Verenigingsraad achter beleid bestuur woningbouwvereniging Burgemeester ere-lid van de Broederschap van Wijnvrienden Beter Wonen gaat samenwerken met christelijke woningbouwvereniging wjiiiwiwiiinvii Stad en Lande Boswachters ingezet tegen vervuiling Opening de mossele op woensdag 17 mei door L. Becu Afscheids receptie burgemeester C. Slabbe- koorn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 april 1989 Nr. 24518 3 De Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland bestaat vijftig jaar en is - zo blijkt uit het jaar verslag - nog steeds niet overbodig. En inderdaad, er dient nog het nodi ge gedaan te worden om grote en kleine monumenten bewaard te hou den voor het nageslacht. En ook te recht moet Stad en Lande constate ren, dat er verkeersvoorzieningen aangelegd worden, waarbij je je in alle redelijkheid kunt afvragen of monumentale of landschappelijke waarden voldoende zijn afgewogen. Stad en Lande heeft de status van een vereniging; niets meer of minder. Eigenlijk best jammer, dat alle ini tiatief van Stad en Lande zelf moet afkomen. Het is weliswaar een feit, dat een vereniging als Stad en Lande maar ook milieu-organisaties van daag de dag meer aandacht krijgen van de politiek, maar de invloed is nog steeds beperkt. Het hechten van groot belang aan monumenten en na tuur (en vaak gaat dat samen) vergt een mentaliteitsverandering. Die verandering is gelukkig ten goede gekeerd. Maar misschien komt er ooit een tijd, dat verenigingen als Stad en Lande een adviserende taak krijgen naar de lokale bestuurders. Zoals er ook een welstandscommis sie is, die bouwaanvragen op hun schoonheid beoordeelt. Ook met die adviserende taak blijft de beslis singsbevoegdheid bij de raadsleden, maar het geeft Stad en Lande meer gewicht. Dat is voor een streekwaar natuur en monumenten een belang rijk deel van de inkomsten vormen, toch geen overbodige luxe. Het is im mers zo begrijpelijk, dat het kosten aspect (monumenten zijn onevenre dig duur) raadsleden vaak de weg van de minste weerstand doet kie zen. Maar op termijn is een verschra ling van het monumentenbestand ze ker voor Zierikzee een directe ver schraling van haar aanzien. In dat opzicht is het zaak, dat er nogeens se rieus van gedachten gewisseld wordt over de sterke reducering van rijks- gelden ten behoeve van de monu menten. Gemeenten krijgten 25% minder dan voorheen en zelfs dat eerste hogere bedrag was maar zel den toereikend. AvdW DEN HAAG - De gemeente Den - Haag gaat boswachters in de stads vernieuwingsbuurten inzetten om de toenemende vervuiling van het open baar groen tegen te gaan. Tot nu toe waren de (gemeentelijke) boswach ters alleen actief in groengebieden aan de rand van Den Haag. De gemeente maakte bekend dat de boswachters in de stad vooral voor lichting zullen geven en vernielingen zullen proberen te voorkomen. In to taal zullen zestien mensen worden in gezet. Zij hebben opsporingsbevoegd heid. Met betrekking tot vraag om gemeentelijke bijdrage in bouwkosten ZIERIKZEE - De verenigingsraad van woningbouw vereniging Beter Wonen heeft zich achter het beleid van het bestuur geschaard om aan de gemeenten waar ge bouwd wordt een financiële bijdrage in de bouwkosten te vragen. Dat werd duidelijk op de vergadering van de verenigingsraad in het Huis van Nassau in Zierikzee. „Bouwen zonder een dergelijke bijdrage zou onverant woord zijn", zo stelde voorzitter F. K. Vos. voor de nieuwgebouwde woningen de huur voor een bepaalde periode voor rekening van de gemeente is. Op dat verzoek ging de gemeente Middenschouwen niet in. Wel ging men morrend akkoo2-d met de bijdra ge van 2000,- per woning. ,,In de dis cussie binnen de raad liepen die twee dingen wat door elkaar tei-wijl ze in feite los van elkaar staan", aldus ing. Ph. H. van Doorne, directeur van de woningbouwvereniging. behoefte van 2. In Bruinisse gaat het om 29 woningzoekenden en een nieuwbouwbehoefte van 10. Voor de gemeente Duiveland staat een aantal van 50 woningzoekenden ingeschreven. In deze gemeenten gaat men uit van een nieuwbouwbehoefte van 21. De gemeente Middenschou wen is de enige gemeente op Schou- wen-Duiveland die voor wat betreft de nieuwbouwbehoefte een negatief saldo scoort terwijl voor de gemeente een