Ookvoor uiserde ideale mate Scholengemeenschap werkt aan toekomst van de leerlingen De brandweer helpt een handje 4 RENESSE - Een verhuizing is vaak een karwei waar niet echt reikhalzend naar wordt uitgezien. En wat doe je dan? Je vraagt je vrienden of collega's of ze even een handje willen helpen. Die gedaehtengang volgde ook G. van Soelen uit Renesse. Van Soelen stond voor de opgave om ruim 200 fietsen te verhuizen van het fietsen- verhuurhedrijf van R. P. Steur aan de Wilhelminaweg naar het nieuwe bedrijf van Van Soelen aan de Hoge- zoom 135a. Steur: ..Ik heb samen met Van Soelen 15 jaar een fietsverhuurbedrijf gehad. Hij repareerde en ik verhuurde. Ik ben nu 65 jaar en dan is het tijd om er een streep onder te zetten". Van Soelen: ..Ik was al langer van plan om voor mezelf te beginnen, maarzo eenvoudig is dat niet. Daarom heb ik deze kans aange grepen om aan de Hogezoom een nieuw bedrijf te beginnen. En omdat ik lid ben van de vrijwillige brand weer heb ik hen gevraagd om een handje te helpen". Hetgeen ook geschiedde. Een flink deel van de 200 buur fietsen werd door zo'n 30 brandweerlieden, uiteraard compleet met brandweeroutfit, 'overgefietst' van de Wilhelminaweg naar de Hogezoom. De officiële opening van het nieuwe bedrijf staat gepland voor zaterdag 1 april. En dat is geen grapje. Informatiemarkt voor leerlingen ZIERIKZEE - In Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland, aan het Hatfieldpark 1 in Zierikzee, werd voor de leerlingen en toekomstig leerlingen een infomarkt gehou den. „De bedoeling was om ouders en leerlingen te informeren over de school, maar zeker ook over de vervolgmogelijkheden na deze school. Er bestaat nog vaak een voor oordeel over het Lager Beroepsonderwijs. De benaming hiervan gaat in de toekomst dan ook veranderen in Voorbereidend Beroepsonderwijs, omdat die term niet meer van toepassing is", aldus C. Wagensveld, directeur van Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland. Op de infomarkt waren verschil lende scholen en opleidingen verte genwoordigd. Veel van de instellin gen waren uitgerust met videorecor ders en beeldschermen om hetgeen ze te bieden hebben voor hun toekom stig leerlingen aanschouwelijk te ma- ken. Verder lag in de stands veel in formatie-materiaal dat door iedere geïnteresseerde meegenomen kon worden. Alle opleidingen en bedrijf- scholen die aanwezig waren, zoals MTS, MEAO, Bedrijfschool De Schel de, en automobiel- en elektro-oplei- dingen, zijn voor de leerlingen van de scholengemeenschap mogelijk als vervolgopleiding. Arbeidsbureau Het Gewestelijk Arbeids Bureau was ook vertegenwoordigd op de in fomarkt in Zierikzee. „Wij zijn hier aanwezig met het oog op de school verlaters. Vaak willen leerlingen na hun opleiding gaan werken. Maar er is er ook een aantal dat een opleiding wil volgen waarbij ze verplicht is een arbeidsplaats te nemen Wij kunnen daarin bemiddelen", aldus een woordvoerder van het Gewestelijk ArbeidsBureau. Bij zijn stand was veel informatie-materiaal aanwezig over verdere studie-mogelijkheden. „Zo is er voor de gezondheidszorg de mogelijkheid om de in-service op leiding te gaan volgen. Dat is het vol gen van een opleiding en tegelijker tijd werken in de verpleging". De leerlingen die besloten hebben om geen opleiding meer te volgen, wer den er op gewezen, dat zij zich per 1 mei konden laten inschrijven bij het Arbeidsbureau. Voor directeur C. Wagensveld was de infomarkt niet alleen een manier om reclame te maken voor 'zijn' school. „De infomarkt hebben we zo breed mogelijk opgezet. Het is voor onze eigen leerlingen, zodat ze kun nen