Interesse voor milieuzaken bij de plattelandsvrouwen Nieuwe mode voor ouderen in Bruinisse Henry Dunant „Mogelijke en toelaatbare op tal van plaatsen overschreden" 4 Lezing over het Milieukwartet ZIERIKZEE - De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling' Schouwen had voor hun samenkomst mevrouw Polderman-Martin uitgenodigd. Polderman is lid van het Milieukwartet en kwam een lezing geven over de milieuvervuiling. Dit Milieukwartet heeft zich ge vormd uit vier vrouwenorganisaties in Zeeland. „De re gering en het bedrijfsleven zijn volop bezig met het mi lieu en hoe daar in de toekomst mee om te gaan. Om te voorkomen dat het weer de vrouwen zouden zijn die er over een aantal jaren achteraan gehobbeld kwamen, heb ben we ons georganiseerd in het Milieukwartet. Dit ge beurt niet alleen in Zeeland maar deze organisaties zijn er over het gehele land, aldus Polderman. ZIERIKZEE -,,Het is voor ouderen heel belangrijk om er goed te blijven uitzien. Tenslotte verkeren ze hier in de Wie ken nog volop onder de mensen". Dat zei de eigenaresse van de Zierikzeese damesconfectiezaak Marita Mode, M. Vleghels-Keijzer. In de gemeenschapsruimte van het Zierikzeese verzorgingshuis De Wieken presenteerde zij een mo deshow waarbij de ouderen ideeën konden opdoen hoe ze er via de nieuwe voorjaars- en zomermode goed kunnen uit zien. Als mannequins fungeerden drie personeelsleden en twee bewoonsters van de Wieken en een vrijwilligster. Zij showden in totaal ruim zestig modellen waarbij de kleuren cyclaam, lila, residagroen en zand een belangrijke rol spe len. Kleuren die volgens mevrouw Vleghels ook heel goed door ouderen gedragen kunnen worden. De kleding is weer meer getailleerd en de rokken zijn wijd en klokkend of strak met aan de voor- en achterzijde twee stolpplooien. De motTwlengte komt vaak tot op de elleboog. Uit de collectie bleek dat de blazermodellen dit seizoen bijzonder populair zijn. Het was voor het vijfde achtereenvolgende jaar dat Marita Mode in de Wieken de nieuwe mode via een show in troduceerde. De middag in het Huis van JNassau in Zierikzee werd geopend met een toneelstukje. Twee bestuursleden maakten in de rol van ..Blikkie" en Aardappie", gespeeld door de dames Mol en Wessels, het vuilverwerkings proces duidelijk. Aardappie „Vroeger werd ik door de schillen- man opgehaald om vervolgens op de compost-hoop te belanden. Maar te genwoordig verdwijn ik in een plas tic-zak, maak een lange reis om dan alsnog tot compost verwerkt te wor den", aldus 'Aardappie'.,,In een afval zak zitten vaak spullen die daar niet horen en die schadelijk zijn voor het milieu", begon Polderman haar ver haal. Zij had een volle vuilniszak meege bracht, om het op deze manier aan schouwelijk te maken. „Plastic, glas blik, textiel, een spuitbus en orga nisch afval". „Voor deze afvalprodukten zijn een heleboel alternatieven te bedenken om ze op te ruimen. Het glas, wat nu in de glasbak verdwijnt, kan bijvoor beeld ook opgehaald en afgewassen worden. Dat zou al een heleboel ener gie en verontreiniging schelen", aldus Polderman. „Hiermee wil ik niet zeg gen dat de glasbakken verkeerd zijn, maar er zijn milieuvriendelijkere en energiezuinigere mogelijkheden". Energie De reden dat Polderman aanwezig was in Zierikzee, had te maken met het feit dat huisvrouwen bewust ge maakt moeten worden wat betreft de milieuvervuiling. „Energie is.een be- langrijke vervuiler van het milieu. De centrales waar energie uit verkre gen