Brouwershaven bereid om de Koepel te subsidiëren „Treurig dat arbeider moet staken voor redelijke CAO" Steen des aanstoots voor kersvers Bru's echtpaar GAS-* DEURLOO B.V. Redders Brouws raadslid Van Ours vertrekt Cursus over veranderingen in de gezondheidszorg Controle op parkeren op de stoep ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 maart m» Nr. 21.511 3 Wat is de overeenkomst tussen de bemanning van een reddingsboot en het verplegend personeel van een ziekenhuis? Meer dan men op het eer ste gezicht zou denken. Hoewel werktijden en materiaal hemels breed van elkaar verschillen streveJi beiden hetzelfde doel na: het voorko men dat er onnodig mensenlevens verloren gaan. En er is nog een over eenkomst. Beiden worden ze in hun werk gehinderd door een overheid die wel de vruchten van hun arbeid wil plukken maar er niet evenredig voor wil betalen. Het personeel van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee heeft acht jaar lang haar ongenoegen ingeslikt, frustraties op gekropt en nu is het dan eindelijk zo ver gekomen dat ook zij de barrica des opgaan. Veelzeggend is daarbij dat de patiënten volledig achter de eisen van de actievoerende verpleeg kundigen lijken te staan. ,Wat ze nu krijgen is een fooitjeZo vatte één van de patiënten van het Zierikzeese ziekenhuis het afgelopen weekend het probleem waar men mee worstelt samen. Het feit dat het acht jaar duurt voordat men daadwerkelijk in opstand komt tegen de rijksbezuini gingen geeft al aan dat het bepaald niet om een incident gaat maar eer der om een stelselmatig en systema tisch afbreken van de gezondheids zorg door de overheid. De problemen waar de bemanning van reddings- boót De Watersnip mee kampt is van geheel andere aard, maar daarom niet minder schrijnend. In het haven tje van Flaauwers, de thuishaven van de Watersnip, zou een bordje moeten staan met daarop de oproep: Gelieve alleen bij hoog water in nood te gerakenWant als het laag water is kan de reddingsboot niet uitvaren. En tot dusverre weigeren zowel de gemeente Middenschouwen als de provinciale overheid het ha ventje uit te laten baggeren. En dat brengt ons tot de laatste overeen komst tussen de bemanning van een reddingsboot en het verplegend per soneel in een ziekenhuis. Als op hun werk bezuinigd wordt gaat dat vroeg of laat ten koste van de mensen die hulp nodig hebben. Het is te hopen dat eens de dag komt dat het gezegde Als het kalf verdronken is dempt men de put' uit het spreekwoorden boek geschrapt kan worden omdat het niet meer van toepassing is. PK AMSTERDAM - Het Amsterdamse Gemeente Vervoersbedrijf (GVB) is met een grootscheepse schoonmaak actie gestart om de ondergrondse me trostations weer veilig te maken voor het publiek en het personeel. Op de metrostations Nieuwmarkt en Cen traal Station komen mensen zonder geldig vervoerskaart je de perrons niet meer op. Intensieve controle door politie en een speciaal ondersteu ningsteam op de overige perrons moet iedere vorm van onregelmatig heid gedurende de tiendaagse actie helemaal uitsluiten. Na aarzeling van CDA en SGP/GPV/RPF BROUWERSHAVEN - De Koepel is de naam van een stichting waarin drie regionale instellingen zijn vere nigd die zich bezig houden met het uitlenen van aange past speelgoed voor kinderen met een handicap. Na eni ge aarzeling en een uitvoerige discussie bleek de voltallige raad'van de gemeente Brouwershaven bereid om de Koepel op te nemen op haar lijstje met instellin gen die jaarlijks op een subsidiebedrag kunnen rekenen. Een nieuwe stucturele subsidieverplichting dus. van overtuigd dat de Koepel goed werk doet. ,,Maar we moeten als ge meentebestuur voorzichtig zijn met het aangaan van nieuwe subsidiever plichtingen. Vooral als het om regel matig terugkerende subsidies gaat". Natuurlijk kunnen wij niet elk subsidieverzoek honoreren", aldus wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter (PvdA). ,,Maar hierover is ruim een jaar lang gedacht en over legd met de andere vijf gemeenten van Schouwen-Duiveland. En uitein delijk hebben we besloten om mee te doen. De gemeente Zierikzee subsi dieert de huisvesting van de Koepel en de overige vijf gemeenten zouden de exploitatie kunnen subsidiëren". Uit de toelichting van de wethou der bleek dat elke gemeente daarover nog afzonderlijk moet beslissen en dat het college van b en w van Mid denschouwen uit financiële