'Besturen staat voorop en niet het berijden van politieke stokpaardjes' DE HUUR CV KETEL Half miljoen handtekeningen wetsvoorstel Dierenbescherming WATERSTANDEN DEURLOO B.V. 2 Honderdjarige Vereniging van B, W en S vooral gericht o\> bevordering eilandelijke samenwerking ZIERIKZEE - ,,Onze doelstelling is onderling overleg en bevordering van onze geza menlijke belangen". Dat antwoordt burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs, burge meester van Zierikzee en tevens voorzitter van de Vereniging van Burgemeesters, Wet houders en Secretarissen op de vraag wat nu eigenlijk de functie van de vereniging is. De Vereniging van B, W en S bestaat dit jaar honderd jaar en het is de bedoeling dat er in juni uitgebreid stilgestaan wordt bij dit bijzondere(jubileum. Asselbergs wil niet vooruitlopen op dat programma, maar hij wil wel uit de doeken doen wat de vereni ging van B, W en S nu precies is en doet. „Besturen staat voorop", zo stelt hij. „En niet het berijden van politieke stokpaardjes". Vice-voorzitter burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet knikt instemmend. Zowel voorzitter als vice-voorzitter trekken de wenkbrauwen fronsend op als gesteld wordt dat wellicht bij verschillende mensen de mening leeft dat de Vereniging van B, W en S niets meer of minder doet dan besluiten voorkoken. Asselbergs: ,,In B, W en S Voorzitter J. J. P M. Asselbergs: „In B, W en S wordt niets beslist". wordt niets beslist of bedisseld. We proberen alleen te bekijken hoe geza menlijke problemen het beste in ge- z'amenlijkheid aangepakt kunnen worden. De gemeenteraad is en blijft het hoogste bestuursorgaan". Vooraf houdt de acteur Henk van Ulsen als openbare aanklager een re quisitoir tegen minister Braks in ver band met zijn wetsvoorstel dat medio april in de Tweede Kamer wordt be handeld. Een groot videoscherm on dersteunt het betoog van Van Ulsen met sprekende beelden. De Dieren bescherming heeft ernstige kritiek op het wetsontwerp van minister Braks voor een Gezondheids- en Wel zijnswet voor Dieren en heeft daarom door tal van deskundigen een eigen wetsvoorstel laten opstellen, dat al in 1985 aan het parlement werd aange boden. Ze beschouwt de komende be handeling j/an de nieuwe dierenwet rond medio april als testcase voor de bereidheid van de samenleving om dieren voortaan niet langer als din gen, maar als levende wezens met een Datum Zierikzee 5 april 6 april Roompot Buiten 5 april 6 april Bruinisse 5 april 6 april Wemeldinge 5 april 6 april Springtij: 8 april Ook op de opmerking dat B, W, en S invloed uit zouden kunnen oefenen op het stemgedrag van de raad door informatie achter te houden wordt verontwaardigd gereageerd. ,,De tijd dat het college over meer informatie beschikt dan de raadsleden is defini tief voorbij", aldus Niemantsver- driet. ,,Als een raadslid niet over vol doende informatie beschikt moet je toch de schuld bij dat raadslid zelf zoeken". Hoewel Asselbergs en Niemants- verdriet de 'macht' van B, W, en S re lativeren stellen zij aan de andere kant wel dat het een belangrijk over legorgaan is. „Zonder de Vereniging van B, W en S zou Schouwen-Duive- land heel moeilijk te besturen zijn", aldus Asselbergs. Hij benadrukt dat juist in deze tijd van bezuinigingen, bureaucratie en ambtenarij onderlinge samenwer king tussen de verschillende gemeen ten van groot belang is. Hij haalt het voorbeeld aan van het mogelijk ver dwijnen van het belastingkantoor uit Zierikzee om aan te geven hoe be langrijk het kan zijn als niet alle ge meenten individueel, maar alle ge meenten samen en eendrachtig een vuist maken tegen Den Haag. ,,Een goede samenwerking geeft veel meer bestuurskracht", aldus Asselbergs. Isolement Op de vraag