Nieuwe directeur basisschool de Stove komt met helikopter i College Bru wil krediet voor herverkaveling vissershaven Zomertijd staat voor de deur DE ZIERIKZEESCHE COURANT BEL 01110-14739 Verbreding Zeelandbrug tot vier rijstroken bepleit Pa au we Geeft Jonge Kunstenaars Een Kans! pe |li.r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 24 MAART 1989 145ste jaargang Nr. 24513 Lovend Knipoog Op reis Prestaties Zierikzeese commissie is lovend over opzet Deze week een mode-presentatie met een De eerste groep heeft de Nieuwsbodereis er Prima prestaties van Delta Sport-turnsters in van meerjarenplan stadsvernieuwing. (Pag. 2). knipoog naar de jaren dertig. (Pag, 3). weer opzitten. (Pag. 7). Middelburg. (Pag. 11). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Onderwijzen is de kunst het bewuste in het onderbe wuste te brengen. Gustave le Bon Veel belangstelling voor afscheidsbijeenkomst J. A. C. Smallegange NOORDWELLE - Woensdag gaf hij nog les aan Nederlandse kinderen in Saoedie- Arabië, donderdagmorgen kwam hij per vliegtuig aan in Nederland en donderdagmid dag landde hij per helikopter in Noordwelle. De nieuwe directeur van de openbare ba sisschool de Stove, J. Siemerink. Ondanks deze opzienbarende intocht ging de meeste aandacht in Noordwelle gisteren, donderdag, uit naar oud-directeur J. A. C. Smalle gange. Hij is het die zijn sporen heeft verdiend in de bijna 26-jarige periode dat hij als hoofdonderwijzer werkzaam was in de Stove. De komende (links) en gaande man van De Stove. Dat werd opnieuw duidelijk tij dens de afscheidsreceptie in het dorpshuis van Noordwelle waar ge meentebestuur, dorpsbewoners, col lega's en leerlingen afscheid namen van Smallegange als onderwijzer. Maar niet als inwoner van Noordwel le want de 56-jarige schooldirecteur blijft met zijn echtgenote in het dorp wonen. Hij maakt gebruik van de DOP-regeling (Doorstroming Onder wijzend Personeel). Intrede Vele inwoners van Noordwelle en andere belangstellenden kwamen naar het braakliggend stuk grond in de buurt van het dorpshuis om te kij ken naar de landing van de helikop ter waarmee Siemerink op initiatief van de Dorpsgemeenschap zijn intre de deed. Maar de wentelwiek was vooral ingehuurd om de scheidende directeur met een rondvlucht te ver rassen. ,,Je komt zo maar uit de lucht gevallen tegenwoordig", was zijn grinnikende reactie achteraf. ,,In de ruim 25 jaar dat u hier werk zaam was heeft u een stempel ge drukt op de school en de dorpsge meenschap. U bent van grote betekenis geweest voor Noordwelle". Advertentie VERWARMING UIT? (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) VERWARMING AAN! Dat zei wethouder_dr H. J. vanJZuy- len die Smallegange namens het ge meentebestuur toesprak. Hij schreef de schooldirecteur die in Rotterdam werd geboren 'maar de helft van de Rotterdamse eigenschappen toe'. „U bent een zeer ijverig en een uiterma te bescheiden man^^JIn vooral dat laatste heb ik nooit gezien bij Rotter dammers". Smallegange kwam in 1962 bij de Stove in Noordwelle voor een tijde lijk dienstverband omdat de lagere school in Zuidzandejvaar hij werkte moest inkrimpen. Op een september 1963 kwam hij definitief lil de Stove werken. Een jaar later werd hij be noemd als hoofd van de school. ,,U hebt in Noordwelle gewerkt als bo venmeester, als hoofdonderwijzer en als directeur. Maar u bent altijd de zelfde gebleven", aldus Van Zuylen. Hoewel Smallegange naar zijn me ning te vroeg weg gaat, toonde hij be grip voor het besluit van de schooldi- rectfi.ur._Namens de gemeente Wester- schouwen bood hij het vertrekkende én komende onderwijzersechtpaar een sjaal en das aan met daarop het gemeentewapen. g ,,U bent als onderwijzer begonnen met het leesplankje in de klas. En nu u weggaat staat er een computer", al dus schoolinspectrice A. A. Kolsté. Zij wees op de brede ervaring van Smallegange die tijdens zijn loop baan meester was van alle klassen van een tot zes. ,,Het was niet altijd gemakkelijk en het zal ook na uw af scheid niet altijd