'Om Brouwershaven leefbaar te houden mag de recreatie niet meer groeien' Raad unaniem achter krediet van vijftien mille voor bloembakken U(5UC DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stichting Zeeland Helpt Polen houdt rommelmarkt Oproep Oranje- comité's! Inbraak speel- automatenhal SUZUKI Autobedrijf ISTA Overstekend kind geschept door auto te Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Groepsvervoer Jubileum Serenade Oefengrandprix Streekvervoermaatschappij ZWN wil komen De afdeling Westerschouwen van de Neder- Cees Hillebrand (97) en Lucia Hillebrand- GV Delta Sport heeft bij een oefengrandprix in tot een uitbreiding van het groepsvervoer. landse Vereniging van Huisvrouwen viert haar Biankert (91) worden in een TV-programma ge- sporthal Onderdak twee eerste prijzen wegge- (Pag. 3). 60-jarig bestaan. (Pag. 4). feliciteerd middels een serenade. (Pag. 5). sleept. (Pag. 10). DONDERDAG 30 MAART 1989 145ste jaargang Nr. 24515 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ouderdom is een zaak van het gevoel, niet van jaren. George William Curtis J. F. Akkersdijk nieuw PvdA-raadslid in Brouwse gemeenteraad BROUWERSHAVEN - „Zoiets komt altijd onver wachts. Ik heb nooit staan trappelen om in de gemeente raad te komen. Ik doe het meer omdat ik me beschikbaar wil stellen voor de PvdA dan dat ik de ambities heb voor een politieke loopbaan. Maar nu het zover is vind ik het toch wel leuk". J. F. Akkersdijk uit Brouwershaven is 39 jaar oud. Vanaf mei aanstaande neemt hij in de PvdA- fractie van de Brouwse gemeenteraad de plaats in van J. C. van Ours die verhuist naar Naarden. J. F. Akkersdijk volgt het vertrekkende raadslid J. C. van Ours op in de Brouwse raad. (Foto: Joop van Houdt). Van Ours was als raadslid gespecia liseerd in het onderwerp onderwijs. Tot de gemeenteraadsverkiezingen in 1990 neemt Akkersdijk dit item over. Daarna worden de portefeuilles in de fractie opnieuw verdeeld. Maar hij ziet niet op tegen een jaar 'onderwijs' in de Brouwse raad. ,,Ik weet er het een en ander van af. We hebben veel kennissen in het onderwijs en mijn vrouw is ook onderwijzeres". Rode schoolmeester Zelf werkt Akkersdijk als finan cieel ambtenaar bij de Intergemeen telijke Sociale Dienst te Zierikzee. Het echtpaar woont ongeveer 14 jaar in Brouwershaven. Het nieuwe raads lid is afkomstig uit een 'rood nest'. ,,Ik ben geboren in Rotterdam. Mijn grootvader was een echte oude rode schoolmeester. Je weet wel zo iemand die actief was in de AJC en die koren dirigeerde die de socialistische strijd liederen zongen. Mijn ouders hadden dat veel minder. Zij hebben wel altijd rood gestemd maar zij zijn nooit daadwerkelijk lid geweest van de partij". En dat laatste was aanvankelijk ook het geval met Han Akkersdijk. „Ik stemde altijd PvdA. Maar ik ben pas in het begin van de jaren tachtig lid geworden van de Pvd A-af deling Brouwershaven. Dat was toen de PvdA bij een provinciale statenver kiezing heel slecht uit de bus kwam. Ik kreeg toen het idee dat het fout ging met de partij. Dat ging mij aan het hart want ze staan toch voor een hoop goede dingen. Het belang van de zwakkeren en de minderheden in de samenleving bijvoorbeeld. Daar moet toch voor worden opgekomen. Dat moet toch iemand doen". Akkersdijk besloot zich daarvoor beschikbaar te stellen. Na vier jaar lidmaatschap van de PvdA-afdeling Brouwershaven werd hij penning meester en inmiddels is hij voorzit ter. „Ja, dat is de consequentie van het actief lid zijn. Dan krijg je dingen toegeschoven. Je gaat steeds meer doen". Achtste Dat een raadslidmaatschap daarbij ook mogelijk was kwam aanvanke lijk niet bij Akkersdijk op. „Ik heb dat nooit zo beseft. Maar bij de ge meenteraadsverkiezingen in 1986 kwam ik als achtste op de lijst te staan. En uit het een volgt het ander. De mensen die voor mij stonden zijn wegens omstandigheden nu niet meer beschikbaar". Akkersdijk