overwe gingen zijn raad zal adviseren de sub sidieverplichting niet aan te gaan. Dat was in Brouwershaven niet het geval. De raadsleden gingen unaniem akkoord met het collegevoorstel de subsidieverplichting wel aan te gaan. Voor het jaar 1988 krijgt de Koepel tien cent per inwoner ofwel 354,50 en voor het jaar 1989 acht cent per in woner ofwel 282,72. Hoeveel de sub sidie de komende jaren zal bedragen hangt af van de exploitatiekosten van de Koepel. P. van der Meide (SGP/RPF/GPV): ,,Ik kan mij niet voorstellen dat er geen sprake zou zijn van overlapping van werkzaamheden die de Koepel verricht". Dat bleek tijdens de raadsvergade ring in het Brouwse stadhuis. De aar zeling om de nieuwe, jaarlijks terug kerende, financiële verplichting aan te gaan kwam vooral van de zijde van het CDA en klein rechts. ,,Er zijn al tientallen stichtingen die zich op een of andere manier bezig houden met de zorg voor gehandicapten en die daarvoor subsidie ontvangen. Ik kan mij niet voorstellen dat er geen spra ke zou zijn van overlapping van de werkzaamheden die de Koepel ver richt", aldus P. van der Meide (SGP/ RPF/GPV). Speel-o-theek De stichting de Koepel is een over koepeling van de speel-o-theek, On derling Sterk en de Federatie van Ou ders en vrienden van geestelijk ge handicapten op Schouwen-Duive land. Behalve met het uitlenen van speelgoed houdt men zich ook bezig met het geven van voorlichting en ad viezen over het gebruik van dit speel- gped. Evenals alle andere raadsleden was R. J. van der Wekken (CDA) er toen tijdens de raadsvergadering het voorstel aan de orde kwam om ko- pieerapparatuur aan te schaffen voor de gemeentesecretarie in het Brouw se stadhuis. De apparatuur dient ter vervanging van de vijf jaar geleden aangeschafte offset-machine die in een kwartaal niet alleen afgeschre ven maar ook verouderd blijkt te zijn. Raadsvoorzitter burgemeester Slabbekoorn legde uit dat de tegen woordige wegwerpmaatschappij hieraan debet is. ,,We zijn het slacht offer van de techneuten die steeds wat nieuws verzinnen omdat ze ook werk moeten hebben en betaald moe ten worden". In antwoord op kritische vragen van diverse raadsleden wist Slabbe koorn de volledige raad er toch van te overtuigen dat de aanschaf van een nieuw kopieerapparaat het beste be sluit zou zijn. Hij bleef in de clinch mët raadslid Van der Meide (SGP/ RPF/GPV) die had uitgerekend dat leasen goedkoper zou zijn dan het contant betalen van het bedrag van bijna 32.000 gulden dat nodig is voor de nieuwe apparatuur. De burge meester zegde toe dat hij het nog eens zou laten uitrekenen door de finan ciële experts op de secretarie. Bijstand Om te voorkomen dat die financië le experts een achterstand blijven houden wat betreft het indienen van de gemeenterekeningen (en daarmee de jaarlijkse begrotingen) stelde de i-aad unaniem een eenmalig krediet van in totaal 36.000 gulden beschik baar. Dit geld is bedoeld voor bij stand bij het opmaken van de ge meenterekeningen 1987 en 1988. Geen subsidie Geen subsidie komt er vanuit Brou wershaven voor de Stichting Vrijwil ligers Overleg Zorgsector Schouwen- Duiveland. Een stichting waarin vele vrijwilligersorganisaties uit de regio zijn verenigd en die zich bezig houdt met het begeleiden en scholen van de ze mensen. ,,Het lijkt ons overbodig om deze stichting naast de stichting Welzijn Ouderen te subsidiëren", al dus M. P. Ketting-Koopman (PvdA). Een mening waarmee zij zich achter het collegevoorstel schaarde. Evenals in de twee voorafgaande jaren werd het subsidieverzoek van de Stichting VOZSD unaniem afgewezen. nl Kopen of leasen. Dat was het punt waarop de discussie zich toespitste FNV-Schouwen-Duiveland voorzitter D. Jeroense in laatste speech: ZIERIKZEE - „Het gaat goed in Nederland en daarom is het toch een treurige zaak dat op alle punten waar de CAO vernieuwd moet worden de arbeider met stakingen moet dreigen of moet staken om een redelijke CAO af te sluiten". Dat zei D. Jeroense, voorzitter van de afdeling Schouwen-Duiveland van de FNV op de onlangs gehou den jaarvergadering van de afdeling. Voor Jeroense was het de laatste keer dat hij als voorzitter 6en vergadering moest leiden. Hij heeft die taak overgedragen aan W. Ba- rendse uit Zierikzee. Jeroense stelde in zijn openings woord op de jaarvergadering aller eerst vast dat het weer goed gaat met de afdeling Schouwen-Duiveland van de