Afrikaanse klanken Eilandelijke voedselactie voor noodlijdend Roemenië 'Sinds de oud-p^pierprijs stijgt halen we veel minder op dan eerst' Zierikzee is weer een aanwinst rijker Nieuwe kotter Bru 8 Uitwisseling staat centraal op éénakter- festival in Concertzaal Zierikzee Zeeuws Mannenkoor verzorgt vrijdag 14 april een concert in de Nieuwe Kerk 4 ZIERIKZEE - Wie vrijdagavond een bezoekje aan de Driehoek in Zierikzee heeft gebracht, weet dat de hier gehuisveste asielzoekers zich ondanks alle beperkingen toch redelijk weten te vermaken. Óp eigen initiatief heeft een aantal asielzoekers van Zaïre een bandjegeformeerd en Afrikaanse muziek ten gehore gebracht. Eigenlijk bedoeld voor de Zierikzeese bevolking, maar het eerste en misschien enige optreden trok toch met name vrijwilligers, die de asielzoekers tijdens hun tijdelijke verblijf ondersteunen. Pakistaanse asielzoe kers tekenden deze avond voor een pittig hapje, waarmee Zierikzee dus een opmerkelijk intercultureel avondje beleefde. Het asielzoekers-team van de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening heeft de gas ten onderdak geboden voor hun optreden. In het vervolg zal de organisatie door de asielzoekers zelf gedra gen moeten worden. Er zijn inmiddels stemmen opgegaan, dat het optreden mogelijk een vervolg krijgt in jeugdsoos Brogum. ASV Brouwershaven verontwaardigd over concurrentie van andere verenigingen BROUWERSHAVEN - De leden van de Algemene Sportvereniging Brouwershaven zijn verontwaardigd. Al veertien jaar lang halen zij in de kern Brouwershaven elke eerste zaterdag van de maand oud papier op. Met een tractor plus aanhangwagen. In weer en wind. Met da lende en stijgende papierprijzen. En in dat laatste zit hem de kneep. Nu de papierprijzen, na een lange periode waarin niet meer dan een a anderhalve cent voor een kilo werd betaald, weer aantrekken haalt de ASV Brouwers haven minder papier op. Volgens vice-voorzitter A. Lievense komt dat omdat de stijgende papier prijzen twee andere instellingen en een vereniging in Brouwershaven hebben geïnspireerd om ook oud pa pier te gaan ophalen. Namen wil hij niet noemen. ,,Je kan het ze niet ver bieden. Ze rijden niet langs de stra ten om papier op te halen zoals wij. Want ASV is de enige die daarvoor vergunning heeft. Ze vragen aan de buurvrouw en soms bij mensen in een hele straat of ze het papier voor hen willen bewaren. Dat slaan ze op en een keer per half jaar wordt het ver kocht". Tonnen papier Het lijken maar kruimeltjes die worden afgepikt, maar volgens Lie vense scheelt het ASV Brouwersha ven toch gauw vele tonnen papier. ,,Als ze dat zo met zijn drieën doen wordt de spoeling dun voor ons. We merkten de laatste tijd dat we veel minder papier ophaalden. Er waren straten waar helemaal niets meer stond". Een gang van zaken die ook demotiverend werkt voor de vrijwil ligers die het oud-papierwerk al ja ren doen volgens de vice-voorzitter. ,,Het is toch iedere maand weer een hele organisatie. Als je dan een hele ochtend rondrijdt en weinig ophaalt zeggen ze al gauw waar doen we het eigenlijk voor". ASV Brouwershaven nam de taak om oud papier op te halen veertien jaar geleden over van de Brouwse be- jaardensoos. „Sindsdien hebben we nog geen maand overgeslagen. We zien het als onze taak en verantwoor delijkheid om oud papier op te ha len. Ook bij minder prettige omstan digheden". De gemiddelde 'oogst' is zo'n 50.000 a 60.000 kilo per jaar. Tot voor kort ontving ASV daarvoor an derhalve cent per kilo. Ongeveer 900 gulden per jaar. Nu de prijs is geste-' gen tot vier a vijf cent per kilo kan de winst stijgen tot 2000 a 2400 gul den per jaar. Dat geld wordt gebruikt om de vaste lasten van de sportver eniging te drukken zodat de contri butie niet te hoog wordt. En een ge deelte wordt apart gehouden ten behoeve van de jeugdleden. Om aan zijn verontwaardiging over de concurrentie uiting te geven heeft het bestuur van ASV Brouwershaven het initiatief genomen om de situatie uit te leggen in een stencil dat huis- aan-huis werd verspreid. „Sommige mensen geven het oud papier met an deren mee omdat zij ASV Brouwers