kijken wat hun vervolgmogelijk heden zijn, voor de leerlingen van de Rijksscholengemeenschap, maar ook voor de ouders en leerlingen van groep 8 van de basisscholen. Op deze manier profileren we ons wel naar buiten en een stukje promotie ont komt daar natuurlijk niet aan". Vooroordeel De term Lager Beroepsonderwijs gaat binnenkort verdwijnen. Deze benaming is volgens Wagensveld ook niet meer van toepassing. „Er is te genwoordig niet zo'n groot niveau verschil meer met de MAVO. Bij ons bestaat de mogelijkheid om in de ba sisvakken als Nederlands, Engels, natuur- en wiskunde examen te doen op hetzelfde niveau als de MAVO. Het enige verschil is dat op deze school beroepsgerichte vakken gegeven wor den, zoals bijvoorbeeld bouwtech niek, consumptieve techniek of ver zorgende beroepen, terwijl je op een MAVO algemeen gerichte vakken krijgt. Daarom wordt de benaming binnenkort veranderd in Voorberei dend Beroepsonderwijs. Daarmee hopen we dat de negatieve klank, die kleeft aan het 'lager' verdwijnt". van Joop Dam uit Wemeldinge. Er wordt gebruik gemaakt van fotoma teriaal en tekeningen die worden uit gestald op panelen en klein monu mentaal beeldhouwwerk. De ten toonstelling heet Zeeuwse Odyssee en is geopend, van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Orgelconcerten Op tweede paasdag gaat in de Gro te of Maria Magdalenakerk in Goes het eerste van een serie orgelconcer ten van start die eindigt op 9 septem ber. De muziek wordt gespeeld op het Marcussenorgel. Tijdens het eerste concert gebeurt dit traditiegetrouw door de vaste organist van de kerk, Kees van Eersel. Hij speelt preludi um en fuga in g van Johannes Brahms, een improvisatie op het ou de paaslied Christ lag in Todesban- den en de zevende orgelsymphonie van Charles Marie Widor. Aanvang 20.00 uur. De serie omvat nog zes or gelconcerten die in de loop van het voorjaar en zomer plaatsvinden. Goede week In de week voor Pasen, de Goede week brengt het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool in samenwer king met het parochieel herenkoor tijdens de vieringen diverse soorten kerkmuziek ten gehore. Gregoriaan se gezangen en kerkmuziek van Or lando di Lasso en Byrd tijdens de avondmis op Witte donderdag die om 19.00 uur begint. Kerkmuziek van Pa- lestrina, Van Berchem, Ingeneri en Wingham op Goede Vrijdag om 19.00 uur. Tijdens de paaswake op Paasza terdag om 19.00 uur .wordt de Sint Ni- colaasmis van Ph. Duffy uitgevoerd. Op eerste paasdag om 10.30 uur een plechtige hoogmis met gregoriaans en gedeelten uit de Kronungsmess van Mozart, het motet Maria Magda- lena van Gabrieli en Alleluia van Handel. Op tweede paasdag zingt het jongenskoor van de Zeeuwse Koor school de missa in simplicitate van Jean Langlais en gregoriaanse gezan gen. Deze viering begint om 10.30 uur. MIDDELBURG Agrarische geschiedenis Zeeland Het provinciaal bestuur van Zee land heeft 250.000 gulden beschik baar gesteld ten behoeve van het on derzoek naar de agrarische geschie denis van Zeeland. Met de toeken ning van de provinciale subsidie heeft de Stichting Historisch Onder zoek Zeeland meer mogelijkheden gekregen voor het ambitieuze project Landbouwgeschiedenis waaraan ook de Landbouwuniversiteit Wagenin- gen 200.000 gulden bijdraagt. De 300.000 gulden die nu nog nodig zijn voor het project hoopt men bijeen te brengen via bijdragen van bedrijven, instellingen, gemeenten en water schappen. HEINKENSZAND Voorlichting franchising In de Stenge te Heinkenszand wordt op woensdag 5 april door de Kamer van Koophandel een voorlich tingsbijeenkomst gehouden over franchising en marktstrategie. Fran