Milieutechnologie plus kennisoverdracht vormen v pijlers innovatiecentrum Eerste reisgezelschap veilig terug uit historische Hameln DEURLOO INTERMEUBEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 maart 1989 Nr. 24513 7 Haringvlietplein 4 - 4301 XG Zierikzee - lal. 01110-12946 Belangstelling van Schouwen-Duivelandse zijde tot nu toe matig j Zeker ook met het oog op het weg vallen van de grenzen in '92, waar door de concurrentie in omvang en intensiteit zal toenemen is het zaak om als ondernemer op de hoogte te blijven van allerlei technologische nieuwtjes, zo luidde de redenering van deze commissie die het opzetten van een regionaal netwerk van in to taal achttien innovatiecentra be pleitte. Nadat de Tweede Kamer daarvoor begin vorig jaar het groene licht gaf, werd eind '88 het eerste cen trum in Eindhoven geopend. Bemiddeling ZIERIKZEE - Wat doe je als ondernemer wanneer je je produktie-apparaat wil aanpassen aan de eisen des tijds of wanneer je een nieuw produkt of procédé hebt „uitge dokterd", maar niet goed weet hoe je dat in de praktijk moet uitvoeren. Tot nu toe kwam het er voor de onderne mer met vragen op neer dat hij een lange en vooral ook vermoeiende reis langs verschillende instituten en ad viesbureaus moest maken alvorens hij een bevredigend antwoord op zijn vragen kreeg. Sinds half maart is er voor die zoekende ondernemer in het Zeeuwse een toe vluchtsoord: het Innovatiecentrum Zeeland, gevestigd in Middelburg, dat als een soort makelaarsbureau in ken nis opereert. Dit Innovatiecentrum Zeeland is het vierde van de in totaal achttien geplande innovatiecentra, die dit jaar her en der in Nederland zullen verrijzen met het doel ondernemers van het midden- en kleinbedrijf be hulpzaam te zijn bij het verkrijgen van kennis, op technologisch maar ook bedrijfskundig en bedrijfsecono misch gebied. Achterstand Deze Innovatiecentra vormen een uitvloeisel van de studie, die de Ad viescommissie voor de Uitbouw van het Technologiebeleid indertijd heeft uitgevoerd naar de mogelijkheden voor het bedrijfsleven om de achter stand op industrieel en technologisch gebied ten opzichte van andere Euro pese landen in te halen. Daarbij kwam deze commissie in haar rap port Wissel tussen Kennis en Markt tot de conclusie dat er binnen Neder land voldoende kennis op technolo gisch gebied beschikbaar is bij instel lingen voor wetenschappelijk en hoger beroeps onderwijs, onderzoek sinstituten als het TNO, branche-or ganisaties, ingenieursbureaus en research-afdelingen van grote bedrij ven. Deze kennis is voor de onderne mer uit het midden- en kleinbedrijf echter vaak onbereikbaar en ook lang niet altijd zonder meer bruik baar binnen de onderneming. tie wat betreft kennis" vat ing J. P. Warnar, samen met G. van der Schaaf de Schouwen-Duivelandse vertegen woordigers binnen het bestuur, de op zet van deze innovatiecentra samen. Daarbij gaat zo'n centrum klantge richt te werk, waarbij de kennis die wordt verstrekt gebruiksklaar is voor het bedrijf van de ondernemer. Voor dat samenbrengen van vraag en aanbod van kennis beschikt het Inno vatiecentrum over een aansluiting met de centrale computer in Den Haag waar het hoofdbureau van deze centra is gevestigd. Via die aanslui ting kunnen de innovatiecentra ook informatie met elkaar uitwisselen, zodat een ondernemer in deze regio ook de vruchten kan plukken van de kennis die bij een innovatiecentrum in een andere regio is opgeslagen. Tijdbesparing Behalve het fungeren als doorgeef luik voor reeds bestaande kennis, verwijst het Innovatiecentrum als dat nodig blijkt te zijn ook door naar onderzoekinstellingen en adviesbu reaus. Voor de ondernemer betekent dat vaak een tijdbesparing, omdat het op eigen houtje vinden van een geschikte deskundige gezien de ver brokkeling van de beschikbare ken nis vaak een tijdrovende zaak is, die bovendien ook