aantal woningzoekenden van 28 geldt. dat er nooit gebouwd zal gaan wor den. Dat moet je nooit uitsluiten. Ook daar moet je zeer voorzichtig in zijn", aldus Van Doorne. Hij stelde dat Beter Wonen pro beert de gemeenten, die graag wo ningbouw in hun gemeente zien, zo veel mogelijk tegemoet probeert te komen. Als een gemeente weigert om bijvoorbeeld de 2000,- bijdrage te verstrekken en ook niets ziet in de huurdervingsgarantie wordt de wo ningbouwvereniging voor de keus ge steld. Bouwen met het risico van leegstand en dus financieel nadeel voor de woningbouwvereniging of niet bouwen. Daarbij komt dan dat als een gemeenten weigert de 2000,- bijdrage beschikbaar te stellen dat invloed heeft op de huur die dan zo'n 25 a 30 gulden hoger uit zal pakken. Advertentie Voorzichtig Al met al gegevens waar men, zo be nadrukte Van Doorne nog eens, zeer voorzichtig mee om moet gaan. ,,En het is de vraag of je zorgvuldig han delt als je bouwt waar weinig vraag n'aar woningen is". Op de vraag van- Voorzitter F. K. Vos: ,,Niet voor leeg stand bouwen". uit de verenigingraad of het waar is dat mensen van Beter Wonen woning zoekenden aan zouden raden zich, bijvoorbeeld, niet voor een woning in Ellemeet in te schrijven antwoordde Van Doorne dat dat zeer Onwaar schijnlijk is. ,,Je moet natuurlijk nooit zeggen INSTALLATIEBEDRIJF Directeur Ph. H. van Doorne:.Voor zichtig omgaan met cijfers". De kritiek van de gemeente Mid denschouwen als zou de woning bouwvereniging de gemeente op deze manier onder druk zetten wuifde Vos weg. ,,We hebben de raad zeker niet onder druk gezet, maar Beter Wonen is een bedrijf en geen liefdadige in stelling. En we willen niet voor leeg stand gaan bouwen", aldus Vos. In de gemeenteraad van Midden- schouwen kwam een en ander ter sprake in verband met plannen voor woningbouw aan de Heerenisstraat in Ellemeet. Beter Wonen stelde wel te willen bouwen, maar liet de ge meenten weten dat daar ook iets te genover moest staan. In ieder geval wilde men een bijdrage in de bouw kosten van 2000,- per woningen. Hetgeen in het geval van Midden- schouwen neerkomt op een totaalbij- drage van 10.000,- Daarnaast verzocht Beter Wonen de gemeente Middenschouwen om een huurdervingsgarantie. Een der gelijke garantie houdt in dat als men er niet in slaagt huurders te vinden AMERSFOORT - Gediplomeerde verpleegkundigen besteden 40 pro cent van hun werktijd aan werk dat ook door minder geschoolden kan worden gedaan. Premier Lubbers meent dat deze taken kunnen worden overgenomen door werkzoekenden. Adhesie Hoewel Vos stelde dat Midden schouwen de enige gemeente is die een probleem heeft gemaakt van ge noemde bijdrage wilde hij toch van de verenigingsraad een duidelijke ad hesiebetuiging. En die kwam er ook zonder enige reserve. Wel werd wat commentaar geleverd op de manier waarop Beter Wonen berekent wat de nieuwbouwbehoefte in een gemeente Zo stelde D. B. A. de Graaf, vereni gingsraadslid, tevens voorzitter van de dorpsgemeenschap Ellemeet dat er in Ellemeet wel degelijk vraag naar woningen is. Volgens de cijfers van de woning bouwvereniging echter is het niet no dig om in Ellemeet woningen bij te bouwen. Want behalve dat er mensen in Ellemeet willen komen wonen ver trekken er mensen, moet er ook reke ning gehouden worden met het be schikbaar houden van wisselwonin gen en samen met nog een aantal fac toren levert dat een negatief saldo van 15 op voor de gemeente Midden schouwen. Met andere woorden, er staan eigenlijk 15 woningen teveel en daarom is het niet zinvol nog eens ex tra woningen bij te gaan bouwen. Woningzoekenden Volgens dezelfde rekenmethode zijn er weliswaar 685 bij Beter Wonen ingeschreven woningzoekenden maar is er maar een nieuwbouwbehoefte van 313. In Zierikzee is het aantal wo ningzoekenden 377 en de nieuwbouw behoefte 202 en in Westerschouwen gaat het om 151 woningzoekenden en een nieuwbouwbehoefte van 87. Voor de gemeente Brouwershaven geldt een aantal woningzoekenden van 43 maar slechts een nieuwbouw- Om meer mogelijkheden te kunnen benutten ZIERIKZEE - De in Zierikzee gevestigde woningbouw vereniging Beter Wonen gaat samenwerken met de in Bruinisse gevestigde christelijke woningbouwvereni ging. Dat werd gisteren, maandag, bekend gemaakt