Voorzitter VVV-Zierikzee contra horizonvervuiling Ouderavond scoutinggroep Voorstel om offset-apparatuur gemeentesecretarie te vervangen Jeugd moet jaloers gemaakt worden op S GP-uitgangspunt en GASSTOOKJNSmLLATlE DEURLOO B.V. 3 Woef Brief VVD- ondercentrale aan vaste kamer commissie en VVD-fractie Uitverkoop bij Rijkswater staat Zierikzee Open avond bij Scholen gemeenschap Schouwen- Duiveland Commissie gaat verkeers situatie in Zierikzee onder de loep nemen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 maart 1989 Nr. 24507 Silo en woonboot Oude Haven zouden moeten verdwijnen ZIERIKZEE - De silo bij het Sas en de woonboot in de Oude Haven zouden als het aan VVV-voorzitter inr G. Nijland ligt zo snel mogelijk moeten verdwijnen omdat deze een aantasting van het historische stadsbeeld van Zierikzee betekenen. Met deze kruistocht tegen onge wenste ruimtelijke elementen zorgde de voorzitter voor een matig bezochte maar wel bruisende algemene leden vergadering van de VVV-Zierikzee in Mondragon. Woef een op zijn zachtst gezegd wat opmerkelijke aanhef voor deze kantlijn. En het gaat in tegenstelling tot de titel doet vermoeden niet over honden. Blaffende honden bijten niet luidt het gezegde, maar het lijkt wat de rijschoolhouders in de streek aangaat toch aannemelijk, dat het blaffende protest uitmondt in een flinke beet. Toen bekend werd dat het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen Zierikzee als examen plaats wilde schrappen zijn de rij schoolhouders direct in opstand gekomen. En terecht, want Schou wen-Duiveland zou een zoveelste dienstverlening moeten inleveren. Na het nodige over en weer geblaf tussen de rijscholen en het CBR is er 7iu dan eindelijk een confrontatie ge weest. De scholen hebben bewezen ook bereid te zijn hun tanden te laten zien en nu is het de vraag of het CBR haar bezoek aan Zierikzee meer in houd gaat geven dan een beleefd heidsbezoekje. Het CBR heeft toege zegd nogeèns na te willen denken over haar voornomen. Is dat eerder niet gebeurd dan? Blijkbaar moet er nu nogeens in commissie bezien gaan worden welke mogelijkheden en on mogelijkheden de streek heeft. Als het zo is, dat het CBR voet bij stuk houdt en de regio inderdaad afge daan heeft als examenplaats, dan moeten de rijscholen misschien wel gaan bijten. De hele actie van de rij schoolhouders wordt in de eilandelij- ke geschiedenisboekjes op zijn minst opmerkelijk genoemd. Het is uniek, dat er in een bepaalde beroepsgroep zo'n eensgezindheid bestaat als de nood aan de man is. Nog unieker is het, dat alle rijschoolhouders deel hebben genomen aan de acties. Ac ties die onlangs een hoogtepunt be reikt hebben met een demonstratie ve tocht door Zierikzee. Die eensgezindheid moet voor het CBR toch een teken aan de wand zijn. Te meer met de wetenschap, dat ook de lokale politiek haar bezorgdheid heeft uitgesproken over het CBR- voornemen. Zoals gezegd, het con flict is op zijn hoogtepunt en nog steeds leeft de gedachte om het pro bleem aan de rechter voor te leggen. Het wordt tijd, dat het CBR aange lijnd terug het hok in gaat en voorlo pig een muilkorfje om krijgt. Dat korfje mag af als het CBR daadwer kelijk van gedachten veranderd is. AvdW HAARLEM - De Nederlandse reis organisatoren hebben vorig jaar voor 3,2 miljoen reizigers de vakantie ver zorgd. Daarmee was circa 2,5 miljard gulden gemoeid. Spreker wees erop dat de huidige jeugd in een geheel ander klimaat op groeit dan 30 a 40 jaar geleden. Als voorbeeld noemde Dekker de jeugd boeken. De boeken van W. G. van de DREISCHOR - In een brief aan de vaste kamercommissie voor de land bouw en de VVD-fractie binnen de Tweede Kamer spreekt de ondercen trale van de VVD op Schouwen-Dui- veland haar ongerustheid uit over de situatie in de akkerbouw. In de brief wordt gesteld dat er sprake is van een precaire situatie. De ondercentrale stelt in haar brief dat op korte termijn adequate maat regelen nodig zijn om te komen tot verantwoorde sociale omstandighe den op korte termijn en perspectief op lange termijn. De ondercentrale