Koninklijke onderscheiding voor scheidend raadslid Bij de Vaate ELEKTRISCHE INSTALLATIES DEURLOO B.V. De Schouw waarschuwt hondebazen in folder Jeugdige vandalen bekennen vernielingen bushokje P. Duson 50 jaar actief als amateur musicus Te snel gereden ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Koffie, koffie, lekker bakkie koffie Jubileum commandant brandweer Bru Fietser geschept ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 maart 1989 Nr. 24512 3 We verliezen in u een kanjer van een bestuurder'1'' Een vraag waarop niet direct een antwoord kon worden gegeven en een verschil met de .gewone koffie" was blijkbaar ook niet te proeven. Aanlei ding voor deze vraag van de PvdA-er, die eerder tijdens de begrotingsver gadering het gebruik van zuivere kof fie bepleitte, vormde een kleine en quête onder het personeel van de secretarie. Hieruit kwam naar voren dat een ruime meerderheid van het ambtenarenkorps graag zou zien dat er in het gemeentehuis voortaan zui vere koffie wordt geschonken. Hier mee wordt steun gegeven aan coöpe raties van kleine boeren, die hun leden een redelijke prijs voor hun koffie bieden. Wanneer die zuivere koffie geschonken gaat worden kon burgemeester mr J. J. P. M. Assel bergs nog niet meedelen. CBR Ook over het gesprek dat de Vereni ging van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen met het CBR (Cen traal Bureau voor Rijvaardigheids bewijzen) heeft gehad over het voor nemen om Zierikzee als rij-examen- plaats te schrappen, kon Asselbergs nog geen mededelingen doen. Naar aanleiding van een vraag van me vrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal maakte de Zierikzeese burgemeester bekend dat de resultaten van dit ge sprek worden gebundeld tot een ver slag voor de raadsleden. Zolang dat verslag nog niet gereed is wilde bur gemeester Asselbergs dan ook nog geen uitspraken doen. BROUWERSHAVEN - De Christelijke basisschool De Schouw in Brouwershaven is wel met een zeer ludieke actie op de proppen gekomen. Zij nam het initiatief om alle be woners in Brouwershaven met een strooifolder er nog eens op attent te maken dat men de uitwerpselen van de honden telkens weer op straat tegen komt. ,,De maat is vol", luidt de hartekreet van de leerlin gen en het schoolteam van De Schouw. „Vooral rond de scholen ligt ,,er" veel. Het.blijkt voor de hondebazen een bepaalde rou te te zijn. Daardoor komen kin deren vaak met hondepoep aan hun schoenen de school in gelo pen", vertelf C. L. Soeters, di recteur yam'De Schouw. De fol der laat niets aan duidelijkheid over. „Steeds va ker zien we op straat honde drollen waar je paf van staat! De dieren kunnen daar niets aan doen, maar de baasjes hebben die geen fatsoen?", mel den ze. Pech! „Onze kinderen komen regel matig met poep aan de schoe nen naar binnen. Nu was de maat vol, we moesten er iets op verzinnen. Want het is vies, al die hopen onderweg en wan neer je erin trapt heb je reuze pech! Hondebaasje, denk hier eens aan, wanneer de hondjes naar buiten gaan. Laat ze voor al heerlijk poepen, maar niet op het schoolplein, in het park, in straten en op stoepen. Neemt U dus allen een wijs be sluit, dan ziet onze smalstad er straks weer fris uit", luidt het in dichtvorm gemaakt verzoek. Soeters vertelt dat er al ver schillende positieve reacties op het ludieke initiatief zijn binnen gekomen. „Juist van hondebazen", benadrukt hij. „Het is eigenlijk een kleine moeite om de honden buiten de bebouwde kom uit te laten, vertelden ze", aldus de hoofd onderwijzer. k OOSTERLAND - Twee minderjari ge inwoners van Oostcrland hebben tegenover de politie bekend dat zij verantwoordelijk zijn voor het keer op keer vernielen van de ruiten van liet nieuwe bushokje dat enkele maanden geleden langs de Rijksweg N-59 ter hoogte van de afslag naar Ouwcrkerk werd geplaatst. Diverse raadsleden van de gemeen te Duiveland stelden tijdens de raadsvergadering vragen over dit voortdurende vandalisme waarbij keer op keer de opnieuw ingezette ruiten van de abri werden ingegooid. Naar aanleiding van een onderzoek dat de Rijkspolitie Sehouwen-Duive- land instelde werden twee jeugdige inwoners van Oosterland aangehou den wiens initialen vanwege hun minderjarigheid niet bekend worden gemaakt. Zij bekenden de vernieling van de ruiten. De schade wordt door hun ouders aan de gemeente Duive land betaald. AMSTERDAM - De toestand van het milieu in Latijns-Amerika holt achteruit en het is hard nodig dat daar iets aan gebeurt. Daar waren de deelnemers aan een seminar over 'duurzame ontwikkeling en het mi lieu het hartgrondig over eens. Het seminar werd gehouden in het kader van de jaarvergadering van de Inter- Amerikaanse Ontwikkelingsbank (IDB). Vervolg van pagina 1 instrument, maar hij mocht wel graag zingen. En weet je wat zo gek is? Bakkers zijn over het algemeen heel muzikaal. Misschien komt dat wel omdat ze zo hard moeten werken en daarom veel afleiding nodig heb ben als ze even niet hoeven te wer ken". Seniorenorkest Vijftig jaar is een hele tijd, maar Duson piekert er nog niet over om te stoppen met de muziek. „Alleen als m'n gebit het begeeft, want spelen met een kunstgebit is heel moeilijk. Je moet een heel goed contact hebben tussen je mond en het instrument en dat is met een kunstgebit veel lasti ger. Maar ik heb al mijn tanden nog", aldus Duson. Behalve in Kunst en Eer speelt Du son sinds een tijdje ook in het Senio renorkest. „Het leuke is dat je dan met leeftijdgenoten, en vaak ervaren muzikanten samen speelt", aldus Duson. Behalve zelf muziek maken mag Duson ook graag naar muziek luiste ren. Niet alleen via een cassetteband je of de radio. „Ik mag graag naar een klassiek concert in de Doelen in Rot terdam gaan. Dat is een zaal met een hele goede akoestiek", aldus Duson. „De taal van de muziek is internatio naal. Je hoeft geen woord over de grens te spreken, want in de muziek versta je elkaar". ELKERZEE/KERKWERVE - Naar aanleiding van een radar-snelheids controle, die de rijkspolitie dinsdag op diverse plaatsen in de regio hield, werden 28 automobilisten bekeurd omdat ze te hard reden. Op de Elkerzeeseweg nabij Scha- rendijke betrapte de politie negen au tomobilisten die te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 95 kilo meter per uur terwijl op de Elkerzee seweg een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur geldt. Bij een controle aan de Haring- vlietstraat te Zierikzee bleken alle automobilisten zich keurig aan de maximumsnelheid te houden. Daar werden geen bekeuringen uitgeschre ven. Dat was niet het geval bij een controle op de provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede waar de po litie zich opstelde bij Moriaanshoofd. Negentien automobilisten bleken harder te rijden dan de toegestane maximumsnelheid van 80 kilometer per uur. De'hoogste snelheid die werd gemeten was 120 kilometer per uur. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee Directie: D. L van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee: postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551 Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Mmm, wat proef ik? Is dit zuivere koffie?. De sociaalde mocraat D. van der Wekken ontpopte zich tijdens de raadsvergadering in Zierikzee als kritisch koffieproever, die zich tijdens de rondvraag afvroeg of „dit nu zuivere koffie was". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDPEBEURS TEL. 0111CM6255 ZIERIKZEE - „Vele collega raadsleden zag w komen en vooral weer gaan. U bleef. Ruim dertig jaar maakte u deel uit van de raad en heeft u enorm veel werk verzet, overdag, maar ook 's avonds. Zelden heb ik iemand met zoveel bestuursfuncties en vooral ook zoveel voorzitterschappen ontmoet. We verliezen in u dan ook een kanjer van een bestuurder". Deze lovende woorden richtte burgemeester mr J. J. P. M. Assel bergs dinsdag in de trouwzaal van het Zierikzeese stadhuis aan het adres van het scheidende CDA-raadslid C. Bij de Vaate. Het bleef overigens niet bij lovende woorden alleen. Voor zijn jarenlange inzet als raadslid én als wethouder werd de scheidende nestor van de Zierikzeese gemeenteraad benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. betoog, waarin hij de verhouding tus sen Bij de Vaate en zijn partij om schreef als een getijdenbeweging. Hierbij was soms sprake van doodtij, ook weieens van springtij, maar nooit van rampen. „Ik heb vaak het gevoel gehad dat u bij een aantal za ken van het sociaal beleid inhoude lijk op dezelfde lijn zat als de PvdA" aldus de sociaaldemocraat die stelde dat het, alle pogingen ten spijt, nooit gelukt was om Bij de Vaate tot het rood over te halen. Van der Wekken: ,,We hebben u ervaren als een sterk bewogen mens en een kundig be stuurder, die