gemakkelijk zijn". ,,Orde en rust. Dat zijn de dingen die mij-hejt meest zijn bijgebleven uit de periode dat ik met hem samen werkte", aldus oud-collega K. Bei je. ,,Orde en rust. Dat straal je uit. Ik heb er wel eens over gedacht wat je zou doen als de school zou instorten. Volgens mij zou je dan eerst even rondkijken, vervolgens een draai boek tevoorschijn halen en tegen ie dereen zeggen wat hij moest doen". Beije haalde herinneringen op aan het rupsenboek waarin Smallegange de rupsen noteerde waarmee de kin deren kwamen aandragen. Zij roem de het respect en de belangstelling die haar oud-collega altijd voor ie dereen toonde. De scheidende directeur werd ver der toegesproken door de voorzitter van de Dorpsgemeenschap Noordwel le, M. C. Dooge, door raadslid J. C. Hendrikse, namens zijn collega's door J. H. Blom uit Renesse en door de voorzitter van de ouderraad, J. van Sliedregt. Behalve toespraken vielen hem diverse muzikale en lu dieke eerbetonen ten deel verzorgd door de leerlingen van de Stove, oud collega's en leden van de gemeentese cretarie. Nieuwe directeur Na de paasvakantie krijgen de twintig leerlingen van de Stove te maken met J. Siemerink als schooldi recteur. De 34-jarige onderwijzer werkte bijna tien jaar op een basis school voor Nederlandse kinderen die in Saoedie-Arabië door het be drijf Ballast Nedam werd opgericht voor zijn werknemers. ,,We vonden dat we nu lang genoeg in het buiten land waren geweest", aldus de nieuwe directeur die nog nooit van Noord welle had gehoord. ,,Ik heb gerea geerd op een advertentie. Tijdens zijn verblijf in Nederland rond Kerstmis werd de sollicitatieprocedure afge rond. ,,Ik heb er heel veel zin in. Het is een nieuw begin voor ons". De onder wijzer maakte een bewuste keus voor een kleine dorpsschool. ,,De kleinschaligheid hier in Noordwelle is vergelijkbaar met de school met 19 leerlingen in Saoedie-Arabië waar ik eerst werkte". De echtgenote van de nieuwe schooldirecteur, A. Sieme- rink-le Févre is ook onderwijzeres. Het echtpaar heeft twee zoontjes van twee en een jaar oud. Men heeft in Zierikzee tijdelijke woonruimte ge vonden. „Maar wc komen zo snel mo gelijk in Noordwelle wonen". ZIERIKZEE - De Kamer van Koop handel in Zeeland wil dat de Zee landbrug wordt verbreed tot vier rijstroken. In een reactie op het twee de structuurschema Verkeer en ver voer van het ministerie van verkeer en waterstaat bepleit de Kamer een snelle vierbaansverbinding van Rot terdam naar de Kanaaltunnel in Frankrijk, dwars door Zeeland. Het Zeeuwse bedrijfsleven loopt hiermee vooruit op de aanleg van een vaste oeververbinding over de Wes- terschelde (WOV). In het structuur schema staat dat er bij een WOV als doorgaande verbinding van en naar Rotterdam de keuze moet worden ge maakt tussen de Dammenroute, over de koppen van de Zeeuwse eilanden, en de Zeelandroute over de Zeeland- brug. De Zeeuwse Kamer van Koophan del wil dat naast de Zeelandroute ook een enkelbaansweg tussen Middel burg en Brielle komt voor het recrea tieve verkeer. Het gaat dan groten deels om verbetering van knelpunten op de bestaande route over de dam men. Scheiding tussen het zakelijke en het toeristische verkeer acht de Kamer van Koophandel van groot be lang. In het tweede structuurschema staat dat de bestaande autoweg door Zeeland voor het jaar 2010 niet kan worden omgebouwd tot autosnelweg, tenzij besloten wordt het structuur schema te herzien. De Kamer van Koophandel pleit in haar reactie voor het alsnog opnemen van de Zeeland route als noord-zuid verbinding. Zij verwacht dat deze verbinding de eco nomische positie van Zeeland ten goede komt. Advertentie Tijdens de Paasshow exposeren wij schilderijen van Marjanka. Thema: mens en natuur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZONNEMAIRE Zuidweg 20A, Zonnemaire Tel. 01112-1318 Vrijdag koopavond. Z Verwachting Deltagebied tot zaterdagavond: Enige regen Een nieuwe golfvormige storing be paalt het weer. Morgen ligt de volgen de alweer bij Ierland. Morgenmiddag