W DE VIER WINDEN Tweede blijspel Schouwspelers Sesamstraat's Hakim Prospère Stoffelijk overschot Lagrouw mogelijk vrijdag naar Nederland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 maart 1989 Nr. 24511 5 Ergens ben ik een beetje jaloers op Prospère Sevestre. Wat wil je anders. Iemand met zo'n naam! Stel dat de man een concert geeft: Voor u speelt de heer Prospère Sevestre. Dat klinkt pas echt. Al zou hij alle noten achterstevoren spelen dan nog zou het een grandioos succes worden. Kijk, als je zoals ik wel eens wordt aangekondigd met de heer Van der Veenof de heer Van der Mardan zie je de mensen al op hun horloge kijken, maar voor een optreden van Prospère Sevestre ga je even recht zitten. Prospère is regelmatig in het nieuws. Vrijdag speelde hij nog de moeilijke begeleidingspartij van The Crucifixion maar op dezelfde dag stond hij ook in de krant met een plan om een verplaatsbaar orgel aan te schaffen voor het eiland, een ge dachte die typerend is voor een man van de ZWN. Hij heeft een speciale brief ontworpen die aan een aaptal welvarende mensen en bedrijven wordt gestuurd. De brief is natuur lijk in deftige woorden opgesteld maar hij bedoelt eigenlijk: Jongens doe niet zo kinderachtig, leg even die vijftienduizend gulden op tafel. Des noods begin je een actie 'Help Prospère een pootje, eet een orgel- broodje'. Als het er maar komt. Maar zoals gezegd, Prospère weet hoe het hoort, de brief is in stijl opge steld. Persoojilijk heb ik genoegen gehad ook deze brief te ontvangen. Niet dat Prospère geld van mij ver wacht. Ik moet al alle zeilen bijzet ten om m'n bekeuring voor vandaag te kunnen betalen. Desondanks vond ik het toch een hele eer de brief te mogen ontvangen. Maar de inhoud riep vragen bij me op. Hij spreekt na melijk over een 'kistorgel', maar beste Prospère, wat stelt zich de ge middelde Nederlander bij een kistor gel voor? Organisten staan alleen al bij de gedachte aan een kistorgel te kwijlen en te watertanden maar het is niet onmogelijk dat anderen zich bij een kistorgel iets van een of ande re muzikale glasbak voorstellen. En glasbakken zijn lelijk, zeker die lich te groene die als projectielen van een buitenaardse beschaving op de Schouwse aarde zijn geland. Een kistorgel is geen poëtische naam die past bij de naam en de stijl van Prospère Sevestre. Wellicht had hij moeten schrijven dat men een bijzon der 'orgue du caisse' of zoiets kon krijgen. Dat zegt de mensen ook geen sikkepitjemaar het klinkt in ieder geval muzikaler. Het woord 'kistor gel' klinkt te gewoon en de kans is groot dat ze op het begrip 'kist' rea geren met hetzelfde woord in andere volgorde. In de brief heeft hij het over de mo gelijkheden die het kistorgel alle maal biedt. Zo noemt-hij het begelei den van kerkdiensten, koren en de mogelijkheid van begeleiding bij cantatediensten. Hieruit blijkt dat de heer Sevestre een vroom en de voot man is. Hij ziet voor het kistor gel een ideale kerkelijke functie. Maar ik vraaa je, Prospère, hoe rea geert de onaernemer hierop. Een bierbrouwer heeft voor een cantate geen belangstelling. Zijn eerste vraag luidt: is er ruimte op de orgel pijpen voor enige reclameteksten zo als 'Een pijpje Grols klinkt beter Maar bij een kistorgel zie je geen pijp. Ze zitten verstopt in de kist- kast. Hooguit kun je op de kist iets kwijt van 'Laat je niet kisten, drink trappisten', maar vanwege de kleine omvang van het orgeltje ziet geen geestelijke van