haven niet kennen en niet weten dat wij maandelijks het oud papier opha len. Zij geven hun papier gewoon uit onwetendheid mee met anderen". Wilde actie Het bestuur van een van de drie in stellingen heeft al laten weten dat het ophalen zal worden gestopt. „Dat be stuur wist niet eens dat een groepje van zijn leden daarmee was begon nen. Het was dus eigenlijk een wilde actie". Lievense hoopt dat de overige twee verenigingen ook zullen volgen. „Wij proberen er ook altijd rekening mee te houden dat we geen activitei ten van andere verenigingen door kruisen". Ten behoeve van mensen die geen ruimte hebben om hun oud papier een maand te bewaren tot de leden van ASV Brouwershaven het opha len, wordt volgende week in Brou wershaven een container geplaatst waarin de bewoners hun oud papier kunnen gooien. „De container komt aan het eind van de Wethouder den Boerstraat naast de glasbak". ZIERIKZEE - Maandag avond is de Stad Zierikzee, van Rederij den Breejen, de vijfde in de rij van gelijknamige schepen, afgemeerd aan 't 'Luitje te Zierikzee. Het geheel volgens planning en tot tevre denheid van de opdrachtgever, bij scheepswerf Grave te Grave gebouwde schip, heeft 3 dek ken voor de passagiers,' waar van 2 geheel overdekt zijn. Het schip heeft 5 motoren, waarvan 2 voor de voortstu wing, 1 voor de boegschroef en 2 voor het opwekken van stroom. Het geheel is van de laatste snufjes voorzien, zowel op nautisch gebied als voor de serviceverlening. Dit gaat zelfs zover dat de beide overdekte dekken door middel van een personenlift met elkaar ver bonden zijn zodat een rolstoe ler ongehinderd van het ene dek naar het andere kan gaan. Verder straalt het schip een rustige luxe uit die uitnodi gend werkt tot het maken van een tocht op de Oosterschelde. De havenmeester heeft wel wat meer plaats vrij moeten maken, want zoals bij elke nieuwe Stad Zierikzee is deze weer wat groter dan zijn voor ganger en meet precies 42 me ter lengte en 8,60 meter breedte, bij een diepgang van ongeveer 1,30 meter. Zaterdag 8 april wordt het schip tijdens een vaartocht voor genodigden officieel over gedragen door de werf aan de reder, waarna J. B. Ventevogel, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, de voorzieningen voor gehandicapten in gebruik zal stellen. Voor belangstellenden wordt later in de maand het schip ter bezichtiging opengesteld, voor de eerste vaartocht met de klant moet het schip namelijk naar Gouda waar het op 12 april een varende modeshow gaat verzorgen. Daarna zal het in en uitvaren van de Stad Zie rikzee hopelijk een vertrouwd beeld in de haven gaan vor men. Initiatief van Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden ZIERIKZEE - Donderdag 13 april worden in alle 18 kernen van Schouwen-Duiveland de deuren van verschillende kerken wijd open ge zet. Dit in verband met een eilande lijke voedselaktie ten bate van Roe menië dat volgens de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetens- vervolgden het meest miserabele tijdperk van zijn bestaan dood maakt. De stichting stelt dat Roemenië dringend de steun van de rest van Eu ropa nodig heeft. „Belangrijke le vensmiddelen die je iedere dag nodig hebt zijn er niet eens te koop", 'aldus de CSHG. Daarom hebben'dë geza menlijke werkgroepen van 'Schou wen-Duiveland van CSHG en Dorkas Hulp besloten om ook dit jaar weer een eilandelijke voedselactie te orga- Voedsel Volgens CSHG/Dorkas is er in het Oostblokland vooral behoefte aan voedsel. Naast baby- en kindervoe ding zit men ook. te springen om meel- en graanprodukten, ingeblikte groenten en vlees. Verder op het lijst je boter, slaolie, rijst, macaroni, in stantsoep en peulvruchten. Koffie en thee zijn eveneens pro- dukten die niet weg te denken zijn uit de Nederlandse huiskamer, maar die voor de Roemeense huisvrouw moeilijk te krijgen zijn. Hetzelfde geldt voor melkpoeder, cacao en ge droogde vruchten. Behalve levensmiddelen zijn ook zaken als toiletzeep, tandpasta, pleis ters en verbandmiddelen schaars. Hetzelfde kan gezegd worden van kaarsen, waspoeder, chocola en snoepgoed. Ook speelgoed is wel kom. Men kan donderdag 13 april te recht op een groot aantal adressen. Inzamelingspunten In Haamstede zijn van 13.00 tot 18.00 uur opengesteld de Nederlandse Hervormde kerk, Christelijke Gere formeerde kerk en het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente. In BUrgh kan men spullen afleveren bij familie De Koning aan de W. G. Boot laan 3, eveneens tussen 13.00 en 18.00 De Nederlandse Hervormde ker ken in Renesse, Noordwelle en Se- rooskerke en wel respectievelijk van 13.00 tot 18.00, van 13.00 tot 17.