Werner Lodewijk eenzame Zeeuwse kogelslingeraar Prima prestaties turnsters Delta Sport in Middelburg NIEUWSBODE Eindstanden BC Zierikzee Zaal voetbalcompetitie Jan de Korte kampioen School- voetbalcom- petitie 1989 Uitslagen en standen recreatie volleybal Kapelle-loop Openings- toernooi De Bru-Tèn Oefen Grand-Prix toernooi in Onderdak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 maart 1989 Nr. 24513 11 Nadat Werner Lodewijk, die la ter graag als kok in een grote keu ken zou willen werken, de Neder lands kampioen op het kogelslin geren, Peter van Noord, had bezig gezien raakte hij er ook helemaal aan verslingerd. Maar omdat er in zijn omgeving niemand met deze discipline werkte wist hij niet precies hoe het allemaal woest. Daarom ging de jeugdige slinge raar min of meer maar zelf aan het pionieren. Tijdens zijn eerste wedstrijd kreeg hij dan ook van alle kanten de opmerking: ,,Wat ben jij nu al lemaal aan het doen?!". Toen zijn Vorig seizoen eindigde hij bij de beste tien van Nederland ZIERIKZEE - Nog geen jaar is Werner Lodewijk bezig met kogelslingeren en hij heeft zich al bij de beste tien jeugd-slingeraars van Nederland weten te werpen. Met een worp van maar liefst 39,66 meter was dit tevens de beste jeugdprestatie. Op de jongste ledenbijeenkomst van zijn vereniging, Delta Sport, ontving hij uit handen van voorzitter Wim Schot het welverdiende Zeeuws jeugdembleem. De vorige maand zeventien jaar geworden Werner Lodewijk is ge boren in Rotterdam. Op zes-jarige leeftijd is hij met pa Joop, ma Ma- rianna en zus Alexandra naar Zie- rikzee getogen. Dit omdat vader Joop Lodewijk met zijn huidige werkgever, de NEMAG, meereisde naar Schouwen-Duiveland. Voor de jeugdige kogelslingeraar begon zijn sportieve 'loopbaan' al op zijn vijfde jaar. Geboren Omdat zijn ouders altijd op de atletiekbaan waren te vinden, Joop heeft de nu wereldberoemde Emiel Mellaard nog begeleid, is Werner zowat op het sportveld ge boren. Reeds in zijn eerste jaar, dus op vijf-jarige leeftijd, wist hij clubkampioen te worden. Werner Lodewijk heeft altijd aan alle on derdelen van de atletiek meege daan, maar was het liefste bezig met speer, discus en kogel. „Het lopen hoort erbij, maar ik doe het niet zo graag", aldus de vierde jaars LTS-leerling. „Werp- atleten zijn ook een bepaalde slag mensen, ze komen altijd te laat en zo", vult moeder Marianna la chend aan. Je moet dan ook een echte tik hebben om te gaan ko gelslingeren. „Kogelslingeren is één van de moeilijkste onderde len van de atletiek, maar de krachten die er bij ontstaan geven je zo'n kick dat je niets anders meer wil", weet vader Lodewijk, die door zijn zoon zelf ook met slingeren is begonnen, ons te over tuigen. Het kogelslingeren gebeurt met, meestal, ijzeren kogels van vijf tot en met zeven en een kwart kilo. Werner gooit momenteel met een kogel van vijf kilo en daaraan ver bonden een draad van 1,20 meter. Aan het uiteinde zit nog een soort stijgbeugel, dat dient als handvat en door beide handen (één met handschoen ter bescherming) om vat dient te worden. Vader en zoon Lodewijk vinden het jammer, maar