op de vergadering van de verenigingsraad van Beter Wonen in het Huis van Nassau in Zierikzee. De reden voor sa menwerking is het feit dat het steeds moeilijker wordt om vooral de bouw van kleine aantallen woningen te realiseren. Voorzitter F. K. Vos antwoordde op vragen uit de verenigingsraad dat er geen plannen zijn voor overname van de christelijke woningbouwvereniging. ferstraat, Raveslootstraat en Slab- berswerf in Zierikzee. Ook in Malta is men bezig. Daar worden woningen aan de Mulockstraat onder handen genomen. Ook aan het H. J. Doele- manplein wordt gewerkt terwijl in Scharendijke 20 woningen de Ingrid- straat en Kerkstraat een grote onder houdsbeurt krijgen. In welke vorm de samenwerking precies gegoten gaat worden werd niet duidelijk op de vergadering. ,,Maar er ligt zeker geen fusie of over name in het verschiet", zo verzekerde Vos zijn gehoor. Beter Wonen werkt reeds samen met de woningbouwcor poraties in Goes en Borssele. Nieuwbouw Op de 'vergadering van de vereni gingsraad werden de leden geïnfor meerd over de nieuwbouwplannen van de woningbouwvereniging. In voorbereiding is onder andere de bouw van 21 woningen aan de Regen boogstraat: Ravesteinhof. Momenteel is men daar druk bezig met voorbe reidende werkzaamheden. De aanvang van de bouw is met drie maanden uitgesteld omdat de Wegens belangrijke diensten aan de wijn bewezen ZIERIKZEE - „Hieruit blijkt dat u het ere-lidmaatschap met ere en met recht ver dient", stelde de president van de Broederschap van Wijnvrienden in Nederland, J. A. Schuttelaar tevreden vast toen burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs een glas wijn in een teug leegdronk. De dronk was onderdeel van een ritueel waarmee de burge meester in de schutterszaal van het Zierikzeese stadhuis werd opgenomen in de gelede ren van de broederschap. Een plechtigheid die alles te maken had met de ingebruikna me van een nieuwe wijnafdeling achter de wijn- en delicatessenhandel van W. van Meeteren aan het Havenplein te Zierikzee. Sinds 1971 is Van Meeteren lid van de Broederschap van Wijnvrienden'in Nederland ofwel de Confrérie de Vi- nophiles des Pays-Bas zoals het offi- ciel heet. Want wijnbroederschappen .komen vooral in Frankrijk voor. In Nederland is er maar een. En dit ge zelschap van middeleeuws geklede heren baarde nogal wat opzien maan dagmiddag in de binnenstad van Zie rikzee. Zij waren erbij aanwezig toen Vap Meeteren symbolisch de kelder onder het Gravensteen afsloot waar hij tot nu toe een deel van zijn wijncollectie presenteerde. Rituelen Het gezelschap begaf zich daarna naar het stadhuis om burgemeester Asselbergs via de daarvoor gebruike lijke rituelen als ere-lid in de broe derschap op te nemen. Omdat onge veer 150 belangstellenden hiervan niets wilden missen werd van de trouwzaal uitgeweken naar de schut terszaal bovenin het stadhuis. Nadat majordomus J. S. Mets de uitverkorene met enkele slagen van zijn staf had opgeroepen om voor de raad te verschijnen, vertelde waarne mend president J. A. M. van de Kant waarom men Asselbergs alj) ere-lid in de broederschap opnam. De band die Zierikzee van oudsher met de wijn heeft bleek daarbij een belang rijke rol te spelen. Van de Kant noemde daarvan talrijke voorbeel den. Zoals de ruim 25 stadswijnkel- ders die de stad in het verleden telde en de harde maatregelen die men nam tegen lieden die met de kwali teit van de wijn rommelden. Verder speelde het feit dat wijn handelaar Van Meeteren een toege wijd lid is van de broederschap en de Brabantse bourgondische achter grond van Asselbergs een rol bij het besluit de burgemeester ere-lid te maken. Onder het devies 'water ver deelt ons en wijn verenigt ons' moest Asselbergs tijdens de ceremonie pro- tocolaire waarmee dit gebeurde een glas water leegstorten in een kan. Het glas werd gevuld met wijn en toen de burgemeester dit geestrijk vocht had opgedronken kon hij zich ere-lid noe men van de Broederschap van Wijn vrienden in Nederland. Emoties ,,Ik ben overmeesterd door emoties vanwege de eer die mij is aangedaan. Maar het kan ook vanwege de stevige afdronk van de wijn zijn", reageerde de burgemeester. Hij vertelde dat uit het laatste advies van de museum commissie is gebleken dat de kans minimaal