Bevolking Serooskerke beleeft primeur van eigen dorpsvlag „Reddingsboot moet 24 uur per dag uit kunnen varen" Officiële opening van de peuterspeelzaal Dreischor Vlissingen wil verbod van zeetransporten van radio-actief afval ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Veel bezwaar tegen opslag radio-actief afval in Sloegebied ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 maart 1989 Nr. 24510 3 Geslaagd Strao-feest ia Serooskerke met bijsonder tintje SEROOSKERKE - „Deze vlag heeft een heel bijzonde re betekenis. Het is het symbool van een gemeenschap die bij elkaar wil horen en het zal ook een teken van her kenning zijn". Dat zei baron F. W. Tuyll van Seroosker- ken bij de officiële introductie van de eigen dorpsvlag van Serooskerke. Een vlag bestaande uit een blauw veld met daarop drie hondekoppen. „Het symbool van trouw", aldus Tuyll van Serooskerken. Een en ander vond plaats tijdens de viering van het Straofeest in Se rooskerke. Aan het Strao-rijden deden 12 ruiters mee. Het wapen op de dorpsvlag van Se rooskerke is hetzelfde als het wapen zoals dat gevoerd werd door het alou de geslacht Tuyll van Serooskerken. ,,Het idee om een eigen dorpsvlag te maken is eigenlijk vorig jaar ont staan", aldus P. van Splunter van de dorpsgemeenschap Serooskerke die ook de organisatie van het Strao feest op zich had genomen. Publiek Voor het gebeuren bij het dorpshuis van Serooskerke bestond een behoor lijke publieke belangstelling. Iets la ter dan gepland marcheerde muziek vereniging Luctor et Emergo uit Re- nesse het dorp binnen en kon Van Splunter de ruiters en enkele speciale gasten welkom heten. Uiteraard was burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer present en Van Splunter liet in zijn korte welkomstwoord dan ook niet na de leefbaarheid van het dorp ter sprake te brengen. „Want die leefbaarheid gaat ons als dorpsgemeenschap Serooskerke zeer aan het hart", aldus Van Splun ter. „De school is er nog steeds, maar hij zit ook nog steeds in de gevaren zone", aldus Van Splunter. Daarnaast verwelkomde Van Splunter baron Tuyll van Seroosker ken en sprak hij zijn dank uit aan ex- kleermaker Bakker uit Zierikzee die het karwei op zich had genomen om de hondekoppen op de vlag te naaien. „Dat heeft hij geweten, want dat was nog een aardige klus", aldus Van Splunter. Herkenning' Aan Tuyll van Serooskerken de eer om tot het hijsen van de officiële dorpsvlag over te gaan. Hij schetste eerst in het kort de geschiedenis van zijn voorouders en ging daarbij terug tot 1430. In die tijd was Pieter van Tuyll heer van Welle. „Van 1476 tot 1485 was hij rentmeester generaal van Zeeland ter Westerschelde. Dat moet best een aardige baan zijn ge weest", aldus Tuyll van Seroosker ken. Hij deed vervolgens uit de doeken hoe de toevoeging Van Serooskerken ontstaan is. „Pieter van Tuyll kocht in 1483 de heerlijkheid Serooskerke van keizer Maximiliaan van Ooster rijk. Hij noemde zich vanaf dat mo ment Pieter van Serooskerken". Tuyll van Serooskerken: „Het heeft tot het jaar 1600 geduurd voordat een nakomeling van Pieter de familie naam Tuyll weer ging voeren en zo ontstond de naam Tuyll van Seroos kerken. De hondekoppen op het fami liewapen staan voor trouw. Trouw aan vorst, God, en eer. Nu staat het voor een dorpsgemeenschap die trouw is aan elkaar", aldus Tuyll van Serooskerken. Bijzondere dag Burgemeester Niemantsverdriet sloot zich aan bij de woorden van Tuyll van Serooskerken en ken schetste de bevolking van Seroosker ke als eensgezind. „Serooskerke is een heel bijzondere kern en ik hoop dan ook dat de gemeente een steentje bij kan dragen aan het gezond blijven van de kern". Daarmee waren de officiële plicht plegingen achter de rug en kon het Ringrijden van start gaan. Een jury bestaande uit L. de Groot, L. Straijer en P. de Rijke had eerder al de ver sierde paarden gekeurd. Als winnares kwam uiteindelijk Carlien Lodewijk uit de bus, op de twede plaats gevolgd door Astrid van den Dries. Marijke Franken eindigde op de derde plaats. Ter ere van het Straofeest was er ook een wedstrijd uitgeschreven voor de kinderen. Een jury bestaande uit de dames Van