Eremedaille in zilver voor secretaris H. van den Bos (efefüS^ Kunst van het beschilderen van paaseieren is eeuwenoud DE ZIERIKZEESCHE COURANT 't is zo ver!!!!!! Goedbloed Auto's aan de Oudeweg in Zierikzee is open. U komt toch ook?!?! CDA wil meer duidelijkheid over voortbestaan Zuidhoek LIJnbach WA> my PÊ Bitr Praten over rijscholen! MOC '17-ZIERIKZEE -AMc-.' UI '^Tor, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Grevelingen Opening Meer geld Judoka Er is nog geen sprake van een ecologisch Openbare basisschool 't Kofschip is feestelijk Er is meer geld nodig om aan de groeiende Judoka Leo van Oosten is bezig aan een bril- evenwicht in het Grevelingenbekken. (Pag. 2). heropend. (Pag. 3). vraag naar hulp te voldoen. (Pag. 3). jante come-back. (Pag. 9). VRIJDAG 17 MAART 1989 145ste jaargang Nr. 24509 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Slechts wat men liefheeft, kan men naar verdienste prijzen. Shakespeare Advertentie Telefoon 01110-14951 kringcommandant N. M. Bollen: „Zonde dat je weggaat BRUINISSE - „Het is zonde dat je weggaat". Dat zei kringcommandant N. M. Bollen alvorens hij H. van den Bos de ere-medaille in zilver opspelde. Van den Bos nam af scheid als secretaris van de afdeling Bruinisse van het Nederlandse Rode Kruis na de ze funktie elf jaar vervuld te hebben. Namens het bestuur kreeg Van den Bos uit han den van voorzitter T. C. Hekman een cadeaubon uitgereikt. Vragen aan gedeputeerde staten ZIERIKZEE - Het CDA wil meer duidelijkheid over de mogelijkheden voor het zelfstandig voortbestaan van werkvoorzieningsschap De Zuid hoek in Zierikzee. CDA-statenleden L. Nederhoed-Zijlstra en E. Nieuw- kerk stelden hierover vanmorgen, vrijdag, vragen aan gs. Eerder be sloot het bestuur van de Zuidhoek zelfstandig te blijven en vroeg de ge meenten op Schouwen-Duiveland daarmee in te stemmen. Verschillende gemeenten hebben zich inmiddels achter het besluit van De Zuidhoek geschaard en zich uitge sproken tegen een fusie met het Goe- se werkvoorzieningsschap Betho. Ge deputeerde staten blijft echter voor alsnog aandringen op een samenwer kingsverband tussen De Zuidhoek en Betho. Nederhoed en Nieuwkerk vragen aan GS welk provinciaal beleid er ten grondslag ligt als men tegen de wens van de betrokkenen in toch een fusie zou willen doorvoeren. Ook vragen de twee of een samenwerkingsver band dwingend opgelegd kan wor den. ,,Is het college bereid om, indien het bestuur en de betrokken gemeen ten duidelijk te kennen geven geen voorstander te zijn van een zelfstan dige Zuidhoek aan die wens tegemoet te komen?". Nederhoed en Nieuwkerk stellen dat een eventueel samenwerkings verband tussen Zuidhoek en Betho gevolgen heeft voor de werkgelegen heid op Schouwen-Duiveland. Hun vraag aan het college van GS is of zij dat gevaar ook zien. Volgens Nederhoed en Nieuwkerk kan een mogelijke fusie leiden tot verschraling aan de top bij de werk nemers van De Zuidhoek. ,,Is het col lege met ons van mening dat de pro vincie moet trachten om de toch al kwetsbare werkgelegenheidssituatie op Schouwen-Duiveland daar waar mogelijk en daar waar dit tot haar bevoegdheden behoort krachtig te stimuleren?". Advertentie ECHTE VERWARMINGSSERVICE BEL 01110-14739 (ÓÓK 'S AVONDS EN IN HET WEEKEND) H INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS H 8fl£fOS7AM7 I•ZIERIKZEE'JELEFOON01110-U73S Kringcommandant Zeeland N. M. Bollen speldt de onderscheiding op bij H. van den Bos. (Foto: Joop van Houdt). Alvorens Bollen overging tot het uitreiken van de verschillende me dailles Voor trouwe dienst stelde hij dat het voor hem altijd weer een eer is om in Bruinisse het woord te mo gen voeren. ,,De bevolking van Brui nisse staat volledig achter haar Rode Kruis-colonne", aldus Bollen Hij memoreerde in zijn toespraak verder dat er al twee gemeenten op Schouwen-Duiveland zijn die het Ro de Kruis jaarlijks met een financiële bijdrage steunen. „Ik hoop dat de an dere gemeenten dit 'goede voorbeel zullen volgen", aldus Bollen. ,,De ge meente Bruinisse heeft zelf al een be langrijke bijdrage geleverd door de Bruse vrijwilligers van regenkleding te voorzien". Bollen stelde dat men gepast en verantwoordelijk met vrijwilligers dient om te gaan. ,,Als vrijwilliger Sara van Roon leert belangstellenden wat handigheidjes voor het beschilderen van eieren ZIERIKZEE - Pasen en eieren. Het vormt een onver brekelijke eenheid. Sinds mensenheugnis is dat zo. Eier- zoeken, eierspelen