Vroeg uit de veren Up4/ O Ook Zierikzees ziekenhuispersoneel in opstand tegen de bezuinigingen Voorstel vijf nieuwe woningen te bouwen in de kern Ellemeet DE ZIERIKZEESCHE COURANT Patiënt A. Bal: „Ze worden nu met een fooitje afgescheept Aanrijding Vroonweg Renesse \Mh Wiï DÊ 8itr Aan de Heerenisstraat naast de basisschool ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE Streektaal Dorpsvlag Jubileum Verkiezing De streektaalmiddag in de Zierikzeese Con- Serooskerke heeft een eigen dorpsvlag. De vlag Eenbijzonderjubileumtijdensdeuitvoeringvan In sporthal Onderdak in Zierikzee is de uitslag certzaal trok 350 belangstellenden. (Pag. 2). werd onthuld tijdens het Strao-feest. (Pag. 3). Kunst en Eer; P. Duson is 50 jaar actief in de van de verkiezing van de sportman/vrouw en amateuristische muziekbeoefening. (Pag. 5). sportploeg van het jaar bekend gemaakt. (Pag. 7). MAANDAG 20 MAART 1989 145ste jaargang Nr. 24510 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Er zijn tijden waarin het de schijn heeft alsof tot het regeren niets anders nodig is dan de mensen grondig te verachten. Eötvös ZIERIKZEE - Het heeft acht jaar moeten duren, maar nu is ook voor het personeel van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis in Zierikzee de maat meer dan vol. Zaterdag vertrok een aantal van hen per bus naar Utrecht om daar een landelijke protestmani festatie voor een goede CAO voor het ziekenhuiswezen bij te wonen. Ze werden uitge zwaaid door de mensen die niet mee konden omdat ze moesten werken. „De rek is er uit. Wat \ve acht jaar opgekropt hebben komt er nu uit", aldus verpleegkundige W. Bom. Hij stelt dat de actiebereidheid onder het personeel groot is. „En we hebben ook de steun van de patiënten". Geen loze kreet. Patiënt A. Bal: „Ik vind de acties nog veel te bescheiden. Ze hadden geen vijf procent, maar tien procent loonsverhoging moeten eisen. Nu worden ze afgescheept met een fooitje". Spandoeken boven de ingang van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Het verplegend personeel is het beu. (Foto: Joop van Houdt). '0,32 procent flauwekul, daarom zijn wij al jaren de Dat is het op schrift op een van de spandoeken aan de gevel van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. In de hal van het ziekenhuis verzamelen de actie voerders zich terwijl hun collega's die die dag gewoon moeten werken ook even hun afdeling verlaten hebben om hen uit te zwaaien en succes te wensen. Verpleegkundige W. Bom, lid van de ondernemingsraad en ka derlid van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel laat de actie voerders niet gaan zonder een bemoe digend woord: „Iedereen staat achter jullie en met deze acties houdt het waarschijnlijk niet op. Wij blijven achter, maar wij ondersteunen jullie actie". Het geduld van de werknemers in de gezondheidszorg is'op. De werk druk wordt steeds hoger en de belo ning die daar in de vorm van salaris tegenover staat staat volgens hen niet in verhouding met de arbeid die ze verrichten. Zij willen een salaris dat strookt met de zwaarte en de verant woordelijkheid van hun werk. „Daarom is het zo belangrijk dat we dit doen", aldus Bom. „De regering heeft niets andere gedaan dan ons de grond in boren". Het is de eerste keer dat ook het personeel van het ziekenhuis in Zie rikzee in actie komt tegen de bezuini gingen op de gezondheidszorg. „We hebben het acht jaar opgekropt en het is alleen door de liefde voor het beroep dat we niet eerder aan de bel hebben getrokken", stelt Bom. „Ik zit nu zelf acht jaar in de ge zondheidszorg en ik heb gezien hoe het steeds verder ging. Er kwam steeds minder personeel, de salaris sen werden bevroren en de werkdruk werd steeds hoger", vertelt Bom. „Je voelde gewoon steeds meer ontevre denheid onder het personeel. Zo van 'Waarom doen wij dit eigenlijk nog voor zo'n hongerloontje. En dat komt er nu allemaal uit". Niet makkelijk Volgens Bom speelt in het feit dat men pas na acht jaar in actie komt mee dat het niet zo makkelijk is om personeel in een ziekenhuis te mobili seren. „Om te beginnen zie je elkaar al niet zo veel omdat er in verschil lende diensten gewerkt wordt". Vol gens hem wordt er op gegeven mo ment toch een grens overschreden waardoor men niet langer lijdzaam aan de kant blijft staan als de werk druk weer hoger wordt terwijl het sa laris in het gunstigste geval gelijk blijft. „Dan is de rek eruit en dan