de regels met de nodige soepelheid toepaste". Het enige dat de sociaaldemocraat in het geval Bij de Vaate „dwars zat" was het feit dat deze in zijn raadsperiode nooit een rode roos (symbool van strijd en soli dariteit) in de vuist had gehad. Daar om kreeg de CDA-er er op de valreep nog één in de hand geduwd, evenals een bos rode tulpen. VVD ,,U bent 'n beetje liberaal getint en daarbij een geslepen politicus die op slimme wijze voorstellen deed, die al bijna uitgevoerd waren" omschreef VVD-raadslid, mevrouw J. Sijswer- da-Bos de politieke strategie van Bij de Vaate, die af en toe erg voortva rend te werk ging maar daarmee wel succes boekte. Aan de hand van de V's van de VVD omschreef Syswerda-Bos Bij de Vaate als een vriendelijk en ook wel vrolijk mens, die van vrij heid houdt. Bijzonder Ook het feit dat Bij de Vaate ruim dertig jaar een plaatsje aan de raadstafel innam was volgens burge meester Asselbergs weliswaar niet uniek, maar wel bijzonder. „Vanaf 1900 bent u de vijfde die langer dan dertig jaar raadslid was. De heren Fokker, Koopman, Catshoek en Ger ritsen gingen u voor" aldus Assel bergs die het niet erg waarschijnlijk achtte dat er na Bij de Vaate nog veel raadsleden zo'n lange staat van dienst zullen opbouwen. Dit vanwege het gegeven dat mensen in de loop der jaren mobieler zijn geworden, het geen ook van invloed is op het raadslidmaatschap. Dat raadslidmaatschap is, zo stelde Asselbergs, in de laatste decennia verzwaard, doordat het aantal ge meentelijke taken fors is toegeno men, de samenwerking tussen de ge meenten onderling nauwer is geworden en ook vanwege de intro ductie van de openbaarheid. Volgens Asselbergs heeft ook het politieke ge beuren zelf veranderingen ondergaan doordat het politiek scoren in zwang kwam en de politieke partijen zich Vervolg van pagina 1 stond diverse keren centraal bij de mensen die het woord voerden tij dens de jubileumviering. „Waar lig gen de grenzen van het steeds maar weer aanschaffen van materialen om op alle mogelijke calamiteiten voor bereid te zijn", aldus Hekman. Hij wees erop dat de gemeente het be schikbare geld evenredig moet verde len over de diverse hulporganisaties. „Het zou denk ik goed zijn als de or- Van de kant van de PvdA-fractie een rode roos voor Bij de Vaate. (Foto: Joop van Houdt). ganisaties met ramingen gaan wer ken". De secretaris van de brandweerver eniging, T. Kempe drong er bij het ge meentebestuur op aan niet te bezuini gen op materialen voor het brand weerkorps. „U zult moeten investe ren in vrijwilligers. Zodat ze niet vroegtijdig afhaken omdat ze het idee krijgen dat de gemeente hen niet voldoende steunt". Zelf opknappen Hij herinnerde er aan dat het Bruse brandweerkorps met een beetje geld van dc gemeente zelf zijn brandweer auto opknapt en vroeg zich af of ccn post op de begroting van 650 gulden voor nieuw materiaal nog wel van de ze tijd is te noemen. „Het is wellicht beter om van tevoren overleg te voe ren met het brandweerkorps voor men een dergelijke post opneemt". „Het kost veel. Dat weten wc alle maal. Maar met goed overleg zullen wc er wel komen", aldus de jubile rende commandant Jumclet. Na mens dc leden van bet brandweer korps werd lilj gefeliciteerd door ondercommandant T. Deurloo. Die omschreef hem als een nan die zich volledig inzet voor ccn zware taak. Je bent ook iemand die een felle dis cussie niet ontwijkt en soms snel op de tenen is getrapt". Deurloo sprak dc hoop uit dat de jubilaris de jaren dat hij nog werkzaam kan zijn als brandweerman vol zal maken. RENESSE - Van dc racefiets van J. S. uit Vlaardingcn was niet veel meer over nadat hij dinsdagmiddag werd geschept door een auto. J. S. werd niet gewond. Het ongeluk gebeurde op de Laone te Renesse. Dc Duitser W. S. uit Hil- den had zijn auto geparkeerd bij een hotel. Toen hij wegreed had hij niet tijdig in de gaten dat J. S. met zijn racefiets over de Laone kwam aanrij den. Hij schepte de Vlaardinger die daardoor met zijn fiets over de motor kap van de auto heenvloog. De race fiets werd daarbij geheel vernield. In de motorkap van de auto zat een deuk. RU De tijden van weleer, toen de raads vergaderingen langer duurden dan tegenwoordig het geval is en vaak werden afgesloten met „een verver sing bij Concordia" werden nog eens door RU-vertegenwoordiger W. F. Sprengelmeijer in herinnering ge bracht, hetgeen de