welke orde dan ook dit staan. Laat ik Prospère eens een pootje helpen: Een kistorgel kan ook voor heel andere dingen gebruikt worden. Wat denkt u van: Beste museumcom missie, wij kunnen een eenvoudig verplaatsbaar pijporgel aanschaf fen. Lijkt het u niet aardig om eens een expositie te openen met een mu zikale bijdrage van dit instrument?' Beste burgemeester, lijkt het u niet leuk dat, als de kamerfractie van de Partij van de Arbeid in het stadhuis op bezoek komt, ons kistorgel varia ties speelt over de noten C.D.A. met de nodige dissonanten? Beste directeur van het bedrijf. Binnenkort gaat u met de VUT. Uw afscheidsfeest krijgt meer allure wanneer er als intermezzo 't Zonne - m ZIERIKZEE - In het kader van het Zuid-Nederlands Mime Festival brengt Hakim, de bekende mime-clown uit Sesamstraat, vrijdag 31 maart in de Zierikzëese Concertzaal een programma voor kinderen van alle leeftijden. De voorstelling onder auspiciën van Uit op Schouwen- Duiveland, begint om 15.00 uur. Het programma is een bonte menge ling van pantomime, commedia en fooistheater. Hakim legt alledaagse gebeurtenissen onder een vergrootglas en laat het publiek, in lachspie gels kijken. Hakim laat zijn publiek ook graag meespelen. Als hij bij voorbeeld een ballon moet opblazen, blijft hij deze met veel moeite de baas. Wie helpt hem hierbij? In het afstandsbedieningspel bepaalt het publiek wat Hakim moet uitbeelden. Ook hierbij kan hij het vaak niet alleen af en nodigt hij medespelers uit. tje gaat van ons scheidenop ons kistorgel wordt gespeeld. Beste demonstrant. We hebben de mogelijkheid om een kistorgel te ko pen. In de Middeleeuwen werd dit verplaatsbare orgel vaak bij proces sies gespeeld. Wij kunnen dit orgel bij uw demonstraties van harte aan bevelen. Het speelt tegen kernwa pens, zure regen, zure bommen en het CBR. Kijk Prospère, wanneer we het orgeltje ook op deze wijze een func tie kunnen geven wordt de kans nog groter dat er op een dag vijftiendui- zend gulden in je brievenbus ligt. Het kistorgel is verplaatsbare kunst. In dat verband wil ik nog even terugkomen op de glasbakken waar ik eerder in dit stukje zo'n heerlijke gemene opmerking over ge maakt heb. Toen ik deze week zo'n nieuw projectiel in de vorm van een kerncentrale aanschouwde kreeg ik een idee. Deze glasbakken zijn hard nodig maar tegelijk foei lelijk. Waar om maken we er geen kunst van? We vragen aan alle kunstschilders op ons eiland of ze de glasbakken op een aardige manier kunnen beschilde ren. Men mag zelf weten hoe, het liefst natuurlijk op een muzikaal thema, desnoods met orgelpijpen. Zo worden praktische voorwerpen tot kunst en deze gedachte is eeuwen oud. Wat nog aardiger is, ive laten de kunstwerken rouleren, zodat er evenals bij een kistorgel verplaats bare kunst ontstaat. Ik verzeker u dat deze nieuwe kunstvorm het jour naal haalt en dat Schouwen- Duiveland er een attractie bij heeft Voor de kunst van de glasbak wilde ik aan het eind van dit verhaal om zomaar te zeggen 'een potje breken'. Ik wens u allen en alle kistorgels en glasbakken, pedaalemmers en pe daalorgels van harte 'prospère' of wel 'bloei en voorspoed' toe. MARZAS DEN HAAG - Ir. A. de Zeeuw, voor malig directeur-generaal internatio nale agrarische aangelegenheden van het ministerie van landbouw en vis serij, is benoemd tot commandeur in de Kroonorde van het Koninkrijk België. Hij heeft de onderscheiding gekregen wegens zijn grote verdien sten op het gebied