'Wij zijn geen besloten club, iedereen is welkom' Stad en Lande na halve eeuw nog niet overbodig Minder bedrijven en minder bezoekers bij Kom in de kas Minder belangstelling voor de computerdag Weer een contract getekend Zeeuws, bedreigd bezit Monumenten dag Negen offertes voor baggeren Minder nieuwe huurwoningen in 1989 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 april 1989 Nr. 24517 3 Christelijke Gereformeerde jeugdsoos aan Beddeweeg onderging gedaanteverwisseling ZIERIKZEE - Midden in Zierikzee op de hoek van de Beddeweeg/Kromine Elleboog staat het gebouw waarin de Christelijke Gereformeerde jeugdsoos is gevestigd. Een oud huis dat via een ingrijpende verbouwing een splinternieuw interieur kreeg. Sinds een week kunnen jongeren er op zaterdagavond terecht in een sfeervolle omgeving uitgevoerd in grijze, witte en rode tinten. Jon geren van alle gezindten als het aan het soosbestuur ligt. „We zijn geen besloten club. Iedereen is welkom". Dat laatste komt ook tot uiting in het feit dat de jeugdsoos geen vast le denbestand heeft. „Wij draaien volle dig op bezoekers", aldus voorzitter Henk Schouls. Gemiddeld komen we kelijks zo'n veertig jongeren de rode trap naar de eerste verdieping op om wat te drinken en te praten. Daar naast worden vanuit de jeugdsoos ac tiviteiten-georganiseerd als strand wandelingen, filmavonden, bowling avonden, fietspuzzeltochten en een dagtrip eens per jaar. Via oud papie racties verzamelen de jongeren geld voor diverse kinderhuizen. En men verzorgt uit de sooskas ook een adop tiekind in een Derde Wereldland. Bezoekers De Christelijke Gereformeerde jeugdsoos ging in 1977 met ongeveer 50 jongeren van start op de bovenver dieping van het huidige gebouw, een clubgebouw van de Christelijke Ge reformeerde kerk. Nadat het bezoe kersaantal ongeveer vijf jaar con stant bleef, zette vanaf 1982 een daling in. „Op een gegeven moment kwamen er nog maar zo'n twintig jongeren per soosavond". Vanaf 1986 begon de belangstelling weer te groeien en nu komen er elke zaterdag ongeveer veertig jongeren. Afgelopen zaterdag lag dat bezoe kersaantal aanzienlijk hoger want toen kon men voor het eerst bijeen komen in de nieuwe entourage. Een aantal kerkleden en jongeren heeft via vrijwilligerswerk zelf een steen tje bijgedragen aan de verbouwing. Een verbouwing die volgens P. van Beveren en VV. de Bil van de commis sie van beheer hard nodig was. „Door ruimtegebrek in de zalen bij de kerk in de Zevengetij straat had den we een overloopruimte nodig. Dat komt onder andere omdat de be langstelling voor de crèche en de zon dagsschool steeds groeit". Verder was al enkele jaren duidelijk dat er wat moest gebeuren aan de bouwkundige gebreken en de brandonveiligheid van het gebouw. Ontwerp In 1988 werden de definitieve plan nen ontwikkeld. De vroegere soosbe- zoeker Jan Jonker uit Zierikzee maakte voor de tweede keer in zijn leven een ontwerp voor de inrichting. Bij de oprichting in 1977 deed hij dat als jeugdige soosbezoeker en nu als medewerker van een professioneel ontwerpbureau. Voor een totaalbedrag van 150.000 gulden, waarvan 135.000 gulden werd betaald door de kerkelijke gemeente en 15.000 gulden door de gemeente Zierikzee als subsidie, werd de ver bouwing in vijf maanden gereali seerd door professionele bedrijven én vrijwilligers. De laatsten maak ten de zitbankjes in de soosruimte, de afwerking van de wanden en het schilderwerk. De christelijke achter grond van de soos komt naar voren in de symbolen geloof, hoop en liefde die op de achterwand van de soos ruimte zijn bevestigd. Op de begane grond werd in de vroegere garage plus opslagruimte een nieuwe vergaderzaal gemaakt en ook de toiletruimte is beneden. Vol gens voorzitter Schouls blijven de soos-activiteiten ondanks de nieuwe omgeving zoals tot nu toe gebruike lijk was. Op zaterdag 15 april wordt de verbouwde jeugdsoos officieel ge opend door ds B. de Graaf. Dat ge beurt om 10.00 uur. 