FNV. „Wij zijn het afgelopen jaar met 33 leden gegroeid, ondanks het feit dat de werkgelegenheid in de re gio is afgenomen door het beëindigen van de Deltawerken". Propaganda Jeroense stelde dat een en ander een resultaat moet zijn van de actieve propaganda van de FNV. „De groei zit in alle geledingen van de bonden bij de FNV. De Bouw- en Houtbond FNV is vorige week de 150.000 leden gepasseerd. Nu is bijna 70 procent van de bouwvakkers georganiseerd en dat is een geweldig resultaat", al dus Jeroense. Minder te spreken was Jeroense over het regeringsbeleid en de hou ding van de werkgevers. „De heren ondernemers willen de macht die ze zich in de jaren 1982 tot 1985 bij de grote werkeloosheid hebben toegeëi gend niet afstaan", aldus het oordeel van Jeroense. Jeroense stelde vervolgens dat de werkgevers nu toch eigenlijk moeten weten dat de werknemers zich niet langer laten ringeloren. Hij liet daar meteen bij aantekenen dat de onder nemers in zijn ogen gesteund worden door de regering. Jeroense schroom de daarbij niet om Lubbers een zeero verhoofdman te noemen. Milieu „Het- is verheugend dat de FNV zich in gaat zetten voor het milieu", aldus Jeroense die daarbij ook de hand in eigen vakbondsboezem stak. „Een paar jaar geleden moest men niet over het milieu praten. De men sen die toen al hebben gewaarschuwd werden bestempeld als zeer lastig en overdreven". Maar nu is men dan toch wakker volgens Jeroense. Zij het niet ieder een in de ogen van de afdelingsvoor zitter. „De directeur van de PZEM is verbolgen dat de regering de bouw van kerncentrales voor enkele jaren heeft uitgesteld. Deze man heeft niets, maar dan ook niets, begrepen van wat er in Tsjernobyl is gebeurd". Jeroense stelde dat de FNV met 1992 in het vooruitzicht nog voor een zware taak staat. „Het gaat goed met de FNV en de bonden, maar de FNV R. J. van der Wekketi (CDA): Voor zichtig zijn met aangaan nieuwe sub sidieverplichtingen". zal ook een keuze moeten maken. Het milieu vraagt ook offers van de werk nemers en van alle mensen. Op de ene plaats zal wTerk gecreëerd worden, maar bij een andere fabriek of onder neming zullen banen wegvallen", al dus Jeroense. Steun Jeroense stelde dat de kans voor de arbeiders in Europa in juni komt. „Dan wordt er bepaald hoe het ver der gaat. En de zware taak voor de Europese vakbeweging, want die zal alert moeten zijn, heeft daarom de steun nodig van iedere werknemer in Europa. Dus laat uw stem niet verlo ren gaan", aldus Jeroense. Zoals al gemeld neemt Jeroense af scheid als voorzitter van de afdeling Schouwen-Duiveland. „Dit is mijn laatste speech als voorzitter. Ik dank u voor het in mij gestelde vertrou wen", besloot Jeroense. Na het huishoudelijk gedeelte waarin zowel het jaarverslag van de secretaris als het financieel verslag van de penningmeester aan de orde werd gesteld, werd het woord ge voerd door districtsbestuurder Jan Brink van de dienstenbond. Hij deed een en ander uit de doeken voor wat betreft de bondsstructuren. Daarna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. BROUWERSHAVEN - Vanaf een mei aanstaande zal het Brouwse PvdA-fractielid J. C. van Ours geen deel meer uit maken van de gemeenteraad van Brouwershaven. Na een periode van drie jaar als gemeenteraadslid en negen jaar als inwoner van de kern Dreischor neemt Van Ours af scheid van Schouwen-Duive land. Gedurende de hele perio de dat hij hier woonde was Van Ours werkzaam als hoofddo cent economie aan de universi teit te Amsterdam. Het regel matig afleggen van de grote afstand naar zijn werk was een belangrijke reden voor het be sluit om zich wat dichter bij Amsterdam te vestigen. Van Ours gaat met zijn gezin in Naarden wonen. Zijn plaats in de PvdA-fractie van de Brouw se gemeenteraad wordt per een mei ingenomen door H. Ak- kersdijk uit Brouwershaven. ZIERIKZEE - De Vereniging Pa tiëntenbelangen Zeeland verzorgt in gang van 4 april een vierdaagse cur sus over de veranderingen in de ge zondheidszorg en wat deze voor ef fect hebben op de patiënten. Aan de cursus wordt meegewerkt door art sen, andere deskundigen in de ge zondheidszorg, juristen en verzeke raars. De cursus bestaat uit vier informa tieavonden met een vragenronde en wordt gehouden in het Sociaal Cen trum in Goes. Voor de vier cursusbij eenkomsten zijn verschillende spre kers uitgenodigd. Zo geeft B. W. Meij, directeur Ziekenfonds Midden Zee