wordt, zorgen voof lucht-, bpdem- en watervervuiling. Vijfentwintig van alle energie gaat naar de Neder landse huishoudens. „Het is daarom ook zaak, dat er zuinig omgesprongen wordt met die energie. Ik denk dan bijvoorbeeld aan het isoleren van het huis, de ver warming op een lagere temperatuur, wassen bij een lagere temperatuur en met een volle wasmachine". Op dit moment is er een scala van manieren om zich van het vuil op een „milieuvriendelijke" wijze te ont doen. „De glasbak en het plastic tasje voor het klein-chemisch afval is LINNE - De oud-directeur van de Provinciale Limburgse Elektriciteits Maatschappij (PLEM), ir. F. van Eyndhoven, heeft de eerste turbine van de waterkrachtcentrale in de Maas bij Linne in bedrijf gesteld. Nog dit jaar komen de drie andere turbines in bedrijf, waarmee de eer ste waterkrachtcentrale in de Neder landse Maas gereed is. hier een goed voorbeeld van". Tijdens de middag bleek echter dat er duide lijke twijfelgevallen zijn. In het klein-chemisch afvaltasje horen on der andere batterijen en insectenmid delen. Twijfelgevallen „Als ik denk aan de tl-lampen en de gewone gloeilampen, dan weet ik niet waar ik die moet laten. Maar zo zijn er meer twijfelgevallen. Hier over zal dan ook nog nadacht moeten worden en er zullen afspraken over gemaakt moeten worden", aldus het. lid van het Milieukwartet. De poetsmiddelen werden ook uit- ZIERIKZEE In Memoriam Cor Berrevoets Zierikzee heeft gisteren, maandag, een markante inwoner verloren. Op 75-jarige leeftijd is in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee Cor Berrevoets overleden. Berrevoets was bij leven timmerman/aannemer in Zierikzee. Daarnaast was hij bij zonder actief op alle mogelijke terrei nen. Van 1951 tot 1978 was hij com mandant van de vrijwillige brandweer. Op 17 januari 1973 werd hij in verband met het 40-jarig dienst verband bij het Zierikzeese brand weerkorps benoemd tot ere-burger van Zierikzee. Bij zijn afscheid van de brandweer in 1978 kreeg Berre voets de ere-medaille in goud verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Verder was hij actief in het pastorie fonds van de vrijzinnig Hervormde Kerk in Zierikzee, was hij een aantal jaren voorzitter van buurtvereniging De Hoofdpoort en maakte hij deel uit van het bestuur van rusthuis Irene. De meeste bekendheid genoot Cor Berrevoets wellicht nog als een nogal eigenzinnige Sinterklaas. Zierikzee zal hem missen. Geslaagd Op 6 maart deden de leerlingen van groep 8 van basisschool Binnen de Veste uit Zierikzee examen voor het jeugd-EHBO-dipIoma A. Het examen werd afgenomen door kader-instruc- trice mevrouw Boot-Mangold van het Nederlandse Rode Kruis in Zierik zee. De lessen werden de afgelopen winter gegeven door mevrouw A. Berrevoets-van der Sande en me vrouw A. Hoekman-Jumelet, beiden leden van de Rode Kruis-colonne Zie- voerig besproken door de platte landsvrouwen. Chloor wordt veel ge bruikt en doodt alle baeterieën, dus ook de nuttige bacteriën. „Er bestaat geen enkel milieu vriendelijk reinigingsmiddel. Het produkt is hoogstens minder schade lijk voor de natuur. De schoonmaak middelen, die gebruikt worden, ko men uiteindelijk toch terecht in de waterhuishouding van Nederland. Om dit vervuilde water weer om te vormen zijn, weer immense waterzui- veringsinstallatie's nodig, die op hun beurt weer heel veel energie kosten". Bewust maken „Wij van het Milieukwartet vinden het erg belangrijk om vrouwen be wust te maken ten aanzien van de