DE VIER WINDEN Veerkrachtig, onkreukbaar en optimistisch als polyester Lili (Ali Pankow) en Alexander Varenheid (Eugène Totté) zijn pas verhuisd. Alexander zit vol plannen. Lili maar met één; ze wil weg bij Alexander. (Foto: Joop van Houdt). Toneelvereniging Ouwerkerk brengt ode aan Diinitri Frenkel Frank OUWERKERK - Veerkrachtig, onkreukbaar en opti mistisch. Dat was de sfeer die een nieuwe reclame-jingle voor de kunststof polyester moest uitstralen. En dat wa ren ook de eigenschappen die mensen leken te moeten hebben om zich staande te houden in hun omgeving. Toen Alexander Varenheid achter de piano plaatsnam om zo'n jingle te componeren bleek zowel het een als het andere niet zo simpel te zijn. Met de komedie Polyester Polka van Dimitri Frenkel Frank wist de toneelvereni ging Ouwerkerk drie avonden achter elkaar zo'n twee honderd belangstellenden te boeien. wat langere monologen af en toe aan herinnerd dat het stuk door amateur spelers werd gespeeld. Wanneer Alexander Varenheid ach ter de piano plaatsneemt om temid den van de verhuisdozen in zijn nieu we woning een reclame-jingle voor polyester te componeren, blijkt de chaos in de kamer steeds opnieuw te worden versterkt door de mensen die bij hem binnen 'vallen'. De veer kracht, onkreukbaarheid en het opti misme dat hij zoekt lijkt ^teeds on grijpbaarder te worden door de rommelige, onharmonische sfeer die wordt gesymboliseerd door het lek kende plafond van het nieuwe huis. Zijn pas zwangere vrouw Lili be kritiseert zijn emotionele, dromerige aard waardoor ze hem niet geschikt vindt als vader en ook niet meer als echtgenoot. ,,Ik wil geen overjarige kleuter maar iemand die voor me zorgt". De keuken van het nieuwe huis blijkt door diverse mensen te worden gebruikt om te gluren naar het open raam aan de overzijde waar prostiué Zaza (Karin Jacobsen) zorgt dat er veel is te zien. De tonelisten hadden het ruimtegebrek op het klei ne toneel met veel fantasie opgevan gen door het decor te laten doorlopen in het voorste gedeelte van de zaal. Vanaf de keuken in de ene hoek werd met verrekijkers gegluurd naar de slaapkamer in "de andere hoek. Via minnaar Boudewijn (Wim Ha- ge) die gewend was het huis als vluchtweg te gebruiken, detective Max Treurniet (Dies Lemsom) die zijn (gluur)werk vanuit de keuken deed en directeur van een reclamebureau Matthieu Hemelsbreed (Piet den Broeder) die in een schijnwereld wil leven, „waarom roert u in mijn dro men?", wordt duidelijk welke proble men iedereen heeft. Problemen die escaleren in een emotionele uit barsting van de zachtaardige Alexan der Varenheid. De vrouwen Paula (Ria van Wijn gaarden) en Polly (Joke van Stuy ven- berg) hebben elk hun eigen vlucht weg gekozen. Respectievelijk in het bespioneren van hun echtgenoot en het nemen van een minnaar. Lili ver laat haar dromerige echtgenoot. Dui delijk komen de communicatiestoor nissen tussen de diverse echtparen naar voren. De door iedereen be gluurde Zaza fungeert hierbij als een buffer. Mede door het gluren krijgt men toch meer begrip voor elkaar en leert elkaar accepteren. Een verras send stuk waarbij iedereen toch een beetje meer onkreukbaar, veerkrach tig en optimistisch eindigt en Alexander Varenheid ook de jingle vindt die hierbij past: de polyester polka. Het stuk vol mooie, soms bloemrij ke dialogen werd gespeeld-in.