Uitwisseling: staat centraal op éénakterfestival in Concertzaal Zwarte maandag uit protest 1 H I' US~C(_ c_ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Benzine weer duurder door olieramp bij Alaska $SUZUKI Autobedrijf ISTA Diefstal lampebollen Bromfietser gewond na aanrijding lu ■iki-s I0l Dl fTv j z ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 100 jaar Ere-lid Oud papier Veertig jaar De vereniging van burgemeesters, wethouders Burgemeester Asselbergs werd als ere-lid op- De ASV Brouwershaven is niet blij omdat hun De zaterdagvoetbalclub Mevo bestaat veertig en secretarissen bestaat 100 jaar. (Pag. 2). genomen in de Broederschap van Wijnvrien- oud-papieractie wordt doorkruist door andere jaar. (Pag. 9). den in Nederland. (Pag. 3). verenigingen. (Pag. 4). DINSDAG 4 APRIL 1989 145ste jaargang Nr. 24518 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De ware taak van het drama is de uitbeelding van het menselijk karakter. Macaulay Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> lKï PÊ Bitr Verwachting tot woensdagavond: Perioden met regen Veel bewolking en perioden met re gen. Minimumtemperatuur om streeks 7 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 9 graden. Matige oostelijke wind, aan de kust hard tot stormachtig, later in het zuiden afne mende wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 8 april: Donderdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuid 4 Zaterdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 5 april Zon op 07.05, onder 20.20 Maan op 06.35, onder 19.51 6 april Zon op 07.03, onder 20.22 Maan op 06.49, onder 21.25 Nieuwe Maan: 6 april (05.33) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een lagedrukgebied dat boven Zuid-Frankrijk'ligt trekt het komend etmaal langzaam in noorde lijke richting. Op de noordflank van dit druk- systeem wordt met een krachtige oos telijke stroming vrij koele lucht naar onze omgeving gevoerd. In deze lucht komt veel bewolking voor waaruit re gen valt. Deze neerslagzone trekt morgen over ons land. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 3 gra den. Overdag komt het kwik niet veel hoger dan 9 graden. Er staat een matige oostenwind maar aan de kust is de wind hard tot stormachtig. La ter op de dag neemt in het zuiden de wind geleidelijk af. ZIERIKZEE - Als gevolg van een nerveuze stemming na de olieramp bij Alaska bij de handelaren in olie en benzine wordt benzine deze week opnieuw duurder. De branche organisatie NOVOK heeft maandag op basis van de „explosieve stijging" van de internationale benzine noteringen voor woensdag al een ver hoging met drie cent per liter benzi ne aangekondigd. Marktleider Shell komt vermoedelijk vandaag (dins dag) met de aankondiging van een prijsverhoging. Omdat de benzineverkopers vrij wel steeds gelijk optrekken, is te ver wachten dat ook Shell een verhoging met drie cent doorvoert. Daarmee wordt de prijs van een lifer superben- zine 173 cent aan de zelftankpomp en een liter Euro loodvrij 167 cent. De NOVOK kondigt tevens een verho ging met een cent van de prijs van dieselolie aan, dat daarmee 91,8 cent per liter gaat kosten. De internatio nale benzinenoteringen zijn het afge lopen weekend zeer sterk gestegen. Advertentie CARRY ruim efficiënt betrouwbaar degelijke technologie minimaal onderhoud enz. Ook present op onze showda gen St. Joostdijk 41 - Oosterland 01114-1495 Voor het eerst op Schouwen-Duiveland Personeel Rode Kruissiekenhuis doet werk in zwarte kleding DEN HAAG - Tweede-Kamervoor zitter Dolman vindt dat er paal en perk moet worden gesteld aan de „auto met chauffeur" waarin de top van Nederland nu rondrijdt. ZIERIKZEE - In de nacht van zon dag op maandag werden bij een res taurant aan de Oude Haven te Zierik- zee de glazen bollen van de buiten verlichting ontvreemd. De waarde van de gestolen goederen bedraagt ongeveer 500 gulden. De benadeelde is N. van der Z. BRUINISSE - Bromfietsbestuur der A. J. VV. uit Zierikzee werd ge wond bij een aanrijding met een per sonenauto. Het ongeluk gebeurde op de parallelweg van de Rijksweg N-59 op de Grevelingendam buiten Brui- nisse. Zondagavond om ongeveer 21.30 uur reed de bromfietsbestuurder van af de afrit van het Grevelingenrestau- rant de parallelweg op. Hij zou daar bij een personenauto bestuurd door R. K. uit Scheveningen over het hoofd hebben gezien die over de parallel weg reed. Bij de aanrijding die daar op volgde werd de bromfiets van W. totaal vernield en werd hij zelf ver wond. Ook de auto van K. werd zoda nig beschadigd dat hij moest worden weggesleept. Advertentie Él ZONNEMAIR uidweg 20*. Zonnemai Tel. 01112-1318 Vrijdag koopavond. re - - ZIERIKZEE - Zwarte maandag noemden de werknemers van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis de actie die gisteren, maandag, werd gehouden. In tegenstelling tot anders was het overgrote deel van het personeel bij het uitvoeren van hun werkzaam heden niet zoals gewoonlijk gekleed in smetteloos wit. Als protest tegen de afwijzende houding van