wel begijpelijk, dat het kogelslingeren bij zowel vereniging als gemeente niet erg populair is. Het grootste bezwaar is dat het veld erg lijdt onder de enorme inslagen van de zware ko gels. „Bij wedstrijden gebeurt het niet zelden dat er twee tot drie kruiwagens zand nodig zijn om de gaten weer enigszins op te vullen. Op banen waar de ondergrond erg zacht en drassig is, is het maar goed dat er een touwtje aan die kogel zit, zo diep verdwijnt hij dan soms onder de aarde", aldus Werner Loaewijk. Kogelslingeren is trouwens een niet geheel ongevaarlijke sport. Soms weten de atleten tijdens het draaien niet meer precies waar ze zijn en laten de kogel vervolgens maar los. Het is derhalve goed voor te stellen wat er kan gebeu ren als iemand zo'n stuk ijzer op zijn 'dak' krijgt* Daarom worden kogelslingerwedstrijden meestal gehouden voorafgaand aan een of ficiële wedstrijd. Moeder Marianna Lodewijk-Ke- seling komt er eerlijk voor uit dat zij best bang is voor het kogelslin geren. „Dat gesuis van die kogel vind ik soms zo angstaanjagend. Ik vind het maar niks". Met een goede techniek kan er eigenlijk weinig gebeuren. Daarom is het ook voor kogelslingeren belang rijk dat er heel veel getraind wordt. Het afwerpen moet op een gegeven moment min of meer au tomatisch geschieden. „Maar het vinden van een ge schikt trainingsveldje is daarbij het moeilijkst", merkt Joop Lode wijk op. „Omdat je natuurlijk al lemaal van die gaten maakt, is een vereniging niet erg blij als je op het sportpark train. Daarom zijn we altijd op zoek naar geschikte terreintjes. Meestal wordt die ge vonden op een bouwterrein of zo. Niet alleen wij, maar ook de meer bekende slingeraars tobben met dit probleem", vervolgt vader Joop. huidige trainer, de in Breda woon achtige districtstrainer Wil van Uythoven, Werner een keer zag gooien zag hij direct dat de Zierik zeese slingeraar talent had. Vanaf dat moment is Werner Lodewijk dan ook in de leer gegaan bij Van Uythoven, en voelt zelf dat hij stukken vooruit gaat. Werner Lodewijk verwacht dit jaar als tweede jaars B-junior een afstand te kunnen gooien van rond de vijftig meter. Het moet een hobby blijven, maar Werner Lodewijk heeft zich als doel gesteld dit jaar een zo goed mogelijke prestatie neer te zetten. Vader Joop Lodewijk heeft het verlangen om met zijn kogel van 7,25 kilo het Zeeuws re cord te breken. Ze zullen geza menlijk dit jaar weer zoveel mo gelijk wedstrijden in Nederland bezoeken, waarvan de eerste de volgende maand in Steenbergen zal zijn. Ze zullen zich dan als twee eenzame Zeeuwse slinge raars moeten bewijzen tussen de rest van Nederland. De zeventienjarige kogelslingeraar Werper Lodewijk ggoide.het vijf ki lo wegende stuk ijzer vorig jaar maar liefst 39,66 meter ver weg. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Voor de badmintonclub Zierikzee zit het seizoen 1988/89 er weer op. Het in de tweede klasse uitkomende Zierik zee 2 eindigde op een zeven de en laatste plaats. Daar om zal dit team degraderen en volgend badmintonsei- zoen uitkomen in de derde klasse. Team 1 bestond uit Angelique v. d. Have, Jacqueline Altena, Marloes Koster, Sander Melieste en Hanco de Vos. Voor het eerst speelden deze jeugdleden van BC Zierikzee mee in de seniorencompetitie, nadat ze vorig seizoen ongeslagen kampioen werden in de hoogste jeugdklasse. Ze zijn nu op een prima 4e plaats geëindigd. Dit geeft volop mogelijkheden voor het volgend seizoen. 