Expositie Antonio Lampecco en Horst Deblaere in Bewaerschole Joop van Houdt Zierikzeese kapers op de kust Problematisch jaar voor comité Tafeltje Dekje V- TROUWREPORTAGE i fotostudio a Dialectmiddug b 4 Keramiek van Antonio Lampecco en etsen van Horst Deblaere (Foto: Joop van Houdt). Combinatie-tentoonstelling van keramiek en etsen BURGH-HAAMSTEDE - Tot en met 8 april is in de Be waerschole in Burgh-Haamstede een expositie te zien van keramiek van Antonio Lampecco en etsen van Horst Deblaere. Voor beiden is het de eerste keer dat hun werk in de Bewaerschole te zien is, maar zeker niet de eerste keer dat zij hun werk tentoonstellen. Beiden hebben hun sporen in de beeldende kunst ruimschoots verdiend en de tentoonstelling in Burgh-Haamstede is dan ook een heel bijzondere geworden. pen een eigen interpretatie van het werk te geven. Horst Deblaere werd, hoewel zijn naam wellicht anderszins zal doen vermoeden, geboren in het Duitse Sachsenhausen-Waldeck op 10 janua ri 1947. Municciano in de provincie Lucca in Italië is de geboortegrond van Antonio Lampecco, van beroep pottenbakker en reeds 35 jaar woon achtig in België. Etsen Deblaere heeft zijn werk eerder la ten zien op een aantal individuele tentoonstellingen in zowel Nederland als België. Ook deed hij mee aan een behoorlijk aantal groepstentoonstel lingen. Van zijn hand in de Bewaer schole een aantal etsen, hoofdzake lijk in het non-figuratieve genre. De etsen van Deblaere zijn nu eens duidelijk herkenbaar en dragen dan weer mystieke titels die de kijker no- SCHIPHOL - De Rijkspolitie heeft woensdag een jongeman aangehou den die eerst asiel in ons land vroeg, maar naderhand ook 12 kilo heroïne bleek te hebben in een tas. Dat heeft de woordvoerder van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie be kend gemaakt. Aan de wanden van de Bewaerscho le onder andere een katteprofiel en een hondeprofiel. Beide profielen zijn uitgevoerd in zwart-wit en wor den verlevendigd door katte- cq hon desporen ernaast. Op een zwarte ach tergrond is het drieluik Sweet Poor Hobo te zien en hier is het weer wat moeilijker om de vormen te herken nen. Kleuren Het draait bij Deblaere niet alleen om hetgeen hij met zijn kunstwerken uit wil beelden, maar vooral ook om kleur. Deblaere gebruikt kleuren die in combinatie met elkaar een heel speciale sfeer oproepen. Zoals bij voorbeeld bij een werk onder de titel Monument voor een gestorven engel. Kleuren spelen ook een hoofdrol in het werk van Antonio Lempecco. De basisvormen van zijn werken zijn simpel. Geen opsmuk, maar eenvou dige lijnen. Op de expositie in de Be waerschole spelen de bolle vazen de hoofdrol. De vorm van de vazen verraadt een hoge mate van vakmanschap van Afgelopen jaar betekende voor het comité Tafeltje Dekje in Zierikzee een aderlating omdat de bejaarden centra Borrendamme en De Wieken warme maaltijden aan de bewoners van de aanleunwoningen gingen ver strekken en er volgens het comité versnippering van de warme maal tijdvoorziening optrad. Daarnaast bleek er volgens het comité ook spra ke van een concurrentiestrijd te zijn omdat deze verzorgingshuizen tegen lagere prijzen konden leveren. Advertentie NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 Lampecco. De bolle vorm doet in eer ste instantie vermoeden dat het werk in twee gedeelten gemaakt is: pot en deksel. Maar dat is, volgens de kun stenaar, niet het geval. Hij gebruikt hiervoor een speciale techniek. Intrigerend De werken van Lampecco nopen tot aanraken, hetgeen uiteraard niet de bedoeling is. Maar men blijkt nieuwsgierig naar hoe de kunstenaar al die verschillende kleuren, die soms vloeiend in elkaar overlopen en dan juist weer een fel contrast vormen, in zijn keramiek-creaties heeft gekre gen. In ieder geval zijn de mensen van de Bewaerschole er wonderwel in ge slaagd om de twee totaal verschillen de kunstuitingen op verantwoorde wijze met elkaar te combineren. Men verwacht het komend paas weekend dan ook een flinke stroom toeschouwers in de fraaie expositie ruimte. De Bewaerschole is open op maandag tot en met zaterdag, dage lijks van 13.30 tot 16.30 uur. Abonneebestand sterk teruggelopen ZIERIKZEE - Versnippering van de warme maaltijd