van de internatio nale agrarische samenwerking. De Belgische staatssecretaris voor Euro pese zaken en landbouw P. de Keërs- maeker heeft De Zeeuw de onder scheiding overhandigd. DEN HAAG - Het stoffelijk over schot van de in El Salvador neerge schoten cameraman van de IKON- televisieploeg, C. Lagrouw, wordt mogelijk vrijdag naar Nederland overgevlogen. Directeur omroep W. Koole van de IKON heeft dit gezegd. Het lichaam is nu in een mortuari um in San Salvador, de hoofdstad van El Salvador. „Ongemeen pijnlijk", noemde Koo le de abrupte weigering van minister Van den Broek van buitenlandse za ken, maandag op het verzoek van de Journalistenvakbond NVJ, een eigen onderzoek in El Salvador in te stel len. Woensdag 22 maart Nederland 1 10.00 uur Vrouw-zijn, praatprogram ma. 10.45 uur TV-fruitmand, programma met bekende geestelijke liederen. 12.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Anders is ook gewoon: le ven op het dak van de wereld, over een sherpa-familie in Nepal. 15.25 uur Ronduit Muziek, gospelmu ziek. 15.40 uur Veertig jaar Keukenhof, do cumentaire n.a.v, het veertigjarig be staan. 10.10 uur De natuur van Noord- A m e r i k an at u u r document ai re. 10.35 uur Lassie, Amerikaanse serie. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.44 uur Tijdsein Buitenland, actua liteitenrubriek. 18.30 uur Jody en het hertejong, te kenfilmserie. 1.0.00 uur Journaal. 10.18 uur Ronduit Radar, jongeren magazine. 19.45 uur Bunkeren, Sir Geoffry en Smyrna interviewen een bekende Ne derlander. 19.55 uur De Campbells, Amerikaan se serie. 20.20 uur Zure regen bron van zorg, 21.10 uur Tijdsein special, actualitei- tenmagazine. 21.50 uur Van u wil ik zingen, liede ren die betrekking hebben op het lij den en sterven van Jezus Christus. 22.30 uur Journaal 22.40 uur God verandert mensen, praatprogramma Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Seabert, tekenfilmserie. 16.10 uur Mijn eerste keer, serie pro gramma's waarin ervaringen en emo ties van kinderen die voor het eerst iets meemaken centraal staan. Van daag: Skateboard. 16.35 uur B.O.O.S.! Kinderprogram ma. 17.00 uur De Fabeltjeskrant. 17.05 uur Buck Rogers, serie. 17.50 uur Fitrace, vandaag: recrea tiesport. 18.35 uur Countdown, popprogram ma gepi'esenteerd door Wessel van Diepen. 19.20 uur Spijkerhoek, 13-delige dra maserie. Afl. 12. 20.00 uur Journaal. 20.2.9 uur Family ties, Amerikaanse comedyserie. 21.00 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. 21.50 uur Nieuwslijn, actualiteiten- magazine. 22.35 uur IJsgala in het Thialf- stadion te Heerenveen. 23.41 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Holland achter Elisabeth, portret van deze handelsspecialiste die op het Amerikaanse consulaat in Amsterdam werkt. 18.30 uur Andiamo, cursus Italiaans. Les 2. 19.00 uur Het klokhuis 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine 19.49 uur Midlotto. 19.55 uur Studio Sport, rechtstreeks verslag van de vrienschappelijke voetbalwedstrijd Nederland-USSR in het PSV-station te Eindhoven. 21.57 uur Studio Sport. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur De zeven laatste woorden van onze verlosser aan het kruis. Strijkkwartet opus 51 van Haydn. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.15 uur Schoolslag, spelprogramma voor de jeugd. Herh. 14.55 uur Juke Box 15.00 uur Arnold, Amerikaanse serie. 