m? PROPI I 'We proberen in het jubileumjaar meer jongere leden aan te trekken' Boomfeestdag in alle gemeenten Installatiebedrijf Ooms beveiligt alle objecten deurloo intermeubel 4 Afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bestaat 60 jaar BURGH-HAAMSTEDE - Ze organiseren een computer-opstapcursus en verdiepen zich in de gevolgen van de nieuwe wet die bepaalt dat vanaf 1992 elke 18-jarige econo misch zelfstandig moet zijn. Ze hebben een koor, een bridge/scrabbleclub en een zon dagmiddagclub voor alleenstaande leden. En dat is nog maar een greep uit de activi teiten van de afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Op vrijdag 14 april wordt in De Schutse te Haamstede het feit gevierd dat de afdeling dit jaar 60 jaar bestaat. Els Buitendijk en Joke Brethouwer. (Foto: Joop van Houdt). Zestig jaar waarin zich grote maat schappelijke veranderingen hebben voltrokken. Maar uit haar doelstel lingen blijkt dat de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen op 60-jari- ge leeftijd nog niet aan pensioen toe is: het behartigen van de belangen van de vrouw in de maatschappij en het bevprderen van de emancipatie van de leden zijn enkele van de doel stellingen die de vereniging anno 1989 nastreeft. Dienstbodeprobleem Volgens presidente C. Loeve-Kruik en bestuurslid H. Bijkerk-van Win- gen zijn deze omschrijvingen geen zestig jaar oud. „De doelstellingen zijn waarschijnlijk tussendoor een paar keer aangepast. De tijd is ook zoveel veranderd. Zestig jaar geleden was het dienstbodeprobleem nog ac tueel; het verkrijgen en vooral behou den van een goede dienstbode. En nu verdiepen we ons in de nieuwe wet die zegt dat iedere vrouw, die vanaf 1992 achttien jaar wordt, in staat moet zijn om zelf in haar onderhoud te voorzien". Het feit dat steeds meer jonge vrouwen tegenwoordig een baan heb ben merkt het bestuur ook in de af deling. „We hebben 184 leden en het grootstè gedeelte daarvan is ouder dan 50 jaar. Ook de nieuwe leden die zich aanmelden zijn vaak van die leeftijd. Dat komt omdat veel jonge vrouwen tegenwoordig werken. Daardoor hebben ze vaak pas op late re leeftijd de gelegenheid om wat aan het verenigingsleven te doen. Als ze uitgewerkt zijn en geen kleine kinde ren meer hebben". Volgens beide bestuursleden speelt ook het feit dat de verenigingsbijeen komsten 's middags plaatsvinden een rol bij de gemiddelde leeftijd van de leden. „Maar wil de vereniging ook op de lange duur bestaansrecht heb ben dan moeten we ook voldoende nieuwe jongere leden aantrekken". Daarom heeft het bestuur besloten om in het jubileumjaar te peilen op welke wijze men de vereniging aan trekkelijk kan maken voor jongere leden. „Misschien moeten we iets or ganiseren op het gebied van kinder opvang of een tennisclub opzetten. Maar dat laten we afhangen van wat de jongeren er zelf van zeggen. We gaan 'ons beraden over de manier waarop we dat gaan peilen". Veelzijdigheid Voor de leeftijdsgroep waarop de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen nu vooral is ingesteld heeft de afdeling Westerschouwen een gro te veelzijdigheid aan activiteiten. Be halve bij de middagbijeenkomsten in De Schutse waarbij telkens één on derwerp centraal staat, zijn de leden welkom in een van de zes clubs die de afdeling Westerschouwen telt: Het zangkoor, de bridge/scrabbleclub, de volksdansgroep, de toneelclub, de handwerkclub en de bowlingclub. „Vooral in de volksdansgroep zitten ook veel jongere leden". Behalve met de gebruikelijke be stuursfuncties zijn de bestuursleden van de afdeling actief met drie zoge- naamde 'pijlers'. De pijler consumen tenbelangen, de pijler vorming en de