2e klasse afd. b 1. Marathon 4 2. Sjuttul 2 3. Sinar 2 4. Zierikzee 1 5. Avanti 5 6. Terneuzen 8 7. Backhand 3 1. Sinar 3 12 21 64 32 32 2. Backhand 4 12 17 61 35 26 3. Stenge 1 12 14 54 42 12 4. Netwerk 1 12 12 45 50 - 5 5. Wissenkerke 1 12 10 39 57 -18 6. Jong Ambon 2 12 7 41 54 -13 7. Zierikzee 2 12 3 31 65 -34 1. DFS 1 12 23 65 31 34 2. Astroïden 12 19 64 32 32 3. den Ossaert 2 12 12 47 48 - 1 4. Zierikzee 3 12 12 46 50 - '4- 5. Terneuzen 9 12 8 44 52 - 8 6. DOK 2 12 5 37 58 -21 7. Netwerk 2 12 5 32 64 -32 Het 4e en laatste team van badmin tonclub Zierikzee kwam uit in de 4e klasse met Anneke Horst, Lia Panne- koek, Jurgen Bruggeman en Rien de Feyter. Ook zij eindigden op een respectabele 4e plaats. 4e klasse afd. c 1. Smash 4 2. Wissenkerke 3 3. Avanti 7 4. Zierikzee 4 5. Zeeland 2 6. Sjuttul 5 12 22 77 19 58 12 14 56 36 20 12 14 48 46 2 12 13 49 47 2 12 9 36 60 -24 12 7 34 62 -28 12 5 32 62 -30 Team 2 werd gevormd dóór Nelly Melieste, Hetty Stoel, Marianne Krij ger, Rob van 't Loo en Aad Melieste. Doordat ze op de laatste plaats geëin digd zijn, zal dit team degraderen, en volgend seizoen uitkomen in de 3e klasse. 2e klasse afd. d Wietske v. d. Zande, Adri v. d. Have, Jan v. d. Bos en Leen v. d. Have vorm: den het 3e team van bc Zierikzee. Zij bleken een goede middenmoter in de 3e klasse. 3e klasse afd. b 10 18 62 16 46 10 15 57 23 34 10 13 46 34 12 10 8 34 46 -12 10 6 32 46 -14 10 0 7 73 -66 BRUINISSE - Jan de Korte uit Bruinisse is in het persoonlijk kam pioenschap van Zeeland kampioen in de eerste klasse geworden. In de laat ste partij speelde hij gelijk tegen R. Lauer uit Middelburg en behaalde daarmee 6 punten uit 7 wedstrijden én z'n eerste plaats in het sterk bezet te veld van Zeeuwse schakers. Jan de Korte (TOG) promoveert daarmee ook naar de Promotieklas se. Algeheel Zeeuws kampioen in de Hoofdklasse werd René Tiggelman. De Korte was ongeslagen in de eerste klasse. ZIERIKZEE - Tijdens de paasvakantie volgende week, gaat op woensdag 29 maart de Schouwen-Duivelandse school-voetbalcompetitie 1989 weer van start. Vanaf 09.30 uur tot 15.00 uur zal het weer een drukte van be lang zijn op het sportpark Den Hogen Blok. Leerlingen van zo'n zeventien basisscholen op Schouwen-Duiveland zullen strijden om de beste plaatsen. Er wordt gespeeld in diverse poules en met zowel elf- als zeven-tallen. Ook doen er drie poules meisjes zeven-tallen mee. De teams kunnen zich plaatsen voor de provinciale-fi- nales op drie mei in Yerseke en Nieuwdorp. ZIERIKZEE - Hieronder volgen de uitslagen en de daarbij behorende standen na de jongste ronde van het recreatievolleybal in sporthal On derdak in Zierikzee. Willibrordus-Auberge Maritime 5 3- 0; WIK 3-Fa. Bouman 0-3; Auberge Maritime D-Kwiek D 2 1-2; Kwiek Dl-Renesse