken van prinses Irene en prinses Beatrix. Kortom, de tijden van tegenspoed en verdriet, waarover de vorstin tijdens haar inhuldiging repte, hebben wel degelijk een stempel op haar leven gedrukt. Hoogtepunten Gelukkig heeft het leven van prin ses Juliana ook een groot aantal hoogtepunten gekend. Ibt die hoogte punten rekent zij ongetwijfeld ook zelf de tijd, dat zij in Leiden rechten studeerde, een studie die in 1927 be gon en in 1930 werd afgesloten. Een tweede mijlpaal in haar leven is haar huwelijk met prins Berahard van Lippe Biesterfeld. Na de officiële verloving in september 1936 wordt op 7 januari 1937 het jonge paar in de Haagse St. Jacobskerk in de echt ver bonden. Nieuw geluk werd Juliana in 1938 deelachtig, toen zij het leven schonk aan een dochter, prinses Beatrix. An derhalf jaar later schenkt zij het le ven aan een tweede dochter, prinses Irene. Deze naam was symbolisch. Het prinselijk paar wilde hiermee haar verlangen naar vrede tot uiting brengen. Maar kort daarna breekt de Tweede Wereldoorlog uit. Tien mei 1940 vallen de Duitse legioenen Ne derland binnen en het koninklijke Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen houdt dinsdag 25 april haar algemene ledenvergadering in de ach terzaal van de kerk aan het Boston plein. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. ZONNEMAIRE Plattelandsvrouwen De afdeling Noordgouwe van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen komt dinsdag 18 april om 20.00 uur bijeen in het dorpshuis van Zonnemaire. Mevrouw J. J. Koning van Langeraad, discussieleidster van de bond, komt praten over plooien en ontplooien in de bond. Ze houdt een inleiding over de maatschappelijke ontwikkelingen van 1945 tot 1985. Daarnaast wordt er gekeken naar de bond in die periode. gezin moet vluchten naar het buiten land. Juliana en Bernhard wijken uit naar het Canadese Ottawa, waarin 1943 prinses Margriet wordt geboren. Vijf jaar lang leeft het koninklijk ge zin gescheiden van het volk, dat haar zo dierbaar is. Pas in mei 1945 kan Ju liana met haar moeder de bevrijde zuidelijke provincies bezoeken, 2 augustus van hetzelfde jaar volgt de definitieve terugreis naar Nederland. Wanneer in september 1948 Juliana tot staatshoofd wordt gekroond, zit Nederland midden in de internatio nale verwikkelingen. In Nederlands- Indië, het grote koloniale gebied in de Oost, is de onafhankelijkheidsbewe ging aan de winnende hand. Eén van de eerste belangrijke rege ringsdaden van de vorstin speelt zich op 27 december 1949 af, wanneer zij in de Burgerzaal van het paleis op de Dam de zogenaamde souvereiniteits- overdracht tekent. Indonesië houdt op Nederlands gebied te zijn. In 1953 leeft de koningin intens mee met dat deel van onze bevolking, dat door de grote waterramp van 1 fe bruari wordt getroffen. Zij bezocht de betreffende gebieden. Grote beroering wekt in 1964 de verloving van prinses Irene met de Spaanse prins Hugh Charles, leider van de Carlistenbeweging. De emo ties rond de overgang van de prinses naar het R.K.-geloof, verhogen de tragiek van de gebeurtenissen. De koningin wordt nu op pijnlijke wijze geconfronteerd mef naar dubbele rol, die van staatshoofd en die van moeder. En na een uiterst rumoerige voor geschiedenis trouwt op 10 maart 1966 prinses Beatrix met Claus von Ams- berg. Weer laaien de emoties hoog op, die zich kristalliseren in een uitvoe rig Kamerdebat, dat door de televisie in alle Nederlandse huiskamers wordt gebracht. Fel zijn de discussies over de beruchte brief van de socia list Nederhorst, die schreef dat het koningschap in ons land 'een betwis te zaak' begint te worden. Fijnzinnige eenvoud Het Nederlandse volk zal aan ko ningin Juliana blijven denken als een vorstin, die met milde wijsheid en fijnzinnige eenvoud haar taak als staatshoofd heeft vervuld en daar mee de grondslag heeft gelegd voor een modern koningschap, dat oog heeft voor