chising is een overeenkomst waarbij een ondernemer tegen betaling ge bruik maakt van de commerciële for mule van een grote onderneming. Dat wil zeggen dat hij zelfstandig blijft opereren maar zaken zoals inkoop, administratie, verkoopbevordering en public-relation door een grotere organisatie laat regelen. Tijdens de voorlichtingsbijeenkomst worden di verse inleidingen gehouden door mensen uit de praktijk. Aanvang 14.00 uur. Belangstellenden voor de bijeenkomst dienen zich vooraf aan te melden via 01180-35536. Infomarkt op de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland. Kijken wat er te doen is.... (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE EHBO-diploma's Leerlingen van groep acht van J. L. de Jonge basisschool te Zierikzee de den examen voor het getuigschrift Jeugd EHBO. De cursus werd gege ven door de dames Muste-Verhoeven en Schot-Nuyens. Het examen werd afgenomen door mevrouw Boot-Man- gold. De geslaagde kinderen zijn: Emiel Janse, Coen Legemate, Angela van der Wekken, Saskia Tanis, Huib Smits, Sjoerd Waayers, Sonja Krij ger, Christien Bolijn, Coen van Ijssel- dijk, Christiaan Holland, Janneke van Dijke en Rienk van Dijke. De cur sus stond onde auspiciën van het Ro de Kruis Zierikzee. Modeshow Op woensdag 22 maart wordt in de Concertzaal te Zierikzee de nieuwe voorjaars- en zomermode gepresen teerd via een modeshow door Aghes Mode. Behalve dit bedrijf werken ook schoenmode Van Oeveren, Coen Honig Optiek, Wout Lokker Coiffu res, kwekerij Marco de Rijke, foto Bob Noomen en De Vries drukwerk mee aan de show. Het geheel wordt gepresenteerd door Annemarie van der Wiel en de band Ad Hagesteijn zorgt voor de muzikale omlijsting. De modeshow begint om 20.00 uur. Schminken in de Lichtboei In klub- en buurthuis de Lichtboei wordt op dinsdag 28 maart een schminkochtend voor kinderen ge houden. Aanvang 10.00 uur. Ook een dag later op woensdagmorgen kun nen kinderen in de Lichtboei terecht. Er is dan een creatieve ochtend waar bij gewerkt kan worden met verf, eco- line en kleurpotlood. Aanvang 10.00 uur. Jaarvergadering RPV Zierikzee De Reformatorische Politieke Ver eniging Zierikzee en omstreken*1 houdt op woensdag 29 maart haar jaarvergadering in een zaal van de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat. Tijdens de verga dering wordt een aantal huishoude lijke zaken behandeld. Verder wordt aandacht besteed aan een nota over samenwerking met andere christelij ke partijen. De vergadering begint om 20.00 uur. Israël Israël, verleden en heden bij elkaar, dat is de titel van een Israël-avond die op donderdag 30 maart plaats vindt in de Concertzaal te Zierikzee. De avond wordt verzorgd door 'reis bureau Van Fraassen met medewer king van de dansgroep Tzappaton en het Israëlisch verkeersbureau. Via beelden en teksten wordt een beeld gegeven van stéden als Jaffa, Nata- nya, Haifa, Nazareth, Tiberias, Ca- pernaun, Galilea, Dodezee, Jerusa lem, Massada en Eilath. Daarbij komt geschiedenis, kunst, cultuur, bevolking, muziek en folklore aan de orde. Kaarten voor de Israël-avond zijn tevoren verkrijgbaar bij het or ganiserende reisbureau aan de Dam te Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE Nieuwe groenten Het gebruik van nieuwe minder be kende groentesoorten die tegenwoor dig te koop zijn. Dat was het thema van een voorlichtingsmiddag die het Produktschap Groenten en Fruit ver zorgde voor de leden van de afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en van de NCVB. In haar openingswoord las presidente mevrouw Loeve een toe passelijk gedicht voor over het ge bruik van oude en