niet altijd tot het ge wenste resultaat leidt. Wat de vragen van de ondernemer betreft zijn het niet alleen technische kwesties waarmee hij zich tot het in novatiecentrum kan richten, ook het signaleren van trends in het bedrijfs leven in de regio behoort tot het ta kenpakket van dit kennis-bemidde lingsbureau. ,,Zo wordt onder innovatie onder andere ook het pro ces van herintredende vrouwen ge rangschikt" geeft Warnar, zelf directeur-eigenaar van een bedrijf in Zierikzee te kennen. Keuze Nu de gevolgen van de vergrijzing gaandeweg merkbaar gaan worden kunnen ondernemers niet meer om het verschijnsel van herintredende vrouwen heen. Waar de vrouw nu nog de keuze heeft tussen wel of niet bui tenshuis werken zal die keuze er in de toekomst waarschijnlijk niet meer zijn, maar zal de Nederlandse er net zoals haar sexegenoten in de buurlan den een werkkring buitenshuis op na moeten houden teneinde het produk- tieproces draaiende te houden. Doorgeefluik Behalve het fungeren als doorgeef luik van bestaande kennis kan het in novatiecentrum dat tot halverwege de jaren negentig door het ministerie Advertentie Ook Zeeland heeft sinds kort zijn eigen innovatiecentrum, waar zeven full-time medewerkers ondernemers met vragen op het gebied van techno logie, bedrijfseconomie dan wel be drijfskunde ter zijde staan. Daarbij fungeert zo'n innovatiecentrum als een soort bemiddelingsbureau tussen enerzijds diegenen die (technologi sche) kennis vragen en anderzijds diegenen die kennis aanbieden. ,,De belangrijkste taak van zo'n In novatiecentrum is de makelaarsfunc- VooC. UW W6&Ki<MH#e3>eU "TIHj.-S 1f£EFf U 36*OEFT£ aaw weav-aoeK Her Eén uvfeeLfa* ka&aoo-eq,. SÉZOÊK 3)AAHvooe OMiB Toomkahözs! Ing. J. P. Warnar bestuurslid van het Innovatiecentrum Zeeland:Innovatiecentrum vervult een makelaarsfunctie op het gebied van technologische kennis". (Foto: Joop van Houdt). van economische zaken wordt gesub sidieerd ook zelf initiatieven ont plooien. Die plannen zijn uitgewerkt in een zogenaamd werk- of business plan dat elk jaar door de minister van economische zaken moet worden goedgekeurd. Dit omdat op grond hiervan het budget wordt bepaald. Voor de in totaal achttien innovatie centra die aan het eind van dit jaar gerealiseerd moeten zijn heeft minis ter dr. R. W. de Korte van economi sche zaken een bedrag van 35 miljoen gulden per jaar gereserveerd. Milieu In het ontwerp-werkplan van het Innovatiecentrum Zeeland komt als eerste activiteit een inventarisatie van reeds aanwezige kennis in de re gio op het programma te staan. Daar bij moeten de onderwijsinstituten, bibliotheken, advies- en ingenieurs bureaus en grote bedrijven met ken nis die relevant is voor het midden- en kleinbedrijf in kaart worden ge bracht. Eind dit jaar moet die inven tarisatie afgerond zijn. Bekendheid Eveneens een belangrijk aan dachtsveld in deze beginperiode van het Innovatiecentrum Zeeland vor men de pr-activiteiten, waarmee het centrum zich de nodige bekendheid moet verwerven. Zo zal er via de post bus 51-spotjes en middels een eigen informatiebulletin, dat drie keer per jaar verschijnt aandacht voor het be lang en het werk van het innovatie centrum worden gevraagd. Mentaliteit Innoveren is niet alleen dan pas mogelijk wanneer de ondernemers het innovatiecentrum weten te vin den, maar ook wanneer er bij zowel ondernemers als het brede publiek sprake is van een mentaliteitsveran dering. „Persoonlijk ben ik van me ning dat er vanuit het bedrijfsleven te weinig informatie naar de maat schappij wordt gegeven", luidt de me ning van Warnar die hiermee onder andere wijst op het feit dat een staatsvrouw als Margaret Thatcher tijdens een recente milieuconferentie niet bekend bleek te zijn met het be staan van afbreekbare CFK's (drijf- gassen), waardoor de aantasting van de ozonlaag een halt toegeroepen zou kunnen worden. Een simpel