uitvoering in Dreischor Jaarlijkse Crescendo f f rik h a Confrérie de Vinophiles des Pays-Bas bezoekt Zierikzee DEURLOO B.V. Dansparen twaalf uur op dansvloer tijdens dansmarathon 4 Ter gelegenheid nieuwe wijnafdeling van Van Meeleren wijnen delicatessenhandel ZIERIKZEE - Zierikzee heeft in zijn verleden vele grootheden op bezoek gehad: Keizer Karei V bracht hier in 1540 de nacht door, de Spaanse veldheer Mondragon verbleef er, de Koninklijke familie kuierde hier ooit langs de haven en recent nog meerde de Spaanse kinder vriend Sint Nicolaas hier in Zierikzee af. Die reputatie van gastvrije stad voor vips krijgt maandag 3 april een extra dimensie wanneer de Confrérie de Vinophiles des Pays-Bas (de Broederschap van Wijnvrienden in Neder land) hier op bezoek komt om burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs in hun gelederen op te nemen. Aanleiding voor dit eerbiedwaardi ge gezelschap van in stemmig zwart geklede heren met hoge hoed, cape en grote wit'te kragen vormt het feit dat hun confrère Wim van Meeteren (sinds oktober '71 lid van deze Broe derschap), die dag definitief een punt zet achter zijn wijnkelder in het Gra vensteen om een nieuwe wijnafdeling achter zijn zaak aan het Havenplein in gebruik te nemen. Een gebeurtenis waarmee de historische functie van Zierikzee als wijnstad naar het heden wordt doorgetrokken. Dat Zierikzee in het verleden be paald geen stad van geheelonthou ders was blijkt wel uit het grote aan tal keuren (wetten) dat voor de wijnhandel werden uitgevaardigd. In de Stadsrechten die graaf Willem II Zierikzee in 1248 schonk was reeds een bepaling omtrent de zuiverheid van de wijn opgenomen. Wie zich daar niet aan hield kon rekenen op een fikse straf in de vorm van eèn boete van maar liefst dertig gulden. Keuren Ook in later tijden werden regel matig keuren uitgevaardigd voor de wijnhandel. Zo bepaalden de schepe nen in 1429 dat het voor niet-Zierik- zeeënaren verboden was om binnen de stadsmuren te tappen. Voorts moe ten de poorters 's winters na zeven uur en 's zomers na negen uur op een droogje zitten, want dan mocht er geen bier en wijn meer worden ver kocht Ook omtrent de plaatsen waar wijn verkocht mocht worden en de hoe veelheden wijn die in een jaar ver kocht moesten worden bestonden wetten. Elke Zierikzeese wijnhande laar moest in de zeventiende eeuw minimaal 3500 liter wijn verkopen. In totaal moest er binnen de stadsmu ren maar liefst 80.000 liter wijn dooi de 25 wijnstekers worden omgezet. Het moge duidelijk zijn dat de leven dige wijnhandel in vroeger tijden een belangrijke bron van bestaan was voor Zierikzee. Gravensteen Wijnhandel en historie van de stad zijn jarenlang hand in hand gegaan in de wijnkelder die Van Meeteren in het Gravensteen, de-vroegere stads gevangenis had. Zolang Van Meeteren de delicatessen- en wijnzaak aan het Havenplein runt heeft hij het edele vocht van moeder aarde een sfeervol maar helaas ook vochtig onderkomen in de kerkers van de vroegere stads gevangenis bezorgd. Nu de gemeente echter met de ge dachte speelt om voor de huisves tingsperikelen van het Stadhuismu seum een oplossing te zoeken heeft de Zierikzeese meester- wijnverkoper het raadzamer geacht om tijdig uit te zien naar een ander onderkomen, voor het geval de gemeente de kelder van het Gravensteen als museum zou willen inrichten. Ingrijpend Het vinden van een geschikte ruim te voor de wijnafdeling was snel ge vonden in het magazijngedeelte ach ter de huidige winkel aan