en...het beschilderen van eieren met de meest fraaie motieven, het zijn activiteiten die zich per definitie rond Pasen afspelen. Ook op Schouwen- Duiveland worden de komende weken wat extra doosjes eieren gekocht om er met penseel en waterverf de crea tieve lusten op bot te vieren. Dat kan ook in het atelier van Sara van Roon in Dreischor waar maandag 20 en dinsdag 21 maart een avond wordt gegeven voor belang stellenden die wat hulp willen hebben bij het eierschil- deren. Deze bijeenkomsten beginnen om 20.15 uur. Een ei gestoken in een fleurig jasje is niet een gril van de moderne tijd. In een graf in de omgeving van Worms vonden archeologen niet al leen resten van een meisjesskelet maar ook munten uit de vierde eeuw voor Christus en...geverfde eieren. Die kleurtjes waren niet zoals tegen woordig met viltstift of waterverf op gebracht. maar ontstaan door de eie ren met natuurlijke kleurstoffen (zoals uien, spinazie, bieten) te kleu- Levenskracht Dat het ei een wezenlijk onderdeel van het Paasfeest vormt komt omdat het ei al eeuwenlang wordt be schouwd als de kiem van leven, de le verancier van een flinke portie le venskracht. Voor onze verre voorva deren stond het bovendien vast dat die levenskrachten werden overdra gen door deze te eten of soms ook in de grond te stoppen. In het voorjaar wanneer alles opnieuw tot leven Advertentie AUTOMATISERING Industrieweg 1-3 4382 NA Vlissingen Tet. ot 184 - tsew komt was het dan ook noodzakelijk om eieren te eten en zodoende krach ten voor het seizoen op te doen. Eieren werden niet alleen geconsu meerd maar ook in de grond verstopt. Zo zou het ei zijn kracht aan moedert je aarde afstaan waarna de mensen de vruchten van deze „aangesterkte moeder aarde" konden plukken. Een rite die ook nu nog tot uitdrukking komt in de wedstrijden eierzoeken. In een recenter verleden werd de rol van het ei als „krachtpatser" nog ver sterkt door het Christendom. Het ei werd symbolisch gezien als het wit gepleisterde graf, van waaruit Chris tus verrees. Op plafondschilderingen in oude kerken wordt het graf van Christus dan ook vaak ovaal afge beeld. Heidens Doordat ook het Christendom een belangrijke rol toedacht aan het ei, is het van huis uit heidense ritueel van eieren eten om krachten op te doen in de loop der eeuwen bewaard geble ven. Na het vasten werden eieren dan ook in de kerk gewijd waardoor de ze onheil zouden weren en een gene zende werking hebben. Het zal niet vreemd zijn dat die eieren, na de strenge vastenperiode goed in de smaak vielen. Eiermalen Men ging ze zelfs als geschenk aan elkaar geven en ook werden rond Pa sen eiermalen gegeven, waarbij met name mensen van het platteland zich tegoed deden aan het eten van deze voor hen niet alledaagse lekkernij. Ook nu is de ontbijttafel met Pasen niet af wanneer daar geen vrolijk versierde eieren op staan, terwijl ook een Pasen zonder chocoladeeitjes haast ondenkbaar is. „Eén ei is geen ei, twee ei is een half ei en drie ei is een paasei". Nog steeds wordt in het Zuiden dit liedje, dat teruggaat naar de tijd dat kinde ren „bedelend om een ei" huis aan huis gingen. Met die (hardgekookte) eieren kon het kind vroeger gaan spe len op de Paaswei waar volgens de oude gebruiken allerlei eierspelen werden gehouden. Eirollen, eismij- ten en eiertikken. Je kunt het zo gek niet bedenken voor het gebruik van eieren. Ook nu nog staat met Pasen het ei centraal, zij het dat deze nu zijn eer ste plaats met de vrij recent uit Duitsland overgekomen paashaas moet delen. Behalve het eierzoeken dat ook door Schouwen-Duivelandse kinderen nog wel wordt gedaan en dat doet denken aan de gewoonte van onze verre voorvaderen om de aarde extra krachten te geven door er een ei in te stoppen, wordt in menig gezin een extra doos eieren aangeschaft om de paastafel op te fleuren. Geen eenvoudige taak om zo'n glad Ovaal ding van een mooie versiering te voorzien. Daarvoor komt wel enige vaardigheid kijken. Hoe je nu precies zo'n ei een fraaie paasoutfit geeft is iets dat je even moet weten. Om die reden biedt Sara van Roon maandag 20 en dinsdag 21 maart de mogelijk heid om gedurende twee uur de fijne kneepjes van het priegel werk onder de knie te krijgen en om ideeën op te doen voor het maken van een mooi ei. Daarbij wordt niet alleen met pen seel en waterverf gewerkt maar wordt ook gebruik gemaakt van het zogenaamde marmeren en de uit spaartechniek. Wie voor deze uiterst nauwkeurig bezigheid