15.30 uur CD, een goed idee. Herh. 16.00 uur Candy, Candy, tekenfilmse rie. 16.20 uur De smurfen, tekenfilmse rie. 16.45 uur Nonni, 6-delige IJsland se/Duitse jeugdserie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 116, herh. 18.05 uur Plons, Plons en de spreeu wen. Herh. 18.10 uur Merlina, detective-reeks voor kinderen. Afl. 29. 18.35 uur Kilimanjaro, nieuwsmaga- zine voor jongeren. 19.00 uur Mode '89: Blikvanger. Mo demagazine. 19.25 uur Mededelingen, program ma-overzicht en paardenkoersen. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Een zaak voor twee, Duitse politieserie. Aansl. Nationale Loterij. 21.00 uur I.Q. kwis met denk- en weet- v ragen. 21.30 uur Moviola, filmmagazine. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws Aansl. Paardenkoersen 22.45 uur So whnt? Fragmenten uit het festival Jazz Middelheim 1987. 23.20 uur Coda: „Er is het huis dat vergaat", van Jan Clement. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 702 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Sportavond met hoogtepun ten Turngala Sovjet-Unie in Ware- gem; special rond Wilfried van Moer; wielrennen: Grote prijs Benego in Kalmthout. Aansl. verkcerstip. 22.00 uur Grand Prix wedstrijddan- sen voor Profs. Vanuit het Ekkart Center in Mortsel. Donderdag- 23 maart Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.01 uur Neighbours, Australische serie. 16.24 uur Kermis der ijdelheid, 16- delige Engelse serie. Afl. 3. 16.54 uur TV-Werkjournaal, magazi ne. 17.19 uur Water is nat, Amerikaanse tekenfilmpje. 1 17.30 uur Journaal. 17.44 uur Achter het nieuws, actuali teitenprogramma. VARA's kindermenu: 18.02 uur Ovide en zijn vriendjes, te kenfilmserie. 18.16 uur De smurfen, tekenfilmserie. 18.29 uur De Snorkels, tekenfilmse rie. 18.42 uur Boes, tekenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.21 uur Een klas apart, comedyse rie. 19.51 uur Natuurmoment. 19.56 uur De sprookjesverteller, 9- delige Engelse serie. Afl. 4. 20.20 uur Lingo, spelprogramma. 20.44 uur Sonja, praatprogramma. 21.34 uur Cagney and Lacey, Ameri kaanse politieserie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Schaken, verslag van het Verenigde Spaarbanktoernooi en het officiële VARA Jeugdkampioen schap. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.45 uur Kokkerellen, culinair pro gramma. 16.05 uur AVRO Service Salon, geva rieerd magazine. 17.25 uur Donderslag, jeugdmagazi- ne voor en door acht- tot dertienjari gen. 18.35 uur David, de kabouter, teken filmserie. 19.00 uur De Fabeltjeskrant. 19.05 uur Airwolf, Amerikaanse se rie. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Beppie, 13-delige serie. Afl. 4. 20.55 uur Hart van goud, 7-delige se rie over mensen die zich hebben inge zet voor anderen. 21.48 uur Muziek in natura, mu- ziekspecial met onder meer zanger Danny de Munk. 22.18 uur L.A. Law, Amerikaanse se rie. 23.00 uur Ontdek je plekje, vandaag: Schiermonnikoog. Herh 23.21 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.30 uur Journaal 17.45 uur Sesamstraat. 18.00 uur Paspoort, programma in het Servokroatisch en het Neder lands. 18.15 uur De ezan in de lichtstad, ge sprekken over de nieuwe moskee in Eindhoven. 18.30 uur De planeten. Les 5. 19.00 uur Het klokhuis. 19.15 uur Jeugdjournaal 19.25 uur TV-3, gevarieerd magazine. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Oog in oog. Ischa Meijer in gesprek met de schrijver/schilde Jan Cremer. 21.15 uur Vrouwen rond vijftig, 4- delige documentaireserie. 