het Haven plein. Dankzij, architectenbureau Kraamer uit Schuddebeurs en bouw bedrijf Prince uit Haamstede is de vroegere magazijnruimte nu omgeto verd in een waar wijn-walhalla, waar wijnvrienden hun hart kunnen opha len bij de schappen met de meest uit eenlopende wijnen. Via een fraai poortje van IJssel- steen bereikt men de nieuwe wijnaf deling, die een zee van ruimte biedt om het assortiment overzichtelijk uit te stallen. Naast de overbekende Franse, Duitse en Spaanse wijnen en de in opkomst zijnde Australische wijnen gaat de meester-wijnverkoper in zijn nieuwe wijnafdeling meer ruimte vrijmaken voor de Californi- sche wijn, waarvoor de belangstel ling toeneemt. Patio Achter die wijnafdeling bevindt zich een knusse patio waar diegenen die nog niet precies weten welke fles ze nu zullen kiezen eens even rustig over hun kéuze kunnen nadenken. Een sfeervolle entourage van een Frans zitje en attributen die te ma ken hebben met de wijnbouw zoals een pupitre voor de tweede gisting van champagne moeten die keuze wat vergem akkel ij ken Speciaal voor de klant die aan een fles niet genoeg heeft maar een of meerdere dozen wijn nodig heeft, heeft Van Meeteren aan het eind een opslagdepot ingericht dat uitkomt op de Hoge Molenstraat, zodat klanten niet langer met hun dozen behoeven te sjouwen. Al met al een ingrijpende uitbreiding van ruim 200 mz, waar aan sinds 9 januari met man en macht wordt gewerkt om deze nieuwe ruim te ingericht en wel gereed te hebben om de andere Confrères en belang- Ter gelegenheid van de nieuwe wijnafdeling van confrère W. van Meeteren en gelet op het feit dat Zierikzee in het verleden 'n belangrijke wijnhandel ken de komt de Confrérie de Vinophiles maandag 3 april naar Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). stellenden maandag 3 april in stijl te kunnen ontvangen. Opmerkelijk Dat Van Meeteren, die van verschil lende wijnbroederschappen lid is, er in geslaagd is om de Confrérie de Vi nophiles des Pays-Bas naar Zierikzee te halen is op zich al opmerkelijk. Dit oude genootschap van'wijnhandela ren, dat de eerste officieel erkende Confrérie buiten Frankrijk is, maakt er geen gewoonte van om naar Zee land af te reizen. Deze keer maakt het genootschap, dat zich tot doel heeft gesteld om de goede Franse wijnen in Nederland te promoten, graag een uitzondering. Niet alleen omdat Zie- rikzee van oudsher een belangrijke wijnhandel kende, maar ook vanwe ge de grootse opzet van de wijnhan del van copfrèr'e Van Meeteren. Het bezoek van deze Broederschap aan de stad zal niet ongemerkt voor bij gaan. Even voor vieren vertrekt het gezelschap in vol ornaat richting Stadhuis waar zij met de gebruikelij ke rituelen burgemeester Asselbergs liefderijk in hun gelederen zullen op nemen. Een eer die slechts weinig Zeeuwen is gegund. Voor zover Van Meeteren bekend is, is burgemeester Asselbergs de tweede Zeeuwse bur- f emeester die tot erelid van de Con- rérie wordt benoemd. Na deze be noeming zal het genootschap om 17.00 uur ook aanwezig zijn bij de re ceptie die ter gelegenheid van de nieuwe wijnafdeling wordt gegeven. Uiteraard in het nieuwe gedeelte achter de zaak. ZIERIKZEE 't Kofschip De openbare basisschool 't Kof schip in Zierikzee heeft donderdag 16 maart de officiële heropening van de school. Door een interne verbouwing is de integratie van de kleuters en de hogere groepen van het basisonder wijs een feit. De officiële bijeen komst begint om 15.00 uur. Vanaf 18.30 uur is er een open huis voor