DE VIER WINDEN slotconcert Ars middeleeuwse stijl Feestelijk Musica in Sketches in Oosterhof Pasen in Etzdorf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 april 1989 Nr. 24S18 5 OOSTERLAND - Er werd weer heel wat afgelachen in dorpshuis de Oosterhof te Oosterland. Voor het 19e achtereenvolgende jaar organi seerde de Oranjevereniging Oosterland daar een gevarieerde avond on der de titel Breng eens een zonnetje. Amateurs uit de regio zetten hun beste beentje voor met het opvoeren van sketches, kleine toneelstukjes en het maken van muziek. Toen de Oranjevereniging 19 jaar geleden met Breng eens een zonnetje begon was het evenement vooral bedoeld voor ouderen. Maar in de loop van de jaren groeide de populariteit van de bijeenkomst zodanig dat Breng eens een zonnetje nu door belang stellenden in alle leeftijden wordt bezocht. De Oosterhof zat vol en er werd flink gelachen om de capriolen die op het toneel werden uitge voerd. Woensdag 5 april Nederland 1 10.00 uur Vrouw-zijn, praatprogram ma. 10.45 uur TV-fruitmand, programma met bekende geestelijke liederen. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur God verandert mensen, praatprogramma. 10.00 uur Ronduit muziek, muziek programma. 16.10 uur De natuur van Noord- Amerika, documentaire. 16.35 uur Lassie, serie. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.45 uur Tijdsein Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.30 uur Jody en het hertejong, te kenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.19 uur Ronduit radar, jongerenma gazine. 19.45 uur Bunkeren, Sir Geoffry en Smyrna interviewen een bekende Ne derlander. 19.55 uur De Campbells, Canadese se rie. 20.20 uur De natuur bespied, film verslag over de levenswijzen van de poolvos en bizon. 21.16 uur Met muziek 't land door, muzikale ontmoeting met de trom pettist Piet Knarren, het Orkest Psal ter en de groep Voice. 21.45 uur Gods smokkelaar, portret van Anne van der Bijl. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 23.10 uur Toren van Babel, vanavond. Debat over de vraag wat de nieuwe euthanasie-wet aan de bestaande si tuatie zal veranderen. 23.45 uur Tenslotte, slotwoord van de heer J. J. Frinsel. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur My little pony, tekenfilmse rie. Afl. 1. 16.10 uur Mijn eerste keer, serie pro gramma's waarin ervaringen en emo ties van kinderen die voor het eerst iets meemaken centraal staan. Van daag: Zwemmen. 16.35 uur B.O.O.S.! Kinderprogram ma. 17.05 uur Buck Rogers, serie. 17.55 uur Nationale ideeënbus, pro gramma met uitvindingen en ideeën van kijkers. 18.40 uur Countdown, popprogram ma gepresenteerd door Wessel van Diepen. 19.25 uur Family ties, Amerikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Miami Vice, Amerikaanse serie. 21.20 uur Nederland te kijk, hoogte punten uit shows van Seth Gaaike- ma. 21.50 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. 22.35 uur In Concert:. It's only rock 'n roll, muziekevenement. 23.25 uur Pin up club, erotisch maga zine. 00.06 uur Journaal. Nederland 3 08.55,13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 9.00 uur Aardrijkskunde dichtbij buis. Les 1. 9.30 uur Geestelijke stromingen: De Islam. Les 1. 10.00 uur Lief en leed. Les 5. 10.30 uur Nederland na 1945. Les 1. 15.00 uur Studio Sport. Wielrennen: Gent-Wevelgem. 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Vluchtelingen. Afl. In af wachting. 18.30 uur Ouderenwijzer, praktische informatie voor alle 55-plussers. Les 1. 19.00 uur Het klokhuis 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Avondvoorstelling: Boka Sarantonio, tv-film 21.53 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Avondprogramma kan gewijzigd worden i.v.m. voetbal. BRT 1 14.15 uur Schoolslag, spelprogramma voor de jeugd. Herh. 14.55 uur Juke Box 15.05 uur Arnold, Amerikaanse serie. 15.30 uur Sociale zekerheid: Van de wieg tot het graf. Herh. 16.00 uur Candy, Candy, tekenfilmse rie. 16.20 uur De smurfen, tekenfilmse rie. 16.45 uur Nonni, 6-delige IJslands Duitse jeugdserie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 130, herh. 18.05 uur Merlina, detective-reeks voor kinderen. Afl. 31. 