pijler publiciteit. De bestuursleden die de pijler con sumentenbelangen als taak hebben nemen in maandblad van de afdeling het stukjes op waarin voorlichting wordt gegeven over huishoudelijke apparaten. Voorlichting die meestal afkomstig is van de landelijke afde ling die ook verantwoordelijk is voor het aan bepaalde artikelen toeken nen van het bekende groene keur merk 'goedgekeurd door de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen'. De leden van de afdeling kunnen ook bij de bestuursleden van de pijler consumentenbelangen terecht voor adviezen en adressen als zij een nieuw huishoudelijk apparaat willen kopen. Cursussen De bestuursleden van de pijler vor ming organiseren cursussen waar voor bij de leden voldoende belang stelling blijkt te bestaan. En via de pijler publiciteit wordt het Maandbe richt van de afdeling volgeschreven en verspreid. De veelzijdigheid van de afdeling komt verder tot uiting in de excursies per bus, de fietstochten door de regio en de zondagmiddag club waarbij alleenstaande leden el kaar ontmoeten. „Ja, de sociale functie van de ver eniging is ook heel belangrijk. Ze biedt de mogelijkheid aan mensen om elkaar te ontmoeten, een praatje te maken, met elkaar mee te leven. Voor veel leden is de gezelligheid een belangrijke drijfveer". Een andere manier waarop het sociale aspect tot uiting komt is het potje van lief en leed waarmee de leden aandacht krijgen bij persoonlijke gebeurtenis sen. En het Jacobafonds waaruit le den met financiële moeilijkheden een bijdrage kunnen krijgen voor de aanschaf van een huishoudelijk ap paraat of het betalen van de contri butie. Uit de 'flitsen uit het verleden' die ter gelegenheid van het jubileum zijn opgenomen in het Maandbericht van de afdeling Westerschouwen blijkt dat de afdeling in 1929 werd opge richt door een initiatief van de echt genote van het hoofd van de school te Burgh, mevrouw Klunder. Zij was af komstig uit Friesland waar zij ook lid was van een afdeling van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen. Ook in de dertiger jaren werden excursies gemaakt. Naar de Blue Band-fabriek in Rotterdam bijvoor beeld. „Enkele boerinnen mochten niet mee van hun man omdat de pas uitgevonden margarine een geduchte concurrentie was voor de boerebo- ter". Anno 1989 lijkt dat ver verleden tijd. Het 60-jarig bestaan van de afde ling wordt het hele jaar door her dacht via verschillende initiatieven. Maar het hoogtepunt ligt op vrijdag 14 april wanneer in De Schutse een receptie plus feestavond wordt ge houden yoor leden en genodigden. De artiesten Els Buitendijk en Joke Brethouwer presenteren hierbij het programma Bekijk het maar. Een mengeling van muziek en voordrach ten waarbij teksten worden gebruikt van bekende Nederlandse artiesten. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Op dinsdag 4, woensdag 5 en donderdag 6 april SCHOUWEN-DUIVELAND - In alle zes de gemeenten op Schouwen-Duiveland wordt dit jaar de Nationale Boomfeestdag gevierd. Tientallen kinderen van diverse basisscholen trekken er volgende week op uit om nieuwe bomen en struiken te planten. De Boomfeestdag heeft dit jaar als thema 'Een boom als huis' meegekregen. Via projecten en lesbrieven die de Boomfeestdag begeleiden wordt de kinderen gewezen op de ruime huis vestingsmogelijkheden die oude bo men bieden aan tal van vogelsoorten en vleermuizen. De boom is ook een huis voor tal van andere organismen. De een kan niet buiten de ander. Al leen al daarom is het van belang dat zorgvuldig wordt omgesprongen met bomen. Ervoor en erna De officiële datum van de Nationa le Boomfeestdag is woensdag 5 april. Maar op Schouwen-Duiveland