Groen licht voor bouw van vijf woningwetwoningen in Ellemeet Tweede groep op reis Streekvervoerbedrijf de ZWN wil groepsvervoer uitbreiden GEBOUWENBEHEER DEURLOO B.V. Discussieproject over het milieu van de FNV ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aanrijding Botsing Commissie vergadering 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 maart 1989 Nr. 24515 3 ZIERIKZEE - NV Streekvervoerbedrijf Zuid-West Ne derland (ZWN) wil onder meer het groepsvervoer gaan uitbreiden in de zogenaamde daluren. Dit is één van de voornemens van de ZWN voor de komende jaren dat staat te lezen in het onlangs vastgestelde ZWN-beleids- plan 1989. Dit beleid wordt voor een belangrijk deel beïnvloed door het rijksbeleid. Het uitbreiden van het groepsvervoer wordt mogelijk gemaakt door de nieuwe relatie tussen de ZWN en het rijk. Zo is het de bedoeling van de rijks overheid om de rol van het openbaar vervoer te vergroten. Dit beleid is neergelegd in het tweede Structuur Schema Verkeer en Vervoer. Ook de doelstelling van minister Smit-Kroes om de files in'de Randstad te bedwin gen, leidt tot een groter beroep op het openbaar vervoer. Kansen De grotere maatschappelijke waar de die aan het openbaar vervoer wordt toegekend, betekent dat de kansen voor de ZWN groter worden. Hiervoor zal een grotere marktin- spanning worden geleverd. De ZWN zal deze kansen echter slechts kunnen grijpen wanneer de overheid vol doende geld beschikbaar stelt voor de uitvoering van de door haar uit gestippelde beleidslijnen. De financiële verhouding, die de ZWN met het rijk heeft, wordt steeds losser. Tot 1987 dekte het rijk alle kosten die werden veroorzaakt door vooraf goedgekeurde uitgaven. De minister trad op als een super-wct- houdcr. Nu is het zo dat de ZWN een som geld krijgt waarvan de omvang wordt bepaald door de goedgekeurde produktie. Het is de bedoeling dat met ingang van volgend jaar de ZWN een vergoeding krijgt van het rijk voor ieder door het rijk goedgekeurd en door de ZWN gereden (norm)be- stuur. De vergoeding per goedgekeurd busuur wordt bepaald door de gemid delde kosten in de gehele bedrijfstak. Hierdoor ontstaat er dus een concur rentie en efficiency tussen de streek- vervoerbedrijven. Gezien de lage in directe kosten van de ZWN, verwacht het bedrijf deze aan te kunnen. Het beleid zal daarom mede gericht zijn op continuïteit. Vergoeding De ZWN krijgt alleen maar een ver goeding voor het rijden van door het rijk goedgekeurde ritten. Dit bete kent dat de maatschappelijke func tie, die de ZWN in de regio heeft, dooi de rijksnormen wordt begrensd. De ZWN zal het vervoer zo efficiënt mo gelijk inrichten om te proberen ook in de zwakke gebieden een redelijke verzorgingsgraad te handhaven. De nieuwe relatie met het rijk en de ZWN maakt het dus mogelijk om neven-activiteiten te ontplooien. De winst die met deze activiteiten wordt verkregen, mag de ZWN behouden. Naast de gedachte om het groepsver voer uit te breiden denkt de ZWN ook aan het op commerciële basis ter be schikking stellen van de technische Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL, 01110-16255 infrastructuur. De ZWN verwacht overigens dat deze activiteiten slechts marginaal bijdragen aan de omzet. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon. 01110-16551. •Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur); 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand. voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m A regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BT W. Burgemeester W. den Boer: Geen schoonheidsprijs voor houding Beter Wonen SCHARENDIJKE - De gemeenteraad van Midden- schouwen heeft groen licht gegeven voor de bouw van vijf woningwetwoningen in Ellemeet. Niet alleen moest daartoe een voorbereidingsbesluit worden genomen, maar diende de raad ook een krediet van in totaal 10.000,- beschikbaar te stellen. Dit als financiële bij drage in de stichtingskosten. „De woningbouwvereni ging verdient geen schoonheidsprijs voor haar houding, maar we wilden dit toch doorzetten", aldus burgemees ter W. den Boer. Woningbouwvereniging Beter Wo nen bleek slechts tot bouw van de vijf woningen bereid als er van de kant van de gemeente ook een duidelijke bijdrage geleverd zou worden. De ge meente werd voor de keus gesteld: of een huurdervingsgarantie of een bij drage in de stichtingskosten van 2000,- per woning. Meest veilig Een huurdervingsgarantie houdt in dat bij leegstand van één of meerdere woningen de gemeente de betaling van de huur voor haar rekening neemt. ,,Ook al zou de garantie tot een aantal jaren beperkt worden, dan zijn daaraan de nodige risico's ver bonden", aldus het college. ,,Een