natuur- en milieubescherming. Zij kunnen een duidelijk steentje bijdra gen aan het behoud hiervan. Zolang ze maar niet het idee hebben van „in m'n eentje verander ik toch niets, haalt het toch niets uit". Polderman is het er mee eens dat het voor bijvoorbeeld de bijstandsge- zinnen heel moeilijk is om mee te werken aan het behoud van de na tuur. „De alternatieven die op dit mo ment geboden worden, zijn altijd nog duurder. We willen deze vrouwen dan ook geen schuldgevoel aanpraten. Maar het feit dat er over nagedacht wordt, is al een stap in de goede rich ting". rikzee. Alle acht eindexamenkandi daten slaagden: Sonje van Aken, Ma- rit Buis, Simon Gons, Mario de Jonge, Angelique Lukus, Anne Pries ter, Richard Thysse en Maurits van de Vorm. NCVB-ledenvergadering Op de onlangs gehouden ledenver gadering van de afdeling Zierikzee van de NCVB hield mevrouw J. A. van Beveren uit Zierikzee een lezing onder de titel met de bijbel en het liedboek in de hand door het Heilige Land. De lezing werd afgewisseld met bijbellezingen en het zingen van liederen uit het liedboek, ook vertel de mevrouw Van Beveren over haar reis door Israël. Ze startte in Tel Aviv om tenslotte in Jeruzalem terecht te komen. De stad met z'n vele stads poorten en de synagoge waarin de lamshoorn klaar ligt voor als de Mes sias komt. Mevrouw Van Beveren ein digde haar lezing met een gedicht van Nel Benschop. Na een dankwoord van de presidente werd de avond ver volgens afgesloten mët gebed. SEROOSKERKE Toneeluitvoering Ter afsluiting van het Straofeest in Serooskerke werd 's avonds in het dorpshuis een toneelvoorstelling ge houden. Voorzitter P. van Splunter van de Dorpsgemeenschap Seroos kerke richtte een speciaal welkomst woord aan dr. H. J. van Zuylen en diens echtgenote die de avond na mens de gemeente bijwoonden. Ook aanwezig was het echtpaar Bakker uit Zierikzee. De heer Bakker heeft zich verdienstelijk gemaakt voor de dorpsgemeenschap door de eerste of ficiële dorpsvlag van Serooskerke in elkaar te zetten. Toneelclub Lere, Le- re zette de klucht De verloofde van mijn vrouw op de planken waarin het allemaal draaide om arts Theo Schip per, een rol die voortreffelijk werd gespeeld door Hans Veerman. De arts komt danig in de problemen als, ge heel onverwacht, de verloofde van zijn vrouw Hella vanuit Canada over komt om zijn aanstaande te ontmoe ten. Tot grote hilariteit van het pu bliek volgen er allerlei persoonsver wisselingen en verkleedpartijen. De spelers werden bedankt met een fraaie bos bloemen en een welver diend applaus. In de pauze volgde een verloting. Na afloop kon er gedanst worden op live-muziek. Het stuk wordt nog twee keer opgevoerd en wel op woensdag 22 maart in verzor gingscentrum Duinoord in Burgh- Haamstede en op zaterdag 25 maart voor bejaarden in het dorpshuis in Serooskerke. RENESSE Open lés De jeugdgymnastiekvereniging Turnesse sluit het seizoen op woens dag 22 maart met een open les die door iedereen kan worden bijge woond. De les begint om 14.00 uur en vindt plaats in gymnastiekzaal de Moerbei. Men kan daarbij zien wat de clubleden het afgelopen seizoen heb ben geleerd. ELLEMEET Japanse avond Een rondreis door Japan met culi naire genoegens. Dat was het thema van de bijeenkomst van de afdeling Noordwelle van de NBvP die plaats vond in het dorpshuis van Ellemeet. Er was veel belangstelling voor de avond die werd verzorgd door een schaduwbestuur dat door middel van het lot was aangewezen. Zij nodigden P. van