ondersteunt het terugdringen van het gebruik van gewasbeschermingsmid delen. Men tekent daar wel bij aan dat de akkerbouwer dan ook in de gelegcn- hied gesteld moet worden op de ver anderende situatie in te spelen. ,,De akkerbouw heeft, evenals in het verleden met probleemsectoren als onder andere de fruitteelt en vee houderij is geschied recht op aan dacht van het kabinet. De ondercen trale verwacht dit nu ook van de huidige minister van landbouw", al dus de brief. ,,De leden van de VVD op Schouwen-Duiveland gaan ervan uit dat u de ernst van de situatie on derkent en dat u in ruime mate aan dacht wilt schenken aan genoemde punten". ,,We moeten Zierikzee uit het slop halen, ervoor zorgen dat de stad aan de Oosterschelde een levendige stad wordt" zo gaf Nijland het uitgangs punt weer. Daarbij is wel enige haast geboden daar de opvolger van mr. W. Klaassen de situatie omschreef als „vijf voor twaalf". ,,We moeten de zuigkracht van koopcentra als Goes en Middelburg een halt toeroepen en bovendien moeten we beseffen dat het toerisme de kurk is waarop de Zierikzeese economie drijft" aldus voorzitter Nijland, die verder op- Morgen kijkdag ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat houdt dinsdag 21 maart een grote uit verkoop. De gebouwen aan de Van Veenlaan in Zierikzee» worden ter verkoop aangeboden, evenals de in ventaris. Morgen, woensdag 15 maart kunnen geïnteresseerden een kijkje nemen aan de Van Veenlaan tussen 9.00 en 12.00 en 13.00 en 16.00 uur. Het is de bedoeling dat tafels, stoe len, bureaus en dergelijke niet per stuk, maar met partijen tegelijk ver kocht worden. In de aanbieding ver der typemachines en kopieerappara tuur. Geïnteresseerden kunnen mor gen een bod laten vastleggen en de spullen gaan uiteindelijk naar de hoogste bieder. De verkoping van de inventaris van de gebouwen aan de Van Veenlaan wordt gehouden in Hel mond ter kantore van de inspecteur der Domeinen op dinsdag 21 maart om 10.00 uur. Hulst ademen een sfeer van gebor genheid, liefde en geloof terwijl de werkelijkheid niet uit de weg gegaan wordt. Er wordt ook gesproken over ziekte en dood; toch zijn deze boeken niet hard. De huidige jeugdboeken la ten een geheel ander levensklimaat zien: ontevredenheid ten opzichte van opvoeding en gezag staat centraal. Er heerst een sfeer van wanhoop en on rust. Alles wordt onder radicale kri tiek gesteld, ook de Bijbel. Spreker constateerde dat de tijden radicaal veranderd zijn wat levensklimaat be treft. In het begin van deze eeuw ont stond de verzuiling onder leiding van Abraham Kuyper. Voor elk terrein van het maatschappelijk leven werd een aparte zuil opgericht. Ook de Rooms-Katholieken, liberalen en so cialisten hadden hun eigen zuil. Dit gaf zekerheid en rust, men wist wat goed en kwaad was. Dit had tot ge volg dat het fascisme in Nederland slechts geringe aanhang kreeg. Ieder voelde zich thuis in zijn eigen zuil. De verzuiling heeft tot na de Tweede Wereldoorlog stand gehouden. De doorbraakgedachte na de oorlog is mislukt. In de zestiger en zeventiger jaren van deze eeuw is alles radicaal an ders geworden. Nozems en provo's waren de representanten van een bal dadige, opstandige jeugd. In later ja ren vormden de hippies de westerse jeugdbeweging. Het levensklimaat werd gekenmeerkt door een onbe paalde ontevredenheid. Dekker wees erop dat gebroken werd met bestaan de normen: geen huwelijk, popmu ziek en vrije sexualiteit. De jongeren zijn zich bewust van de problemen van deze tijd, maar ze ontsnappen de werkelijkheid in de discotheek. Tbnslotte wees de gastspreker erop dat de jongeren een antwoord gege ven moet worden op de problemen van deze tijd. Het moet duidelijk zijn waarom men tegen abortus en eutha nasie moet zijn. De kerk heeft haar vreemdelingschap prijsgegeven. Zijn we nog wel anders dan de wereld om ons heen? We moeten de traditie niet zonder meer overdragen, maar de waarde ervan laten zien. Een leven zonder God en Zijn Woord levert aan de wanhoop over. Zo werd tijdens de bijeenkomst uitgedragen. merkte dat Zierikzee