Waardhuizen, Reinhoud en De Rijke stond voor de moeilijke opgave om uit zo'n dertig versierde fietsen de mooiste te kiezen. Categorieën In de leeftijdsgroep 4-6 jaar ging de eerste prijs naar Amy Vinakur. Bon nie Kloet moest haar eerste plaats in de leeftijdscategorie 6-8 jaar delen met Tfetske Veerman. Bij de 9-12- jarigen tenslotte ging Lennert de Vrieze met de hoogste eer strijken. Het ringsteken te paard werd gewon nen door Mascha Baartse. Saskia Plandsoen werd tweede en Rien Kleppe eindigde op de derde plaats. Het ringsteken per fiets werd in de leeftijdsklasse van 4-6 jaar gewonnen door Carola Stoel. Mirjam Coolmans schreef de zege in de categorie 6-8 jaar op haar naam en Lennert de Vrieze won in de leeftijdscategorie 9-12 jaar. De dorpsvlag iverd gehesen door baroti F. W. Tuyll van Serooskerken. (Foto: Joop van Houdt). En nog was het feest in Seroosker- A mijn vrouw voor aan het publiek. Na ke niet ten einde. In het dorpshuis afloop van het stuk was er gelegen- schotelde de plaatselijke toneelclub heid tot dansen op muziek van K. van Lere, Lere de klucht De verloofde van Kleef. VLISSINGEN - De gemeente Vlis singen wil een verbod van zeetran sporten van radio-actief afval als de Centrale Organisatie voor Radioac tief Afval (COVRA) een vergunning krijgt voor het opslaan en verwerken van radio-actief afval in het Sloege- bied. Hiertoe heeft de gemeente een bezwaarschrift aan de verschillende ministers gestuurd. In dat bezwaarschrift vraagt Vlis singen ook met klem om een onder zoek naar de veiligheid van transpor ten over land. De gemeente vindt dat de zeetransporten te veel risico met zich meebrengen. Zij baseert dit op twee recente studies (een Duitse en een Italiaanse). Deze studies zijn vol gens de gemeente tegenstrijdig met de eenvoudige benadering van de CO VRA die radio-actieve besmetting na een ongeval op zee van de hand wijst. Uit de buitenlandse onderzoeken is gebleken dat wel degelijk grote hoe veelheden radio-actief materiaal kunnen vrijkomen bij een ernstig on geval met een zeetransport. Boven dien moet volgens beide studies „se rieus rekening gehouden worden met de kans dat zich een dergelijk voorval voordoet". Vlissingen heeft al eerder bezwaar aangetekend over het ontbreken van een risicobeoordeling van vervoer over de Westerschelde en aanvoer en overslag van radio-actief afval in een van de Vlissingse havens. De argu mentatie van de COVRA dat het slechts om enkele transporten vanuit Groot-Brittannië gaat, vindt de ge meente Vlissingen onaanvaardbaar. „Nederland zou door een verbod van het transport van het radio-actief af val over zee net als bij het verbod tot het verbranden van chemische afval stoffen op zee een daad kunnen stel len die andere landen tot voorbeeld kan dienen", schrijven b en w van Vlissingen aan de ministers van eco nomische zaken, vrom, sociale zaken en wvc. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W, een topsnelheid van om en nabij de 50 kilometer per uur haalt". De nieuwe reddingsboot is voorzien een moderne radar installatie, mari foon, shipmate navigator en een drie- kanaals 'bakkie' zoals dat door veel Deltavissers en watersporters ge bruikt wordt. Waartoe het schip in staat is werd na de officiële over dracht gedemonstreerd. Bij de oefening ging het om het red den van drenkelingen die overboord waren gesprongen toen hun boot in brand raakte. De Watersnip heeft weinig moeite met het vinden van het brandende schip, maar kan de dren kelingen niet vinden en roept de hulp van een helikopter in terwijl onder tussen ook de brandweer gealar meerd wordt. „We hebben zoveel mogelijk gepro beerd om een situatie na te bootsen zoals die ook in de realiteit kan voor komen", aldus Vergoed. Hoewel de demonstratie niet hele maal vlekkeloos verliep, omdat men wat aan de vroege kant was kon men aanvankelijk geen contact krijgen met de helikopter, gaf een en ander toch'een goed beeld van wat er kan gebeuren en voor welke taak de red ders dan staan. Voor de genodigden was er na de demonstratie nog gele genheid zich in te schepen voor een rondvaart door het gebied Flaau- wers. MIDDELBURG - Tegen de komst van de Centrale