alle belangstellenden. Bewonerscommissie Borrendamme De bewonerscommissie van de flat woningen behorende bij bejaarden centrum Borrendamme in Zierikzee houdt vrijdag 17 maart haar jaarver gadering. De vergadering wordt ge houden in de Groene Zaal van het be jaardencentrum en begint om 14.30 uur. Lente-actie De Interkerkelijke Vredeswerk- groep Schouwen-Duiveland treedt za terdag 18 maart naar buiten met een Lente-actie, welke zich Onder de Beu- ze in Zierikzee afspeelt. Aan het win kelende publiek zal tussen 14.30 en 15.00 uur een klein vredessymbool worden uitgereikt. Wie zich aange trokken voelt om aan deze actie mee te doen kan zich in dit halfuurtje bij de groep, die in de kleuren van de re genboog is getooid, aansluiten. Be halve de leden van de Vredeswerk- groep zullen ook enkele medewerkers van de Wereldwinkel en Amnesty In ternational aan deze actie meewer ken. WESTERSCHOUWEN Burgerlijke stand In de periode februari de eerste van maart overleden in de gemeente Wes- terschouwen de volgende personen: Jacob Deurloo, Job Cornelis Beuzen- berg, Paulina de Muijnek geb. Van der Have, Willem Hack, Cornelia van den Bos,geb. Kortvriend, Gaele Har- mannus Postma, Dingeman van den Hoek. Geboren werden: Johannes Wouter Oosterling, Aren Leendert Flo- resteijn. KERKWERVE Bibliobus Vanaf donderdag 16 maart staat de bibliobus op twee plaatsen in Kerk- werve. Iedere donderdag van 14.25 tot 14.55 uur aan de Beatrixstraat. En van 15.00 tot 15.30 uur aan de Vloedstraat. BROUWERSHAVEN Collecte De reuma-collecte heeft in Brou wershaven 713,10 opgebracht. Ge vers en collectanten worden door de organisatie bedankt. NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Collecte De reuma-collecte in Noordgouwe en Schuddebeurs heeft 608,70 opge bracht. Gevers en collectanten wor den hartelijk bedankt. NIEUWERKERK Collecte De collecte ten bate van het Reuma fonds heeft in Nieuwerkerk 1114,- opgebracht. Gevers en collectanten worden hartelijk bedankt. BRUINISSE Sportvisbootje uitgebrand Op de Noordzee, in het Westgat tus sen de koppen van Schouwen en Wal cheren, is zaterdag een polyester sportvisbootje totaal uitgebrand na een explosie aan boord. De twee sportvissers uit Roosendaal konden ongedeerd overstappen bij een collè- ga-visser, al haalde een van hen nog een nat pak. De beroepssportvisser Joh. Hoogerwerf uit Bruinisse van de Maatje Adriana kon het fel branden de scheepje dat 180 liter benzine aan boord had, met een brandblusser en de dekwasslang geblust krijgen. De reddingsboot Prins Hendrik sleepte het wrak naar de thuishaven B'ürghr sluis. De RP te Water post Vlissirigen' stelt een onderzoek in naar de oor zaak. Bijeenkomst Helpt Elkander De Hervormde vrouwengroep Helpt Elkander hoopt op dinsdag 14 maart weer bijeen te komen in het NH-verenigingsgebouw om 19.30 uur. Na de pauze wordt er bingo gespeeld met leuke prijsjes. Gasten zijn wel kom. ROOMPOTSLUIS Hand bekneld Tijdens het wisselen van de sluis deur van de Roompotsluis in de Neel- tje Jans is een medewerker van Smit- Thk bekneld geraakt met z'n hand. Tijdens het neerzetten met een bok van de 200-ton zware sluisdeur op een duwbak raakte hij onder de deur be kneld met dat lichaamsdeel. De kneuzingen bleken in het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee nog mee te vallen. GOES Boot Accessoire Markt In Goes wordt van zaterdag 18 tot en met maandag 27 maart een Zeeuw se Boot Accessoire Markt gehouden op het terrein achter de gebouwen van het taxibedrijf