opnieuw enige regen. Minimumtem peratuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 28 mrt.: Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: variabel 3 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25 mrt. Zon op 06.31, onder 19.01 Maan op 22.59, onder 06.59 26 mrt. Zon op 07.29, onder 20.03 Maan op 23.59, onder 08.16 27 mrt. Zon op 07.27, onder 20.05 Maan op onder 08.39 28 mrt. Zon op 07.24, onder 20.07 Maan op 02.27, onder 09.12 Laatste Kwartier: 30 maart (12.21) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De storm, die in de nacht van donderdag op vrijdag opstak, is vanavond geluwd. Zaterdag en zondag is het geen rustig weer, maar het onstuimige van de laatste dagen is voorbij. Ook de regen zal minder zijn. Het is teveel gevraagd om voor zaterdag en zon dag droog weer te verwachten, maar de hoeveelheden zullen klein zijn. Voor maandag wordt daarentegen een flinke hoeveelheid verwacht. Za terdag zal de zon er af en toe zijn. In het front dat vandaag over ons land trok komen storingen tot ont wikkeling. Deze komen tijdens de paasdagen dichtbij ons land. Tijdens de paasdagen is de temperatuur iets hoger dan de afgelopen dagen. HAARLEM - Een meerderheid van provinciale staten van Noord- Holland wil een nieuwe geluidzone rond het bedrijventerrein van Schip hol. PvdA, CDA en VVD hebben zich donderdagmiddag uitgesproken voor een ontwerp-voorstel van de Kroon om de zone zodanig te wijzigen dat er Amsterdam-Sloten woningbouw mo gelijk is. Gedeputeerde staten had den zich eerder deze week al akkoord verklaard met de wijziging. In het voorstel van de Kroon moet uiterlijk per 1 augustus 1994 een nieuw afge schermd platform komen bij Schip hol waar vliegtuigen kunnen proef draaien. Plan voor herbestrating deel havenplateau BRUINISSE - Het college van b en w van de gemeente Bruinisse vraagt de raad een krediet beschikbaar te stel len voor het herplaatsen van meerpalen in de Bruse vis sershaven. Dit in verband met de herverkaveling van de vissershaven. Een en ander is noodzakelijk in verband met het feit dat de huidige ligplaatsen in de praktijk vaak te klein blijken om de steeds groter wordende kot ters te herbergen. Het voorstel komt aan de orde op de gemeenteraadsvergadering die gehouden wordt op don derdag 30 maart. De vergadering begint om 19.30 uur. Het feit dat de vissershaven niet meer voldeed was al eerder aanlei ding tot vragen in de Bruse raad. Door de technische dienst van de ge meente is vervolgens een plan tot her verkaveling opgesteld. Dit in overleg met de vaste ligplaatshouders die in middels ook akkoord zijn gegaan met de plannen. Kosten De hoogte van de kostén toordt in de toelichting bij het raadsvoorstel niet vermeld. Ook weet men nog niet precies wat er moet gebeuren. „Voor zover thans te overzien dienen er vier nieuwe geleiders te worden geplaatst en zeven palen te worden verplaatst", aldus het college. Gesteld wordt dat tegenover de kosten die de operatic vergt hogere opbrengsten van de zatcgeldcn staan als gevolg van de grotere vaartuigen. Men hoopt de investering in twee jaar terug te kunnen verdienen. Ook aan de orde op de raadsverga dering komt de slechte staat waarin de verharding van het Bruse haven- plateau verkeert. Met name het ge deelte grenzend aan de damwand van de loswal ligt er niet zo best bij. Het college stelt de raad voor een strook van tien meter breed te laten herbe- straten en daarvoor het benodigde krediet beschikbaar te stellen. Typekamer Voor vernieuwing van het meubi lair van de typekamer in het Bruse gemeentehuis stelt het college de raad voor een krediet van ruim zes duizend gulden beschikbaar te stel len. Het meubilair uit deze kamer is nog meeverhuisd uit het oude ge meentehuis en volgens het college dringend aan vervanging toe. „De beperkte bewegingsvrijheid, en daardoor de verkeerde houding, veroorzaakt lichamelijke klachten bij degenen die aan het huidige meu bilair werken", aldus het college. vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1