snelle veranderingen, die zich in de samenleving voordoen. SIRJANSLAND Zending De Zendingscommissie van de Ne derlandse Hervormde Kerk in Sir- jansland heeft vrijdag 7 april een avond voor Woord en Daad. De bij eenkomst omvat onder meer koor zang met medewerking van het Dui- velands Mannenkoor en orgelspel door S. Folmer. Het appèlwoord voor de Stichting Woord en Daad wordt uitgesproken door J. Dankers. De lei ding is in handen van de plaatselijke predikant ds H. J. Boer. Het is voor de eerste keer, dat een koor in dit kerkgebouw kan optreden, dankzij de onlangs gerealiseerde uitbreiding. De muzikale avond begint om 20.00 uur. MIDDELBURG Expositie Zaterdag 8 april gaat in het gebouw van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland aan de Kuiperspoort in Mid delburg een expositie van start van werk van Jan van Leeuwen. Dit on der de titel Structures of desire. De expositie is te zien tot en met 21 mei en is van dinsdag tot en met zaterdag dagelijks te bezichtigen tussen 13.00 en 17.00 uur. RENESSE - Om het feit van het 25- jarig bestaan feestelijk te gedenken verzorgt het Nederlands Hervormde Kerkkoor Renesse zaterdagavond 15 april een jubileumconcert in de eigen kerk. Deze avond, die om 20.00 uur begint is voor iedereen gratis toegan kelijk. In de afgelopen 25 jaar heeft het koor verscheidene dirigenten gekend. Al weer ruim 13 jaar wordt met veel plezier en ijver gezongen onder lei ding van de huidige dirigent, Janny Lemsom-Daane. Tijdens de jubileumuitvoering zul len de toehoorders naast bijdragen van het Kerkkoor Renesse ook kun nen luisteren naar het Smalstads mannenkoor onder leiding van Jan Wesdorp. Dit koor was al eerder in Renesse te beluisteren. Het concert biedt een gevarieerd programma met liederen in ieder genre. Naast enkele bekende num mers als het bondslied en psalm 150 van M. L. McPhail komen er ook heel andere stukken aan de orde. Zo staat onder meer de Kantate psalm 105 op het programma. Dit werk werd ook 20 jaar geleden reeds door het toen malig koor uitgevoerd. Destijds werd voor de uitvoering daarvan steun ver leend door leden van naburige koren. Nu worden de solopartijen gezongen door eigen koorleden. Eveneens uit het oude repertoire is De vreemdeling van Galilea van mrs. C. H. Morris. Evenals het stuk With the sound of trumpets, dat een keer eerder door het koor werd uitge voerd. De trompet wordt hierbij bespeeld door Jan Piet van de Hoek en Kees Groenleer verzorgt de orgel begeleiding. Samen met het Smalstads mannen koor wordt gezongen Pharisaer und Zollner. Solisten hierbij zijn Han Wesdorp en Kees van Dis. De kantate van Passie tot Pasen beleeft op deze avond zijn première. Dit werk werd speciaal voor deze gelegenheid ge componeerd door oud-dirigent Jan Schouls. De bijbehorende teksten werden geschreven door Jan Groen leer. De solisten van het Kerkkoor Re nesse die in de loop van het program ma te beluisteren zullen zijn zijn de dames Bien Dorreman, Corrie Mol en Riet Groenleer en de heren Hans Boer, Cor Jonker en Ton Kranen donk. Na afloop van het concert bestaat de gelegenheid het jubilerende koor toe te spreken. De sfeer van Schuddebeurs SCHUDDEBEURS - Schouwen is een land van grote tegenstellingen. Dat bleek opnieuw tijdens de afgelopen zonnige paasdagen. Bij de Brouwersdam zou men zich haast in Scheveningen wanen, zo druk was het daar. Drie tot vier rijen dik stonden caravans en auto's schots en scheef op het zandoverstoven dijktalud geparkeerd. De zongenieters waren bij duizenden te tellen. De Tweede Wereldoorlog eiste om te beginnen haar tol. Er is in de periode 1940-1945 flink gekapt en gesnoeid; er bleef in 1945 een grote ravage achter. Kwam men vervolgens in het rustieke Schuddebeurs terecht dan was de tegenstelling onnoe melijk groot. Hier was het bijna volstrekte rust. Wel waren er en kele tientallen wandelaars die juist van die alom aanwezige stilte