D 3-0; Kwiek-WIK 2 3-0; De Schorpioen-WIK I 0-3; VC Zonne- maire-De Zeeuwse Stromen D 1-2; In- tegratie-DTS 0-3; vc Lob-Auberge Ma ritime 2 0-3; ZWN 2-Cluzona 0-3; WIK D2-VCC 1-2; Renesse 2-ZRK Zieken huis 2 3-0; De Stulp-Renesse 1 0-3; Integratie-Auberge Maritime 4 0-3; Brogum-Brouw 2-1; PTT 1-Peestekers 3-0. Poule AI: 1) De Stulp 6 10; 2) WIK I (2 punten in mindering) 7 10; 3) Renes se I 6 9; 4) De Schorpioen 6 9; 5) ZRK Ziekenhuis I 6 8; 6) Léon Sport 5 6. Poule BI: 1) Marco Holm 6 14; 2) PJZ 6 12; 3) Kwiek 6 10; 4) ZWN I 6 8; 5) WIK II 6 7; 6) De Zeeuwse Stromen 6 3. Poule Cl: 1) Cluzona 5 14; 2) Auber ge Maritime IV 5 13; 3) DTS 6 8; 4) ZWN II 6 6; 5) Integratie 6 1. Poule All: 1) Auberge Maritime 6 16; 2) PTT I 6 12; 3) Zeelandia I 6 11; 4) vc Lob 6 8; 5) Thxi Lemsom 5 4; 6) Peestekers 7 3. Poule BII: 1) Brouw (1 punt in min dering) 6 13; 2) Renesse II (2 punten in mindering) 5 10; 3) Brogum 7 10; 4) PTT II 5 6; 5) ZRK Ziekenhuis II 6 6; 6) Zeelandia II 5 3. Poule C II: 1) Fa. Bouwman 6 16; 2) Willibrordus 6 12; 3) PV Zierikzee (1 punt in mindering) 5 8; 4) WIK III 7 6; 5) Auberge Maritime V 6 2. Poule Dl: 1) DFS I 1 3; 2) Cluzona 1 3; 3) Brouw I 0 0; 4) ZRK Ziekenhuis 0 0; 5) WIK I 1 0; 6) DFS II 1 0. Poule DII: 1) Kwiek I 2 5; 2) De Zeeuwse Stromen 1 2; 3) VC Zonne- maire 1 1; 4) Zeelandia 1 1; 5) Renesse 1 0. Poule Dames III: 1) WIK II 2 4; 2) Kwiek II 1 2; 3) VCC 1 2; 4) Auberge Maritime 1 1; 5) PTT 1 0. Poule J: 1) WIK 12 26; 2) Kwiek II10 14; 3) Mevo 11 14; 4) Kwiek I 11 12. KAPELLE - Tijdens de 21e Kapel le-loop liep Jan Hoek van atletiek vereniging Delta Sport naar een keu rige vijfde plaats. De atleet uit Oude-Tonge ging vanaf het start schot al mee met de kopgroep en kon zijn positie lange tijd handhaven. Nadat Jan Louisse, die later werd gediskwalificeerd door te veel recla me, demarreerde, moest Hoek een klein gaatje laten vallen. Alleen Rian van de Broeke uit Vlissingen wist Louisse te volgen en later in de eind sprint de overwinning op te eisen. Hoek: „Ik ben dik tevreden, ik kon het tempo goed aan gedurende de wedstrijd. Jan Hoek had een tijd van 29.24.6 nodig over de 8800 meter. Joop Kristalijn zorgde voor een 11e plaats bij de veteranen in een tijd van 39.15.7. ZIERIKZEE - Hieronder volgen de uitslagen van de jongste zaalvoetbal- wedstrijden in sporthal Onderdak. Vanaf maandag twintig maart jongstleden zijn er ook op de maan dagavond weer wedstrijden te aan schouwen. De uitslagen waren: Garage Slager- Bijmakelaardij 2-8; Dakkies's Bar- PJZ 8-2; Sporthuis Zierikzee-Stella Boys 1 7-1; Pinky Boys-Dreischor 0-5; De Roo Fossen-De Keien 3-2; Schor- êioen-Rijschool Delta 2-1; PTT-Stella oys 2 5-2; Sport Surf Jonker-Bruse Boys 4-3; Coen Honig 1-Nola Boys 2-9; L en O-Braber Groenvoorziening 4-4; Mevo-Toren Boys 4-8; Droptiek Passa ge-FC Kerkwerve 0-8. Programma Het programma voor woensdag 29 maart aanstaande ziet er als volgt uit: Zeelandia-De Steeg; PZEM-WIK; Coen Honig 2-Knippie; Rijschool Delta-Sport Surf Jonker; Bijmake- laardij-Coen Honig 1; PJZ-PTT. BRUINISSE - Als inleiding op het naderende seizoen orga niseert