de regering tegenover de eis van vijf procent loonsverhoging had men zich gehuld in zwarte kleding. ZIERIKZEE - Op vrijdag 14, zaterdag 15 en zondag 16 april staat de Zierikzeese Concertzaal in het teken van de eenakters. Voor de eerste keer wordt op Schouwen- Duiveland onder auspiciën van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel een éénak terfestival gehouden. In totaal doen er 16 toneelgroepen aan het festival mee en van die 16 zijn er acht afkomstig van Schouwen-Duiveland. „We willen nog eens benadruk ken dat het festival geen wedstrijd is", aldus het ZCA. „De uitwisselingsgedachte staat centraal". met het bewegingsspel Rondo en ver zorgt 'team II' van Tferneuzen een im- provisatiespel onder de titel Vijf voor twaalf. De Amateur Comedie Zierikzee doet ook met twee groepen mee aan het éénakterfestival. ACZ II brengt een eigen toneelbewerking van Kronkels van Siinon Carmiggelt. Dit onder de titel Kruimeltjes. Veel belangstelling In eerste instantie was het de be doeling om het festival te spreiden over twee dagen. „Maar er kwamen zoveel inschrijvingen dat uiteinde lijk besloten is om er een derde dag aan vast te plakken" aldus Pankow. Zij ziet het éénakterfestival niet al leen als een mogelijkheid voor de verschillende toneelverenigingen om ervaringen en ideeën uit te wisselen, maar ook als een soort visitekaartje van de toneelverenigingen. „Een goede gelegenheid om te la ten zien wat er zoal gedaan wordt op het gebied van toneel", aldus Pan kow. Om zoveel mogelijk mensen te trekken is er voor gekozen om geen entree te heffen. Ook dit jaar verzorgt een jury van vier mensen een rapportage van ieder stuk. De toneelgroepen krijgen die rapportage later toegestuurd en het is aan hen wat ze daar verder mee doen. De jury bestaat uit Willem Huy- breghs, Ron Lubbersen (beiden Pro vinciaal Tbneel Adviseurs), Ali Pan kow en Frans Doeleman (Kunstredac tie PZC). Jong geleerd is oud gedaan. (Foto: Joop van Houdt). Het éénakterfestival is een jaar lijks terugkerende activiteit van het ZCA. Elk jaar wordt weer een nieuwe lokatie gekozen en dit jaar is de keu ze op Schouwen-Duiveland gevallen. „Vooral ook omdat deze regio volop in beweging is op toneelgebied", al dus A. Pankow, hoofdredactrice van Silhouet en actief in onder andere to neelvereniging Ouwerkerk en de Amateur Comedie Zierikzee. planken gebracht worden wordt naast werken van Harold Pinter, Pe ter van Straaten en Alan Ayckbourn ook een aantal eigen produkties op de planken gebracht. Zo komt 'team I' van toneelvereniging Terneuzen Regisseurs Rinus Pankow en Ad van Geesbergen hebben zich verenigd vervolg pagina 4 Speciaal geschreven Onder de zestien stukken die op de Een beeld van eén van de zestien éénakters die gebracht wordt tijdens het éénakterfestival. Van links naar rechts Jan wan Seters, Mara de Bel en Eugène Tottê. de tekst: vijf procent voor een gezon de cao. Gevoelens „We hebben nog even getwijfeld omdat rouwkleding en ziekenhuis- werk toch dicht bij elkaar liggen. Maar we hebben het toch gedaan om dat deze manier van actie voeren het beste uitdrukking geeft aan ons ge voel", aldus verpleegkundige en ac tiecomitélid Wim Bom. „Wij zijn te leurgesteld en verontwaardigd over de wijze waarop de regering reageert op de gerechtvaardigde eisen van het ziekenhuispersoneel. Dat zij zo hun macht laten gelden". Een gevoel dat ook tot uitdrukking wordt gebracht doordat de zieken huispersoneelsleden hun exemplaar van de cao Ziekenhuiswezen in een met zwart bekleed kinderbedje de poneren dat in de hal van het zieken huis is geplaatst. Onder de tekst 'cao waardeloos' werden daar maandag al vele tientallen, soms in elkaar ge kreukelde cao-boekjes ingegooid door de personeelsleden. „Het zit heel diep. Na jaren onder ling met elkaar praten over de slechte betaling en de steeds zwaardere werkomstandigheden komt het er nu allemaal uit. En nu blijkt dat het me rendeel van de werkers in de gezond heidszorg achter de acties staat. Er moet wat gebeuren". Patiënten Volgens Wim Bom staat bij alle ac ties die het comité op touw zet voorop dat de patiënten er geen nadeel van mogen ondervinden. „Dat is ons uit gangspunt, de mensen mogen er niet onder lijden". De zwarte kleding die maandag werd gedragen bracht weer vele reacties van de patiënten teweeg. „De mensen gaan er met ons over pra ten en dan blijkt dat, ze achter ons staan. Dat is heel fijn, want daardoor kunnen we toch weer meer kracht achter onze eisen zetten". Hef ziet er naar uitput warte maandag niet de laatste actie in het Rode Kruisziekenhuis is geweest. „We blijven bezig met het organise ren van acties zolang er geen resulta ten worden geboekt bij de cao-onder handelingen". Verpleegkundigen, schoonmaak- nisch en administratief personeel za- Het enige fleurige aan hen was de ge- sters, laboranten maar ook polikli- gen er uit alsof ze in de rouw waren. Ie button die zij droegen met daarop Een protestfoto in het ziekenhuis. (Foto: Joop van Houdt). 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1