Zevenduizend gulden extra voor peuterspeelzaalwerk Volgend jaar minder geld voor stadsvernieuwing Voorterrein Nieuwe Kerk bezaaid met hondepoep WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEURLOO B.V. Tropenjaren in zwemparadijzen Geen reclame op zondag Braks wil boeren hoger belonen 2 NOORDWIJKERHOUT - Het wa ter staat de badmeester aan de lip pen. Vooral in de subtropische zwem paradijzen maakt hij tropenjaren. Dampen, geluid en klimatologische omstandigheden zijn zo ongunstig dat het ziekteverzuim onder bad meesters 'verontrustend hoog' is. Ir. A. J. de Roos, directeur-generaal van de arbeid op het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, merkte dit vrijdag op in zijn ope ningsrede van het congres van de Ne derlandse Vereniging van Zwembad medewerkers in Noordwijkerhout. Werkgevers en werknemers moeten zelf de gezondheidsproblemen oplos sen. Pas als dat niet lukt komt de ar beidsinspectie eraan te pas, waar schuwde Roos. Veel problemen kunnen overigens al in de ontwerpfa se van zwembaden worden voorko men. Ook valt te denken aan vervan gende middelen voor waterzuivering, aldus Roos. Bij de arbeidsinspectie wordt ook nog gedacht aan oplossingen als mi crofoons waardoor badmeesters niet meer zo hoeven te schreeuwen en het inlassen van extra pauzes, zei een me dewerker van de arbeidsinspectie op het congres. De wettelijke mogelijk heden voor dit laatste zijn in het hui dige werktijdenbesluit aanwezig. DEN HAAG - Reclame op radio en televisie op zondag blijft taboe. Het kabinet wil noch op het publieksnet, noch op het commerciële net reclame op zondag toelaten. Dat blijkt uit een toelichting van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur op de brief van het kabinet over de liberalisering van het omroep bestel. Uit de reactie van secretaris Bos van de ATV/EPTV-combinatie blijkt dat deze hiermee geen rekening heeft gehouden. Hij gaat ervan uit dat re clame op zondag voor commerciële televisie gewoon zal zijn toegestaan. Dat is ook in de Europese regelgeving vastgelegd. Het kabinet wijkt daar van duidelijk af met als argument dat het geen al te zware schoksgewij ze veranderingen in het Nederlandse reclame-regime te weeg wil brengen. Het nadelig effect van het uitblijven van reclame op radio en tv op zondag betekent voor de ATV-omroepen een derving van enkele tientallen miljoe nen guldens per jaar aan inkomsten. Alleen RU-fractie tegen verhoging subsidie ZIERIKZEE - „Ik zet zo mijn vraagtekens achter het peuterspeelzaalwerk, omdat ik denk dat dit toch een taak voor de ouders is". RU-vertegenwoordiger W. F. Sprengelmeijer was maandagavond de enige binnen de Zierikzeese raadsgelederen die het niet eens was met het voorstel van b en w om de subsidie voor het peuterspeel zaalwerk van het Leger des Heils met ruim zevenduizend gulden te verhogen tot een bedrag van circa 27.000 gul den. Nadat vorig jaar de subsidie voor het peuterspeelzaalwerk reeds met ruim elfduizend gulden is opgetrok ken tot een bedrag van 19.866, heeft het Leger des Heils voor dit jaar nog een subsidieverhoging gevraagd om RU-raadslid W. F. Sprengelmeijer heeft zo zijn twijfels over het nut van het peuterspeelzaalwerk. Zijns in ziens behoort dit meer tot het taken pakket van de ouders. de peuterspeelzaal niet twee maar drie uur open te houden. Hiervoor zou de subsidie met bijna dertigdui zend gulden verhoogd moeten wor den. Gelet op de huidige situatie dat de leidsters van de peuterspeelzaal mo menteel voor twee uur worden uitbe taald terwijl de peuterspeelzaal da gelijks 2 uur en drie kwartier geopend is vonden b en w het raad zaam om de leidsters van de peuter speelzaal uit te betalen naar het antal gewerkte uren. Een ruime meerder heid binnen de raad deelde dit stand punt en bleek wel achter het voorstel tot subsidieverhoging te zijn. Zevenduizend Daarbij kreeg het Legér des Heils niet datgene waarom deze gevraagd had, maar waren de raadsleden (met uitzondering van W. F. Sprengelmei jer) het roerend met elkaar eens dat de subsidie voor het peuterspeelzaal werk met 7125,- verhoogd moet wor den teneinde de leidsters volgens de CAO-regels uit te betalen voor twee uur en drie kwartier. Ook de ouder bijdrage moet daarbij met twee kwartjes worden verhoogd tot een be drag van vijf gulden per dagdeel. Vader Jacob De enige die om principiële rede nen tegen dit verzoek was was RU man W. F. Sprengelmeijer, die