'Je moet elke dag een uurtje oefenen, want anders ben je het zo weer kwijt' Brandweercommandant Jumelet 25 jaar bij de Bruse brandweer Autobedrijf ISTA Oude-Tonge zou nieuwe examenplaats van het CBR kunnen worden ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE Derden Afscheid Beheersplan Kegelen Derden mogen de dienst niet uitmaken in de Zierikzee heeft afscheid genomen van het Het is nog te vroeg om een beheersplan op te Goud voor Mary Kouijzer en Peet Praet in de regio vofgens de ZOC-voorzitter. (Pag. 2). CDA-raadslid C. Bij de Vaate. (Pag. 3). stellen voor het Schelphoekgebied. (Pag. 4). kegelfinale. (Pag. 9) DONDERDAG 23 MAART 198.9 145stc jaargang Nr. 24512 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) Een volk dut teveel jubilea viert, vergeet voor nieu we te zorgen. F liegende Blatter Kunst en Eer klarinettist P. Duson vijftig jaar actief als amateur-musicus: ZIERIKZEE - „Een goede dirigent, dat is belangrijk bij de harmonie. De muziek staat of valt met de dirigent". Een uitspraak opgetekend uit de mond van P. Duson uit Zierikzee. Hij omschrijft zichzelf als een matig klarinettist maar hij tekent daar met een bij aan dat hij altijd veel plezier heeft gehad in de amateuristische muziekbeoefe ning. Duson werd onlangs in het zonnetje gezet tijdens de uitvoering van Koninklijke Harmonie Kunst en Eer omdat hij al vijftig jaar actief is in de muziek. Het overgrote deel van die halve eeuw heeft hij doorgebracht bij het Zierikzeese harmoniekorps. Hoewel Duson dus al een aardig tijdje meedraait oefent hij nog dagelijks. „Je moet el ke dag een uurtje oefenen, anders ben je het zo weer kwijt. En een klarinet is nu een maal een bijzonder moeilijk instrument". van zijn vader, bakker Duson, geble ven. „Zelf ben ik tot mijn 25ste jaar bakker geweest, maar toen ben ik bij Zeelandia gaan werken". Hij interes seerde zich al op jonge leeftijd voor muziek. ,,Ik was veertien jaar toen ik muziekles ging volgen bij Johan Teeuwis. Dat was toen zo'n beetje de enige in Zierikzee die muziekles gaf. Hij woonde in een huis aan de Oude Haven en ik weet nog dat er in de kel der van dat huis limonade gemaakt werd". Duson herinnert zich zijn eerste in strument nog goed. „Het was een vrij klein instrument, maar wel be hoorlijk zwaar. En m'n moeder moest er een zwart hoesje voor ma ken want om de eèn of andere reden mocht je niet zo met een instrument over straat. Daar moest iets omheen zitten". Duson bleef niet lang actief op de althoorn. Hij schakelde over op de klarinet. Een veel moeilijker instru ment om onder de knie te krijgen, maar ook een instrument met veel meer mogelijkheden dan een alt hoorn. „Een klarinet heeft een heel groot bereik. Drieëneenhalve octaaf". Eigenlijk een instrument waar je toch al gauw drie a vier jaar voor no dig hebt om de techniek een beetje onder de knie te krijgen. Duson kreeg niet langer dan een half jaar de tijd. Daarna moest hij meteen meespelen met de rest van Kunst en Eer. „Die eerste keer dat is echt ver schrikkelijk", weet hij zich nog te herinneren. Dirigent De opleiding van de jonge musici werd in de tijd dat Duson in de mu ziek stapte verzorgd door.de dirigent. Duson heeft er in de 50 jaar dat hij speelt aardig wat zien komen en gaan. Hij herinnert ze zich nog alle maal. Inclusief hun typische eigen schappen. „Kikke, dat was een hele strenge. Een ex-KNIL-militair. Als je dan een blunder maakte noemde hij je een Bal gehakt van een kilo. En een tamboer die niet goed genoeg was noemde hij een melkboer". Geen gemakkelijk mens, die Kik ke. Duson: „Soms hief hij ook z'n handen omhoog en zei Heer, geef hen wijsheid. Sommigen beefden echt Klarinettist P Duson: ..Taal muziek is internationaal''. Duson woont nog steed$ in het 350 jaar oude pand aan de Hoofd poortstraat waar zijn vader tot 1960 het bakkersvak uitoefenende. Wie de voordeur binnenstapt bij Duson komt allereerst in de voormalige bakkerswinkel terecht. Een trapje naar boven voert naar het woonver trek van Duson. Wie een trapje naar beneden volgt komt in de oude bak kerij uit. Zoals in zoveel oude huizen lijkt niets recht of waterpas te zijn. „Ach, het staat er al 350 jaar dus het zal nog wel een poosje blijven staan", aldus Duson. voor die man, maar hij was wel zeer vakkundig. Hij had gewoon dat mili taire, dat autoritaire over zich". Veel goede herinneringen bewaart Duson aan dirigent Eduard dc Looff. „Die heeft echt heel veel voor