voorziening, concurrentie én een teruglopend abonnee bestand. Deze ontwikkelingen hebben ertoe bijgedragen dat het afgelopen jaar voor Tafeltje Dekje in Zierikzee problematisch is geweest, zo stelt het comité in zijn jaar verslag over '88. Door deze omstandigheden, waar aan ook het flankerend ouderenbe leid van het rijk debet is, liep het abonneebestand sterk terug. In het afgelopen jaar werden er door Tafel tje Dekje 5238 warme maaltijden ver strekt, hetgeen een dieptepunt in het bestaan van Tafeltje Dek je. Momen teel zit er in het abonneebestand weer een stijgende lijn en wordt er gedurende zes dagen per week vijfen- twintigwarme maaltijden per dag bezorgd. Doordat het accent nu op de thuiszorg ligt is de behoefte aan een warme maaltijd volgens het comité ook toegenomen. Een en ander heeft wel tot gevolg gehad dat de gebrui kers van de Tafeltje Dek je- maaltijden ove het algemeen hoogbe jaard zijn en relatief veel begeleiding nodig hebben. Bovendien is er sprake van een sterk wisselend bestand van wege de mogelijkheden voor dagver zorging en de tijdelijke opname in be jaardencentra en het ziekenhuis. Heel wat werk en onrust bracht de komst van de nieuwe thermocaters met zich mee. Deze nieuwe thermoca ters brachten onder de gebruikers nogal wat commotie te weeg. Sommi gen wilden die nieuwe sets zelfs niet in huis hebben en ook niet langer een warme maaltijd ontvangen. Ook de verzorgers van deze maaltijden, het echtpaar Schouwenburg hebben aan die nieuwe sets moeten wennen. „Een teleurstellende ervaring" zo merkt het comité op. Momenteel is alles in rustiger vaarwater terecht gekomen en is het aantal problemen met de nieuwe thermocaters sterk afgeno men. ZIERIKZEE Muziek Liefhebbers van luistermuziek kunnen op eerste paasdag, zondag 26 maart, hun hart ophalen in Auberge Maritime aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. Vanaf 20.00 uur speelt in het café-gedeelte de Eduard Hage- steijn Band. Deze viermansformatie uit Dordrecht brengt zowel Engel stalige als Nederlandstalige luister muziek. Tussendoor verzorgt Eduard Hagesteijn solo-optredens als trouba dour in het restaurantgedeelte op de eerste verdieping. Soosavond Werkgroep Homofilie De WHSD (Werkgroep Homofilie Schouwen-Duiveland) houdt op za terdag een april een soosavond. Alle belangstellenden zijn vanaf 20.00 uur welkom in het UVV-gebouw aan het Kerkhof 3 te Zierikzee. RENESSE Open les De jeugdgymnastiekvereniging Tui-nesse uit Renesse besloot deze week het seizoen met een open les. Heel wat ouders en andere belang stellenden waren naar de gymzaal de Moerbei gekomen om te kijken wat de kinderen het afgelopen vereni gingsjaar hebben geleerd. Na een welkomstwoord door voorzitster T. Moelker-Prummel openden de beide groepen van Turnesse gezamenlijk deze turnmiddag. Als warming-up werd in hoog tempo een aantal reac tie-oefeningen afgewerkt, gevolgd door een dansje op muziek van Queen. Daarna liet de jongste groep (5 tot 9 jaar) een serie oefeningen op de lange mat zien, springen, maar ook koprollen en bokspringen. De oudere kinderen tot en met 12 jaar werkten daarna met de trampoline. Als afsluiting toonden de beide groe pen nog een stukje beat-ballet. De kleintjes dansten op muziek van Ab ba en de grotere kinderen, die getooid waren met hoed en sjaal, dansten op muziek van Paul Young. Tot slot kre gen alle kinderen een aangepast gan zenbordspel mee. Voor de leidster van de groep, mevr. A. van de Wiel-Jansen was er als dank voor een seizoen vol inzet, een fraai paasei. Klaverjaswedstrijd Zaterdag 8 april wordt in het dorps huis een grote klaverjaswedstrijd ge houden; aanvang 19.30 uur. NOORDWELLE/SEROOSKERKE Opbrengsten Tijdens de straovieringen van Noordwelle en Serooskerke werden in de plaatselijke dorpshuizen verko pingen van Welfare-artikelen gehou den door het Rode Kruis afdeling Westhoek. In Noordwelle bedroeg de opbrengst 261in Serooskerke werd in totaal 323,50 verdiend. De naam van de pop werd noch in Noord welle, noch in Serooskerke geraden. Daarom werd de pop verloot tussen de deelnemers. De winnares werd mevr. Baardse. BROUWERSHAVEN Collecte De collecte ten behoeve van de Si- mavi heeft in Brouwershaven het be drag van 