18.35 uur Kilimanjaro, nieuwsmaga- zine voor jongeren. 19.00 uur Mode '89 19.25 uur Mededelingen, program ma-overzicht 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Een zaak voor twee, West- duitse detectiveserie. Afl. 40. Aansl. Nationale Loterij. 21.00 uur IQ, kwis met denk- en weet- vragen. 21.30 Wie schrijft die blijft. Maande lijks literair magazine. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws Aansl. Paardenkoersen 22.45 uur Container, praatprogram ma over beschaving. 23.45 uur Coda: ,,De wroeging" van Jorge Luis Borge§ in een vertaling van Robert Lemm. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 712 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Sportavond met o.a. samen vatting van de wielerwedstrijd Gent- Wevelgem. 1 Aansl. verkeerstip. Donderdag 6 april Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.01 uur Neighbours, Australische serie. 16.24 uur Kermis der ijdelheid, 16- delige Engelse serie. Afl. 5. 16.54 uur TV-Werkjournaal, magazi ne. 17.19 uur Het tropisch zwemparadijs van Billy Muis, tekenfilm. 17.30 uur Journaal. 17.45 uur Achter het nieuws, actuali teitenprogramma. VARA's kindermenu: 18.02 uur De avonturen van Teddy Ruxpin, tekenfilmserie. 18.24 uur De Snorkels, tekenfilmse rie. 18.36 uur Boes, tekenfilmserie. 18.47 uur Popeye, tekenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.21 uur Een klas apart, comedyse rie. 19.51 uur Natuurmoment. 19.56 uur De sprookjesverteller, 9- delige Engelse serie. Afl. 6. 20.20 uur Lingo, spelprogramma. 20.44 uur Sonja op donderdag, praat programma. x 21.34 uur Cagney Lacey, politiese rie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Impact, biotechnologie. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.45 uur Kokkerellen, culinair pro gramma. 16.05 uur AVRO Service Salon, geva rieerd magazine. 17.41 uur Airwolf, Amerikaanser se rie. 18.25 uur David, de kabouter, teken filmserie. 18.56 uur Donderslag, jeugdmagazi- ne. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Beppie, 13-delige serie. Afl. 6. 20.55 uur Hart van goud, 7-delige se rie over mensen die zich hebben inge zet voor anderen. 21.48 uur Opsporing verzocht. 22.30 uur L.A. Law, Amerikaanse se rie. 23.20 uur Op het Binnenhof, politiek magazine. 23.50 uur Ontdek je plekje, vandaag: Sloten. Herh 00.06 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.30 uur Aardrijkskunde dichtbij huis. Les 1. 10.00 uur Science topics. Les 6. 10.30 uur Omrop Fryslan Edukatyf. Vier programma's over beroepen. Deel 1: De wijkverpleegkundige. 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Paspoort, programma in het Servokroatisch en het Neder lands. 18.15 uur Paspoort. 18.30 uur De planeten. Les 7. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Vreemden op het land, film over weidevogelbescherming in Noord-Holland. 20.55 uur Hartzeer, korte speelfilm van Jan van den Berg. 21.40 uur Uit de kunst, kunstrubriek. 22.07 uur Kwartslag. Vandaag: Klein mankement geen bezwaar, 4 pro gramma's waarin Ageeth Scherphuis gesprekken voert met gehandicapte mensen, die te maken hebben met on begrip voor hun seksuele verlangens. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentair programma. 22.55 uur Thema's bij de Ramadan. Deel 1. 23.40 uur nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.00 uur Arnold, Amerikaanse co medyserie. 15.25 uur 60-plus. Herh. 16.05 uur De drie wijzen. Herh. 16.45 uur 50 prijzen van Jos Ghysen. Herh. 17.30 uur Black Beauty, Britse jeugd serie. Afl. 26. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 131, herh. 18.05 uur Plons, Plons en de zilver den. Herh. 18.10 uur Kung Fu, Amerikaanse se rie. 19.00 uur Juke Box 19.10 uur Uitzending door derden. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Felice, quiz waarin twee duo's spelen op vierentwintig televi sieschermen. 20.35 uur Panorama. 21.30 uur Blauw bloed, Amerikaans/ Duitse serie. Afl. 5. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur De Amerikaanse eeuw, 6- delige Canadese documentaire-serie. 23.35 uur Coda: Der Nachtgang, van R. Strauss door Chaterine Van Loo, piano en Louis Landuyt, bariton. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 713. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Bastille, Nederlandse speelfilm uit 1984. 21.40 uur EK Basketbal vanuit Mün- chen, samenvatting van de finale. 83 Aan 't grafje stond ik in feite ook alleen, al had ik mijn arm door Geurts arm gestoken Wat ook niet gemoogd had volgens de mensen hier. Toen merkte ik niets, God had mij uitgeheven boven al die kleine dingen. Nu zie ik 't duidelijk, ik stond daar alleen. De naam van 't kind wordt ook nooit meer tussen ons genoemd. Ook in mijn verwachting sta ik alleen. We zijn nooit werkelijk een drie-eenheid geweest. Vreemd hoe zal dat in de eeuwigheid gaan! Denkt Geurt daar wel eens aan? Ik weet 't niet. En toch leven we ons le ven van man-en-vrouw". Langzaam knoopt ze de bandjes van de portefeuille los, legt de ene te kening op de andere, zelf verbaasd, dat 't er zoveel zijn. Bij de derde grijpt het haar al aan; ze zoekt een potlood uit haar tasje en begint een schaduw aan te dikken. Ze verwon dert zich erover, dat de band tussen haar hart en dit bijna vergeten werk zo krachtig en levend is gebleven. Dat onuitroeibaar de lust is, om het weer op te nemen, voort te zetten. Waarom eigenlijk niet! Geurt heeft geen recht En voor haar zou het vrijmaking betekenen, vreugde, zon! Ontsnappen aan de molenschaduw; vernietiging van haar molencomplex. Hoeveel sterke zal dit betekenen voor Geurt, de jongen, haar vleesge worden hunkering! Zij wil! En de jon gen móet! Vastbesloten sluit Thea de porte- Door M. A. M. RENES-BOLDINGH feuille en legt hem weer onder de pa perassen. Ze kijkt het molenpad af. Geurt komt er nog steeds niet aan. Zo zijn de mensen hier. Eerst duurt het lang, eer ze aan 't zakelijke toe zijn; dan komt 't zakelijke, en daarna het buurten. Dan wordt er politiek ge maakt of gebroken; ook worden er soms mensen gemaakt of gebroken. Overal ter wereld schijnt het breken de mensen beter te liggen dan het bouwen, overal, waar niet de liefde van Christus heerst. En aan naar bed gaan denkt geen sterveling op een avond als deze. Zelfs de kinderen zijn nog op en spelen buiten. Thea neemt haar breiwerk weer op en dwingt haar gedachten in Hanne- kes richting. Zou er al actie zijn daar ginds? Als 't kind 't maar niet te zwaar krijgt! Gelukkig neemt ze de dingen nuchter op. Die Marijke toch! Zo'n nest! Hannekes kind moet een jongen zijn, een kleine Geurt! De oplossing van 't probleem! Thea glim lacht tegen het blonde kind, dat deze middag haar leven is binnengespron- gen. Ze is welkom. Marijke! 't Leven zet zicb voort, ondanks alle proble men en complexen. God heeft er on eindige krachten in gelegd. Thn goe de. Ja, ten goede. Daarvoor is Hij: God! Glimlachend droomt ze verder. Geurt, Marijke, Hanneke, de ba by En dan roept een dwaas, klein kin derstemmetje achter haar stoel: „Oma! Omaatje!" Als door een wesp gestoken keert Thea zich om. En dan lachen ze alle bei, Jacob Hissink en zijn dochter. Om de grap van 't ogenblik en om de vreugde van dit weerzien en Jacob Hissink beluistert in deze gulle lach meteen, dat de noodvlag nog lang niet in top is gehesen. „Vader! roept Thea. In haar stem ligt de erkenning van het wonderge- beuren: zij riep en hij kwam. „Ja, ja, ja", beaamt Hissink. „Geef me eerst wat te eten en te drinken, kind; daarna kunnen we praten, ten minste, als dat nog nodig is". Meteen is Thea de zorgende huis vrouw. „U zult moe zijn; vanmorgen nog gewerkt op het Heersholt „Vanmiddag een brief gepost aan mijn dochter Thea „Ook dat nog? Dan gaat u er nu heel gauw bij zitten. Ja, die stoel is makkelijk. Hang de jas maar over de leuning, vader. Dat dikke ding! Bij zo'n temperatuur! En nu wat anders. Wat wilt u hebben? Koffie is er. Een paar sneden brood erbij? Een warme hap kan ook. Tben 't etenstijd was. was u niet meer