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. In Scharendij- ke zijn zowel Gereformeerde als Ne derlandse Hervormde kerk open van 13.30 tot 17.30 uur. In Ellemeet kan men de hele dag te recht bij de familie Van Tiggelen aan de Schelpweg 9. Het nevengebouw van,de Gereformeerde kerk in Brou wershaven zet haar deuren open van 13.30 tot 17.30 uur. In Zonnemaire is BRUINISSE - De Gebroe ders Padmos van de Bru 8 Cor- nelis hebben bij Maaskant Shi pyards een nieuwe mosselkot- ter besteld. Het betreft een Pools casco met een lengte van 37 m, breed 9 m en met een hol te van 2,50 m, terwijl de ledige diepgang slechts 65 cm be draagt. Maaskant bouwt in de Bruse vestiging twee hoofdmotoren Deutz-MWM van elk 430 pk in de kotter benevens twee hulp motoren van 180 en 250 pk. De kotter wordt van het type ge sloten achterdek en van het ge- patendeerde hydraulische uit- zetbare gieken voorzien. De pomp met toebehoren wordt in de voormachinekamer ge plaatst voor een betere ge wichtsverdeling. Eind juli wordt het casco in Bruinisse verwacht. de Nederlandse Hervormde kerk open van 14.00 tot 17.00 uur. Ook in Ouwerkerk (14.00-17.00 uur), Kerk- werve (15.00-17.00 en 19.00-21.00 uur) Dreischor (15.00-17.00 uur) en Noord- gouwe (14.00-16.00 uur) kan men zich vervoegen bij de Nederlandse Her vormd, kerken. Uitgebreid En de lijst is nog niet ten einde want ook in Nieuwerkerk kan men spullen afgeven ten bate v^'n Roeme nië en wel van 13.00 tot 19.00 uur in de Gereformeerde kerk. Van 13.00 tot 17.00 uur kan men terecht in de Ne derlandse Hervormde kerk in Sir- jansland. In Oosterland is de Neder lands Hervormde kerk open van 13.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 20.00 Twee adressen in Bruinisse: de Ge reformeerde kerk en de Nederlandse Hervormde kerk. Beide kerken zijn open van 13.00 tot 17.00 uur. Drie adressen tot slot in Zierikzee. Van 10.00 tot 20.00 staan de deuren van de Gasthuiskerk open en van 13.00 tot 20.00 uur is de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zevenge- tijstraat open. Tussen 13.00 en 20.00 uur kan men terecht bij de Jan Wou ter van den Doelschool aan de Kabbe- laarsbank. Vervolg van pagina 1 in Gepa productions en hebben spe ciaal voor het éénakterfestival het stuk De Saxofonist geschreven. Een psychologisch drama met een drama turgische opbouw a la Ibsen. „Een ontmoeting van mensen op het schaakveld van het bestaan", aldus de beschrijving in het uitgebreide programmastencil. Scholieren Ook een eigen produktie is Het vol le leven, fragment van een incident van de hand van Jan van Seters, do cent Nederlands op de Scholenge meenschap Professor Zeeman. Onder de naam exACT vertolken vier leer lingen van de RSG de rollen van vier meisjes die opgesloten zitten in de af- valkelder van een flatgebouw en daar elkaar leren kennen. Toneelvereniging Op Drift, uit Re- nesse heeft speciaal voor het éénak terfestival het stuk Als je een vogel wilt kussen van A. M. Vogelenzang- de Jong ingestudeerd. Eveneens van de hand van Vogelen zang-De Jong is Kaarsen op de tocht dat door toneelvereniging Ouwer kerk speciaal voor het éénakterfesti val ingestudeerd werd. Toneelvereni ging De Roode Lelie uit Brouwersha ven brengt speciaal voor het festival Rob Bognar's Visite. Stille getuige van Mike Sens tenslotte werd spe ciaal ingestudeerd door team I van de ACZ. Programma De ACZ bijt met Stille getuigen vrijdag het spits af van het éénakter festival. Spelers: Elly Meuldijk, Piet Bodbijl en René Plu. De regie is in handen van Cees Möhlmann. Het stuk begint om 20.10 uur. Uit Zeeuws Vlaanderen komt theater Marrein en zij brengt Een lichte lunch van Peter van Straaten op de planken. Dat stuk begint om 20.45 uur. Vervolgens trèedt om 21.45 uur to neelvereniging Ouwerkerk voor het voetlicht met het stuk Kaarsen op de tocht. De regie is in handen van Jan- neke van Damme en de spelers zijn Marry Slijkhuis, Jozien Vermeulen en Carla Binck. De zaterdagavond wordt afgesloten door toneelvereniging De Roode Le lie met het stuk Visite uit de bundel Vluchthavens van Rob Bognar. Joop de Koeyer, Maaike Limburg en Marja Andernach zijn de spelers en de regie is in handen van Lies Hanse. Visite begint om 22.40 uur en duurt tot on geveer 23.