dit meer tot de taken van de ouders re kende. ,,Het kan een oplossing zijn voor werkende moeders maar ik zet hier principieel toch een vraagteken achter" aldus Sprengelmeijer die zelfs nog even in de Bijbelse geschie denis dook toen CDA-fractievoorzit- ter C. Legemaate naar voren bracht dat die peuterspeelzaal zeker nu de gezinnen klein zijn een functie ver vult bij het aanleren van sociale vaar digheden van het kind. Vader Jacob had twaalf zonen en een dochter. Wel licht dat dit tot voorbeeld kan strek ken" schertste de vertegenwoordiger van klein rechts. Hetgeen wethouder P. de Rijke deed opmerken dat er in die tijd nog geen peuterspeelzaal was. Hoe dan ook, de raad bleek na vorig jaar de subsidie voor deze ba sisvoorziening drastisch te hebben opgetrokken opnieuw bereid te zijn meer geld uit te trekken voor het peu terspeelzaalwerk. Al sprak wethou der De Rijke met een schuin oog naar club- en buurthuiswerker Rudy Pra- ger de hoop uit dat het Leger des Heils de eerstkomende jaren niet nog eens om een subsidieverhoging vraagt. Veiliger Eveneens positief bleek de raad te zijn over de plannen om het kruis punt Laan van Saint Hllaire, Schel- destraat en Weststraat veiliger te ma ken. Dit door het asfalt over een afstand van tachtig meter te vervan gen door klinkers, waardoor aange geven wordt dat het hier geen voor rangskruising betreft. Ook moet het aanbrengen van verkeersgeleiders (aan noord- en zuidzijde van de krui sing), een onderbroken asstreep aan de oostkant, welke uitloopt in een druppel, de verkeersveiligheid ver groten. Dit alles gaat de gemeente Zierikzee ongeveer 217.500,- kosten, een bedrag dat aanzienlijk hoger ligt dan het bedrag dat het adviesbureau Goudappel Coffeng bv heeft geschat. Niet niks De raadsleden waren, op wat enke le kanttekeningen na positief over de voorgestelde verbeteringen. ,,Een half miljoen is niet niks, maar het is het wel waard" oordeelde de liberaal J. J. Geleijnse. ,,Ik ben blij dat het nu van de grond komt, waarop ik een jaar of tien geleden gewezen heb" constateerde RU-man W. F. Sprengel meijer die evenals mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal wees op de ge vaarlijke situatie bij de kruising Laan van Saint Hilaire, Haringvliet- straat en het Witte Bruggetje (Zuid- wellebrug). ,,Daar moeten hoognodig verbeteringen worden aangebracht, luidde de constatering van Sprengel meijer. Fietspad Ook het geplande fietspad langs de Laan van Saint Hilaire tussen de Westbrug en de Hoofdpoortstraat, waarvoor de gemeente een bedrag van ruim twee ton op tafel moet leg gen kreeg van alle fracties bijval. Met de aanleg van dit circa drie meter bre de fietspad wordt naar wordt ver wacht na het toeristenseizoen begon- Wethouder P. de Rijke: ,,Ik hoop dat het Leger des Heils de eerstkomende jaren niet nog eens met een verzoek voor subsidieverhoging komt". nen. Momenteel worden de onderhan delingen over de grondaankopen ge voerd. Met het oog op de sociale vei ligheid, iets dat door mevrouw M. R. de Jong-van Loo werd aangestipt, zal langs dit nieuwe fietspad zoveel mo gelijk lage beplanting worden aange bracht met hier en daar openingen om het contact met de rijbaan te be houden. ,,Dat was voor mij een reden om te vertrekken. Als de toren valt zit ik er straks nog onder" grapte gemeente secretaris A. G. Izeboud naar aanlei ding van ,,zijn nieuwe bovenburen" in de toren. Uit een onderzoek van de Monumentenwacht Zeeland is im mers gebleken dat de toren „ge kraakt" is door houtworm en bonte knaagkever. Niet alleen moeten hier door aangetaste houtdelen worden vervangen maar moet het hout ook een speciale behandeling ondergaan om dit beestenspul voorgoed uit de toren te bannen. Dit gaat de gemeen te een kleine vijfduizend gulden kos ten. Iets waarmee de raad geen enke le moeite had. Commissie ruimtelijke ordening bespreekt meerjarenplanning ZIERIKZEE - Met ingang van volgend jaar krijgt de gemeente Zierikzee van rijkswege ruim drie ton (dertig procent) minder voor haar stadsvernieuwingsbeleid. Dit „dichtdraaien" van de geldkraan is een van de punten die aan de orde komen tijdens de commissievergadering ruimtelijke ordening, industrie, recreatie en toerisme die woensdag 22 maart in het stadhuis wordt gehouden. Deze voor iedereen toegankelijke vergadering begint om 19.30 uur. De commissie moet een oordeel ge ven over het stadsvernieuwingsbe leid dat de