hoe de vereniging pre-, cies ontstaan is kunnen Asselbergs noch Niemantsverdriet een antwoord geven. „Maar ik veronderstel dat het te maken heeft met het isolement waarin Schouwen-Duiveland vroeger verkeerde. In de tijd dat de vereni ging in het leven geroopen is, 1889, eigen intrinsieke waarde te behande len. Hoewel ook minister Braks met de mond het standpunt huldigt dat die ren een eigen intrinsieke waarde heb ben, blijkt hiervan niets uit zijn ei gen wetsvoorstel. Dit is nog geheel gebaseerd op de inmiddels sterk ver ouderde uitgangspunten van de om gang van mensen met dieren. Het wetsvoorstel van minister Braks laat de verregaande en vaak gewetenloze exploitatie van dieren nog steeds be staan. Het welzijn van de dieren komt pas in beeld, nadat het leed is geschied. Dit geldt ook voor de toe passing van de biotechnologie: even tueel achteraf maatregelen treffen, nadat de dieren hiervan reeds het slachtoffer zijn geworden. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 03.40 146 09.45 -169 16.20 175 22.00 -136 04.30 156 10.25 •-173 17.00 176 22.45 138 02.00 154 08.15 -173 14.25 189 20.35 -141 02.40 174 09.00 -182 15.00 199 21.15 -146 04.00 152 09.40 -179 16.40 185 22.05 -146 05.00 163 10.25 -184 17.25 187 22.45 149 03.45 170 09.50 -184 16.10 199 22.10 -152 04.30 184 10.30 -189 16.55 202 22.50 155 was men op Schouwen-Duiveland veel meer op elkaar aangewezen dan nu het geval is". Overigens kennen ook andere regio's in Nederland hun Vereniging van B, W en S. „Maar ik denk dat die van Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland tot één van de oudste behoort", aldus Niemantsverdriet. In de honderd jaar dat de vereni ging van B, W en S bestaat is er heel wat veranderd. De burger is een stuk mondiger geworden en men kent openbaarheid van bestuur. Toch dringt een vergelijking zich op. Vroeger verkeerde men in een isole ment omdat Schouwen-Duiveland nu eenmaal een eiland was dat alleen per schip bereikbaar was. Nu dreigen de gemeenten te verdrinken in de enorme papiermassa's die op hen af komen en heeft men te maken met, om met Asselbergs te spreken, 'weer zinwekkend veel ambtenaren'. En juist daarom, zo blijkt uit het verhaal van Asselbergs en Niemantsverdriet is het zo belangrijk dat de gemeenten van Schouwen-Duiveland op één lijn gaan zitten en zich zeker niet tegen el kaar uit laten spelen. En de Vereni ging van B, W en S kan daar volgens Asselbergs en Niemantsyerdriet een heel belangrijke rol in spelen. Gemeenschappelijk „Er zijn een heleboel dingen die ons verenigen", aldus Asselbergs. „Een heleboel gemeenschappelijke belangen". Hij noemt in dit verband de verschillende gemeenschappelijke regelingen op Schouwen-Duiveland. „Niet iedereen staat daar bij stil, maar een Intergemeentelijke Sociale Dienst zoals wij die kennen is toch Geheel, in lijn met deze onzorgvul digheid tegenover dieren, is de halsstarrige weigering van de minis ter om de Dierenbescherming ruime re juridische mogelijkheden te geven om voor het welzijn van dieren op te komen. De Dierenbescherming moet het maar met het strafrecht blijven doen, vindt de minister. De Dierenbe scherming heeft echter al ruim een eeuw buitengewoon slechte ervaring met het strafrecht, aangezien dit geen instrument is om het merendeel van de dierenwelzijnsproblemen op te lossen. Ook voor de in de vrije natuur le vende dieren biedt het regerings voorstel geen enkele verbetering. De dieren blijven onder de Jachtwet en Visserijwet vallen, die beide niet be doeld zijn voor bescherming van die ren, maar voor de regulering van de jacht en visserij. Ook de als schade lijk aangemerkte dieren blijven in Braks' wetsvoorstel vogelvrij. Het regeringsvoorstel moet volgens de Dierenbescherming