-het- dorpshuis te Ouwerkerk. De toneel vereniging koos voor f de niet" aller daagse komedie in verbandmet de plannen van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel om in Zeeland een Dimitri Frenkel Frank-thema- festival te houden. Een plan dat we gens te beperkte deelname van de to neelverenigingen in de provincie niet doorging. Maar Ouwerkerk hield er wel een bijzondere'voorstelling aan over. Hoge eisen Een komedie waarin de nadruk niet, zoals gewoonlijk, op actie lag maar op de dialoog en het uitbeelden van de emoties van de diverse perso nen. Een komedie die daardoor hoge eisen stelde aan de acteerprestaties van de tonelisten. Onder leiding van regisseur Rinus Pankow, regie-assis tente Cora Neele en met adviezen van provinciaal toneeladviseur Ron Lub- bersen slaagden de toneelspelers erin daaraan in grote lijnen te voldoen. Vooral hoofdrolspeler Eugène Totté maakte in zijn rol als Alexander Va renheid een professionele indruk. Ali Pankow was als zijn vrouw Lili voor al sterk in het uitbeelden van emoties via gelaatsuitdrukkingen en" li chaamshouding. Bij de overige to neelspelers werd men er alleen bij de Max Treurniet (Dies Lemsom) alias Sibbeling van detectivebureau Sibbeling Sibbeling begluurt de overspelige Mathieu Hemelsbreed. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE Cursus ontwikkelingssamenwerking Reeds jaren is het CNV actief waar het ontwikkelingssamenwerking be treft. Een aantal werkgroepen, waar onder de Werkgroep Ontwikkelings Samenwerking Zeeland (WOS), on dersteunt deze activiteiten. Om op de2e steun en interesse te kunnen blijven rekenen organiseert het CNV regelmatig cursussen betreffende ontwikkelingssamenwerking. WOS- Zeeland wil ook op Schouwen-Duive- land een dergelijke cursus organise ren. Dat kan alleen als er voldoende belangstelling voor bestaat. Wie be langstelling heeft kan zich aanmel den via telefoonnummer 01184-64361 of 01100-15985. Paasavond De afdeling Schouwen-Duiveland van de Christelijke Plattelands Vrou wenbond hield onlangs haar Paas avond in een zaal van de Gerefor meerde kerk in Zierikzee. Voor de pauze vertelden de Maria-zusters van de Protestantse Gemeenschap over hun werk. Het centrum is gevestigd in het Westduitse Darmstadt. De ge meenschap is in de Tweede Wereld oorlog ontstaan en in Nederland ge vestigd in Nijverdal. Na de pauze werd het klankbeeld Jezus lijden, toen en nu vertoond. Ouderavond Kwibus Donderdag 6 april houdt peuter speelzaal Kwibus uit Zierikzee haar jaarlijkse ouderavond. Na het huis houdelijk gedeelte houdt mevrouw Van der Hoop, diëtiste, werkzaam voor de Nederlandse Hartstichting, een lezing met dia's over gezonde voe ding voor peuters. Samen met ouders en andere belangstellenden maakt zij enige originele traktaties. De ouder avond begint om 20.00 uur. Film Zondagmiddag 9 april wordt in de zaal van het Leger des Heils aan de Poststraat in Zierikzee de filrh Caught vertoond. In de film worden vragen aan de orde gesteld als: wie ben ik, waar kom ik vandaan, wat is de zin van het leven en waar ga ik naar toe? De film begint om 17.00 uur. Bijeenkomst ondernemerskring Dinsdag 11 april houdt de Onderne merskring Schouwen-Duiveland een bijeenkomst voor haar leden. De ver gadering wordt gehouden in restau rant Mondragon in Zierikzee en be gint om 20.00 uur. Drs. J. L. Colijn, hoofd van de afdeling regionale ont wikkeling van Rijkswaterstaat ver zorgt een inleiding over de infrastruc tuur van Schouwen-Duiveland nu en in de toekomst. Rommelmarkt Zaterdag 15 april houdt het Leger des Heils een rommelmarkt onder de Beuze. De opbrengst van de rommel markt is bestemd voor het Portugal- project. De rommelmarkt gaat om 9.00 uur van start en duurt tot onge veer 17.00 uur. KERKWERVE Mensen in Nood Bij de familie De Jonge aan de Ren- gerskerkestraat 10 in Kerkwerve kan woensdag kleding ingebracht worden ten behoeve van de Stichting Mensen in Nood. Men kan terecht van 8.00 tot 18.00 uur. NIEUWERKERK Yoga Donderdagochtend 6 april start het dorpshuis in Nieuwerkerk op initia tief van de afdeling Duiveland van de NBvP een cursus yoga voor begin ners. Ook niet-leden zijn welkom op defce cursus. Er zijn nog plaatsen vrij. Voor meer informatie kan men bellen met mevrouw Koolmees (01114-1460). EHBO De afdeling Duiveland van de EH BO houdt 6 april een kringwedstrijd 'in het dorpshuis van Nieuwerkerk. Het begint om 20.00 uur. Iedereen is welkom. GOES