heeft de Brouwse ge meentepolitiek tot nu toe gevolgd via de fractievergaderingen waar hij als eerste opvolger meepraat over de houding die de PvdA tijdens de raadsvergaderingen zal aannemen. Hij heeft een abonnement op de raadsstukken en was af en toe tij dens de gemeenteraadsvergaderin gen te vinden op de publieke tribune. „Het gaat er nogal zakelijk aan toe tijdens de raadsvergaderingen in Brouwershaven. De landelijke poli tieke verhoudingen komen niet zo aan bod. Het bestuur is duidelijk op de gemeente gericht. Dat is ook goed. Het is veel beter voor de gemeente als het allemaal niet zo scherp wordt gespeeld". Het PvdA-prpgramma is het uit gangspunt voor Akkersdijk als hij straks zelf deel uitmaakt van de ge meenteraad. Een van de belangrijk ste items daarin vindt hij de ontwik keling van de recreatie. „Als we Brouwershaven leefbaar willen hou den mag de recreatie niet meer verder groeien. Daar ben ik heel fel in. Als de projecten die nu nog op stapel staan zijn gerealiseerd, is het eind be reikt. Anders wordt het hier net zo als in Renesse". Dat houdt ook in dat Akkersdijk falikant tegen het definitief realise ren van een ULV-vliegveld bij Brou wershaven is. „Het is waanzin om zo'n vliegveld aan te leggen vlak naast een stadje. Je weet niet waar het eindigt. Er mogen niet meer dan tien ULV's bij het vliegveld worden gestationeerd. Maar als er 24 ULV: vliegvelden in heel Nederland wor den toegestaan, komen die andere ULV-vliegers hier op visite en dan zit ten we hier voortdurend in het ge ronk". Akkersdijk hecht er verder groot belang aan dat het woonzorgproject voor ouderen in Brouwershaven wordt gerealiseerd. „Het wordt de hoogste tijd dat op Schouwen-Duive- land een bejaardenvoorziening komt voor mensen zonder kerkelijke ge zindte". De hoge financiële lasten die het plan tot nu toe hebben opgehou den ziet hij niet als echt struikel blok. „Alles heeft zijn prijs. De be jaardenhuizen met een bijzondere signatuur zijn er ook gekomen en die kostten ook veel. Het geld is er meestal wel. Het is alleen een kwes tie van keuzes maken waarvoor het wordt besteed". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Initiatiefnemers op zoek naar sponsors ZIERIKZEE - Zaterdag 3 juni houdt het comité Zierikzee van de Stichting Zeeland Helpt Polen een rommelmarkt onder de Beuze in Zierikzee. Men is ook op zoek naar bedrijven die het werk van de stichting willen sponsoren. Ge probeerd wordt om 15.000 gulden bij elkaar te krijgen. Elke drie maanden gaat er een transport van de Stichting Zee land Helpt Polen naar het Oost blokland. Naast medicijnen en medische apparatuur gaat het ook om voedingsmiddelen, speelgoed en kleding. Ook in Zierikzee is een aantal mensen actief bezig met hulp aan Polen. Anesthesist K. van Schelven is één van hen. Samen met M. Bolle, T. Heikamp en L. Noordijk probeert hij te hel pen waar mogelijk. Rommelmarkt Eerder werd het idee gelanceerd om een rommelmarkt te organise ren. In eerste instantie was het plan opgevat om die rommel markt op het veld achter het Rode Kruis Ziekenhuis te houden maar van die gedachte is men afgestapt. De rommelmarkt staat nu ge pland voor zaterdag 3 juni en wordt gehouden onder de Beuze in Zierikzee. Van Schelven: „We kunnen best nog wat spullen gebruiken, dus wie overtollige spullen heeft kan bij ons terecht". Kleinere dingen kunnen afgegeven worden bij het ziekenhuis in Zierikzee. Wie grote spullen, heeft moet even bellen: 01110-15283/16415/ 14404/13734. Het is de bedoeling dat behalve een rommelmarkt op 3 juni ook een verloting gehouden wordt. De mensen van het comité Zierikzee van de Stichting Zee land Helpt- Polen gaan de boer op in de hoop dat bedrijven bereid gevonden kunnen worden kleine prijzen voor die verloting beschik baar te stellen. Sponsoring Verder wil men bedrijven bena deren met de vraag of zij bereid zijn het werk van de stichting te sponsoren. Van