dan ook als produkt van een verouderde mentali teit tegenover dieren worden aange merkt. De intrinsieke waarde van dieren vormt het uitgangspunt van het wets voorstel van de Dierenbescherming. Die vereist dat de mens zeer zorgvul dig zijn omgang met de dieren regelt. behoorlijk uniek hoor. En neem maar eens iets als de gemeenschappelijke bibliotheekvoorziening en het streekarchivariaat". Maar er zijn natuurlijk nog veel meer zaken die eilandelijke in plaats van puur gemeentelijke aandacht verdienen. De toekomst van werk- voorziéningsschap De Zuidhoek bij voorbeeld of de plannen van het CBR om Zierikzee als examenplaats op te heffen. En niet te vergeten de opvang van asielzoekers. Het zijn stuk voor stuk zaken waar bij een eilandelijke aanpak, of in voorkomende gevallen een eilande lij k protest, dringend gewenst is. En dat is onder meer een zaak waar de Vereniging van B, W en S aan werkt. Asselbergs tekent daarbij aan dat de vereniging ook een zekere signaleren de functie heeft. Alle gemeenten zijn immers vertegenwoordigd in de ver eniging en iedere gemeente kan za ken naar voren brengen waarvan men vindt dat deze (meer) aandacht ver dienen. „Niets is verplicht en alles mag", aldus Niemantsverdriet. Puur bestuurlijk Daarbij is men volgens Asselbergs en Niemantsverdriet in de vereniging puur bestuurlijk bezig. Partijpoli tiek is uit den boze. „Een bestuurder staat boven de partijpolitiek", bena drukt Niemantsverdriet. Asselbergs relativeert: „Hoewel de ene bestuur der daar beter in slaagt dan de andere natuurlijk". Min of meer los van de partijpolitiek staan de principes van de bestuurderen. Een plan dat moge lijk de zondagsrust kan verstoren zal nimmer de steun van SGP en RPF krijgen. Burgemeesters en secretarissen zijn dan wel partijloos, wethouders zijn dat niet. Dus ook in vergaderin gen van B, VV en S worden wel harde noten gekraakt. „Het gaat best wei eens hard tegen hard maar ik heb het nog nooit meegemaakt dat er echt ru zie gemaakt werd", aldus Assel bergs. Even terug in de tijd. De tijd dat een burgemeester op het platteland nog een echte burgervader was. En waarin het ambt van burgemeester in veel gevallen een bijbaan was. De burgervaders zijn langzamerhand In het gehele wetsvoorstel van de Die renbescherming wordt daarom het principe van de preventie van dieren leed toegepast. Zo dienen bijvoor beeld huisvestingssystemen voor vee eerst te worden getoetst op hun effect op het welzijn van dieren, voordat ze op de markt mogen worden gebracht. Hetzelfde principe geldt onder an dere voor de ingrepen op dieren, 'spelletjes' en wedstrijden met die ren: in principe zijn ze verboden. Toe gestaan is alleejj dat wat uitdrukke lijk in de wet wordt genoemd en waarvan van tevoren is vastgesteld, dat het geen ontoelaatbare aan tasting van het welzijn van dieren tot gevolg heeft. Vormen Het wetsvoorstel van de Dierenbe scherming biedt daarnaast ook bete re mogelijkheden om tegen allerlei vormen van dierenmishandeling op te treden. De ervaring leert dat deze meestal buiten de competentie van de strafrechter vallen. De Dierenbe scherming heeft tot nu toe vaak een uitzichtloze strijd moeten voeren te gen allerlei vormen van dierenmis handeling. Zo heeft ze bijvoorbeeld drie jaar moeten procederen om een illegale hondenhandelaar die zijn dieren verwaarloosde, veroordeeld te krijgen. Om dergelijke zaken efficiënt aan te kunnen pakken, wil ze de bevoegd heid krijgen om als vertegenwoordi ger van de dieren op eenvoudige wij ze zaken voor de burgerlijke rechter te kunnen brengen. De Dierenbescherming wil de nieu we wet ook van toepassing laten zijn op dieren die in de vrije natuur leven. De Dierenbescherming stelt dat haar wetsvoorstel