Kunst en Eer gedaan. In zijn tijd zijn er heel veel leerlingen bijgekomen". Leerlin gen die ook weer door de dirigent op geleid werden. Duson stelt aan de ene kant dat het goed is dat leerlingen te genwoordig les kunnen krijgen aan een muziekschool, maar hij stelt daar tegenover dat een dirigent vroeger doordat hij zijn muzikanten zelf opleidde meer betrokken was bij het korps dan soms nu het geval is. Verslaving' Hoewel het voor sommige muziek verenigingen knap moeilijk is om jonge mensen te interesseren voor het spelen in een fanfare of een harmo nie, stelt Duson dat de harmonie een blijvertje is. „Natuurlijk heeft ook Kunst en Eer zijn ups en downs ge had. Maar het korps heeft ze ook steeds weer overleefd. Weet je wat het is? Als je eenmaal in de muziek zit raak je eraan verslaafd", aldus Du son. Naast een fraaie oude buizenradio, compleet met groen afstemoog, staat er bij Duson in de kamer ook een mo derne stereo-radio van het model dat vaak gebruikt wordt om swingend, en luidruchtig, over straat te parade ren. Duson laat een cassettebandje in het apparaat glijden en even later klinkt er klassieke muziek door het woonvertrek. Klassieke muziek met de klarinet van Sabine Maier in de hoofdrol. Duson geniet zichtbaar. „Zij is echt één van de besten op dit moment", legt hij uit. „Weet je dat ze in Duitsland in filharmonische or kesten geen vrouwen willen. Zelfs de harp, en dat vind ik toch een typisch vrouwelijk instrument, wordt daar door kerels bespeeld". Advertentie Althoorn Duson is niet lang in de voetsporen THE NEW GIANT SUZUKI is in verschillende uitvoeringen aanwezig tijdens onze showdagen vanaf 30 maart t/m 10 april St. Joostdijk 41 - Oosterland 01114-1495 Hoewel er tegenwoordig fraaie Concertzalen zijn met een goede akoestiek mist Duson de gezelligheid van vroeger wel een beetje. „Dan was hel elke veertien dagen uitvoering van Kunst en Eer en daar kwam half Zierikzee op af. Tegenwoordig zou dat niet moei' gaan, dat spelen op straat. De muziek komt alleen goed tot z'n recht in een rustige omgeving. En vandaag de dag is er veel te veel verkeerslawaai". Duson herinnert zich nog dat hij vroeger aan de hand van zijn vader mecmocht naar die optredens van Kunst en Eer in de muziektent. „Tot aan dc pauze, want dan moest ik naar bed". Hoewél Duson de eerste in het ge zin was die 'in de muziek ging' is hij naar zijn zeggen wel opgegroeid met muziek. „Mijn vader bespeelde geen vervolg pagina 3 ZIERIKZEE - Oude-Tonge zou wel eens de nieuwe CBR-examenplaats voor de regio's Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee kunnen wor den, omdat die plaats binnen afzien bare tijd aan de verkeerstechnische eisen van het CBR kan voldoen. IVTid- delharnis en Zierikzee zouden dan moeten worden opgeheven. Binnen het CBR is er wel eens meer gedacht aan Oude-Tonge, ,;maar toen wisten we nog niet van de ontwikkelingen in Oude-Tonge af", aldus CBR-rayon- manager G. J. C. Boerenboom. „De plannen zijn tijdens de ge sprekken met de vier burgemeesters op Goeree-Overflakkee hu zeer na drukkelijk op tafel gekomen". Het idee is weer uit de ijskast gehaald, omdat de ontwikkelingen rondom Oude-Tonge nu in een vergevorderd stadium zijn. Tijdens het laatste ge sprek tussen de autorijschoolhouders op Goeree-Overflakkee en het CBR is van rijschoolhouders-zijde ook het voorstel gedaan om Oude-Tonge in de toekomst als examenplaats aan te wijzen. Het CBR neemt voorlopig de Oostflakkeese plaats in onderzoek en legt alles in een tweede gespreksron de aan de Schouwen-Duivelandse au torijschoolhouders voor. Woordvoerder van de Schouwen- Duivelandse autorijschoolhouders, J. van Uden, staat bij het alternatief Oude-Tonge niet echt te juichen, „maar persoonlijk vind ik het na tuurlijk wel beter dan Goes, want je bent die brug kwijt". Hij is van me ning, dat ze bij het CBR een gevoelige plek hebben geraakt. „Als ze voor honderd procent achter hun rapport staan, waarin de verkeerstechnische eisen worden herzien, dan hoeft ze in feite niet naar een alternatief te zoe ken, maar er blijkt nu sprake van een kentering". Van Uden blijft, samen met zijn collega's, vechten voor het behoud van Zierikzee als examenplaats. Dat staat volgons hen nog steeds voorop. „Als we de verkeerstechnische eisen gaan weerleggen met Oude-Tonge komt Zierikzee veel beter uit de bus. maar we zijn natuurlijk wel bereid om er over te praten". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> ffif Pl BU-ï* Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Enkele buien Rond middernacht kan een storing enige tijd storm veroorzaken, rnaar tegen de ochtend is de windkracht al weer wat afgenomen. Morgenoverdag is ér een wisselende bewolking en vallen er enkele buien. Zuidwestelij ke wind kracht 3 tot 9, morgenover dag westelijk afnemend 6 tot 7 Beau fort. Minimumtemperatuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 27 mrt. Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 807 Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: west 5 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag:. 807 Min.femp.: 5 graden Middagtemp 11 graden Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag. 507 Min.temp.- 4 graden Middagtemp 9 g2~aden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 24 mrt. Zon op 06.33, onder 19.00 Maan op 21.45, onder 06.46 Laatste Kwartier: 30 maai-t (12.21) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Hét is nog steeds een ko men en gaan van Oceaanstoringen In de krachtige westelijke straalstroom, die momenteel juist boven ons land ligt en waarin windsnelheden tot bo ven de 200 km per uur voorkomen, bewegen de slechtweergebieden zich met grote snelheid dwars over de Oceaan naar onze omgeving. Een der gelijke storing nadert nu snel en brengt ons vannacht al weer regen bij een vrij krachtige en aan zee tot hard of stormachtig toenemende zuid wester. Vrijdag trekt het regengebied in de loop van de dag naar het zuidoosten weg. Op maandag 27 maart (2e paasdag) zal de ,,Zie- rikzeesclie Nieuwsbode" niet verschijnen. Het kantoor van de krant zal op deze dag ge sloten zijn. Advertenties voor de editie van 28 maart die nen uiterlijk 24 maart vóór 11.30 uur in ons be zit te zijn. 'f7 bent een echte Bruenaar: geen woorden maar daden BRUINISSE - „U bent een man van weinig woorden. Een echte Bruenaar: geen woorden maar daden". Burge meester T. C. Hekman leek met deze woorden precies in de roos te hebben geschoten. Dat bewees brandweerman M. Jumelet 25 jaar lang via zijn werkzaamheden voor het brandweerkorps Bruinisse. En ook via zijn toespraak in het dorpshuis te Bruinisse die precies drie regels omvat te. Jumelet sprak tijdens een bijeenkomst die door het gemeentebestuur werd belegd ter ere van drie jubilaris sen in het Bruse brandweerkorps. Behalve het 25-jarig jubileum van brandweercommandant Jumelet werd ook herdacht dat J. dc Ronde en C. C. Hartoog 12'/? jaar als vrijwilli ger voor de brandweer werkzaam wa ren. Beiden hebben in het Bruse brandweerkorps de functie hoofd brandwacht. Verhuizing Hartoog kwam in 1980 bij het brandweerkorps toen hij vanuit Yer- seke verhuisde naar Bruinisse. In zijn voormalige woonplaats was hij al hoofdbrandwarht ,,U kwam hier als een volwaardige brandwcerwacht precies op hot moment dat daaraan behoefte was", aldus Hekman. Hij speldde de jubilaris een bronzen on derscheiding op en overhandigde hem namens het gemeentebestuur een cadeftubon en oen ingelijste oor konde. Die eer viel ook J. dc Ronde te beurt. Hij kwam in 1976 als aspirant- brandwacht bij bet Bruse brand weerkorps en klom in 12'/i jaar op tot hoofdbrandwacht. Hekman om schreef hem als een zeer goede en ac tieve brandweerman. Voor brandweercommandant Ju melet was er een zilveren onderschei ding en als extra cadeau kreeg hij een mosselbestek. Jumelet kwam in 1964, als aspirant-brandwacht bij het Bru se brandweerkorps. In 1976 werd hij plaatsvervangend ondercommandant en later volgde hij K. Deurloo op als commandant. „U werd commandant in een tijd waarin zich grote verande ringen voltrokken. Een moeilijke pe riode waarin de brandweer de taken van dc BB er bij kreeg". Geen sinecure Burgemeester Hekman benadrukte dat het tegenwoordig geen sinecure is om brandweerman te zijn. Hij herin nerde aan de diverse ernstige ver keersongelukken en grote branden waarvoor het Bruse brandweerkorps hot afgelopen jaar in actie moest ko men. En aan de grootschalige brand- wccrocfoning die in hot najaar vnn 1988 word gehouden. „Het is vooreen gemeenschap heel belangrijk om to weten dat er een goed brandweer korps klaarstaat, dat is uitgerust niet goed materiaal". Dal materiaal van de brandweer vervolg pagina 3 Verschillende jubilarissen teerden in het run Houdt). tiinetje ge:et tijdens de brandteeerbijeenkomst in Bruin (Foto Joop

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1