nieuwe groenten in het gezin. Tijdens de voorlichting kwamen groenten als reetich, koolra bi, venkel, bleekselderij, taugé en al- fava aan de orde. Geadviseerd werd deze in rauwkostschotels en als broodbeleg te bereiden. De uiteenzet ting werd begeleid door twee voor lichtingsfilms. De plaatselijke groen teman Meulblok had in de Schutse een kraam opgesteld met nieuwe groenten en fruitsoorten waarbij hij uitleg gaf. Bij een gratis verloting werden verse ananassen als prijzen gebruikt. En na afloop van de bijeen komst kreeg iedere bezoekster een doosje rauwkostsalade van de groen teman. Op 4 april is de volgende bij eenkomst van de afdeling Wester schouwen van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. Dan ver telt ds E. van Santen uit Middelburg over de levensboom. BROUWERSHAVEN Invullen belastingformulier FNV-leden kunnen ook dit jaar ge bruik maken van hulp bij het invul len van hun belastingformulier. FNV- leden van Schouwen-Duiveland kun nen daarvoor een afspraak maken via telefoonnummer 01119-1297 of 1499. KERKWERVE Bezoek aan bakkerij De leerlingen en leerkrachten van de OBS Prinses Irene brachten een bezoek aan bakkerij Verwijs te Zie rikzee. K. Verwijs vertelde in zijn bakkerij wat er nodig is om een brood te maken en hoe dat wordt ge daan. De leerlingen bekeken de hy permoderne machines en de silo's met meel voor bruinbrood en wit brood. De basisschoolleerlingen mochten ook zelf aan de slag met deeg dat de bakker speciaal daarvoor maakte. Zij maakten krentebollen, maanzaad- en sesamzaadbolletjes, broodjes in de vorm van passhazen en kuikentjes. Nadat dit alles in de oven was geplaatst kregen de kinderen een verfrissing en maakten zij druk ge bruik van de gelegenheid om vragen te stellen. Onderwijzer J. G. J. Ge- schiere bedankte de bakker voor zijn enthousiaste inzet. Hij vertelde dat de manier waarop de kinderen zelf mochten meebakken de stoutste ver wachtingen had overtroffen. Jacob Cats De maandelijkse ledenvergadering van de afdeling Kerkwerve van de NCVB stond in het teken van de Brouwse schrijver en dichter Jacob C-ats. Vice-presidente Bolleman-Van de Velde heette de heer Katsman en mevrouw Verschure welkom die het onderwerp presenteerden. Dat ge beurde na het lezen van Marcus 12:28- 34. Jacob Cats werd in 1578 in Brou wershaven geboren. Hij bezocht de Latijnse school in Zierikzee en stu deerde daarna in Leiden. In 1598 werd hij advocaatsklerk in Den Haag en promoveerde daarna tot doctor in het Romeinse recht. Van 1603 tot 1620 was Jacob Cats in Middelburg geves tigd als stadsadvocaat. In 1621 werd hij stadspensionaris van die stad. Na zijn vestiging in Dordrecht maakte hij een gedicht van 200 bladzijden over het het huwelijk. In 1936 werd Jacob Cats benoemd tot raadspensio naris van Holland en Friesland. Hij vestigde zich toen op zijn Haagse bui tenverblijf Zorgvliet, het tegenwoor dige Catshuis. Nadat hij op 8l-jarige leeftijd nog zijn hele levensloop op rijm had gezet, stierf Cats op 83- jarige leeftijd. De heer Katsman ver telde deze geschiedenis met behulp van dia's. Mevrouw Verschure las en kele gedichten van de beroemde raadspensionaris voor. NIEUWERKERK Tin gieten Het maken van tinnen voorwerpen door ze te gieten in zand. Dat was het onderwerp dat centraal stond tijdens de bijeenkomst van de afdeling Dui- veland van de NBvP. Thchtig bondsle den en andere belangstellenden kwa men naar het dorpshuis in Nieuwer- kerk om alles over dit onderwerp te horen van het echtpaar Roessingh van Het Olde Tinnegietersambacht. Een uit 1824 daterend familiebedrijf waar de tinnen voorwerpen nog in zand worden