Organisatie voor Ra dioactief Afval (COVRA) naar het -Sloegebied zijn ruim 2500 bezwaar schriften ingediend bij het provin ciaal bestuur van Zeeland. Dat is een onverwacht grote respons. Vorig jaar waren er 300 bezwaarschriften tegen een eerste vergunningaanvraag van de COVRA, aldus een woordvoerder van de provincie Zeeland. De bezwaren richten zich vooral op het feit dat de komst van de COVRA Zeeland onveiliger maakt en de sterk verontreinigde Westerschelde nog meer belast. De vrees bestaat dat een opslagruimte voor radioactief afval in Borsele de weg effent voor de bouw van meer kerncentrales in de omgeving. Daarnaast zijn de tegenstanders van mening dat er onvoldoende reke ning is gehouden met de omwonen den en dat een peiling naar de me ning van de mensen in de naaste omgeving noodzakelijk is. De ondertekenaars van de bezwaar schriften vinden dat er nog te weinig ervaring is met langdurige boven grondse opslag van hoog-radioactief afval. De Zeeuwse boeren vrezen dat de komst van de COVRA een negatie ve uitstraling heeft op hun produk- ten. De COVRA wil op het industriege bied Sloe een opslagterrein bouwen, waar al het Nederlandse radioactieve afval uit ziekenhuizen en kerncentra les wordt opgeslagen en verwerkt. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het opslaggebouw van de COVRA vlakbij het dorp Borssele zou komen. Na verzet van de bevolking en een motie in de gemeenteraad werd de huidige lokatie gekozen: recht tegen over de kerncentrale van Borsele. Pleidooi voor uitbaggeren haven Flaauwers bij ingebruikname van nieuwe reddingsboot DEN HAAG - Nederland krijgt een instant-lotto. Het kabinet is hier in beginsel mee akkoord gegaan. De op brengst komt ten goede aan sport- en liefdadigheidsinstellingen. Als de in komsten van de staatsloterij erdoor verminderen, zal dit verlies voor de schatkist eerst uit de opbrengst van de instant-lotto worden bijgepast. KERKWERVE - „Het kan hier behoorlijk spoken, en de reddingsboot moet gewoon 24 uur per dag uit kunnen varen". Dat zei H. Vergoed, secretaris van de Stichting Reddingsorganisatie Oosterschelde in zijn toespraak ter ere van de officiële overdracht van reddingsboot de Wa tersnip. „We hebben aan de bel getrokken bij de gemeen te, we hebben aan de bel getrokken bij gedeputeerde sta ten maar het is nog steeds zo dat de reddingsboot bij laag water niet uit kan varen. Wij willen alsnog proberen de ze zaak van de grond te krijgen", aldus Vergoed. De Stichting Reddingsorganisatie Oosterschelde is in feite een vervolg op het initiatief dat J. Snepvangers, eigenaar van café De Heerekeet enke le jaren geleden nam. Snepvangers kocht een kleine boot, De Watersnip, met het oogmerk om watersporters die in moeilijkheden waren geraakt op de Oosterschelde ter zijde te staan. Vrijwilligers Snepvangers vond een aantal vrij willigers bereid om de boot te beman nen als deze uit moest rukken. En hoe enthousiast die mensen zijn wordt duidelijk als men bedenkt dat die eerste Watersnip weliswaar snel en betrouwbaar was, maar geen enkele beschutting tegen de elementen bood. Stichting Het particulier initiatief van Snep vangers werd in eerste instantie om gezet in een vereniging waarin een flink aantal sympathisanten zich ver enigde om het noodzakelijk onder houd van de boot te garanderen. La ter werd deze vereniging omgezet in een stichting.. Dit met het oogmerk om Snepvangers te vrijwaren van persoonlijke aansprakelijkheid. Onderhoud en exploitatie van de reddingsboot is in feite nooit een probleem geweest. De zeilers en wa tersporters voelden zich veilig omdat zij wisten dat de Watersnip standby was. En zij hadden er best iets voor over om dat zo te houden. Probleem was en is echter het feit dat het haventje van Flaauwers, de thuishaven van de Watersnip, bij laag water droog komt te liggen en het dus onmogelijk is om op dat moment met de reddingsboot uit te varen. Onver antwoord volgens Vergoed. „Het is tot dusverre steeds goed gegaan, maar het kan ook mis gaan", aldus Vergoed. En dat zou mensenlevens kunnen kosten. „En wij willen voor komen dat de put gedempt wordt als het kalf verdronken is". Een oplossing voor het