de Aart uit om wat te komen vertellen over Japan. De bezoeksters werden direct al in de Japanse sfeer gebracht doordat ze aan de deur wer den begroet door een in kimono gestoken dame. Van de Aart vertelde door middel van een dia-serie allerlei wetenswaardigheden over Japan. De culinaire genoegens bestonden uit sa ké (warme rijstwijn) met gefrituurde vis en groenten. Er was ook een ten toonstelling met authentieke Japan se spulletjes waaronder speelgoed, boeken, platen en foto's. KERKWERVE EHBO-oefenavond In het verenigingsgebouw in Kerk- werve wordt woensdag 22 maart een oefenavond van de EHBO-vereniging Middenschouwen gehouden. Er zijn mensen van de Landelijk Organisatie Tot Uitbeelding van Slachtoffers (LO TUS) die de ongelukken uitbeelden. Daarna moeten de EHBO'ers eerste hulp verlenen. Twee instructeurs van de vereniging zullen daarna de onge vallen bespreken. De oefenavond be gint om 20.00 uur. NIEUWERKERK Oud papier Zaterdag 25 maart wordt in Nieu- werkerk papier opgehaald ten bate van de zending van de Gereformeerde Gemeente. Vanaf 9.30 uur komen de ophalers langs. Men wordt verzocht het papier gebundeld gereed te zet ten. OUWERKERK Palmpaas-bezoek Alle ouderen van tachtig jaar en ou der die in de kern Ouwerkerk wonen krijgen woensdag (morgen) bezoek van enkele kinderen van de openbare basisschool de Schakel. Volgens een oude traditie gaan de jongste leerlin gen van de school in een palmpaas- optocht langs de deuren om de oudere bewoners van het dorp te verrassen met een plantje en een paashaantje van brooddeeg. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF OOSTERLAND Lezing In De Oosterhof in Oosterland wordt vanavond, dinsdag, een lezing gehouden over het verstandelijk ge handicapte kind in onze samenle ving. Spreker De Koning is daartoe uitgenodigd door de vrouwenvereni ging Dorcas uit Oosterland. De lezing begint om 19.30 uur. Er wordt een col lecte gehouden voor Abdullam. BRUINISSE Ouderavond peuterspeelzaal Op donderdag 23 maart wordt een ouderavond gehouden in peuterspeel zaal de Krukels in Bruinisse. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Behal ve een huishoudelijk gedeelte wordt ook informatie gegeven over brand wonden en de mogelijkheden om de ze te voorkomen bij kinderen. De le zing hierover wordt verzorgd door mevrouw Krijgsman van de afdeling preventie van het Brandwondencen trum. DEN HAAG - Nederland krijgt een landelijk centrum voor doping- vraagstukken. Staatssecretaris Dees van WVC, heeft aangekondigd voor nemens te zijn dat landelijk centrum voor dopingvraagstukken te doen op richten. Voorzitter F. Jansen tijdens jaarvergadering Natuur- en Vogelwacht: BURGH-HAAMSTEDE - „Iedereen is er zo langzamer hand wel van overtuigd dat er veel zal moeten verande ren om in de toekomst nog een leefbare wereld te hou den. Maar tallozen verwachten die veranderingen wel van anderen en gaan zelf nog even door", aldus F. Jansen, voorzitter van de Natuur- en Vogelwacht in zijn ope ningswoord tijdens de drukbezochte jaarvergadering van de vereniging. „Naar onze mening is het mogelijke en toelaatbare op tal van plaatsen al overschreden". Jansen stelde in zijn openings woord dat men voor wat betreft de aandacht voor het milieu zo op het eerste oog niets te klagen heeft. „Na de indrukwekkende Kerstrede van de koningin haastte vrijwel iedereen zich om te verklaren hoe belangrijk zij een goed milieu wel vonden. Me vrouw Thatcher, president Mitterand en vele ander getuigen