Zeeuws Orkest Zaterdag 10 april geeft het Zeeuws Orkest een concert in de Grote Kerk in Goes. Het orkest heeft voor de voorjaarsserie in verband met het honderdjarig bestaan de Amerikaan se pianist Malcolm Frager aangetrok ken. Frager trad op met bijna alle grote orkesten in ruim 70 landen. Met het Zeeuws Orkest zal hij het tweede pianoconcert in B groot opus 83 van Johannes Brahms ten gehore bren gen. Verder op het programma de Ou verture Carnaval Romain van Hector Berlioz, de Menuette Serio van Zol- tan Kodaly en Ricercare van Hendrik Andriessen. Het concert in de Grote Kerk begint om 20.00 uur. Hetzelfde concert is donderdag 13 april te be luisteren in de Concertzaal in Middel burg en op vrijdag 14 april in het Scheldekwartier. Exportbijeenkomst De Kamer van Koophandel in Mid delburg houdt donderdag 13 april een exportbijeenkomst over België. Aan de orde komt het zaken doen met Bel gië evenals het werken met tussen personen daar. De bijeenkomst wordt gehouden in Hotel Goes en begint om 14.30 uur. Cabaret Zaterdag 15 april is de première van het programma 'Vijf onder één kap' van Cabaret Dè Kuil in cultureel gebouw De Villa aan de Spiegel straat in Goes. Het voorprogramma bestaat uit teksten en liedjes van An nie M. G. Schmidt. Rode draad door het programma van De Kuil is het thema wonen. Cabaret De Kuil werd in 1981 in Goes opgericht. Het is geen politiek cabaret, maar toont het pu bliek een kritische visie op de ge beurtenissen uit het dagelijks leven. De première van Vijf onder één kap begint om 20.00 uur. Districtsvergadering FNV Zaterdag 22 april wordt in de Prins van Oranje in Goes de voorjaarsver gadering van het FNV-district Zee land gehouden. Op de agenda onder andere de verkiezing van leden van het districtsbestuur, verkiezing van leden van DAC-uitkeringsgerechtig- den en behandeling van het districts werkplan. Na het huishoudelijk ge deelte verzorgt fedeitdiebestuurder Michel Negenman een spreekbeurt. De vergadering begint om 10.15 uur. LEWEDORP Avondruilbeurs Vrijdagavond 7 april kan iedere verzamelaar die wat te ruilen heeft terecht in café-pension De Goede Ver wachting in Lewedorp. Die avond wordt daar een avondruilbeurs ge houden. De zaal is geopend vanaf 19.15 uur. Dinsdag 4 april Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.25 uur James Herriot, Engelse se rie. 16.20 uur Ander nieuws: Schuil plaats Nederland. Documentaire over vluchtelingen in de praktijk van alledag. Herh. 17.00 uur Liever sportiever. 17.30 uur Journaal. 17.45 uur Een bijzonder paasei, gete kend sprookje uit Wales. 18.11 uur Ducktales, tekenfilmserie. 18.33 uur Alex, tekenfilmserie, 18.37 uur Pieter Post, 13-delige En gelse poppenserie. Herh. 19.00 uur Journaal. 19.19 uur Dinges, spelprogramma. 19.52 uur Cosby show, Amerikaanse comedyserie. 20.18 uur A different world, comedy serie. 20.41 uur Ja natuurlijk, magazine met onderwerpen over en in de na tuur. 21.31 uur Hier en nu, actualiteiten magazine. 22.08 uur Adempauze. Kinderen zin gen met George Webb. 22.30 uur Journaal. 22.41 uur Liever sportiever, met: ten nis, roeien en verslag van de elfste- densurftocht. 23.06 uur Nocturne, muziek voor de late avond. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Dieren in het wild, natuur serie. 16.30 uur Fleur, gevarieerd program ma. 17.55 uur TROS Popformule, muziek programma. 18.35 uur TROS Autovraagbaak, 8-delige cursus. Afl. 2. 19.00 uur Linda, gevarieerd magazi ne. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur TROS TV Show, gevarieerd magazine. 21.40 uur TROS Modemagazine. Voorjaar en zomer 1989. 22.20 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 22.50 uur Hoe later op de avond..., Wim Bosboom praat met mensen die iets te vertellen hebben. Afl. 5: hoofd commissaris Jan Blauw. 23.41 uur Journaal Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Op zoek naar je eigen ver haal. Les 1. 