Schelven: „Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk bedrijven persoonlijk benaderd worden. Vanaf een bepaald bedrag willen we dan later die sponsors in een advertentie vermelden en bedanken voor hun gift". De Zie- rikzeesche Nieuwsbode stelt ad vertentieruimte beschikbaar. Uiteraard staat het een ieder vrij om ook bij te dragen aan het werk van de stichting. Voor giften kan men terecht op bankrekening nummer 82.51.96.000. WA> lE6h PÊ Bitr Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Mist Vannacht zal zich op veel plaatsen mist vormen. Deze zal morgen hard nekkig zijn. Dit omdat er weinig wind is en bovendien omdat er bewol king overheen schuift. De tempera tuur wordt 13 graden. In de middag breekt mogelijk de zon door. De wind is zeer zwak en veranderlijk van rich ting. Minimumtemperatuur komen de nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 3 april Zaterdag: Wolken velden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: noordoost 3 Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: oost 5 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 16 graden Windkracht: oost 5 ZON- EN MAANSTANDEN 31 mrt. Zon op 07.17, onder 20.12 Maan op 05.04, onder 12.20 Nieuwe Maan: 6 april (05.33) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De scheidingslijn tussen voor de tijd van het jaar warme lucht in Frankrijk en iets koelere lucht bo ven de Britse eilanden en in het noor den ligt dicht bij ons land. De lucht - drukverschillen zijn de komende 24 uur klein. De genoemde schei dingslijn, waarin wolkenvelden voor komen, verandert daardoor weinig van plaats. Het komende etmaal krij gen wij daarom te maken met wol kenvelden. Regen van enige beteke nis valt daar niet uit. Vooral in de middag kan de zon de bewolking plaatselijk gaan oplossen. Daar de boven ons land aanwezige lucht tame lijk vochtig is, kunnen zich in de na nacht op enkele plaatsen mistbanken vormen. Het minimum blijft met zo'n graad of 6 royaal boven het nul-punt. Vrijdagmiddag varieërt de tempera tuur tussen 12 graden in het Wadden gebied en 17 graden in het zuiden. Ho- gedrukgebieden gaan vanaf het weekeinde ons weer bepalen. Daar mee samenhangend wordt het vanaf zondag zonniger. ZIERIKZEE - De redactie van de Zierikzeesche Nieuws bode roept alle Oranjecomité's op Schouwen-Duiveland op om hun programma voor Koning innedag voor vrijdag 21 april kenbaar te maken aan de krant. Alleen op die manier kunnen de programma's geza menlijk afgedrukt worden in de editie van donderdag 27 april. Met deze publicatie heeft de cilandelijke bevol king een overzichtelijke lijst van activiteiten, die her en der gehouden worden. Het pro gramma kan gestuurd worden naar de Zierikzeesche Nieuws bode, Postbus 1, 4300 AA Zie rikzee of gewoon even afgeven worden aan het Jannewekken. Voor meer verkeersveiligheid op Kuijerdamsewég en Elkerzeeseweg SCHARENDIJKE - De gemeenteraad van Midden- schouwen heeft unaniem besloten een krediet van 15.000,- beschikbaar te stellen voor het, bij wijze van proef plaatsen van bloembakken op de Kuijerdamseweg in Ellemeet en de Elkerzeeseweg in Scharendijke. Men hoopt op die manier een einde te kunnen maken aan het harde rijden op genoemde wegen. Hoewel de raadsleden zich unaniem achter het collegevoorstel schaarden toon den zij zich niet geheel en al overtuigd van het effect van de obstakels. door uit de koers geraakte automo bielen wordt aangericht. „De auto mobilisten worden tenslotte gewaar schuwd voor het feit dat er obstakels op de weg zijn", aldus Renden. De wethouder gaf verder aan dat samen met onder andere de dorps raad Ellemeet de vinger aan de pols gehouden wordt voor wat betreft hét effect van de bloembakken. „Als blijkt dat het verkeer hope loos vast komt te zitten moet de proef als mislukt worden beschouwd", al- RENESSE - In de nacht van maan dag op dinsdag werd ingebroken in de speelautomatenhal Fun