VIER WINDEN Serenade echtpaar aan bejaard Zonnemairs zondag op de televisie Muziek in de Pul fflmnieuws Misdaadjager Jack Walsh te zien in Concertzaal Kom 'ns langs in Bruinisse Tentoon stelling Krammer- Volkerak 80 ZIERIKZEE SCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 maart 1989 Nr. 24515 5 Aanstichtster Lucy de Vlieger: opwelling geschreven ,Ik heb die brief gewoon in een ZONNEMAIRE - Het is al als een lopend vuurtje door Zonnemaire en omstreken gegaan: Cees en Lucia Hille- brand komen op de televisie. Maar niet alleen het bejaar de echtpaar komt op de buis. Ook nog eens dertien leden van de familie zijn zondag te zien in het televisiepro gramma De VARA feliciteert waarin de dertien een sere nade brengen aan de 97-jarige C. Hillebrand en zijn 91- jarige echtgenote L. Hillebrand-Blankert. ,,lk heb die brief gewoon in een opwelling geschreven", aldus 'aan stichtster' Lucy de Vlieger uit Zierikzee. later waren ze getrouwd. De Vlieger: „Maar we konden nergens de tekst van 'Ik heb mijn hart in Zierikzee verloren' te pakken krijgen, ik geloof dat we op gegeven moment wel zeven verschillende refreinen hadden". Na veel speurwerk wist men via J. Vol- keri uit Zierikzee uiteindelijk toch de hand te leggen op de tekst van het van origine Duitse lied. De repetities konden beginnen. Het programma heet natuurlijk niet voor niets De Vara feliciteert. Het was de bedoeling om Lucia Hillebrand-Blankert te feliciteren met haar verjaardag op 18 maart en Cees Hillebrand met de zijne op 25 maart. ,,Maar ik kreeg al snel een brief dat we wegens overstelpende belangstelling voor het programma niet in aanmerking kwamen. Toen heb ik het via burgemeester Slabbe- koorn nog maar eens geprobeerd en uiteindelijk kreeg ik begin februari bericht dat we toch in het programma kwamen". Organiseren Aanvankelijk had Lucy de Vlieger het plan opgevat om de complete mu ziekvereniging Nut en Uitspanning, waarin 10 leden van de familie actief zijn, in te schakelen voor een serena de aan de jarigen. ,,Maar dat bleek te ingewikkeld, want we kregen niet zo bar veel tijd om een en ander voor te bereiden", aldus De Vlieger. Na ampel beraad werd besloten om het. dan maar in familiekring te hou den en men bleek heel enthousiast. Op zich al een aardig orkestje na tuurlijk. Maar een tweede probleem diende zich aan. De kèus van het lied lag voor de hand. Lucia en Cees Hillebrand ont moetten elkaar zo'n 74 jaar geleden op de kermis in Zierikzee en een jaar T. C. Hekman in de ether. BRUINISSE - De AVRO-radio zendt zondag 9 april het programma Kom 'ns langs in Aquadelta te Bruinisse uit. Hoofdpersoon is bur gemeester T. C. Hekman. De uitzen ding via Radio 2 begint om 16.30 uur en wordt een dag vooraf opgenomen. Aan de uitzending wordt medewer king verleend door de Bruse wethou der C. van Liere, Marco Bakker en de kapitein van de Henry Dunant, H. Joosten. Engel Reinhoudt brengt en kele liedjes ten gehore en het vaste combo brengt onder meer Zomer in Zeeland. Burgemeester Hekman wordt tijdens de uitzending onder meer geportretteerd door oüd- Nieuwsbode-verslaggever Harry de Waard. Pierre Huyskens sluit de uit zending met zijn praatje 't was me het weekje wel. Week „Uiteindelijk hadden we nog maar een week om te oefenen", aldus De Vlieger. Het orkest: zoon, schoon zoon, dochter, schoondochter, drie kleinzoons, twee kleindochters, twee aangetrouwde kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. De instrumen ten: klarinet, trombone, euphonium, dwarsfluit, bekkens, contrabas, mel- lophonium, drums en cornet. Het uur U naderde- inmiddels gestadig. „We hebben alles bij elkaar twee keer gerepeteerd", aldus