voor beeld hoever maatschappij en be drijfsleven soms van elkaar verwij derd zijn. Een aparte activiteit waarop het Innovatiecentrum Zeeland zich de komende tijd gaat richten vormt het bevorderen van de milieutechnolo gie. Hiervoor heeft het innovatiecen trum toestemming gekregen om een milieutechnoloog aan te trekken en speelt het centrum hiermee in op de behoefte binnen het regionale be drijfsleven. Uit een eerder gehouden onderzoek kwam immers naar voren dat de helft van de ondervraagde be drijven milieutechnologie een be langrijk item vond, omdat de milieu- eisen die de overheid aan de bedrij ven stelt de laatste jaren aanmerke lijk zijn aangescherpt en er in toene mende mate wordt gewezen op de milieu-aansprakelijkheid van onder nemingen. Die aandacht voor milieutechnolo gie zou ertoe moeten bijdragen dat bedrijven zo veel mogelijk milieu vriendelijke produktietechnieken gaan gebruiken en milieuvriendelij ke produkten gaan produceren. Ook zou die extra aandacht moeten bij dragen aan het terugbrengen van de hoeveelheid afvalstoffen en het her gebruik van deze af valstoffen. Die milieuproduktiesector is in de afge lopen jaren sterk gegroeid en ook is er in de afgelopen jaren op dit vlak een omvangrijke hoeveelheid kennis vergaard. Die kennis blijkt voor het midden- en kleinbedrijf echter moei lijk vindbaar te zijn, zodat deze spe cialisatie van het Innovatiecentrum Zeeland mag rekenen op bijval van uit het bedrijfsleven in de regio. Om die gehele milieutechnologie concreet te maken zou een apart in dustrieterrein met milieuvriendelij ke bedrijven uitkomst kunnen bie den. Op dit terrein zou ruimte moeten zijn voor bedrijven die zich bezighouden met onder meer de pro- duktie van apparatuur voor milieu vriendelijke produktietechtnieken. Zo'n stukje milieutechnologie zou een belangrijke impuls kunnen geven aan de verdere industriële ontwikke ling in de regio. Gelet hierop én op de mogelijke noord-zuidverbinding waarbij Goes zich tot een provinciaal knooppunt zou ontwikkelen ziet Warnar zo'n mi lieuvriendelijk industriepark bij voorkeur in Goes of op Schouwen- Duiveland, want ook hier zijn zijns inziens voldoende mogelijkheden voor economische ontwikkeling aan wezig. De ligging tussen twee grote industriegebieden (Rotterdam en Antwerpen), het nog steeds goede voorzieningenapparaat plus een goe de woonomgeving zijn zaken die de regio aantrekkelijk voor vestiging maken. Desondanks blijkt toch een moeiza me zaak te zijn om de regionale eco nomie een bredere basis dan alleen maar het toerisme te geven. Warnar: „De voorzieningen zijn er, alleen het gebied is te dunbevolkt. Daarnaast zou Schouwen-Duiveland als regio meer reclame moeten maken voor zijn sterke punten zoals de centrale ligging". Dat er ook tekortkomingen zijn ontkent het Schouwen-Duive landse bestuurslid van het innovatie centrum niet. De infrastructuur zou verbeterd moeten worden en ook zou bestuurlijke schaalvergroting (het sa mengaan van de zes gemeenten in één grote regiogemeente) de zaak ten goe de kunnen keren. Wat eveneens beter kan en moet is de betrokkenheid van de Schouwen- Duivelandse ondernemers. Bij de opening van het nieuwe Innovatie centrum Zeeland bevonden zich on der de circa 250 ondernemers slechts drie zakenmensen van Schouwen- Duiveland. Ofschoon Warnar daar ge zien de nog geringe bekendheid van dit centrum, nog geen consequenties aan wil verbinden stelt hij dat wan neer de belangstelling van de Schou wen-Duivelandse ondernemers over een jaar nog zo minimaal is er wel na gedacht moet gaan worden hoe dat komt. Vooralsnog is het trekken van conclusies voorbarig en moet het cen trum de eerstkomende jaren zijn bestaansrecht bewijzen, waarna het omstreeks 1995 op eigen benen moet kunnen staan. Foto Joop van Houdt Tbkst: Rosalien Koi-stanje Zesde editie één van de meest geslaagde Alles begon met een