huurdervingsgarantie lijkt ons, gelet bijdrage in de stichtingskosten is wel dat de woningbouwvereniging nu de woningen aan kan bieden tegen een huurprijs die zo' n 25 a 30 gulden la ger ligt dan zonder deze bijdrage. ,,Dit zal de verhuurbaarheid van de woningen zeker ten goede komen", al dus het college. De woningen zullen worden gebouwd aan de Heerenis- straat. Zonder discussie of hoofdelijke op de financiële positie van de ge meente, dan ook niet verantwoord". Met dat in het achterhoofd zag de gemeente zich gedwongen te kiezen voor het alternatief: een bijdrage van 2000 gulden per woning. „Ik denk dat dat de meest veilige weg is", aldus burgemeester Den Boer. Net zo min als burgemeester Den Boer waren de raadsleden erg gechar meerd van de houding van de woning bouwvereniging. Zo stelde CDA- woordvoerder C. W. Boot dat de ge meente in feite onder druk is gezet door Beter Wonen. J. M. van Lange- raad (VVD): ,,Ik vind het een prima zaak dat er woningen bij komen, en ik hoop niet dat er leegstand komt". Consequentie van de gemeentelijke Burgemeester W. den Boer: ,,Toch doorzetten stemming ging de raad verder ak koord met het voorstel een krediet van 3800,- beschikbaar te stellen voor de aanschaf van gordijnen voor gymnastieklokaal De Putmeet. Ook eensgezind toonde de raad zich voor wat betreft het subsidieverzoek van de Stichting Vrijwilligers Over leg Zorgsector Schouwen-Duiveland. Unaniem schaarde de raad zich ach ter het collegevoorstel om dit subsi dieverzoek af te wijzen. Ook kon de raad zich vinden in het voorstel om het bezwaarschrift van Stichting Peu terspeelzaal De Schouwse Poeletjes ongegrond te verklaren. Geen derde morgen Eerder weigerde de raad de stich ting extra subsidie te verlenen voor het op drie in plaats van twee mor gens per week openstellen van de peuterspeelzaal. Het bestuur van de stichting is tegen deze weigering in beroep gegaan, maar zoals al gemeld heeft dat niet mogen baten. Volgens de commissie bezwaarschriften zijn geen nieuwe gezichtspunten naar vo ren gekomen en er dus geen aanlei ding is om op het eerdere raads besluit terug te komen. Het voorstel tot vaststelling van de gemeenschappelijke regeling Werk voorzieningsschap De Zuidhoek le verde de nodige discussie op. Uitein delijk stemde CDA-raadslid Boot tegen het voorstel. Hij liet daarbij wel aantekenen voor het zelfstandig voortbestaan van De Zuidhoek te zijn. ,,Ik vrees dat het moeilijk wordt nu in deze re geling het bedrijfsrisico naar de ge meente gaat, maar ik zeg toch ja te gen een zelfstandig voortbestaan van het werkvoorzieningsschap. Ik zie dat als een plicht voor een christelij ke partij", aldus Boot. De nieuwe gemeenschappelijke re geling houdt onder andere dat als het werkvoorzieningsschap met verlies zou draaien de gemeenten voor dat verlies op zouden moeten draaien. Daarkomt bij dat de overheid bij wij ze van experiment met budgetfinan ciering werkt. Het bedrag dat daarbij is toebedeeld aan De Zuidhoek is aan de lage kant omdat men het heeft vastgesteld in 1985, en dat was een goed jaar voor De Zuidhoek. ,,ln feite wordt het schap gestraft omdat ze goed draaien", luidde de conclusie van VVD-woordvoerder Van Langeraad. Met de stem van CDA-raadslid Boot tegen ging de raad verder akkoord met het voorstel van het college om een gedeelte van de algemene be graafplaats in Scharendijke te rui men. In het betreffende gedeelte zijn de laatste 25 jaar geen mensen begra ven en voorzover de gemeente bekend zijn er geen graven waar eigendoms rechten op rusten. Liever uitbreiding Boot pleitte voor uitbreiding van de begraafplaats in plaats van uitrui- ming. Hij stelde daarbij dat het uit ruimen van graven een zaak is die zeer gevoelig ligt in Scharendijke. ,,En we hebben als- gemeente vol doende grond in eigendom, ik zou W. Boot: Gemeente onder druk dan ook liever uitbreiding van de be graafplaats zien", aldus Boot. Hij voegde dèar nog aan toe dat uitrui- ming in zijn ogen te weinig soelaas biedt. Op het te ruimen gedeelte kunnen 71 graven aangelegd worden en dat zou voor 7 a 9 jaar voldoende moeten zijn volgens het college. Wethouder Renden ontkende niet dat uitbreiding van de begraafplaats tot de mogelijkheden behoort maar hij tekende daar meteen bij aan dat dat ook veel duurder is dan uitrui men. Uiteindelijk kwam het tot stemming en met drie stemmen voor en één tegen ging de raad akkoord met het collegevoorstel om voor het ruimen van een gedeelte van de be graafplaats een krediet van 28.000,- beschikbaar te stellen. Vier avonden in het Huis van Nassau in Zierikzee ZIERIKZEE - In het Huis van Nassau in Zierikzee wordt op de vier achtereenvolgende maandagen, 3,10,17 en 24 april, een