's Middags kun nen alle gemeenteleden een kijkje komen nemen tijdens de open mid dag, van 14.00 tot 16.00 uur. ZIERIKZEE - „Zeeuws, een bedreigd bezit. Zo luidt de ti tel van de inleiding die de neerlandicus dr. L. Koelmans vrijdag 14 april tijdens de jaar vergadering van Stad en Lan de Schouwen-Duiveland houdt. Deze vergadering wordt in de Concertzaal in Zie rikzee gehouden en begint om 19.30 uur Voor de pauze komt het huis houdelijk gedeelte aan de orde. Behalve het openingswoordje van voorzitter J. D. de Kam en de bespreking van het jaar verslag '88 en begroting voor volgend jaar staat er ook een bestuursverkiezing op het pro gramma, waarbij voor de heer A. J. Verhulst een opvolger 'móet worden gezocht. De heren M. K. Romèijn en W. P. de Vrie- ze hebben zich herkiesbaar ge steld. Zeeuws Na de pauze gaat de neerlan dicus Koelmans uit Renesse nader in op het Zeeuws. Koel mans die zijn jeugd in Bruinis- se doorbracht en in Utrecht Ne derlandse taal- en letterkunde studeerde promoveerde in 1959 op een proefschrift over het taalgebruik van Michiel de Ruyter. In 1986 voltooide de oud Bruenaar een theologische studie. Koelmans is tijdens zijn studie van het Zeeuwse dialect tot de conclusie gekomen dat Zeeland in de laatste vijftig jaar bijna onherkenbaar is ver anderd. Niet alleen op land schappelijk maar ook op cul tuur-historisch gebied is veel verloren gegaan. Wat wel ge bleven is is het Zeeuwse dia lect. De neerlandicus gaat tij dens zijn inleiding nader in op de vraag hoe Zeeuws dat dia lect nog is. Kan vervlakking worden tegengehouden en moet men bewust instandhou ding nastreven. Of regelt zich dat vanzelf en kan men het dia lect beter ongemoeid zijn gan getje laten gaan? Ook die pun ten komen vrijdagavond ook de orde. Witlofbedrijf in Dreischor en champignonkwekerij in Sirjansland DREISCHOR/SIRJANSLAND - Hoewel de eigenaars van de deelnemende be drijven en ook de belangstellenden die daar een kijkje namen heel enthousiast waren, heeft de open dag van tuinbouwbedrijven Kom in de kas dit jaar op Schouwen-Duiveland minder belangstellenden getrokken dan anders. Slechts twee bedrijven meldden zich aan als deelnemer aan het jaarlijkse evenement waarmee wordt getracht de mensen een be ter inzicht te geven in de werk zaamheden die komen kijken bij de teelt van groenten. In totaal on geveer 230 belangstellenden be steedden enkele uren van hun vrije zaterdag om zich te verdie pen in de teelt van champignons of witlof. Witlof 'Yoor dat laatste konden zij te recht bij het witlofbedrijf Blik- mans en Van Beek in Dreischor* Hoewel het bedrijf voor de eerste keer meedeed aan het evenement Kom in de kas, was het niet voor het eerst dat de witlofteelt werd gedemonstreerd aan bezoekers. „Wij verzorgden altijd al rondlei dingen omdat we het belangrijk vinden dat mensen weten hoe die groente groeit", aldus J. G. van Beek. Samen met drie andere me dewerkers was hij de hele dag in touw om aan zo'n 130 belangstel lenden het proces uit te leggen van het moment dat de groente in pen nen wordt opgezet tot de oogst en het machinale inpakken. Bij het bedrijf in Dreischor worden dit jaar 13 hectare en volgend jaar 17 hectare wortels verbouwd. Witlof is een twee-jarig produkt. Bijna 90.000 ton champignons groeien per jaar in de champig nonkwekerij van W. Zweistra te Sirjansland. Drie medewerkers van het bedrijf lieten aan onge veer honderd belangstellenden zien hoe de teelt en de organisatie van dat proces precies in zijn werk gaat. Zij werden daarvoor meegenomen op een rondleiding door twee cellen waar de eetbare paddestoelen in diverse stadia van groei waren te zien. Het be drijf kweekt champignons in alle maten maar is vooral gespeciali seerd in de kleine champignons. Om een zo goed mogelijke kwali teit te waarborgen worden deze met de hand geoogst. Het bedrijf is bijna tien jaar bij Sirjansland gevestigd en deed voor de vijfde keer mee aan Kom in de kas. Computer Club Zeeland voor tiende keer in de Graanbeurs ZIERIKZEE - De zonnige weersomstandigheden en weinig voor-aankondigingen. Dat waren volgens de be stuursleden van de Computer Club Zeeland de redenen dat de computerdag in de Graanbeurs te Zierikzee deze keer veel minder belangstellenden trok dan gewoonlijk. Slechts enkele tientallen mensen kwamen een kijkje nemen bij de veertien computers die stonden opge steld in de zaal. Zeven daarvan waren afkomstig van de 14 leden die de Computer Club Zeeland op Schou wen-Duiveland heeft. Sneller „Sneller en beter", is volgens be stuurslid Willem van der Most de nieuwste ontwikkeling bij de perso nal computers. „Zogauw het appa raat minder snel reageert als een