10.30 uur Jonge onderzoekers. Les 17. 11.00 uur NL en de NAVO een kwestie van vrede? Les 1. 11.30 uur Zoom, your English maga zine. Les 7. 14.00 uur Skaolle-t.v. 14.30 uur Ik zoek, ik zoek een kinder boek. Les 3. 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Medelanders Nederlanders, voor Portugezen. 18.30 uur De twaalf provincies. Afl. 1: Groningen. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 21.10 uur De orkestsuites van Bach. 21.32 uur Markant: Professor Kolf, portret van de uitvinder van de kunstnier en het kunsthart. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.00 uur Arnold, Amerikaanse co medyserie. 15.25 uur Van Pool tot Evenaar. 16.40 uur Huizen kijken. Herh. 17.30 uur Black Beauty, Britse jeugd serie. Afl. 25. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 129, herh. 18.05 uur Dagboek van een clown, se rie verhalen van Guido Staes. 18.20 uur Carlos en Co, magazine waarin poppen vertellen wat kinde ren willen weten. 18.35 uur Jan zonder Vrees. Teken filmserie. Afl. 1. 18.45 uur 60-plus. Seniorenmagazine. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 88. 20.25 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.30 uur Natuur: Wat doe je ermee? 6-delige serie over natuurreservaten ten westen van De Schelde. Afl. 6. 21.00 uur 50 Prijzen van Jos Ghysen. Spelprogramma. 21.45 uur Modem. Klinische biologie. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Draad van Ariadne: ,,Oud gedaan". 23.35 uur Coda: „Duo's" van Paul Tor telier door Monique Laperre en Carlo Schmitz, cello. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 711. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Argus. Praatprogramma. 21.00 uur Uitzending door derden, programma van de Socialistische Omroep. 21.45 uur Sociale zekerheid: Van de wieg tot het graf. Afl. 2: Als we maar gezond zijn. GRONINGEN - De 57-jarige Gro ninger J. Hanssen is in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Ooster- hamrikkanaal in Groningen verdron ken. Dit heeft de Groningse politie meegedeeld. Omstreeks half een 's nachts fverd zijn lichaam door voor bijgangers in het water gezien. De brandweer haalde de man uit het ka naal, maar hij was al overleden. De Groninger politie vermoedt dat de man in het kanaal is geglegen toen hij zijn fiets wilde stallen bij zijn cara van, die vlakbij het kanaal staat. HELMSTEDT - In het noordoosten van de Bondsrepubliek is een groot aantal vissen omgekomen door che micaliën in de rivier de Aller. Dit hebben plaatselijke functionarissen in Helmstedt verklaard. Een zegs man zei dat de politie 23 papieren zakken heeft gevonden met kalium- cyanide en andere giftige stoffen. Maar hij voegde daaraan toe dat nog niet duidelijk is wie het gif in de ri vier heeft gegooid. Advertentie HILVERSUM - De organisaties van lokale en regionale omroepen, O Ion en Roos, voelen zich gediscrimineerd ten opzichte van de landelijke omroe pen omdat voor hen nog steeds een verbod op omroep-reclame geldt. Ze vinden dat ze „ook financieel een se rieuze behandeling verdienen. Dat wil zeggen: financiering uit omroep bijdragen en reclame". 82 En - is 't de moeite waard? Onder het stapeltje drukwerken ligt haar portefeuille, 't stemmige, oude ding, dat ze meer dan vijfen twintig jaar geleden heeft meegeno men naar haar nieuwe thuis. Met als inhoud haar tekeningen. Slechts een paar maal is de map open geweest, in de eerste jaren, toen ze dacht, dat er ook hier plaats zou zijn voor haar liefhebberijwerk. Toen ze meende, dat het haar recht-van-mens-en-bur- ger was, om dat recht desnoods op te eisen. Langzaam aan, gekneusd door vele nederlagen, heeft ze geleerd, dat ze dit burgerrecht hier niet bezat, 't Laatst heeft ze, een week na zijn heengaan, haar kleine Geurt ge schetst, zoals hij op zijn bedje lag, de mysterieuze glimlach van de dood over de zwaar gesloten