Citax aan de.Mid delburgsestraat. Het inleveren van spullen kan geschieden tussen dins dag 14 en vrijdag 17 maart. De Zeeuwse Boot Accessoires Markt is een begrip voor booteigenaren in binnen- en buitenland. Veel booteige naren hebben een aantal spullen die zij niet of weinig gebruiken en die ze best kwijt willen als er maar een re delijke prijs tegenover staat. Aan de andere kant zijn er ook veel booteige naren die op zoek zijn naar redelijk geprijsde accesoires. De Zeeuwse Boot Accessoire Markt brengt beide groepen bijeen. Prima Donna Prima Donna de werkgroep voor lesbische vrouwen houdt zondag 19 maart een filmmiddag in Vrouwen huis Jet. Deze cinématinee begint om 15.00 uur. Getoond wordt de film Af- skedet (afscheid) waarin het meisje Valerie zich los maakt van haar ou ders die haar omwille van haar les bisch zijn afwijzen. Vervolg van pagina 1 der uur krijgen, wordt op tweede paasdag ook een demonstratie rol stoel rock 'n roll gegeven door min- dervaliden uit Goes. Verder verzor gen de leerlingen van de wedstrijd klasse van dans- en balletschool Kra mer demonstraties ballroomdansen in de pauzes van de marathon. Op dit moment hebben zich al veer tien paren aangemeld voor deelname aan de dansmarathon. Kramer wil maximaal 25 paren toelaten. „Anders wordt het te druk in de zaal". De in schrijving staat nog een week open en geldt uitsluitend voor leerlingen van de dansschool. Met deelname ver plichten ze zich om minimaal vier fa milieleden, kennissen of bedrijven te zoeken die bereid zijn hen te sponso ren. Verder moeten de deelnemers twee begeleiders meebrengen die hen elk uur van eten en drinken kunnen voorzien. „Want dat is heel belang rijk als je lange tijd achter elkaar moet dansen". Vrijwilligers Dat eten en drinken wordt gratis beschikbaar gesteld door vijf Zierik zeese bedrijven die het evenement op die manier sponsoren. De dansmara thon wordt begeleid door vrijwilli gers van het Rode Kruis voor het ge val er hulp moet worden verleend bij blessures. Kramer hoopt met het evenement 3.000 a 4.000 gulden bijeen te brengen voor de vereniging Sport Gehandi capten Schouwen-Duiveland d'Anti- lope. Een vier jaar oude vereniging waarin elf mindervalide sporters uit Schouwen-Duiveland actief bezig zijn met diverse sporten. Voorzitster Laura van der Zande was ook betrok ken bij de organisatie van de dans marathon. Uit haar toelichting blijkt dat de opbrengst zal worden besteed voor de aanschaf van aange past spelmateriaal voor de sporters. „Dat is ontzettend duur en we zitten er om te springen". Volgens Van der Zande kan de dansmarathon er toe bijdragen dat de drempelvrees van mindervaliden om mee te doen aan sport en dansen klei ner wordt. „Er zijn nog steeds men sen die niet weten dat die mogelijk heden hier op Schouwen-Duiveland bestaan". Behalve door het sponsor geld wordt het eindbedrag voor Sport Gehandicapten Schouwen-Duiveland bijeen gebracht door de (minimale) entreeprijs die bezoekers van het eve nement betalen en het bedrag dat de deelnemers aan de dansmarathon bij dragen. Opening door Asselbergs De dansmarathon wordt om 9.45 uur geopend door Laura van der Zan de én de burgemeester van Zierikzee, mr J. J. R M. Asselbergs. De laatste danspassen worden gezet om 22.00 uur. De demonstraties tijdens de kor te pauzes in de dansmarathon zijn om 13.00 en 20.00 uur (ballroomdansen) en om 15.00 en 17.00 uur (rolstoel én gewoon rock 'n roll). Tijdens de overi ge pauzes kunnen de bezoekers zelf even dansen. Kramer