de tennisvereniging De Bru-Tèn op maandag tweede paasdag het openingstoernooi, vanaf 13.00 uur. Ook de jeugd vanaf voortgezet onderwijs is welkom. Nynke Botterweg toont unieke yur-tsenko sprong MIDDELBURG - Tijdens de districtskampioenschappen turnen in sporthal De Kruitmolen, te Middelburg-, hebben de Zierikzeese turnsters van gymnas tiekvereniging Delta Sport zich tussen de 440 deelnemers prima staande weten te houden. Zo eindigde Papendalgangster Mireille Lemaire in de Olympische klasse op een verdienstelijke tweede plaats en wist Nynke Botterweg, in de ju nior klasse, beslag te leggen op een eerste plaats. De vijftienjarige Mireille Le maire, die reeds drie jaar deel uit maakt van de selectie topturn- sters, gaat nog steeds met spron gen vooruit. Zij turnde haar ver plichte oefenstof uitstekend (8.90), terwijl zij voor de moeilijke oefe ning op de balk maar liefst 7.65 punten wist te behalen. De hoog ste waardering op dit onderdeel die dag. Linda Slootmaker, even eens in de Olympische klasse, kon vanwege een blessure (elleboog uit kom) niet meedoen. Moeilijke oefening Nynke Botterweg wist in de ju nior-klasse de eerste prijs weg te slepen. Ondanks het feit dat zij drie keer van de balk ging wist ze, door het turnen van een erg moei lijke oefening, toch 7.50 punten hiervoor te halen. Haar mooie vrije oefening, met bijna geen fou ten, werd in eerste instantie door de jury veel te laag gewaardeerd, namelijk 7.30 punten. Volgens de in Prinsenbeek woonachtige trainster Jossie van den Beemt had Nynke Botterweg eigenlijk een 8.90 moeten krijgen. Jossie van den Beemt tekende tegen deze beslissing dan ook be zwaar aan. De jury was alsnog be reid wat aan de score te doen en maakte er uiteindelijk 7.90 van. Haar eerste oefening, paard, werd beloond met een 9.00. Dit kwam met name omdat zij een zeer moeilijke sprong toonde, de zoge naamde yur-tsenko (genoemd naar een Russische turnster, die deze sprong als eerste op een WK liet zien); een sprong waarbij de turnster achterwaarts op het paard springt. Met de voorbereidingen van de ze sprong is de zestien-jarige Njm- ke Botterweg in september vorig jaar begonnen, en is daarmee het eerste meisje van Nederland dat deze sprong op de eigen club heeft geleerd. Jossie van den Beemt: „Het instuderen van zo'n sprong kost veel tijd, en kan niet door elk meisje worden geleerd. Je moet er namelijk gevoel voor hebben en goed geschoold zijn voordat je aan zo'n sprong kan beginnen". Talentvol De negen-jarige talentvolle turnster Andrea de Looff, die nog maar één jaar bezig is met turnen, wist zich door het behalen van een achtste plaats ook te kwalificeren voor de volgende wedstrijden. Trainster Jossie van den Beemt: De deelnemende verenigingen zijn: BATO, De Hazenkamp, KDV, LIOS, MTV, Pro Patria, Sparta, SV Veendam, Tbnido, Turning Spi rit, Wilskracht en als speciale gast de Harlow Gymclub uit Harlow, Essex, England. Ook zijn er weer éénentwintig juryleden vanuit het hele land uitgenodigd. Zelfs uit Heerlen en Apeldoorn zijn er men sen bereid gevonden om in Zierik zee te komen jureren. Dit bewijst wel de goede