Gemeentesecretaris Izeboud keert Zierikzee de rug toe Gn"H c Autobedrijf Akkerdaas Brouwse raad wil De Zuidhoek zelfstandig laten voortbestaan Tekort aan afgestudeerde MTS'ers en HTS'ers dreigt DE ZIERIKZEESCHE COURANT (NRUILWAGEN PAAÖSHOW WA> U6> pa Bitr Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Peuterspeelzaalwerk Koepel Beurtvaart Sportster Het peuterspeelzaalwerk in Zierikzee krijgt ze- De gemeenteraad van Brouwershaven is be- In Mijmeringen langs de waterkant aandacht Jantine Koper is Delta Sportster van het jaar venduizend gulden extra. (Pag. 2). reid Stichting De Koepel subsidie te verlenen, voor het beurtvaartschippersgeslacht Ribbens 1988 geworden. (Pag. 9). (Pag. 3). uit Zierikzee. (Pag. 6). DINSDAG 21 MAART 1989 145ste jaargang Nr. 24511 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Scheiden doet lijden. Gezegde Unaniem benoemd tot gemeentesecretaris in Tholen ZIERIKZEE - Niet alleen met blijdschap maar ook met een „vleugje droefenis" dat de gemeente Zierikzee een bekwaam adviseur kwijtraakt opende burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs maandagavond de raadsvergade ring in het Zierikzeese stadhuis. Aanleiding tot deze ge mengde gevoelens vormde het bericht dat gemeentese cretaris A. G. Izeboud zijn werkterrein gaat verleggen naar Tholen. Even over vijven kwam de medede ling binnen dat de gemeenteraad van Tholen de heer Izeböud, die nummer een op de voordrachtslijst stond, una niem (zestien stemmen) benoemd had tot de opvolger van de huidige ge meentesecretaris T. C. Benou, die per 1 juli gaat vutten. Behalve welge meende gelukwensen was er binnen de Zierikzeese raadsgelederen ook een sprankje droefenis merkbaar om dat de secretarie met het vertrek van Izeboud een „voortreffelijk advi seur", zoals burgemeester Asselbergs het aangaf, kwijtraakt. „We gaan enerzijds verarmd verder, maar anderzijds ook verrijkt, omdat we hem herinneren als een meer dan voortreffelijk vakman" zo omschreef burgemeester Asselbergs de gemeng de gevoelens. Die benoeming leverde de gemeentesecretaris na afloop van de vlot verlopen raadsvergadering een fleurig boeket op, als eerste blijk van waardering voor de vele jaren die hij binnen de muren van het Zierik zeese stadhuis heeft vertoefd. Het exacte tijdstip van vertrek van Ize boud moet nog in overleg worden vastgesteld. Zelfstandig Positieve geluiden waren er tijdens deze vergadering over de nieuwe ge meenschappelijke regeling voor De Zuidhoek, waarmee het voortbestaan van De Zuidhoek als zelfstandig werkvoorzieningsschap in de toe komst binnen handbereik lijkt te lig gen. Daarbij moet de kanttekening worden geplaatst dat de nieuwe ge meenschappelijke regeling nog de goedkeuring van gedeputeerde staten moet krijgen. Het bestuur van De Be- tho in Goes, de mogelijke fusiepart ner van De Zuidhoek heeft, zo werd door PvdA-fractievoorzitter D. van der Wekken op grond van eerdere be richten in de media gesignaleerd, van verdere stappen tot fusering zien. Wat mogelijk nog een probleem op kan leveren is het feit dat gedeputeer de staten de nieuwe gemeenschappe lijke regeling toetsen aan de Wet op de Gemeenschappelijke Regeling, waarbij de provincie ingedeeld is m samenwerkingsgebieden. Op grond hiervan zouden De Bevelanden, Schouwen-Duiveland, Sint Philips- land en Tholen tot één gemeenschap pelijke regeling moeten komen. Uit zondering op deze regel is in bijzondere gevallen mogelijk. Op grond van een ontwerp gemeen schappelijke regeling (opgesteld door een intergemeentelijke werkgroep) heeft het bestuur van De Zuidhoek te kennen gegeven de zelfstandigheid van de Zuidhoek te verdedigen. Deze argumenten zijn in een nota neerge legd. Hierbij worden motieven aan gegeven waarom het in het geval van De Zuidhoek gerechtvaardigd