breekt de hel los", aldus Bom. Hij stelt dat het onverantwoord is dat de regering bezuinigt op een volgens hem zo be langrijke dienstverlening als de ge-' zondheidszorg. Door de bezuinigingen wordt de werkdruk soms onaanvaardbaar hoog en vroeg of laat gaat dat toch ten koste van de patiënten in het zie kenhuis. Bom signaleert dat er nu al sprake is van effect van de bezuini gingen op de patiënten. „Sommigen durven ons 's nachts niet eens op te roepen als ze ergens mee zitten omdat ze vinden dat we het al heel druk heb ben en dat zij ons dan niet nog eens lastig moeten vallen". Fooitje Op de vraag of hij als patiënt iets van bezuinigingen merkt antwoordt A. Bal ontkennend. „Ze staan hier al tijd voor je klaar. En dat geldt van hoog tot laag", aldus Bal. Hij werd een tijdje geleden in het ziekenhuis opgenomen nadat hij een hartstil stand had gehad. „Het is kantje- boord geweest en ze hebben hier heel veel voor me gedaan", aldus Bal. „Wat die mensen hier doen wordt heel erg ondergewaardeerd. Ze wor den afgescheept met een fooitje ter wijl ze gewoon een normaal salaris zouden moeten krijgen. Zoals het hoort". Bal laat daarbij, met een priemen de vinger in de richting van het noti tieblok, aantekenen dat de mensen in het Zierikzeese ziekenhuis beslist niet enkel voor het geld werken. „Ik heb hier niets anders dan liefde en medeleven gekregen", aldus Bal. „Het zou eigenlijk niet nodig moeten zijn dat ze deze actie voeren". Zwaar „Het is tenslotte een zwaar beroep. Die mensen hier lopen de hele dag en ze hebben bovendien nog eens een grote verantwoordelijkheid", aldus Bal. Hij heeft wel een idee van hoe de buitenwacht kan laten weten dat ze achter de acties van het verplegend personeel staan. „De mensen moeten zich, ook als ze niks mankeren, maar eens een weekje op laten nemen". Volgens verpleegkundige Boni staat niet alleen al het verplegend personeel en de patiënten achter het protest tegen de regeringsbezuini gingen. ,,Ook de directie heeft laten weten dat ze onze eisen gerechtvaar digd vinden". Bom sluit niet uit dat er ook in Zie rikzee nog meer actie zal volgen te gen het regeringsbeleid. De werkne mers in de gezondheidszorg eisen voor de CAO-ziekenhuiswezen een loonsverhoging van alles bij elkaar vijf procent: 1,5 procent om gelijke tred te houden met het bedrijfsleven, 2,5 procent om de reeds opgelopen achterstand met de werknemers in het bedrijfsleven weg te werken en 1 procent loonruimte tot slot voor de totstandkoming van zaken als werk gelegenheid, scholing, kinderopvang en ouderschapsverlof. Ook zouden de toeslagen voor onregelmatig werken, slaapdiensten en overwerk opge schroefd moeten worden. RENESSE - Twee personenauto's werden beschadigd bij een aanrij ding op de Vroonweg bij Renesse. Het ongeluk gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer 02.45 uur. De Duitser F. P. reed vanaf de Hogezoom de Vroonweg op. Hij nam daarbij de bocht zo ruim dat hij de personenauto van Y. D. uit Renes se die vanaf de tegengestelde richting over de Vroonweg kwam aanrijden niet meer kon ontwijken. Het voer tuig werd aan de linkerzijde bescha digd. De auto van de Duitser werd aan de voorzijde vernield. Er werd niemand verwond. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Opklaringen Vanavond toenemende bewolking en enkele buien, mogelijk met hagel en onweer. Later in de nacht en over dag droog met opklaringen. De wind draaiend naar west, toenemend 6, langs de kust 7 Beaufort, later in de nacht afnemend 4 tot 5 en langs de kust 5 tot 6 Beaufort. Minimumtem peratuur komende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 24 mrt.: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 6 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 4 Vrijdag: "Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 2-1 mrt. Zon op 06.40, onder 18.54 Maan op 18.12, onder 06.17 Volle Maan; 22 maart (10.58) HET WEEROVERZ1CHT DE BILT - Het begin van de lente gaat gepaard met wisselvallig weer. In een krachtige westelijke stroming trekken verschillende depressies mee, die nu en dan regen zullen bren gen. Het ziet er naar uit dat de ko mende dagen de regen in hoofdzaak in de nacht en ochtend zal vallen en 's middags de zon er af toe zal zijn. Van middag trok een koufront over ons land naar het oosten. De komende nacht nadert een vol gende storing. Deze zal ook morgen ochtend, dinsdag, nog regen brengen. Daarna zijn er opklaringen en blijft het droog. In de avond komt in het westen echter alweer de bewolking opzetten van een warmtefront, dat in de nacht van dinsdag op woensdag ons land zal bereiken. De snelle opeenvolging van weertypes houdt de hele week aan. 