van de nood zaak van een goed milieubeheer". Weinig concreet Jansen: „Ze zou zo zeggen dat we op dit punt de wind mee hebben. Maar we hebben nog steeds de stroom te gen en de kentering is weinig con creet. Op dit gebied zijn de getijdeta fels nogal vaag. En de vrees dat we intussen aan lager wal zullen raken is niet geheel ongegrond". Jansen stelde dat er zowel mondi aal als regionaal nog een heleboel za ken mis zijn. Hij noemde daarbij on der andere de vervuiling van lucht en oppervlaktewater, zure regen en de aantasting van de ozonlaag. Jansen bracht ook de problemen in de eigen regio onder de aandacht. „Nog een weg door een gaaf over gangsgebied, daar nog een golfbaan, een ULV-terrein of een recreatiege bied in een omgeving met grote na tuurwaarden. Wij gunnen ieder zijn plezier en genoegens. Maar hoe lang en hoe ver kan dit allrs nog door gaan?". Zelf schuldig „Tbch moeten wij ons bedenken dat in tal van gevallen wij het zelf zijn die natuur, landschap en milieu be dreigen. Ieder op zijn eigen wijze. Wij willen zoveel en onze behoeften zijn vrijwel onbegrensd. De industrie maakt produkten die wij of althans een deel van ons willen en daardoor zijn wij mede indirect de oorzaak van de vervuiling", aldus Jansen. Jansen stelde dat er sprake is van een cirkel waar wc nog niet uit weten te komen. „Een paradox waarvoor we geen oplossing weten". „Wij kunnen wel een aktie steunen tegen het gebruik van tropisch hard hout, maar daar zijn we er niet mee", zo hield Jansen zijn gehoor voor. „Wij zullen er dan ook iets voor in de plaats moeten geven. Bij alle belang stelling voor het milieu dient de zorg voor natuuV en landschap niet in het gedrang te komen. En deze vrees is beslist niet ongegrond". DELFT - De Nederlandse regering moet in navolging van de Bondsrepu bliek Duitsland veel meer subsidie steken in onderzoek naar en ontwik keling van benutting van zonne- énergie. Dat bepleit de Nederlandse afdeling van ISES, de internationale stichting voor zonne-energie, in een beleidsnotitie. DEN HAAG - Het ministerie van landbouw en visserij is begonnen met een demonstratieproject voor het uitrijden van mest. Door het gebruik van verschillende verwerkingsme thoden moet de uitstoot van ammoni ak uit de mest met 90 procent worden verminderd. BRUINISSE - Het is een traditie in Bruinisse. Al een behoorlijk aantal jaren meert hospitaalschip De Henry Dunant af aan de havens in het oude vissersdorp en elke keer weer worden zowel de patiënten als het personeel aan boord vergast op een gevarieerd programma. Deze keer waren de dames van de Welfare aan de beurt om een en ander te verzorgen. Na een welkomstwoord van burgemeester T. C. Hekman was er een muzikaal intermezzo door boerenka- pel Stuitje Leut. Daarna werd het lied Wat vermaak dat Zeeland biedt ten gehore gebracht, waarbij,men niet verzuim de om te laten zien waar het precies om ging. Uiteraard werd hét produkt van Bruinise, de mossel, niet vergeten. Ver volgens werd aan alle opvarenden een orchidee aangeboden en was er ook voor iedereen nog eens een bolus bij de koffie. ..Het personeel hoort er natuurlijk bij. Het is niet niks om een hele week op zo'n schip te helpen", aldus Coby van den Berge van de Welfare. Voordat Stuitje Leut ten tweeden male van zich deed horen verzorgde Pieteko de Ko ning een korte sketch. Naar verwachting doet de Henry Dunant Bruinisse dit jaar nog een keer aan en wel in oktober. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4