De Vlieger. „En toen, op een dinsdag ochtend, was het zover". Als decor voor de sérenade hadden de mensen van de socialistische om roep het beeld van professor Zeeman uitgekozen. „Ik denk dat we het lied zo'n zeven keer hebben moeten spelen voordat het naar de zin was", aldus De Vlieger. Nog steeds wisten de be jaarde echtelieden van niets, hoewel in een kleine gemeenschap als Zonne maire een dergelijke gebeurtenis na tuurlijk niet lang absoluut geheim blijft. Nadat de opnames van de sere nade afgerond waren toog een team naar het huis van de Hillebrands aan de Margrietstraat. Lucy de Vlieger mocht mee. Reactie Aanvankelijk beseften Lucia en 1 Cees Hillebrand niét zó goed wat hen overkwam toen de televisieploeg hun bejaardenwoning binnenkwam. Maar toen op een kleine monitor de opnames van de serenade aan hen werd vertoond ging hen een licht op. En kwamen de waterlanders. Want zoiets gebeurt je niet elke dag natuur lijk. „Dat was heel leuk", vertelt De Vlieger. „Want ik kon dat allemaal weer volgen via een monitor in de re giewagen". Kreten van herkenning en verrassing. En gevatte uitspraken van Cees Hillebrand. Hij mag dan 97 jaair oud zijn, zijn babbels zijn er niet minder op geworden. Op de vraag hoe je het bijna 72 jaar met elkaar uit kunt hou den: 'Dat weet ik nie oor. Ik bin een moelik vintje'. Commentaar van echt genote Lucia: „Mee vlaegen". Plat Zeeuws Het bejaarde echtpaar stond de te levisieploeg in plat Zeeuws te woord en Cees Hillebrand maakte gretig van de gelegenheid gebruik om zijn sappige verhalen af te steken. Niet zo vreemd natuurlijk, want wie een der gelijke leeftijd bereikt heeft heel wat meegemaakt. In het geval van Cees en Lucia Hillebrand twee wereldoor logen en een watersnoodramp. „En ik ben nooit van het eiland af geweest", aldus Hillebrand. „In de Eerste Wereldoorlog was ik bij het le ger in dienst en - wijzend op zijn echtgenote - in de Tweede Wereldoor log was ik bij haar in dienst". Hillebrand heeft zijn leven lang als BRUINISSE - Wie van een gezellig stukje muziek houdt kan zaterdag l april zijn of haar hart ophalen in jeugdsoos de Pul in Bruinisse. Daar treedt vanaf 19.30 het eilandelijk bekende Delta Combo op. Het Delta Combo heeft zich toegelegd op het populaire genre, dat bij jong en oud nog altijd in de smaak valt. lïp EM Cees (97) en Lucia Hillebrand(91) met aclfer zich aanstichtster Lucy de Vlie ger. (Foto: Joop van Houdt)./ landarbeider gewerkt. En hc^wel hij zegt het werk altijd met veel plezier te hebben gedaan laat hij/ daarbij aantekenen dat het hard \?erk was dat maar magertjes gewaardeerd werd. Gekropen voor de baas heeft hij nooit. Evenmin trouwens als echt genote Lucia die bij dezelfde boer in dienst was. Vijftien cent per uur „Ik bèri daar begonnen voor vijf tien cent per uur", aldus de 91-jarige. Van lieverlede ging zij wat meer ver dienen, maar helemaal naar haar zin was het nog niet. „Elders kreeg je een gulden per uur en dat vroeg ik ook aan de bazin", aldus Lucia Hille brand. En op de tegenwerping dat dat te veel was was haar resolute ant woord: „Dan zoek je maar een an der". En ze kreeg haar opslag. Het gezin Hillebrand, vader, moe der en negen kinderen, heeft het vroeger allemaal niet cadeau gekre gen. Het loon was karig en de kost^ hoog. Toch zijn ze er altijd in g slaagd het hoofd boven watér te ho den. ZIERIKZEE - In de opeAare bi bliotheek de Stolpe in Zjjïkzee is van 31 maart tot en met aapril de tentoonstelling 'Het /rammer- Volkerak na de afsluiting'? zien. Op 6 panelen wordt door mi»el van fo to's, afbeeldingen en ktfe teksten een indruk gegeven van/e droogge vallen gronden en ondipe wateren in