21.40 uur Uit de kunst, kunstrubriek. 22.05 uur Kwartslag: Pas op ze tellen, programma over de ledenregistratie van de kerken. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Gesprek met de minister president. 22.50 uur Medelanders Nederlanders. 23.20 uur Nieuws voor doven en' slechthorenden BRT 1 14.00 uur Schooltevisie 15.00 uur Arnold, Amerikaanse co medyserie. 15.25 uur 60 plus, seniorenmagazine. Herh. 16.05 uur De drie wijzen, herh. 16.45 uur 50 prijzen van Jos Ghysen. Herh. 17.30 uur Black Beauty, Britse jeugd serie. Afl. 14. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie voor de allerkleinsten. Afl. 117, herh. 18.05 uur Plons, Plons en de egel. Herh. 18.10 uur Kung Fu, Amerikaanse se rie. 19.00 uur Juke Box 19.05 uur Uitzending door derden, programma van de Agrarische Televisie- en Radio-omroep. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Felice, quiz waarin twee duo's spelen op vierentwintig televi sieschermen. 20.35 uur Panorama. 21.30 uur Blauw bloed, Amerikaan se/Duitse serie. Afl. 3. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Sport-Extra. Wielrennen: Dwars door België, samenvatting. 22.55 uur De Amerikaanse eeuw, 6- delige Canadese documentaire-serie. 23.45 uur Coda: Adagio, suite van Re- ger. Uitgevoerd door Thérèse-Marie Gilissen, altviool. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 703. 19.23 uur Tweemaal zeven, kort tv- spelletje met twee kandidaten. 19.28 uur Programma-overzicht 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Matthauspassion van Bach vanuit de Carolus Borromeuskerk te Antwerpen. DEN HAAG - Verdachten van een strafbaar feit, die door de politie zijn aangehouden, worden verplicht zich te identificeren. Weigering wordt een zelfstandig strafbaar feit. DEN HAAG - Voor het Nederlandse Rode Kruis worden 21 april in de 'Koepelzaal van het Sonestahotel in Amsterdam 36 schilderijen van Her man Krikhaar geveild. DORDRECHT - De Vereniging van Kerkvoogdijen in de Nederlandse Hervormde Kerk wil nog dit jaar ko men met een leidraad voor het beheer in Samen op weg-gemeenten. 76 Door M. A. M. RENES-BOLDINGH „Je vader is een beste man, Geurt. Dat hebben wij in de oorlog ervaren. Weet je nog, moeder? Zeker eens in de week kwam hij heel geheimzinnig aan de achterdeur, zette daar wat neer en verdween in 't duister. Als wij jouw vader niet gehad hadden, waren wc menselijk gesproken niet door die noodwinter heengekomen. En wij waren de enigen niet!" „Wie deed 't eigenlijk, mijn vader of mijn grootvader?" vraagt Geurt belangstellend. „Ik denk: je vader. En je moeder natuurlijk". „Ja, mijn moeder natuurlijk", her haalt Geurt met klem. „Maar je vader waagde zijn hachje na spertijd", vervolgt meester hard nekkig. „Dat had hij niet gedaan als hij 't er niet mee eens was". „Nou, vader, maar omdat Geurt oen goeie vader heeft, daarom hoeft hij toch geen molenaar te worden", zogt Marijke met vrouwenlogica. „Ik hob ook een prima vader" (ze trekt hom eens aan zijn dichtstbijzijnde oorlel), „maar daarom hoefde ik nog geen schooljuffrouw te worden. Waar of niet? Ik deug er niet voor. En Geurt deugt niet voor molenaar. En daar mee uit". Nu begint meester Hofman te on derrichten. alsof hij voor zijn hoogste klas staat. „Er zijn verplichtingen, die een man beter aanvoelt, dan een vrouw", is het ernstige begin. Och arme, hij moet ervaren, dat hij niet vooreen or delijke klas staat, die geleerd heeft te zwijgen, wanneer meester spreekt. Thuis leeft hij onder heel andere auspiciën; het bovenmeester-aureool is hier niet om zijn hoofd, en al pro beert hij 't nu met een bescheiden stralen kransje, dat hij zichzelf opzet, zijn dochter rukt het er ogenblikke lijk weer af. „Geurt is anders ook een man!" roept die dochter triomfantelijk. Daarmee steekt ze de hand naar het dunne aureooltje uit; meester komt erdoor in de war, iets wat hem zeker gedurende dertig jaar in de klas niet overkomen is. „Geurt, een mèn; ja, ja, ja!" 