probleem waar men mee kampt zou zijn het met anderhalve meter uitbaggeren van het haventje. Maar dat kost naar schatting 15.000,- en dat kan de stichting niet opbrengen. „Maar het is in onze ogen ook de verantwoorde lijkheid van de gemeente", stelt Ver goed. „Maar blijkbaar heeft die wei nig belangstelling voor ons werk en voor onze belangen". Vergoed: „Ik blijf hopen dat er toch een keer een positieve reactie van de kant van de gemeente komt. Als deze situatie voort blijft duren ben ik bang dat het enthousiasme van de vrijwilligers steeds meer ge temperd wordt". Het haventje Flaauwers is al meer malen onderwerp van gesprek ge weest op gemeenteraadsvergaderin gen in de gemeente Middenschouwen. De gemeente Middenschouwen heeft tot dusverre echter afwijzend gerea geerd op de verzoeken van de red dingsorganisatie. Vooralsnog laat de stichting zich door de afwijzende houding van de gemeente niet uit het veld slaan. Watersnip II Zo is enige tijd geleden besloten tot aanschaf van een nieuwe reddings boot die zowel redders als geredden meer beschutting biedt: de Watersnip II. Een in fel oranje uitgevoerd schip van 10,5 meter lengte en een diepgang van slechts één meter. De nieuwe Wa tersnip weegt 7000 kilo en wordt voortgestuwd door twee 150 pk ster ke turbo-dieselmotoren. Vergoed: „De oude Watersnip was sneller, maar ik denk dat dit schip Kees Snepvangers verrichtte de officiële handeling. Bij de derde poging spatte de fles uiteen Door Brouwse wethouder Loschacoff-De Kanter DREISCHOR - De peuterspeelzaal in Dreischor die de naam De Drie Schorren heeft meegekregen, is officieel geopénd. Mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter, wet houder van onderwijs en welzijn in de gemeente Brou wershaven was hierbij aanwezig. In dorpshuis „Om de opening officieel te ma ken, moet ik iets kapot maken. Iets wat ik helemaal niet graag doe, maar in dit geval zal ik over dat gevoel heen stappen, zodat de peuterspeel zaal officieel met de naam De Drie Schorren van start kan gaan". De opening was realiteit op het moment dat de wethouder de verpakking van het naambord van de peuterspeel zaal gescheurd had. De voorzitster van het peuterzaal- bestuur, Gerrie van Beek zette ver volgens een paar mensen in het zon netje. Ze deed dit op een originele wijze via bloemen en hun eigen bete kenis. Zo was er de roos, de bloem van de liefde voor Marijke van Beve- ren, de speelzaalleidster van De Drie Schorren. Het viooltje, dat staat voor bescheidenheid, voor Conny West dorp, die als vrijwilligster werkzaam is bij de peuterspeelzaal en de rid derspoor, de bloem van de verdraag zaamheid voor mevrouw Janko. Standvastigheid Voor mevrouw Loschacof f was er de bloem van de roem, laurier. En de bloem van de standvastigheid, de ko renbloem voor het bestuur, Marion, Anneke en Corry. De eikentak die staat voor kracht was voor de ouders en de vrijwilligers. Deze werd sym bolisch overhandigd aan één van de ouders. Tijdens het slotwoord werd aan dc eerste peuters die De Drie Schorren In haar openingswoord keek de wethouder terug op het ontstaan van de peuterspeelzaal in Dreischor. „Gerrie van Beek, de voorzitster van het bestuur, kwam een hele tijd gele den bij mij langs met de vraag om een peuterspeelzaal. Nou ben ik me wel bewust van de noodzaak van een peu terspeelzaal, maar het werd zaak om ook de gemeenteraad hiervan te over tuigen. Daarna kwamen de prakti sche zaken aan de orde". bezoeken een kleine attentie uitge reikt. Tevens werd de aanwezigen ge vraagd om giften die het mogelijk zouden maken om buitenspeelgoed aan te schaffen. Iets dat de peuter speelzaal nog niet heeft, maar waar wel behoefte aan is". Advertentie Eén van die praktische zaken was de huisvesting. Deze werd gevonden in een voo2'kamer van het doipshuis die niet gebruikt werd. „Het zou geen haalbare kaart geweest zijn, als de beheerster, mevrouw Janko, de gehe le tijd aanwezig zou moeten zijn. Daarom werd gekozen voor een op- zichzelf staande structuur, wat in hield dat de peuterspeelzaal uit het dorpshuis 'getild' moest worden", herinnerde Loschacoff zich. INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3