momenteel stilstaat, hetgeen in feite achteruit gang betékent. Trio Om Zierikzee te promoten zouden VVV, ZOC en gemeente een trio moe ten vormen. Uit de woorden van Nij land bleek dat er voor die samenwer king tussen VVV en ZOC een grondslag is. Besprekingen met bur gemeester mr J. J. P. M. Asselbergs had de VVV-voorzitter echter de in druk gegeven dat de gemeente Zierik zee wat afstandelijk jegens deze sa menwerking staat, in zoverre dat deze er niet financieel bij betrokken wil worden. En dat terwijl de ge meente volgens Nijland een taak heeft (samen met VVV en ZOC) om Zierikzee te promoten. Een lichtpuntje vond Nijland de initiatieven om tot een Stichting Pro motie Zierikzee te komen. Dit on danks de scepsis die de voorzitter aanvankelijk tegen ,,nog een over koepelende organisatie erbij" had. Wat het aantrekkelijk maken van Zierikzee als toeristenstad betreft heeft Nijland zo zijn eigen ideeën. Omwille van het historische stads beeld zouden de silo bij 't Sas en de woonboot in de Oude Haven moeten verdwijnen. In de plaats van die silo zou op die plaats een mogelijkheid om te overnachten (,,een Hilton") kunnen komen, want aan de over nachtingsmogelijkheden in Zierik zee schort het volgens dp voorzitter nogal. Of wanneer die silo daar dan toch blijft staan dan zouden op het dak ervan kleurige neonletters de toerist in Zierikzee welkom moeten heten. Sponsors Om die lichtreclame te financieren zouden dan sponsors gezocht moeten worden. Een idee dat noch bij burge meester Asselbergs noch bij Zeelan- dia (die Nijland als maecenas in ge dachten had) veel bijval kreeg. Cebeco-Zuidwest daarentegen heeft te kennen gegeven dit idee in een ver gadering te bespreken. Een andere mogelijkheid om bezoekers te tonen dat ze hier op Schouwen-Duiveland welkom zijn zou zijn om op het ter rein van het vroegere woonwagen kamp bij de Val de tekst Welkom op Schouwen-Duiveland in de vorm van een bloemenperk aan te brengen. Ook de woonboot in de Oude Haven bleek voor Nijland een doorn in het oog te zijn. Met alle respect voor de rechten van de huidige bewoonster moet het volgens de VVV-voorzitter toch mogelijk zijn om vervangende huisvesting voor de bewoonster te vinden, waarna de Oude Haven een aantal oude zeilschepen zou kunnen herbergen. Zeker in combinatie met de uitbreiding van terrassen zou dit de levendigheid van Zierikzee ten goede komen. Onderzoek Andere aandachtspunten van het beleid dat de VVV-Zierikzee de ko mende tijd gaat voeren vormen de le denwerving, de uitbreiding van het dienstenpakket en de participatie in een promotiestichting als Stichting Promotie Schouwen-Duiveland. VVV-bestuurslid N. J. J. van der Zwan merkte in dit verband op dat een onderzoeksbureau uit Middel burg na moet gaan in hoeverre het mogelijk is dat deze regionale promo tiestichting en de streek VVV (met behoud van eigen financiële verant woordelijkheid) tot één geheel sa mensmelten. Dit onderzoek moet me- deo september gereed zijn. Voor Nijland is het noodzakelijk dat leden de zekerheid hebben dat hun geld in het belang van Zierikzee (en dus henzelf) wordt bes.teed. Wat het financiële plaatje van de VVV- Zierikzee betreft merkte penning meester E. Romijn op dat het optrek ken van de subsidie van vijfduizend gulden tot maximaal 29.500,- niet betekent dat de VVV-Zierikzee daar mee grootse dingen kan doen. „Door die subsidie kan de VVV nu de eind jes aan elkaar knopen" aldus Ro mijn. Inmiddels is ook het dienstenpak ket van de VVV-Zierikzee uitgebreid, Naast informatrice C. Verschure is er nu nog een tweede informatrice en' een vrijwilligster actief. Daarnaast staat er in het VVV-onderkomen nu ook een ZIEN-terminal opgesteld. Volgens Teun van Elsacker van de Provinciale VVV zal het binnenkort (eind april) mogelijk zijn om via deze terminal ook, theaterreserveringen te verrichten. Wat de participatie in de Stichting Promtie Schouwen-Duiveland be treft wees mevrouw A. den Breejen erop dat in de dubbeldeksbus ook ruimte is voor Zierikzee en Zierikzee se bedrijven. Hiervan wordt nu reeds gebruik