gegoten. Men gebruikt hiervoor een speciale zandsoort, het Brussels zand dat niet te droog en niet te nat mag zijn. Uit de lezing bleek dat tin de eigenschap heeft om warme of koude dranken lang hun temperatuur te laten behouden. Het echtpaar Roessingh demonstreerde hoe een bruidslepel en een bagijne- hoofdje uit tin worden gegoten. Het. hele proces vindt plaats met behulp van natuurlijke produkten. De tin wordt verhit tot 400 graden C. Als versteviging van het materiaal wordt stipium aan het tin toegevoegd. De aanwezigen konden allerlei tinnen voorwerpen bekijken en vragen stel len. Daarbij bleek dat het zeer moei lijk is een bedrijf op de ambachtelij ke manier draaiende te houden nadat, de computergestuurde apparatuur op de markt kwam. Presidente L. E. de Jonge-van 't Hoff stelde tijdens de bijeenkomst het nieuwe bestuurslid P. C. Manni-Bakker voor. De volgen de bijeenkomst van de afdeling Dui- veland van de NBvP is op 19 april. Don verzorgt architect A. van de Vet een lezing over zijn beroep. BRUINISSE Kotter naar Ierland De oude YE 157 van de gebroeders Van Nieuwenhuize uit Yerseke is ver kocht naar Ierland. Dc kotter Corne lia werd voor dc fa. overbodig omdat door Maaskant een nieuwe kotter werd gebouwd. De YE 157 is dc ex BRU 17 van de gebroeders L. en W. van den Berge die enkele jaren gele den dc mosselkotter naar Yerseke verkochten wegens bedrijfsbeëindi ging. Nieuwe motor Naast nieuwbouw neemt reparatie en hermotorisering bij Maaskant een belangrijke plaats in. Zo werd in de YE 73 Mytilus van de fa. Zuidwcg- Riedijk een nieuwe Cummins hoofd motor geplaatst van 850 pk met een RSD kcerkoppeling met een reductie van 3 1. De YE 16 Johanna van Mey- aard werd voorzien van een 160 Kva Caterpillar aggregaat. Henry Dunant Het Rode Kruishospitaalschip de J. Henry Dunant zal vandaag, maan dag, in de gemeentehaven van Brui- nisse arriveren. Het avondprogram ma aan boord zal door de Welfare verzorgd worden. Collecte De collecte die ten behoeve van Si- mavi in Bruinisse werd gehouden heeft 1224,75 opgeleverd. Gevers en collectanten hartelijk dank. GOES Slechthorendheid In het verpleeghuis ter Valcke in Goes wordt op woensdag 29 maart een themabijeenkomst over slechtho rendheid gehouden. Er worden diver se inleidingen gehouden over deze handicap en de technische hulpmid delen die ervoor beschikbaar zijn. Verder zijn er diverse stands met in- foi'matiemateriaal. De themabijeen komst begint om 14.00 uur. Muziekfestival Kleine koren en ensembles uit de regio kunnen zich aanmelden voor deelname aan het Internationale Mu ziekfestival dat op zaterdag 23 sep tember wordt gehouden in Goes. Het evenement wordt voor de derde keer georganiseerd door de Culturele Raad Goes. Men wil via het festival meer aandacht besteden aan uitvoe ringen van kleine koren en ensem bles. Het muziekfestival is geen con cours. Voor nadere informatie kan men telefonisch contact opnemen via nummer 01100-21212. Zomertentoonstelling Van 24 juni tot en met 22 juli wordt in het stadhuis aan de Grote markt te Goes voor de dertiende keer een zo mertentoonstelling gehouden. Het betreft een tentoonstelling met een statisch karakter van werkstukken Advertentie Schuimrubber, binnen- vering, kombispring, polyether? In kombinatie met welke bedbodem? Laat deze vraag u niet weerhouden van een goede nachtrust. Kom voor hel antwoord en een persoonlijk advies naar de Bedderie specialist. LIST DE BEDDERIE SPECIALIST WEET ALLES OVER EEN GEZONDE NACHTRUST DEURLOO INTERMEUBEL HaringvJietplein 4, Zierikzee Telefoon 01110-12946

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4