nodige hilariteit tot gevolg gehad. „U hebt twaalf, der tien jaar geleden het nauwe oranje keurslijf afgelegd voor een ruimer politiek jasje, wat toch wel een beetje kleurloos is" aldus Sprengelmeijer die zijn raadscollega met wie hij 24 jaar heeft samengewerkt nog eens fijntjes wees op de tip die Bij de Vaa te hem ooit gaf om vooral niet alles thuis te zeggen. Behalve de reeks anecdotes die Sprengelmeijer naar voren bracht, ging hij ook in op dat gene wat tijdens het wethouderschap van Bij de Vaate tot stand is geko men. ,,U was voortvarend, soms wei eens té" karakteriseerde ook Spren gelmeijer de scheidende raadsnestor. Loftuiting „Daar sta ik dan om het al te hoog opgehemelde ego naar redelijke pro porties terug te brengen" reageerde de scheidende raadsnestor op zoveel loftuitingen aan zijn adres. Daarbij gaf Bij de Vaate te kennen dat dit af scheid hem toch wel zwaar viel, om dat hij terug kan zien op een periode waarin er op prettige wijze werd ver gaderd en de onderlinge verhoudin gen vriendschappelijk waren. „Om die reden heb ik het raadslidmaat schap niet als een last maar met voors en tegen toch als prettig erva ren" aldus het scheidende CDA- raadslid Bij de Vaate. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs speldt Bij de Vaate de medaille op, behorende bij het ridderschap in de orde van Oranje Nassau. (Foto: Joop van Houdt). De 68-jarige Bij de Vaate ontving deze hoge koninklijke onderschei ding niet alleen voor zijn ruim dertig jaar lange raadslidmaatschap (waar van hij vijftien jaar lang als wethou der optrad) maar ook voor de vele functies die hij als raadslid en wet houder in de loop der jaren bekleed de. Zo fungeerde Bij de Vaate sinds 1971 onder andere als voorzitter van de Stichting Algemene Bejaarden huisvesting en -verzorging, werk voorzieningsschap De Zuidhoek en de dagverblijven Brugzicht. Daar naast was hij sinds 1972 ook voorzit ter van de Stichting Werkvoorziening in Zeeland en participeerde de CDA- er ook in het bestuur van het Lande lijk Overleg Sociale Werkvoorzie ning. Ook hanteerde hij sinds 1982 de voorzittershamer binnen het bestuur van de Vereniging ter Bevordering van het Christelijk Onderwijs in Zie rikzee. Daarnaast nam Bij de Vaate onder meer ook zitting in het bestuur van het gezinsvervangend tehuis voor verstandelijk gehandicapten Schou- wenoord, het Administratief Dien stencentrum en stond hij „aan de wieg" van de Intergemeentelijke So ciale Dienst die in '78 van de grond kwam. Een lange lijst van functies op grond waarvan Asselbergs opmerkte dat hij zelden iemand met zoveel bestuursfuncties en vooral ook voor zitterschappen had gezien. meer en meer gingen profileren. Dit alles maakte het werk van een raads lid er niet gemakkelijker op. „Raadswerk kostte en kost veel tijd. Je bent eigenlijk meer een be stuurlijke uitzendkracht die voor een x aantal uren per week zeer matig- wordt betaald" aldus de Zierikzeese burgemeester, die Bij de Vaate voorts karakteriseerde als iemand die in de gemeentepolitiek gepokt en gema zeld is en die in de loop der jaren uit gegroeid is tot „een éminence grise" binnen de raadsgelederen. Een kort overzicht van de belangrijkste mijl palen in de carrière van Bij de Vaate als raadslid, moest dit nog eens on derstrepen. Asselbergs omschreef Bij de Vaate dan ook als een deskundig raadslid wiens inbreng de raad en in het bijzonder ook het CDA zal mis sen. Als blijk van waardering overhan digde Asselbergs namens de raad een ingelijste afbeelding van het poor tencomplex. Ook namens Hare Ma jesteit was er een „cadeautje" in de Bij de Vaate benoemd werd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau. Daarvoor moest de erepenning van de stad Zierikzee, die Bij de Vaate voor deze gelegenheid op de revers had gespeld plaats maken voor de medaille die bij deze ridderorde be hoort. CDA Vervolgens ging de nieuwe fractie voorzitter van het CDA, C. Legemaa- te in op het „peetvaderschap dat Bij de Vaate" binnen het CDA vervulde. „U was de vader van de fractie. Wan neer we overleg hadden met wethou der R de Rijke, dan vroeg deze „weet vader ervan" aldus de nieuwe fractie voorzitter die, zo zei hij, als begin nend politicus veel van de scheidende CDA-voorman geleerd heeft. PvdA Fractievoorzitter D. van der Wek ken van de PvdA hield een kleurrijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3