het Krammer-Volker/ anno 1988. In april 1987 vielen z^ter de nieu we Philipsdam ongeve 1780 hectare schor, slik en plaat d«miUef droog. Deze gronden wordey tesamen met het aangrenzende on/epe water, ge durende een interiiperiode van 3 jaar beheerd door dotijksdienst IJs- selmeerpolders, afdAng Delta. De gronden hebboverwegend de hoofdfunctie 'natuy- In afwachting van definitieve keup zijn de buiten dijkse gebieden jet toegankelijk voor het publiek, ft is noodzakelijk om rust te creërenh een ongestoorde ontwikkeling, vai/deze open terrei nen mogelijk te ^iken. Via deze expqltie wil de Rijks dienst voor de lielmeerpolders het publiek voorlieten over de ontwik kelingen in hetkrammer-Volkerak. De volgende onorwerpen komen aan de orde: naarrcving, geografische oriëntatie, gebiisimpressie, flora en fauna, beheer 4 de recente ontwik kelingen. De tentoonst ling is te bezichtigen tijdens de op( ingsuren van de bi bliotheek. Van 2 tot en r sitie te zien i theek de Haamstede. En hoewel wat minder goed ter ben zijn ze nog steeds allebei goed pzond. En Cees Hillebrand is noch ijn haren noch zijn streken verloren. Ik slaap nog steeds goed. Behalve ls ze me wat beloofd heeft". Het pro- ramma waarin Cees en Lucia Hille- frand te zien zijn wordt uitgezonden >p zondag 2 april op Nederland 1 van- if 17.35 uur. Vrijdag 31 maart Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.45 uur Centennial, Amerikaanse serie gebaseerd op het gelijknamige boek van James A. Michener. 16.25 uur Columbus.... of wat er alle maal nog te ontdekken valt, geva rieerd magazine'. 17.30 uur Journaal. 17.45 uur Klassewerk, spelprogram- ma. 18.35 uur KRO's tekenfilmfestival. 19.00 uur Journaal. 19.19 uur Father Dowling, pilot-film van de gelijknamige Amerikaanse misdaadserie. 20.55 uur Hints, spelprogramma. 21.30 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Een uur Simenon, serie misdaadfilms. Vandaag: Het rapport van de gendarme (Le rapport du gen darme), Franse t v-film 23.40 uur De jachtpartij (The shoo ting party), Engelse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Tita Tovenaar, serie, Afl. 40. 16.28 uur Suske en Wiske, serie. 16.48 uur Dieren in het wild, natuur serie. 17.10 uur De Beer (The making of l'Ours), documentaire over de tot standkoming van de speelfilm De Beer van Jean Jacques Annaud en Claude Berri. Herh. 18.02 uur TROS Aktua junior, actua liteitenmagazine voor de jeugd. 18.27 uur TROS Sport. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur De eerste de beste, magazi ne met de Finale selecties Camel Trophy op Tenerife en De fles van Fons Oerlemans gaat te water. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Jaap Aap presenteert Weg- trekkers Animal Crackers. 20.40 uur Op goed geluk, spelpro gramma. 21.25 uur 'Allo 'allo. Engelse comedy serie. 22.00 uur Jongbloed en Joosten, praatprogramma met Astrid Joosten en Jaap Jongbloed. 22.30 uur Oscar uitreiking 1989. Si mon van Collem presenteert de 61e jaarlijkse Oscar-uitreiking. 00.11 uur Journaal Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat 18.00 uur Paspoort. 18.30 uur Latijn, taal en cultuur van de Romeinen, cursus. Les 17. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Oscar Back, vioolconcours 1989. 21.10 uur Octet van Schubert. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Interview met de minister president. 22.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 15.00 uur Arnold, Amerikaanse serie. 15.25 uur Felice. Herh. 16.05 uur Verwant. Herh. 16.55 uur Mode '89. Herh. 17.30 uur Black Beauty, Britse jeugd serie. Afl. 23. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 125, herh. 18.05 uur Prikballon, kleutermagazi ne. 18.20 uur Schoolslag, spelprogramma voor middelbare scholieren. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van de Christen- Democratische Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 86. 20.20 uur Fanclub, Ben Crabbé pre senteert nieuw talent en de kijker mag kiezen wie een vedette wordt. 20.30 uur W.O. II In naam van het on recht. Afl. 3. 21.45 uur Festival van Vlaanderen. Mijn moederspraek I. Mijn hertken altijd heeft verlangen, uitgevoerd door het Ensemble Currende o.l.v. Erik van Nevel. 22.10 uur Korte film. 22.25 uur Kunst-zaken 22.30 uur Nieuws 22.45 uur Weerbericht Aansl. Paardenkoersen 22.50 uur Behaving badly, 4-delige Britse serie. Afl. 1. 23.40 uur Coda: Machine om het ver driet uit de mensen te pompen, van Willem M. Roggeman. BRT 2 18.45 uur Babel, tweewekelijkse nieuwsbrief voor Marokkaanse mi granten. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 709. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Ghostbusters, Amerikaan se speelfilm uit 1984. 21.40 uur Première-Filmspot. Oscars 1989, reportage van de 61e Oscar uitreiking. ZIERIKZEE - Hij is een keiharde man, maar wel zo eentje die een gouden hart heeft, premiejager Jack Walsh. Zijn belevenissen als misdaadbestrijder zijn dit weekeinde (1 en 2 april in Midnight Run) te zien op het witte doek van de Concertzaal in Zierikzee. Beide film voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Jack Walsh is een man die zijn bo terham verdient met het opsporen van misdadigers. Dit doet hij in op dracht van de politie, voor bureaus die garant staan voor misdadigers die op borgtocht zijn vrijgelaten en voor derden die er geld voor over hebben om een misdadiger in de kraag te la ten vatten. Dit werk bevalt Walsh, een keihar de man met een gouden hart, maar matig. Eigenlijk heeft hij een hekel aan zijn werk en wil hij niets liever dan er zo snel mogelijk een punt ach ter zetten. Nog een keer wil hij een grote slag slaan. In opdracht van een bureau moet hij in opdracht van Ed die Moscone Jonathan Mardukas opsporen. Wanneer Mardukas niet Op tijd voor de rechter verschijnt, kost dat 450.000 dollar. Het opsporen van Mardukas levert Walsh honderdduizend gulden op, waarmee deze een koffieshop wil be ginnen. Mardukas, die als accountant optrad van mafia-baas Jimmy Serra no, is echter niet voor een gat te van gen. Voor Walsh is het niet alleen zaak om Mardukas van New York naar Los Angeles te vervoeren, maar ook om hem uit de klauwen van de mafia te houden. Een niet geringe op gave. Hondsbrutaal Dit alles binnen een termijn van vijf dagen. Walsh, razendslim en hondsbrutaal, is een van de beste pre miejagers van de Verenigde Staten, dus lijkt dit zaakje geen problemen op te leveren. Maar schijn bedriegt, want al gauw doen zich problemen voor, wanneer Mardukas énorme vliegangst heeft en er op bevel van de mafia een aantal huurmoordenaars wordt ingezet om Mardukas het zwij gen op te leggen. Het moment waarop Walsh zijn koffieshop kan openen lijkt nog heel ver verwijderd te zijn. et ^0 mei is deze expo- openbare biblio- chjtse in Burgh- DEN HAAG op 11 april in het V als oprichter Nederlandse afd natuurfonds (WI openen van de tie van Albert I Rijksvoorlichtii maakt. rins Bernhard zól arijse hotel George voorzitter van dï ing van het Wereld- de voorvertoning veilen kunstcollee jekey. Dat heeft df sdienst bekendge „Wat ga je nou doen!" roept Marijke verbaasd. „Naar huis! Mijn grootvader zit in de bus! Daar wist ik niets van! Kom mee, Marijke, dan kun jij hem ook zien!" Voor de tweede keer stampvoet Ma rijke Hofman en nu sproeien haar blauwe ogen vuur daarbij. „Je bent gek", knalt ze er overtui gend uit. Verder: „Je laat 't, je gaat mee naar Lemaire!" „Maar als nou toch mijn grootva der Snap je dat dan niet, Marij ke! 