's Middags zal de temperatuur ongeveer negen graden zijn. SCHARENDIJKE - Als de gemeenteraad van Midden- schouwen het plan ook ziet zitten, worden aan de Heere nisstraat te Ellemeet vijf nieuwe huurwoningen ge bouwd. Het gaat om woningwetwoningen die worden ge realiseerd door de woningbouwvereniging Beter Wonen. Tijdens de gemeenteraadsvergadering op woensdag 29 maart in het gemeentehuis te Scharendijke legt het colle ge van b en w het plan voor aan de gemeenteraadsleden. de gemeente namelijk laten weten dat men de nieuwe woningen alleen wil bouwen als de gemeente een bij drage levert. Dat zou een huurder- vingsgarantie kunnen zijn waardoor de gemeente bij mogelijke leegstand van de woningen de betaling van de huur op zich neemt. Of een directe fi nanciële bijdrage waarbij de ge meente 2.000 gulden per huis betaalt om de stichtingskosten en daardoor de huurprijs te verlagen. Om de woningwetwoningen aan de Heerenisstraat te kunnen bouwen moet het bestemmingsplan Ellemeet- Zuid worden gewijzigd. Op dit mo ment staat daar nog in dat de betref fende grond is bedoeld voor de bouw van een bungalow en zes woningen van het type twee-onder-een-kap of vrijstaand door particulieren of een aannemer. Omdat de afgelopen jaren is gebleken dat dit niet zo van de grond komt, voelt het college van b en w meer voor sociale woningbouw. Financiële bijdrage Burgemeester en wethouders stel len de raadsleden daarom voor om via een artikel 19-procedure vrijstel ling te verlenen om van het huidige bestemmingsplan af te wijken. De tweede hindernis die moet worden genomen om de vijf woningwetwo ningen te kunnen bouwen is een fi nanciële bijdrage van de gemeente Middenschouwen. De woningbouwvereniging Beter Wonen heeft tijdens het overleg met Hoewel men met beide mogelijkhe den moeite heeft hecht het college van b en w zeer veel waarde aan de bouw van vijf woningwetwoningen in Ellemeet. Daarom stellen burge meester en wethouders de raad voor om te kiezen voor de laatstgenoemde mogelijkheid. Het beschikbaar stel len van in totaal 10.000 gulden voor de bouw van de woningen. Dit geld zou uit de pot reserve bouwgronden worden gehaald. Agenda De gemeenteraadsvergadering om vat 18 agendapunten. Een aantal daarvan betreft de wijziging van ge meenschappelijke regelingen. Instel lingen zoals de sociale dienst en de reinigingsdienst waarin de zes ge meenten van Schouwen-Duiveland samenwerken. De wijziging omvat geen essentiële veranderingen. Hij is nodig vanwege een nieu we wet van de rijksoverheid. Burgemeester en wethouders vra gen de raad 28.000 gulden beschik baar te stellen voor het ruimen van een gedeelte van dc algemene be graafplaats Scharendijke. Het rui men is nodig omdat de begraafplaats naar verwachting binnen 2 a 3 jaar vol zal zijn. Het gaat om een gedeelte waar graven liggen die ouder zijn dan 25 jaar. Ook het plaatsen van verkeerebe- lemmerende bloembakken op de Kuyerdamseweg te Ellemeet en de El- kerzeeseweg te Scharendijke komt aan de orde. Dat zou bij elkaar 15.000 gulden kosten. Voor nieuwe gordij nen in de gymnastiekzaal van de Put- meet is een bedrag van 3.800 gulden nodig. Het college van b en w is nog steeds van mening dat geen subsidie verleend moet worden aan peuter speelzaal De Schouwse Poeletjes. Het bestuur van de peuterspeelzaal wil drie in plaats van twee ochtenden per week geopend zijn. De raadsvergade ring op 29 maart waarbij dit alles aan de orde komt is openbaar. Dus iedere belangstellende kan de discussie van af de publieke tribune in dc raads zaal van het gemeentehuis volgen. Aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE - Ze moesten er vanochtend, maandag, wel vroeg uit en men was wellicht nog wel wat slaperig maar aan de andere kant had men wellicht ook wel dat speciale gevoel onder de leden dat opduikt als je op vakantie gaat. In ieder geval ging vanmorgen vroeg de eerste Nieuwsbodereis naar het Duitse Hameln van start. Voor de fotograaf poseerde het gezelschap nog even op de Grevelingendam en daarna kon de reis dan definitief begintien. Woensdag wordt het gezelschap weer in Zierikzee verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1