gemaakt. Deze bus zal de eerstkomende tijd op een paar beur zen aanwezig zijn, terwijl het voer tuig in de zomermaanden hier te be wonderen zal zijn. Bureau De Toeristendagen en Havendag worden ook dit jaar gehouden. De eerste Toeristendag start 11 juli, ter wijl de Havendag dit jaar voor 26 augustus op het programma is ge pland. Ofschoon de commissie Toe ristendagen blijft voortbestaan zal de organisatie van deze jaarlijks te rugkerende evenementen dit jaar door het bureau voor coördinatie, or ganisatie en promotie van Ria Geluk worden uitgevoerd. Dit cop-bureau wil bovendien allerlei evenementen coördineren om overlappingen en het samenvallen van allerlei manifesta ties en evenementen te voorkomen. SCHIPHOL - Het zal nog zeker een week duren eer de KLM enig inzicht heeft in de omvang van de schade die de KLM Fokker-100 PH-K1X ruim een week geleden in Genève opgelo pen heeft. Pas dan kan worden vast gesteld hoe en waar deze schade zal worden hersteld en hoe lang het vliegtuig buiten gebruik zal zijn. ZIERIKZEE - De Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland voor LTÖ en LHNO houdt donderdag 16 maart een open avond. Er is een in formatiemarkt waar bedrijven 'en in stellingen informatie geven over de mogelijkheden die er zijn na het be halen van een LBO-diploma. Belang stellenden kunnen terecht van 18.30 tot 21.00 uur in het gebouw aan het Hatfieldpark. Aan de informatiemarkt doen mee het arbeidsbureau, bedrijfsschool De Schelde, beroepsopleiding VAM, KMNBO-horeca, MDGO De Vak school, MTS, Regionaal Orgaan Leer lingenwezen, Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en Vakopleidingen Elektrotechnisch Vakonderwijs. Verder worden er dia-beelden ver toond over buitenschoolse activitei ten en worden er in alle praktijkloka len demonstraties verzorgd. Ook worden er produkten en werkstuk ken verkocht en is er een tentoonstel ling van werkstukken van leerlingen. Men kan ook een kijkje nemen in het door Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman BV gesponsorde computer lokaal. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110T6255 Vervolg van pagina 1 toelichtingen op de vaak uitgebreide vragen en opmerkingen vanuit het publiek. Men ontkende dat het plan om Zierikzee te schrappen al langer bestaat en dat op den duur 30 van de 60 rijexamenplaatsen in Nederland zouden moeten verdwijnen. De opmerkingen van de rijschool houders werden ondersteund via het aanbieden door D. Blommaert-Sorge- drager van 8160 handtekeningen van mensen uit de regio die ook tegen het CBR-voornemen zijn. „Ik heb begre pen hoe het leeft op het eiland. En ik beloof dat de doos met handtekenin gen op tafel zal staan als de discussie verder gaat", aldus Vaessen. Verkeersdeskundigen Uit zijn toelichting bleek dat de commissie die de verkeerstechnische aspecten in Zierikzee en omgeving gaat bekijken wordt samengesteld uit verkeersdeskundigen van het CBR én verkeersdeskundigen die door de regionale gemeenten worden voorgedragen. Vaessen sprak de ver wachting uit dat deze deskundigen al eind maart/ begin april bij elkaar ko men om dan aan het werk te gaan. „Naar aanleiding van de resultaten daarvan kunnen we weer verder pra ten". De agenda van de gemeenteraads vergadering omvat verder een aantal al langer bestaande gemeenschappe lijke regelingen van de zes gemeenten in de regio. Vanwege een wijziging van de voorschriften van rijkswege moeten deze opnieuw worden vastge steld. De raad wordt ook gevraagd om toe te stemmen met het verlenen van een subsidie aan de Stichting Koepel. De stichting die aangepast speelgoed uitleent voor kinderen met een handicap krijgt, als de raad toestemt, 354,50 voor het jaar 1988 en 282,72 voor 1989. Het college van b en w stelt voor om geen subsidie te geven aan de Stichting Overleg Zorg sector Schouwen-Duiveland. De stichting die zich inzet voor de bege leiding van vrijwilligers kreeg ook de afgelopen twee jaar geen subsidie vanuit Brouwershaven. Voor de aan schaf van nieuw leesmateriaal voor openbare basisschool De Schoener wil het college van b en w 3.000 gul den beschikbaar stellen. Hoe de raad op al deze voorstellen reageert kan door iedere belangstellende worden gevolgd vanaf de publieke tribune tijdens de raadsvergadering op maandag 20 maart in het stadhuis te Brouwershaven, aanvang 19.30 uur. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee: postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. Gemeenteraadsvergadering op maandag 20 maart BROUWERSHAVEN - Tijdens de openbare raadsver gadering van dë gemeente Brouwershaven, die maandag 20 maart in het stadhuis te Brouwershaven wordt gehou den, stelt het college van b en w aan de raad voor om de offset-apparatuur in de gemeentesecretarie te vervan gen. Voor de kopieerapparatuur die men in plaats daar van wil aanschaffen is een totaal bedrag van bijna 30.000 gulden nodig. De reproduktie-apparatuur 016" reproduktie-apparatuur ouder moet worden vervangen werd in 1983 wordt. Men vindt het ook een nadeel aangeschaft voor ruim 52.000 gulden. dat de bediening van de off-setmachi- Na vijf jaar blijkt dat de apparatuur ne nogal wat kennis en ervaring zodanig is verouderd dat de leveran- vraagt. Omdat de kopiekosten bij een cier geen garantie meer geeft dat on- kopieermachine goedkoper zijn dan derdelen nog kunnen worden gele- bij een offsetmachine en omdat een verd. Ook is het niet meer mogelijk kopieermachine gemakkelijker te be- een nieuw volledig onderhoudsabon- dienen is, stelt het college voor om de nement af te sluiten. Dat houdt in dat offset-apparatuur op de secretarie bij tussentijdse storingen in de appa- van het Brouwse stadhuis te vervan- ratuur de kosten volledig door de ge- gen door een kopieermachine, meente gedragen moeten worden. De totale kosten voor de nieuwe Toename storingen apparatuur bedragen bijna 30.000 gulden. Het college van b en w stelt Het Brouwse college van b en w voor om de kosten te dekken uit de stelt in het raadsvoorstel dat de kans post algemene administratiekosten op storingen toeneemt naarmate de en de post onvoorziene uitgaven. BRUINISSE - ..We zien het ivel". Dat leek het thema te zijn op de ouderavond van de Seotitinggroep Prinses Margriet uit Bruinisse. Een bijzonder gezellige en geslaagde feestavond in het Bruse verenigingsgebouw waaraan zowel de scoutingleden als hun ouders enthousiast meewerkten. In een gevarieerd programma iverd getracht de ouders een in zicht te geven in de verschillende scoutingactiviteiten. Na het traditionele vlaghijsen en het openingwoord van voor zitster Neeltje Kok-Kik was er een demonstratie seinen en pionieren. Ook werden enige Ster-spots ten beste gegeven en lieten de kabouters zien wat ze op de spelmiddagen bij Oehoe Neeltje Kok en Oebi Arjanna zoal leren. Onder het motto Ken Uw plekje werd men vervolgens getest op kennis van de eigen leefgemeenschap. Het muzikale gedeelte stond onder leiding van hopman Jan Kip uit Nicuwerkcrk De verschillende programma-onderdelen werden aan el kaar gezongen met het rodc-draadlied 'We zien het wel' en de avond werd besloten met het zingen van liedjes rond het kampvuur. Een dia-serie over allerlei groepsactiviteiten uit het verleden en een gezellig rommelige pauze met koffie en een verloting maakten de avond compleet. Bijeenkomst Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Schouwen-Duiveland OOSTERLAND - De kloof tussen christenen en niet-christenen in de maat schappij wordt steeds groter. Het wederzijdse begrip is afwezig. Dit werkt ook door in de politiek. Het is de taak van de SGP om de jongeren de waarde te laten zien van het leven naar Bijbelse normen. We moeten de jeugd jaloers maken op de uitgangspunten van de SGP. Dit stelde W. H. Dekker uit Utrecht tijdens een bijeenkomst van de Staatkundig Gereformeerde Studievereni ging Schouwen-Duiveland te Oosterland. Dekker is jeugdwerkadviseur van de SGP en sprak over het onderwerp De plaats van de jongeren in de SGP en in de maatschappij. De vergadering werd geleid door voorzitter T. van Oostenbrugge uit Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3