't Is grootvader Hissink!" „Ja, die andere ouwe man zal 't niet vvezen! Maar 't gaat niet door, jonge tje. Bij Lemaire verwachten ze jou. Of denk jc, dat die vreemde meneer nog een keer voor Geurtje Geurts op reis zal gaan? Hij zal je zien aankomen, jochie". „Maar grootvader. Marij!" „Niks, grootvader; die is er van avond en morgen ook nog wel. Jó, hij kan niet eens meer weg! Deze bus is immers de laatste, die naar onze we reldstad gaat! Je gaat met mij mee naar Lemaire. 't Gaat om je toe komst. Stel je niet an, of je stom bent!" En weer gehoorzaamt de jonge Adam aan de stem van Eva, hoewel ditmaal zuchtend. Zc stappen op en rijden weer, de elzenpoort door en de grote wereld in. „Ik had zo graag met grootvader gepraat over alles. Hij begrijpt 't al tijd zo goed". „Dat doe je morgen maar. Tijd zat". Door M. A. M. RENES-BOLDINGH Een hele poos later: „Wat ben jij flink, Marijke". „Zo? Nou, dat komt, omdat ik geen molenkindje ben met een bult geld achter me. Als wij niet weten, wat we willen, gaan we onder. Molenkindjes blijven altijd nog wel drijven, al doen ze nóg zo gek. En dan komt er ook al tijd wel een hand, die ze weer om hoog haalt". „Dat is gemeen! Je weet best, dat ik juist géén molenkindje wil wezen. Ik ben immers bezig, me vrij te vech ten?" „Natuurlijk, jochie, dat weet ik wel. Maar zoiets zit je geloof ik in 't bloed. Bij ons: pas op, geld hebben we niet. Bij jullie: geld is er altijd nog wel; en met geld doe je een hoop. Maar 't is helemaal niet érg, hoor, als er geld in je familie zit! Ik wou, dat wij een opa hadden met een dikke geldbuul". „Zou je liever met me gaan, als ik molenaar werd?" Dat klinkt somber genoeg, om Ma rijke op zij te doen zien naar het ge laat, dat bij die stem-uit-de-diepte be hoort. 't Is weer versmald tot een vreemdsoortig masker; de ogen ziin op het stuur gericht, maar staren in werkelijkheid in de een of andere af grond. En alle moeheid van een dood moede creatuur schijnt zich in het ho ge voorhoofd te hebben geconcen treerd. Zo heeft Marijke de jongen nog nooit gekend! 't Roept onmiddel lijk het moedergevoel wakker, dat sluimert in iedere gezonde, jonge vrouw. Met een spontaan gebaar steekt ze haar arm door Geurts arm. „Ik wil met je gaan, wat je ook wordt. Ik hou toch van je? Luister je. Geurt? Kijk me eens aan? Maar 't liefste ga ik met je, als je schilder wordt". Ze heeft succes, het moeder-mei ske. De zon breekt alweer door, de af grond sluit zich, het vergezicht opent zijn gouden poorten. „Je meent dit, hè? Ik kan er altijd van op aan?" „Altijd. Weet je, als je molenaar werd, dan zou ik immers maar een halve man krijgen, een lastpak van een vent, die altijd aan iets dacht,N waar hij nooit kon komen. En ik wil een héle man, die fijne dingen schil dert, die fluit en zingt en wie weet, wat nog meer". „En als ik tijdenlang misschien niet veel verdien: Wat dan?" Geurt zegt het zacht, want 't is de laatste list, die de afgrond tegen hem uitspeelt. „Marijke! Wat dan?" „O, dan ga ik ook werken, ik kan ook nog wel wat". Nog een stevige kneep van Marij- kes vingers in de bottige, blote jon gensarm, en dan moet ze haastig met beide handen haar stuur beetgrijpen. Een groot gevaarte, een dubbele oplegger, wil passeren. Ze moeten snel achter elkaar schieten, om ruim baan te maken. Maar helemaal klaar is Marijke nog niet. Haar moederge voel dringt tot verder helpen, tot or ganiseren, tot het werven van hulp troepen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5