beter dan dat van de regering aansluit op de toenemen de zorg van de samenleving voor het welzijn van dieren. aan het uitsterven. Het besturen van een gemeente gaat meer en meer de kant op van het management. Waar vroeger een handjevol ambtenaren de dagelijkse gang van zaken regelde is nu een flink team van goed geschool de en ervaren mensen nodig om een gemeente in aanvaardbaar vaarwater te houden. Vergaderen Een tijd ook die veel overleg, besprekingen en vergaderingen vergt. Er komt nogal wat bij kijken voordat een voorstel van het college van burgemeester en wethouders uit eindelijk aan de raad wordt voorge legd. Niet iedereen is even dol op ver gaderen en de opmerking dat er meer Vice-voorzitter J. L. Niemantsver- driet-Leenheer:Onderlinge commu-, nicatie erg belangrijk". gepraat wordt dan daden worden ver- - richt is in de wandelgangen dan ook nogal eens te horen. Onterecht vol gens Asselbergs en Niemantsver driet. „Al die vergaderingen zijn wel de gelijk nuttig", stelt Niemantsver driet. „Er vloeit veel meer uit voort dan de meeste mensen beseffen. Lang niet alles wat in B, W en S aan de orde komt resulteert in voorstel len aan de gemeenteraad, maar juist die onderlinge communicatie is zo belangrijk". Door onder andere ZOC-voorzitter A. P. den Reijer is weieens gesteld dat Schouwen-Duiveland eigenlijk één grote gemeente zou moeten zijn. Dit met het argument dat men dan veel makkelijker een vuist kan maken richting Den Haag. Een zienswijze die niet gedeeld wordt door Nie mantsverdriet en Asselbergs. „Ik denk dat daar geen enkele behoefte aan is en ik denk ook dat het geen recht zou doen aan de eigen identiteit van de gemeenten", aldus Niemants verdriet. Ze wijst hierbij op het algemeen groeiende besef dat de mens zorgvul dig met zijn natuurlijke omgeving, inclusief de dieren, moet omgaan. De consumenten tonen dit al in toene mende mate in hun leef- enjkoopge- drag. Dit blijkt onder meer uit het steeds groter wordende marktaan deel van scharrelprodukten. Ze wijst verder op de recente radi cale ommekeer in de houding van de christelijke kerken ten opzichte van dieren. De Wereldraad van Kerken riep begin dit jaar in het rapport Be vrijding van het leven (Liberation of life) de christenen op, om meer dan voorheen respect voor het individue le dier te tonen. Zij dienen dit res pect in hun dagelijks leven in prak tijk te brengen, onder andere door geen bont te dragen, door geen pro- dukten te kopen uit de bio-industrie of waarvoor dierproeven gedaan zijn, enzovoorts. Een overduidelijk signaal van christelijke zijde waar men, aldus het rapport, in het verle den weinig aandacht voor het dier heeft gehad. De Dierenbescherming ziet de Ka merbehandeling van de nieuwe die renwet vol vertrouwen tegemoet. Tbt nu toe hebben de Tweede Kamerfrac ties namelijk overwegend positief ge reageerd op het wetsvoorstel van de Dierenbescherming en zeer veel kri tiek geuit op dat van de regering. Al leen het CDA heeft in het verleden het voorstel van haar minister door dik en dun gesteund. Kortgeleden echter verklaarde fractievoorzitter De Vries dat dit voorstel toch wel voor enige verbetering vatbaar is. Er is dus reden om ervan uit te gaan dat het wetsvoorstel van de Dierenbe scherming een kans maakt. Neder land hoeft zich dan niet langer te schamen voor de manier waarop die ren wettelijk beschermd worden. Tot 1 mei Zierikzee Expositie etsen van Saskia Eggink. 't Lange Uus, Havenpark 28. Op werk dagen van 9.00-12.30 en 13.15-17.30 uur. Zaterdag 9.00-17.00 uur. Dinsdag 4 april Burgh Inzameling kleding voor Stichting Mensen in Nood in Revasa. 14.00 tot 17.00 uur. Woensdag 5 april Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. Playback/soundmixshow in De Lichtboei. 