uitstapje van kortere duur, maar al snel groeide het besef bij zowel de organisatie als de reizigers, dat een driedaagse toer aantrekkelijker was; eigenlijk een mini-vakantie. Het touringcarbedrijf Van Oeveren gebruikt bij de samen stelling van de reizen haar jarenlange ervaringen kiest ieder jaar weer voor een luxueus Dorint-hotel; zo ook dit jaar. Maandagmorgen in alle vroegte reed de luxe Volvo-touringcar met chauffeur Rinus van der Voorden aan boord het eiland door om de deelne En dan begint de reis pas echt na tuurlijk. Er lijkt zich een wondertje te voltrekken. Na dagen van druile rig weer breekt uitgerekend op de vroege maandagmorgen de zon in al haar hevigheid door. Zodanig zelfs, dat de chauffeur zijn zonnebril opzet en de automatische airconditioning aanslaat. Het prachtige lenteweer zou een hele dag gaan duren tot het eindadres Hameln. En dan kan de start natuurlijk niet meer stuk. Als eerste Duitse plaats wordt het pittoreske Werl aangedaan voor de lunch. In een gezellige Gaststatte staat de lunch klaar, die gecomple teerd wordt met een pittige goulash- soep. Het gezelschap trekt vervol gens door naar het Eggegebirge en het Lippischer Wald. Chauffeur Ri nus van der Voorden veraangenaamt de busreis met uitvoerige informatie over Duitsland. Informatie, die va rieert van het feitelijke natuur schoon tot het politieke kiessysteem van de Oosterburen. De passagiers stellen zijn verhaal bijzonder op prijs en dat maakt een busreis aan zienlijk prettiger. Overigens, het is sowieso een ver ademing om een in touringcar mee te rijden als de Van Oeveren-Volvo. Van deze uitvoering zijn slechts tien exemplaren in Nederland. De luxe stoelen zijn op diverse manieren ver stelbaar en een mini-cockpit boven de passagiers houdt licht, geluid en ser vice binnen handbereik. Over geluid gesproken, de installatie is er een van enkele honderden Watts en twee zoge naamde base-boxen maken het muzi kale geluid compleet. Na een korte stop bij een unieke rotsformatie wordt de reis voortgezet naar het hotel; voor velen altijd een spannend moment. Voor de trouwe Nieuwsbode-reizigers al lang niet meer. De Dorint-hotels, waarvan er in 1990 eindelijk één in Nederland komt (Domburg) zijn eigenlijk altijd goed. Zo ook nu. De kamers zijn voorzien van alle comfort, waarbij de telefoon en de televisie niet ontbreken. Het eten is er prima en de vele voorzienin gen van sauna tot zwembad en van Bierstube tot sfeervol restaurant ma ken het comfort compleet. Welkomstwoord De directeur van het hotel heet de Schouwen-Duivelandse gasten per soonlijk welkom met een eerste drankje, waarna de eerste dag van de mini-vakantie kan worden afgesloten met een smaakvol diner. De meesten duiken vroeg in de veren, terwijl an deren nog even een kijkje nemen in de Bierstube of zelfs het zwembad al met een bezoekje vereren. Omvang- Als er ten opzichte van voorgaande jaren iets gewijzigd is, dan is het de omvang van het 'voorgeprogram meerde' concept. De deelnemers krij gen meer tijd voor zichzelf en hoeven niet al te vroeg uit de veren. De twee de dag namelijk staat de rondleiding met een ervaren gids pas om 10.00 uur op het programma. Ibt dan dus alle tijd voor een uitgebreid ontbijt met alles erop en eraan. Het stadje Hameln is er één met een rijke historie. Al in 800 na Chris tus bestond het. Tben werd er een klooster gesticht, dat later geteisterd zou worden door een fikse brand (en geen vijf instortingen op rij, zoals de eilandelijke vertaling deed vermoe den - red). Hameln heeft een bijzon dere bouwstijl ontwikkeld, waarbij kosten noch moeite werden gespaard om de gevels een imponerend aanzien te geven. En nog worden er vele mil joenen Marken gestoken in de restau ratie van het monumentale Hameln, dat overigens zo'n 55.000 inwoners telt. Maar het bekendst is het Duitse plaatsje natuurlijk vanwege zijn rat tenvanger