kwamen genieten en te profiteren van het royaal aanwezige groen. Grote borden kondigden echter aan dat er voor die unieke gordel van groen zo dicht bij Zierikzee opnieuw groot gevaar dreigt Hoog geboomte en veel struik gewas hebben eeuwenlang sterke aantrekkingskracht uitgeoefend op de ingezetenen van Zierikzee. Met name tijdens de 18de eeuw hebben talrijke leden van het ste delijk regentenpatriciaat fraaie buitens gebouwd in die lommer rijke omgeving. Omdat het grond bezit van de vermogende families vaak gedurende lange tijd onver deeld bleef kon de natuur on gestoord haar gang gaan. De kosten van onderhoud wer den uiteraard grotendeels gedra gen door de voorname bewoners, maar ook de „gewone man" kreeg gelegenheid om te genieten van de romantische omgeving. In 1929 schreef iemand in „Ons Zeeland": „Schuddebeurs is prachtig, vooral bij avond wanneer de maan schalks de vrijende paartjes zoo tusschen de boomen door tracht te begluren". Velp Velen noemden Schuddebeurs wel het Velp op Schouwen. Iedere aantasting van de oude karakte ristieke beplanting werd dan ook als groot verlies ervaren zoals blijkt uit de navolgende publika- tie, eveneens uit de twintiger ja ren: „Op de buitenplaats Heester- lust te Schuddebeurs onder de gemeente Noordgouwe zijn dezer dagen een dertigtal zware iepen- boomen geveld, welke moesten verdwijnen voor de aanleg van den breeden weg die van Zierikzee naar Brouwershaven zal worden aangelegd. Thans is men bezig nog een groot aantal boomen te rooien op 't „Zeeuwsch Velp" en wel van af de Oude Tol tot aan den hoek van de groote buitenplaats Mon Plaisir. Een groot aantal linden en ook enkele majestueuze kastanjes zul len moeten vallen waardoor voor deze mooie boschrijke omgeving, eenmaal het buitenverblijf van Zierikzeesche magistraten of adel lijke families een groot deel van haar natuurschoon verloren gaat". De auteur van dit verhaal-in- mineur maakte zich destijds druk om enkele ingrepen in het bosbe- zit die wij thans als minimaal zou den bestempelen. Er zou nader hand veel groter onheil plaats vinden. Het zou trouwens veel erger worden. De arme bosgrond bleek goud waard te zijn. Wie zou hier in deze rustieke omgeving niet een villa of woning willen hebben. Makelaars en aannemers hebben spoedig het gat in de markt ge zien. Al te veel natuurschoon is voor huizenbouw opgeofferd. Men zou zeggen, nu is het wel ge noeg geweest. Maar nog is de uitverkoop van het onvervangbaar natuurschoon in Schuddebeurs niet ten einde Een nieuw project is opgezet on der de welluidende naam Buiten plaats Schuddebeurs. Niet minder dan zesenveertig kavels onver vangbare bos- en weidegrond wor den aan de man gebracht: „Van el ke kavel mag een bijzonder groot grondoppervlak worden be bouwd, naar eigen inzicht in te vullen". Als men dan leest dat ie dere kavel gemiddeld vierduizend vierkante meter groot is dan be seft men al gauw dat opnieuw op het schilderachtige Schuddebeurs een grote aanslag wordt gepleegd. De verkopers van dit uniek ter rein zijn zich de grote betekenis van deze lokatie ter dege bewust: „de omstandigheden in deze groe ne gordel van Schouwen-Duive land, schitterend gesitueerd in het landschap maken het wonen op Buitenplaats Schuddebeurs bui tengewoon aantrekkelijk. Het is spijtig om te moeten vaststellen, dat de makelaars in dit geval vol ledig de waarheid hebben gespro ken. Eigenlijk zou het zo moeten zijn, dat particulieren, al dan niet in verenigingsverband (Stad en Lan de, wees toch eindelijk eens waak zaam!) de gronden zouden moeten opkopen. Een actie om de beno digde gelden bijeen te brengen is zo gestart. Er was tijdens de paasdagen bij Mon Plaisir inderdaad weinig ver tier, maar er heerste een zalige rust die door velen als kostbaar medicijn in een jachtige samenle ving wordt ervaren. Wiebe Keikes Het rustieke Schuddebeurs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 6