land), informatie over verzekeringen in het bijzonder bij het ziekenfonds. C. G. Jebbink, adjunct-directeur van de particuliere ziektekostenver zekeringsmaatschappij ZHV) zal het onder andere hebben over wat verze kerden merken van de invoering van de nieuwe zorgverzekering. Advokaat R A. M. M. Dingemanse zal een en ander vertellen over de praktijk en de behandeling van medi sche letselschade. Daarbij gaat het vooral om zowel de rechten als de plichten van arts en patiënt. Zorg op maat is het onderwerp dat behandeld wordt door C. M. J. Lambermont, voorzitter van het Patiënten Plat form Zeeland. F. A. van Spanje, directeur van de Provinciale Raad van de Volksge zondheid zal de deelnemers aan de cursus informeren over het functione ren van deze raad. S. Lelie, genees kundig inspecteur van Volksgezond heid confronteert de aanwezigen met de stelling Draagt toenemende mon digheid bij aan de geluksbeleving van de patiënt. Huisarts S. Buijs ten slotte legt zijn stelling dat een verant woorde thuiszorg met inzet van de huidige capaciteit aan zorgverleners een utopie is voor aan de deelnemers aan de cursus. Voor meer informatie of opgave kan men terecht bij de heer Bouman (01100-28279). Vissers dragen steentje bij aan feestvreugde BRUINISSE - Visserslui werken over het algemeen keihard en klagen soms steen en been als hen daarbij iets in de weg wordt gelegd. Andere stelling: Je kunt keihard werken aan de voorbereidingen van je huwelijksdag en het aankleden van je toekomstig huis en op de grote dag toch een steen des aanstoots vinden. Beide bovenstaande stellingen vonden elkaar onlangs toen in Bruinisse het huwelijk werd voltrokken tussen Ineke van der Have uit Bruinisse en Rick van Kempen uit Oude-Tonge. Een kei van een echtpaar. Daar was iedereen het over eens. De eer ste steen werd gelegd voor een lang en gelukkig huwelijksleven. Na een gezellig feest, waarbij bruid en bruidegom de gasten be slist niet op de keien lieten staan zou eigen huis, haard en bed wor den ingewijd. Maar dat ging niet van een leien dakje. Rick van Kempen is visser op de Bru 12 van Wolffert Franke, maar vorige week niet aan boord van wege de huwelijksvoorbereidin gen. Juist toen kreeg de Bru 12 een ruim 2600 kilogram zware steen in de netten. Rotsblok Collega-vissers hadden letter lijk en figuurlijk hun steentje bij gedragen aan de feestvreugde en met een reusachtig rotsblok de toegang tot het nieuwe nestje in de Molenstraat geblokkeerd. „Wees blij met je kei", stond er op te le zen en die boodschap voor Rick kon naar twee kanten vertaald worden. De vissers, nooit te beroerd voor een gewichtige stunt, zagen in een flits het verband met het bruids paar en al moest de onderste steen boven komen het transport van Stellendam naar Bru werd gere geld. Amersfoort heeft al eeuwen zijn kei, maar sinds kort telt Brui nisse ook mee en zal er door de kleine keitjes van Rick en Ineke nog lang over het visserslatijn ge sproken worden Advertentie Dp de jaarvergadering van de FNV-Schouwen-buiveland nam D. Jeroense (recht') afscheid als voorzitter van de FNV-Schouwen-Duiveland. Jeroense wordt opgevolgd door W. Barendse (links) (Foto: Joop van Houdt). INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDBEBEURS-ÏEL: 01110-16255 BRUINISSE/NIEUWERKERK - Negen automobilisten in Bruinisse en Nieuwerkerk kregen een proces verbaal omdat ze hun auto gedeelte lijk hadden geparkeerd op het trot toir of in een groenstrook. Dat was het resultaat van een con trole die de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland maandagmorgen om onge veer half zes hield. De politie is van plan om in de komende tijd over het hele eiland regelmatig controles uit te voeren op auto's die geparkeerd staan op plaatsen waar dat niet mag. De automobilisten worden van een dergelijke overtreding in kennis ge« steld via een briefje achter de ruite- wisser van hun voertuig. De boete op onrechtmatig parkeren bedraagt 35 gulden. DEN HAAG - De zomertijd gaat dit jaar in op zondag 26 maart (eerste paasdag) om 02.00 uur. De klok wordt dan officieel een uur vooruitgezet naar 03.00 uur. De zomertijd geldt tot zondag 24 september. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Oirectie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee, telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 .uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3