oog wenk is dat te langzaam. Uit weten schappelijk onderzoek is gebleken dat mensen die langdurig achter de computer zitten chagrijnig worden als het apparaat er langer dan ander halve seconde over doet om op een commando te reageren". De hobbyisten in de Graanbeurs hielden zich vooral bezig met het ont dekken van nieuwe mogelijkheden van hun apparaat en het onderling uitwisselen van gegevens daarover. „We leren nog iedere dag nieuwe programmeer-technieken'Technie ken waarover bij het grote publiek nog veel te veel een waas van geheim zinnigheid hangt, aldus Van der Most. „Het is allemaal heel prak tisch en begrijpelijk. Net zoals het bedienen van de afstandsbediening van de video, de magnetron of de wasmachine. Iedereen krijgt er in de toekomst mee te maken". Een ergotherapeut van een kinder revalidatiecentrum in Middelburg toonde hoe hij via zijn hobby een ma nier had ontdekt om met gehandicap te kinderen te kunnen communice ren. „We hebben kinderen die alleen hun knie een beetje kunnen bewegen. Als we aan de tafel een grote joystick bevestigen waar ze tegenaan kunnen stoten kunnen ze de computer bedie nen". Via zo'n stoot blijft het pijltje op het scherm stilstaan bij een van de ZIERIKZEE - In verband met het grote succes vorig jaar wordt ook dit jaar een Open Monumentendag ge houden. Het evenement vindt plaats op zaterdag 9 september. Uit jaarverslag blijkt: ZIERIKZEE - Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland is na vijftig jaar nog niet overbodig. Waar bij de oprichting van deze vereniging tot het behoud en de bevor dering van het stedelijke en landelijke schoon van Schouwen-Duiveland de sloop van het laat gothische huis met het Mosselpoortje dreigde, dreigt nu na vijftig jaar de te loorgang van het Vrijpoortje. Zo valt uit het jaarverslag '88 van Stad en Lande, dat in het Mededelingenblad staat vermeld, op te maken. gegaan tegen de afwijzing van deze bezwaren. Behalve ontwikkelingen die zorg baren, signaleert Stad en Lande in zijn jaarverslag ook een aantal posi tieve zaken, zpals onder andere de aangepaste uitbreiding van het histo rische stadhuis in Brouwershaven en de gerestaureerde Nieuwe Kerk. Ook de inzet van een groot aantal leden in verschillende commissies was posi tief. Wat mogelijk na dit jubileum jaar nog wat meer aandacht krijgt zijn pogingen om de jeugd voor het werk van Stad en Lande te interesse ren. Tot nu toe is het beperkt geble ven tot wat een 'aantal leerkrachten binnen het basis- en voortgezet on derwijs heeft gedaan. beeldsymbolen waarmee de kinderen kunnen aangeven wat ze bedoelen. Nog een computerdag De Computer Club Zeeland organi seert in het najaar opnieuw een com puterdag voor hobbyisten in de Graanbeurs te Zierikzee. BRUINISSE - Negen gespeciali seerde bedrijven hebben offertes uit gebracht voor de uitvoering van het Rijkswaterstaatbestek voor sane ring van de Oosterscheldehavens. Zo als bekend moet ruim 100.000 kubie ke meter vervuilde baggerspecie uit de havens van Bruinisse, Zierikzee, Colijnsplaat en Yerseke op een veili ge manier worden opgeslagen in een speciaal daarvoor ingericht depot in de oude buitenhaven van Hansweert. Bovendien moet 11.000 kubieke me ter van de meest vervuilde specie ge reinigd worden. De prijsaanbiedingen van de be drijven varieerden van 3,8 tot 13,5 miljoen. Bovendien is een offerte ge vraagd waarbij 41.000 kubieke meter specie gereinigd wordt. Daarvoor la gen de prijzen tussen de 6,8 en de 30 miljoen gulden. De offertes werden behalve op de prijs ook vergeleken op technische en milieukundige aspec ten. De techniek die wordt toegepast is voor Waterstaat bepalend of er ver vuilde elementen in de havens achter blijven. Rijkswaterstaat wil het werk uiterlijk begin mei gunnen. Gesaneerd zullen worden: de vis sershaven en de reparatiehaven van Bruinisse, de Oude Haven en 't Sas en de Nieuwe Haven van Zierikzee, de Jachthaven van Colijnsplaat en de Prinses Beatrixhaven, de Willem Alexanderhaven en Koningin Julia- nahaven van Yerseke. Voordat Rijks waterstaat het werk kan gaan gun nen, zal de Raad van State zich eerst moeten uitspreken over beroepen en schorsingsverzoeken over het depot van Hansweert. Dit depot komt be schikbaar door de kanaalverbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland en de daarvoor nieuw gebouwde duwvaartsluizen. De oude vervallen buitenhaven zal worden gevuld met het gesaneerde havenslib. De ge meenten betalen een vast bedrag per kub aan de gemeente Reimerswaal voor het vervuilde slib en moeten er met preventiemaatregelen voor zor gen dat de havens niet opnieuw ver vuild kunnen raken. Rijkswaterstaat streeft er naar de sanering van de Oosterscheldehavens op 1 november 1989 rond te hebben. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - Er is op z'n minst gezegd toch sprake van een opmerkelijk toeval als je als sportieve voetballer op één en dezelfde dag in de weer bent met het ondertekenen van twee contracten. Peter van Vossen uit Zie rikzee, die onlangs toegetreden is tot het gala der beroepsspelers heeft vrijdag het ja-woord gesproken tegen zijn vriendin Greet Ravia. Diezelfde dag moest vv Vlissingen ook nog onderhandelen met Van Vossen's nieu we club SK Beveren over het trünsferbedrag. Maar dat zaken zeer wel gescheiden kunnen worden van privé- aangelegenheden bleek vrijdag tijdens de receptie van Peter en Greet, toen de Vlissingse voetbaldelegatie acte de présence gaf; compleet met trainer Jo Jansen. Ofschoon de minister een aanvraag voor een sloopvergunning voor het 16e eeuwse vakwerkhuis heeft afge wezen, zijn de donkere wolken boven dit historische bouwwerk nog niet verdreven. Stad en Lande heeft met gemeente en eigenaar overleg gehad maar is, zo wordt in het jaarverslag vermeld, niet bij machte om het fi nanciële gat te stoppen. Andere zorg Een andere zorg voor Stad en Lande vormen de verminderde restauratie- gelden voor de gemeenten, hiermee wordt de bijdrage voor de monumen tenrestauraties met 25% verminderd, al kan er in sommige gevallen aan spraak worden gemaakt op het knel puntenpotje van de provincie. Voorts wordt in het jaarverslag van Stad en Lande opgemerkt dat de aandacht voor het erfgoed van ons nageslacht in sommige gemeenten beter zou kun nen. Daarbij gaat het niet alleen om enkele grote monumenten (kerken, molens en dergelijke) maar ook om kleinere monumenten zoals poortjes, pompen, stoepen en hekken. Verkeer Behalve de zorg voor de stedelijke schoonheid rekent Stad en Lande ook het behoud van de landelijke schoon heid tot zijn werkterrein. Daarbij wordt door het bestuur aangetekend dat het een zorgwekkende ontwikke ling is dat er steeds meer ruimte aan verkeersvoorzieningcn wordt gege ven. Zo heeft Stad en Lande bezwaar aangetekend tegen de rondweg bij Renesse en de aanleg van een golf baan bij de Hogezoom in Haamstede. Dit omdat hiermee het enige nog nau welijks geschonden landschappelijk fraaie overgangsgebied tussen polder en duin wordt geschaad. In dit over gangsgebied ligt reeds een verkeers weg (tussen Westenschouwen en Burgh) en de te verbreden Hellewe,^. Stad en Lande is inmiddels in beroep ZIERIKZEE - Geen 45 maar 32 nieuwe huurwoningen mogen in 1989 op Schouwen-Duiveland worden ge bouwd. Dat blijkt uit de verdeling van het contingent (subsidie-budget) nieuwbouw dat is gemaakt door de staatssecretaris van volkshuis vesting. Tijdens de verenigingsraadsverga dering van de woningbouwvereni ging Beter Wonen vanavond, maan dag 3 april, in het Huis van Nassau wordt hierover gesproken. De veran dering in de plannen houdt onder meer in dat in de gemeente Brouwers haven in 1989 geen nieuwe huurwo ningen kunnen worden gebouwd. In Bruinisse komen zes bejaardenge- schikte woningen aan de Singel. In de gemeente Duiveland worden even eens zes bejaardengeschikte wonin gen gebouwd en wel in Nieuwerkerk. De gemeente Middenschouwen ge bruikt zijn contingent voor de bouw van vijf woningen in Ellemeet. En Westerschouwen voor vijf woningen in Serooskerke. In Zierikzee worden in totaal 16 nieuwe huurwoningen ge bouwd. Negen in de Raveslootstraat, drie in het Gat van Westnoordwesten en vier in de Pieterseliestraat. Tijdens de vergadering komt ook de nieuwbouw en de verbetering van woningen die in voorbereiding zijn aan de orde. En de officiële opening van de mossele. De vergadering van avond begint om 19.30 uur. ROTTERDAM - De gemeente Rot terdam is van plan een krediet van 54,5 miljoen gulden ter beschikking te stellen voor uitbreiding van het Rotterdamse containeroverslagbe drijf Unitcentre, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3