wor den ook de dag ervoor en de dag erna bomen en struiken geplant. Op dins dag 4 april trekken leerlingen van de OBS de Kirreweie en de Christelijk Nationale basisschool Onder de Wie ken er op uit om aan de Bern- hardstraat te Haamstede veertien hopbeuken te planten. Dat gebeurt om 13.15 uur. Ook de leerlingen van de OBS De Schelphoek uit Seroos- kerke nemen reeds op 4 april de spa de ter hand. Zij planten in de Schoolstraat van hun dorp om 13.30 uur vier bomen. De meeste bomen en struiken wor den een dag later, op 5 april, geplant. De kinderen van OBS de Stove in Noordwelle zetten aan de Hoefijzer in hun dorp vijf bomen in de grond. Dat gebeurt om 9.30 uur. In Zierikzee beginnen de plant- werkzaamheden nog vroeger. De leer lingen van in totaal zes basisscholen en de Beatrixschool voor bijzonder onderwijs planten dit jaar bomen in de directe omgeving van hun school. Het gaat om de bomen die de gemeen te Zierikzee heeft gekregen van de PZC in verband met het openen van een nieuw kantoor in Vlissingen. De eerste boom gaat al om 8.30 uur de grond in bij de katholieke basis school Willibrordus en vervolgens ge beurt dat in de loop van de ochtend ook bij de andere basisscholen. Na het planten maken de leerlingen on der leiding van natuurgidsen van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht een SCHIPHOL - Nog enigszins be duusd, maar overigens dolgelukkig, keerden zes Nederlandse passagiers terug die getuige waren geweest van vlucht MA 604 van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev. Het toestel, een Tupolev-154 van Russi sche makelij, was op weg van Buda pest naar Amsterdam en werd door twee Tsjechische jongens van vijftien en zestien jaar gekaapt tijdens een tussenlanding in Praag. educatieve wandeling .die start van uit de Maarstraat. In Brouwershaven hoeft men dit jaar niet te zoeken naar lokaties om bomen te planten. De afgelopen we ken werden alle bomen en struiken van de Zuidwal gesloopt in verband met ziekte. Vanaf 9.00 uur gaan leer lingen van vijf basisscholen uit de ge- rheente aan de slag om in totaal 200 bomen en struiken te planten op de Zuidwal. Vanaf 10.00 uur worden in de Van Eldikstraat bij het sportveld inNoordgouwe 300 bomen en strui ken geplant. De Deltastraat en de Casem- brootstraat. Dat zijn de lokaties in Bruinisse waar leerlingen van de drie Bruse basisscholen op 5 april bijna 40 bomen en 500 heesters plan ten. Dat gebeurt om ongeveer 10.30 uur nadat de kinderen eerst worden ontvangen in het dorpshuis met een versnapering en een toespraak van burgemeester T. C. Hekman. Op dezelfde dag en dezelfde tijd worden aan de Ooststraat/Unastraat te Nieuwerkerk de bomen geplant die de gemeente Duiveland van de PZC- directie kreeg. De basisschoolleerling gen doen hun werkzaamheden onder het toeziend oog van de burgemeester en PZC-directeur K. Scherphuis. Rond school Ook in Ellemeet worden woensdag om 10.30 uur bomen geplant. Dat ge beurt rondom basisschool 't Mêêtje door de leerlingen van deze school. In Kerkwerve planten basisschoolleer lingen bomen en struiken in de nieuwbouwwijk en in de oude kern op de plaats waar eerst zieke iepen stonden. De kinderen komen eerst bijeen in het dorpshuis om 10.30 uur. Na deze grote hoeveelheid plantac- tiviteiten op 5 april, worden een dag later nog tien hopbeuken geplant langs de Mauritsweg te Renesse. Dat gebeurt door leerlingen van OBS 't Staepel' of. De plantactiviteiten be ginnen om 13.30 uur. Lessen In de meeste gevallen beperkt de Boomfeestdag zich niet tot de plant activiteiten alleen. De basisschool leerlingen worden toegeproken door diverse burgemeesters. Op school wordt op de