oogleden, om het volle mondje, dat nog leek te vra gen om een moederkus. In trance heeft ze getekend en ze heeft dc schets nooit kunnen afmaken, daar Geurt haar eens al tekenend betrapte en het kortweg verbood. Wat voorbij was, was voorbij en ze moest nu weer aan het leven denken: aan hem, en aan het kind, dat ze verwachtte. Toen heeft het haar verlamd en later miste ze de moed, de schets nog eens ter hand te nemen en zichzelf opnieuw te con fronteren met het diepste leed. Dc te keningen, die ze in haar herstelperio de op het Heersholt heeft gemaakt, liggen er veilig bovenop, 't Zijn er heel wat. Morgen zal zij ze laten zien aan haar zoon, die toen geboren stond te worden. Twintig jaren liggen er tussen. Thea glimlacht: misschien zijn deze ekeningen schuld aan de uitzonder lijke begaafdheid van die zoon en Door M. A. M. RENES-BOLDINGH aan de krijg, die bijna twintig jaar om en door hem is gevoerd. Wie zal 't zeggen? Wie ziet al de onzichtbare draden, die een mensenleven zijn in houd en bestemming geven? In ieder geval wil zij ze na die twintig jaar eerst nog eens zelf bezien en ervaren, of ze haar iets te zeggen hebben: een kleine ontroering, een zachtzingend heimwee, fracties slechts van de schoonheidsontroering, die haar des tijds in beweging bracht en naar te- kenstift en papier deed grijpen. Waarom heeft ze het tekenen er zo willoos bij laten liggen! Ze had er de tijd voor, toen de kinderen volwassen en uit huis waren! 't Zou haar een bron van vreugde zijn geweest, van vreugde, die levenskracht betekent! Met verscherpte ogen ziet ze het ant woord: omdat Geurt, haar man, zich geplaatst heeft tussen haar en haar kunst. Langzaam aan is hij ertussen geschoven, een grote, zonne-werende gestalte, die zonder dreigen, zonder daden tot capitulatie dwong. Opdat zij niets zou hebben, waar hij niet bij kon. Opdat hij de alleenheerser zou zijn. „Zo ben ik mijn tekenen kwijtge raakt. Ook mijn muziek. Eerst speel de ik. waar Geurt bij was, vroeg hem, mee te zingen: ik meende een vrij mens in een vrij land te zijn. Tbtdat ik een zeker iets merkte. Tben speelde ik, wanneer ik Geurt in de molen wist maar keek en luisterde in stinctief, of hij er aankwam. Dan hield ik op, als was ik schuldig, 't Was 't begin van mijn gebondenheid. Een gevangene verliest zijn lied. Of men moet zeer sterk zijn, om het te kunnen bewaren. Ik was niet sterk voor mijzelf; ik had hem te lief. Een vrouw capituleert gemakkelijk; wij noemen dat „een offer brengen". Nu zie ik, dat 't doelloos en fout was. 't Capituleren bracht Geurt in de waan. dat 't me makkelijk afging, om mijn leven te laten verarmen. Dat 't me niets deed, om mijn levensvreugde beknot te zien. Ik heb er ook niet voor gevochten, want er viel niets te vechten. Geurt vormde alleen maar een tegenstand, een weerstand. Ver der deed of zei hij niets".- Arbeidsdag, oogstdag, oordeels dag. Deze dag moet ten einde toe door leefd worden. De macht, die bezig is, Thca's ogen te openen, gaat voort, on verbiddelijk. Er is iets benauwends in dit moeten zien. „Hoe is 't met mijn bloemen? Geurt kijkt er niet eens meer naar. Als ik hem bij de arm meeneem en hem dwing, ze met mij te bewonderen, dan is hij nog niet werkelijk blij. 't Is, alsof hij tegen een kind praat, dat er vergeeflijke fantasieën op nahoudt. En ik weet me alleen, zelfs al staat hij vlak naast me. En arm! Beschamend arm! God! Ook Hij wordt niet meer door ons samen gezocht en beleefd. We zit ten naast elkaar in de kerk, maar wanneer praten we eens over deze dingen? Niet eens op de weg van de kerk naar huis. Dan zijn 't de suiker bieten of de koeien, of iets, dat er in het dorp is voorgevallen, 't Is net, of je een overtreding begaat, wanneer je wèl graag over die dingen praat. Maar 't was immers al zo, toen kleine Geurt stierf! De bloemen ik pluk te ze alleen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4