naam die Delta „Ze heeft het geweldig gedaan, ze ker als je je bedenkt dat zij nog maar één jaar bezig is. Maar nadat ik haar bij de jazz heb 'wegge plukt' is ze zich heel positief gaan ontwikkelen". Ook de tien-jarige Bianca de Zeeuw deed het in haar klasse, li la, niet slecht. Ondanks een wat zwakke brug- en balkoefening (respectievelijk 2.55 en 3.00) ein digde ze op een vierde plaats. De ze turnster, die drie jaar bij Delta Sport bezig is kan beter maar had gewoon haar dag niet. In de over lappende klasse Illb zijn zowel Veronique Blom als Carola van der Have goed bezig. Zij behaal den achtereenvolgens een derde en vijfde plaats. Sport in de turnwereld heeft opge bouwd. Unieke vereniging Ook trainster Jossie van Beemt is erg te spreken over 'haar' ver eniging. „Ik heb het bij Delta Sport heel goed naar mijn zin. Nergens in Nederland vind je zo'n unieke vereniging waar de mede- werïung van, vooral ouders, zo groot is. De opzet van de vereni- De balkoefening ging bij Veroni que minder goed. Het boogje ach terover wilde niet lukken, en zij viel er dan ook af. Bij Carola ging het tweede gedeelte van de b rug oefening min of meer de mist in. Het handstandturnen kwam er niet goed uit, wat haar twee min punten kostte. Monique Slootma ker, elf jaar, verspeelde in haar klasse Ia de eerste plaats door bij het figuur boogje flik-flak van de balk te vallen. Zij eindigde toch nog op een respectabele tweede plaats. Papendal Door haar goede prestaties heeft Monique Slootmaker de kans om zich te plaatsen bij de A-selectie op Papendal. Dze talentvolle turn ster heeft, samen met ouders en trainster Jossie van den Beemt, afgelopen week dan ook positieve gesprekken gevoerd met mensen van het nationale sportcentrum. Eén van de turnsters die volgens trainster Van den Beemt ook met sprongen vooruit gaat is Sabrina de Prenter uit Roosendaal, die sinds november 1987 bij Delta Sport turnt. Zij begon in de klasse IVb, heeft één klasse overgeslagen en zit nu in de klasse Ila. Ondanks het feit dat zij twee keer van de balk ging, bij de pirouette en boogje voorover, wist ze toch be slag te leggen op een tweede plaats. ging is dan ook om de ouders over al bij te betrekken, al zetten ze maar koffie zo nu en dan. Deze unieke samenwerking zie je ner gens". Het programma van zaterdag 25 maart ziet er als volgt uit: 10.00 uur Warming up wedstrijd 1; klassen IV, III en II 10.35 uur Aanvang eerste wed strijd 14.05 uur Prijsuitreiking eerste wedstrijd 14.20 uur Warming up wedstrijd 2; klasse Ia en kcuzc-ocfcnstof A en B 15.10 uur Aanvang tweede wed strijd 17.30 uur Prijsuitreiking tweede wedstrijd Alle voornoemde turnsters, maar ook Sandra de Keijser en Ernani de Boer, zullen tijdens de jaarlijkse oefen Grand-Prix van de gymnastiek vereniging Delta Sport acte de présencc geven. In sporthal Onderdak stromen zaterdag 25 maart aanstaande weer zo'n 110 turnsters samen om zich met elkaar te meten. Veel toonaangevende verenigingen uit heel Nederland, en zelfs uit Engeland, zijn weer bereid gevonden om af te reizen naar Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 11