432,15 gulden opgebracht. De organisatie bedankt gevers en col lectanten. ZONNEMAIRE Bio-technologie Donderdag 6 april wordt in het dorpshuis in Zonnemaire een infor matie-avond gehouden over bio-tech- nologie in de landbouw. De avond wordt georganiseerd door de Fok kersclub Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee en de agrarische commissies van de standsorganisa ties. Op het programma staan drie korte inleidingen. Dr. ir. A. M. A. de Laat, medewerker van een zaadvere- delingsbedrijf in Rilland, spreekt over de bio-technologie in de planten veredeling. Bio-technologie in de rundveehouderij is het onderwerp van de lezing van ir. C. van Velzen. Dr. D. van Leeuwen, rustend arts, ten slotte heeft als motto voor zijn inlei ding de vraag 'Waar ligt de grens voor ons als mens?'. De informatie-avond gaat om 20.00 uur van start. NIEUWERKERK Kledinginzameling Op woensdag 5 april kan in de zaal van de Gereformeerde kerk aan de Badhuisstraat te Nieuwerkerk kle ding worden afgegeven voor mensen in de Derde Wereld. Het betreft de in zamelingsactie van de Stichting Men sen in Nood. Men kan van 10.00 tot 17.00 uur in de kerk terecht. SIRJANSLAND Bijeenkomst Reformatorisch Contact Het leven na dit leven. Dat is het onderwerp dat door ds L. W. Ch. Ruijgrok wordt behandeld tijdens een bijeenkomst van het Reformato risch Contact Schouwen-Duiveland. Het betreft de laatste bijeenkomst van het seizoen die plaatsvindt op woensdag 29 maart in de grote zaal van de kerk te Sirjansland.'De bij eenkomst begint om 19.45 uur. Na de lezing kunnen over het onderwerp vragen worden gesteld. BRUINISSE Radio-weekend bij Aquadelta In het weekend van 8 en 9 april wor den vanuit het vakantiepark Aqua-- delta te Bruinisse diverse radiopro gramma's uitgezonden die in het teken staan van Zeeland piqmotie. De AVRO zendt zaterdags het pro gramma Kom eens langs in van Karei Prior uit. De Belgische radio- omroep BRT verzorgt een groot ge deelte van het populaire programma dat zondag vanuit Aquadelta de lucht Je zult 't aomae wé in de krante leze ao, mé ik wil aok nog wé is wat zae over die di&lectmiddugdie of laope saeterdag in Surukzee auwen is. Nie dat ik 't beter kan, dan de maensen van de krante, mé ik doe dat op m'n eihe mêniere. Om te behinnen waere dae vee maensen, in dat is leutug vöö die maensen die attut op zocht ao. Te- henwoordug laope ze nie zóó aard mee nae 'n Vurhaederienhe he, mê ja dit is wee wat anders. Je óór ze prae- te in d'r eihe taele, wae atte ze in op hroeid binne, dat wil nie zae datte ze dat aomae nog doe. Want dae bin ne d'r, die atte in uus ollans praete teken d 'r hinders, in op straete doe je dat nie. Dan vraeg ik m'n eihe of oe zit dat noe. Binne ze noe beschaemd datte d'r kinders dialect praete of nie 't mot toch 'n öórzaeke ao. Ik weet uut eihe ondervinding dak op 'n vur- haederinhe in Hoes plat Bru's prae te, datter één uut Noord-Beveland te- hen m'n zei, man doe nie zóó ordi- naer, praet ollands. Noe mot ieder vöó z'n eihe wete oe atten dae over dienkt. Mê ik vinde 't wé jammer dat 't 'n aende achter uut haen is voor al bie de jonhere, dat kom aok wê datter meer butenmaensen op de durpen komme weune binne, dan krieje op d'n duur toch vurbasterien- hen. Dae binnen oak in mien tied êêl wat woorden vurlore hae. Daer- om is 't hoed datter nog 'n vureni- hienhe is die dat op peil wil auwe. In wilder kunne dae an meewaerke, dat oef aoltied nie om zaelf dae an mee te doen, mê je 't aok steune om dae lid van te öóren. Want dit wete wê aole- maele, dat 't senten kost a je wat doet, vooral a je wat uut wil heve in boekvurm of iets derheluks. 'k Zou zae laemen dae aomae ons steentje an bie draehe want 't zou toch jam mer weze attut vurlore hieng. Noe wik nog wat zae over de middag zaelf mê dat doek dan op 'n aere keer, anders óór tut te lank. 