thuis. Tben zat u in de trein. Of in de bus". „In een prachtige luxeauto zat ik. Denk niet te min over je oude vader, Thea". (wordt vervolgd) De speellieden van Voorne. ZIERIKZEE - Het concertseizoen van Ars Musica wordt zaterdag 8 april op feestelijke wijze afgesloten door middel van een poortconcert in middeleeuwse stijl. Evenals enige jaren geleden vormt de historische Nobel- poort weer de sfeervolle entourage voor een optreden van een speelgroep, ditmaal de Speellieden van Voorne. Dit ensemble bestaat uit musici die zich hebben gespecialiseerd in oude muziek, nl. Barok, Renaissance en Middeleeuwse muziek. Zij brengen deze muziek in een wisselende muzi kale bezetting. De specialiteit van dit ensemble is de tijd tussen 1200 en 1650, de tijd van de rondreizende speellieden, oorspronkelijk minstreels of troubadours geheten, die vanuit Spanje en Frankrijk tot in onze streken rondtrokken. Zij brach ten het laatste nieuws en zorgden voor passende muziek op kermis en bruiloft, begrafenis en feestmaaltijd in kasteel, klooster en op de dorpspleinen. Het ensemble bestaat uit Marjan van der A, Ad Smit, Rita van Weerd- Duijvestijn, Merlijn van Weerd en Ed van Weerd. Allen volgen momenteel nog hun beroepsopleiding op hun in strumenten), maar volgen ook stages middeleeuwse muziek en uitvoe ringspraktijk bij diverse bekende uitvoerders van oude muziek. De con certgevers zijn gestoken in histori sche kostuums en spelen op groten deels zelf gebouwde kopieën van instrumenten als vedel, rebec, psalt- wer, luit, cornamuse, schammei, kromhoorn en draailier. Tijdens het concert wordt een mon delinge toelichting op de muziek ge geven. Het programma volgt min of meer de chronologische ontwikkeling van de religieuze middeleeuwse muziek naar de wereldlijke veelstemmige Renaissance-muziek. Uit de Carmina Burnana, de Cantigas de Santa Ma ria, de Musical de Palacia, de Cancio- nera de la Colombina en andere be langrijke bronnen is een keus gemaakt waaruit o.a. blijkt dat de middeleeuwer heel menselijk, ook wel spottend met zijn kerkmuziek omging. Indrukwekkend is ook de 12e en 13e-eeuwse muziek uit de tijd van de Katharen in Zuid Frankrijk, die een eigen religieus christelijke cultuur hadden, afwijkend van de leer van Rome. In het laatste deel van het programma worden zowel Engel se Consortmuziek als zestiende eeuwse Nederlandse muziek en spot liederen ten gehore gebracht waaron der liederen uit het Antwerps Lied boek. Het slotconcert van Ars Musica is uiteraard toegankelijk voor de abon nementhouders. Daarnaast is het ook voor anderen mogelijk dit concert mee te maken. Vanwege de beperkte plaatsruimte in de Nobelpoort kun nen er om teleurstelling te voorko men ditmaal alleen in voorverkoop losse kaarten verkocht worden. De voorverkoop vindt plaats op vrijdag 7 april van 10.00-11.00 uur in de Zeeuwse Muziekschool. Men kan in dat uur ook telefonisch kaarten reser veren, 01110-12169. Op de avond zelf is het niet mogelijk om nog kaarten te krijgen. Het concert begint om 20.00 uur. Na een dagreis met de auto kwa men we 's avonds in Etzdorf aan. Etz dorf is klein, zo klein zelfs dat het nauwelijks op een landkaart te vin den is. Het dorp ligt wat hoger dan het nabij gelegen industriestadje Ei senberg. Als vanouds besteeg onze auto al zuchtend en trillend de met kinderkopjes uitgeruste helling van de heuvel en juist dat gaf ons het ver trouwde gevoel weer in de DDR te zijn. Toen we amper bij ons gastgezin gearriveerd waren stond de jonge pfarrer van de Lutherse gemeente al voor de deur. ,,Wil je morgen in de paasdienst spelen?" en zonder na te denken zei ik „ja". Ik dacht aan en kele jaren terug toen ik in een nabij gelegen dorp ook een dienst had be geleid. Naast de aanwezige Schou- wen-Duivelanders bestond toen de dienst uit drie oude vrouwen, een harmonium en een pfarrer in toga. Maar ditmaal zou ik op een kerkor gel mogen spelen. In de wintermaan den kwam ae kleine gemeente samen in een gemeentezaal maar het Paas feest moest toch in de kerk plaats vinden met medewerking van het