't Kost hem moeite, de twintigjari ge als man te accepteren. De oude meester heeft soms moeite, eerwaar de kerkeraadsleden en proefpreken de dominees als „man" te zien. voor zover ze tenminste door zijn school zijn gegaan. „Ik bedoel nu een oudere man. zo als Geurt vader en ik; zo'n beetje grij zend en eigenwijs. Zulke mensen we ten, dat ieder mensengeslacht geschiedenis maakt, omdat 't beslis sen moet over de erfgoederen van voorgaande geslachten. Vaak moet die beslissing over geestelijke zaken vallen. In 't boerenland ook vaak over materiële zaken. En hoe rijker de boerderij, hoe zwaarder de beslis sing. En hoe verantwoordelijker ook. 't Gaat om erfgoed, dat is iets heel moois en waardevols. Er zijn mensen genoeg, in de grote steden en zo, die niet eens meer beseffen kunnen, wat erfgoed eigenlijk betekent. Dat zijn arme stakkers, zwervelingen, zonder vaste grond onder de voeten. Vaak komen daar de opstandigen van, die de hele boel omver willen gooien. Zo ziet Geurts vader het ook. Zijn erf goed is de molen. En als nu zo'n prachtbezit uit de familie dreigt te gaan, omdat de rechtmatige opvolger er niet aan wil, jongens, dat is voor grote Geurt net zoiets als een ko ningszoon. die zijn kroon en scepter in de modder gooit. Daartegen verzet zich iedere bloeddroppel van je va der, jongen. Begrijp dat wel". Geurt knikt verslagen; 't lijkt er veel op, dat de hulptroepen, waarop hij hoopte, naar de vijana zijn overge lopen. Zijn oude complex van toch- aan-'t-kortste-eind-te-trekken roert zich weer. Hij ziet om zich heen naar een middel om hier uit te komen. Maar Marijke is er. en Marijke be wijst haar onmisbaarheid. „Nou, vader, laat zijn zuster Map dan met een molenaar trouwen! La ten ze die dan Geurt noemen, dan is de zaak gezond. En onze Geurt kan schilder worden!" „Welja! Jonge molenaars op zicht gevraagd! Net iets voor Martha, dunkt me Zou ik voor jou maar niet meteen een aardig schoolmeestertje opzoeken?" (wordt vervolgd) OOSTERLAND - Het oude slot. Zo heette het tweede blijspel dat de jongste toneelvereniging uit de regio, de Schouwspelers uit Oosterland op de planken bracht. Dat gebeurde in het dorpshuis de Oosterhof in Oosterland voor een publiek van ongeveer 160 belangstellenden. Zij reageerden enthousiast op de wijze waarop tien Schouwspelers de verwikkelingen uitbeeldden die zich afspeelden rondom de erfenis van een oud slot. De zes andere leden van de toneelvereniging waren actief met het randgebeuren van het blijspel zoals licht, geluid, souffleren, kleding en decor. De 16 Schouwspelers waren zes maanden bezig met de voorbereiding van het blijspel. Dat gebeurde onder leiding van regisseur M. Blom. Zaterdag 25 maart om 20.00 uur wordt het blijspel door de Schouwspelers opgevoerd in het dorps huis te Sirjansland. Op 12 april is het te zien in het Zierikzeese verzorgingshuis De Wieken en op 18 april in Duinoord in Burgh-Haamstede. t l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5