discussieproject van de FNV gehouden onder het motto „Het sein op Groen". Iedere bijeen komst begint om 19.30 uur en geïnteresseerden kunnen zich inschrijven bij de FN V-secretaris D. Jeroense in Brouwershaven. DEN OSSE - Op de Schouwse dijk bij Den Osse botsten dinsdag om on geveer 18.00 uur twee Duitse voertui gen tegen elkaar. Bij de aanrijding werd niemand gewond. C. K. uit Aken kwam met zijn cam per aanrijden vanuit de richting Scharendijke. Bij het inrijden van de weg naar camping Den Osse nam hij de bocht zo ruim dat K. H. S. uit Hu- gelhoven, die met een personenauto achter hem reed, besloot om hem rechts te passeren. Op dat moment reed C. K. terug naar de juiste weg helft en tegen de passerende auto. Beide voertuigen werden behoorlijk beschadigd. OOSTERLAND - In de Koren bloemstraat te Oosterland vond dinsdag een aanrijding plaats waar bij een personenauto en een brom fiets licht werden beschadigd. Mevrouw G. J. M. uit Oosterland reed met haar personenauto achter uit toen J. J. H. uit Oosterland met zijn bromfiets juist langs reed. Bij de aanrijding die volgde werden beide voertuigen licht beschadigd. Er werd niemand gewond. NIEUWERKERK - De verkoop van stroken grond in verband met de ont sluiting van het plan Leeuwenburg. Dat is een van de agendapunten die aan de orde komt tijdens de openba re vergadering van de adviescommis sie algemene zaken van de gemeente Duiveland. Op de agenda staat verder de ontwerp-verordening voor een bijdrage-ineens bij de sloop van pan den in het kader van verbetering van de woonomgeving. Ook komt de pachtontbinding en het aangaan vhn een nieuwe pacht-overeenkomst ten behoeve van plan Leeuwenburg aan de orde. De vergadering begint om 19.30 uur en vindt plaats in het ge meentehuis te Nieuwerkerk. Voor de FNV is een goed en gezond milieu veel waard. De FNV heeft daarvoor plannen gemaakt. Plannen om banen te scheppen voor een beter milieu. Werkgelegenheid en milieu staan volgens de FNV niet op gespan nen voet met elkaar. Integendeel. Ze kunnen elkaar versterken", staat in de folder voor het discussieproject. ,,FNV-leden zijn zich maar al te zeer bewust van het milieu. In hun bedrijf zien ze wat er mis kan gaan. Hoe zaken verbeterd kunnen worden. Een milieubeleid werkt alleen als je de problemen bij de wortels aan kan pakken. Daarover gaan we met el kaar praten", aldus de FNV. Meer weten over FNV-visie Het discussieproject is bedoeld voor leden van de FNV-bonden die in groepsverband willen praten en den ken over de toestand van het milieu. „Voor leden die het nodig vinden óm hun eigen kijk op het milieupro bleem te geven en die het belangrijk vinden om meer te weten te komen over en zelf bij te dragen aan de visie die de FNV heeft op (het werken aan) een gezond milieu". Tijdens de bijeenkomsten wordt gepraat over de gevaren die het mi lieu bedreigen, waarom de vakbewe ging zich inzet voor een gezond mi lieu. Wat zijn de milieu-effecten van onze produktie, hier en in de Derde Wereld? Over de manier waarop we consumeren, de gevolgen ervan en de mogelijkheden om milieubewust te consumeren. Onderwerpen die met ons als vakbondslid te maken heb ben. Hoe vinden we dat de vakbewe ging en wij als vakbondsleden ons op moeten stellen in het bedrijf, maar ook in de buurt? Vo.or het discussieproject is een bro chure geschreven die de rode draad vormt van dit project. Wie zich aan meldt krijgt de brochure „Het sein op Groen" gratis toegestuurd. Er is ook een dia-serie voor dit project vervaar digd. De bijeenkomsten worden ge leid door ervaren begeleiders. Zij zijn getraind en hebben een handleiding met suggesties voor die avonden be schikbaar. Of er tijdens de discussie avonden alleen gepraat wordt of dat er ook inleiders uitgenodigd worden bepaalt iedere groep zelf. Gebundeld Van alle bijeenkomsten wordt schriftelijk verslag gedaan. De resul taten daarvan worden gebundeld in een eindverslag, dat aan het FNV-be- stuur wordt aangeboden. Het discus sieproject wordt op zo'n 100 tot 150 verschillende lokaties uitgevoerd. ZIERIKZEE - Het tweede gezelschap is op weg gegaan voor de zesde editie van de Zierikzeesche Nieuwsbode-reis. In samenwerking met touringcarbedrijf Van Oeveren gaan er in totaal drie luxe touring cars naar hei Duitse Hameln voor een driedaags verblijf. De eerste groep is inmiddels huiswaarts gekeerd. De tweede groep is net als de eerste met mooi weer vertrokken. Hopelijk blijven de weersomstandigheden in het Duitse historische stadje zo. De lezers van de Nieuwsbode verdienen het (foto Joop van Houdt). Beleidsplan voor de komende jaren vastgesteld De ZWN wil het groepsvervoer gaan uitbreiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3