house te Renesse. De eigenaar werd hierbij voor duizenden guldens benadeeld. De dieven kwamen de speelhal bin nen door middel van braak. Binnen braken zij een groot aantal speelauto maten open en haalden daaruit voor enkele duizenden guldens aan munt geld. In de eerste plaats kwam van ver schillende kanten de opmerking dat het bepaald geen goedkoop experi ment is. Ook werden kanttekeningen geplaatst bij het effect van plaatsing van de bloembakken. CDA-raadslid C. W. Boot stelde dat de bloembakken misschien zelfs wel debet kunnen zijn aan ongelukken. Wie betaalt „En ik vraag me dan af wie er aan sprakelijk is als er een auto uit de koers raakt on bij iemand in de tuin terecht komt waarna de automobilist doorrijdt", aldus Boot. Hij wilde ver der van het college weten wat de cri teria zijn aan de hand waarvan be paald wordt of het experiment slaagt of niet. VVD-woordvoerdcr J. M. van Lan- geraad zei zich af te vragen welk ef fect de bloembakken zullen hebben bij grote drukte. „Ik denk dat er dan een flinke file op de Elkerzeeseweg komt te staan". Wethouder W. G. Renden gaf on middellijk toe dat de proef met de plaatsing van de bloembakken zeker niet goedkoop is. Hij liet daar echter meteen bij aantekenen dat gekozen is voor verplaatsbare bloembaXken. „Dus als na een seizoen blijkt dat de proef mislukt is kunnen we die bloembakken ergens anders plaatsen en is het geld niet weggegooid", aldus Renden. Niet aansprakelijk Verder verzekerde Renden Boot dat de gemeente niet aansprakelijk gf steld kan worden voor schade die J. M. van Langeraad (VVD): ..Mis schien wel flinke file". dus de wethouder. Op de vraag of van het experiment niet een zekere prece dentwerking uitgaat antwoordde Renden dat toch elke verkeerssitua tie apart bekeken dient te worden. Goed zichtbaar Op de Kuijerdamseweg worden bloembakken geplaatst voor het ver keer vanuit de richting Brouwersdam aan de komgrens en voor het verkeer komend uit de richting Renesse enke le tientallen meters voor de afslag Deensestraat. In Scharendijke ko men de bloembakken op het wegvak tussen Putmeetweg en Ingridstraat en ter hoogte van het sportveld. Uiteraard is het van het grootste belang dat er obstakels goed zicht baar zijn zodat ze ook 's avonds en 's nachts tijdig opgemerkt worden. Daarom worden er ook reflector- paaltjes en waarschuwingsborden geplaatst. Alles bij elkaar kost het plaatsen van de bloembakken zoals gemeld 15.000 gulden. Een deel van dat be drag, 10.000 gulden, kan gedekt wor den uit de startpremie van 10.000,- die in het kader van de Actie - 25% van het ministerie van verkeer en wa terstaat is ontvangen. De resterende 5000,- moet uit de post onvoorzien gehaald worden. UTRECHT - Na een vierde onder handelingsronde van zestien uur is een „onderhandelingsresultaat" be reikt over een nieuwe tweejarige CAO voor de 130.000 werknemers (in clusief parttimers en „nict-geregi- streerden") in de horecasector. Bon den en werkgevers zijn het eens ge worden over loonsverhogingen van 1.5 procent per 1 juli 1989 en 1 juli 1990, handhaving van de prijscom pensatie, arbeidstijdverkorting en verlaging van de VUT-leeftijd. Advertentie Naast het volledige SUZUKI programma presenteren wij ook enkele modellen van het Amerikaanse merk CHRYSLER, vanaf heden t/m 10 april St. Joostdijk 41 - Oosterland 01114-1495 OOSTERLAND - De 9-jarige D. W. uit Oosterland kwam met een paar schaafwonden cn dc schrik vrij na dat het kind werd geschept door een personenauto. Dat gebeurde dinsdag om ongeveer 16.30 uur op de Molenstraat te Oos terland. Het kind kwam met de fiets vanuit een voetpad en reed de Molen straat op. J. C. M. R. uit Nieuwerkerk die daar met een personenauto reed kon het fietsende kind niet meer ont wijken. Het werd door de auto ge schept. Auto en fietsje werden daar bij beschadigd terwijl de jeugdige D. W. licht werd gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1