uit het verhaal van de broeders Grimm. Deze sage kent vele uitvoeringen, die al wandelend door de stad natuurlijk de aandacht krij gen. Op een sfeervol plein staat een Hochzcithaus, van waaruit een ste nen rattenvanger op een drietal mo menten van de dag als een koekoek uit een huisje komt. Boven hem een interessant klokkenspel met een vijfentwintigtal klokken van aller lei formaat. De tweede en derde dag trof het ge zelschap slecht weer. Regen werd af gewisseld door wind en de zon had moeite om er door te komen. Geluk kig was er voldoende afleiding om het weer te laten voor wat het was en de tweede dag feestelijk af te sluiten. Dat gebeurde met een wederom goed verzorgd diner. Dit keer onder muzi kale begeleiding van een organist, die enkelen van zijn toehoorders tot een dansje wist te bewegen. De derde en tevens laatste dag be gon zoals gebruikelijk met een stevig ontbijt. En dan de rit, die via het Pyrmont-gebergte en het Tbutobur- gerwald Wald naar Münster leidt. Naast de lunch is er daar aandacht voor het imposante Radthaus met zijn interessante Vredeszaal. Daar kwam in 1648 een einde aan de vele Europese burgeroorlogen, waarbij ook Nederland sterk betrokken was. Harmelen Nadat in Münster weer in de bus ge gaan was kon na niet al te lange tijd Duitsland gedag gezegd worden. De reis werd voortgezet naar Harmelen bij Utrecht, waar in het Wapen van Harmelen het afscheidsdiner werd genuttigd. Dat was tevens de plaats, waar de reizigers de Nieuwsbode van maandag en dinsdag en de Extra edi tie van woensdag kregen overhan digd. Hameln vergt een reis met de auto van maar liefst zes uur en dat zou voor het bezorgen van de krant technische problemen opleveren. Zo als wellicht bekend werden de kran ten vorig jaar in Duitsland afgele verd. Als verzachtend antwoord kregen alle deelnemers bij hun kranten een groepsfoto cadeau met daarop de tekst 'Ter herinnering aan de Nieuws- bodereis van 20 tot en met 22 maart 1989'. En ja, dan rest er niets om voor de laatste keer de bus in te stappen om de thuisreis te aanvaarden. Na mens alle aanwezigen sprak Nieuws bode-vertegenwoordiger Aad van der Wouden een dankwoord aan het adres van de chauffeur. Daarna werd een ie der in zijn of haar eigen plaats afge zet en kwam de eerste reis tot een ein de. Voor de eerste groep zit het er voorlopig weer op. De volgende twee groepen hebben nog een reis voor de boeg. Waar de reis volgend jaar heen leidt is nog onbekend, maar de sug gestie om eens een andere richting uit te gaan wordt ongetwijfeld serieus in overweging genomen. ZIERIKZEE/HAMELN - Deze week heeft het eerste van de drie gezelschappen kennis kunnen maken met het tot de verbeelding sprekende Duitse stadje Hameln. Zo als ieder jaar organiseert de Zierikzeesche Nieuwsbode in nauwe samenwerking met touringcarbedrijf Van Oe veren in Zierikzee de inmiddels alom bekende Nieuws bode-reis. Hoewel er nog twee groepen op weg moeten, ziet het er nu al naar uit dat de reis naar Hameln als één van de meest geslaagde Nieuwsbode-uitstapjes de ge schiedenis in kan. Alles begint ieder jaar met de eer ste verkennende gesprekken tussen de Nieuwsbode en het touringcarbe drijf. Uitgangspunt is en blijft het or ganiseren van een driedaags uitstap je voor de trouwe Nieuwsbodelezers. Niemand had zes jaar geleden durven dromen, dat het jaarlijkse reisje zo zou aanslaan. Het is inmiddels een traditie geworden, die ieder jaar nieuwe maar ook bekende gezichten oplevert. mers op te pikken. Via de Westhoek terug naar Zierikzee om vervolgens de plaatsen Oosterland en Ouwer- kerk aan te doen. De laatste passagie- re stapten ook dit jaar weer bij de Grevelingendam op en dat was dan ook de gebruikelijke plaats voor de groepsfoto, zoals die nog dezelfde dag in de krant verscheen. Wondertje De rattenvanger van Hameln..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 7