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Volop variatie ook in het zaterdag programma dat om 14.00 uur van start gaat met het bewegingsspel Ronde door de toneelgroep Terneu- zen. De Pintergroep uit Middelburg treedt aan om 14.35 uur voor een ver tolking van Pinter's Eentje om het af te leren. Het tweede team van toneel groep Terneuzen brengt vervolgens vanaf 15.40 uur Vijf voor twaalf op de planken. Onder regie van Marleen Viergever komt de ACZ vervolgens om 16.05 uur met een bewerking van vijf Kronkels van Simon Carmiggelt. Het avondprogramma gaat zater dag om 20.00 uur van start met Zusterschap door Ans Schilder. Om 21.00 uur brengt het gezelschap De IJkels de komische mime Het Ei land. Gepa produktie uit Ouwerkerk treedt om 21.25 uur voor het voetlicht met De Saxofonist. Spelers: Eugène Totté, Jan van Seters, Mara de Bel en Martin Broekema. Een uur later, om 22.25 uur is het tijd voor Helvetia uit Hellevoetsluis die het stuk Het Bezoek van Clem du Four op de planken brengt. Van 23.00 tot 24.00 speelt het alweer tien jaar bestaande Ensemble Alteklein. Zon dag gaat het programma om 15.00 uur van start met de uitvoering Als je een vogel wilt kussen door toneelvereni ging Op Drift uit Renesse. De regie is in handen van Marco Holm en de spe lers zijn Wil Vermaat, Renske van der Pol en Annemieke Wakkee. Solotoneel Om 15.45 uur solotoneel van Els Austman uit Middelburg. Zij ver tolkt Eduard, here I come. Alan Ayck- bourns Moederfiguur wordt gespeeld door Ad-Hoc produkties uit Middel burg. Dit stuk begint om 16.45 uur. Een half uurtje later, om 17.15 uur tre den tot slot vier RSG-leerlingen voor het voetlicht in Het volle leven, frag ment van een incident. Het festival wordt om 18.00 uur afgesloten met een slotwoord. Onder leiding van dirigent Raimondo di Bella ZIERIKZEE - Het Zeeuws Mannenkoor onder leiding van de dirigent Raimondo di Bella verzorgt vrijdag 14 april een concert in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Het muzikale optreden begint om 20.00 uur. Het Zeeuws Mannenkoor werd op gericht in oktober 1972 en telt mo menteel 96 leden. De dirigent, Rai mondo di Bella, is momenteel woonachtig in Goes maar komt van oosprong van Quarta St Elena (Ita lië). Het koor streeft ernaar steeds weer nieuwe activiteiten te ontplooi en, zoals concerten en uitwisselingen. Er werden reeds grammofoonplaten gemaakt en enkele keren werd voor radio en televisie opgetreden. Het koor heeft zich niet gebonden aan welke kerkelijke richting dan- ook. In mei gaat het succesvolle koor naar het Duitse Heidelberg. Het Zeeuws Mannenkoor is dus volop in de running en kan juist daarom altijd nieuwe leden gebruiken. Belangstel lenden zijn welkom tijdens de weke- Dirigent Raimond di Bella. lijkse oefenavond; iedere donderdag in de Spinne te Goes-Noord. Wie ver dere inlichtingen wenst kan bellen met 01100-20004. Bijgestaan In Zierikzee wordt het koor bij gestaan door de sopraan Mariene Bouwens, de pianist Niek Stringa en de organist Mar van der Veer. De be zoekers van het concert krijgen af wisselend nummers te horen van het Zeeuws Mannenkoor en de sopraan. Ook zijn er twee orgelimprovisaties; een over Sleep my love and peace at tend thee en één over A Lieta Vita. Het Zeeuws Mannenkoor brengt een groot aantal stukken ten gehore, waaronder Das Morgenrot (Pracht), het Slavenkoor (Verdi), La Montanara (T. Orelli) en Quattro Cavai (Uhl- mann). Het Zeeuws Mannenkoor komt naar Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4