hoopt dat het •evenement ertoe zal bijdragen dat hij zijn diploma leraar rolstoeldansen ook hier op Schouwen-Duiveland in de praktijk kan brengen. „Als min dervalide kun je net zo snel en met plezier leren rolstoeldansen als een niet-gehandicapt persoon gewoon leert dansen. En met evenveel ple zier". DONGEN - CDA-fractieleider De Vries heeft tijdens een spreekbeurt in Dongen gepleit voor de vorming van fondsen om het probleem van armoe de in Nederland aan te pakken. De Vries zei dat armoedebestrijding een benadering op maat vereist. Met al gemene maatregelen kun je er weinig aan doen, aldus De Vries. Hij wees er op dat echte financiële problemen het meest, maar niet uitsluitend voorko men bij de minima. Ook. bij hogere inkomens kunnen schulden tot hoge financiële moeilijkheden leiden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 Ju bilarissen geh uldigd DREISCHOR - Muziekvereniging Crescendo uit Drei schor heeft afgelopen zaterdag haar jaarlijkse uitvoe ring gegeven. In het dorpshuis in Dreischor hadden velen zich verzameld om de blokfluitgroep, de drumband en de fanfare een warm hgrt toe te dragen. Tijdens deze uitvoe ring werden de jubilarissen van de fanfare in het zonne tje gezet. De aanvang van het programma was om 19.00 uur en er werd begon nen met de blokfluitgroep onder lei ding van Riet van der Weijde. De groep speelde liedjes als Grootvaders klok, Sarie Marais, Auld Lang Syne, Tben onze Mop..., Clementine en Glo ry Hallelujah. De blokfluitgroep werd gevolgd door de drumband on der leiding van Rini Snijders. Zij brachten de drie muziekstukken Be- toja Mars, Ons Begin en Cha Cha Cha Mars ten gehore. Nadat dc drumband haar laatste noten de zaal in geblazen had, stond de fanfare, onder leiding van Pierre van Broekhoven, al te wachten om hun kunnen te laten ho ren aan de aanwezigen. Door deze muziekgroep was gekozen voor Cho ral Doricn, Free World Fantasy. Musi- que a la Carte, Sailing Home, Beatles Memory, Auld Lang Syne en de Willi am Tbll March. De ladyspeaker was Elly Kooman die bij elk muziekstuk een verhaal of inleidend praatje had en op die manier de avond aan elkaar praatte. Jubilarissen Tussen het ten gehore brengen van de muziek was er ruimte gemaakt om de jubilarissen in het zonnetje te zet ten. Judy van der Linde en Dick Sies waren de eersten, die in het spotlicht gezet werden. Zij zijn 25 jaar aan gesloten bij Crescendo en kregen een insigne opgespeld van de KNF. Hier bij kwam ook het certificaat en na tuurlijk bloemen. Adrie de Bil was dc derde muzikant die werd gefelici teerd omdat hij 50 jaar is aangesloten bij de fanfare. Ook hij kreeg een cer tificaat en een verguld insigne. De man die als laatste in de schijnwer pers kwam was Leen Raamsdonk. Hij kwam in 1929 bij de muziekver eniging en werd geëerd om zijn zestigjarig lidmaatschap en inzet. Voor hem was er dan ook een verguld insigne en een certificaat. Voor de aanwezigen zaterdagavond in het dorpshuis was het na de uitvoe ring nog niet afgelopen. Er stond nog een klucht op het programma ge speeld door leden van Crescendo. Het was een blijspel in twee bedrijven en getiteld: „Laat Bob maar schuiven". Om iedereen zich te laten bevrijden van de spanningen rond de uitvoe ring was er een bal georganiseerd Dit ook om weer nieuwe energie op te doen voor het instuderen van nieuwe muziekstukken voor een volgende uitvoering. De jubilarissen van Crescendo worden in het zonnetje gezet. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4