is om van de geldende regio-indeling af te wijken. Tolbrug Zo vervult De Zuidhoek volgens het bestuur een belangrijke sociale functie. Een groter werkverband, zo als dat door samengaan van De Betho en De Zuidhoek zou ontstaan, zou weieens nadelig voor-die sociale taak kunnen zijn. Daarbij maakt De Zuid hoek samen met nog een aantal voor zieningen zoals een gezinsvervan gend tehuis, een dagopvang voor geestelijk gehandicapten deel uit van een zorgcircuit dat volgens het be stuur van De Zuidhoek prima func tioneert. De Zuidhoek vormt een be langrijke schakel in dit geheel, dat door een groter werkverband even eens in het gedrang kan komen. Zo'n groter werkgebied zou tevens belem merd worden door het bestaan van een tolbrug. Voorts meent het bestuur van De Zuidhoek dat het samengaan van Zierikzee is zijn gemeentesecretaris kwijt. De gemeenteraad van Tholen benoemde hem unaniem tot de nieu we gemeentesecretaris van deze ge meente. twee reeds lang zelfstandig operende werkvoorzieningsschappen met een eigen structuur om problemen vra gen betekent. B en w van Zierikzee wezen in hun voorstel aan de raad om met deze nieuwe regeling in te stemmen even eens op het feit dat de gemeenten door de dit jaar ingevoerde budgetfi nanciering verantwoordelijk zijn voor de financiële, situatie bij het Volgens enquête MTS en HTS Vlissingen VLISSINGEN - Er dreigt een te kort aan MTS'ers en HTS'ers bouw kunde en weg- en waterbouw. Dat blijkt uit een enquête die op initia tief van de Vlissingse HTS en MTS in februari dit jaar is uitgevoerd onder bedrijven in Zeeland en west-Bra bant. De respons op de enquête was ruim 50 procent. Honderdzevenentwintig bedrijven reageerden. Een tweede conclusie op basis van de enquête is dat de bedrijven in de sector bouw kunde en weg- en waterbouwkunde weer vertrouwen in de toekomst heb ben. Circa 30 procent van de bedrij ven verwacht een groeiend aantal va catures op MTS-niv^au en circa 20 procent meer vacatures op HTS- niveau. afge- Weinig werklozen Volgens de opstellers van de enquê te is er in genoemde sectoren prak tisch geen werkloosheid onder zowel MTS'ers als HTS'ers. Het omgekeerde is het geval. Nu al geeft 15 procent van de bedrijven aan dat men bij in vacatures problemen vulling van heeft gehad. In de enquête wordt ook gevraagd aan de bedrijven of aan bepaalde leerstofonderdelen meer of minder aandacht besteed dient te worden, danwel of er aan die leerstofonderde len voldoende aandacht besteed wordt. Zowel op MTS- als HTS- niveau wordt door de bedrijven in de bouwTkunde meer aandacht gevraagd voor bestekken begroten, bedrijfs kunde, berekenen van constructies met behulp van de computer en nog tal van andere zaken. Signalen Op zich zijn dat volgens de opstel lers van de enquête belangrijke sig nalen voor de scholen. Men tekent daar echter bij aan dat de scholen van mening zijn dat aan met name het le ren omgaan met computerappara tuur voldoende aandacht wordt be steed. Bedrijven in de weg- en waterbouw vragen met name meer aandacht voor het onderwijs in bedrijfskunde, tekenen, berekenen met de computer en Nederlands. De directies van beide scholen ten slotte zijn ervan overtuigd dat nega tieve publiciteit, soms terecht en soms onterecht, de instroom van stu denten zeer gestagneerd heeft. Eind conclusie van de enquête is dan ook dat een groei van het aantal studen ten dringend gewenst is. „Als het. aantal studenten niet toeneemt zal, zoals op het niveau van vaklieden, weer een toevlucht tot het buitenland gezocht moeten worden", aldus de en quête. werkvoorzieningsschap. Gelet op het feit dat 1985 als uitgangspunt dient voor de vergoeding die dit jaar en ko mend jaar wordt verstrekt zouden de in De Zuidhoek participerende ge meenten weieens op behoorlijke kos ten kunnen