is dat men de gewelven on der het Gravensteen nodig zal hebben bij het samenvoegen van beide Zie rikzeese musea. Aanvankelijk zag het er naar uit dat dit wel het geval zou zijn. En dat was een van de redenen voor Van Meeteren om een andere lo- katie voor zijn wijnassortiment te creëren. De ondernemer sprak de hoop uit dat met het benoemen van Assel bergs als ere-lid van de Broederschap van Wijnvrienden een aanzet is gege ven om Zierikzee het imago wijnstad van Zeeland te geven. „Vive la vin, vive la Zierikzee". Hij bood de burge meester enkele flessen wijn aan met de naam Cuvee tour de la ville Zie rikzee. licht verontreinigde grond eerst schoongemaakt moet worden. Men hoopt daar in mei mee te kunnen be ginnen. Verder is het de bedoeling dat in het vierde kwartaal begonnen wordt met de bouw van 7 woningen aan Pie- terseliestraat en Gat van West Noord Westen en 9 woningen aan de Ra veslootstraat, beide in Zierikzee. Ook op het programma staat de bouw van 6 woningen aan de Singel in Bruinis se," 6 woningen in Serooskerke en- 5 - woningen aan de Heerenisstraat in Ellemeet. Groot onderhoud Eveneens in het vierde kwartaal van 1989 staat gepland groot onder houd aan 26 woningen aan de d'Ail- lystraat, 29 woningen aan Bo gaardstraat, Evertsenstraat en Teelinckstraat, 36 woningen aan de De Brauwstraat, 28 woningen aan Zijpestraat en Krammerstraat en tot slot 6 woningen aan het Rode Dorp, alle in Zierikzee. Op het programma verder groot onderhoud aan 26 woningen in Drei- schor aan de Mr. P. Moggestraat, 4 woningen aan de Emmaweg en Van Kloosterweg en 12 woningen aan Mauritsweg en Jan Willem Frisoweg in Renesse. Ook 20 woningen aan de Molenstraat en Schoolstraat in Nieu- werkerk krijgen een gl-ote beurt. In Zierikzee wordt op dit moment gewerkt aan groot onderhoud van 38 woningen aan d'Aillystraat, Hof- ZIERIKZEE - De officiële opening van wooncomplex de mossele in Zierikzee staat ge pland op woensdag 17 mei. Dat werd gisteren, maandag, be kend gemaakt op de vergade ring van de verenigingsraad van woningbouwvereniging Beter Wónen in het Huis van Nassau in Zierikzee. Voorzitter'F. K. Vos deelde op de vergadering mee dat alle woonruimten in de mossele in middels verhuurd zijn en dat het in de lijn der verwachting ligt dat ook alle portiekwonin gen aan de Hoge Molenstraat verhuurd gaan worden. Mo menteel is men druk doende met het aanleggen van de bin nentuin. De portiekwoningen zijn met de Pasen opgeleverd en de eerste bewoners zijn al druk bezig met schoonmaken volgens Vos. Het is de bedoe ling dat oud-bestuurslid L. Be cu de offiële openingshande ling gaat verrichten. Op een bijeenkomst in de Zierikzeese Concertzaal wordt een gezel schap van genodigden, waaron der alle bewoners van de mos sele en alle leden van de verenigingsraad, verwacht. De ze bijeenkomst begint, voorzo ver nu bekend, om 15.00 uur. PARAMARIBO - De leiders van de Surinaamse regeringspartijen VHP en KTPI, Jaggernath Lachmon en Willy Soemita, hebben Nederland be schuldigd van politieke onbetrouw baarheid". Nederland heeft naar hun zeggen sinds de hervatting van het verdrag over de ontwikkelingssa menwerking in mei vorig jaar ,,geen cent" aan Suriname overgemaakt. ,,Als er geen verandering komt in de Nederlandse houding zullen er bin nenkort weer gesprekken op hoog ni veau moeten worden gevoerd", aldus Lachmon. Het in één teug leegdrinken van een glas wijn was onderdeel van het ritueel waarmee de burgemeester werd opgeno men in de gelederen van de broederschap. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Op vrijdag 28 april wordt in het Tonnenmagazijn in Brouwers haven afscheid genomen van burgemeester C. Slabbckoorn. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd legt hij per 1 mei het ambt van burgemeester neer. Voorafgaande aan de af scheidsbijeenkomst wordt een buitengewone raadsvergade ring gehouden. Deze begint om 14.30 uur en wordt gehouden in het Tbnnenmagazijn. Een per soonlijke wens van burgemees ter Slabbekoorn is dat mensen die hun waardering willen om zetten in een cadeau het geld niet besteden aan bloemen of alcoholica, maar ter beschik king stellen aan een project in de Derde Wereld. Uitgever: B.V, Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3