13.30 uur. NCVB-bijeenkomst ouderen. Her vormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Commissie welzijnsbeleid. Stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Inleveren kleding t.b.v. Stichting Mensen in Nood bij fam. De Jonge, Rengerskerkestraat 10. Van 8.00 tot 18.00 uur. Haamstede Inzameling kleding voor Stichting Mensen in Nood in Nederlandse Her vormde kerk. Van 14.00 tot 17.00 uur. Scharendijke Inzameling kleding door Stichting Mensen in Nood. De Putmeet, 19.00- 20.00 uur. Zonnemaire Inzameling kleding door Stichting Mensen in Nood. L. H. Hillebrand, Dijk van Bommenede 18. Na 12.00 uur. Nieuwerkerk Kledinginzameling. Zaal Gerefor meerde kerk. Van 10.00 tot 17.00 uur. Donderdag 6 april Zierikzee Thema-middag ANBO-afdeling Zie rikzee met als spreker J. A. van de Broeke, directeur van de Interge meentelijke Sociale Dienst, ANBO- gebouw. 14.00 uur. Commissie publieke werken. Stad huis. 17.00 uur. Ouderavond peuterspeelzaal Kwibus in gebouw aan Scheldestraat. Aan vang 20.00 uur. Zonnemaire Biotechnologie in de landbouw. Dorpshuis. 19.45 uur. Vrijdag 7 april Zierikzee Inzamelen kleding 't Kofschip voor kinderkledingbeurs. 19.30-21.30 uur. Salto Vitale brengt Carambolage d'Amour. Concertzaal. 20.00 uur. Scharendijke Koor- en samenzangavond. Neder landse Hervormde kerk. 19.45 uur. Sirjansland Bijeenkomst Woord en Daad in Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 8 april Zierikzee Concertzaal. Youp van 't Hek met zijn soloshow Hond op het ijs. 20.00 uur. Kinderkledingbeurs in 't Kofschip. 10.00-11.30 uur. Haamstede Jaarfeest CJV in Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Renesse Grote klaver jas wedstrijd in het dorpshuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Viering tien jaar buurtbus. Dorps huis. 20.00 uur. Zondag 9 april Zierikzee Film Caught in gebouw Leger des Heils. Aanvang 17.00 uur. Kerkwerve Zangdienst in Hervormde kerk. 19.00 uur. Maandag 10 april Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Commissie onderwijs. Stadhuis. 20.00 uur. Dinsdag 11 april Zierikzee Vergadering Protestants Christelijke Rayonschoolraad in Chr. Scholenge meenschap. 19.45 uur. Bijeenkomst Ondememerskring Schouwen-Duiveland in restaurant Mondragon. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 13 april Scharendijke Vergadering commissie algemene en bestuurlijke zaken gemeente Mid- denschouwen in De Putmeet. Aan vang 19.30 uur. Vrijdag 14 april Zierikzee Zeeuws Mannenkoor. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstcdc Viering zestigjarig jubileum Neder landse Vereniging van Huisvrouwen Westerschouwen. De Schutse. 19.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. fflTIW6255 Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. De Dierenbescherming wil betere rechten voor het dier. Ook voor deze nerts. (Archiejjoio). Kamerbehandeling wordt testcase voor diervriendelijkheid van Nederlandse samenleving DEN HAAG - Morgen, woensdag, overhandigt de ac teur Henk van Ulsen namens de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren op spectaculaire wijze ruim een half miljoen handtekeningen aan de voorzitter van de Tweede Kamer, D. Dolman. Sinds 1985 voert deze ver eniging een campagne voor haar eigen wetsvoorstel. Een wet voor het welzijn van dieren. Meer dan een half mil joen Nederlanders heeft zijn handtekening gezet onder het verzoek aan regering en parlement om het wetsvoor stel van de Dierenbescherming over te nemen. In een gi gantische envelop (afmetingen: 6x3 meter) wordt deze massale publieke bijval gepresenteerd op het Binnen hof. Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 *v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2