jagen. Inspraak Een en ander houdt in dat de ge meenten nauwer worden betrokken bij het reilen en zeilen van De Zuid hoek. Om die reden is in deze nieuwe gemeenschappelijke regeling een speciaal artikel over inspraak in het beleid en het investeringsplan opge nomen. Doel van dit alles is om de fi nanciële consequenties van deze nieu we budgetfinanciering beheersbaar te houden. Efficiency Daarbij moet de efficiency en het rendement worden verhoogd en moet er in de toekomst meer bedrijfsge richt worden gewerkt. Zonder dat daarbij de positie van de WSW- werknemer uit het oog wordt verlo ren, aldus de visie van b en w. Op wat op- en aanmerkingen na bleek de raad deze nieuwe gemeenschappelij ke regeling met instemming te be groeten. CDA raadslid H. van Essen wees er op dat het bestuur unaniem voor het behoud van een zelfstandige Zuid hoek was en dat de aanvankelijk ge raamde tekorten minder groot zullen zijn dan werd aangenomen. WaarVan Essen onder meer de financiële zijde onder de aandacht bracht, onder streepte Van der Wekken de nood zaak dat alle Schouwen-Duivelandse gemeenteraden zich achter deze ge meenschappelijke regeling scharen. „Ik denk dat we nu in een stadium zijn beland waarin we de druk op ge deputeerde staten moeten verhogen", aldus de sociaaldemocraat, die nog eens wees op de sociale en regionale betekenis van De Zuidhoek. Ook voor VVD-vertegenwoordigster J. Sijswerda-Bos was het een^uidelijke zaak dat De Zuidhoek voor de regio en zijn bevolking behouden blijft. Wethouder J. Groen (sociale zaken) bleek verheugd te zijn met deze posi tieve geluiden en het feit dat deze kwestie in een raadsvergadering werd besproken. Wel bleek het in dit stadium onmogelijk te zijn om meer details over het kostenplaatje van De Zuidhoek in de toekomst te geven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Advertentie op donderdag 23, vrijdag 24, zaterdag 25 maart en maandag 2e Paasdag bij: Zie advertentie Nieuwsbode Extra 22-03 Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Perioden met regen Overwegend bewolkt en perioden met regen of motregen. Later morgen middag opklaringen en droog. De wind zuidwest, vanavond en van nacht toenemend 6 tot 7, langs de kust 7 tot 8 Beaufort, morgenmiddag afnemend 5 tot 6, langs de kust 6 tot 7 Beaufort. Minimumtemperatuur komende nacht 4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 25 mrt.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 6 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.; 4 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 22 mrt. Zon op 06.38, onder 18.56 Maan op 19.22, onder 06.26 23 mrt. Zon op 06.36, onder 18.58 Maan op 20.32, onder 06.36 Laatste Kwartier: 30 maart (12.21) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In een krachtige weste lijke bovenstroming trekt momenteel de ene Oceaanstoring na de andere met grote snelheid van west naar oost" over de Oceaan. De centra van deze slechtweergebiedeij bewegen zich vervolgens via de Britse eilanden naar de omgeving van Denemarken, De komende nacht en op woensdag staat ons weer in het teken van een nieuwe storing. Het bijbehorende warmfront passeert de komende nacht met wat regen en motregen. Met een vrij krachtige en aan de kust af en toe harde zuidwester stroomt dan tijdelijk zachte lucht naar ons land. In Brabant en Limburg zijn daarin maxima tot 14 graden moge lijk, door het relatief koude zeewater wordt het aan de kust niet warmer dan een graad of 10. In de namiddag of avond passeert het koufront met wat regen. Dan stroomt weer wat koudere lucht binnen waarin naast opklaringen mogelijk enkele buien voorkomen. Minstens nog een tweetal nieuwe storingen zal voor de aanstaande zon dag voor een onstandvastig weer blij ven zorgen. CDA en klein rechts