weieens wat foefjes wil le ren kan zich voor een van deze twee avonden opgeven bij het atelier van Sara van Roon in Dreischor. Deelne mers aan één van deze twee avonden moeten zelf zorgen voor een doosje waterverf, een zachte dikke (no 6) en een dunne (no 1) penseel plus zes al dan niet uitgeblazen eieren. verzet je tenslotte veel werk", aldus de kringcommandant. Bollen ging vervolgens over tot het uitreiken van de medailles voor trou we dienst. J. van der Have, A. Kik en L. Bolier-Mol kregen de medaille voor twintig jaar trouwe dienst uit gereikt. M. C. Maaskant-Okkers kreeg uit handen van Bolle de me daille voor tien jaar trouwe dienst bij het Jeugd Rode Kruis. Vraagbaak Bollen omschreef Van den bos als iemand met veel inzet en toewijding, „een vraagbaak voor velen", aldus Bolle. Voorzitter T. C. Hekman sloot zich volmondig aan bij de woorden van Bolle. Hij roemde de deskundig heid van Van den Bos en liet ook niet na diens vrouw in het zonnetje te zet ten. „Ook al bleef zij misschien wat op de achtergrond", aldus Hekman. „Het gezin Van den Bos heeft haar steentje bijgedragen aan het welzijn van de afdeling Bruinisse van het Ro de Kruis". In een kort dankwoord stelde Van den Bos dat de functie hem meer tijd had gekost dan hij aanvankelijk had gedacht. „Maar ik heb het altijd met veel plezier gedaan en ik vind het ook jammer dat ik er nu meer moet stop pen. In die elf jaar dat ik het werk ge daan heb heb ik binnen het bestuur geen onvertogen woord gehoord. En ik denk dat dat iets is wat men niet van veel clubs kan zeggen". DEN HAAG - Minister Van Dijk (overheidspersoneel) komt binnen en kele maanden met een tijdelijke rege ling voor een weduwnaarspensioen voor ambtenaren. Daarmee vermeed hij een botsing met een ruime kamer meerderheid, die tijdens kamerover leg over Van Dijk's arbeidsvoorwaar denbeleid dreigde zelf met een initiatief te komen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting Deltagebied tot zaterdagavond: Windvlagen De depressie van de afgelopen da gen heeft gisteren 15 mm neerslag gebracht. Nu trekt deze naar het Noordzee-gebied en na wat matige buien volgen er opklaringen. De buien nemen af, maar gaan wel ge paard met windvlagen. De wind is noordoost 5 Beaufort afnemend naar vier Beaufort. De minimumtempera tuur vandag is 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 21 mrt.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 207c. Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 307c Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 3 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 807c Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 18 mrt. Zon op 06.47, onder 18.49 Maan op 14.36, onder 05.42 19 mrt. Zon op 06.45, onder 18.51 Maan op 15.50, onder 05.56 20 mrt. Zon op 06.42. onder 18.53 Maan op 17.02, onder 06.07 Volle Maan: 22 maart (10.58) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Achter een koufront, dat in Midden-Nederland plaatselijk tot 5 cm sneeuw achterliet, stroomde vanuit het noorden koude lucht bin nen. Inmiddels nadert een krachtige rug van hogedruk ons land. De as daar van ligt in de nanacht juist over ons land. In deze rug komen bovendien flinke opklaringen voor. Deze opkla ringen, bij weinig wind en een zeer koude bovenlucht kunnen aanleiding gaan geven tot een zeer sterke temperatuur-daling gedurende de komende nacht. Minima van rond min 5 graden op waarnemingshoogte (1.50 meter) zijn landinwaarts moge lijk. MIDDELBURG - Tijdens de zitting van provinciale staten in Middelburg hebben de VVD en de SGP gedeputeerde sta ten gevraagd de problematiek van de rijschoolhouders op Schouwen-Duiveland nader te bespreken in een tweetal pro vinciale commissies. Zo is van morgen, vrijdag, duidelijk ge worden. Aanleiding is een schrijven van de gemeente Middenschou- wen, die bij gs haar bezorgd heid heeft uitgesproken over het CBR-voornemen Zierikzee als examenplaats te schrappen. De VVD-er G. W. Eijssens heeft gevraagd om behandeling in de commissie economische zaken en de SGP-er M. Markusse ziet de problematiek graag in de commissie waterstaat en ver keer behandeld. Naar verwach ting gaat er ongeveer een maand overheen, alvorens de provincie met een uitspraak komt. De diverse partijen zijn nog niet zover, dat zij zelf al standpunten ingenomen heb ben. Advertentie Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor VV Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1