plantdag ingespeeld met aangepast lesmateriaal en de kinde ren krijgen een tractatie en voorlich tingsfolders. Advertentie Guw uiet*5 EEAJ weew#oe* HBT ee>j worse L?j*e ATMOS $£6A>G DAACOH EÉMS ee*j AAM OMZÊ- TOOM kamers HARINGVLIETPLEIN 4, ZIERIKZEE TELEFOON 01110-12946 Van woonhuis tot bedrijf ZIERIKZEE - Bij steeds meer particulieren en bedrijven groeit het besef, dat een goede beveiligingsinstallatie niet langer overbodige luxe is. Criminaliteit beperkt zich al lang niet meer tot de stedelijke gebieden en ook brand komt (jammer genoeg) overal voor. Installatiebedrijf D. Ooms in Zierikzee heeft juist daarom besloten voortaan het beveiligen in de ruimste zin van het woord in het service-pakket op te nemen; naast de bekende diensten, die variëren van de elektrische installatie tot de centrale verwarming. De tijd dat alleen de banken na dachten over beveiliging is al lang voorbij. Vandaag de dag heeft ie dereen voldoende waardevolle spullen in huis staan van een tele visie tot een video-recorder en van sieraden tot soms zelfs contant geld. Maar inbraak bezorgt de be woner niet alleen een financiële strop, juist de geestelijke klap na een inbraak is groot. En de kans op een inbraak kan sterk gereduceerd worden. Naast de meest simpele vormen van in braakbeveiliging, zoals de dieven klauwen, zijn er goedgekeurde alarminstallaties op de markt. In alle soorten en maten, want het aanbrengen van een beveiligings installatie heeft een sterk per soonlijk karakter. Indicatie Zo bepaalt de particulier of on dernemer het bedrag, dat vrijge maakt mag worden voor de instal latie. Om een indicatie te geven kan gesteld worden, dat een ge middeld woonhuis voor twee tot drieduizend gulden volledig be veiligd is (ook tegen brand). Maar wie er minder voor overheeft, kan met een aanzienlijk kleiner be drag uit de voeten. Alles hangt af van de persoon lijke wensen. Zo kan een keuze ge maakt worden uit diverse detec toren. De een kiest een bewe gingsdetector, terwijl de ander de voorkeur geeft aan radar of glas- breukdetectoren. Sommigen kie zen zelfs voor een systeem met een automatische telefoonkiezer. Gaat het alarm, dan wordt vol automatisch een telefoonnummer gedraaid en kan zo familie of ken nissen ingeseind worden. De mo gelijkheden zijn vandaag de dag vrijwel onbeperkt. Ooms vindt het van groot be lang, dat zijn klanten bij hem te recht kunnen voor een totaal pakket. Naast de werkzaamheden in de sfeer van de elektriciteit en het water heeft hij inmiddels ook cursussen voor het aanleggen van centrale verwarming gevolgd en datzelfde is nodig voor het aanleg gen van beveiligingsinstallaties. Rookdetectoren Die beperken zich overigens niet tot inbraak alleen. Op goedkope en ook eenvoudige wijze kunnen één of meer rookdetectoren opge hangen worden, die de bewoner waarschuwen voor een sterke rookontwikkeling. Ooms, zelf lid van de vrijwillige brandweer van Zierikzee, weet als geen ander hoe snel een brand en de hiermee gepaard gaande rook, zich ontwikkelt. Snel alarm is hierbij geboden, want niet zelden worden de bewoners pas op het al lerlaatste moment wakker. Wie belangstelling heeft voor een beveiligingsinstallatie kan bellen met Ooms of diens echtge note, die de administratie voert van het vijf jaar oude bedrijf. „Ik adviseer mensen vrijblijvend over de mogelijkheden en de kosten en raadt ze ook aan om een installa tie vooral niet zelf aan te leggen". Als'het ondeskundig gebeurt be staat het gevaar, dat de installatie onnodig afgaat en daar is nie mand bij gebaat. Installateur D. Ooms bezig met het bevestigen van een alarmins tie. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4