't Hoeje WULLUM Advertentie ZIERIKZEE - In oorlogstijd zijn vrijwel alle me thoden geoorloofd indien de vijand maar afbreuk wordt gedaan. Zo was het, zo is het en zal het in de toekomst ook wel blijven. De omstandigheden zijn ingrijpend veranderd, de mensen niet. Tijdens ver schillende oorlogen waarbij de Zeven Provinciën be trokken waren speelden zich vooral op zee huive ringwekkende tonelen af. Overbekend zijn de grote zeeslagen die gedurende de Engelse oorlogen wer den geleverd. Wij kennen sommige taferelen alsof wij er zelf bij waren dank zij de maritieme voorstel lingen die onze vaderlandse maritieme schilders (vooral de Van der Velde's) op papier, doek of paneel met vaardige hand hebben vastgelegd. Minder aandacht wordt door gaans besteed aan de „ongeorga niseerde" strijd ter zee, beter be kend onder de aanduiding „kaapvaart". Eigenlijk was het een soort zeeroverij waarbij be halve Hollanders met name de Zeeuwen zich niet onbetuigd lie ten. Een interessante gravure uit 1782 laat zien dat ook zeelieden die Zierikzee als thuishaven had den soms danig doortastend kon den optreden.... Goede Verwachting De naam Goede Verwachting voor een kaperschip kan tegen strijdige gevoelens oproepen. Wanneer met goede verwachting de hoop op flinke buit wordt be doeld dan is de karakteristieke naam goed gekozen. De eerder ge noemde gravure met uitvoering onderschrift zou men het beste kunnen beschouwen als een mo mentopname uit een woelig tijd perk. Het uitbreken van de Vierde Engelse Oorlog in 1780 was voor de zeevarende bevolking van Zie rikzee verre van aangenaam. Nog afgezien van de buitengewone ge varen die menig zeeman bedreig de was er bovendien sprake van een geweldige daling van inkom sten. „zowel de koopvaardij als de visserij liepen snel in betekenis terug door de algemeen heersende malaise in den lande". (Postma). In verschillende Zeeuwse kuststeden nam men zijn toe vlucht tot het uitreden van zoge naamde kaperschepen of kapers; het mes sneed aan twee kanten: men kon met enig geluk grote buit behalen; bovendien werd aan de (Engelse) vijand flink afbreuk gedaan. Vriendelijk uitgedrukt noemde men genoemde kaapvaart een on derdeel van de handelsoorlog tus sen de naties, dus geen zeeroverij. Het zal duidelijk zijn dat in de hit te van de strijd de grenzen al gauw vervaagden. Het was in ieder ge val een vorm van vrijbuiterij ter zee die in oorlogstijd door de staat sterk werd aangemoedigd. Im mers, op deze wijze kon men zon der kosten zijn oorlogsvloot uit breiden met koopvaardijschepen, die voorzien van een kaperbrief op eigen gelegenheid tegen de vij and konden opereren. De kaper schepen maakten derhalve geen deel uit van de zeemacht en ston den niet onder militaire discipli ne. Deze gang van zaken leidde zelfs tot de oprichting van specia le rederijen, gefinancierd door ka pitaalkrachtige notabelen en re ders, een enkele keer ook door steden en dorpen! Met name werd Walcheren een waar kapersnest gnoemd, Middelburg en Vlissin- gen gingen voorop maar ook het kleine Veere deed dapper mee. De rol die Zierikzee speelde moet van kleiner omvang zijn geweest; in ie der geval is zij minder bekend. Paketboot Dat Zierikzee ook thuishaven voor een of meer kaperschepen is geweest wordt onomstotelijk aan getoond door de interessante gra vure die J. Kobell in 1782 vervaar digde. Het staat niet vast wie de opdrachtgever voor het gegraveer de tafereel is geweest. Uit het on derschrift kan worden afgeleid dat de tekening is „opgedragen aan de Edele Heren Reeders der voorn. Caper". De volledige tekst onder de gravure luidt: „Het nee- men der Engelsche Paketboot van Kapitein Fleyn van Hellevoetsluis na Harwich, door de Zierikzeese Kaper de Goede Verwachting, Ka pitein I. W. Sextroh op den 28 Oc tober Anno 1782". In het midden latende of er spra ke was van een opdracht van de zijde van de reders of dat het lou ter een initiatief is geweest van de kunstenaar mag wel worden ver ondersteld dat de spektakulaire stunt veel indruk heeft gemaakt. Kapitein en bemanning zullen na aankomst in Zierikzee met ge juich zijn ontvangen. Het „inci dent" waarbij enerzijds de Zierik zeese kaper en anderzijds de Engelse paketboot was betrokken heeft uiteraard binnen het geheel van de oorlogshandelingen slechts een rimpeling veroorzaakt. Wèl betekende ook deze confrontatie de zoveelste in een lange reeks tus sen de twee grote tegenspelers op maritiem gebied. Wiebe Keikes Een Zierikzeese kaper in actie tijdens de Vierde Engelse oorlog. Gravure door J. Kobell

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4