sceptisch BROUWERSHAVEN - Na een uitvoerige discussie kwam de gemeenteraad van Brouwershaven unaniem tot het standpunt dat het werkvoorzieningssehap De Zuid hoek zelfstandig moet blijven voortbestaan. In de Zuid hoek werken mensen die door een lichamelijke of geeste lijke handicap moeilijk aan werk kunnen komen. De Brouwse raad onderstreepte zijn mening door unaniem akkoord te gaan met de nieuwe gemeenschappelijke re geling werkvoorzieningsschap de Zuidhoek. De Zuidhoek is opgericht en wordt in stand gehouden door de zes ge meenten van Schouwen-Duiveland. Er werken ongeveer 150 mensen uit de regio. De laatste tijd gingen er stemmen op om een fusie aan te gaan met het werkvoorzieningsschap Be tho in Goes om economischer te kun nen werken en mogelijke exploitatie tekorten in de hand te houden. Deze tekorten moeten door de zes gemeen ten samen worden gedragen. Van de baan Vorige week werd bekend dat de fusie-plannen van de baan zijn omdat de besprekingen zijn vastgelopen. „En het doet me veel plezier dat Be tho heeft laten weten geen enkele be hoefte meer te hebben aan besprekin gen over mogelijk samengaan", aldus raadsvoorzitter burgemeester C. Slabbekoorn die ook secretaris is in het bestuur van De Zuidhoek. Hij be pleitte het collegevoorstel om op grond van het beleidsplan -van het Zuidhoekbcstuur te kiezen voor het zelfstandig blijven van het werkvoor zieningsschap. „Door het bestuur van De Zuid hoek wordt hierin uitvoerig en gemo tiveerd aangegeven dat de Zuidhoek zelfstandig moet blijven voortbe staan. Wij kunnen ons vinden in de argumenten die op het sociale, orga nisatorische en financieel/economi sche vlak liggen", aldus het college voorstel. De PvdA- en de WD-fractie lieten weten zich hierachter te stellen om dat ze huiverig zijn voor fusie. „Fusie leidt niet altijd naar het doel waar naar men streeft. De mogelijkheid bestaat dat het grootste werkvoorzie ningsschap de scepter gaat zwaaien en dat de Schouwen-Duivelandse werknemers daardoor in de toekomst naar Goes zouden moeten voor hun werk". Mogelijkheden en onmogelijkheden R. J. van der Wekken (CDA) was daar nog niet direct zo zeker van. „Ik zou graag willen dat alle mogelijkhe den en onmogelijkheden op een rijtje worden gezet. Zodat we meer inzicht krijgen in de consequenties van beide beslissingen die genomen kunnen worden". P. van der Meide (SGP/ RPF/GPV) zette zijn vraagtekens bij de argumenten in de beleidsnota van het Zuidhoekbestuur. „Ik vraag me af of de 150 werknemers die de Zuid hoek nu in dienst heeft voldoende zijn om ook in de komende jaren mee te kunnen blijven draaien. Het uitstippelen en het uitvoeren van het beleid zal daarvoor heel be langrijk zijn. En daar zet ik mijn vraagtekens bij". Slabbekoorn gaf toe dat het zelf standig voortbestaan zeker veel zal vragen van het management van zo Hct zelfstandig voortbestaan van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek zal veel vragen van het management van zo- ivel bestuur als leiding van De Zuidhoekzo bleek tijdens de discussie in de Brouwse raad. wel bestuur als leiding van bet werk voorzieningschap. „Dat moet hon derd procent goed lopen om goed uit de bus te komen in de komende ja ren. Maar het is juist een uitdaging voor liet bestuur om aan te tonen dat dat kan". Zoals gezegd ging de Brouwse raad unaniem akkoord met de nieuwe gemeenschappelijke rege ling. En dat was ook het geval met de ge meenschappelijke regelingen Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland. Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en Sint Philips- land en Regionale brandweer Noord en Midden-Zeeland. Een wetswijzi ging van de rijksoverheid maakte het nodig al deze regelingen te ontbinden en opnieuw vast te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1