kerkorgel. „Hoe is het eigenlijk met het or gel" vroeg ik nieuwsgierig. Het ant woord was niet hoopvol. Het kerkje is door de kleine groep gemeentele den zelf gerestaureerd maar voor het orgel is er geen geld. Hoeveel re gisters kan ik gebruiken?" en het antwoord luidde Waarschijnlijk één..." Vroeg in de morgen liep ik naar het nabijgelegen kerkje om het orgel te gaan proberen. Na de storm van Goe de Vrijdag deed de natuur volop mee in de paasliturgie. Vogels zongen en de aanstekelijke paaszon ontlokte aan het dorp dat soms zo'n sombere indruk kan maken een vriendelijke glimlach. Her eerste doel in de kerk was het orgel. Twee deurtjes be schermden de klavieren maar wat viel er eigenlijk nog te beschermen? De toetsen van het bovenste klavier waren ingezakt en met geen moge lijkheid naar boven te krijgen. De houtworm had vrij spel. Hier en daar was een knop gewoon afgebro ken en één hing er geknakt als een boomtak omlaag. Voorzichtig pro beerde ik hoeveel van de ongeveer twintig registers in staat waren ge luid te geven en tot mijn verbazing kwam ik tot vier. De orgelpijpen wa ren sinds lang niet meer gestemd en sommige toetsen gaven helemaal geen geluid of een geluid dat er ei genlijk niet zou moeten zijn. Al spe lend had ik niet door dat er drie kin deren achter m'n rug stonden. Twee meisjes en een jongen. Eén meisje had een viool bij zich. Sinds kort had ze vioolles en voor het eerst zou zij een lied in de kerk spelen. De andere twee kinderen vormden een koor, zij zouden samen een lied zingen. Ter wijl het meisje met de viool het lied probeerde en voorzichtig zocht naar elke volgende toon moest ik even aan Zierikzee denken. Voor het eerst sinds vijftien jaar ben je met Pasen weg en die vorige keren heb je ge werkt met koren, kinderkoren en prachtige orgels en nu zit je hier in Etzdorf op een vervallen orgel, het koor bestaat uit twee kleine kinde ren en de instrumentale kantorij is een meisje dat pas enkele maanden viool speelt. Toen is het feest begonnen. De klokken begonnen te luiden en het orgel zette in met een halleluja voor drieëneenhalf ontstemd orgelre gister. We zongen het oude Christ ist erstanden waarna de pfarrer al zin gend de liturgie inzette en de kleine gemeente steeds weer zingend ant woordde. Als vanouds golfde de ge zongen liturgie heen en weer. De twee kinderen zongen met heldere stemmen een psalm en het meisje met de viool speelde het lied voor. In het begin lukte het niet zo maar de tweede regel ging helemaal goed. Zo probeerden we met alle gebrekkige middelen die we als kleine mensen in handen hadden er toch iets van te maken. Pas na afloop besefte ik wat dit al les bij de mensen los had gemaakt. Het is geen uitzondering als er hele maal geen orgelspel is. De gezongen liturgie wordt nooit begeleid. Ook voor en na de dienst is er geen or gelspel. De hoogbejaarde man die als enige in staat is liederen enigszins te spelen beperkt zich alleen tot de lie deren zelf. De voorspelen waarmee ik uit gewoonte de liederen inleidde bleken helemaal niet meer gewoon te- zijn. Drieëneenhalf ontstemde orgelre gisters waren in staat mensen te ont roeren en mee te werken aan een vreugdevol paasgebeuren. Wie eenmaal in de DDR geweest is komt anders terug, loopt anders door de winkelstraten van Zierikzee. Je beseft dat wat wij zo gewoon vinden ergens anders luxe is, wellicht onbe taalbaar of waarschijnlijk onver krijgbaar. Ons kopje koffie is echt niet zo gewoon, evenals de sinaasap pels en de tros bananen. Aan die rij van artikelen kan ik vandaag toe voegen dat zelfs een gewoon voor spel voor een lied luxe kan zijn. An deren blijken intens dankbaar te zijn voor wat wij normaal vinden. Wel licht zijn ze dankbaarder dan wij ooit geweest zijn. Zo waren we bij elkaar in het kerk je van Etzdorf, een klein dorpje in een communistische wereld. De kerk was vol. Er waren er wel dertig. Het was een dagreis ver. Het was in een dorp, een vlek. We waren in Etzdorf of eigenlijk Emmaüs. Het was Pasen. MARZAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5