gemeente Zierikzee voor de periode '89 tot en met '93 uitgestip peld heeft. Een probleem hierbij is dat Zierikzee met ingang van volgend jaar geen fondsgemeente meer is die rechtstreeks geld van de rijksover heid krijgt voor het uitvoeren van haar stadsvernieuwingsprogramma. Via provincie Met ingang van volgend jaar wor den de bedragen voor stadsvernieu wing via de provincie uitgekeerd. Dit houdt in dat Zierikzee niet langer 928.096,- (92 promille van het totale rijksbudget van ruim één miljard), maar tachtig procent hiervan krijgt. De resterende twintig procent wil de provincie reserveren voor knelpun ten op dit vlak. Eén en ander houdt voor Zierikzee in dat er volgend jaar 310.751,- minder beschikbaar is voor het stadsvernieuwingsbeleid. Deze verlaging die volgens b en w desastreuze gevolgen kan hebben voor het voortzetting van het huidige beleid, maakt het noodzakelijk om andere geldbronnen aan te boren. Ge dacht wordt hierbij aan bestaande subsidieregelingen van rijk en pro vincie en de ruimte binnen de eigen begroting. Veelomvattend Het programma van stadsvernieu wingswerkzaamheden, dat de ge meente Zierikzee voor de komende jaren in petto heeft is veelomvattend. Behalve de restauratie van monu menten en beeldbepalende gebouwen zoals onder meer het Tempelieren huis, de gewelven van de Beurs en het Blauwe Bolwerk vormen ook de in middels veelbesproken herinrichting van de binnenstad, de reconstructie van de kademuren van de Engelse Kade en de Vissersdijk, de verplaat sing van milieuhinderlijke bedrij ven, uiteenlopende verkeersvoorzie- ningen en rioleringswerkzaamheden onderdeel van deze meerjarenplan ning waarover de commissie een me ning moet geven. Woonconsument Een ander punt dat woensdag aan de orde komt is een subsidieverzoek van de Vereniging Eigen Huis. Deze heeft de gemeente Zierikzee om een bedrag van 960,27 gevraagd. Dit be drag is nodig voor de eind vorig jaar gehouden cursus Inkomenshertoet- sing premie A, op basis van de rege ling bijdragen van gemeenten ten be hoeve van woonconsumenten. Aanlei ding tot het geven van deze cursus was het feit dat veel kopers van een premie A-regeling niet bekend zijn met de financiële consequenties van deze premie A-regeling. B en w zijn in principe bereid om voor dit doel een kleine duizend gulden op tafel te leg gen. Voorts komt tijdens deze com missievergadering ook het verzoek van Cg. G. C. Godde om aan de Scheepstimmerdijk een woning te mogen bouwen ter sprake. UTRECHT - Het aantal gere- gistreerden gevallen van nekkramp in ons land is de laatste tien dagen gestegen met twaalf. Een woord voerster van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur heeft dat meegedeeld. Een patiënt is in de afgelopen periode overleden. MAASTRICHT - Het bestuur van de Stichting De Observant, het blad van de Rijksuniversiteit Limburg, heeft besloten voorlopig geen adver tenties meer van Shell op te nemen. Deze beslissing is genomen, aldus het bestuur, naar aanleiding van pro testen uit de universitaire gemeen schap en van het plaatselijk comité „Maastricht tegen apartheid". DEN HAAG - De fabrikanten en importeurs van een aantal babyspe nen hebben onlangs de soorten spe nen uit de handel gehaald die niet aan de Warenwet voldoen. De spenen die nu nog te koop worden aangebo den, voldoen wel allemaal aan de wet. Een woordvoerder van het mi nisterie van wvc heeft dit meege deeld. ZIERIKZEE - Minister Braks van landbouw wil boeren die een deel van hun grond tijdelijk niet bebou wen een hogere beloning geven. Graanboeren die een forse opper vlakte braakleggen moeten worden vrijgesteld van de heffing waarmee de EG de afzet van overtollig graan financiert, aldus Braks in Brussel. Met de vrijstelling zou de automati sche prijsverlaging met drie procent, waartoe de Europese top vorig jaar besloot, voor de betrokken boeren ongedaan worden gemaakt. De EG-ministers van landbouw zijn maandag begonnen aan de derde ronde van de jaarlijkse prijsonder- handelingen. Hoewel niemand deze maand nog op een akkoord rekent heeft de Spaanse voorzitter van het overleg aangekondigd dat hij de hele week de tijd heeft. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 24 maart Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 22 maart 03.50 152 09.50 -158 16.10 161 22.00 -134 23 maart 04.20 157 10.15 -160 16.35 162 22.25 138 22 maart 02.20 154 08.25 -160 14.30 169 20.30 -136 23 maart 02.45 162 08.55 -162 15.00 172 21.05 -140 22 maart 04.10 165 09.45 -167 16.25 174 21.55 -143 23 maart 04.35 168 10.15 -170 16.55 174 22.25 149 22 maart 03.55 174 09.55 -173 16.10 185 22.05 -149 23 maart 04.20 181 10.25 -175 16.40 187 22.30 154 V ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk mag dan door de restauratie een multifunctioneel gebouw zijn geworden, het zal toch niet de bedoeling zijn geweest dat het voorterrein van dit monumentale bolwerk ook fungeert als verzamelpunt van hondepoep. Wie met schone schoenen dit kerkgebouw wil betreden moet zich op dat voorterrein zo voorzichtig voort bewegen alsof hij zich middenin een mijnenveld bevindt. Deze hondepoep-perikelen waren voor de CDA-er C. Lege maate aanleiding om tijdens de raadsvergadering te pleiten voor de aanleg van een klinkerpad, dat de bezoeker van af de Poststraat en dc Meclstraat veilig naar het kerkgebouw zou kunnen leiden. Dit verzoek aan het adres van wethouder P. de Rijke leverde nogal wat zorgenrimpeltjes in het voorhoofd van de wethouder op. vanwege het prijs kaartje dat aan deze hondepoep-vrije zone zit. Voor PvdA-man D. van der Wekken was dat reden om de wethouder met enige stemverheffing te wijzen op de toezegging van het college om voorde Nieuwe Kerk en het omringende ter rein een totaalplan op te stellen. Volgens de wethouder moeten de bezoekers van de Nieuwe Kerk de eerstkomende tijd nog rekening houden met deze hondepoep omdat zo'n pad op korte termijn moeilijk te realiseren is. Dinsdag 21 maart Zierikzee Paasavond CPB-afdeling in zaal Ge reformeerde kerk. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Jaarvergadering van NCVB-afdeling Burgh-Haamstede in Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Bruinisse Jubilea-viering brandweerlieden. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 22 maart Zierikzee Vergadering Waterschap, 's Landska- mer. 9.00 uur. Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. Commissie ro. Stadhuis. 19.30 uur. Modeshow Agnes Mode. Concertzaal. 20.00 uur. Kerkwerve EHBO-afdeling Middenschouwen, oefenavond met LOTUS-slachtoffers in verenigingsgebouw. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Commissie algemene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Brouwershaven Gezamenlijke avond van ZLM, Plat telandsvrouwen en PJZ over het mi lieu, in het Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 23 maart Noordwelle Receptie vanwege afscheid basis schooldirecteur J. A. C. Smallegange. Dorpshuis. 14.30 tot 17.00 uur. Zaterdag 25 maart Sirjansland Optreden van de Schouwspelers uit Oosterland in het blijspel Het oude Slot. 20.00 uur. Maandag 27 maart Zierikzee JFC-bijbelstudie aan Zuidwelle- straat 19. 20.00 uur. Dinsdag 28 maart Zierikzee Schminkochtend. De Lichtboei. 10.00 uur. Invullen belastingformulier CNV- leden. Gereformeerde kerk, Sint Do- musstraat. 19.30 uur. Scharendijke Zaaltje Gereformeerde kerk. Schrijf avond Amnesty International. Van 19.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Van 19.00 tot 21.00 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty International. Hervormde kerk, consistorie. Van 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag 29 maart Zierikzee Creatieve ochtend. De Lichtboei. 10.00 uur. Jaarvergadering RPF. Zaal Christe lijke Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Donderdag 30 maart Zierikzee Thema-avond eenzaamheid door FMD in Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Israël-avond. Concertzaal. 20.00 uur. Ouwerkerk Première comedie De Polyester Polka in dorpshuis. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 31 maart Zierikzee Mime-clown Hakim met een voorstel ling voor kinderen van alle leeftij den. Concertzaal. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Algemene ledenvergadering VW. Café-restaurant Zeelust. 20.00 uur. Oosterland Breng eens een zonnetje met Oranje vereniging Oosterland in de Ooster hof. 19.30 uur. Maandag 3 april Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, Bostonplien. Van 19.00 tot 21.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Fam. Sies, Kon. Julianastraat 12. Van 19,00 tot 21.00 uur. Woensdag 5 april Zierikzee Kindertheater-atelier Zolderkolder. Zolder obs Binnen de Veste. 13.30- 16.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBÉURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2